Навчально-виховний комплекс №119 донецької міської ради донецької області зовнішнє незалежне оцінювання: секрети успіху icon

Навчально-виховний комплекс №119 донецької міської ради донецької області зовнішнє незалежне оцінювання: секрети успіху
Скачати 260.45 Kb.
НазваНавчально-виховний комплекс №119 донецької міської ради донецької області зовнішнє незалежне оцінювання: секрети успіху
Дата конвертації29.12.2012
Розмір260.45 Kb.
ТипПротокол

НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС №119

ДОНЕЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


ЗОВНІШНЄ НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ: СЕКРЕТИ УСПІХУ


Методичні матеріали


Упорядник:

Бойко Надія Дмитрівна,

практичний психолог


2010 рік


Схвалено педагогічною радою навчально виховного комплексу №119 Донецької міської ради Донецької області.

Протокол №______ від „___” _________2010 р.


Рецензенти:


Сушко О.М. – директор ДНВК №119

Гороховік С.В. – завідувач РМК


Упорядник:

Бойко Н.Д., практичний психолог ДНВК №119


Зовнішнє незалежне оцінювання: секрети успіху// Методичні матеріали на допомогу учням, батькам, педагогам


Матеріали присвячені підготовці випускників до зовнішнього незалежного оцінювання та успішного проходження тестування. Розглядаються теоретичні і психологічні аспекти підготовки до ЗНО, надаються поради учням, їх батькам, педагогам щодо організації підготовчого процесу та безпосереднього проведення іспитів.

Матеріал буде корисним для випускників, їхніх батьків, заступників директорів з навчально - виховної роботи загальноосвітніх закладів, педагогів, практичних психологів.


Особливості підготовки до проходження іспитів:

теоретичний та психологічний аспекти


Іспити – складний період в житті старшокласників. Одні відчувають лише легке хвилювання і йдуть на екзамен, упевнені в успіху. У інших – виникає почуття тривоги чи навіть страху. Цей стан має назву екзаменаційна чи тестова тривожність. Вчені прийшли до висновку, що екзаменаційна тривожність знижує активність, організованість, діяльність людини стає хаотичною та малопродуктивною. Наслідки тривожності:

- порушення орієнтації:

- зниження контрольних і вольових функцій;

- загострення оборонних реакцій.

Сподіваємось, що наші поради допоможуть вам знизити екзаменаційні страхи, стати уважнішими та організованими, а значить – успішно підготуватись до іспитів і отримати високий бал.


Екзаменаційний процес включає в себе, як мінімум, три етапи:

 1. підготовка до тестування (повторення пройденого матеріалу та вивчення, засвоєння нового);

 2. поведінка напередодні тестування;

 3. поведінка під час виконання завдань зовнішнього незалежного оцінювання.


Учні

^ ПІДГОТОВКА ДО ЕКЗАМЕНІВ


Для успішної здачі будь-яких екзаменів необхідно враховувати два фактори: теоретичну та психологічну підготовку. Тільки в результаті роботи за двома напрямками учень може розраховувати, з одного боку, на глибокі та міцні знання з предмету, з іншої – на отримання високої оцінки під час іспиту. Теоретична підготовка до екзамену ділиться на два розділи: протягом навчального року та передекзаменаційна. Щоб мати міцні знання та успішно здати іспит, починати підготовку слід з початком вивчення предмету.

Організовуючи передекзаменаційну підготовку, слід,

по-перше, правильно розподілити час, залишивши другу половину дня перед екзаменом у резерві,

по-друге, правильно спланувати свій побут, щоб в ньому не було нічних занять, зловживання нікотином та кофеїном, але знайшовся час для фізичної активності.

В період підготовки до екзаменів не слід радикально міняти свій режим дня, адже різка зміна звичного способу життя може порушити біологічні ритми людини. У зв’язку з цим кілька порад:

а) ^ Не рекомендується посилювати навчальне навантаження за рахунок сну. Адже сон не лише знімає втому та забезпечує відновлення втрачених сил організму. Дослідження показали, що під час сну відбувається переведення інформації, отриманої за день, з оперативної в довготривалу пам’ять. Було б корисним під час підготовки до іспитів ввести в розпорядок дня короткочасний (1-1,5 год.) денний сон. Нічний сон повинен бути не менше 8 годин. Плануючи свій режим, врахуйте власні біологічні ритми: ви „сова” чи „жайворонок”.


б) ^ Чергування розумової та фізичної діяльності. Найоптимальніший варіант розподілу часу – 1,5 години занять чергуються з 15-хвилинними фізкультпаузами (звичайна фіззарядка, аеробіка, танці тощо). Бажано задіяти усі групи м’язів, щоб посилити кровообіг та лімфообіг в організмі, які майже припиняються під час сидіння. Слід передбачити 1-2 годинних перерви для прогулянок на свіжому повітрі.


в) Харчування. Під час інтенсивної розумової роботи рекомендується 3-4-разове харчування. Посилене харчування викликає прилив крові до шлунку, що викликає порушення кровопостачання мозку, і, як результат, - сонливість та слабкість. Часте харчування відволікає від занять і у поєднанні з гіподинамією може викликати збільшення маси тіла. Їжа повинна бути середньої калорійності, мати достатню кількість білків, вітамінів, рослинних жирів. Важлива наявність в раціоні рослинних продуктів – овочів та фруктів, а також печінки, курячих яєць, грецьких горіхів, шоколаду, риби.


г) Мінімум телевізійних передач!Дуже корисними будуть вправи для очей кожні 20-30 хвилин занять:

 • подивіться поперемінно догори-донизу (25 сек.), вліво-вправо (15 сек.);

 • напишіть очима своє прізвище, ім’я, по-батькові;

 • намалюйте квадрат, трикутник – спочатку за часовою стрілкою, потім в протилежну сторону.


^ Психологічна підготовка до іспитів заключається у створенні оптимального функціонального стану, що дозволить найкращим чином продемонструвати свої знання, а також звести до мінімуму шкоду здоров’ю. Для нормалізації свого фізіологічного та психологічного стану можна застосовувати дві групи прийомів, одна з яких спрямована на релаксацію, а друга — на мобілізацію організму.


 • Підготуйте місце для занять: приберіть зі столу зайві речі, зручно розташуйте необхідні підручники, посібники, зошити, папір, олівці тощо.

 • Введіть в інтер’єр кімнати жовтий та фіолетовий кольори, вони підвищують інтелектуальну активність. Для цього достатньо малюнка чи естампа в цих тонах.

 • Складіть план занять. Для початку визначте: ви „сова” чи „жайворонок”, і в залежності від цього максимально використовуйте ранкові та вечірні години. Складаючи план на кожен день підготовки, необхідно чітко визначити, що саме сьогодні буде вивчатись. Не взагалі „трохи займусь підготовкою”, а які саме розділи і теми.

 • Почніть з найскладнішого розділу, з того матеріалу, який знаєте найгірше. Але якщо вам важко „розколихатись”, почніть з того, що вам найбільше подобається, що ви найкраще знаєте.

 • Чергуйте заняття та відпочинок: 40 хвилин занять, 10 хвилин – перерва. Під час перерви можна помити посуд, полити квіти, зробити зарядку, прийняти душ.

 • Матеріал слід дозувати: прочитайте параграф, згадайте все, що прочитали, коротко запишіть, все, що згадали (опорні слова, дати, імена тощо), перевірте себе за підручником. Особливу увагу зверніть на підзаголовки параграфу, на правила, визначення, виділений текст. Перевірте правильність дат, головних фактів. Ще раз перечитайте параграф, виділяючи головні думки (опорні пункти). Концентруйте увагу саме на ключових думках.

 • В кінці дня підготовки перевірте, як ви засвоїли матеріал: коротко згадайте (краще запишіть) плани усіх повторених тем.

 • Корисно структурувати матеріал шляхом складання планів, схем. Їх фіксація на папері дозволяє виділити головне, зробити відповідь чіткою і точною, що дуже важливо як для усної відповіді, так і для тестування.

 • Якщо питання викликає у вас труднощі, погано запам’ятовується, розкажіть його комусь, хто вас вислухає (займіть позицію учителя, що пояснює новий матеріал).

 • Якщо вам здається, що вивчити все неможливо, що ви не встигнете до екзамену, заспокойтесь і згадайте, як багато ви вже знаєте з цього предмету, конкретно визначте, скільки ще слід повторити.

 • Обов’язково приділіть увагу виконанню практичних завдань: розв’язуйте задачі, здійснюйте граматичний розбір тощо. Пояснюйте вголос, як ви їх виконували, який був хід думок і міркувань

 • Виконуйте якомога більше різних опублікованих тестів з предмету. Ці тренування дозволять вам ознайомитись з конструкціями тестових завдань.

 • Якщо ви знаєте матеріал недостатньо, а запити у вас високі (мрієте про високий результат), ситуація буде викликати у вас високу тривогу та хвилювання. Щоб стабілізувати ситуацію або добре підготуйтесь, або знизити рівень домагань

 • Тренуйтесь із секундоміром в руках, відмічайте час виконання тестів (на 1 завдання в частині А повинно витрачатись не більше 2 хвилин).

 • Готуючись до іспитів, подумки намалюйте собі картину тріумфу, Ніколи не думайте про те, що не зможете виконати завдання.

 • Залиште один день перед іспитом для того, щоб ще раз повторити найскладніші питання.


^ НАПЕРЕДОДНІ ІСПИТУ


 1. Присвятіть останній день повторенню. Згадуйте не увесь матеріал, а ті плани відповідей, що свого часу фіксували в процесі роботи. Якщо план згадали швидко, повторювати питання немає потреби: ви його знаєте. Не повторюйте матеріал підручника по порядку: краще відкривайте параграф навмання або скористайтесь змістом в кінці підручника.

 2. Якщо ваше хвилювання надмірне, уявіть себе на екзамені: ви спокійно входите до класу, отримуєте бланки із завданнями, виконуєте їх впевнено – адже ви знаєте увесь матеріал. Уявіть собі усі власні дії та переживання, характерні для успішної здачі екзамену.

 3. Кожному, хто хоча б раз у житті здавав екзамени, відомо: для підготовки завжди не вистачає однієї ночі. Не вірте цьому. В останній вечір відмовтесь від підготовки. Ви вже втомились, і вам необхідно відпочити. Умийтесь. Здійсніть прогулянку. Виспіться якнайкраще, щоб зранку відчувати себе сповненим здоров’я та сили. Увечері та по дорозі до школи не завадить просто прогорнути підручник, не акцентуючи особливу увагу на жодній з тем.


^ ПІД ЧАС ІСПИТУ


  1. Після отримання бланку із завданнями уважно і старанно заповніть необхідні дані, щоб уникнути помилок, які зможуть утруднити роботу при перевірці результатів.

  2. Уважно прочитайте інструкцію.

  3. Виконуйте завдання у тому порядку, в якому вони надані.

  4. Не затримуйтесь на завданні, які не вдається виконати одразу, переходьте до наступного: повернетесь до нього, якщо після виконання роботи у вас залишиться час.

  5. Ефективно використовуйте чернетку.

  6. Намагайтесь виконати якомога більше завдань та набрати більше балів.

  7. Усі записи здійснюйте розбірливо, старанно, охайно, дотримуйтесь вимог до оформлення бланків тестування.^ ЗОВНІШНЄ НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ. УНІВЕРСАЛЬНІ ПОРАДИ

Багато хто вважає: щоб повністю підготуватись до іспиту, не вистачає всього однієї, останньої ночі. Це неправильно. Ти вже втомився, і не треба себе перевтомлювати. Навпаки, з вечора перестань готуватись до іспиту, прийми душ, здійсни прогулянку на свіжому повітрі. Виспися якнайкраще, щоб встати з відчуттям здоров’я, сили, бойового настрою. Адже іспит – це своєрідна боротьба, в якій потрібно бути сильним, проявити себе якнайкраще, показати свої здібності.

До пункту проходження тестування слід з’явитись за 20-30 хвилин до початку. Необхідно привести в порядок свої емоції, зібратись з думками. До класу слід входити впевнено, вірячи в те, що все буде добре. Слід зручно сісти, випрямити спину. Подумати про те, що ти кращий за всіх, що ти чудово знаєш матеріал. Зосередься на словах: „Я спокійний, я абсолютно спокійний”, повтори їх про себе кілька разів. На завершення стисни кисті рук в кулаки.

Виконай дихальні вправи для зняття напруги:

 • сядь зручно,

 • зроби глибокий вдих через ніс (4-6 секунд),

 • затримка дихання (2-3 сек.),

 • видих.


Рекомендації щодо поведінки під час тестування:

Зосередься. Після виконання попередньої частини тестування (заповнення бланків), коли ти уточнив усі незрозумілі для тебе моменти, забудь про оточуючих і повністю зосередься на роботі. Для тебе існують лише текст завдання та годинник, що регламентує час його виконання. Поспішай неспішно. Не зациклюйся на часі. Його жорсткі рамки не повинні впливати на якість твоїх відповідей.

^ Пробіжи очима увесь тест, щоб побачити, якого типу завдання в ньому містяться; це допоможе налаштуватись на роботу.

Перечитай запитання двічі, переконайся, що ти правильно зрозумів його зміст, і лише потім вписуй відповідь у бланк.

^ Почни з легкого. Почни відповідати на ті питання, в знанні яких ти не сумніваєшся, не зупиняйся на тих, які можуть викликати довгі роздуми. Успішне виконання кількох завдань дасть змогу заспокоїтись, повірити в свої сили. Голова почне працювати ясно і чітко, ти увійдеш до робочого ритму. Знизиться або зникне знервованість, і твоя енергія буде спрямована на виконання важких завдань.

Пропускай. Навчись пропускати дуже складні або не зрозумілі для тебе завдання. Пам’ятай, що в тесті завжди знайдуться такі питання, з якими ти легко справишся. І безглуздо недобрати необхідну кількість балів тільки тому, що ти не встиг дійти до „своїх” завдань

^ Думай тільки про поточне завдання. Коли читаєш нове завдання, забудь про все, що було до нього. Як правило, завдання тесту не пов’язані між собою, тому знання, використані тобою при виконанні попереднього завдання не лише не допоможуть, а навіть можуть завадити правильно виконати нове. Ця порада має ще один важливий психологічний ефект: якщо попереднє завдання ти вирішити не зміг, забудь про минулу невдачу і думай про те, що кожне нове завдання – це шанс набрати бали.

Виключай. Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати варіант правильної відповіді, а , навпаки, послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє сконцентрувати увагу на 1-2 варіантах, а не на 5-7 (що набагато важче).

^ Заплануй два кола. Розрахуй час таким чином, щоб 2/3 всього відведеного часу використати для виконання більш легких завдань („перше коло”). Це допоможе набрати можливий максимум балів. Потім спокійно повертайся і подумай над важкими, які спочатку довелося пропустити („друге коло”).

Перевір. Залиш час для перевірки своєї роботи. Якщо часу замало, обов’язково хоча б „пробіжи” очима свою роботу, відміть явні помилки.

^ Вгадуй. Якщо ти не знаєш правильної відповіді на питання, довірся інтуїції.

Не засмучуйся. Прагни виконати всі завдання, але пам’ятай, що на практиці це майже нереально. Враховуй, що тестові завдання розраховані на максимальний рівень знань, а кількість вирішених тобою завдань може виявитись цілком достатньою для хорошої оцінки.


Батьки


^ ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА


Не секрет, що успішність проходження випускниками тестування багато в чому залежить від настрою та відношення до нього батьків. Щоб допомогти дітям як найкраще підготуватись до іспитів, слід прислухатись до порад:

 • Не слід тривожитись щодо кількості балів, які дитина отримає на іспиті. Скажіть їй, що кількість балів не є досконалим мірилом її можливостей.

 • Не підвищуйте тривожність дитини напередодні іспиту – це негативно відгукнеться на результаті тестування. Дитина в силу своїх вікових особливостей може не справитись зі своїми емоціями і „зірватись”.

 • Забезпечте дитині зручне місце для занять, прослідкуйте, щоб ніхто із домашніх їй не заважав.

 • Допоможіть дитини розподіли матеріал для підготовки на частини за кількістю днів. Ознайомте з методикою підготовки до іспитів. Підготуйте різні варіанти тестових завдань по предмету, потренуйте дитину, адже тестування відрізняється від звичних для неї форм оцінювання знань.

 • Під час тренування привчайте дитину орієнтуватись в часі та вміти його розподіляти. Якщо дитина не носить годинник, обов’язково дайте їй годинник на екзамен.

 • Підтримуйте дитину, підвищуйте її впевненість в собі.

 • Контролюйте режим підготовки дитини до іспитів, не допускайте перевантажень. Зверніть увагу на режим харчування дитини: пам’ятайте, що такі продукти, як риба, сир, горіхи, курага тощо стимулюють роботу головного мозку.

 • Напередодні іспиту забезпечте дитині повноцінний відпочинок, вона повинна відпочити та як слід виспатися.

 • Не критикуйте дитину після екзамену.

 • Пам’ятайте: головне – знизити напругу і тривожність дитини, забезпечити їй комфортні умови для занять.Педагоги


^ ТЕОРЕТИЧНА І ПРАКТИЧНА ПІДГОТОВКА УЧНІВ


Досвід проведення зовнішнього оцінювання переконливо засвідчує, що протягом навчального року вчителям необхідно постійно готувати учнів до такої форми контролю, як тест. Учителю доцільно використовувати різноманітні тестові завдання не тільки на етапі перевірки ЗУН, але і як навчальний прийом, відпрацьовувати в учнів навички виконання тестових завдань різної форми та ступеня складності.

Саме за допомогою тестів процес перевірки навчальних досягнень учнів стає об’єктивнішим й убезпечується від суб’єктивної думки вчителя або іншого перевіряючого, а бали за навчальні досягнення є точнішими та більш диференційованими, ніж ті, що отримані за допомогою традиційних форм контролю. Перевага тестування полягає ще й у тому, що під час його виконання у школярів знімається емоційна напруга, характерна для проведення контрольних робіт.

Готуючи учнів до зовнішнього незалежного оцінювання, учителі повинні привчати школярів виконувати тестові завдання не тільки правильно, але й максимально швидко. Учнів необхідно навчати алгоритмам виконання тестових завдань різних форм, аналізувати результати тестування, виявляти типові помилки й визначати шляхи їх усунення.

Необхідно зазначити, що високу валідність і надійність тесту забезпечують тільки якісні завдання. Щоб забезпечити максимальну надійність результатів і найповніше перевірити якість засвоєного матеріалу, вчитель повинен підготувати на тематичну атестацію тест зі значною кількістю завдань. У ньому необхідно якнайповніше відобразити зміст вивченої теми, представити як теоретичний матеріал (розуміння понять, значення термінів, знання мовної теорії), так і завдання практичного характеру. Завдання мають бути різноплановими за змістом і формою, що допоможе уникнути монотонності та забезпечить стійку мотивацію учнів до роботи. Завдання доцільно використовувати як закритої, так і відкритої форм, основу завдань необхідно формулювати як стверджувальне речення, яке має бути максимально коротким, точним, однозначним, не нести зайвої інформації, а варіанти відповідей повинні бути доступними для розуміння.

Цілком можливим є використання вчителем готових зразків тестових завдань, які друкуються в методичній літературі, фаховій пресі, спеціальних збірниках. Важливим чинником під час вибору вчителем видань такого типу є наявність дозволу щодо їх використання в освітньому процесі, наданого науково-методичною комісією з питань освіти Міністерства освіти і науки України.

Готуючи випускників до ЗНО, необхідно спланувати повторення теоретичного матеріалу, відпрацювати і закріпити практичні навички. Особливу увагу приділити темам, які були найскладнішими в ході навчального періоду.

Тренування у виконанні тестових завдань дозволить учням під час ЗНО реально підвищити бал. Знаючи типові конструкції тестових завдань, учень практично не буде гаяти час на розуміння інструкції. Під час такого тренування формуються відповідні психотехнічні навички саморегуляції та самоконтролю.

При цьому основну частину роботи слід проводити не перед самим іспитом, а набагато раніше, відпрацьовуючи окремі деталі під час здачі заліків за пройдені теми, тобто в ситуаціях, які не є настільки напруженими, як здача ЗНО.

Психотехнічні навички, отримані учнями в процесі навчання, не лише підвищують ефективність підготовки до ЗНО, але й дозволяють учням більш успішно вести себе під час іспиту, сприяють розвитку навичок мислительної роботи, умінню мобілізувати себе у вирішальній ситуації, оволодіти власними емоціями.

Готуючи випускників до ЗНО, потрібно обов’язково враховувати наявність варіативних програм. Не слід забувати і про індивідуальні особливості учнів.


^ ІНДИВІДУАЛЬНА СПЕЦИФІКА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ


Діти з домінуванням правої півкулі

Коротка психологічна характеристика

Назва досить умовна, адже у таких людей значно підвищена активність правої півкулі. Ці діти мають багату уяву, добре розвинене образне мислення. Вони чудово сприймають метафори, образи, порівняння, гублячись за необхідності мислити логічними категоріями.

^ Основні труднощі при здачі ЗНО. Діти з домінуючою правою півкулею можуть відчувати труднощі при необхідності чітко логічно мислити, структурувати. Їм важко відійти від емоційно-образної складової навчального матеріалу та зосередитись на фактах і теоретичних побудовах. Як правило, вони добре справляються з гуманітарними предметами, але мають труднощі з предметами природничо-математичного циклу. Саме по собі тестування виключно складне для таких дітей, тому що воно передбачає володіння логічними конструкціями, фактами, вимагає уміння аналізувати і співставляти різні факти. Тобто діяльність, пов’язана з тестуванням, вимагає домінування лівої півкулі.

^ Стратегії підтримки.

На етапі підготовки. Щоб навчальний матеріал краще засвоювався, дітям з домінуючою правою півкулею слід залучати уяву та образне мислення: використовувати порівняння, образи, метафори, малюнки. Сухий теоретичний матеріал важливо ілюструвати прикладами і картинками. Під час іспиту. Свої сили слід пробувати не стільки в простих тестових завданнях, скільки там, де потрібна розгорнута відповідь. Таким дітям це буде простіше. Можливо, саме з таких завдань їм слід починати, а вже потім переходити до тестів множинного вибору (завдання типу В і С).


Діти-синтетики

Коротка психологічна характеристика

Синтетичний, або глобальний стиль діяльності характеризується рядом типових моментів. Діти-синтетики спираються в більшій мірі на загальне, а не на часткове. Вони мало уваги приділяють деталям, тому що їх цікавлять загальні взаємозв’язки.

^ Основні труднощі. Синтетики часто відчувають труднощі з аналізом, виділенням опорних моментів в інформації, діленням матеріалу на змістовні блоки. Зазвичай таким дітям складно складати плани та конспекти, деякі з них складають план вже після того, як робота написана. Синтетики рідко концентруються на одній проблемі, їм властиво розглядати її в широкому контексті, у взаємозв’язку з іншими, співвідносити отримані знання з особистим досвідом і думкою інших. Під час ЗНО синтетики можуть мати утруднення, пов’язані з необхідністю аналітичної діяльності та оперування конкретними фактами.

^ Стратегії підтримки.

На етапі підготовки. Дуже важливо розвивати у синтетиків аналітичні навички, враховуючи, що загальний вид їх діяльності – від загального – до часткового. При вивченні кожної теми необхідно її узагальнити, виділити основні блоки та наповнити їх конкретним змістом. Під час роботи з тестами синтетиків слід орієнтувати на визначенні основного в кожному завданні: що тут є головним, на що слід звернути увагу в першу чергу?

^ Під час екзамену. На початку роботи синтетикам слід ознайомитись з матеріалом в цілому: продивитись завдання, поверхово ознайомитись з їх змістом. Це допоможе їм зорієнтуватись. Синтетикам може допомогти складання загального плану діяльності на початку роботи. Окрім того, під час іспиту для них важливо спиратись на вміння виділяти головне в кожному питанні.


Тривожні діти

Коротка психологічна характеристика

Для тривожних дітей навчальний процес пов’язаний з певною емоційною напругою. Вони схильні сприймати будь-яку ситуацію, пов’язану з навчанням, як небезпечну. Особливу тривогу викликає у них перевірка знань у будь-якому вигляді (контрольна робота, диктант тощо). Яким чином можна розпізнати тривожну дитину? Ці діти часто неодноразово перевіряють те, що вже зроблено, постійно виправляють написане, хоча це може і не приводити до істотного покращення якості роботи. Під час усної відповіді вони, як правило, пильно спостерігають за реакціями дорослого. Вони зазвичай задають багато уточнюючих питань, часто перепитують вчителя, перевіряючи, чи правильно вони його зрозуміли. Тривожні діти, виконуючи індивідуальні завдання, просять вчителя „подивитись, чи правильно вони виконали”. Такі діти часто „гризуть” ручки, куйовдять волосся, перебирають пальці.

^ Основні труднощі.

Ситуація іспиту взагалі складна для тривожних дітей, тому що вона за своєю природою оцінна. Найскладнішою стороною ЗНО для тривожної дитини є відсутність емоційного контакту з дорослим.

^ Стратегії підтримки

На етапі підготовки. Для тривожних дітей особливо важливим є створення ситуації емоційного комфорту на пер екзаменаційному етапі. Ні в якому разі не можна нагнітати обстановку, нагадуючи про серйозність очікуваного іспиту і значимість його результатів. Надмірне підвищення тривоги у дітей цієї категорії призводить лише до дезорганізації їх діяльності. Завдання дорослого – створення ситуації успіху, заохочення, підтримка. В цьому значну роль відіграють висловлювання: „Я впевнений в тобі”, „Ти добре справився...”

^ Під час екзамену. Дуже важливо забезпечити відчуття емоційної підтримки. Це можна зробити різними невербальними засобами: подивитись, посміхнутись тощо. Тим самим дорослий ніби говорить дитині: „Я тут, я з тобою, ти не один”. Якщо дитина звертається за допомогою, найкраще, не вникаючи в зміст написаного, переконливо сказати: „Я впевнений, що ти все робиш правильно, у тебе все вийде”.


Невпевнені діти

Коротка психологічна характеристика

Проблема таких дітей в тому, що вони не вміють орієнтуватись на власну думку, вони схильні звертатись за допомогою до інших людей. Невпевнені діти не можуть самостійно перевірити якість своєї роботи: вони самі собі не довіряють. Вони можуть добре справлятись з тими завданнями, де необхідна робота за зразком, але відчувають труднощі, якщо необхідно самостійно вибрати стратегію рішення. У подібній ситуації вони зазвичай звертаються за допомогою до однокласників чи батьків (особливо при виконанні домашнього завдання). Такі діти списують не тому, що не знають відповідь, а тому, що не впевнені в правильності своїх знань і рішень. У поведінковому плані їм властивий конформізм, вони не вміють відстоювати власну точку зору. Невпевнені діти часто подовгу не можуть розпочати виконання завдання, але досить педагогу підказати їм перший крок, як вони починають працювати.

^ Основні труднощі.

Невпевнені діти відчувають утруднення під час будь-якого іспиту, оскільки їм складно спиратись лише на власні ресурси та приймати самостійне рішення. Під час ЗНО такі діти переживають додаткові складності, оскільки там принципове значення має самостійний вибір стратегії діяльності, а йе завдання для невпевнених дітей досить складне.

^ Стратегії підтримки

На етапі підготовки. Дуже важливо, щоб невпевнена дитина отримала позитивний досвід прийняття іншими людьми його власного вибору. Працюючи з такими дітьми, необхідно утримуватись від порад і рекомендацій („Спочатку розв’яжи прості завдання, а потім переходь до складних”). Краще запропонуйте вибрати їй самій та діждатись, коли вона прийме рішення („Як ти думаєш, з чого краще почати: із простих завдань чи складних?”)

^ Під час екзамену. Невпевнену дитину можна підтримувати простими фразами, що сприяють створенню ситуації успіху: „Я впевнений, що в тебе все вийде”, „Ти обов’язково справишся”. Якщо дитина ніяк не може приступити до виконання завдання, довго сидить і не працює, слід спитати її: „Ти не знаєш, як почати? Як виконувати наступне завдання?” - і запропонувати їй альтернативу: „Ти можеш почати з простих завдань або спочатку переглянути увесь матеріал. Як ти думаєш, як буде краще?” Ні в якому разі не можна говорити таким дітям фрази „Подумай ще” чи „Поміркуй добряче”. Це лише підсилить їх тривогу і ніяк не сприятиме виконанню завдання.

Діти, що мають недоліки в довільності та самоорганізації

Коротка психологічна характеристика

Зазвичай таких дітей характеризують як „неуважних”, „незібраних”. Як свідчить практика, у них дуже рідко бувають справжні порушення уваги. Частіше неуважні діти – це діти з низьким рівнем довільності. У них сформовані усі психічні функції, необхідні для того, щоб бути уважними, але загальний рівень організації діяльності дуже низький. У таких дітей часто нестійка працездатність, їм властиві часті коливання темпу діяльності. Вони можуть часто відволікатись.

^ Основні труднощі.

ЗНО вимагає високої організації діяльності. Мимовільні діти при загальному високому рівні пізнавального розвитку і достатньому об’ємі знань можуть нераціонально використовувати відведений час.

^ Стратегії підтримки

На етапі підготовки. Психічні функції формуються через наявність зовнішніх опор. Тому на етапі підготовки дуже важливо навчити дитину використовувати для саморегуляції діяльності різноманітні матеріальні засоби. Такими засобами можуть бути пісочний годинник, що відміряє час, необхідний для виконання завдання, складання списку необхідних справ та їх викреслювання по мірі виконання, лінійка, що вказує на необхідний рядок тощо. Не слід закликати цих дітей „бути уважнішими, оскільки їм це недоступно”.

^ Під час екзамену.

Такі діти вимагають допомоги в самоорганізації. Це можна зробити з допомогою направляючих запитань: „Ти я к?”, „Ти зараз чим займаєшся ?” Можливим є також використання зовнішніх опор. Наприклад, дитина може скласти план своєї діяльності та закреслювати пункти чи класти лінійку на те завдання, яке вона зараз виконує. Важливо, щоб дитина навчилась використовувати ці опори на попередньому етапі, інакше на іспиті це відніме у неї занадто багато часу і сили.


Перфекціоністи та „відмінники”

Коротка психологічна характеристика

Діти даної категорії зазвичай відрізняються високою чи дуже високою успішністю, відповідальністю, організованістю, виконавською дисципліною якщо вони виконують завдання, вони прагнуть зробити його краще чи швидше за інших використати додатковий матеріал. Перфекціоністи дуже чутливі до похвали і взагалі до будь-якої оцінки своєї діяльності. Все, що вони роблять, повинно бути поміченим і отримати відповідну (звичайно високу!) оцінку. Для таких дітей характерним є високий рівень домагань і дуже нестійка самооцінка. Для того, щоб відчувати себе хорошим, їм треба не просто встигати, а бути кращими, не просто добре справлятись із завданням, а робити це блискуче.

^ Основні труднощі.

ЗНО для даної категорії дітей – це той самий випадок, коли справедливою видається приказка: „Краще – ворог хорошого”. Для них недостатньо виконати мінімально необхідний об’єм знань, для них важливо виконати все, при чому безпомилково. Ще один можливий наріжний камінь для них – необхідність пропустити завдання, якщо вони не можуть з ним справитись.

^ Стратегії підтримки

На етапі підготовки. Дуже важливо допомогти таким дітям скорегувати їх очікування та усвідомити відмінність між „достатнім” і „чудовим”. Їм необхідно зрозуміти, що для отримання відмінної оцінки немає необхідності виконувати всі завдання. На підготовчому етапі перфекціоністам можна запропонувати тренувальні вправи, де від них вимагатиметься вибирати завдання для виконання і не треба буде виконувати все підряд.

^ Під час екзамену.

Під час іспиту перфекціоністу потрібна допомога у виборі стратегії діяльності та її реалізації. Його можна запитати: „Які завдання ти вирішив виконати?” і за необхідності тактовно втрутитись в його плани. Під час екзамену періодично можна цікавитись „Скільки тобі ще залишилось? – і допомагати йому скорегувати власні очікування: „Тобі не треба стільки виконувати. Того, що ти виконав, буде достатньо. Переходь до наступного завдання”.


Астенічні діти

Коротка психологічна характеристика

Висока втомлюваність, виснажуваність. У них швидко знижується темп діяльності і різко підвищується кількість помилок. Як правило, втомлюваність пов’язана з особливостями вищої нервової діяльності і має не стільки психологічну, скільки неврологічну природу, тому можливості її корекції вкрай обмежені.

^ Основні труднощі.

ЗНО вимагає високої працездатності на протязі довготривалого періоду (3 год.). Тому для астенічних дітей дуже висока вірогідність зниження якості роботи, виникнення відчуття втоми.

^ Стратегії підтримки

На етапі підготовки. При роботі з астенічними дітьми дуже важливо не ставити до них вимоги, яким дитина не може відповідати: „Деякі випускники займаються з ранку до вечора, а ти через дві години втомився.” Це не примха дитина, це її індивідуальні особливості. Підвищується значення оптимального режиму підготовки, щоб дитина не перевтомлювалась: їй необхідно робити перерви в заняттях, гуляти, достатньо спати. Батькам астенічних дітей слід отримати консультацію у психоневролога або невропатолога про можливість підтримки дитини з допомогою вітамінів чи трав’яних відварів.

^ Під час екзамену. Астенічним дітям необхідно кілька перерв, тому їх не можна квапити, якщо вони переривають діяльність і на деякий час зупиняються. Для них краще організувати кілька коротких перерв (відпустити в туалет, випити води тощо).


Гіпертимні діти

Коротка психологічна характеристика

Гіпертимні діти зазвичай швидкі, енергійні, активні не схильні до педантизму. У них високий темп діяльності, вони імпульсивні та інколи нестримані. Вони швидко виконують завдання, але часто роблять це недбало, не перевіряють себе і не помічають власних помилок. Такі діти схильні нехтувати точністю і охайністю заради швидкості та результативності. Гіпертими переживають труднощі в роботі, яка вимагає високої старанності, зібраності і охайності, але чудово справляються із завданнями, які вимагають високої мобільності і переключення. Особливістю даної категорії дітей нерідко є також невисока значимість навчальних досягнень, знижена навчальна ситуація.

^ Основні труднощі.

Процедура ЗНО вимагає високої зібраності, концентрації уваги, ретельності та охайності, а ці якості зазвичай є слабким місцем гіпертимних дітей. З іншого боку, вони, як правило, легко переключаються, що допомагає їм справитись із завданням.

^ Стратегії підтримки

На етапі підготовки. Дуже важливо не намагатись змінити темп діяльності, особливо з допомогою інструкцій типу „не поспішай”. Дитина все одно буде працювати в тому режимі, в якому їй комфортно. Необхідно розвивати у таких дітей функцію контролю, тобто навички самоперевірки: після закінчення роботи знайти помилки, самостійно перевірити результати виконання завдання. Основний принцип, яким слід керуватись: „Виконав - перевір”. Окрім того, у таких дітей слід створити відчуття важливості ситуації успіху. Це якраз той випадок, коли необхідно з усією серйозністю пояснити, яке велике значення мають результати ЗНО.

^ Під час екзамену. Гіпертимним дітям слід м’яко та ненав’язливо нагадувати про необхідність самоконтролю: „Ти перевіряєш те, що робиш?” Окрім того, їх краще посадити у класі так, щоб їх можливість спілкування з іншими дітьми була мінімальною.


Застряваючі” діти

Коротка психологічна характеристика

Таких дітей характеризує низька рухливість, низька лабільність психічних функцій. Вони складно переключаються з одного завдання на інше. Вони працюють ґрунтовно і повільно. Їм знадобиться значний орієнтацій ний період при виконанні кожного завдання. Якщо таких дітей починають квапити, темп їх діяльності знижується ще більше.

^ Основні труднощі.

Процедура ЗНО вимагає високої мобільності : необхідно швидко переключатись з одного завдання на інше, актуалізувати знання з різних розділів шкільної програми. Це може викликати труднощі для „застряваючих” дітей.

^ Стратегії підтримки

На етапі підготовки. Навички переключення тренувати досить складно, але досить реально навчити дитину користуватись годинником, для того щоб визначати час, необхідний для виконання кожного завдання. Це може відбуватись таким чином: „Тобі необхідно розв’язати 5 задач за 1 годину. Значить, на кожну задачу ти можеш витратити не більше 12 хвилин”. Такі вправи допоможуть учню розвивати уміння переключатись. Можна також наперед визначити, скільки часу слід витратити на кожне завдання під час іспиту.

^ Під час екзамену. Завдання дорослого – по можливості м’яко та ненав’язливо допомагати таким дітям переключатись на наступне завдання, якщо вони подовгу роздумують над кожним: „Ти вже можеш переходити до наступного завдання”. Ні в якому разі не можна їх квапити, від цього темп діяльності лише знижується.


Аудіали та кін естетики

Відомо, що у людини три основні модальності сприймання: аудіальне (слухова), візуальна (зорова), кінестетична (дотикова, тактильна). У кожної людини одна з цих модальностей є ведучою, такою, що визначає домінуючий тип отримання та переробки інформації. Навчання у школі зазвичай включає опору на всі три модальності (усну розповідь, наочний посібник, практична робота), що в цілому дозволяє засвоювати програму дітям усіх трьох груп.

Коротка психологічна характеристика

Основні труднощі.

На відміну від традиційного іспиту, що включає аудіальне та кінестетичні елементи (особливо, якщо екзамен проводиться в усній формі), ЗНО має виключно візуальну форму. Це полегшує завдання для дітей-візуалів, одночасно ускладнює її для дітей аудіалів та кінестетиків.

^ Стратегії підтримки

На етапі підготовки. Необхідно, щоб діти вк4азаних категорій усвідомили особливості свого навчального стилю, тобто змогли чітко сформулювати для себе, як саме вони краще всього засвоюють навчальний матеріал, та скористались цим знанням при повторенні навчальног7о матеріалу.

^ Під час екзамену. Аудіали можуть користуватись мовою, тобто дуже тихо проговорювати завдання вголос (щоб така дитина нікому не заважала, слід продумати, де її краще посадити у класі). При виникненні утруднень можна розповісти їм про те, в чому заключається зміст завдання. Їм не знадобиться допомога у виконанні завдання, просто необхідна допомога в осмисленні його суті. Кінестетики можуть допомагати собі простими рухами (наприклад, порухати ногами під столом). Їм слід дозволити якусь рухову активність (наприклад, вийти з класу на кілька хвилин тощо.)


Слід пам’ятати, що нововведення, які входять в наше життя, можуть викликати негативні емоції, бути причиною стресу лише в тому випадку, якщо ми мало про них знаємо. Лише невизначеність ситуації виступає тривожним фактором, особливо для особистості, яка лише формується.
Схожі:

Навчально-виховний комплекс №119 донецької міської ради донецької області зовнішнє незалежне оцінювання: секрети успіху iconДонецький навчально-виховний комплекс №119 Донецької міської ради Донецької області дитинство без насильства методичні матеріали на допомогу педагогічним працівникам укладач: практичний психолог Бойко Н. Д
Схвалено педагогічною радою навчально виховного комплексу №119 Донецької міської ради Донецької області
Навчально-виховний комплекс №119 донецької міської ради донецької області зовнішнє незалежне оцінювання: секрети успіху iconРозпорядження № Про організовану підготовку та проведення осінніх канікул 2012-2013 навчального року
Донецький навчально-виховний комплекс №119 донецької міської ради донецької області
Навчально-виховний комплекс №119 донецької міської ради донецької області зовнішнє незалежне оцінювання: секрети успіху iconДонецької міської ради донецької області
Направляємо Вам матеріали переможця шкільного туру ХVІІ всеукраїнского конкурсу «Учитель року» в номінації «Біологія» Знутіної Вікторії...
Навчально-виховний комплекс №119 донецької міської ради донецької області зовнішнє незалежне оцінювання: секрети успіху iconДонецької міської ради донецької області
Всеукраїнского конкурсу учнівської творчості в номінації «Література» Проданової Олесі Олександрівни, виконаної під керівництвом...
Навчально-виховний комплекс №119 донецької міської ради донецької області зовнішнє незалежне оцінювання: секрети успіху iconДонецької міської ради донецької області
Направляємо Вам матеріали переможця шкільного туру ХVІІ всеукраїнского конкурсу «Учитель року» в номінації «Іноземна мова. Англійська»...
Навчально-виховний комплекс №119 донецької міської ради донецької області зовнішнє незалежне оцінювання: секрети успіху iconДонецької міської ради донецької області
Направляємо Вам матеріали переможця шкільного туру ХVІІ всеукраїнского конкурсу «Учитель року» в номінації «Фізичне виховання» Гасанової...
Навчально-виховний комплекс №119 донецької міської ради донецької області зовнішнє незалежне оцінювання: секрети успіху iconРозклад проведення державної підсумкової атестації в 4-а класі Донецької загальноосвітньої школи І–ііі ст. №87 Донецької міської ради Донецької області у 2012-2013 навчальному році
Донецької загальноосвітньої школи І–ііі ст. №87 Донецької міської ради Донецької області
Навчально-виховний комплекс №119 донецької міської ради донецької області зовнішнє незалежне оцінювання: секрети успіху iconРезультативність участі учнів Донецького навчально – виховного комплексу №119 Донецької міської ради Донецької області у творчих конкурсах міського, обласного та Всеукраїнського рівнів за період з 01. 09. 2010 р по 24. 05. 2011 р
Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді ім. Тараса Шевченка
Навчально-виховний комплекс №119 донецької міської ради донецької області зовнішнє незалежне оцінювання: секрети успіху iconКомплексна програма розвитку освіти донецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №145 донецької міської ради донецької області на 2011 2015 роки зміс т
Донецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №145 донецької міської ради донецької області
Навчально-виховний комплекс №119 донецької міської ради донецької області зовнішнє незалежне оцінювання: секрети успіху iconДонецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №120 донецької міської ради донецької області районному оргкомітету Лист-представлення
Вам матеріали переможця шкільного туру ХVІІ всеукраїнского конкурсу «Учитель року» в номінації «Українська мова та література» Крупеніної...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи