Скачати 56.41 Kb.
|
Зміст 1. Загальна характеристика класу птахів |
Підготувала вчитель біології та хімії Ходюк Наталія Василівна Тема уроку: Клас птахи - теплокровні хребетні тварини. Загальна характеристика класу. Особливості зовнішньої будови Мета уроку: Сформувати знання про новий клас тварин - Клас Птахи, розкрити особливості будови, життєдіяльності птахів, пристосування до польоту; розвинути вміння знаходити риси пристосування до польоту в зовнішній будові птахів; знайти взаємозв’язок між будовою дзьобів і лап птахів та функціями, які вони виконують Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: Таблиця «Зовнішня будова птаха», опудало птаха, контурне перо, пухове перо, пух, картинки птахів. Хід уроку. І. Організаційний момент. ІІ. Актуалізація опорних знань. Сьогодні на уроці ми починаємо вивчати новий клас тварин – клас Птахи. Пташок ви знаєте та любите з дитинства. Мабуть кожен з вас мріяв, щоб на день народження йому подарували маленького папугу, адже пташки стали героями безлічі казок та байок. А яких саме? (Учні записують дату і тему з дошки в зошит) П ![]() ослухайте, будь – ласка вірш.Є пташки - маленькі тваринки… На світі та в нашім краю. Їх пісні, веселі та дзвінки, І в грудні дзвенять, і в маю Зустрінуться в рідному краї З ключем журавлиним вгорі… Синичок і щигликів зграї, І повзики і снігурі. У кору застукає дятел. Сигналом робочого дня І знову почне працювати Корисне мале пташеня. Тримайтесь, жуки і комахи, Де сад або нива цвіте, Там скрізь наші друзі пернаті Вони проспівали про те. А тапер перевіримо вашу уважність. Про яких пташок йшлося у вірші? А які пташки вам ще відомі? Діти називають відомих їм птахів. Завдання: Погляньте, будь-ласка на малюнки. На одному зображена ящірка, на другому птах. Вдивіться пильніше та спробуйте знайти спільні ознаки. А тапер знайдіть відмінні. Спільні… В ідмінні…![]() ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Нині на нашій планеті існує близько 8700 видів птахів. Це не так уже і багато: на кожну людину припадає 25 птахів. На території України живуть 400 видів птахів. Місце існування пернатих дуже різноманітні, внаслідок чого вони займають різні екологічні ніші: суходіл, повітря, водні простори. Тому зовні вони дуже відрізняються один від одного. П ![]() ![]() ![]() одивіться на картинки та знайдіть, за будовою яких органів птахи відрізняються?Але , як би птахи не відрізнялися один від одного всі вони мають загальні ознаки. І коли ми зустрінемось із такими тваринами, ми з легкістю впізнаємо в них птахів. ІV.Вивчення нового матеріалу. ^ - теплокровність. - форма тіла – обтічна; - відділи тіла – голова, тулуб, кінцівки; - покриви – пір’яний; - розмноження яйцями; - наявність дзьоба;
Хто такі птахи? Теплокровні, яйцекладні наземні хребетні, в яких передні кінцівки видозмінені на крила. 2. Виконайте лабораторну роботу №13. Тема: Вивчення зовнішньої будови птахів та будови пір’я. Мета: Розглянути особливості зовнішньої будови птаха, пов’язані з пристосуванням до повітряного способу життя. Обладнання: Опудало птаха, контурне перо, рухове перо, пух, таблиця « Зовнішня будова птаха», лупа. Хід роботи.
2.Розгляньте голову птаха. Визначте його складові частини ![]() 3. Розгляньте шию птаха. Яка її особливість? Яку функцію вона виконує?
![]() ![]()
![]() 10. За допомогою лупи розгляньте пух. Які функції пуху? ![]()
V. Закріплення вивченого матеріалу: 1. Де живуть птахи? 2. Чим відрізняється клас птахи від інших хребетних тварин? 3. З яких відділів складається тіло птаха? 4. Чим вкрите тіло птаха? 5. Які типи пер за будовою і функціями є в птахів? 6. На що вказує схожість між плазунами і птахами? А тапер уявіть себе філософами та спробуємо розв’язати довічне питання: «Що було першим – курка чи яйце?» Будь – ласка, всі підведіться, а тепер сідайте тільки ті, хто вважає, що першим було яйце. Питання до тих хто стоїть: «Чому ви вважаєте, що першою була курка?» А тепер послухаємо доводи тих, хто вважає інакше. Я таж вважаю, що першим було яйце, тому що і предки птахів – давні плазуни – розмножувались яйцями. Але це моя думка, а питання так і залишається відкритим. VІ. Підбиття підсумків уроку. VІІ. Домашнє завдання: Повторити опорно – рухову систему амфібій, рептилій. Дати визначення термінам: дзьоб, пір’я, куприкова залоза, крила, цівка. Параграф 43. Якщо час залишився вчитель пропонує відгадати загадки. 1. Хто двічі родиться? (Птах) 2. Із живого – мертве з мертвого живе? (Яйце і курка) 3. Б’ється, стука молоток, поправляє наш садок? (Дятел) 4. Уводі купається, водою обливається, вода до неї не чіпляється? (Качка) 5. Двічі родився і школі не вчився а час знає. (Півень) 6. Уночі гуляє, а вдень спочиває, має круглі очі, бачить серед ночі.(Сова) 7. Довгі ноги, довгий ніс, по болоту ходить скрізь. (Лелека) 8. Без сокири і без рук, а дім будує.(Птах) |
![]() | Склад творчої групи вчителів математики з проблеми: «Вивчення предметних компетентностей на основі моніторингових досліджень» | ![]() | Створення та адміністрування веб-сайту шкільної бібліотеки як крок до інтегрованого спілкування з користувачами |
![]() | Тема. Застосування прийомів усного додавання і віднімання двоцифрових чисел. Задачі на дві дії на збільшення (зменшення) числа на... | ![]() | Нестеренко Наталія Василівна, методист міського методичного кабінету установ освіти м. Черкас |
![]() | Тема. Розв’язування складеної задачі. Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання | ![]() | Автор-розробник проекту: Виноградова Наталія Василівна, спеціаліст І категорії, вчитель початкових класів Попельниківської зош І-ІІІ... |
![]() | Мотивація навчальної діяльності. Обгрунтування навчання. Актуалізація опорних знань учнів | ![]() | Ми – Великовільшанський сільський голова Гайдаєнко Світлана Василівна, директор Великовільшанської загальноосвітньої школи Никоненко... |
![]() | Слово учителя: сегодня у нас необыкновенный урок. Это урок – приключение, полное опасностей и неожиданностей, путешествие к земле... | ![]() | Цикл уроків з розділу «Відомості з синтаксу і пунктпунктуації. Словосполучення речення, його граматична основа» |