Тема. Українські народні пісні «Стоїть явір над водою», Котився віночок по полю», «Ой співаночки мої» icon

Тема. Українські народні пісні «Стоїть явір над водою», Котився віночок по полю», «Ой співаночки мої»




Скачати 42.16 Kb.
НазваТема. Українські народні пісні «Стоїть явір над водою», Котився віночок по полю», «Ой співаночки мої»
Дата конвертації12.01.2013
Розмір42.16 Kb.
ТипДокументи
джерело

Розділ « Усна народна творчість »

Тема. Українські народні пісні « Стоїть явір над водою », Котився віночок по полю », « Ой співаночки мої ».

Мета. Розширити знання дітей про усну народну творчість, збагачувати уявлення про народну пісню як жанр усної народної творчості ; працювати над художніми засобами пісні ; вдосконалювати навички виразного читання і уміння порівнювати ; виховувати любов до народної пісні.

Обладнання : записи українських народних пісень, велика лялька, ілюстрація із зображенням кобзаря, картки для розширення поля читання.

^ Тип уроку : урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

I.Організаційний момент.

II. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

- Ми, українці, - нація дуже давня. Ми самі творили свою національну культуру. Протягом своєї багатовікової історії український народ склав безліч прекрасних казок, прислів’їв, загадок, інших творів. Та особливо багато пісень-

їх записано понад 200 тисяч. Давайте пригадаємо деякі з них.

- Уявіть собі картину. Мати, стомлена роботою в полі, схилилася над колискою. В кутку ще трохи чадить згашена скіпка, крізь запнуте дірявою рядниною віконце сіється бліде місячне сяйво. Неспокійно ворушиться в колисці дитя : не бере його сон. Із вуст матері раптом вихоплюються слова…

( Учитель включає колискову ).

Почала тихенько наспівувати і розмріялася мати : їй віриться, що піснею можна не тільки навіяти спокійний сон, а й відігнати лихо від свого дитяти.

- Діти, яку пісню співала мати ? Які колискові пісні ви знаєте ?

( Виконання колискової учнями ).

- Після того, як маленька дитина навчиться робити перші кроки, плескати в долоні, з нею розучують забавлянки – коротенькі пісеньки або віршики, поєднані із своєрідними рухами.

- Дітки, давайте забавимо цю дитину. ( Посередині на крісло садять ляльку, а діти розказують різні забавлянки.)

- А як люблять діти заклички та примовки : до дощу, до сонця, до хмар !

( Усі виконують пісеньку – закличку на вибір : « Іди, іди, дощику », « Вийди, вийди, сонечко » ).

- А як полюбляють українські люди обрядові пісні : щедрівки, колядки, веснянки, купальські, жниварські, весільні !

- Хто нам заспіває якусь пісню, пов’язану з обрядами ?

( Виконання колядки учнями ).

- А як не послухати старого кобзаря, який пройшов багато доріг із малим сиротою – поводирем ?!

Ось він вмощується на майдані, біля старої церкви, сухими зморщеними пальцями перебирає струни кобзи. Кругом нього люди : старі й малі, парубки й молодиці з немовлятами. Всі слухають, чогось чекають, заглядають.

І потекла з його вуст тужлива пісня про молодого козака, про вродливу дівчину, про рідну неньку – Україну.

Дехто схилився, дехто заплакав, дехто кинув шматочок хліба чи копійчину на прожиття.

^ III. Опрацювання пісні « Стоїть явір над водою ».

1. Слухання пісні у записі.

- Про кого ви почули пісню ? Про які часи в ній ідеться ?

- Чому вона така тужлива ? Хто її герой ?

2. Словникова робота.

а) Читання пірамід слів ( на картках ).

б) Пояснення значення слів.

3. Самостійне читання пісні учнями.( Звернути увагу на розділові знаки кожної строфи, щоб підготуватися до читання вголос ).

4. Читання пісні вголос за строфами. Робота над змістом і виражальними засобами.

- Які образи української природи використано в пісні ?

- У яких строфах є зіставлення душевного стану героя з цими образами ?

- Як оспівано любов і тугу за рідною землею ? Що передають образи явора і калини ? З чим зіставлено у пісні образ козаченька ? Яка мета цього прийому ?

- Поміркуйте, чому в пісні багато слів із зменшувально-пестливими суфіксами ?

^ 5. Гра « Мікрофон ».

- Які почуття слід передати, читаючи прохання козака ?

- Які почуття викликав у вас весь твір ?

6. Робота над ілюстрацією.

- Розгляньте малюнок. Яким зображено козака ? З чого видно, що кінь вороненький – його бойовий і вірний товариш ?

7. Словесне малювання.

- Намалюйте словами свою картину, яка виникла у вашій уяві під час читання пісні.

8. Виразне читання пісні.

( Учитель звертає увагу учнів на розповідну наспівчу інтонацію більшості строф, на паузи між реченнями і строфами ).

9. Фізкультхвилинка.

^ IV. Опрацювання пісні « Котився віночок по полю ».

1. Підготовка до читання. Словникова робота.

а) Читання слів, поданих аналітико- синтетичним способом.

б) Лексичне значення слів женчики, стодола діти з’ясовують, прочитавши їхнє тлумачення на с.34.

2. Самостійне читання пісні ( мовчки ).

- Про кого ця пісня ? У яку пору року її виконували ?

3. Повторне читання пісні. Аналіз змісту.

- З яким проханням звертався віночок ? Чому він хотів додому ? Що народ хотів передати цією піснею ?

- Знайдіть і прочитайте усі слова, вжиті у зменшувально-пестливій формі. Яке з них видалося незвичайним ? Чому у пісні так багато зменшувально-пестливих слів ?

- Які почуття у вас викликала ця пісня ?

- Якими ви уявляєте цей вінок ? Що б ви туди вплели ?

4. Вправи на розвиток швидкості читання. Робота в групах.

І група

Знайти рими, дібрати свої.

ІІ група

Прочитати рядки пісні, в яких зустрічаються слова, що розглядались для словникової роботи.

5. Виразне читання пісні.


^ V. Опрацювання пісні « Ой співаночки мої ».

Учні самостійно читають текст пісні, з’ясовують, хто б її міг виконувати ; про що в ній ідеться. Пояснюють значення слів подію ( подіну ), леrіник ( юнак ), добирають синонім до слова співаночки ( пісні ).

Учні колективно з’ясовують, які почуття передано у пісні ; що її треба читати голосно, у помірному темпі, наспівуючи.


VI. Підсумок уроку.

- Про який жанр усної народної творчості ми сьогодні говорили ? Що таке пісня?

- Перевірте правильність своїх відповідей, переставивши слова у деформованому реченні.

Невеликий, твір, народна, що, усний, пісня, віршований, співається.

( Народна пісня – це невеликий усний віршований твір, що співається. )

- Яка із народних пісень, що читали сьогодні, вас зацікавила ?

- Яка пісня сподобалась більше ? Чим ?

Додати документ в свій блог або на сайт


Схожі:

Тема. Українські народні пісні «Стоїть явір над водою», Котився віночок по полю», «Ой співаночки мої» iconТема: я візьму той рушник, простелю, наче долю. Мета
Обладнання: Вишиті рушники, портрет Т. Г. Шевченка (вишитий), паляниця хліба на рушникові прикрашена калиною. До початку заходу звучать...
Тема. Українські народні пісні «Стоїть явір над водою», Котився віночок по полю», «Ой співаночки мої» iconРозробка сценарію «Свята української народної календарно-обрядової пісні» Вчитель початкових класів Ходаківська Л. А. Мета
Мета. Виховувати любов до української народної пісні як однієї із складових менталітету українців. Відроджувати календарно-обрядові...
Тема. Українські народні пісні «Стоїть явір над водою», Котився віночок по полю», «Ой співаночки мої» iconМикола Вінграновський «Гусенятко»
Українські народні пісні: «Добрий вечер тобі, пане господарю», «Щедрик, щедрик, щедрівочка»
Тема. Українські народні пісні «Стоїть явір над водою», Котився віночок по полю», «Ой співаночки мої» iconВиховний захід на тему: «Хліб на вишитому рушникові»
Мета: розширити знання учнів про українські народні традиції; розвивати навички практичного застосування знань, вміння цінувати народні...
Тема. Українські народні пісні «Стоїть явір над водою», Котився віночок по полю», «Ой співаночки мої» iconКонкурс по 2 різнохарактерні твори (українські народні, сучасні популярні пісні, твори вітчизняних, зарубіжних авторів, авторська пісня) із супроводом, без супроводу, або фонограма (-)
Загальна тривалість виступу колективу до 10 хв., виступ солістів і ансамблів малих форм – 8 хв
Тема. Українські народні пісні «Стоїть явір над водою», Котився віночок по полю», «Ой співаночки мої» iconЕкскурсійні тури тур и україна карпат и «різдвяні гуцульські коломийки»
Етнічне серце гуцульщини, сучасний вигляд давніх традицій, побут та мистецтво, народні пісні та народні музики !!! Відчуйте себе...
Тема. Українські народні пісні «Стоїть явір над водою», Котився віночок по полю», «Ой співаночки мої» iconЕкскурсійні тури тур и укра ї на карпат и фотоальбом тура «гуцульські коломийки»
Етнічне серце гуцульщини, сучасний вигляд давніх традицій, побут та мистецтво, народні пісні та народні музики !!! Відчуйте себе...
Тема. Українські народні пісні «Стоїть явір над водою», Котився віночок по полю», «Ой співаночки мої» iconУкраїнські вечорниці. Зимові посиденьки. Мета
Мета: Познайомити учнів з давнім народним звичаєм проводити вечорниці. Виховувати в учнів повагу та любов до традицій рідного народу,...
Тема. Українські народні пісні «Стоїть явір над водою», Котився віночок по полю», «Ой співаночки мої» iconНародні колискові пісні

Тема. Українські народні пісні «Стоїть явір над водою», Котився віночок по полю», «Ой співаночки мої» iconРамках районного етапу міського фестивалю учнівської творчості «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине» та з нагоди відзначення 200-річчя з Дня народження Т
Кобзаря. Звучали «Думи мої, думи мої», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Тече вода з-під явора», «Зацвіла в долині» «Туман, туман...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи