Урок біологія 8 клас icon

Урок біологія 8 клас




Скачати 165.89 Kb.
НазваУрок біологія 8 клас
Дата конвертації04.08.2013
Розмір165.89 Kb.
ТипУрок


Урок біологія 8 клас

Клас поглибленого вивчення біології

Різноманітність ссавців. Характеристика рядів Хижі, Мозоленогі, Хоботні.


Кожна тварина – це дорогоцінний спадок,

який ми не в праві знищувати без крайньої необхідності ….

Сетон-Томпсон


Мета: Дати загальну характеристику та ознайомити з особливостями будови і пристосуваннями до умов середовища ссавців рядів Хижі, Мозоленогі та Хоботні. Ознайомити учнів з різноманітністю родин ряду Хижі, з представниками Ряду Мозоленогі та ряду Хоботні , їх вимерлими представниками. Розвивати логічне і критичне мислення учнів.

Основні поняття: хижі, хижий зуб, кігті, вібриси, шерсть, стопо ходячі, пальцеходячі, хобот, хоботні, бивні, горб, мозоленогі.

Обладнання: таблиці і картки з теми : „ Різноманітність ссавців”, електронна програма біологія 8 клас „Тварини” фрагменти уроків, малюнки і фото ссавців, опудала куниці та тхора, відео фрагменти, презентації учнів.

Тип уроку: засвоєння нових знань

План-схема уроку

^ Етап уроку

Час (хв)

Форми і методи діяльності вчителя

Результат

І. Розминка

2

Прийом „Здивуй – зацікав” – перегляд цікавого відео фрагменту про життя лева

Розвивати вміння порівнювати , робити висновки на базі цікавої інформації.

ІІ. Актуалізація опорних знань

4

Характеристика ряду хижі на прикладі собаки ( вовка ) – використання фрагментів електронної програми

Актуалізувати опорні знання про особливості ссавців

( ряду хижі )

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

3

Методика „ Читання з зупинками” Уривок казки. Поезія. Використання міжпредметних зв’язків, зв’язок з літературою.

Розвиток пізнавального інтересу через літературну творчість та поезію. Розвиток критичного мислення

ІV. Сприйняття навчальної інформації

30

Характеристика рядів ссавців

Презентація проектів учнів з теми « Ряд Хижі» „ Ряд Мозоленогі” „ Ряд Хоботні”

Робота з цікавою інформацією.

Ефективне засвоєння матеріалу в ході презентації проектів та роботи з текстами та літературою.

V. Осмислення об’єктивних зв’язків і узагальнення знань

4

Уривок твору Сетона-Томпсона „Доміно” з життя чорнобурого лиса.

Складання Діаграм Вена для систематизації основних положень теми. Порівняння родини Кошачі та Собачі – ряду Хижі

Знаходження взаємозв’язків у вивченому матеріалі, характеристика тварин ряду хижі за уривком твору, розвиток логічного та критичного мислення.

VI. Підсумки уроку

1

Вправа „Час похвали” для підведення підсумків уроку

Підбиття підсумків уроку, розвиток вміння аналізувати

VII. Домашнє завдання

1

Диференціація домашнього завдання відповідно до можливостей учнів

Ефективне повторення та узагальнення засвоєння матеріалу


^ Хід уроку

І. Розминка

Прийом „ Здивуй-зацікав”

Учитель демонструє цікавий відео фрагмент про представників ряду Хижі. Після перегляду учні обговорюють побачене. Аналізують поведінку лева.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Використання фрагментів електронної програми для повторення загальної характеристики ссавців на прикладі вовка. Характеристика вовка як представника ряду Хижі, родини собачі.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Мотивація до вивчення кожного ряду ссавців проводиться окремо.

Мотивація до вивчення ряду Хижі :

Вірш Уільяма Блейка „Гімн тигру „ ( переклад на російську Маршака )

^ Тигр

Тигр , о тигр , светлогорящий

В глубине полночной чащи!

Кем задуман огневой

Соразмерный образ твой?


В небесах или глубинах

Тлел огонь очей звериных?

Где таился он века?

Чья нашла его рука?


Что за мастер , полный силы,

Свил твои тугие жили

И почувствовал меж рук

Сердца первый тяжкий стук?


Что за корн пред ним пылал?

Что за млат тебя ковал?

Кто впервые сжал клещами

Гневный мозг, метавший пламя?


А когда весь купол звездный

Оросился влагой слезной –

Улыбнулся ль, наконец,

Делу рук своих творец?


Тигр, о тигр, светлогорящий

В глубине полночной чащи!

Чьей бессмертною рукой

Создан грозный образ твой?


Для мотивації вивчення ряду Мозоленогі вчитель зачитує уривок казки Р. Кіплінга. Методика ЧПКМ „ Читання із зупинками та передбаченнями”


Звідки у верблюда горб ( уривок казки Р.Кіплінга )

^ Зупинка 1 : про що йтиме мова в казці ?

За Давніх-Прадавніх часів, коли світ іще був новим-новесньким, а звірі тльки-но почали служити людям, жив собі Верблюд. Жив він серед широкої Ревучої Пустелі , бо не любив ніякої роботи – та й сам був першорядним ревуном. Отак жив він, їв листки та шпичаки, молочай та колючки – й ледарював собі досхочу.

^ Зупинка 2: які події розгорнуться далі ?

Одного разу, в понеділок уранці, прийшов до Верблюда Кінь – із сідлом на спині, з вуздечкою в роті, - й сказав:

^ Зупинка 3: що сказав кінь?

Верблюде, Верблюде ! Ходімо з нами возити.

Гир-р! – тільки й відповів Верблюд.

Наступного дня прийшов до Верблюда Пес – із палицею в зубах – і сказав :

- Верблюде, Верблюде ! Ходімо з нами носити.

- Гир-р! – знову відповів Верблюд.

А третього дня прийшов до Верблюда Бик - із ярмом на шиї – й сказав:

- Верблюде, Верблюде ! Ходімо з нами орати.

- Гир-р! – знову відповів Верблюд.

^ Зупинка 4: що вирішать робити далі кінь бик і пес?

А як скінчився день, Чоловік покликав Коня, Пса й Бика – і мовив до них:

- Друзі мої, вам доведеться працювати за нього вдвічі більше.

Троє Друзів страшенно розлютилися .

Аж тут з’явився Джин.

Друже мій, довгоногий та довгошиїй! – мовив до Верблюда Джин.

Чув я , що ти не хочеш працювати в цьому новому-новесенькому світі?

Гир-р! – відповів Верблюд.

^ Зупинка 5 : як накаже джин Верблюда за лінощі ?

Тоді Джин сів, підпер рукою підборіддя – і взявся вигадувати Велике Закляття.

Верблюд знов гаркнув : „Гир-р” – аж тут відчув, що на його рівній-рівнесенькій спині, якою він так пишався , виростав великий , величезний , здоровенний горб!

От бачиш? – сказав тоді Джин. – це через те, що ти не хотів працювати. Нині вже четвер, а ти з понеділка нічого не робив.

Як же я працюватиму, - спитав Верблюд, - із таким горбом на спині?

Це я зробив навмисне, - відповів Джин. – ти ж три дні ледарював! А тепер три дні працюватимеш без їжі – твій горб прогодує тебе. І не нарікай, що я нічим не допоміг тобі.

^ Зупинка 6 : Якими будуть заключні слова казки ?

Хоч як Верблюд не гиркав, довелося-таки йому стати до роботи з Трьома Друзями. Відтоді й донині він має на спині горба, але й досі ніяк не відробить тих трьох днів, які колись проледарював.


^ Обговорення казки :

Чи має рацію висловлювання Джина про те, що горб допомагатиме верблюду під час його роботи ? учні аналізують роботу верблюда як перевізника та тяглову силу, його витривалість за відсутності води і запас жиру у горбах )

^ Мотивація до вивчення ряду Хоботні – перегляд відео фрагментів про внутрішньоутробний розвиток слоненяти та поведінки слонів


ІV. Сприйняття навчальної інформації

Діти опрацьовують матеріал разом з учителем, презентують проекти підготовлені заздалегідь

Характеристика ряду Хижі :

Ряд об’єднує ссавців середніх і великих розмірів. Довжина їхнього тіла становить від 14 см. до 3м, а вага від 100 гр. до 1000 кг. Хижі пристосовані до живлення тваринною їжею. Поширені по всій суші земної кулі , за винятком Антарктики.

Хижі відрізняються від інших ссавців наявністю у них великих іклів , якими вони вбивають здобич та характерними тільки для них хижими або м’ясоїдними зубами , що дають змогу розгризати кістки і сухожилля ( це задні передкутні зуби верхньої щелепи та перші кутні зуби нижньої щелепи ). Кількість зубів у хижих 28-48. всі зуби мають корені.

Череп переважно видовжений, ключиці рудиментарні, кінцівки стопо ходячі або пальцеходячі, з 4-5 пальцями які мають кігті, стопо ходячі ( ведмеді ) та пальцеходячі ( кішки , собаки ). Кігті у деяких видів можуть втягуватись в утворений шкірою кінця пальця чохол ( подушечки у кішок ). Всі представники мають добре розвинений шерстяний покрив, колір, довжина і густота якого у кожної родини специфічна. Добре розвинені півкулі переднього мозку вкриті борознами, великі нюхові долі переднього мозку. Живляться переважно тваринною їжею, рослинну їжу можуть споживати , але найбільше її вживають ведмедеві. Самки мають дворогу матку, народжують немічних малят, яких тривалий час вигодовують і доглядають.

Ряд хижі включає такі 7 родин: собачі, єнотові, куницеві, віверові, гієнові, котячі, ведмежі.

^ Родина Собачі : середні за розміром звірі, мають добре розвинені кінцівки , пристосовані до швидкого бігу. Всі види пальцеходячі. Мають довгий хвіст, переважно опущений донизу. Зубна формула і 3/3 с 1/1 pm 4/4 m 2/3 ( 2/2 ) = 42 ( 40 ). Ведуть наземний спосіб життя: одні живуть у норах, інші в логовищах. Добувають їжу переслідуючи її. Поширені майже на всіх материках.

Представники родини собачі: Лисиця звичайна, песець, вовк, єнотовидний собака.

^ Лисиця звичайна – довжина тіла 60-90 см. Вага 6-10 кг. це красивий , сильний і спритний звір. Тіло струнке, довге на високих ногах. Хвіст довгий вкритий пухнастим хутром. Голова видовжена, клиноподібна. Передні і задні кінцівки однакової довжини. На передніх 5 а на задніх 4 пальці. Живуть у норах. Для своєї нори лисиця вибирає важкодоступні для людини місця : схили ярів, балок , провалля, що поросли чагарниками. Лисиця всеїдний хижак. Поїдає миловидних гризунів, птицю та її яйця, земноводних і плазунів, комах , рослинну їжу ( плоди, ягоди, насіння ). Вагітність самки триває 5—56 днів. Народжується 4-8 рідше 10 малят. Народжуються лисенята вкриті рідким пухом буруватого кольору, малята сліпі, немічні. Цінними є сріблясто-бурі лисиця, яких розводять на промислових фермах заради хутра.

^ Родина Котячі – об’єднує звірів середнього і великого розмірів з добре розвиненими пальцеходячими кінцівками. Поширені скрізь за винятком Австралії. Найбільше видів живе в тропіках. Мають добре розвинені хижі зуби. Зубна формула і 3/3 с 1/1 pm3/2 m 1/1

Родина включає 36 видів. Всі види ведуть наземний спосіб життя. Але здатні лазити по деревах.

^ Кіт лісовий – за своїм загальним виглядом нагадує сіру свійську кішку. Але має більший розмір : довжина 75-80см, вага 5-10 кг. Поширений по всій Західній Європі, в Україні зустрічається в Карпатах . заселяє лісові масиви. Живиться дрібними гризунами та горобиними птахами. Вагітність 63-68 днів. Самки стають статевозрілими на першому році життя. Самка може народжувати малят двічі на рік. Самці стають статевозрілими на третьому році життя. Вдень він ховається в хащах, дуплах дерев або серед каміння, а коли стемніє виходить полювати. Кішка лісова і кішка домашня схрещуються.

Рись – Довжина тіла 82-105 см., вага до 15 кг. Поширена у Західній Європі, раніше ці тварини були поширені по всій лісовій зоні Європи та Пн.Азії. Тварина має надзвичайно сильний міцний тулуб, сильні кінцівки, могутні лапи. Вуха досить довгі, загострені та закінчуються китицеподібним пасмом. Рись живе поодинці. Є нічним хижаком який із заходом сонця ховається Для свого лігва вона вибирає розколини скелі або лісову гущавину, іноді велику яму. Вона годинами дрімає, але щонайменший шерех примушує її миттєво реагувати. Рись може мати дуже різноманітне забарвлення, що залежить від географічного поширення цих тварин. Взимку живиться птахами, лисицями і зайцями, влітку ловить також гризунів і жаб. Вагітність триває 70 днів, малят народжується 2-3. Шкіра рисі дуже цінується, м2ясо вважають смачною дичиною.

Демонстрація картини Шишкіна „ Мишки в сосновом бору „

Родина Ведмежі : об’єднує великих стопоходячих тварин з коротким хвостом .

Кінцівки п’ятипалі з не втяжними кігтями. Хижі зуби малорозвинені.

^ Ведмідь білий – літом і зимою має жовтувато-біле хутро. Поширений на узбережжі і островах льодовитого океану, живиться тюленями, рибою. Найбільший представник ряду хижі , вага деяких особин сягає 1000 кг. В зимову сплячку не впадає, у барлоги залягають тільки вагітні самки.

^ Ведмідь бурий – поширений у Пн.Америці і Пн.Африці, у лісових областях Європи та Азії. Вага досягає 300 - 750кг . На Україні зустрічається в областях Західної України. Зиму проводить в неглибокій сплячці в барлозі. Живиться переважно безхребетними тваринами та рослинною їжею. Розмножується дуже повільно. Лише на 4 році життя самка дає перший приплід, в якому одне-двоє рідше більше ведмежат. Народжуються ведмежата в січні місяці, зовсім голі, сліпі і безпорадні. Через місяць малята відкривають очі і починають швидко рости. Живуть ведмеді 30-40 років.

Демонстрація опудал куниці і тхора

Родина Куницеві – об’єднує дрібних та середніх хижаків довжина тіла яких 15-150см, вага 100гр- 40кг. До родини належать наземні, деревні та напівводяні форми. Мають добре розвинені хижі зуби. Кінцівки короткі, тіло видовжене, хвіст пухнастий. Біля анального отвору куницевих містяться пахучі залози.

Представники родини: соболі, куниці, тхори, борсуки, видри, росомахи.

^ Куниця лісова має довжину тіла 39-53 см. Вагу 750-1515 гр. хижак з тонким , гнучким, струнким тілом. Кінцівки п’ятипалі, пальцеходячі, короткі, але міцні, хвіст пухнастий. Дуже мінливе забарвлення хутра і горлової плями. Поширена у лісах Європи. Зустрічається найчастіше в ділянках де багато дуплистих дерев. Живиться теплокровними хребетними ( миловидними гризунами, білками, птахами ) , комахами та рослинною їжею. Розмножується повільно. Вагітність триває 236 днів. За рік самка приносить лише один приплід від 1до 8 малят, які народжуються сліпими, немічними. Куниця добре лазить по деревах та гарно пересувається по землі , особливо під час полювання. Полює переважно в сутінках або вночі. Куниця є цінним промисловим хутровим звіром.

^ Тхір лісовий або чорний має довжину тіла в середньому 340-530 см, вагу 265-1500гр.

Тіло тонке, видовжене, досить гнучке. Ноги короткі, п’ятипалі. Поширений по всій Європі за виключенням частини Англії та Скандинавії. В Україні поширений всюди крім Кримського півострова, уникає хвойних лісів. Охоче живе на присадибних ділянках, в садках, на тваринницьких фермах. Сховища робить під пеньками , під корінням старих дерев, зрідка в скиртах соломи та стіжках сіна , купах хмизу. Основна їжа тхора – дрібні гризуни, птахи, їхні яйця, а також плоди та ягоди. Нападає на свійських птахів. Вагітність 40-42 дні. У приплоді 3-8 малят. Тхір є одним з найчисленніших представників родини куницеві. Тварина має цінне хутро.

Ласка – найменший за розміром представник ряду Хижі : довжина тіла 12-28см. Вага 40-100 гр. Звірок має тонке гнучке тіло з коротким хвостом. Поширена в Європі, Азії та Пн.Америці. В Україні зустрічається всюди : заселяє поля, ліси, луки, сади. В раціоні ласки 90% становлять миловидні гризуни, яких за рік одна особина знищує до 3000 штук, тому є цінним видом, якого слід охороняти. Період вагітності 7 місяців. Самка народжує 3-10 малят.

^ Борсук звичайний – довжина тіла близько 90 см., вага 24 кг. кінцівки міцні, короткі, стопо ходячі, озброєні довгими і широкими кігтями. Передніми кінцівками риє глибокі нори. Поширений по всій Європі крім Кольського півострова та Скандинавії. В Україні зустрічається в усіх областях. Віддає перевагу чагарникам, ярам, балкам, переліскам. Борсук належить до всеїдних тварин, поїдає жуків, гризунів, птахів, жаб, ящірок та рослинну їжу. В кінці лютого на початку березня самка борсука після 340-350 денної вагітності народжує 3-5 сліпих малят. Ведуть переважно нічний спосіб життя. В умовах України ( за винятком Криму ) впадають у зимову сплячку, сплять неміцно. Серед зими можуть виходити на поверхню. Є об’єктом промислу, вживають м’ясо, сало ( яке має лікувальні властивості ). Полювання на борсука заборонено.

Видра – тварина пристосована до напівводяного способу життя. Тіло видовжене

55-90 см. Вага 6-10 кг. кінцівки короткі, стопо ходячі. Між пальцями плавальні перетинки. Вуха короткі, під час пірнання закриваються перетинкою. Хутро коротке, густе, не змочується водою. На Україні водиться у всіх проточних водоймах , які взимку не замерзають і мають густо вкриті рослинністю береги. Нори влаштовує на берегах водойм. Веде нічний спосіб життя. У воді видра спритна, на суходолі незграбна. Основа раціону це риба, живиться видра і водяними щурами ( ондатрами ) птахами та їх яйцями. Має цінне хутро.

Проекти учнів до теми „ряд Хижі”

  1. Родина Котячі ( дикі котячі )

  2. Кішка домашня – різноманітність порід

  3. Походження свійського собаки, виведення різних порід собак.

  4. Родина Ведмежі

  5. Родина Куницеві на прикладі куниці і тхора.


Характеристика ряду Мозоленогі :

Ряд об’єднує середніх та великих тварин з двопалими кінцівками, які мають тупі викривлені кігті. Опираються тварини не на кінці пальців, як копитні, а на сукупність фаланг пальців. Копит у цих тварин немає. Нижня поверхня ступні утворена розширеною парною або непарною мозолистою подушкою. Шлунок трикамерний . Живляться рослинною їжею. Можуть їсти і дуже грубу та суху рослинність. Шия розвинена добре, рогів немає. Зубів 30—34. сучасні види поширені в Центральній Азії і Південній Америці.

Ряд мозоленого включає родину верблюди .

^ Верблюд двогорбий ( бактріан ) населяє Центральну Азію. Верблюд двогорбий має два жирові горби на спині. Довжина його тіла до 360 см. Висота до 210см, вага 450-690 кг.

^ Викуня та Гуанако – поширені в Південній Америці.

Також до мозоленогих належать Верблюд одногорбий ( дромадер ) , який відомий як свійська тварина дуже давно – 5 тис.років Поширений у Малій Азії, Індії , Африці., Аравії. Цей верблюд має багато свійських порід. Він дуже витривалий, може бути без води до 10 діб. При цьому тварина втрачає до 25% маси.

Одногорбий і двогорбий верблюди схрещуються між собою і дають життєво стійкі гібриди.

Безгорбий американський верблюд Гуанако – найбільш поширений представник мозоленогих. Дика гуанако використана як вихідна для одомашнення. Вона є родоначальником Лами і Альпаки. Лама була одомашнена в Перу близько 2,5 тис. років до нашої ери.

Проект учнів до теми : „ Ряд Мозоленогі „


Характеристика ряду Хоботні :

Ряд об’єднує найбільших наземних звірів. Із сучасних сюди належать два види слонів – африканський та індійський та мамонт , що є вимерлим представником хоботних, рештки яких експонуються музеями світу та України.

У Хоботних дуже видовжений ніс зростається з верхньою губою, утворюючи довгий м’ясистий хобот. На кінці хобота є невеликий пальцеподібний відросток, за допомогою якого слон може піднімати дуже дрібні речі. Шкіра слона товста, майже позбавлена волосся. Різці верхньої щелепи перетворилися на бивні, що ростуть все життя. Бивні трохи виступають з рота і є тільки в самців індійського слона та у самців і самок африканського. Ікол у слонів немає.

У слонів важкий тулуб, масивні кінцівки, пальці яких зростаються і одягаються невеликими копитцями. Підошва має спеціальну подушку для ходьби.

Живляться рослинною їжею ( листками , гілками, коренями кущів , дерев тощо ). Статевозрілими стають у віці 12-20 років. Самки народжують по одному маляті за 3 роки. Вагітність триває 18-22 місяці. Маля живиться молоком 3 роки. Відомі випадки розмноження слонів у зоопарках. Живуть 60-70 років.

Індійський слон – висота 3 метри. Поширений в лісах Південної і Південно-Східної Азії. Легко приручаються. В неволі розмножуються.

^ Африканський слон – висота до 4 метрів, вага 7,5 тонн. Має великі висячі вуха. Великі бивні є не тільки у самців , а й у самок. Поширений в Африці. Приручається важко.

Мамонт ( мамут ) – викопний представник хоботних. Є родичем слона індійського. Мав руд хутро та закручені доверху бивні. Тіла мамонтів та їх частини добре збереглися у вічній мерзлоті Сибіру, тому зоологічні музеї світу мають опудала цих істот. В Україні краєзнавчі та зоологічні і природничі музеї містять скелети та кістки мамонтів.

Презентації проектів учнів з теми: „ ряд Хоботні”


V. Осмислення об’єктивних зв’язків і узагальнення знань

1)Уривок оповідання Сетона-Томпсона „Доміно” з життя чорно-бурого лиса.

Посередині лісу на поляні жила сім’я лисиць.

Вхід в нору був захований на галявині під лісом. В цей час вся родина вийшла на повітря погратися і відчути вечірню прохолоду.

Мати слідкувала за грою дітей. Вона найретельнішим чином підтримувала загальні веселощі. Пухнасті малюки стрибали і бавились з безтурботністю тільки що почавши жити істот, для яких вищою силою є мати, і ця сила вся до їх послуг, а відповідно і весь світ – їх друг. Вона грались і боролись, з грайливим настроєм доганяли один одного, бігали за мухами, жуками, сміливо принюхувалися до товстих джмелів і бігали , намагаючись спіймати кінчик материнського хвоста чи відібрати один в одного який не будь старий недоїдок.

В цей вечір іграшкою лисенят було сухе качине крило. Десятки разів воно переходило від одного до іншого. Але ось його на кінець схопив найжвавіший і найсильніший малюк – лисеня з чорною смугою поперек морди. Нікому не поступаючись своєю здобиччю він став бігати по колу, поки іншим набридло його доганяти. Тоді він випустив крило і зразу ж вчепився в хвіст матері і смикав його до тих пір, поки вона різким стрибком не вирвала свого хвоста , перекинувши малого забіяку на спину.

Під час цієї події на галявині з’явився старий лис. Побачивши його, мати здригнулася, лисенята злякалися і завмерли . Але знайомі обриси зразу ж заспокоїли всіх – це був батько – лис…

2)Обговорення поведінки тварин ряду Хижі – хижі в казках , легендах та переказах.

3) Складання Діаграми Вена

Діаграма Вена «Порівняльна характеристика родин Собачі і кошачі »

Собачі Кошачі



^ Собака, вовк, гієна Кішка, лев, тигр

доганяють здобич підстерігають

не втяжні кігті втяжні

видовжена голова кругла

більший розмір тіла менший

нюх, слух розвинений зір

групами живуть поодиноко

вдень. ввечері активні вночі

вовк, єнотовидний поширені кіт лісовий, рись

собака , лисиця в Україні

4) Хоботні та Мозоленогі символічні тврини окремих народів Землі.

VI. Підсумки уроку

Вправа „Час похвали”

Учні пригадують найцікавіші моменти уроку і хвалять один одного за гарну роботу на уроці.

VII. Домашнє завдання

1) Продовжити роботу над проектами до теми „ Різноманітність ссавців. ”

^ 2) Скласти логічні вправи, кросворди або чайнворди до вивчених рядів ссавців.

3) Підготуватися до захисту проектів „ Ряд Парнокопитні „ Ряд Непарнокопитні „

^ 4)* прочитати оповідання Сетона – Томпсона про копитних тварин „Мустанг-іноходець” „ Слідами оленя” ; оповідання натуралістів Дж.Дарелла, Гржимека . А.Брема.


Список використаної літератури :

1. Аксенова М. Энциклопедия для детей. Биология. — М.: Аванта +, 2001.

2. Барна М. та ін. Біологія для допитливих. Ч. ІІ. — Тернопіль: Богдан, 2000.

3. Вервес Ю.Г. Балан П.Г та ін. Біологія 7 клас Підручник для загальноосвітніх закладів . Київ „Генеза” 2002

4. А.М. Охріменко, Е.В Шухова Хрестоматія із зоології. Київ „Радянська школа „ 1988

5. Нікішов А.І. Терехов А.В. Дидактичний матеріал по зоології . Посібник для вчителів і учнів. Москва „РАУБ” „ЦИТАДЕЛЬ” 1997

6. С.Г. Середенко Зоологія робочий зошит 7 клас. Київ „ А.С.К.” 1997

7. Сидорович М.М. Гнатюк Л.М. Такий дивовижний світ тварин. Тернопіль. „Мандрівець” 1998 р.

8. Згуровська Л. Оповідання про рослини і тварини. Крим. — Сімферополь: Бізнес-інформ, 1996.

9. Исмаилова С. Энциклопедия для детей. Биология. — М.: Аванта +, 1996.

10. О.Кулініч. А.Басок. Природознавство 6 клас І, ІІ семестр. Методичні матеріали. К.: „Шкільний світ” 2006.

11. І.Мулліс. М. Мартін та ін. TIMSS Засади вимірювань і відкриті завдання із математики та природничих нак для 4 і 8 класів . Харків.: „Факт” 2006р

12. Мотузний В. Біологія. — К.: Вища шк.., 2001.

13. Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання. — К.: А.С.К., 2004.

14. Резніченко В. Цікава біологія. — Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2005.

15. Стіл Д., Мередіт К., Темпл Ч. Методична система «Розвиток критичного мислення у навчанні різних предметів». Посібники 1—8. — К.: Науково-метод. центр «Інтелект», 1998.

16. С.В Межжерін, Я. О. Межжеріна. Біологія 8 клас. Підручник для 8 класу з.н.з. Київ, „Освіта” 2008

17. С.Л. Самарський. Зоологія хребетних . Київ „ Вища школа” 1976

18. А. Брем. Життя тварин. Х.: Видавничий дім „Школа” 2004

19. Є Сетон-Томпсон. Рассказы о животных. Москва. «правда» 1993

20.Н.І Савицька. Усі тварини України ( за шкільною програмою ) Х: 2008

21 . Міністерство Освіти і Науки України. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів із поглибленим вивченням біології. 8 клас. Київ Газета „ Біологія „ №27 вересень 2008 „ Шкільний світ ”

22. Е. Гравес. Дикие кошки Москва „Мир” 1981

23. В.А Володін . Енциклопедія для дітей „Птахи і звірі” Москва „Аванта +”2002



Схожі:

Урок біологія 8 клас iconДокументи
1. /5-Укрл_т/Урок ь 13 л_тература 5 клас.doc
2. /5-Укрл_т/Урок...

Урок біологія 8 клас iconДокументи
1. /6-Укрл_т/Урок Зачарована Десна л_тература 6 клас.doc
2. /6-Укрл_т/Урок...

Урок біологія 8 клас iconМатематика 9 клас Летягін А. Ємельяненко О. Бабкіна О. Ночна Ю. Романенко Д. Філіпова М. Бірючков М. Леван Є. Бурменський А. Гаркушина М. Ярмола О. Стоян Є. Безугла О. Мордич В. 10 клас Лактіонов О. Біологія

Урок біологія 8 клас iconКонкурс на кращого декламатора 30 Урок Урок подорож. В. Шевчук «Панна квітів» 32 6 клас Урок Фольклорне свято «А вже весна» 40 Урок 2
Посібник пропонує розробки уроків з позакласного читання для 5-7 класів за 12- річною програмою
Урок біологія 8 клас iconБіологія людини. Її складові частини. Біологія людини
Біологія людини – це наука про будову, процеси життєдіяльності, розвиток, походження, еволюцію та географічне розселення людей
Урок біологія 8 клас iconБіологія. 10 клас

Урок біологія 8 клас iconБіологія 9 клас

Урок біологія 8 клас iconБіологія. 9 клас

Урок біологія 8 клас iconЗвіт про результати апробації педагогічного програмного засобу "загальна біологія. 10 Клас" для загальноосвітніх навчальних закладів. Випробовувач вчитель-методист Ларіна Л. М
...
Урок біологія 8 клас iconБіологія. 11 клас
Опрацювати матеріал. Закономірності мінливості. Комбінативна, мутаційна, модифікаційна мінливість
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи