Методичні рекомендації Сучасний кабінет біології icon

Методичні рекомендації Сучасний кабінет біології
Скачати 61.16 Kb.
НазваМетодичні рекомендації Сучасний кабінет біології
Дата конвертації05.01.2013
Розмір61.16 Kb.
ТипМетодичні рекомендації

Вінницький обласний інститут післядипломної освіти

педагогічних працівників


Кабінет біології


Методичні рекомендації


Сучасний кабінет біології:

методичні поради та нормативні вимоги


Методичні рекомендації підготовлено у відповідності до чинного «Положення про навчальні кабінети загальноосвітніх навчальних закладів», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 20.07.2004 р. № 601 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.09.2004 р.. за № 112/9720 і опублікованого у інформаційному збірнику МОН України № 21-22 за 2004 рік.

Чинне положення визначає загальні та спеціальні вимоги до матеріально-технічного оснащення кабінетів згідно із санітарно-гігієнічними правилами та нормами і є обов’язковим для організації в ЗНЗ незалежно від типу та форми власності.

^ Кабінетом біології вважається класна кімната закладу зі створеним навчальним середовищем, оснащена сучасними засобами навчання та шкільним обладнанням. У ЗНЗ може бути створений як окремий кабінет біології, так і комбінований, наприклад, кабінет біології та хімії, біології та географії, біології та природознавства тощо. Кабінет біології доповнюється лабораторним приміщенням, яке повинно мати вихід у кабінет біології та окремий вихід у коридор чи подвір’я школи.


 1. ^ Матеріально-технічне забезпечення кабінету.
  1. Робоче місце вчителя монтується на підвищенні, обладнується демонстраційним столом висотою 90 см з препараторською частиною висотою 75см. Тумби стола оснащують ящиками для зберігання інструментів, мікропрепаратів, приладів тощо, що використовуються для проведення дослідів. До демонстраційної частини стола підводять електричний струм, воду і каналізацію. Доцільно робоче місце вчителя обладнати витяжною шафою.

  2. ^ Робоче місце учня. Робочі площі столів повинні бути покриті спеціальними матеріалами, стійкими до механічних та термічних пошкоджень, хімічних реактивів. Доцільно до учнівських столів підвести воду та каналізацію.

  3. ^ У кабінеті розміщується класна дошка різних видів (на вибір вчителя): на 1, 3 або 5 робочих площ у розгорнутому або складеному вигляді. Одна з робочих площ може мати магнітну основу з кріпленнями для демонстрації навчально-наочних посібників.

  4. ^ Лабораторне приміщення обладнується секційними шафами для збереження приладів, лабораторного посуду, рукомийником, столом для підготовки дослідів, приладів і навчально-наочних посібників для занять, однотумбовим столом для роботи вчителя та лаборанта, пристроями для миття і сушіння посуду, який монтується на стіні.

  5. ^ Хімічний посуд зберігається у лабораторному приміщенні. Посуд для збереження реактивів повинен мати етикетки з чітким і яскравим написом їх назви. Усі шафи для зберігання хімічних реактивів повинні замикатися. На посуді з отруйними речовинами має бути етикетка з написом «Отрута», з горючими – етикетка з написом червоного кольору та знаком оклику – «Вогненебезпечно!»

  6. ^ Усі матеріальні цінності кабінету облікуються в інвентарній книзі встановленого зразка, яка повинна бути прошнурована, пронумерована та скріплена печаткою (додаток 1). Місця зберігання засобів навчання нумеруються і позначаються назвами на етикетках, що заносяться до інвентарної книги.

  7. ^ Матеріальні об’єкти (предмети) і матеріали, що витрачаються в процесі роботи (хімреактиви, посуд, мінеральні добрива тощо) заносяться до матеріальної книги (додаток 2).

  8. Облік та списання морально та фізично застарілого обладнання, навчально-наочних посібників проводиться відповідно до інструкцій, затверджених Міністерством фінансів України.

  9. Кабінет біології має бути забезпечений:

 • аптечкою з набором медикаментів для надання першої медичної допомоги;

 • первинними засобами пожежегасіння відповідно до Правил пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України.
 1. Навчально-методичне забезпечення кабінету біології
  1. Навчально-методичне забезпечення кабінету біології складається з навчальних програм, підручників, методичних посібників, навчального обладнання.

  2. Комплектація кабінету біології обладнанням здійснюється відповідно до типових переліків навчально-наочних посібників, технічних засобів навчання та обладнання загального призначення для загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказом Міністра освіти і науки України від 20.06.2002 р. № 367 і опублікованих у журналі «Біологія і хімія в школі» № 4, 2003 р.

  3. Розподіл та збереження навчального обладнання здійснюється згідно з вимогами навчальних програм за розділами, темами і класами.

  4. Створюється тематична картотека дидактичних та навчально-методичних матеріалів, посібників, обладнання, розподілених за темами та розділами навчальних програм. Картки розміщуються в алфавітному порядку.

  5. Додатково кабінет біології може бути оснащений:

 • підручниками та посібниками;

 • фаховими газетами та журналами;

 • бібліотечкою науково-популярної та методичної літератури;

 • розробками відкритих уроків та виховних заходів;

 • матеріалами перспективного педагогічного досвіду;

 • інструктивними картками для виконання лабораторних і практичних робіт, дослідів, спостережень тощо;

 • краєзнавчими матеріалами.
 1. Оформлення навчального кабінету біології
  1. На вхідних дверях кабінету напис на табличці з назвою кабінету: «Кабінет біології», «Кабінет біології та хімії» тощо.

  2. Постійні експозиції кабінету:

 • державна символіка;

 • інструкція з безпеки праці та пожежної безпеки, правила роботи в кабінеті;

 • портрети видатних біологів України та світу;

 • еволюція органічного світу та його класифікація.

  1. Змінні експозиції кабінету:

 • матеріали до теми наступних уроків;

 • орієнтовні завдання та зразки відповідей для тематичного оцінювання;

 • матеріали до державної підсумкової атестації;

 • матеріали краєзнавчого характеру;

 • результати експериментальної та дослідницької роботи учнів;

 • результати учнівських олімпіад, конкурсів, турнірів тощо.

Матеріали експозицій оновлюються при переході до вивчення нової теми.

  1. Інформаційні експозиції:

 • рідкісні та перебуваючи під загрозою зникнення види організмів Вінниччини;

 • отруйні рослини, гриби Вінницької області;

 • небезпечні для здоров’я та життя види тварин Вінниччини;

  1. Для розташування експозицій використовуються змінні пластинчасті, перфоровані або решітчасті стенди, що розміщують на стінах.

  2. Кабінет біології повинен бути забезпечений настінним термометром або психрометром.

  3. У секційних шафах демонструються прилади, колекції, муляжі тощо.
 1. Керівництво кабінетом біології
  1. Роботою кабінету біології керує завідувач, якого призначає директор з числа досвідчених учителів наказом по ЗНЗ.

  2. Завідувач кабінету несе відповідальність за упорядкування, зберігання і використання навчально-наочних посібників, обладнання та інших матеріальних цінностей.

  3. Розмір посадового окладу завідувача кабінету ЗНЗ встановлюється згідно з наказом МОН України від 29.03.2001р. № 161, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.04.2001 р. № 303/5494.

  4. Перспективний план оснащення кабінету біології засобами навчання та шкільним обладнанням складає завідувач кабінету за погодженням з директором закладу.

  5. Лаборант несе перед завідувачем кабінету відповідальність за належне зберігання навчального обладнання, навчально-наочних посібників, посуду, хімічних реактивів і матеріалів тощо.Додаток 1


№ з/п

Назва предмета

Інвентарний номер

Коли придбано

Кількість і вартість

Час і причина списання
Додаток 2


№ з/п

Назва реактиву, матеріалу

Специфіка реактиву (чистота, концентрація)

Одиниці вимірювання

Наявність (за роками)


Зав. кабінетом біології Г. А. ОпаренюкСхожі:

Методичні рекомендації Сучасний кабінет біології iconМетодичні рекомендації «Методичні рекомендації щодо викладання біології у 2013-2014 навчальному році в основній І старшій школі»
Опаренюк Галина Андріївна – завідувач лабораторії методики викладання біології воіпопп
Методичні рекомендації Сучасний кабінет біології iconМетодичні рекомендації мон україни щодо вивчення біології у 2013-2014 н р
Рекомендації серпневого засідання рмо вчителів біології саксаганського району 2013-2014 Н. Р
Методичні рекомендації Сучасний кабінет біології iconМетодичні рекомендації щодо викладання хімії та біології в 10 11 класах математичного, філологічного профілів Завдання
Керівник: Байкова О. А., вчитель хімії та біології нвк «зш І – ІІ ст. №1 – ліцей «Спектр»
Методичні рекомендації Сучасний кабінет біології iconКіровоград 2013 Методичні рекомендації
Методичні рекомендації Тренінгова діяльність вчителів хімії та біології / Грузіна Л. О. – Кіровоград, 2013 – 21 с
Методичні рекомендації Сучасний кабінет біології iconМетодичні рекомендації щодо вивчення біології та хімії в 2012-2013 н р. Методист рмк кисляченко М. В
Проблема: Організація самостійної діяльності учнів на уроках біології та хімії як один з факторів розвитку пізнавальної активності...
Методичні рекомендації Сучасний кабінет біології iconМетодичні рекомендації щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з біології у 2011/20112навчальному році О. А. Зайцева методист Центру аналізу та прогнозування розвитку освіти
Етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з біології проводиться в ІІІ тури: тести, теоретичний та практичний
Методичні рекомендації Сучасний кабінет біології iconМетодичні рекомендації для шкільних бібліотекарів на 2013-2014 навчальний рік Сучасний етап розвитку суспільства характеризується принципово новим рівнем
Сучасний етап розвитку суспільства характеризується принципово новим рівнем відношення людства до інформації: інформація усвідомлюється...
Методичні рекомендації Сучасний кабінет біології iconКомунальна установа «Мурованокуриловецький районний методичний кабінет» Будьте обережні на воді! (методичні рекомендації)
Стахова Світлана Миколаївна – методист комунальної установи «Мурованокуриловецький районний методичний кабінет»
Методичні рекомендації Сучасний кабінет біології iconКомунальна установа «Мурованокуриловецький районний методичний кабінет» Організація навчально-тематичних екскурсій для школярів (методичні рекомендації)
Стахова Світлана Миколаївна – методист комунальної установи «Мурованокуриловецький районний методичний кабінет»
Методичні рекомендації Сучасний кабінет біології iconКомунальна установа «Мурованокуриловецький районний методичний кабінет» Організація навчально-тематичних екскурсій для школярів (методичні рекомендації)
Стахова Світлана Миколаївна – методист комунальної установи «Мурованокуриловецький районний методичний кабінет»
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи