Методичні рекомендації щодо викладання інформатики у 2011-2012 навчальному році icon

Методичні рекомендації щодо викладання інформатики у 2011-2012 навчальному році
Скачати 128.69 Kb.
НазваМетодичні рекомендації щодо викладання інформатики у 2011-2012 навчальному році
Дата конвертації13.03.2013
Розмір128.69 Kb.
ТипМетодичні рекомендації

Методичні рекомендації щодо викладання інформатики

у 2011-2012 навчальному році


1. З 2 по 4 клас курс інформатики викладатиметься за рахунок варіативної складової навчальних планів за програмами схваленими Міністерством освіти та науки, молоді та спорту:

 • Програма курсу «Сходинки до інформатики» для 24 класів. Автори: Ривкінд Ф.М., Ломаковська Г.В., Колесников С.Я., Ривкінд Й.Я. (Науково-методичний журнал «Інформатика та інформаційні технології в навчальних закладах» № 45, 2006 р.).

 • Програма пропедевтичного курсу інформатики «Кроки до інформатики. Шукачі скарбів» для 24 класів. Автор: Коршунова О.В. (Коршунова О.В., Інформатика. 24 класи: Навчально-методичний посібник.Х.: ФОП Співак Т.К., 2008.  368 с., http://vesna-books.at.ua/load/89-1-0-17).

 • Програма пропедевтичного курсу «Комп’ютерленд» Інформатика. Початковий курс. 24 класи» Автор: Антонова О.П., Шепетівський НВК №2 школа-гімназія, Хмельницька область. (http://aspekt-edu.kiev.ua).

2. З 5 по 8 клас курс інформатики викладатиметься за рахунок варіативної складової навчальних планів за програмами:

 • Програма курсу «Інформатика» для 56 класів. Автори: Ривкінд Й.Я., Ломаковська Г.В., Колесников С.Я., (Науково-методичний журнал «Інформатика та інформаційні технології в навчальних закладах» № 45, 2006 р. Науково-методичний журнал «Комп'ютер у школі та сім'ї» № 6, 2006 р.).

 • Програма пропедевтичного курсу інформатики «Шукачі скарбів. ІІ рівень» для учнів 58 класів. Автор: Коршунова О.В. (http://vesna-books.at.ua/news/2010-08-04-141).

 • Програма пропедевтичного курсу інформатики «ІНФОмандри» для учнів 56 класів. Автор: Казанцева О.П. (http://infomandry.osvita.info/teacher/?pageid=158).

 • Програма курсу «Вступ до програмування мовою Лого» для 56 класу. Автор: Пахомова Г.В., (Науково-методичний журнал «Інформатика та інформаційні технології в навчальних закладах» № 56, 2010 р.; http://aspekt-edu.kiev.ua).

 • Інформатика. Єдиний базовий курс. 79 класи Автори: Пилипчук О.П., Сальнікова І.І., Шестопалов Є.А. (http://aspekt-edu.kiev.ua).

3. Експериментальний навчальний курс «Основи інформатики, 79 класи» за програмами авторів І.Володіна, В.Володін (для спеціалізованих шкіл (класів), гімназій, ліцеїв, колегіумів, зокрема з поглибленим вивченням курсу інформатики).

У 79 класах доцільно вивчати єдиний базовий курс інформатики, який передбачає навчання учнів володінню комп’ютером, його операційною системою та типовими офісними і загальновживаними програмами.

Завершуючи основну школу, учні на практичному рівні мають уміти користуватися комп’ютером, у них повинен бути сформований необхідний мінімум знань, умінь і навичок для подальшого успішного опанування спецкурсів у 10 11 класах профільної школи, незалежно від її профілю.

Єдиний базовий курс інформатики для 79 класів має передбачати 1 год. на тиждень у 78 класах за рахунок годин варіативної частини або годин галузі «Технології», а в 9-му – 1 год. за рахунок інваріантної частини Інформатика (замість базового курсу ІНФОРМАТИКА. Навчальна програма для 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів (І.О. Завадський, Ю.О. Дорошенко, Ж.В. Потапова)), всього 102 год.: по 34 год. у кожному класі.

 • Програма курсу «Основи інформатики. 7 клас» Автори: І.Володіна, В.Володін, Ю.Дорошенко, Ю.Столяров (Науково-методичний журнал «Інформатика та інформаційні технології в навчальних закладах» № 4, 2007 р., http://www.svitinfo.com.ua/book/structura/osninf7.htm ).

 • Програма курсу «Основи інформатики. 8 клас» Автори: І. Володіна, В. Володін, Ю. Столяров (Науково-методичний журнал «Комп'ютер у школі та сім'ї» № 6, 2008 р., http://www.svitinfo.com.ua/book/structura/osninf8.htm ).

 • Програма курсу «Основи інформатики. 9 клас» Автори: І.Володіна, В.Володін (http://www.svitinfo.com.ua/book/structura/osninf9.htm ).

4. Поглиблене вивчення інформатики з 8 по 11 клас (за рахунок інваріантної складової Інформатика та Технології або з використанням годин варіативної складової як вибірково-обов’язкових):

 • Для 8-9 класу слід використовувати програму «Навчальна програма поглибленого вивчення інформатики для 8-12 класів. Автори:Т.П. Караванова, В.П. Костюков (Збірник «Інформатика. Програми для профільного навчання та допрофільної підготовки»  К.: Видавнича група BHV, 2009  400с.).

 • Для 10-11 класу слід використовувати програму «Навчальна програма поглибленого вивчення інформатики для учнів 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів» розміщено на сайті МОНМС (http://www.mon.gov.ua/education/average/prog12/inf_pogl.doc) яка є продовженням програми для 8-9 класу (Лист МОН від 29.11.2010 р. № 1/9862 «Про навчальні програми з інформатики для старшої школи»).

5. Базовий курс за рахунок інваріантної складової. 9 клас

Інформатика. Навчальна програма для 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів. Автори: І.О. Завадський, Ю.О. Дорошенко, Ж.В. Потапова (http://www.mon.gov.ua/education/average/new_pr).

Викладання курсу інформатики в 9 класі за підручниками:

 • Інформатика (авт. Ривкінд Й.Я., Шакотько В.В., Лисенко Т.І., Чернікова Л.А.) видавництво «Генеза»;

 • Інформатика (авт. Завадський І.О., Стеценко І.В., Левченко О.М.) видавництво «ВГ BHV»;

 • Інформатика (авт. Володіна І.Л., Володін В.В.) видавництво «Гімназія»;

 • Інформатика (авт. Морзе Н.В., Вембер В.П., Кузьмінська О.Г.) видавництво «Школяр».

6. Рівень стандарту 10-11 класи.

Інформатика. Навчальна програма для учнів 1011 класів загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту (http://www.mon.gov.ua/education/average/prog12, лист МОНУ від 29.11.2010 № 1/9-862 «Про навчальні програми з інформатики для старшої школи»): якщо в навчальному плані на інформатику відводиться по 1 годині в 10 та 11 класі.

7. Рівень академічний 1011 класи.

Інформатика. Навчальна програма для 10–11 класів загальноосвітніх навчальних закладів. Академічний рівень (http://www.mon.gov.ua/education/average/prog12, лист МОНУ від 29.11.2010 № 1/9-862 «Про навчальні програми з інформатики для старшої школи»): якщо в навчальному плані на інформатику відводиться 1 година в 10 класі та 2 години в 11 класі.

8. Профільний рівень 10–11 класи (тільки для інформаційно-технологічного профілю, за рахунок інваріантної складової – 5 годин на тиждень). http://www.mon.gov.ua/education/average/prog12.

Відповідно до листа МОНУ від 21.08.2010 N 1/9–580 «Інструктивно-методичні рекомендації щодо вивчення базових дисциплін у 2010/2011 навчальному році» слід використовувати програму для академічного рівня + курси за вибором (спецкурси).

9. Для 10-11 класів перелік спецкурсів, курсів за вибором, які можна використовувати для будь-якого профілю, в тому числі й для інформаційно-технологічного:

 • Програма курсу за вибором «Основи комп'ютерної графіки» Ю.О.Дорошенко, І.О. Завадський. // Збірник «Інформатика. Програми для профільного навчання та допрофільної підготовки»  К.: Видавнича група BHV, 2009  400 с.;

 • Програма курсу за вибором «Основи веб-дизайну» І.О. Завадський, Н.С. Прокопенко. // Збірник «Інформатика. Програми для профільного навчання та допрофільної підготовки»  К.: Видавнича група BHV, 2009  400 с.;

 • Програма курсу за вибором «Сучасні офісні інформаційні технології» (Ю.О. Дорошенко, В.В. Лапінський, Л.А. Карташова. // Збірник «Інформатика. Програми для профільного навчання та допрофільної підготовки»  К.: Видавнича група BHV, 2009  400 с.;

 • Програма курсу за вибором «Основи візуального програмування» І.О. Завадський. // Збірник «Інформатика. Програми для профільного навчання та допрофільної підготовки»  К.: Видавнича група BHV, 2009  400 с.;

 • Програма курсу за вибором «Інформаційні технології проектування» Ю.О. Дорошенко. // Збірник «Інформатика. Програми для профільного навчання та допрофільної підготовки»  К.: Видавнича група BHV, 2009  400с.;

 • Програма курсу за вибором «Основи комп'ютерної безпеки» В.П. Пасько, Н.С. Прокопенкою. // Збірник «Інформатика. Програми для профільного навчання та допрофільної підготовки»  К.: Видавнича група BHV, 2009  400 с.;

 • Програма курсу за вибором «Основи Інтернету» Ю.О. Дорошенко, І.О. Завадський, Н.С. Прокопенкою // Збірник «Інформатика. Програми для профільного навчання та допрофільної підготовки»  К.: Видавнича група BHV, 2009  400 с.;

 • Програма курсу за вибором «Основи створення комп'ютерних презентацій» І.О. Завадський, Н.С. Прокопенко, Т.Г. Проценко. // Збірник «Інформатика. Програми для профільного навчання та допрофільної підготовки»  К.: Видавнича група BHV, 2009  400 с.;

 • Програма курсу за вибором «Місrosoft Excel у профільному навчанні» А.П. Забарна, Ю.В. Триус, І.О. Завадський. // Збірник «Інформатика. «Програми для профільного навчання та допрофільної підготовки»  К.: Видавнича група BHV, 2009  400 с.;

 • Програма курсу за вибором «Інформаційний працівник» В.П. Костюков, Є.В. Мотурнак. // Збірник «Інформатика. Програми для профільного навчання та допрофільної підготовки»  К.: Видавнича група BHV, 2009  400 с.;

 • Програма курсу за вибором «Основи алгоритмізації та програмування" для організації профільного навчання у старших класах загальноосвітніх навчальних закладів» Автори: В.П. Костюков, Т.П. Караванова. http://itosvita.ucoz.ua/osnovi_prog.doc.

Для подальшої реалізації допрофільної підготовки з інформатики та профільного навчання й ефективного використання сучасної комп’ютерної техніки потрібно ширше використовувати години галузі «Технології» й варіативну складову навчального плану, впроваджуючи профільні спецкурси, курси за вибором, факультативи з ІКТ, як у старшій школі, так і в початкових та середніх класах. При цьому дотримуватись принципу наступності та забезпечувати наскрізність. Тобто, переважна більшість факультативних курсів та курсів за вибором вивчаються учнями впродовж кількох років і взаємодоповнюють один одного за змістом.

Викладання курсу інформатики в 10 класі за підручниками:

 • Інформатика (рівень стандарту) (авт. Морзе Н.В., Вембер В.П.,Кузьмінська О.Г.) видавництво Школяр;

 • Інформатика (рівень стандарту) (авт. Ривкінд Й.Я., Лисенко Т.І., Чернікова Л.А., Шакотько В.В.) видавництво Генеза;

 • Інформатика (академічний рівень, профільний рівень) (авт. Завадський І.О., Стеценко І.В., Левченко О.М.) Видавнича група ВНV.

Викладання курсу інформатики в 11 класі за підручниками:

 • Інформатика (рівень стандарту) (авт. Сокол В.Є., Сокол В.С., Бронін С.В.) видавництво Сиция ;

 • Інформатика (рівень стандарту) (авт. Лисенко Т.І., Ривкінд И.Я., Чернікова Л.А., Шакотько В.В.) видавництво Генеза;

 • Інформатика (рівень стандарту) (авт. Морзе Н.В., Вембер В.П., Кузьмінська О.Г.) видавництво Школяр;

 • Інформатика (академічний рівень, профільний рівень) (авт. Лисенко Т.І., Ривкінд Й.Я., Чернікова Л.А., Шакотько В.В.) видавництво Генеза.

^ Про організацію занять.

Усі навчальні програми з інформатики (крім безмашинного варіанту) розраховані на вивчення інформатики за умов постійного доступу учнів до комп’ютерів. На кожному уроці інформатики класи діляться на підгрупи так, щоб кожен учень був забезпечений індивідуальним робочим місцем, але не менше 8 учнів у підгрупі (наказ Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 року №128, http://osvita.ua/legislation/other/3063), всю відповідальність за дотримання правил використання комп’ютерної техніки й організації навчального процесу несе керівник загальноосвітнього навчального закладу.

За рішенням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого само­врядування класи можуть ділитися на групи і при наповнюваності, меншій від нормативної, за рахунок бюджетних асигнувань та залучення додаткових кош­тів (лист Міністерства освіти і науки України від 07.05.2004 року №1/9-252).

Використання комп’ютерної техніки на уроках збільшує навантаження на дитину. Тому керівникам навчальних закладів необхідно постійно контролювати дотримання вимог Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 № 63 та Державних санітарних норм і правил улаштування і обладнання кабінетів комп’ютерної техніки в навчальних закладах та режиму праці учнів на персональних комп’ютерах, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 30.12.98 № 9. Безперервна робота з екраном комп’ютера повинна тривати:

 • для учнів 10–11 класів на 1-й годині занять до 30 хвилин, на 2-й годині занять – до 20 хвилин;

 • для учнів 8–9 класів – до 25 хвилин;

 • для учнів 6–7 класів – до 20 хвилин;

 • для учнів 2–5 класів – до 15 хвилин.

У процесі організації навчально-виховного процесу і оснащенні навчального середовища в кабінеті інформатики слід користуватись «Положенням про кабінет інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій навчання загальноосвітніх навчальних закладів», (затверджено наказом Міністерства освіти і науки України 20.05.2004 №407, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.06.2004 р. № 730/9329) та Наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 16.03.2004 року № 81 «Про затвердження Правил безпеки під час навчання в кабінетах інформатики навчальних закладів системи загальної середньої освіти», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.05.2004, за № 620/9219.

Загальні рекомендації щодо календарного планування.

Шкільний курс інформатики, згідно з Державним стандартом середньої освіти, віднесено до галузі «Технологія», де провідним компонентом є спосіб діяльності. Тому навчальний час, який відводиться на вивчення курсу інформатики, потрібно розподіляти таким чином: 30% – навчального часу відводиться на засвоєння теоретичних знань, 70% – на формування практичних навичок роботи з сучасною комп’ютерною технікою.

При вивченні курсу інформатики передбачається проведення різних видів практичних робіт: демонстраційних, тренувальних, практичних, лабораторних, які спрямовані на відпрацювання окремих технологічних прийомів, а також практикумів – інтегрованих практичних робіт (проектів)

Рекомендуємо:

 • тематичне оцінювання планувати через 810 уроків, а кількість практичних робіт з обов’язковим оцінюванням розраховувати за правилом: 25% від загальної кількості годин, які відводяться на вивчення курсу;

 • оцінки за обов’язкові роботи повинні бути виставлені вчителем до класного журналу всім учням присутнім на уроці;

 • інші види практичної діяльності учнів (демонстраційні, тренувальні роботи, практикуми) оцінюються в разі потреби;

 • тестовий контроль слід в більшій мірі орієнтувати на перевірку теоретичних та практичних вмінь.

Державна підсумкова атестація з інформатики передбачається у вигляді тестів у письмовому вигляді.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України рекомендує проводити обов’язкову державну підсумкову атестацію з інформатики для класів інформаційно-технологічного профілю та класів із поглибленим вивченням інформатики.

^ Про оцінювання навчальних досягнень учнів.

Оцінювання навчальних досягнень учнів з інформатики здійснюється у відповідності до критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти (наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 13.04.2011 № 329) та критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів з інформатики, що увійшли в дію з 01.09.2008 згідно наказу МОН України від 05.05.2008 № 371. Рекомендуємо звертати увагу на критерії оцінювання, які сформульовані в кожній програмі з інформатики.

Про завдання для вчителів інформатики.

Методичний арсенал вчителя повинен оновлюватися або замінюватися шляхом раціонального використання більш ефективних методик і сучасних інформаційних технологій.

Рекомендуємо вчителям інформатики на уроках більше уваги приділяти формуванню понятійного апарату, термінології науки інформатики. При плануванні уроків необхідно включити до розгляду питання про засоби й методи навчання, за допомогою яких формуються теоретичні знання.

^ Засоби навчання для 2-11 класів

Засоби навчання у складі навчальних посібників і підручників, робочих зошитів, тренажерів, засобів комп’ютерного тестування, відеоуроків, презентацій, календарних і поурочних планів тощо пропонують:

Засоби навчання з інформатики для 211 класів, рекомендовані або схвалені до використання, щороку розміщуються у «Переліку навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників, рекомендованих Міністерством освіти і науки для використання в основній і старшій школі у загальноосвітніх навчальних закладах у 2011/12 навчальному році».

Детальніше див. http://www.mon.gov.ua/education/average/perelik


Звертаємо особливу увагу, що відповідно до наказу Міністерства освіти і науки від 01.09.2009 р. № 806 «Про використання навчально-методичної літератури у загальноосвітніх навчальних закладах» загальноосвітні навчальні заклади мають право використовувати в організації навчально-виховного процесу лише навчальні програми, підручники та навчально-методичні посібники, що мають відповідний гриф Міністерства освіти і науки, схвалення відповідної комісії Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України.


Примітки:

 1. Методичні рекомендації чинні до опублікування листа МОНМС України про викладання інформатики у 20112012 н.р.

 2. У випадку розбіжності, вищий пріоритет має лист МОНМС України про викладання інформатики у 20112012 н.р.


Методист інформатики В.В. ЯщенкоСхожі:

Методичні рекомендації щодо викладання інформатики у 2011-2012 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо викладання інформатики в 2012-2013 навчальному році Викладання інформатики в 9-11 класах (інваріантна складова)
...
Методичні рекомендації щодо викладання інформатики у 2011-2012 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо викладання фізичної культури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2011-2012 навчальному році Віктор Качуровський, завідуючий навчально-методичним кабінетом
Методичні рекомендації щодо викладання фізичної культури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2011-2012 навчальному році
Методичні рекомендації щодо викладання інформатики у 2011-2012 навчальному році iconПогоджен о Завідуючий рмк відділу освіти Котелевської райдержадміністрації Н. В. Сахно
Про вивчення інформатики у 2011/12 навчальному році (Методичні рекомендації щодо вивчення інформатики у 2012-2013 навчальному році...
Методичні рекомендації щодо викладання інформатики у 2011-2012 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо проведення ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформатики у 2010-2011 навчальному році
Міністерства освіти І науки України надсилає для практичного використання методичні рекомендації щодо проведення ІІІ етапу Всеукраїнської...
Методичні рекомендації щодо викладання інформатики у 2011-2012 навчальному році iconМетодичні рекомендації «Методичні рекомендації щодо викладання біології у 2013-2014 навчальному році в основній І старшій школі»
Опаренюк Галина Андріївна – завідувач лабораторії методики викладання біології воіпопп
Методичні рекомендації щодо викладання інформатики у 2011-2012 навчальному році iconМетодичні рекомендації «Методичні рекомендації щодо викладання математики у 2013-2014 навчальному році»
Салтановська Надія Іванівна – завідувач лабораторії методики викладання математики воіпопп, кандидат педагогічних наук
Методичні рекомендації щодо викладання інформатики у 2011-2012 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо особливостей викладання української мови І літератури в знз у 2011-2012 н р
Опрацювати інструктивно-методичні рекомендації Міністерства освіти І науки, молоді та спорту України щодо вивчення шкільних дисциплін...
Методичні рекомендації щодо викладання інформатики у 2011-2012 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо особливостей викладання російської мови в знз у 2011-2012 н р
Учителям-словесникам опрацювати інструктивно-методичні рекомендації Міністерства освіти І науки, молоді та спорту України щодо вивчення...
Методичні рекомендації щодо викладання інформатики у 2011-2012 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо ущільнення вивчення навчального матеріалу з навчальних дисциплін 2011/2012 навчальному році
Овного процесу у 2011 – 2012 навчальному році» та від 13. 10. 11 №1/9-771 «Методичні рекомендації щодо ущільнення вивчення навчального...
Методичні рекомендації щодо викладання інформатики у 2011-2012 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо ущільнення вивчення навчального матеріалу з навчальних дисциплін 2011/2012 навчальному році
Овного процесу у 2011 – 2012 навчальному році» та від 13. 10. 11 №1/9-771 «Методичні рекомендації щодо ущільнення вивчення навчального...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи