Тема уроку: «Електрика навколо нас» Мета уроку icon

Тема уроку: «Електрика навколо нас» Мета уроку




Скачати 84.99 Kb.
НазваТема уроку: «Електрика навколо нас» Мета уроку
Дата конвертації20.05.2013
Розмір84.99 Kb.
ТипДокументи
1. /план уроку.docxТема уроку: «Електрика навколо нас» Мета уроку

Тема уроку: «Електрика навколо нас»


Мета уроку: Повторити в нетрадиційній, цікавій формі основний матеріал, розвивати пізнавальну активність, творчість учнів, кмітливість, розширити їхній технічний кругозір.

Тип уроку: урок закріплення знань.

Вид уроку: урок-змагання, технічний турнір

Методи навчання: діалогічний, практичний, пошуковий.

Комплексно-методичне забезпечення: джерела постійного та змінного струму, лампи на підставках, дротяна спіраль на підставці, перемикач, з’єднувальні провідники, амперметр, вольтметр лабораторні

Група розподіляється на команди за тиждень до проведення уроку. Команди одержують домашні завдання від учителя (складання різних схем).

ХІД УРОКУ:

І. Проведення розминки (конкурс команд)

  • Чому освітлювальні лампи рідко вмикають послідовно в мережу?

  • Чому при роботі на токарському або свердлильному верстаті неправильно заточеним або затупленим інструментом збільшується витрати електроенергії?

  • Поясніть, які фізичні явища лежать в основі професійної приказки електромонтерів: «Гаряча сполука завжди холодніша, а холодна – завжди гаряча».

ІІ. Конкурс експериментаторів

(пояснення роботи складених електричних схем)

  • Послідовне з’єднання cпоживачів;

  • Паралельне з’єднання споживачів

ІІІ. Конкурс

«УМОВНІ ПОЗНАЧЕННЯ, ЯКІ ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ НА ЕЛЕКТРИЧНИХ СХЕМАХ»

Для того, щоб організувати цю гру, треба на картках цупкого паперу або картону нанести умовні позначення, які використовуються на електричних схемах і знайомі учням. Змагаються дві команди по три, учні в кожній. Кожна команда має по кілька карток. Розпочинають гру з жеребкування. Команди стоять одна проти одної. Один із учнів першої команди, звертаючись до учня, який стоїть навпроти нього показує йому картку, на якій нанесено умовне позначень якогось елементу електричного кола. Той без затримки називає його. Після цього він показує свою картку, а учень першої команди називає позначення. Якщо учень затрудняється назвати, що означає умовне позначення, це робить його товариш по команді, який потім переносить змагання на учня що стоїть навпроти нього. Зміна партнерів можлива і при повному використанні карток попередніми парами.

Виграє та команда, яка краще знає умовні позначення на електричних схемах. (Додаток №1)

ІV. Конкурс «Змагання кмітливих»

(розв’язання задач практичного характеру)

  1. Визначити довжину мідного дроту, що знаходиться в мотку, якщо в розпорядженні є тільки батарейка, амперметр, вольтметр і штангенциркуль, але немає ні лінійки, ні рулетки.

  2. Як слід вчинити, щоб якомога точніше визначити кількість електричної енергії, витраченої установкою, якщо немає лічильника енергії, а є ряд інших електровимірювальних приладів (амперметр, вольтметр, годинник).

V. Конкурс «Хто краще знає прилади і пристрої»

Для кожної команди виставляється певний електровимірювальний прилад, і один із членів команди характеризує його будову, принцип дії, призначення, поділки, правила користування і застування в науці і житті.

(Амперметр, акумулятор, конденсатор,гальванічний елемент).

VІ. Конкурс капітанів «Працює електрика»

Практичне застосування електрики. Хто більше назве напрямів застосування, той і виграє. Журі підбиває підсумок і виставляються оцінки.

(Додаток №1)

Умовні позначення, які застосовуються на електричних схемах


1.

2.


3.


4.

+ -

5.

+ _

6.


7. К


С



8.


9.


10.


Тема уроку : «Що таке електричний струм?

Джерела електричного струму»


Те, що я чую, я забуваю.

Те, що я бачу, я пам’ятаю.

Те, що роблю, я розумію.

Конфуцій

Мета: сформувати уявлення учнів про електричний струм, з’ясувати його фізичну природу, учити виявляти зв’язки між електричним полем і рухом електронів, сформувати уявлення про джерела струму; розвивати самостійність учнів, підвищувати їх творчу активність, пробуджувати інтерес до теми; виховувати цілеспрямованість у здобуванні знань.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Вид уроку: урок-дослідження.

Комплексно-методичне забезпечення: повідомлення учнів, гальванічний елемент, акумулятор, зразок генератора, фотоелемент.

Методи навчання: діалогічний, пошуковий, спонукальний.

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент

Ознайомлення учнів з умовами проведення уроку, створення команд (поділ класу на групи).


ІІ. Підготовка до основного етапу заняття

Запитання до етапу:

  1. Як поводитиметься стрілка зарядженого електрометра, якщо до його кульки піднести, не доторкаючись, палець? (Впаде)

  2. Два заряди взаємодіють між собою. Що потрібно зробити, щоб сила взаємодії між ними збільшилась?

  3. Чому однакова кількість протонів і електронів робить атом нейтральним?

  4. Чому тіло із нашого повсякденного оточення не може мати заряд, який дорівнює 0,5Кл?

  5. Чому головною характеристикою хімічного елемента є заряд ядра? (Тому, що електрони рухливі й можуть за певних умов залишити атом чи приєднатись до нього, а заряд ядра атома сталий. Його можна змінити, змінивши саме ядро.)

  6. Чому іони можуть бути позитивно зарядженими і негативно зарядженими?


ІІІ. Засвоєння нових знань

  • Щодня багато разів ми маємо справу з електричним струмом – невтомним працівником і вірним помічником людини. Що ж таке електричний струм?

Дай відповіді на запитання і склади логічний ланцюжок.

  1. Яку будову мають тверді тіла? (Використай поняття «кристалічна гратка».)

  2. Чи всі електрони міцно утримуються ядром? (Використай термін «вільні електрони».)

  3. Як поводять себе ці «блукаючі» електрони?

  4. Пригадай, який заряд мають електрони, та скажи, що треба зробити, щоб вони почали рухатись в одному напрямку? (Використай термін «електричне поле».)

Команди зачитують свої відповіді.

  • Чому метали – добрі провідники? (Тому що між атомами постійно є деяка кількість вільних електронів.)

  • Чому, хоча в металах завжди є вільні електрони, електричний струм при цьому буває не завжди?

  • «Струм, струмінь, потік…» Чому для позначення одного з фізичних явищ була вибрана назва «електричний струм»?

Електричний струм – впорядкований рух заряджених частинок (модель – комашиний рій).

Умова – електричне поле.

Джерело струму – пристрій, що створює всередині провідника електричне поле.

Історична екскурсія

Багдадська батарея

1938 року німецький археолог Вільгельм Кеніг, що кілька років проводив розкопки парфянського поселення Кужут Рабуах поблизу Багдада, знайшов рештки дивного предмета. Це був теракотовий глечик або ваза заввишки 18 сантиметрів, в ньому містився трохи коротший мідний циліндр, в якому знаходився окислений залізний стержень. Денце циліндра було припаяне за допомогою сплаву свинцю й олова, який і зараз широко застосовується, в циліндрі знайшли залишки асфальту.

Кеніг висловив припущення, що це могла бути електрична батарея! У своїй книзі, яка вийшла друком у 1940 році в Австрії, він пише, як, на його думку, могли виготовити таку батарею. З тонкого мідного листа робили циліндр завдовжки 12 сантиметрів і 2,5 сантиметрів в діаметрі. Потім припаювали денце цього циліндру сплавом свинцю й олова. У верхній отвір вставляли асфальтову пробку, крізь яку проходив ізольований від міді залізний стрижень, що глибоко входив у циліндр. Коли в цю конструкцію заливали яку-небудь кислотну або лужну рідину (скажімо, оцет, лимонний сік, вино або навіть звичайну морську воду), виникала різниця потенціалів. Отже, це гальванічний елемент, якому 4000 років.

Сам Кеніг не надав своїй знахідці особливого значення. Згодом вона потрапила до музею міста Гільдесхайм (ФРН), де зберігається й досі. Після Другої світової війни американські археологи під час розкопок у Селевкії на Тігрі і й Ктесіфоні (стародавні столиці Парфії) знайшли кілька невеликих глазурованих десяти сантиметрових глиняних посудин, що нагадували вази для квітів. У деяких із них виявили запаяні мідні циліндри і залізні стрижні, причому метал мав такий вигляд, ніби його повністю роз’їла кислота. Лежали у вазах і шматки бітуму.

Знахідками археологів зацікавились інженери. Німецький дослідник Вінклер виготував копію давнього гальванічного елемента, створеного за 3800 років до Гальвані. Як електроліт він використав оцтову та лимонну кислоти (обидві були відомі у давнину). В експерименті з десятипроцентним розчином оцтової кислоти елемент дав напругу 0,5 В, а з лимонною кислотою – 0,54 В.

Як використовували наші далекі предки такі батареї? Слід зазначити, що у античних істориків не раз згадуються вмілі майстри цариці Клеопатри, котрі, якщо вірити переказам, вміли «робити золото». Мабуть, йдеться про якусь невідому технологію, за допомогою якої покривали різні металеві, переважно культові вироби тоненьким шаром золота. Проте цей процес, що в наші дні зветься гальванопластикою, неможливий без джерела електроенергії. Тому сучасні історики не вірили твердженням своїх античних колег. Знахідки Кенінга та інших археологів наводять на думку, що гальванопластика могла бути відома дуже давно. Чи не відкрили її вавилонські жерці, а потім перейняли майстри Клеопатри? До речі, при розкопках в тій же Месапотамії було знайдено срібні прикраси, покриті золотою плівкою у кілька мікронів.

А нещодавно було виявлено гіпотезу, що стародавні єгиптяни користувались електричною енергією при спорудженні пірамід…


Види джерел струму:

  1. Гальванічні елементи – пристрої, в яких внаслідок хімічних реакцій пластини заряджаються різнойменно.

Дослід з лимоном. Доповідь учня про історію створення гальванічного елемента.

  1. Акумулятор – пластини однойменні. Для того, щоб створити поле, акумулятор попередньо треба зарядити – пропустити по ньому струм. При цьому на електродах відбуваються різні хімічні реакції, і через це вони будуть мати різні властивості.

Доповідь учня про акумулятори.

  1. Генератор. При обертанні провідника в магнітному полі виконується механічна робота, полюса генератора заряджаються різнойменно.

Дослід з генератором.

  1. Термоелементи – перетворюють теплову енергію в електричну.

  2. Фотоелементи – перетворюють енергію світла в електричну.


ІV. Закріплення знань

  1. (ти – мені, я – тобі)

Учні задають питання з нової теми один одному.

  1. Вправа «Відкритий мікрофон»

Учні, передаючи мікрофон один одному, говорять про те, що вони дізнались на уроці. Можна користуватися на дошці висловлюваннями:

  • Сьогодні на уроці я дізнався, що …

  • Я познайомився з …

  • Мені сподобалося …

  • Я запам’ятав, що …

  • Цікавим на уроці було.


V. Підбиття підсумків уроку, виставлення оцінок.


VІ. Домашнє завдання.



Схожі:

Тема уроку: «Електрика навколо нас» Мета уроку iconУроку Тема уроку Предмет Клас Мета уроку Учитель
Організація групової та індивідуальної роботи, диференційований підхід, контроль за роботою учнів
Тема уроку: «Електрика навколо нас» Мета уроку iconТема уроку Вчитель : Предмет : Мета уроку
Взаємні привітання вчителя і учнів; фіксація відсутніх на уроці; перевірка підготовленості класу до уроку
Тема уроку: «Електрика навколо нас» Мета уроку iconКонспект уроку зі світової літератури (6 клас) Тема уроку
Мета уроку: Допомогти учням зрозуміти причини деградації Скруджа; простежити зміни в характері і поведінці головного героя
Тема уроку: «Електрика навколо нас» Мета уроку iconТема уроку: Агрегатний стан речовини. Будова газів, рідин і твердих тіл Мета уроку
Мета уроку: поглибити І систематизувати знання учнів про будову І властивості речовини на основі мкт, розвивати пізнавальні здібності...
Тема уроку: «Електрика навколо нас» Мета уроку icon2013 Мета уроку
Мета уроку: дарувати людям радість спілкування, вчити створювати психологічний комфорт навколо себе, вчити керувати своїми емоціями....
Тема уроку: «Електрика навколо нас» Мета уроку iconУроку : тема уроку
Вчитель : мета уроку
Тема уроку: «Електрика навколо нас» Мета уроку iconУроку : тема уроку
Вчитель : мета уроку
Тема уроку: «Електрика навколо нас» Мета уроку iconУроку : тема уроку
Вчитель : мета уроку
Тема уроку: «Електрика навколо нас» Мета уроку iconУрок алгебри у 8 класі. Тема уроку. Квадратні рівняння Мета уроку: формувати уміння розв'язувати квадратні рівняння. Тип уроку: комбінований. Хід уроку
Повідомлення теми і мети. Здійснення мотивації навчаль­но-пізнавальної діяльності учнів. Урок проводиться в формі подорожі до Єгипетської...
Тема уроку: «Електрика навколо нас» Мета уроку iconТема : Повторення і узагальнення теми : «Електричні явища» Мета уроку
Мета уроку : виробити в учнів важливу психічну установку : знання потрібні для того, щоб їх застосовувати на практиці
Тема уроку: «Електрика навколо нас» Мета уроку iconДата проведення уроку: 16. 10. 2012 Клас Тема уроку
Мета уроку: повторити, закріпити і поглибити знання учнів про іменник. Вдосконалювати вміння розпізнавати іменник в тексті. Виховувати...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи