Конспект до уроку біології в 8-а класі Тема : Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних icon

Конспект до уроку біології в 8-а класі Тема : Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних
Скачати 58.24 Kb.
НазваКонспект до уроку біології в 8-а класі Тема : Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних
Дата конвертації24.11.2012
Розмір58.24 Kb.
ТипКонспект
1. /карантин 2012/8-а класс биология.doc
2. /карантин 2012/9-е классы география.doc
3. /карантин 2012/9-е классы биология.doc
4. /карантин 2012/Английский язык.doc
5. /карантин 2012/ДЗ 4-В.doc
6. /карантин 2012/Дом задания ГЕНЕРАЛОВА и ГОРБУНОВА.doc
7. /карантин 2012/Завдання з украхнськох мови та л_тератури 11 клас 2012.doc
8. /карантин 2012/Завдання з украхнськох мови та л_тератури для 6 класу 2012.doc
9. /карантин 2012/Задание 2-б.doc
10. /карантин 2012/Задания 3Б, 3В.doc
11. /карантин 2012/Звонарёва И.В..doc
12. /карантин 2012/Рус яз 5б, 5в.doc
13. /карантин 2012/Рус яз и лит 5 б,в.doc
14. /карантин 2012/Русский язык 8а.doc
15. /карантин 2012/Томашевская.doc
16. /карантин 2012/Химия д.з.doc
17. /карантин 2012/анг 5а..doc
18. /карантин 2012/англ 4, 6в.txt
19. /карантин 2012/англ яз 3а, 3б, 3d.doc
20. /карантин 2012/англ язык 5б, 3абв, 4абвб (Рыжикова).doc
21. /карантин 2012/д.з. Укр.м._ л_т. Найдовська.doc
22. /карантин 2012/д.з. укр 5б 8бв.doc
23. /карантин 2012/задания биология 7, 8, 10.doc
24. /карантин 2012/история география Муценко.doc
25. /карантин 2012/матем 6, 7, 9, 11.doc
26. /карантин 2012/немецкий.doc
27. /карантин 2012/рус яз 6аб, 9.doc
28. /карантин 2012/физика.doc
Конспект до уроку біології в 8-а класі Тема : Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних
Конспект к уроку географии в 9 классе
Конспект по биологии 9 класс Тема: Развитие половых клеток. Менструальный цикл
Английский язык
Тема: Дроби. Повторення матеріалу про частини (№640, 641, 643 розібрати усно, 647,648-письмово. Зошит с. 42 №2,3)
Русский язык 5-а класс
Завдання з української мови 11 клас Учитель Сушко О. О., Томашевська С. А
Завдання з української мови 6 клас Учитель Сушко О. О., Найдовська О. О
Математика: с. 105 №611, 616, 617
Математика: стр. 101-106, №672-705 Русский язык: стр. 20-23, упр. 370-378
Звонарёва И. В. 6 класс Всемирная история
Русский язык 5 Б, В
Русский язык 8 а 44 (знать теорию), вып упр. 342 Зарубіжна література
Завдання для 5-х класів з української мови
Химия 11 класс – подготовка к конференции «Материалы органического синтеза. Синтетические каучуки, резина. Искусственные и синтетические волокна»
Мокроусова Светлана Владимировна
5 б- с 100 упр. 1 стих наизусть 3 а б в
Українська мова
Українська мова і література
Конспект Общая характеристика голосеменных
География: 7а,7б: читать и пересказывать § 39, 40, 41
Задания на карантин для 6В, 7А, 7Б, 9Б, 11А классов. 6класс. Математика
" квартира", составить рассказ о квартире, где, что стоит, лежит, висит. Выучить наизусть. Составить рассказ письменно, куда, что ставить, вешать, класть. Подготовиться к контрольной
Учебник для 6 кл общеобразоват учеб заведений с рус яз обучения. К: Освіта, 2006
Домашнее задание по физике для 8 классов

Опорний конспект до уроку біології в 8-а класі

Тема: Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних

Дата: 03.02.12


Земноводні виникли біля 350млн. років тому і ведуть своє походження від кистеперих риб. Відомий вчений Ж. Сен-Ілер казав, що кожний, хто бажає переконатися в правдивості ідеї еволюції, може сам кожну весну бачити диво – вихід хребтових на суходіл. Цим дивом він вважав перетворення пуголовка на дорослу тварину.  
До земноводних належать тварини, дорослі особи яких зустрічаються переважно на суходолі, але розмноження і розвиток в них відбувається у воді. Клас земноводні чи амфібії (з грецької – ті, що живуть подвійним життям) налічує біля 4тис. видів і включає тритонів, саламандр, жаб та червуг. Земноводні належать до найбільш примітивних видів наземних хребетних і займають проміжний стан між наземними та водними хребтовими.
Тіло земноводних, як і в риб, складається з голови, тулуба та хвоста, але в деяких представників класу хвіст не виражений ( жаби).Тіло земноводних приплюснуте, є дві пари кінцівок для переміщення по суходолу, які закінчуються пальцями.

Шкіра земноводних гола, з великою кількістю залоз, які виробляють слиз. Слиз необхідний для зволоження тіла. Таким чином в земноводних забезпечується газообмін. Інша функція слизу – захисна. Завдяки отруйним залозам мікроорганізми не проникають крізь шкіру. В деяких видів слиз захищає й від нападу хижаків. 
Скелет земноводних по будові більш складний, ніж в риб. Виділяють шийний, тулубовий, крижовий та хвостовий відділи. Шия складається з одного хребця і має обмежену рухливість. До єдиного крижового хребця приєднуються кості тазового поясу. В земноводних, за виключенням тритонів і саламандр, немає ребер. Череп переважно хрящовий. Скелет кінцівок включає кістки передніх та задніх кінцівок та їх поясів. 
М’язи земноводних поділяються на групи, які виконують загальні функції (наприклад, м’язи, які згинають кінцівки). Травна система складається з ротоглоткової порожнини, яка переходить в стравохід, в який  відкриваються протоки слинних залоз. В земноводних слина не допомагає перетравленню їжі, а лише полегшує ковтання. Язик в жаб вкритий клейкою речовиною і прикріплений до дна ротоглотки переднім кінцем, задня його частина залишається вільною. Зуби однакові і використовуються для утримання їжі. Коли жаби ковтають. Очі втягуються всередину і тиснуть на стінки ротоглотки, допомагаючи проштовхуванню їжі в стравохід. Пропоную вам переглянути відео про те, як харчується жаба.

Кишечник земноводних відкривається в клоаку. Видільна система складається з пари нирок. 
В дорослому віці земноводні дихають за допомогою легенів та шкіри. В жаб через шкіру може поступати половина необхідного кисню, а в далекосхідного тритона легені взагалі відсутні і дихання відбувається за рахунок шкіри та слизової оболонки ротоглоткової порожнини. Личинки земноводних дихають за допомогою зябр , а в протеїв та сирен зябра зберігаються все життя.

Серце личинок земноводних двокамерне, круг кровообігу один. Але в дорослих земноводних серце вже має три камери (два предсердя та один шлуночок) і два круги кровообігу. Для дихання атмосферним киснем необхідна велика кількість гемоглобіну, тому еритроцити в земноводних утворюються не лише в селезінці, як в риб, але й в кістковому мозку, що характерно лише для наземних тварин. Як і риби, земноводні відносяться до холоднокровних тварин, і при зниженні температури знижується активність цих тварин. Вони можуть впасти в неактивний стан.
Нервова система складається з тих самих відділів, що й в риб, але передній мозок в земноводних розвинений краще. В ньому розвинуті півкулі, які відповідають за складну поведінку. Проте мозочок земноводних розвинутий гірше, ніж в риб, внаслідок достатньо одноманітних рухів.
З органів відчуття в земноводних є органи, характерні як для наземних тварин, так і для мешканців водойм. Як і риби, личинки земноводних мають бічну лінію, а деякі види, які постійно живуть у воді, вона зберігається все життя. Очі земноводних пристосовані для життя на суходолі, але сприймають тільки ті об’єкти, які рухаються. Захищені очі повіками, в жаб розташовані над поверхнею голови, що дозволяє їм спостерігати за тим, що відбувається над поверхнею води. Органи слуху сприймають звуки, що розповсюджуються в неземному середовищі, тому крім внутрішнього вуха земноводні мають ще й середнє. Чуттєві клітини, які виконують роль смакових рецепторів, розташовані на язиці і  в ротовій порожнині. Клітини шкіри сприймають хімічні речовини, механічні подразники, зміни температури.    
В хвостатих земноводних, переважно в личинок, добре розвинута регенерація.
Земноводні поділяються на ряди безногих чи червуг,  хвостатих та безхвостих. До безногих відносять близько 170 видів, відомі вони з юрського періоду. Живуть в тропічній зоні Африки, Азії, Північної Америки. Навіть місцеві жителі зустрічають їх рідко, оскільки безногі зариваються в землю. В представників цього ряду немає кінцівок, хвіст сильно редукований. Дрібні безногі схожі на дощових черв’яків, великі на змій. Під шкірою безногих є кісткові лусочки, які є залишками панцира стегоцефалів.

До хвостатих відносять близько  280 видів. Подовжений тулуб переходить у хвіст, ноги слабкі – тільки одиниці можуть бігати й пригати. Переважно вони повзають і плавають. Це самий примітивний вид земноводних – в деяких зберігається хорда, справжніх ребер не мають. До цього ряду відносяться саламандри та тритони. Вид справжніх саламандр налічує 40 видів. Самим відомим представником виду саламандр є вогняна саламандра, в якої виділення шкірних залоз отруйне і вбиває бактерії. Самий великий представник класу амфібій – велетенська саламандра, яка досягає 160см в довжину, живе в горах Східного Китаю та Японії. Чотирьохпалий тритон може вмерзнути в лід і залишитися живим, але при  +27 гине. Давайте подивимось відео, на якому побачимо, як виглядають тритони.

До ряду безхвостих відноситься близько 1800 видів. До цього ряду належить 6 підрядів, з яких один є вимерлим.  Дорослі особи не мають хвоста, можуть видавати голосні звуки. Звук посилюють резонатори – горлові мішки, які роздуваються. Давайте подивимось відео, на якому побачимо, як саме це відбувається.

Жаби, які відносяться до ряду безхвостих, розповсюджені по всьому світу. Деякі з жаб живуть у воді (зелені), деякі (бурі) на суходолі і лише в період розмноження повертаються у воду.  Сама велика з водяних жаб – озерна, досягає 17см. Африканська жаба голіаф вдвічі більша. Деякі види жаб отруйні.

Завдання до опрацювання:

1) Виконати в зошитах лабораторну роботу № 11:

Лабораторна робота № 11

Тема: Порівняння скелетів земноводних і риб.
     Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження: скелети кісткових риб і жаби, окремі хребці, лупа.
     Хід роботи:
     1. Ознайомтесь із будовою скелета кісткової риби. Розгляньте череп і встановіть, які кістки в ньому з’єднані рухомо.
     2. Розгляньте хребет риби, а також окремі хребці. Відзначте, з яких відділів складений хребет кісткових риб. На окремих хребцях розгляньте тіло хребця, дугу та відростки.
     3. Розгляньте скелет плавців. Відзначте особливості будови скелета парних плавців порівняно з непарними.
     4. Ознайомтесь з будовою скелета жаби. Знайдіть та розгляньте череп, зверніть увагу на характер його з’єднання з хребтом. Відзначте, з яких відділів складений череп жаби.
     5. Розгляньте хребет жаби, знайдіть його відділи: шийний, тулубовий, крижовий та хвостовий. Підрахуйте кількість хребців, що складають ці відділи.
     6. Розгляньте будову скелета вільних кінцівок жаби та їхніх поясів. Відзначте, з яких кісток вони складаються.
     7. Порівняйте особливості будови скелетів жаби та риби.
     8. На підставі проведених досліджень зробіть висновки.


2) Відповісти на тестові запитання:

1. До хрящових риб належать: 
а) манта; б) осетер; в) лящ; г) горбуша; д) катран.
2. Людиною штучно розводяться:
а) короп; б) латимерія; в) тріска; г) оселедець; д) щука.
3. Плавального міхура не мають:
а) карась; б) горбуша; в) акула; г) скат; д) лосось.
4. Яке серце у риб: 
а) трубчасте; б) двокамерне; в) трикамерне; г) відсутнє.
5. Прохідними рибами є: 
а) річковий окунь; б) атлантичний осетер;
в) короп; г) горбуша; д) скат-хвостокіл.

3) Вивчити § 38-39. Заповнити таблицю «Види земноводних».

безногі

хвостаті

безхвості
Схожі:

Конспект до уроку біології в 8-а класі Тема : Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних iconТема: Загальна характеристика класу Земноводні. Спосіб життя та будова тіла земноводних
Сформувати в учнів знання про особливості зовнішньої будови та способу життя земноводних на прикладі жаби; порівняти скелети жаби...
Конспект до уроку біології в 8-а класі Тема : Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних iconУрок підготував: вчитель біології Пугач С. В
Тема уроку: Загальна характеристика класу Ссавці: середовище існування, зовнішня будова, покриви, скелет
Конспект до уроку біології в 8-а класі Тема : Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних iconКонспект уроку з історії України 7 класу
...
Конспект до уроку біології в 8-а класі Тема : Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних iconТема. Загальна характеристика класу Птахи
Обладнання: опудала птахів, комп’ютерний клас, мультимедійний проектор, еппз з біології 8 кл для загальноосвітніх навчальних закладів...
Конспект до уроку біології в 8-а класі Тема : Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних iconПлан-конспект уроку в 5-му класі Тема уроку: Відсоткові розрахунки
«Відсотки» в шкільному курсі; розвивати інтерес до математики, прагнення до самовдосконалення; виховувати почуття колективізму та...
Конспект до уроку біології в 8-а класі Тема : Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних icon«Використання випереджальних завдань під час викладання біології». В ході семінару було представлено учнями нвк історію села та навчального закладу, також відвідано урок біології в 9 класі з темою уроку «Слухова сенсорна система». Під час уроку учні працювали активно. Тема семінару – практикуму повн
Нвк історію села та навчального закладу, також відвідано урок біології в 9 класі з темою уроку «Слухова сенсорна система». Під час...
Конспект до уроку біології в 8-а класі Тема : Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних iconТема уроку
Загальна характеристика голосних і приголоснихфонем. Фонетична транскрипція. Фонетичний розбір
Конспект до уроку біології в 8-а класі Тема : Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних iconКонспект уроку читання для учнів 3-в класу Попаснянської загальноосвітньої школи №25 вчителя початкових класів Коваленко Тетяни Олександрівни
Тема уроку: «Сторінки для допитливих». Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу
Конспект до уроку біології в 8-а класі Тема : Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних iconДата проведення Розділ, тема уроку
Загальна характеристика розвитку культури та літератури ХІХ ст. Реалізм як напрям у світовій літературі
Конспект до уроку біології в 8-а класі Тема : Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних iconКонспект уроку з курсу «Я і Україна» у 2 класі Тема. Як тварини готуються до зими
Обладнання: таблиці з зображенням тварин, девіз уроку на дошці, шапка-маска «синоптик», костюм комахи «Сонечко», таблиця «Зимуючі...
Конспект до уроку біології в 8-а класі Тема : Загальна характеристика класу Земноводні. Сезонні явища в житті земноводних iconКонспект відкритого уроку з російської мови в 6 класі
Тема: пословицы и поговорки. Развитие навыка чтения, составления устного высказывания по пословице
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи