Лабораторна робота \" Визначення розмірів малих тіл \" icon

Лабораторна робота " Визначення розмірів малих тіл "
Скачати 68.35 Kb.
НазваЛабораторна робота " Визначення розмірів малих тіл "
Дата конвертації14.03.2013
Розмір68.35 Kb.
ТипЛабораторна робота

7 клас

ТЕМА: Фізичне тіло і речовина. Маса тіла.

Лабораторна робота Визначення розмірів малих тіл.


Мета уроку: продовжити формування основних понять (фізичне тіло та речовина); ввести поняття маси тіла, одиниць маси; ознайомити з методами вимірювання маси тіла; розвивати індивідуальні здібності учнів, практичні навички, вміння проводити досліди, аналізувати результати, висловлювати думку, робити висновки.; виховувати наполегливість і взаємодопомогу. Ознайомитися з одним із методів вимірювання розмірів малих тіл.

^ Тип уроку: комбінований.

Обладнання: лінійка, мензурка, набір тіл малих розмірів (пшоно, горох, мак, тощо)

Хід уроку

Актуалізація опорних знань

1. Яке значення мають для розвитку фізики спостереження і експерименти?

2. Дайте означення протяжності тіл.

3. Дайте означення площі поверхні тіла.

4. Дайте означення об’єму тіла.

5. Назвіть найбільш відомих зарубіжних та вітчизняних учених-фізиків, експериментаторів і творців фізичних теорій.

Робота з індивідуальними картками.

^ Повідомлення теми і мети уроку

У розділі 1 ми вже зустрічалися з такими фізичними поняттями, як «фізичне тіло» і «речовина». Пригадаймо, що будь-які предмети навколо нас називають фізичними тілами, а матеріал, із якого вони складаються,— речовиною.

Фізичне тіло може складатися з однієї чи кількох речовин. Наприклад, ложки, виделки — фізичні тіла, виготовлені здебільшого зі сталі. Столові прибори можуть бути також зроблені з порцеляни або срібла. Ніж, як правило, роблять не з однієї речовини, а з двох: лезо — зі сталі, руків'я — з дерева.

А от для виробництва такого фізичного тіла, як мобільний телефон, використовують десятки різних речовин.


^ Запитання для учнів

1.Назвіть приклади фізичних тіл, які можна виготовити з однієї ж самої речовини?

2.Назвіть, які фізичні тіла можна виготовляти із скла, гуми, деревини, сталі, пластмаси.

Фізичні тіла і явища характеризують фізичні величини. Особливістю фізичних величин є те, що їх можна виміряти. Виміряти фізичну величину означає порівняти її з величиною, прийнятою за одиницю (певною мірою).


2

 Знайомимося зі штучно створеними речовинами

У давнину людина для виготовлення необхідних предметів шукала придатні речовини в природі. Для наконечника стріли — твердий камінець, для теплого одягу — еластичні шкури з хутром. 

^ Штучно створені речовини з'явилися пізніше. Сьогодні переважна більшість речовин, із якими ми маємо справу щодня, штучного походження. Усі вони створені людиною з конкретною метоюдля виготовлення фізичних тіл того чи іншого призначення.

Як приклад штучно створених речовин насамперед слід назвати пластики. Кожний вид пластику створено для забезпечення якнайкращих властивостей того чи іншого фізичного тіла. Так, пластик для такого фізичного тіла, як бампер автомобіля, насамперед має бути міцним.

Пластик, призначений для судків, у яких зберігають продукти в холодильнику, повинен не виділяти отруйних речовин. Пластик, що його застосовують для виготовлення окулярів і лінз, має бути прозорим. Безліч інших прикладів ви, певно, можете назвати й самі.

Ви вже знаєте, все, що є у Всесвіті, складається з матерії, яка існує у двох формах: речовина і поле. Людина сприймає не все, що існує в природі. Ми бачимо різні предмети, сприймаємо їх на слух, дотик, смак, нюх, але не сприймаємо поля, які існують навколо них.

Речовиною називають матерію, з якої складаються різні предмети на Землі, сама Земля, Сонце, зорі, тобто всі фізичні тіла. Те, з чого складається тіло називають речовиною. Часто тіла складаються не з однієї, а з багатьох речовин. Є прості, складні речовини, суміші. Усі вони можуть входити до складу приридних тіл та тіл штучного походження.

Усі фізичні тіла складаються з речовини, яка може бути у різних станах, зокрема в рідкому, твердому і газоподібному.

  Знайомимося з масою тіла

Усі фізичні тіла довкола нас, хоч кам'яна сокира, хоч пристрій, для виготовлення якого було використано високі технології, мають деякі спільні властивості. Однією з таких властивостей є здатність тіл притягатися до інших тіл завдяки гравітаційній взаємодії.

Мірою цієї властивості тіл є фізична величина, що називається масою тіл. Фізики кажуть, що маса тіл — це міра гравітації. Маса позначається символом m.

Поняття маси — одне з найскладніших у фізиці. Під час вивчення цієї теми ви будете дедалі більш докладно знайомитися з цією фізичною величиною. Поки що ж ми повинні запам'ятати, що кожне фізичне тіло: Сонце, людина, краплина роси, мікрочастинка будь-якої речовини — має масу.

Одиниця маси та один зі способів її вимірювання

Оскільки маса — фізична величина, її можна вимірювати. Щоб виміряти масу якогось тіла, його потрібно порівняти з тілом, масу якого взято за одиницю.


3

^ За одиницю маси в Міжнародній системі одиниць (СІ) узято кілограм (1 кг). Цеодна з основних одиниць СІ, тому для нього існує еталон. Сучасний еталонний кілограм являє собою циліндр, виготовлений із сплаву платини й іридію. Міжнародний еталон кілограма зберігається у Франції, неподалік від Парижа у місті Севрі. Із цього еталона знято точні копії що є в багатьох країнах, зокрема в Україні.

 

Міжнародний еталон кілограма.

Крім кілограма, допускається використання, якщо це необхідно, інших одиниць маси, наприклад тонни (т), грама (г), міліграма (мг).

1т = 1000кг 1кг =0,001т 1кг = 1000 000мг

1ц = 100кг 1кг =0,01ц 1мг = 0,000001кг

1кг = 1000г 1г =0, 001кг

1г = 1000мг 1мг = 0,001г


Хвилина цікавої фізики “Знайка”

Крім системних існують й інші одиниці маси тіла. Наприклад, масу дорогоцінного каміння вимірюють у каратах: 1 карат = 0,2г. У Київській Русі одиницею маси була 1 гривня, яка дорівнювала приблизно 410г. Пізніше ця одиниця стала називатися фунтом: 1 фунт = 0,025 пуда = 32 лоти = 96 золотників = 9216 долей = 0,4 кг. Поширеною була й така одиниця маси, як пуд (близько 16кг).

Для зважування ліків використовуються грани: 1гран = 0,6г. За традицією ще застосовують унцію, значення якої залежно від галузі лежить у межах від 28 – 31 г.

Одним зі способів вимірювання маси тіл є зважування, саме ним і користуються в повсякденному житті.

  Однак сучасна фізика також має найсучасніші способи вимірювань, які дозволяють із великою точністю визначати і маси мікрочастинок речовини, і маси гігантських об'єктів.

Земне тяжіння і маса тіла

Земля притягує до себе всі тіла. Сила з якою Земля діє на тіло, залежить від його маси.

На поверхні Землі силу Земного тяжіння визначаємо за формулою:

F=mg де g=9,8Н/кг

4

Місяць має меншу масу, ніж Земля, тому притягує тіла з меншою силою. Силу тяжіння на поверхні Місяця визначаємо за формулою: F=1,6Н/кг m

Чим більша маса тіл, тим більша сила їх взаємодії.

1. Чи залежить маса тіла від розмірів тіла?

Не завжди. У тіла з пінопласту великого об’єму може бути маса менша, ніж у каменя значно меншого об’єму.

Це цікаво знати

Крім планет з їх супутниками навколо Сонця рухаються маленькі планети, які ще називають астероїдами. Найбільша з них Церера – має статус карликової планети із радіусом майже в 20 разів, а за масою в 7500 разів менша від Землі. Сила тяжіння на ній така мала, що людина, відштовхнувшись від планети, могла полетіти з неї. Четверта в полі астероїдів планета Веста – має масу в 60 000 разів меншу від маси Землі.

Ось як описує засновник теорії космонавтики К. Е. Ціолковський в оповіданні Шлях до зірок умови перебування людини на цьому астероїді: «На Землі я можу вільно нести ще одну людину такої самої ваги, як я. На Весті так само легко можу нести в 30 разів більше. На Землі я можу підстрибнути на 50 см. На Весті таке зусилля дає стрибок на 30 м. Це висота десятиповерхового будинку або величезної сосни. Там легко перестрибувати через рівчаки і ями завширшки з чималу річку. Можна перестрибнути через 15 – метрові дерева і будинок. І це без розгону.

Спостереження

Ви, мабуть, неодноразово спостерігали, як падають краплі дощу, сніжинки, як осідають дрібні пилинки, як будь-яке тіло підняте над Землею і випущене, стрімко летить до Землі. Всі ці явища пояснюються тим, що крапельки води, сніжинки, пилинки, і всі інші фізичні тіла притягуються Землею, тобто взаємодіють з нею. Досліди показують, що значення цієї взаємодії тим більше, чим більша маса тіла.

Дослід

Візьмемо в одну руку сірникову коробку, а в другу шматок деревини. Більше навантаження відчуваємо в руці, яка тримає шматок деревини, тобто він є важчим за сірникову коробку. Отже, дерево має більшу масу, ніж коробка, оскільки сильніше притягується Землею.

^ Узагальнення і систематизація нових знань


Лабораторна робота “Визначення розмірів малих тіл”.


Підсумок уроку

Будь-які предмети навколо нас називають фізичними тілами, а матеріал із якого вони складаються,— речовиною. Фізичне тіло може складатися з однієї чи кількох речовин.

5

Усі штучно створені речовини розроблені людиною з конкретною метою — для виготовлення фізичних тіл того чи іншого призначення.

  Маса тіла (m) — це фізична величина, яка характеризує здатність тіл притягатися до інших тіл завдяки гравітаційній взаємодії. Одиницею виміру маси в СІ є кілограм (1 кг). Масу тіла можна визначити за допомогою зважування.


Закріплення нового матеріалу
1. Наведіть приклади різних фізичних тіл. Із яких речовин вони виготовлені?

2. Наведіть приклади штучно створених речовин. Із якою метою створено ці речовини?

3. Яку властивість тіл характеризує маса тіла? 4. У яких одиницях вимірюється маса тіла? 5. Що взято за еталон маси в СІ? 6. Як можна виміряти масу тіла?


Вправи
  1.Подайте в кілограмах такі маси тіл: 5,3 т; 0,25 т; 4700 г; 150 г.
  2. Подайте в грамах і кілограмах такі маси тіл: 5 кг 230 г; 270 г 840 мг; 56 г 910 мг; 764 г 20 мг.

4. Маса склянки з соком складає 340 г 270 мг. Обчисліть масу налитого в склянку соку, якщо відомо, що маса склянки дорівнює 150 г 530 мг.

Оцінення


Пояснення домашнього завдання: § 9 опрацювати.Схожі:

Лабораторна робота \" Визначення розмірів малих тіл \" iconУрок № Тема: Густина речовини. Лабораторна робота "Визначення густини твердих тіл і рідин"
Тема: Густина речовини. Лабораторна робота “Визначення густини твердих тіл і рідин”
Лабораторна робота \" Визначення розмірів малих тіл \" iconЛабораторна робота № Дослідження взаємодії електризованих тіл
Тема: Інструктаж із бжд. Лабораторна робота № Дослідження взаємодії електризованих тіл
Лабораторна робота \" Визначення розмірів малих тіл \" iconУрок 11. Агрегатні стани речовини. Фізичні властивості тіл у різних агрегатних станах. Кристалічні та аморфні тіла. Залежність лінійних розмірів твердих тіл
Мета уроку: сформувати уявлення про агрегатні стани речовини, порівняти фізичні властивості тіл у різних агрегатних станах, ознайомити...
Лабораторна робота \" Визначення розмірів малих тіл \" iconУрок 18/31 Лабораторна робота №9 «Визначення густини тіла гідростатичним методом» Мета уроку : виміряти густину речовини, з якого складається тверде тіло, методом гідростатичного зважування
Урок 18/31 Лабораторна робота №9 «Визначення густини тіла гідростатичним методом»
Лабораторна робота \" Визначення розмірів малих тіл \" iconУрок Вимірювання та вимірювальні прилади Лабораторна робота № "Ознайомлення з вимірювальними приладами. Визначення ціни поділки приладу"
Лабораторна робота № "Ознайомлення з вимірювальними приладами. Визначення ціни поділки приладу"
Лабораторна робота \" Визначення розмірів малих тіл \" iconЛабораторна робота № Визначення ерс І внутрішнього опору джерела струму Мета
Тема: Інструктаж із бжд. Лабораторна робота № Визначення ерс І внутрішнього опору джерела струму
Лабораторна робота \" Визначення розмірів малих тіл \" iconУрок 13. Розв’язування задач Лабораторна робота № Визначення густини твердих тіл і рідин
Мета уроку: формування навичок розв’язування задач на зв’язок маси, об’єму та густини; формування навичок вимірювання густини
Лабораторна робота \" Визначення розмірів малих тіл \" iconУрок Виміри простору. Довжина та одиниці довжини. Площа та одиниці площі. Об’єм та одиниці об’єму Лабораторна робота № "Вимірювання лінійних розмірів тіл і площі поверхні"
Урок Виміри простору. Довжина та одиниці довжини. Площа та одиниці площі. Об’єм та одиниці об’єму
Лабораторна робота \" Визначення розмірів малих тіл \" iconУрок № Тема: Фізичне тіло і речовина. Маса тіла. Одиниці маси. Вимірювання маси тіла. Лабораторна робота «Вимірювання маси тіл»
Тема: Фізичне тіло і речовина. Маса тіла. Одиниці маси. Вимірювання маси тіла. Лабораторна робота «Вимірювання маси тіл»
Лабораторна робота \" Визначення розмірів малих тіл \" iconУрок № Тема: Кристалічні та аморфні тіла
Навчальна: сформувати в учнів поняття про кристалічні та аморфні тіла, залежність лінійних розмірів твердих тіл від температури;...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи