Уроку музики № у 6 класі, проведеного року тема уроку: Ф. Шопен душа фортепіано зміст уроку : Ф. Шопен Вальс до-мінор слухання icon

Уроку музики № у 6 класі, проведеного року тема уроку: Ф. Шопен душа фортепіано зміст уроку : Ф. Шопен Вальс до-мінор слухання




Скачати 74.42 Kb.
НазваУроку музики № у 6 класі, проведеного року тема уроку: Ф. Шопен душа фортепіано зміст уроку : Ф. Шопен Вальс до-мінор слухання
Дата конвертації02.04.2013
Розмір74.42 Kb.
ТипУрок



План уроку музики №___ у 6 класі, проведеного ________року


ТЕМА УРОКУ: Ф.Шопен – душа фортепіано


ЗМІСТ УРОКУ: 1. Ф.Шопен Вальс до-мінор - слухання;

2. Ф.Шопен Ноктюрн сі-бемоль мінор - слухання;

3. Ф.Шопен Концерт для фортепіано - слухання;

4. Ф.Шопен Прелюдія мі-мінор - слухання;

5. С. Чарнецький „Ой у лузі червона калина”- виконання.

6. Щедрівка «„Ой чи є, чи нема”» - слухання, розучування.

МЕТА УРОКУ: Розширити уявлення учнів про життєвий та творчий шлях

Ф.Шопена. Доти поняття про ноктюрн, прелюдію.

Розвивати навички активного сприймання

музичного твору. Розвивати музичну пам'ять та

кмітливість учнів. Формувати вокально-хорові навички:

робота над артикуляцією, звуковеденням.

Виховувати інтерес, любов до музики, формувати естетичні

смаки.


^ ТИП УРОКУ: комбінований.


Обладнання: роздатковий матеріал (слова пісень, характеристики музики, тощо), портрет композитора, ілюстрації, презентації Microsoft PowerPoint*, комп’ютер.


Література: О.О. Гумінська Уроки музики в загальноосвітній школі.

О.Я. Ростовський Методика викладання музики в

загальноосвітній школі.

Лавринець В. Комп'ютерні технології. Впровадження у

навчальний процес.

*Матеріли, презентації, тести, кросворди можна скачати з сайту www.Shvets-Oksana.narod.ru


^ ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент.

Вхід до класу під музику Ф.Шопена Вальс до-мінор.

Музичне привітання.


  1. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація учбової діяльності.

Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з творчістю видатного польського композитора Фрідеріка Шопена. А також повторимо вивчені пісні на минулих уроках. Та спочатку необхідно виконати вокальні вправи.

  1. Перевірка і корекція засвоєних раніше знань, навичок, вмінь.

А) вокально-хорові вправи.

Вправа №7 на рухливість голосу. Робота над динамікою.



Дати поняття про динаміку: форте, фортісімо, піано, піанісимо.

Учні розглядають презентацію, в якій динамічні відтінки порівнюються з морем в різних станах. Пояснюються поняття піанісимо, фортісімо.


піано піанісімо


форте фортісімо


Б) Музична грамота

Учні за ребусами вгадують назви нот, які учень записує на комп’ютері в музичному редакторі.

Прослуховування всієї музичної фрази.

  • Чи знайома мелодія? (С. Чарнецький „Ой у лузі червона калина”)





В) Виконання вивчених раніше пісень.

Виконання пісні С. Чарнецький „Ой у лузі червона калина”

Робота над звукоутворенням, дикцією.

Хоровий спів, виконання групами.


  1. Фізкультхвилинка.

Марширування під музику.


  1. Сприйняття нової теми.

Сприймання та осмислення музики

„Доля нагородила поляків Шопеном, як німців Моцартом”, - так писали сучасники про молодого, надзвичайно талановитого польського музиканта.

Фрідерік Шопен мав унікальні музичні здібності. Фортепіано з дитинства було улюбленим інструментом Шопена-виконавця і Шопена-композитора.
Сьогодні до класу ви зайшли під музику. Це звучав Вальс до-мінор Фрідеріка Шопена.

Прослухайте його ще раз, підберіть характеристики музики з музичного словничка

Ф.Шопен Вальс до-мінор(4,19хв) – слухання, аналіз музики.


Сьогодні творча група підготувала розповідь з презентаціями про життєвий шлях Шопена.

^ Виступ учнів супроводжується слайдами презентації.*

Існує легенда, що в ту ніч, коли народився Фрідерік Шопен, біля будинку зупинились мандрівні музиканти й заспівали польську народну пісню. Кажуть, що це сам народ зустрів піснею майбутнього композитора.


Музичні здібності хлопчика виявились дуже рано. Одного разу батько зайшов до кімнати й почув, як маленький Шопен грав гарну мелодію. Хлопчик сказав, що це він сам придумав мелодія. Тоді батько вирішив, що настав час вчити сину музичному ремеслу.




Учителем Шопена став Войнек Живний, відомий у Польщі чеський музикант. На той час йому було понад 60, а малому Шопену лише 7, але вони по справжньому потоваришували.

У 8 років Шопен написав полонез (польський танець). Ноти він писати не вмів, тому їх записав вчитель. Газети того часу писали: «Восьмирічний автор танцю – справжній музичний геній»





У 12 років Шопен настільки досконало грав на фортепіано, що у нього навіть не було конкурентів.

Особливо приваблювала Шопена народна музика. Він міг годинами стояти під вікнами, з яких чути було народні пісні. Згодом народна музика стала частиною його творчості.

У 13 років хлопчик вступив до музичного ліцею, а через 3 роки закінчив його з відзнакою.

Після ліцею Шопен навчався у Вищій музичній школі, але йому цієї освіти було замало. Проте, щоб поїхати вчитися за кордон, потрібні були гроші.

Його бать звернувся до міністра з листом-проханням про стипендію для навчання сина, але їм відмовили. Тому проблему вирішували власним коштом.


Шопену виповнилось 20. Його концерти у Відні мали шалений успіх. Настав час збиратися в дорогу – у світове турне. Проте молодий композитор не поспішав. Довго вагався чи варто кудись їхати. Його непокоїли погані передчуття – здавалося, що він їде з Батьківщини назавжди. Він таки залишив Варшаву. Прощання було дуже болісним. Прийшли батьки, друзі, вчитель з учнями, всі вони подарували йому пісню, яку склали на честь Шопена і кубок польської землі. Найгірші передчуття збулись – Шопен уже ніколи не повернувся на Батьківщину.

Коли Шопен був у Відні на Батьківщині піднімається повстання. Серце композитора рвалось у Польщу, однак рідні переконали його, що повертатися надто небезпечно. І Шопен із сумом поїхав у Париж.

Багато років свого життя Шопен пов'язав з французькою письменницею Авророю Дюпен. Ви мабуть чули про неї як про Жорж Санд.





Чи чули ви “Собачий вальс?”. Звичайно! А чи знаєте ви історію його написання?

Одного разу, перебуваючи в гостях приятельки Жорж Санд, Шопен спостерігав з її маленьким песиком, який грався своїм хвостом. Жорж сказала: “Якби я була такою талановитою, як ти, я б написала музику для собаки...”. Тоді Фрідерік підійшов до фортепіано і заграв Вальс для маленької собачки ре-бемоль мажор. Дехто називає його Собачим, що , звичайно, не правильно. Але з такою хибною назвою цей музичний твір живе і досі, і досить відомий.

^ Учениця грає фрагмент «Собачого вальсу»

* *

Відомості про ноктюрни Ф. Шопена
Ноктюрн — це лірична п'єса з наспівною, широкою мелодією, «нічна пісня».
Фрідерік Шопен написав 21 ноктюрн. Ноктюрни Шопена відзначаються неперевершеним ліризмом, поетичністю та натхненням. Саме такі риси притаманні жанру «нічної пісні».
У Шопена є й інші ноктюрни — глибокі, серйозні та зосереджені. У цих творах композитор-новатор вийшов за межі традиційного змісту ноктюрна, збагатив його настроями сильних і яскравих душевних хвилювань.

Пригадуєте, як Шопен гасив свічки й грав у темряві? Давайте спробуємо перенестись у ту епоху, ніди зараз ми в будинку Шопена. Запалимо свічки, а ось композитор пив каву, і грав ноктюрн.

(Запалюються свічки, ставиться чашка з кавою, портрет композитора)
^ Послухаймо ноктюрн Сі-бемоль мінор Ф. Шопена. (6 хв)
Фортепіанна музика Шопена технічно досконала і, водночас, надзвичайно лірична. Їй властиві неперевершена мелодійність, щирість і вишуканість у передачі найрізноманітніших настроїв і почуттів. Невипадково видатний російський композитор і піаніст Антон Рубінштейн називав великого польського музиканта душею фортепіано.

Та писав Шопен не тільки для фортепіано, і й для симфонічного оркестру.
Ф.Шопен Концерт для фортепіано – слухання. (3 хв)
Майже весь доробок композитора складають фортепіанні твори: концерти, сонати, полонези, вальси, ноктюрни, скерцо, етюди та прелюдії... Як ви вже дізнались, Шопен дуже сумував за Батьківщиною, тому у більшості з його творів звучать відголоски польських народних мелодій.

Наприклад, прослухаємо Прелюдію мі-мінор, яка сповнена сумом за Батьківщиною, спогадами, та ліризмом.

Ф.Шопен Прелюдія мі-мінор – слухання.( 2,16 хв)


6.Осмислення та систематизація знань.

Головоломка




Склади слова з літер, які відповідають білим клавішам, а потім – чорним (виділені літери є початком кожного слова)

Підказки:

  1. Бальний танець у тридольному розмірі (В)

  2. Концертна віртуозна п’єса (Е)

  3. Польський народний танець у тридольному розмірі, з акцентами на різних долях такту (М)

  4. Лірична п’єса з широкою наспівною мелодією (Н)

  5. Польський старовинний бальний танець урочистого характеру (П)

  6. Невелика інструментальна п’єса, переважно для фортепіано (П)

Тест за допомогою програми (з диска)
Останні 18 років свого життя Фрідерік Шопен жив у Парижі. Він тяжко переживав розлуку з рідною Польщею. За заповітом композитора, його серце перевезли на Батьківщину і поховали у варшавському костьолі Святого Хреста. На мармуровій дошці біля урни з серцем Шопена викарбувані слова з Біблії: «Де скарб твій, там і серце твоє».

А тепер повернемось до України. Сьогодні ми ще розглянемо пісні зимових свят, а саме – щедрівки.

^ Розповідь про Різдвяні свята, колядки (з ППЗ -урок14)

Між колядками та щедрівками є відмінності. Ці обрядові пісні виконують лише в певний період на різдвяно-новорічні свята. Колядки співають, починаючи з Різдва і до Водохрестя, тобто з 7 по 19 січня (в деяких регіонах - до старого Нового року). Щедрівки виконують лише протягом тижня — від старого Нового року і до Водохрестя.

Традиційно колядували лише хлопці. Вони вибирали свого ватагу (керівника), розподіляли між собою ролі Кози, Лікаря, Міхоноші та інших жартівливих персонажів і обходили односельців.

Щедрували тільки дівчата. Увечері напередодні старого Нового року молодші і старші дівчатка групками чи поодинці приходили до односельців, щоб защедрувати — привітати з новолітуванням. До хат заходити не годилося, тому робили це під вікнами осель. Господарі обдаровували віншувальників печивом, яблуками чи горіхами.

Крім того, вдосвіта на Василя хлопчики оббігали найближчих родичів та сусідів і засівали їхні домівки зернами пшениці або жита. Попросивши дозволу, юний посівальник ставав біля порога, брав у жменю зерно і посипав ним долівку хати, приказуючи віршований текст:

Сію, сію, посіваю,

З Новим роком всіх вітаю! Сьогодні ми прослухаємо та вивчимо щедрівку „Ой чи є, чи нема”.

7.Підсумки уроку

Виявлення більш активних учнів, виставлення оцінок.

Виявлення емоційного стану учнів за допомогою «Дерева емоцій»

8.Домашнє завдання.

Випустити газету до 200-річчя з дня народження Шопена.



Схожі:

Уроку музики № у 6 класі, проведеного року тема уроку: Ф. Шопен душа фортепіано зміст уроку : Ф. Шопен Вальс до-мінор слухання iconУроку музики у 6 класі тема уроку: Ф. Шопен душа фортепіано зміст уроку : Ф. Шопен Вальс до-мінор слухання; Ф. Шопен Ноктюрн сі-бемоль мінор слухання
Обладнання: роздатковий матеріал (слова пісень, характеристики музики, тощо), портрет композитора, ілюстрації, презентації Microsoft...
Уроку музики № у 6 класі, проведеного року тема уроку: Ф. Шопен душа фортепіано зміст уроку : Ф. Шопен Вальс до-мінор слухання iconУроку музики №21 у 6 класі тема уроку: Доля генія зміст уроку : В. А. Моцарт „Лакрімоза" з „Реквієму"- слухання
Обладнання: роздатковий матеріал (слова пісень, характеристики музики, тощо), портрет композитора, ілюстрації, презентації Microsoft...
Уроку музики № у 6 класі, проведеного року тема уроку: Ф. Шопен душа фортепіано зміст уроку : Ф. Шопен Вальс до-мінор слухання iconУрок №1 Тема уроку: Пісня душа народу
Мета уроку: ознайомити учнів з будовою і формою пісні, різноманітними жанрами вокальної музики; закріпити уявлення про народну пісню...
Уроку музики № у 6 класі, проведеного року тема уроку: Ф. Шопен душа фортепіано зміст уроку : Ф. Шопен Вальс до-мінор слухання iconУрок музики у 5 класі Тема уроку: Пісенність і мелодизм поезії Т. Г. Шевченка
Мета уроку: навчити дітей розуміти і знаходити взаємозв'язок між окремими видами мистецтва; навчити аналізувати вірш з музичної точки...
Уроку музики № у 6 класі, проведеного року тема уроку: Ф. Шопен душа фортепіано зміст уроку : Ф. Шопен Вальс до-мінор слухання iconПлан конспект уроку з навколишнього світу ( за проектом «Росток» ) проведеного в 2 класі Підготувала Винник н м медвинська зош І -ііі ступенів 2013 рік
Тема уроку. Ігри зі справжнім та умовним дзеркалом. Вісь симетрії. Знаходження дзеркально симетричних фігур. Практична робота. Одержання...
Уроку музики № у 6 класі, проведеного року тема уроку: Ф. Шопен душа фортепіано зміст уроку : Ф. Шопен Вальс до-мінор слухання iconУрок алгебри у 8 класі. Тема уроку. Квадратні рівняння Мета уроку: формувати уміння розв'язувати квадратні рівняння. Тип уроку: комбінований. Хід уроку
Повідомлення теми і мети. Здійснення мотивації навчаль­но-пізнавальної діяльності учнів. Урок проводиться в формі подорожі до Єгипетської...
Уроку музики № у 6 класі, проведеного року тема уроку: Ф. Шопен душа фортепіано зміст уроку : Ф. Шопен Вальс до-мінор слухання iconУрок алгебри та початків аналізу в 11 класі. Тема уроку
Тема уроку: „Застосування визначеного інтегралу до розв’язування задач геометричного, фізичного та економічного змісту”
Уроку музики № у 6 класі, проведеного року тема уроку: Ф. Шопен душа фортепіано зміст уроку : Ф. Шопен Вальс до-мінор слухання iconУрок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку
Тема уроку. Повторення вивченого про прикметник. Спостереження за роллю прикметників у мовленні
Уроку музики № у 6 класі, проведеного року тема уроку: Ф. Шопен душа фортепіано зміст уроку : Ф. Шопен Вальс до-мінор слухання iconСамоаналіз уроку
Німеччини на Польщу стане початком ІІ світової війни; Специфіка уроку полягає в тому, що він містить елементи інтегрованого уроку...
Уроку музики № у 6 класі, проведеного року тема уроку: Ф. Шопен душа фортепіано зміст уроку : Ф. Шопен Вальс до-мінор слухання iconУроку Тема уроку Предмет Клас Мета уроку Учитель
Організація групової та індивідуальної роботи, диференційований підхід, контроль за роботою учнів
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи