Урок №2 Тема. Поняття про амфотерні гідроксиди та оксиди icon

Урок №2 Тема. Поняття про амфотерні гідроксиди та оксиди




Скачати 48.79 Kb.
НазваУрок №2 Тема. Поняття про амфотерні гідроксиди та оксиди
Дата конвертації16.02.2013
Розмір48.79 Kb.
ТипУрок

Тема. Основні класи неорганічних сполук. Основи. Амфотерні
гідроксиди. Солі.


Урок №2

Тема.

Поняття про амфотерні гідроксиди та оксиди.


Мета:

  • сформувати в учнів поняття амфотерності;

  • з’ясувати особливості хімічних властивостей амфотерних сполук на прикладі цинк гідроксиду та цинк оксиду;

  • вдосконалювати навички складання учнями рівнянь хімічних реакцій;

  • розвивати логічне мислення, вміння аналізувати та синтезувати інформацію, робити висновки, висловлювати та аргументувати власну думку;

  • виховувати самостійність у роботі, наполегливість, комунікативність.




Тип уроку:

вивчення нового матеріалу

Обладнання та реактиви:




  • періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва; таблиця розчинності, відповіді для перевірки графічного диктанту;

  • розчини натрій гідроксиду, купрум (ІІ) сульфату, цинк хлориду, хлоридної кислоти.



^

Найкращий спосіб вивчити будь-що − відкрити це самостійно.


Д.Пойа

Хід уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Графічний хімічний диктант

Вчитель читає твердження, учні дають одну з відповідей: «так» або «ні», зображаючи це схематично на горизонтальній лінії з номерами запитань:




1 2 3 4 5 6 7 8 9 10




відповідь «так» − відповідь «ні» −


Твердження однакові, але учні аналізують їх відносно різних речовин:

І варіант: кислоти

ІІ варіант: луги

Твердження:

  1. Це − складні речовини.

  2. Вступають у реакцію нейтралізації.

  3. Не містять у своєму складі кислотного залишку.

  4. Реагують з кислотними оксидами.

  5. Реагують з лугами.

  6. Реагують з кислотами.

  7. Ці − речовини їдкі.

  8. Реагують з основними оксидами.

  9. Змінюють забарвлення фенолфталеїну на малинове.

  10. Реагують з нерозчинними основами.

Здійснюється експрес-перевірка у парах. Зразок відповіді проектується на екран чи вивішується на дошку на паперових носіях.

І варіант:







1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ІІ варіант:






1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

До якого класу неорганічних сполук відноситься цинк гідроксид Zn(OH)2? Дійсно, за складом, хімічною формулою, назвою, більшістю властивостей ця сполука мала б належати до нерозчинних основ… якби не одне «але»! Завдяки певній особливості цинк гідроксид, відповідний йому цинк оксид, а також гідроксиди та оксиди алюмінію, берилію та деяких інших металів називають амфотерними сполуками − амфотерними гідроксидами та амфотерними оксидами. Що ж це за властивість? Саме це сьогодні на уроці ми разом і спробуємо з’ясувати.

Але перед тим як приступити до пошуку відповіді, прошу ще раз пригадати:

  • чи реагують основи з основами?

  • чи реагують кислоти з кислотами?

Це і буде пам’яткою, яка допоможе нам сьогодні не заблукати на нелегкому шляху пізнання (напис поміщається на дошку)


^ Кислоти з кислотами не реагують.

Основи з основами не реагують.



Повідомлення теми уроку.


ІV. Організація сприйняття та осмислення нової інформації.

Дослідження проблеми теоретично-експериментальним шляхом.

Демонстрування. До демонстраційного столу запрошуються двоє учнів, які паралельно проводять демонстраційний експеримент: один добуває купрум (ІІ) гідроксид і досліджує його властивості (взаємодія з кислотою та лугом), другий учень добуває цинк гідроксид та досліджує його взаємодію з кислотою і лугом.

Вчитель пропонує скласти рівняння реакцій досліджуваних речовин з лугом. Рівняння реакцій записуються на дошці .

Cu(OH)2 + 2HCl = CuCl2 + H2O


Zn(OH)2 + 2HCl = ZnCl2 + H2O


Під час обговорення учні роблять висновок про те, що у реакцію з кислотою цинк гідроксид вступає так само, як основи (купрум (ІІ) гідроксид).

Відбувається обговорення взаємодії обох гідроксидів з лугом. Відзначається суттєва відмінність − купрум (ІІ) гідроксид (основа) в реакцію не вступає, а цинк гідроксид реагує з лугом. Отже, цинк гідроксид − не основа.

Запис рівнянь реакцій. Рівняння взаємодії цинк гідроксиду з лугом записує вчитель, пояснивши, що оскільки у цій реакції гідроксид виступає у ролі кислоти, то й формулу його зручніше писати у формі H2ZnO2. Як і інші кислоти ця сполука може утворювати під час хімічних реакцій солі, які мають назву цинкати. У формулі підкреслюється залишок, визначається його валентність.

Cu(OH)2 + NaOH → реакція не відбувається


Zn(OH)2+ 2NaOH = Na2ZnO2 + 2H2O

натрій цинкат

або

H2ZnO2 + 2NaOH = Na2ZnO2 + 2H2O


Вчитель ставить запитання:

  • чи можна вважати цинк гідроксид кислотою?

Ні, тому що на відміну від кислот цинк гідроксид вступає в реакцію з кислотами як основа.

Учні під керівництвом вчителя формулюють висновок про подвійність природи цинк гідроксиду, порівнюють свої висновки із визначенням амфотерності у підручнику, записують визначення у зошитах.

Вчитель пропонує ознайомитися з іншими сполуками, які виявляють амфотерні властивості, наголошує, що амфотерні оксиди, подібно до гідроксидів виявляють подвійність природи: в присутності кислоти вони ведуть себе як основні оксиди, в присутності лугу − як кислотні.


^ V. Узагальнення та систематизація знань.

  1. Виконання учнями завд.3 (1а, 2а) ст.49 (Лищук О.М. «Робочий зошит. Хімія»).

Закінчити рівняння реакції:

ZnO + HCl →

ZnO + КOH →

Самоперевірка (проектування за допомогою графопроектора або висвітлення на екрані комп’ютера(інтерактивної дошки) правильного запису рівнянь реакцій).

  1. Робота в групах.

Творче завдання. Скласти тестові завдання до теми «Амфотерні гідроксиди та оксиди». Обмінятись завданнями між групами.


VІ. Домашнє завдання

  1. Вивчити § 12 (вивчити) із підручника Буринської Н.М. Хімія. 8 клас. – К., 2008.

  2. Розв’язати тестові завдання, запропоновані іншою групою, проаналізувати їх, визначити позитивне у складених завданнях та недоліки.

  3. Додаткове завдання: задача 4 ст. 50 (Лищук О.М. «Робочий зошит. Хімія»).



VІІ. Підсумок уроку.


Усна рефлексія «З миру по нитці».

Висловлювання учнів за схемою:

На уроці я…

  • дізнався…

  • зрозумів…

  • навчився…

  • найбільші труднощі я відчув …

  • на наступному уроці я хочу…
    Луги

    (розчинні основи)






Схожі:

Урок №2 Тема. Поняття про амфотерні гідроксиди та оксиди iconУрок№1 Тема. Основні класи неорганічних сполук. Основи. Амфотерні гідроксиди. Солі. Тема
Хімічні властивості нерозчинних основ: взаємодія з кислотами, розкладання під час нагрівання
Урок №2 Тема. Поняття про амфотерні гідроксиди та оксиди iconТема. Основні класи неорганічних сполук. Основи. Амфотерні гідроксиди. Солі
Хімічні властивості лугів: дія на індикатори, взаємодія з кислотами, кислотними оксидами, солями. Заходи безпеки під час роботи з...
Урок №2 Тема. Поняття про амфотерні гідроксиди та оксиди iconУрок №3 Тема. Узагальнення та систематизація знань з теми "Основні класи неорганічних сполук"
З учнів класу формується чотири групи – команди “Оксиди”, “Кислоти”, “Основи”, “Солі”. У кожній команді обирається капітан
Урок №2 Тема. Поняття про амфотерні гідроксиди та оксиди iconУрок №3 Тема уроку: Задачі, які приводять до поняття похідної. Поняття похідної Вчитель математики Кравчук Г. Т
Ввести поняття похідної та з’ясувати її механічний, геометричний та економічний зміст
Урок №2 Тема. Поняття про амфотерні гідроксиди та оксиди iconУрок №1 за темою процедури та функції. Тема: Поняття про структурне програмування. Підпрограма. Типи підпрограм. Алгоритми функцій та їх використання. Урок-лекція
Тема: Поняття про структурне програмування. Підпрограма. Типи підпрограм. Алгоритми – функцій та їх використання
Урок №2 Тема. Поняття про амфотерні гідроксиди та оксиди iconУрок №1 Тема уроку
Тема уроку : Поняття про інформацію та способи її подання. Інформаційні процеси: отримання, збирання, зберігання, пошук, обробка...
Урок №2 Тема. Поняття про амфотерні гідроксиди та оксиди iconУрок № Тема: «Перебудова» та розпад СРСР (1985-1991) Урок вивчення нового матеріалу. Мультімедійний урок
Союз від розпаду (в т ч. Дкнс), назвати причини економічного розвалу срср, тлумачити поняття «перебудова», «прискорення», «гласність»,...
Урок №2 Тема. Поняття про амфотерні гідроксиди та оксиди iconУрок №1 Тема уроку
Тема уроку: Поняття основного та допоміжного алгоритму. Алгоритми-процедури. Формальні та фактичні параметри
Урок №2 Тема. Поняття про амфотерні гідроксиди та оксиди iconТема Загальне вчення про право План
Різні підходи до визначення поняття права: а) державно-організаційне поняття права; б) соціологічне поняття права; в) психологічне...
Урок №2 Тема. Поняття про амфотерні гідроксиди та оксиди iconУрок українського читання у 2 класі Тема: Людяність-це у людини головне. В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка». Мета: Розширювати у дітей поняття про добрі та погані вчинки. Вчити
...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи