Великоновосілківський професійний ліцей icon

Великоновосілківський професійний ліцей




Скачати 49.88 Kb.
НазваВеликоновосілківський професійний ліцей
Дата конвертації07.04.2013
Розмір49.88 Kb.
ТипПовідомлення

Головне управління освіти і науки України

Великоновосілківський професійний ліцей




Методична розробка виховної

години з теми

«Чорнобильська катастрофа»


Викладач Алчієв О. С.







2007

Тема уроку: Чорнобильська катастрофа .

Мета уроку: Розповісти учням про катастрофу на Чорнобильський

АЕС. Описати масштаби цієї трагедії та наслідки для

українського народу.

Тип уроку: Урок-бесіда.

Обладнання: Журнал «Позакласний час», мережа Internet.


^

Хід уроку.


  1. Організаційний момент.

  2. Повідомлення теми, мети і завдань заняття.


... Перші ознаки аварії були знайдені в 4 години ранку, коли із невідомих причин припинилася подача живильної води основними насосами в парогенераторі. Всі три аварійні насоси вже два тижні знаходилися в ремонті, що було найгрубішим порушенням правил експлуатації АЕС.

В результаті парогенератор не міг відводити від першого контура тепло, що виробляється реактором. Автоматично відключилася турбіна. В першому контурі реакторного блоку різко зросли температура і тиск води. Через запобіжний клапан суміш перегрітої води з парою на­чала скидатися в спеціальний резервуар (барбатер), проте після того, як тиск води знизився до

нор­мального рівня, клапан не сів на місце, унаслідок чого тиск в барбатере також підвищився понад допустиме. Аварійна мембрана на барбатере руйнувалася, і близько 370 кубометрів гарячої радіоактивної води вилилося на підлогу. Автоматично включилися дренажні насоси, персонал повинен був негайно відключити їх, щоб вся радіоак­тивна вода залишилася усередині захисної оболонки, проте цього не було зроблено. Вода залила підлогу шаром в декілька дюймів, почала випаровуватися, і радіоактивні гази разом з парою проникли в атмосферу, що з'явилося однією з голов­них причин подальшого радіоактивного зараження місцевості. У момент відкриття запобіжного клапана спрацювала система аварійного захисту реактора з скиданням стерж­нів-поглиначів, внаслідок чого ланцюгова реакція припинилася і реактор був практично зупинений. Процес ділення ядер урану в паливних стрижнях

припинився, проте продовжувався ядерний розпад осколків...

Запобіжний клапан залишався відкритим, рівень води в кор­пусі

реактора знижувався, температура швидко зростала. Мабуть, це привело до утворення пароводяної суміші, внаслідок чого відбувся зрив головних циркуляційних насосів, і вони зупинилися. Як тільки тиск впав, автоматично спрацювала си­стема аварійного розхолоджування активної зони, і топ­ливні складки почали охолоджуватися. Це відбулося через дві хвилини після початку аварії. (Тут ситуація схожа на чорнобильську за двадцять секунд до вибуху. Але в Чорнобилі система аварійного охолоджування активної зони була відключена персоналом завчасно.- Р. М.) Вода, як і раніше випаровувалася з реактора.

Запобіжний клапан, мабуть, заклинило, операторам не вдалося закрити його за допомогою дистанційного управлі­ння. Рівень води в реакторі впав,

і одна третина активної зони виявилася без охолоджування. Захисні цирконієві оболонки паливних стрижнів почали тріскатися і крошити­сь. З пошкоджених тепловиділяючих елементів почали виходити високоактивні продукти розподілу. Вода першого контуру стала ще більш радіоактивною. Температура усередині корпусу реактора перевищила чотириста градусів, і покажчики на пульті управління зашкалили. ЕОМ, яка стежила за температурою в активній зоні, почала видавати суцільні знаки питання і видавала їх протягом подальших одинадцяти годин... В ніч з 28 на 29 березень у верхній частині корпусу реак­тора почав утворюватися газовий міхур. Активна зона розігрілася до такого ступеня, що через хімічні властивості цирконієвої оболонки стрижнів відбулося

розщеплювання мо­лекул води на водень і кисень. Міхур об'ємом близько 30 метрів кубічних, що складався головним чином з во­дню і радіоактивних газів - криптону, аргону, Ксенону і інших, - сильно перешкоджав циркуляції охолоджуючої води, оскільки тиск в реакторі значно виріс. Але головна небезпека полягала в тому, що суміш водню і кисню могла у будь-який момент вибухнути (те, що відбулося в Чорнобилі.). Сила вибуху б була еквівалентна вибуху трьох тонн тринітротолуолу, що привело б до

неминучого руйнування корпусу реак­тора. В іншому випадку суміш водню і кисню могла проникнути з реактор назовні і скопилася б під купо­лом захисної оболонки. Якби вона вибухнула там, всі радіоактивні продукти розподілів потрапили б в атмосферу (що відбулося в Чорнобилі. - Г.М.). Рівень радіації усередині захисної оболонки досяг на той час 30 000 бер в годину, що 600 разів перевищувало смертельну дозу.

Крім того, якби міхур продовжував збільшуватися він поступово витіснив би з корпусу реактора всю охолоджуючу воду і тоді температура піднялася б настільки, що розплавився б уран (що відбулося "в Чорнобилі.).

В ніч на 30 березень об'єм міхура зменшився на 20 відсотків, а 2 квітня він складав всього лише 1,4 метри кубічного. Щоб остаточно ліквідовувати міхур і усунути небезпеку вибуху, техніки застосували метод так званої дегазації води.

1 квітня електростанцію відвідав президент Картер. Він звернувся до населення з проханням «спокійно і точно» дотримувати всі правила евакуації, якщо в цьому виникне необхідність.

Виступаючи 5 квітня з мовою, присвяченою проблемам енергетики, президент Картер детально зупинився на таких альтернативних методах, як використовування сонячної енергії, переробка бітумінозних сланців, газифікація вугілля і т. п. але абсолютно не згадав про ядерну енер­гії, будь то розщеплювання атомного ядра або керований термоядерний синтез.

Багато сенаторів заявляють, що аварія може спричинити за собою «болісну переоцінку» відношення до ядерної енергетики, проте, за їх словами, країна буде вимушена і далі проводити електроенергію на АЕС, оскільки іншого виходу для США не існує. Подвійна позиція се­наторів в цьому питанні наочно свідчить про те скрутне положення, в якому опинився уряд США після аварії...»

Окинемо поглядом минуле тридцятип'ятирічні з початку 50-х років: була чи така випадкова Пенсільванія і Чорнобиль, чи траплялися за минулі тридцять п'ять років аварії на АЕС в США і СРСР які могли б послужити уроком і застерегти людей від полегшеного підходу до цієї складної проблеми сучасності?

Достатньо заглянути в історію розвитку атомної енергетики і впевнитись, що аварії на ядерних реакторах почалися факти­чно зразу ж після їх появи.


III. Підсумки уроку.



Схожі:

Великоновосілківський професійний ліцей iconВеликоновосілківський професійний ліцей Дипломна робота з теми: «Процесори amd.»
Процессор – это главное вычислительное устройство, состоящие из миллионов логических элементов – транзисторов
Великоновосілківський професійний ліцей iconВеликоновосілківський професійний ліцей
Есть даты и события, память о которых вызывает в человеческой душе одновременно и великую гордость, и великую боль Таковы и эти трагические...
Великоновосілківський професійний ліцей iconДубенський професійний ліцей Дубенський професійний ліцей
Коли-небудь я залишу батьківську оселю, але до того часу навчіть мене, будь ласка, бути Людиною
Великоновосілківський професійний ліцей iconВеликоновосілківський професійний ліцей
Мета уроку: Закріпити раніше набуті знання, виробити в учнів навички практичного застосування їх, прищеплювати знання про системи...
Великоновосілківський професійний ліцей iconВеликоновосілківський професійний ліцей
Напевно, ви стикаєтеся з ситуаціями, коли під впливом наполегливих умовлянь, загроз або, переживаючи почуття страху, провини, безпорадності,...
Великоновосілківський професійний ліцей iconВеликоновосілківський професійний ліцей Дипломна робота з теми: «Принцип функціонування глобальної мережі Internet.»
Робота над створенням інтерфейсу Internet проходила в контексті турботи про зручність для користувача. Для цього було створене програмне...
Великоновосілківський професійний ліцей iconВеликоновосілківський професійний ліцей Дипломна робота з теми: «Історія виникнення та розвитку Internet»
Основне призначення глобальної мережі Internet полягає в наданні широкому кругу її користувачів, засобів для взаємного обміну інформацією....
Великоновосілківський професійний ліцей iconМіністерство освіти і науки молоді та спорту України Управління освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації Казанківський професійний аграрний ліцей Методичний
Методичний посібник «Інноваційні педагогічні технології на уроках предметів «Трактори» та «Сільськогосподарські машини»»: Казанка:...
Великоновосілківський професійний ліцей iconПрес-реліз м. Тернівка, 30 серпня 2012 року Олександр Вілкул: «Тернівський професійний гірничий ліцей – приклад успішної модернізації системи професійно-технічної
...
Великоновосілківський професійний ліцей iconПро користування державним професійно-технічним навчальним закладом "Львівський професійний політехнічний ліцей" земельними ділянками на вул. Зеленій, 151-а у м
Про користування державним професійно-технічним навчальним закладом “Львівський професійний політехнічний ліцей“ земельними ділянками...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи