Толерантність врятує світ Перед великим розумом я схиляю голову, Перед великим серцем я стаю навколішки. Гете Мета: розкрити поняття «толерантність» icon

Толерантність врятує світ Перед великим розумом я схиляю голову, Перед великим серцем я стаю навколішки. Гете Мета: розкрити поняття «толерантність»
Скачати 82.42 Kb.
НазваТолерантність врятує світ Перед великим розумом я схиляю голову, Перед великим серцем я стаю навколішки. Гете Мета: розкрити поняття «толерантність»
Дата конвертації27.05.2013
Розмір82.42 Kb.
ТипДокументи

Толерантність врятує світ


Перед великим розумом я схиляю голову,

Перед великим серцем я стаю навколішки.

Гете

Мета: розкрити поняття «толерантність», показати певні рівні толерантної людини; розвивати адекватну самооцінку, вміння аналізувати, приймати рішення, обирати правильну позицію; виховувати спостережливість, уважність до інших людей; виховувати здатність бачити і розуміти відмінність іншої людини від себе, вчити встановлювати стосунки на доброзичливій основі; сприяти формуванню ціннісних установок на толерантне спілкування та навичок толерантної поведінки, звичок; виховувати чуйність, взаємоповагу, людяність, терпимість і небайдужість.


Французький філософ – просвітитель XVIII ст. Вольтер казав: « Ваші ідеї мені глибоко огидні, але я віддам життя за право їх виголошувати!».

Погодьтеся, що досить важливо терпимо, з розумінням, толерантно ставитися до поглядів, переконань, думок, традицій інших людей.


Останнім часом стало модним говорити про толерантність. Для нашої свідомості поняття «толерантність» незвичне. Нам ближче наше слово «терпимість».

Толерантність ( від лат. tolerance) – терпіння, прийняття іншої людини такою, якою вона є, зі всіма її достоїнствами і недоліками. Толерантність – це поступливість, це активна позиція, викликана визнанням прав і свобод людства.

Толерантність людей є найважливішою умовою миру і злагоди в сім’ї, колективі та суспільстві.


«Людина може обійтись без багатьох речей, але не без іншої людини»,- сказав один учений. Навіть на самоті вона подумки звертається до інших людей. Наприклад, коли приміряєш новий одяг або робиш зачіску, думаєш, що скажуть твої друзі, чи не вважатимуть тебе відсталим або занадто «крутим», Попри все людські стосунки нерідко спричиняють проблеми: непорозуміння, суперечки, конфлікти. Щоб запобігти цьому, треба навчитися ладнати з різними людьми. Толерантність – це мистецтво жити в світі несхожих людей та ідей. Толерантність – це терпимість до думок, поведінки та поглядів інших.


Протилежне поняття до толерантності – інтолерантність. Поділ людей на толерантних та інтолерантних є досить умовним. Кожна людина в своєму здійснює як толерантні, так й інтолерантні вчинки. Але здатність вести себе толерантно може стати особистісною рисою і зможе забезпечити успіх у спілкуванні.

Толерантні люди більше знають про свої недоліки та переваги. Вони критичні відносно до себе і не прагнуть у всіх бідах звинувачувати інших.

Толерантна людина не ділить світ на дві частини – чорне та біле; не робить акцент на розбіжностях між «своїм» та « чужим», тому готова вислухати та зрозуміти інші точки зору.


Вправа « Асоціативний ряд»

Давайте спробуємо на кожну літеру слова толерантність назвати рису характеру, притаманну толерантній людині.

(На екран висвітлюється слово толерантність, учні по черзі називають рису характеру).


Усі люди різняться між собою. Одні мають білий колір шкіри, інші – чорний

або жовтий. Одні люди високі, інші –невисокі. Одні стрункі, інші – повні. Люди звертають увагу на відмінності, але це не означає, що хтось є кращим за інших. Хоча в історії були випадки, коли лише через колір шкіри чи соціальне походження принижували інших людей, вважали їх гіршими за себе.


Ви не схожі один на одного і, щоб мирно співіснувати, нам треба миритися з цим розмаїттям. Зараз проведемо дослід, який показує, що ми дуже різні. Будь ласка, п’ять учнів підійдіть до мене. Візьміть однакові аркуші паперу. Потім усі одночасно виконайте наступні дії:

1. Складіть аркуш навпіл.

2. Відірвіть верхній правий кут.

3. Знову складіть навпіл.

4. Відірвіть правий верхній кут.

5. Знову складіть.

6. Знову відірвіть верхній правий кут.

7. Складіть аркуш надвоє.

8. Якщо можна, відірвіть правий верхній кут.

9. Розгорніть аркуш і покажіть іншим.


Чи можемо сказати, що хтось виконав роботу неправильно? Чому аркуші відірвані так по-різному? Чи можете ви сказати, що всі, хто відірвав аркуші інакше, ніж ви, є гіршими за вас? Чи буває так, що ми оцінюємо людину тільки з огляду на те, чи робить вона щось так само, як ми? Чого навчає ця вправа?


Дуже важливо сприймати людей такими, якими вони є, навіть коли їх уподобання відмінні від твоїх. Але інколи ми стаємо сліпими і не хочемо прислухатися до чужої думки і вважаємо свою думку правильною.


^ Вправ «Чим ми схожі-Чим ми різні?»

Кожна людина неповторна . Світ тому і цікавий, що ми всі різні. А зараз разом з вами ми це доведемо. Поділіться на пари. Я роздаю вам листочки з табличкою в першій колонці якої пише Чим ми схожі? В другій – Чим ми різні?


Учениця (декламує вірш).

Толерантність врятує світ.

Толерантне ставлення людини

Збереже планету від негод,

Розрубає мотлох павутини,

Переріже нитку перешкод.

Толерантне ставлення до всього

Збереже, врятує і спасе,

Допоможе вгледіть перемогу,

Допоможе витримати все.

Будь завжди нестримним вільнодумцем,

Свої мрії пензлем намалюй.

Освіти життя яскравим сонцем,

Толерантний всесвіт побудуй!


Толерантність_ це «відстань» між людьми в переносному значенні. Це та межа, яка стримує від втручання у думки, почуття, переживання, смаки іншої людини.

Поняття «толерантність» у різних мовах має різні відтінки.


В англійській мові – це готовність і здатність без протесту сприймати особистість або подію.


^ У французькій - повага свободи іншого, його думки, поведінки, політичних і релігійних поглядів.


У китайській – уміння дозволяти, допускати, проявляти терпимість до інших.


^ В арабській – прощення, поблажливість, схильність до інших.


У перській – терпіння, витривалість, готовність до примирення.


Отже, толерантність – доброзичливість, визнання за кожною людиною права бути іншою і поважати цього права.


^ Притча – блюз

Жив собі хлопець із жахливим характером. Якось батько дав йому мішок із цвяхами і сказав по одному забивати у паркан щоразу, коли хлопець втратить терпець і посвариться з кимось. Першого дня хлопець забив 37 цвяхів. Згодом він навчився себе опановувати, і кількість забитих цвяхів щодня зменшувалася. Хлопець зрозумів, що легше навчитися стримувати свої емоції, ніж забивати цвяхи.

Нарешті настав день, коли він не забив жодного цвяха. Син підійшов до батька і сказав про це. Тоді батько наказав синові витягти з паркана по цвяху у ті дні, коли він не втратить самоконтролю і ні з ким не посвариться.

Минали дні, і згодом син міг сказати батькові, що в паркані не залишилося жодного цвяха. Батько підвів сина до огорожі та сказав: « Ти добре поводишся, синку, але подивися, скільки дірок залишилося… Огорожа вже ніколи не буде такою, як колись…»


Коли ви з кимось сваритеся і кажете йому щось неприємне, ви залишаєте в іншій людині такі рани, як ці діри. І рани зостаються, попри те, скільки разів потім ви просите вибачення. Словесні рани заподіюють такий самий біль, як фізичні. Діти, не забиваймо цвяхів ворожості, нерозуміння і жорстокості в душі людей. Будьмо толерантними, а, отже, розуміймо одне одного.


^ Тест « Чи толерантна я людина?»

(на екран висвітлюється тест)


Я думаю, що сьогоднішнє заняття допоможе розвинути в собі якості толерантної особистості, методів виходу з конфліктних ситуацій, прийомі толерантної поведінки та спілкування.

^ Вправа « Як проявляти толерантність»


Проаналізуйте ситуацію, оберіть свій варіант відповіді й поясніть його.

Ситуація1.

Дмитро має нетипову для хлопця зачіску – занадто довге волосся. Як поводитися тим, кому такий стиль не подобається.

Варіанти:

 1. Постійно демонструвати своє негативне ставлення, в різкій формі рекомендувати змінити зачіску.

 2. Виходити з того, що людина має право на самовираження, і може робити будь-що зі своїм волоссям.

 3. Вимагати слідувати загальному стилю одягу та зачіски на заняттях у школі.

Ситуація 2.

Юрко постійно виявляє неповагу, брутальний щодо своїх однокласників. Що робити?

 1. Відповідати брутальністю на брутальність.

 2. Уникати спілкування з ним.

 3. З’ясувати мотиви такої поведінки, проводити з хлопцем роз’яснювальну роботу.


Вправа – рольова гра

Інсценізація ситуації: « Зустріч подружки після хвороби».

Зустріли школярі свою однокласницю Надійку після хвороби (вона хворіла на вітрянку). На її обличчі ще не загоїлися ранки та залишилася зеленка.

- Ой, яка ти смішна!- засміялася її подружка Ніна.

- Ти ще довго ходитимеш такою негарною? Навіть на носі в тебе зеленка, підхопила Маруся.

- А ми вже їздили на екскурсію. Було дуже цікаво, а ти все пропустила,-загомоніла Світлана.

- Ми вже багато нового вивчили з алгебри: певно, ти нічого не розумієш, адже ти й раніше не дуже добре зналася на математиці.

Надійка скоро попрощалася та пішла зі сльозами на очах.

Продовжіть розповідь і виправте помилки учнів.


^ Вправа-рольова гра

Завдання: 1) розкажіть якийсь випадок із свого життя, коли ти навмисне завдав комусь болю (психологічного). Як би ти зараз виправив свій вчинок, подивившись на ситуацію з іншого боку. Програйте цю ситуацію та зробіть висновок.

2) розкажіть якийсь випадок із свого життя, коли тебе дуже образили. Чим закінчилась ця історія. Зробіть висновок у цій ситуації та можливі шляхи, які б не призвели б до цього прикрого випадку.


Дикі гуси

Чи багато знаємо про диких гусей? Вони голосно кричать і боляче щипаються. А ще вони клином летять на південь. А чи знаєте, що гусак вибирає собі пару на все життя? І якщо одна половинка гине, інша ніколи не створить собі нову пару і незабаром теж вмирає. Летівши клином, вони здатні долати відстань в 1,7 раз більше, ніж поодинці, оскільки зменшується опір повітря, і найскладніше тому, хто летить попереду. Якщо перший втомився, він вирушає в кінець зграї, і його негайно підміняють. І кожен з гусей буває в цій ролі. Якщо один з гусей захворів або втомився і опускається нижче, ще двоє опускаються з ним і залишаються до тих пір, поки той не набереться досить сил.

Ви чули, як кричать гуси, коли клин пливе по горизонту? Це вони підбадьорюють того, що летить попереду, і точно знають, що їх також підбадьорюватимуть, коли вони опиняться на його місці.


Вчитель підводить дітей до думки – узагальнення: життя гусей – це метафора стосунків в сім’ї, колективі.

Питання дітям:

 1. Чи часто нас, якщо ми « летимо попереду» підтримують?

 2. Чи не забувають про нас, коли ми втомилися і « відстаємо»? Для того, щоб була можливість « летіти» вперед, важливо мати надійний « тил».

 3. Як ми поводимося, коли хтось помиляється?

 4. Чи « спускаємося з ним вниз», щоб підтримати? Або нам легко вигнати його із «зграї»?


Дуже важливо в сім’ї і в будь-якому колективі дотримувати правила толерантного спілкування:(на екран проектуються)

 1. Бути завжди уважним.

 2. Бути терпимим в спорі і аргументувати свою думку.

 3. Бути гуманним і милосердним.

 4. Не ображати співбесідника.


Легенда « Усе в твоїх руках»

Колись давно на півдні Африки жив розумний, але дуже пихатий вождь. Увесь день його складався з примірянь вишуканого вбрання та розмов із підданими про свій розум. Так минали дні за днями, роки за роками…Аж ось прокотилася країною чутка, що в пустелі з’явився мудрець. Дуже розлютився вождь: як можна називати якогось там старця найрозумнішою людиною на світі?! Але нікому свого обурення не показав, а запросив мудреця до себе.

І ось настав день зустрічі. Зібралось усе плем’я, щоб послухати найрозумніших. Вождь сидів на високому троні й тримав у руках за спиною метелика. До нього підійшов невеличкий худорлявий чоловік, привітався й сказав, що готовий відповісти на будь-яке запитання. І тоді, недобре посміхаючись, вождь сказав: «Скажи-но мені, що я тримаю в руках, живе чи мертве?». Мудрець трохи подумав, усміхнувся й відповів: «Усе залежить від тебе».

Як ви розумієте слово мудреця?


Вправа « Австралійський дощ»


Іноді риси характеру друга чи подруги вас нервують, іноді – навпаки,вам допомагають прийняти певне рішення. І, незважаючи на відмінності у характерах, ви є друзями, вам цікаво разом. Тому ж терпимість, толерантність потрібно проявляти до всіх. Щоб досягти успіху в житті, не витрачаючи сил на конфлікти, « побутові війни», доцільно сформувати в собі толерантність як рису характеру.

Скажімо самі собі: « Я толерантна особистість…»
Схожі:

Толерантність врятує світ Перед великим розумом я схиляю голову, Перед великим серцем я стаю навколішки. Гете Мета: розкрити поняття «толерантність» iconФормування толерантної особистості підготувала: Коваленко Л. Л., завідувач відділу пмз нвп бдют м. Кіровоград Останнім часом слово „толерантність”
Толерантність в собі і до себе”. Керівники гуртків проводили бесіди, виховні заходи, відкриті заняття, години спілкування з тем:...
Толерантність врятує світ Перед великим розумом я схиляю голову, Перед великим серцем я стаю навколішки. Гете Мета: розкрити поняття «толерантність» iconТема: Толерантність врятує світ Мета: вміти пояснювати поняття «толерантність»
Комусь не подобався американський спосіб життя, політика американського уряду, те, що люди народилися єврейської національності....
Толерантність врятує світ Перед великим розумом я схиляю голову, Перед великим серцем я стаю навколішки. Гете Мета: розкрити поняття «толерантність» iconТолерантність. Позитивне значення толерантності у формуванні цілісної особистості молодої людини ” (Для учнів 8-9 класів) Мета: розкрити поняття „толерантність”
Толерантність. Позитивне значення толерантності у формуванні цілісної особистості молодої людини ”
Толерантність врятує світ Перед великим розумом я схиляю голову, Перед великим серцем я стаю навколішки. Гете Мета: розкрити поняття «толерантність» iconПоложення Конвенції ООН «Про права дитини» Учні мають уміти: цінувати права людей. Основні поняття: толерантність, ратифікація, репатріація, біженець
...
Толерантність врятує світ Перед великим розумом я схиляю голову, Перед великим серцем я стаю навколішки. Гете Мета: розкрити поняття «толерантність» iconАвстралія – маленький материк з великим серцем. Мета
Мета: дати загальний огляд материка Австралія за типовим планом, виділивши його особливості; розвивати географічне мислення, вміння...
Толерантність врятує світ Перед великим розумом я схиляю голову, Перед великим серцем я стаю навколішки. Гете Мета: розкрити поняття «толерантність» iconВіртуальна виставка «Мистецтво жити поруч»
Толерантність – це те, що уможливлює досягнення миру, сприяє переходу від культури війни до культури миру. Толерантність це здатність...
Толерантність врятує світ Перед великим розумом я схиляю голову, Перед великим серцем я стаю навколішки. Гете Мета: розкрити поняття «толерантність» iconФестиваль "Омеганг"
Мабуть, у жодній іншій країні Європи не влаштовується стільки свят, як у Бельгії. Щорічно в містах країни проходить безліч різних...
Толерантність врятує світ Перед великим розумом я схиляю голову, Перед великим серцем я стаю навколішки. Гете Мета: розкрити поняття «толерантність» iconРеспубликанский фестиваль художественного творчества «Поклонимся великим тем годам»
Вузов І –іі уровней аккредитации Автономной Республики Крым «Поклонимся великим тем годам». Фестиваль был организован Симферопольским...
Толерантність врятує світ Перед великим розумом я схиляю голову, Перед великим серцем я стаю навколішки. Гете Мета: розкрити поняття «толерантність» iconЗнайомий і незнайомий Павло Тичина
Поет, мабуть, світового масштабу, Тичина формою глибоко національний, бо зумів у своїй творчості використати все багате попередніх...
Толерантність врятує світ Перед великим розумом я схиляю голову, Перед великим серцем я стаю навколішки. Гете Мета: розкрити поняття «толерантність» iconТренінг: «Толерантність – необхідність у спілкуванні серед підлітків» Мета
Здійснення спільної діяльності, сприяє розхитуванню стереотипів сприйняття і поведінки
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи