Виховний захід \"Віртуальна екскурсія в музей Олени Кульчицької\" icon

Виховний захід "Віртуальна екскурсія в музей Олени Кульчицької"
Скачати 105.58 Kb.
НазваВиховний захід "Віртуальна екскурсія в музей Олени Кульчицької"
Дата конвертації27.05.2013
Розмір105.58 Kb.
ТипДокументи

Виховний захід "Віртуальна екскурсія в музей Олени Кульчицької"

Навчальні цілі: ознайомити учнів з творчою спадщиною відомої львівської художниці Олени Кульчицької, видами її талановитої творчості; показати вклад художниці у розвиток світової культури; виховувати любов та пошану до мистецтва через розуміння творів Олени Кульчицької; формувати вміння та навички здійснення аналізу творів мистецтва.

Очікувані результати:

Після виховного заходу учні будуть:


 • знати: види, жанри, техніки та засоби образотворчого мистецтва;

творчий та життєвий шлях львівської художниці Олени Кульчицької;

 • вміти: робити висновки, висловлювати свої думки;

сприймати та аналізувати твори мистецтва;

 • розуміти: твори мистецтва та бачити їх зміст;
^

Методи: метод «Прес»

Обладнання: хронологічна таблиця життєвого та творчого шляху Олени Кульчицької, диск з презентацією «Олена Кульчицька», проекційна дошка, проектор, комп’ютер, аудіо диск з легкою музикою (див. Додатки).

Література


 • Кульчицька О. Л. «Джерело творчої наснаги» //Живі традиції. — К., 1985. — С.111-114. — (Укр. художники про себе і свою творчість).

 • Дзядик О. Незабутня: Спогад про художницю //Тернопілля'97: Регіон. річник. — Тернопіль, 1997. — С.424-426.

 • Голод І. Три ювілеї Олени Кульчицької //Тиждень. — 1997. — 12-18 верес.

 • Деркач М. Володарка скарбів //Вісті Придністров'я. — 1997. — 19 верес.

 • Мандибура М. Стежини творчості //Дзвін. — 1997. — № 11-12. — С.148-152.

 • Семчишин О. Традиції і час //Народне мистецтво. — 1999. — № 3-4. — С.58.

 • Симчич М. За традиціями Олени Кульчицької // Українське слово. — 1997. — 17 квіт.

 • Кульчицька Олена Львівна (15.ІХ.1877-8.ІІІ.1967) // УРЕ. — 2-е вид. — К., 1981. — Т.6. — С.13.

 • Кульчицька Олена Львівна (15.ІХ.1877-8.ІІІ.1967) //Митці України: Енцикл. довід. — К., 1992. — С.342.

Структура заходу

І.Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми заходу

ІІІ. Сприймання та аналіз творів мистецтва

 1. Закріплення знань

 2. Завершення заходуХід заходу


 1. Організаційний момент.

Звучить легка музика. На дошці висить хронологічна таблиця.

Дійові особи.

Вчитель

Учні – читці , які попередньо підготувалися (8 осіб)


 1. Оголошення теми заходу.

Музика поволі стихає , вчитель оголошує тему заходу і включає перший слайд презентації «Олена Кульчицька».


 1. ^ Сприймання та аналіз творів мистецтва.

Вчитель переходить до наступного, другого слайду і починає розповідь.

Вчитель. Стежками життя та творчості художниці.

Творчість Олени Кульчицької займає в українському мистецтві важливе місце. Вона є не лише першою жінкою-маляркою в Галичині, а й першим графіком на західноукраїнських землях: започаткувала мистецьку ілюстрацію й культурне оформлення книжки, а її офорти, акватинти, дереворити та лінорити були першими мистецькими творами в Галичині у цій техніці.


^ Третій слайд. Розповідь продовжує перший учень

Учень 1.Родина

Олена Львівна Кульчицька народилася 15 вересня 1877 року в місті Бережани, у родині юриста. Рід Кульчицьких походить із села Кульчиці під Самбором.». Батько Лев Теодорович Кульчицький — радник суду, адвокат, громадський діяч, член багатьох товариств, перший директор «Народної каси» у Косові. Мати Кульчицька (з дому Стебельська) Марія Яківна .Сестра — Кульчицька Ольга , брат – Володимир.

Дитинство Олени разом із братом та сестрою минуло в маленьких повітових містечках Галичини: Лопатині, Камянці-Струмиловій, Городку.

^

Учень 2. Навчання і перші кроки у мистецтві


На розвиток її мистецького обдарування мали вплив уроки батька, який сам цікавився живописом, мальовнича природа рідного краю, пам'ятники архітектури, поетика народних пісень, казок, переказів. 1894 року закінчила 8-класовий навчальний заклад при монастирі Сакраменток у Львові. Кілька місяців (у 19011902 роках) разом із сестрою Ольгою відвідувала Львівську Художньо-промислову школу (нині ЛДКДУМ ім. І. Труша), де отримала перші уроки роботи з аквареллю у інспектора середніх шкіл Стефановича. Пізніше навчалась у щойно відкритій приватній художній школі С. Батовського-Качора та Р. Братковського. Згодом Олена вступає до Львівської студії художників реалістичного напрямку. В 1907 році вона закінчує Академію мистецтв у Відні.

Учень3. В 1909 році Олена Кульчицька вперше виставила свої роботи у Львові. Успіх був незвичайний. Вона творила своєрідний літопис народного життя. Такими є живописні твори: жанрові композиції «Жнива», «Діти зі свічками», портрети «На прощу», численні пейзажі, натюрморти. Знаменною віхою в житті молодого митця був 1912 рік, коли вона вперше взяла участь у Київській українській художній виставці.

Учень 2.Офорти «При лямпі», «Біля криниці», дереворити «Довбуш», «Зима», цикл «Історія княжих часів», численні ліногравюри, серед них знаменитий цикл «Українські письменники» значно наблизили наше малярство до Європи.

З 1945 по 1954 роки Олена Кульчицька викладала графіку у Українському поліграфічному інституті ім. І. Федорова, професором якого стала в 1948 році.

Учень 3. Оформлення Олени Кульчицької увійшли до золотого фонду української книжкової ілюстрації («Слово о полку Ігоревім», «Тіні забутих предків», «Лис Микита»). Вона була піонером мистецького оздоблення дитячої книжки на західноукраїнських землях.

Багато сил художниця віддала килимарству. Вона створила неповторні перлини з емалі, бронзи, майоліки. У своїх творах вона відтворювала дух народу так, як сама його відчувала.

Останні роки життя О. Кульчицької були важкими: вона не могла ходити. Якби друзі не піклувалися про неї, то вона закінчила б життя в злигоднях. У переддень смерті художниці повідомили, що їй присуджено Шевченківську премію. Померла О. Кульчицька 8 березня 1967 р.


^ Четвертий слайд. Розповідь продовжує вчитель.

Вчитель. Людина митець.
Олена Кульчицька гідно проявила себе у дуже багатьох напрямках образотворчого мистецтва. Олійне малярство та акварель, найрізноманітніші види графіки, художнє ткацтво, проектування та моделювання одягу, творення ескізів для кераміки, килимів та інтер'єрів, праця в емалі, металі, скульптурі малих форм — усе це грані різностороннього таланту Кульчицької. Те, що у стосунках до інших можна було б назвати розпорошенням, у відношенні до Олени Кульчицької — навпаки, є перевагою, адже в кожній справі, за яку бралася художниця, вона досягала рівня майстра.

Взагалі дослідники та поціновувачі творчості майстрині нагороджували її багатьма епітетами — творець незабутніх образів, володарка скарбів, майстер українського офорту, художник-етнограф, народна художниця. Остання характеристика була дана Олені Львівні не лише через звання (1956 року їй присвоїли звання народної художниці), але в першу чергу через те, що творчість її, великою мірою, базувалася на народному мистецтві та змальовувала життя народу. Побут українців, сучасні та історичні події, традиції і легенди, переносила художниця в образи на своїх картинах.


^ П’ятий слайд. Починається розповідь про графічні твори Олени Кульчицької. В процесі розповіді прокручуються шостий, сьомий , восьмий та дев’ятий слайди.
Учень 4.Неперевершена у графіці

«Попри те, що Олена Кульчицька була художником універсальним, яка спробувала себе в дуже різних мистецьких жанрах і напрямках, все ж найсильнішою частиною її творчості є графіка. Вона відродила техніку деревориту, ліногравюри, Кульчицька досі залишається неперевершеним офортистом», — стверджує завідувач Художньо-меморіальним музеєм Олени Кульчицької у Львові та куратор виставки в Національному музеї, Любов Кость.

На виставці, серед майже двох сотень графічних робіт, експонуються деякі твори з циклу «З історії княжих часів» та «Тіні забутих предків». Чарівну природу українських Карпат та не менш дивовижні герої та сюжети усної народної творчості Гуцульщини передані в графічній серії «Легенди гір і лісів» (1936). Окрему групу творів складають картини, в яких Олена Кульчицька відображає події Першої світової війни, свідком якої художниця була сама. Деякі з цих робіт зображають українських січових стрільців (цикл «УСС 1914-1915», «Стрілецька кров»), а також руїни та нещастя, які спричинила війна («Іде смута…», «На могилі», «По війні. Березовий хрест»). В творах Олена Кульчицька відображає й суспільні проблеми того часу, зокрема еміграцію західноукраїнського населення (офорт «За море», 1914).


Метод «Прес»

Вчитель зупиняється на дев’ятому слайді, і пропонує учням висловити свою думку про твори Олени Кульчицької.

Вчитель. Що ви бачите на цих зображеннях?

Що в них спільного?

Висловіть свою думку, поясніть вашу точку зору (починаючи зі

слів: «Я вважаю…»

Наведіть приклади, додаткові аргументи на підтримку вашої

позиції, а також факти, що ілюструють ваші докази («Наприклад…»).


Продовження розповіді

Десятий слайд. Учень починає розповідь про живописні твори Олени Кульчицької.

Учень 5. Живопис
Частину робіт Олени Кульчицької складають живописні картини, але зважаючи на те, що художниця техніку олійного малярства та акварелі, в основному, використовувала на ранніх етапах творчості, таких робіт є, порівняно, мало.

Велику мистецьку й наукову вартість мають її альбоми акварелей «Народна архітектура західних областей України» та «Народний одяг західних областей України».

Після всіх переглянутих слайдів з живописними полотнами мисткині вчитель акцентує увагу на живописних техніках Олени Кульчицької (одинадцятий, дванадцятий та тринадцятий слайди).


Учень 6. Вона малювала книжки
Слід згадати про чималі досягнення художниці у сфері книжкової графіки, зразки якої також представлені на виставці. Багато графічних робіт Олени Кульчицької були створені спеціально для ілюстрування книжок українських письменників, як її сучасників, так і тих, чиї імена були вже на той час серед класиків української літератури. Художниця створила ілюстрації до новели Василя Стефаника «Дорога» (1917), творів Івана Франка — «Лис Микита» (1922) та поеми «Мойсей» (1939). Олена Кульчицька ілюструвала «Українську демонологію» Володимира Гнатюка та «Тіні забутих предків» Михайла Коцюбинського, створила багато екслібрисів. Зобразила художниця й усіх найвидатніших українських письменників, до цієї серії увійшли портрети Григорія Сковороди, Григорія Квітки-Основ'яненка, Івана Котляревського, Михайла Коцюбинського, Лесі Українки, Івана Франка та Тараса Шевченка. Вона ілюструвала найнеобхідніші книги для дітей: «Буквар» та «Читанку», інші дитячі книжечки, працювала над оформленням журналу «Світ дитини» (1919-1939). До речі, зараз це видання, першим ілюстратором якого була Олена Кульчицька і з яким було пов'язано близько трьох років її праці, відновилося і на вшанування пам'яті художниці заплановано спеціальне видання журналу з ілюстраціями Олени Кульчицької. Це, мабуть, буде чи не найкращий спосіб доступно розказати про Кульчицьку й показати її твори дітям. Саме з дітьми та юнацтвом було пов'язано багато років життя Олени Кульчицької, адже, попри те, що вона не створила власної родини, їй не судилося бути матір'ю, впродовж багатьох років займалася педагогічною роботою.


Завдання для уважних та спостережливих.

З чотирнадцятого по сімнадцятий – слайди з портретами. Вчитель ставить перед учнями завдання впізнати на яких зображена сама художниця .

Учень 7. Портрети
Багато портретів, представлених на виставці та у творчості Олени Кульчицької загалом, зображають членів родини художниці та її саму, виконані вони, практично, всіма техніками, якими володіла майстриня. Образи Олени Кульчицької та її родини, друзів та колег залишились також на фотографіях, які також знайшли своє місце на виставці.


^ Вісімнадцятий слайд. Починається розповідь про декоративно-прикладне мистецтво.

Учень 8. Декоративно-прикладне мистецтво

Багато часу художниця присвячувала декоративному мистецтву. Коли в Галичині організували виробництво килимів, О. Кульчицька була однією з перших, хто дав згоду на співпрацю, і запропонувала біля 80 проектів сучасних взірців килимів. Про непересічний талант художниці свідчать, представлені на виставці, твори, виконані у техніці перегородчастої емалі (найбільш представницьким є триптих «Народне мистецтво»), проекти інтер'єрів, предмети декоративного та ужиткового мистецтва, виготовленні чи спроектовані Оленою Кульчицькою.

Після перегляду наступних двох слайдів вчитель просить учнів назвати ті види декоративно-прикладного мистецтва про які не згадувалося в презентації та розповіді.


^ Двадцять перший слайд. Музей Олени Кульчицької.

Вчитель. Висновок.

Олена Львівна Кульчицька належала до справжніх митців-енциклопедистів; яскраво й повнокровно виявила свої численні обдарування, зокрема у живописі, акварелі, всіх видах і техніках гравюри, килимарстві, художній кераміці, ковальстві, ювелірній справі, проектуванні архітектурного декору, емалі, етнографії.
Разом зі своїми сучасниками І.Трушем, О.Новаківським сприяла становленню і розвитку в Західній Україні самостійної національної мистецької школи.
Твори Олени Кульчицької, репрезентовані в Національному музеї (близько 250 робіт), становлять лише незначну частину того, що створила за життя та залишила по собі майстриня. Загалом у мистецькому доробку художниці — тільки графічних робіт більше 4000, а загалом у фондах художньо-меморіального музею художниці — близько 8000 експонатів. Її твори з незмінним успіхом експонували у Києві, Львові, Берліні, Варшаві, Відні, Москві, Празі, Римі, Торонто, Хельсінкі, Чикаго. У багатьох музеях її роботи займають почесне місце. З 1971 р. у Львові діє Художньо-меморіальний музей О. Кульчицької.

Мистецьким талантом, небуденною працьовитістю, громадською діяльністю і глибоким патріотизмом Олена Кульчицька ще за життя здобула собі великий авторитет і пошану серед громадянства. Тепер її ім’я вписане золотими літерами в історію українського мистецтва.

Художньо-меморіальний музей Олени Кульчицької відкритий 21 квітня 1971 р. в колишньому помешканні та творчій майстерні художниці (по вулиці Листопадового Чину, 7). Він репрезентує творчість мисткині, що увібрала в себе складну проблематику українського мистецтва першої половини ХХ ст. і становить важливий розділ європейського культурно-мистецького процесу окресленого часу.


 1. ^ Закріплення знань.

Опитування.

Вчитель. Ви переглянули презентацію, почули цікаву розповідь про життєвий та творчий шлях Олени Кульчицької. Тож пригадаємо:


  • Де народилася Олена Кульчицька?

  • Хто прищеплював їй любов до мистецтва?

  • Які графічні твори майстрині вам найбільше сподобалися? Чому?

  • Що зображала Олена Кульчицька в своїх живописних роботах?

  • Картини якого жанру вам сподобалися найбільше? Опишіть одну?

  • Які нові техніка опанувала Олена Кульчицька?

  • Де знаходиться музей відомої художниці?
 1. Завершення заходу.

Вчитель. Сьогодні ви віртуально побували в музеї відомої львівської художниці Олени Кульчицької. Ви навчилися сприймати та аналізувати художні твори. Навчилися бачити їх зміст, розуміти їх. Сподіваюся що в майбутньому ми ще не раз відвідаємо й інші музеї відомих художників, і бажано не віртуально – а реально.Схожі:

Виховний захід \"Віртуальна екскурсія в музей Олени Кульчицької\" iconСвятий Вечір і Різдво на Гуцульщині”
Львова (08: 00) – Коломия (екскурсія в музей Гуцульщина, Музей писанки та обід) – Дора (екскурсія по монастирю) – Верховина (дегустація...
Виховний захід \"Віртуальна екскурсія в музей Олени Кульчицької\" iconМ. Львів, м. Львів
Сніданок. Автобусно-пішохідна екскурсія в музей Шопена (факультативно), побудований в 2010 році до 200 річчя композитора. Музей Фредеріка...
Виховний захід \"Віртуальна екскурсія в музей Олени Кульчицької\" iconВиховний захід «Музей одного дня», підготовлений і проведений
Мета: познайомити школярів із життям і творчістю славетної землячки, на прикладі біографії Марії Башкирцевої вчити учнів досягати...
Виховний захід \"Віртуальна екскурсія в музей Олени Кульчицької\" iconВіртуальна екскурсія вулицями «Східного»
Кривого Рогу та із зібраним найбільш повним фактичним матеріалом, присвяченим визволенню радянських військ із Афганістану, із історією...
Виховний захід \"Віртуальна екскурсія в музей Олени Кульчицької\" iconФінляндія-швеція санкт- петербург – Хельсінки – Стокгольм – Турку (Аквапарк) – Санкт-Петербург
С. Петербург- хельсінки. Прибуття на Вітебський вокзал С. Петербургу. Переїзд на Московський вокзал (здача речей в камеру схову)....
Виховний захід \"Віртуальна екскурсія в музей Олени Кульчицької\" iconРобоча програма навчальної практики галузі знань 0201 культура для спеціальності
Музейна практика студентів філософського факультету відіграє ключову роль в їх підготовці як майбутніх музейних працівників. Базами...
Виховний захід \"Віртуальна екскурсія в музей Олени Кульчицької\" iconУчні нашої школи відпочивають, навчаючись. Однією із форм відпочинку є екскурсія. Всі екскурсії поділяють на суспільствознавчі і природознавчі. Так під час літніх канікул учні відвідали смт
В період осінніх канікул діти здійснили виїзну екскурсію в Музей під відкритим небом Пирогово, де познайомились з архітектурою українських...
Виховний захід \"Віртуальна екскурсія в музей Олени Кульчицької\" iconП л а н миколаївського обласного краєзнавчого музею на вересень 2010 року Виставки: «Гриби Миколаївщини»
Миколаївський обласний краєзнавчий музей, Музей суднобудування та флоту, музей «Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині»
Виховний захід \"Віртуальна екскурсія в музей Олени Кульчицької\" iconРішення №1152 від 23 лютого 2010 року Про звернення до Міністерства оборони України щодо присвоєння почесного імені четаря уга олени Степанів окремому полку зв’язку повітряного командування "Захід" Повітряних Сил Збройних Сил України
Про звернення до Міністерства оборони України щодо присвоєння почесного імені четаря уга олени Степанів окремому полку зв’язку повітряного...
Виховний захід \"Віртуальна екскурсія в музей Олени Кульчицької\" iconОзнайомлення і вивчення обліку розрахунків заробітної плати (музей)
Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського знаходиться в м. Коломия, вул. Театральна,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи