Стаття про історію пархомівської школи icon

Стаття про історію пархомівської школи
Скачати 84.16 Kb.
НазваСтаття про історію пархомівської школи
Дата конвертації27.05.2013
Розмір84.16 Kb.
ТипДокументи

СТАТТЯ ПРО ІСТОРІЮ ПАРХОМІВСЬКОЇ ШКОЛИ

Мальовниче село Пархомівка має багатовікову історію. Найцікавішою сторінкою є історія розвитку освіти.

В першій половині 19 ст. початкова освіта на селі майже не розвивалася і навчатися грамоти можна було в приватному порядку в місцевих грамотіїв. "Наші діди і батьки життя прожили без школи, то й наші діти проживуть" - змирялися зі своєю долею селяни. Скасування кріпацтва породило у пархомівських мирян нові надії , і коли по всій Київській митрополії на початку 60-х років почали виникати приходські школи, то наші предки також узяли активну участь у цьому процесі.

З 1860 року при Покровській церкві служив священником Григорій Крижанівський. Як правило, на Пархомівську парафію призначали досить здібних священників, котрі чимало робили для розвитку церковного життя і нерідко ставали відомими особами в Єпархії. В нашому селі священнослужитель заслужив чимало нагород від єпархіальної влади.

Стараннями Пархомівського духівника Крижанівського в селі існувала церковно-приходська школа, в якій дітей навчали безкоштовно. Тут учили школярів читати церковнослов’янські і російські тексти, Закон Божий, арифметику, письмо та церковний спів. Успіхами школярів Григорій Крижанівський був цілком задоволений.

Пізніше Пархомівську церковну школу перетворили на міністерську. В 1872 році відкрилося двокласне училище Міністерства народної освіти, де законовчителем був Григорій Крижанівський.

Справу Крижанівського продовжив священнослужитель Володимир Ящуржинський. Знавець, любитель і щедрий організатор милозвучного церковного співу, завзятий виконавець церковних обов’язків, він також не шкодував сил і коштів і на освіту для селян.

У 80-х роках XIX століття в селі було відкрито школу грамоти при Троїцькій церкві, яка знаходилась в районі Морозівки. У ній навчалось чотирнадцять хлопчиків, більшість із багатих селянських сімей. Навчання грамоти здійснював дяк Смулькевич. Значно пізніше в 1902 році відкрито церковно-приходську школу. Слід відмітити, що не всі діти, які навчалися в школі, закінчували навчальний рік. Мав місце масовий відсів учнів із школи через погану навчально-матеріальну базу в них та незадовільні матеріально-побутові умови дітей. Переважна більшість учнів навчалась від 8 до 12 років. Майже зовсім не навчалися діти 14 років і старші. Школа повністю була під суворим наглядом церкви. Майже половина навчальних годин була відведена для вивчення Закону Божого.

Учителі церковно-приходської школи знаходились під постійним наглядом служителів релігії, урядника та земського начальника. Було лише чотири вчителі з незакінченою середньою освітою. З ініціативи місцевого поміщика Голубєва на базі церковно-приходської школи організовується жіноча школа для дівчаток та ремісниче училище для хлопчиків. В ремісничому училищі було три відділи:

- Ковальський

- Слюсарний

- Токарний

В жіночій школі було два відділи:

- Крою та шиття

- Кулінарний.

У школі навчались діти не лише з Пархомівки, а й з навколишніх сіл: Тадіївки, Любчі, Ожегівки, Таргана, Гострої Могили.

Навчальний рік у школах Пархомівки починався і закінчувався в залежності від осінніх і весняних сільськогосподарських робіт.

Значна частина учнів через погані матеріальні умови залишала школу в процесі навчального року. У школі були узаконені фізичні методи покарання учнів.

У тяжкому матеріальному й безправному становищі знаходились сільські вчителі. Вони не одержували заробітної плати, утримувались за рахунок батьків учнів, харчуючись у них по черзі на рівні з громадськими пастухами худоби. Довго справи народної освіти вершили Сквирська повітова управа, Пархомівська волость та попечитель Київського учбового округу. У березні 1899 року В. Голубєв написав листа попечителю Київського округу з метою одержати дозвіл відкрити в Пархомівці жіноче училище. У листі він зобов’язується утримувати його матеріально, а у випадку продажі Пархомівки - має право на його закриття або буде платити 4% на його утримання, а училище перейде у відомство Міністерства народної освіти.

Курс в училищі дворічний:

- Загальноосвітній

- Професійний.

У 1909 році в селі було побудоване спеціальне приміщення школи. В той час у Пархомівці питання народної освіти стало у порівнянні з іншими селами, значно вище. Це було пов’язане з ліберальними поглядами поміщика Голубєва.

Односельці прекрасно знали про завідуючого школи тих часі І.В.Химочку, учителя російської мови та літератури Клочана І.П.

Учителі багато зробили по впорядкуванню шкільної садиби, посадженню садка біля школи, поліпшили навчально-матеріальну базу школи, висадили фруктовий сад.

Тривалість навчального року була незначна - 145 днів. Щорічно від земства на школу припадало: 4 прилади, 2 колекції. Зовсім відсутня була бібліотека. Книгосклад нараховував 295 примірників.

Вартість двокласної Пархомвської школи за рік становила 1901 крб., а разом із ремісничим училищем і жіночою школою щорічні витрати визначалися земством у сумі 2014 крб. Вартість навчання 1 учня становила 15 крб. 70 коп. Учителі отримували заробітну плату від 50 до 100 крб. за рік. Пархомівчани з повагою ставились до школи і вчителів.

У Пархомівській волості, крім чотирьохкласного училища, ремісничого училища, жіночої школи , існували школи грамоти та школи іншого типу. Викладання велося російською мовою. Підручники завозились з різних областей Росії. У школі навчались і українці, і росіяни.

Протягом 1912-1917 рр. плідно працював учитель Пархомівської початкової школи Саженюк Б.С.

В 1921 році в селі народним комісаріатом освіти було ліквідовано дореволюційний тип школи і встановлену єдину трудову школу з 4-річним навчанням. Вона нараховувала 4 вчителі та 92 учні. Заробітну плату вчителі отримували натурою, розмір якої встановлювався на зборах громадян. Стабільних підручників не було.

1923 рік - запроваджені такі методи навчання:

- Метод проектів

- Комплексна система

- Лабораторно-бригадний метод.

У 1930-31 роках урядом відмінено вищеназвані методи. У 1932 році Пархомівська початкова школа була реорганізована в семирічну, а пізніше в 1939 році – в середню.

До 1941 року було дев’ять класів. Директором школи був Пожарко. Перед війною школа була забезпечена добре матеріально-технічною базою. В основному було розв’язане питання з педагогічними кадрами. Навчанням були охоплені учні 8-9 класів з сіл Ожегівки, Таргана, Тадіївки, Тарасівки. Директором школи працював Фенюк Онуфрій Оксентійович.

Під час німецької окупації - навчання припинилося. У шкільних приміщеннях розмістилась комендатура та поліцейська дільниця. Шкільне обладнання було знищене. Технічному працівнику Т.Лобань вдалося частину навчального приладдя закопати в садку школи, воно зберігалося до січня 1944 року. З 12-14 січня за допомогою держави і громадськості села, школа розпочала свою роботу. Навчання проходило в дуже складних умовах (не було парт, зошитів, підручників).

1948 рік - посилена увага з боку держави до розвитку освіти. В післявоєнний період школу очолювали: Василевський (1947-48), Федорченко (1946-47), Хмельницький (1949-54), Марченко (1948-49).

З 1953 року школа реорганізовується в середню.

1955 рік - перший випуск учнів 10 класу.

1954-1959 рік - директором школи був Романюк Андрій Антонович - відмінник народної освіти, людина-ерудит, чудовий організатор, знавець своєї справи. Завдяки Романюку пархомівчани змогли побачити і прочитати історію села. Чотири роки школа була учасником сільськогосподарської виставки; чотири рази нагороджена Малою бронзовою медаллю. Учні школи були відзначені медалями Виставки досягнень народного господарства (Н.Чапала). Школа кадрами була забезпечена.

1956 рік - організовується в школі виробниче навчання в напрямі садівництва та городництва, вперше організована учнівська виробнича бригада.

1963-67 роках школу перейменовано у Пархомівську загальноосвітню трудову політехнічну з виробничим навчанням. Навчання тривало 11 років. З 1967 року реорганізовується в Пархомівську середню з 10-річним терміном навчання.

З 1990 по 2001 рік знову відновлено 11 річне навчання. В 60-70-х роках ХХ ст. школу очолювали Дядюк Анатолій Григорович (1959-1964) та Козачук Василь Овер’янович (1959-1971). Протягом 1971 року школу очолював Ломаненко Броніслав Петрович.

ХХІ століття - початок значних реформ на освітянській ниві. 2000 рік - рік переходу на 12-бальну систему освіти, а з 2001 року на 12 річну форму навчання. Із січня 1972 по березень 1991 року навчально-виховним процесом керував Вощенко Микола Євгенович, а з березня 1991 по 1999 рік Лісовий Василь Михайлович. Саме з 1991 року Пархомівська школа має нове приміщення. Це красива двоповерхова споруда сучасної архітектури. Школа знаходиться в центрі села і є його окрасою. Усі витрати на будівництво , обладнання , меблі взяв на себе колгосп ім. Леніна, на чолі якого був Чопівський Василь Миколайович. Важливу роль в улаштуванні школи відіграв і її тогочасний директор М.Є. Вощенко, а потім В.М. Лісовий.

Школа збудована за кабінетною системою навчання з розрахунку на 366 учнів. Має просторий актовий зал, їдальню, спортзал, 2 майстерні (по обробітку дерева та металу), комп’ютерний клас з 14 комп’ютерами (один з яких Pentium III, придбаний за рахунок місцевого ТОВ “Украгропокрова”) . Розуміючи роль школи на селі як культосвітнього центру, місцеві сільськогосподарські підприємства (директори Лук’яненко В.М., Поляруш О.О.,Шаріба М.Г., Ковтуненко О.М.) постійно піклуються про неї. Надають транспортні послуги, забезпечують безкоштовне одноразове гаряче харчування, допомагають із ремонтними матеріалами. Не обділяє увагою школу і сільська Рада (Голова села Вощенко М.Є.).

З 1999 року і по даний час школу очолює Грінцевич Надія Миколаївна, вчитель вищої категорії.

Педагогічними кадрами школа була забезпечена завжди , але у 70-80-х роках була помітною плинність кадрів. Особливо вчителів історії, біології, фізики, математики, фізкультури. Починаючи з 90-х років , колектив стабілізувався. До школи повернулися її випускники - тепер уже в ролі вчителя. Сьогодні навчально-виховний процес забезпечує в основному молодий педагогічний колектив, якому під силу вирішити завдання, які стоять перед сучасною школою.

Школа вдячна ветеранам педагогічної праці, які віддали дітям свої знання, своє серце, виховавши не одне вдячне покоління. Це Покрищенко Катерина Григорівна, Масло Марія Яківна, Фенюк Ніна Іванівна, Овчаренко Ліда Яківна, Лисюк Марія Олександрівна, Кравчук Василь Федорович, Лановенко Ліда Купріянівна, Замковий Іван Адамович, Горбанські Анатолій Пилипович та Тетяна Марківна, Вощенко Микола Євгенович, Вощенко Людмила Андріївна, Дяченко Юрій Саливонович.

За повоєнні десятиріччя і до 2001 року школа мала 53 випуски; 20 учнів за особливі успіхи у навчанні нагороджені Золотими та Срібними медалями.

У свій час навчалися в Пархомівській школі такі відомі люди: Герой Соціалістичної праці - Завадський Кузьма Петрович, доктор педагогічних наук - Шпак Олександр Тихонович, письменник, перший заступник головного редактора газети "Урядовий кур’єр" - Микола Гаврилович Махінчук.

Великі й відповідальні завдання стоять перед освітянами сьогодні. Педагогічний колектив робить все можливе, щоб школа для учнів стала школою радості.

Кількість учнів Пархомівської школи по десятиріччях

№ п/п

Рік

Кількість учнів

1

1955

348

2

1965

270

3

1975

256

4

1985

204

5

1995

170

6

2001

160Схожі:

Стаття про історію пархомівської школи iconЗакон України «Про надзвичайний стан», стаття 22. Закон України «Про відходи», стаття 12. Закон України «Про захист рослин», стаття 17. Конституція України, стаття 16. Конституція України, стаття 92. 4
«Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи...
Стаття про історію пархомівської школи icon338 Про надання у власність земельних ділянок громадянам України на території Пархомівської сільської ради
Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, розроблені фоп алексієнко Тетяна Олексіївна, відповідно...
Стаття про історію пархомівської школи iconПора до школи. Готові?
Ця стаття допоможе батькам психологічно підготувати дитину до школи. Що повинна знати та вміти дитина, щоб спокійно й упевнено почуватися...
Стаття про історію пархомівської школи iconСтаття Стаття Стаття
Порядок діяльності районної ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, Законами України “Про місцеве самоврядування...
Стаття про історію пархомівської школи iconСтаття Визначення основних термінів 5 Стаття Функції та завдання поліції 9
Стаття 19. Деполітизація та позапартійність органів поліції і неприпустимість втручання в їх діяльність 17
Стаття про історію пархомівської школи iconІсторія виникнення навчальних закладів Уманщини (Школи №6, №11, №14)
Уманський педагогічний університет імені Павла Тичини. У моїй роботі піде мова про деякі навчальні заклади Уманщини, зокрема про...
Стаття про історію пархомівської школи iconРозглянувши заяви громадян Вірабяна І. С., Хачатрян А. А., Давтян А. В., клопотання Пархомівської сільської ради від 15. 06. 2012 року №02-19/396, рішення Краснокутського районного суду від 04. 07
України та проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) за рахунок земель запасу сільськогосподарського...
Стаття про історію пархомівської школи iconТерещенко Валерій Павлович
Класичний та некласичний типи раціональності. Основнінаукові публікації: Морфологія історії філософії О. Шпенглера(стаття, 2000),...
Стаття про історію пархомівської школи iconА. Романщук та В. Демидюк в історії Уманщини
Ці струмочки зливаються в струмки, річечки, ріки – твориться історія. Культурній людині цікаво і корисно знати історію Риму, Греції,...
Стаття про історію пархомівської школи iconВивчай історію юначе, Вивчай історію юначе
Відкривайтесь, небеса, Засяйте над планетою, Невинні душі… Збудуйте пам'яті Невгасний собор
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи