Урок мислення «Червоно-жовтим осінь багата» (Вчитель: Болбас К. М.) Тема. Червоно-жовтим осінь багата Мета уроку icon

Урок мислення «Червоно-жовтим осінь багата» (Вчитель: Болбас К. М.) Тема. Червоно-жовтим осінь багата Мета уроку




Скачати 57.39 Kb.
НазваУрок мислення «Червоно-жовтим осінь багата» (Вчитель: Болбас К. М.) Тема. Червоно-жовтим осінь багата Мета уроку
Дата конвертації16.02.2013
Розмір57.39 Kb.
ТипУрок

Урок мислення «Червоно-жовтим осінь багата»

(Вчитель: Болбас К. М.)

Тема. Червоно-жовтим осінь багата

Мета уроку: Розширювати уявлення дітей про красу природи восени, вчити спостерігати за змінами в природі; розвивати зв’язне мовлення, допитливість, вчити складати казки; виховувати у дітей любов до рідного краю.

Урок проводиться на шкільному подвір’ї.

Хід уроку.

І. Організаційний момент. Вихід на шкільне подвір’я.

ІІ. Робота над темою уроку.

  1. Вступна бесіда.

– Сьогодні до нас на урок завітає чарівна гостя. Відгадавши загадку, ви дізнаєтесь, хто вона.

Щедра гостя до нас прийшла,

Багаті врожаї нам принесла,

Фрукти щиро дарувала,

Золотом листя розфарбувала.

Хто вона? ( Осінь)

  • Молодці , діти! Відгадали загадку. Отже, мова на уроці мислення йтиме про осінь.

(Виходить дівчинка, одягнена у костюмі Осені).

Осінь:

Ось я – за сосною,

Ось і листя в’яне…

Осінь я. За мною

Йдуть густі тумани

Осінь я. осоння.

Листям засипаю.

Осінь. Трави сонні

Долу насипаю.

Ранками імлиста,

Вдень-як позолота.

Обриваю листя-

Це моя робота.

Осінь. А чи знаєте, малята,

Що принесла вам на свято

Із садів , полів, грядок? -

Повний козубок загадок


  1. Відгадування загадок.

* Без вікон , без дверей , повна хата людей. (Огірок)

* Шкір має сім, а сльози пускає всім ( Цибуля)

* Сидить вона в городі вся в латках ( Капуста)

* Білі зуби маю, та усі ховаю

* Жовті коси маю, не заплітаю ( Кукурудза)


Учитель: Отже, які дарунки приготувала нам осінь у саду, в полі, на городі, в лісі?

^ Осінь: Що ви поробляєте, як про зиму дбаєте?

Білка: Я збираю шишки і гриби, і горішки.

Їжачок: В мене шуба з голочок

Я носив суниці й грушки, і брусниці.

Учитель: Осене, бачиш, наші звірята про їжу взимку вже подбали. Але мають вони до тебе прохання.

Зайчик. ^ Час уже зайчикам линяти,

Час уже їм шубки міняти.

Сірим взимку бути не годиться,

Бо спіймає враз руда лисиця.

Осінь. Не турбуйся, зайчику- побігайчику,

Біла-біла, як сніжинка,

Буде в тебе кожушинка.

Ведмідь. По малину й мед ходив,

Ноги дуже натрудив,

А тепер барліг збудую,

В ньому я перезимую.

Гарні, добрі і ясні

Бачитиму я літні сни.

Осінь: Тож , пригощайте, всі звірята

Піду дерева малювати.

Учитель: мені здається, що у цієї красуні в руці чарівна паличка. Тільки торкнеться дерев - одягне їх у золоту сукню. Змахне тією паличкою- вся земля золотим килимом вкриється.

Осінь : А хто з учнів прочитає про мене вірш?

( декламування вірша К.Перелісної « Золота осінь»)

« В парках і садочках

На доріжки й трави

^ Падають листочки

Буро- золотаві.

Де не глянь, навколо

Килим кольоровий,

Віти напівголі

Й небо синє, чисте.

Метушні немає,

Тиша й прохолода,-

Осінь золотава

Тихо - ніжно ходить.

  • Діти, чи помітили ви зміни у природі? Які? ( Сонце гріє менше, ніж влітку, стало прохолодніше. Небо хоч і голубе, але в похмурі дні вкрите сірими хмарами. Часто ідуть дощі і вже не такі теплі, як влітку. Змінюється забарвлення листя, настає пора листопаду, дозрівають плоди. Відлітають у теплі краї птахи. Готуються до зими метелики, мурашки, їжаки, бурий ведмідь та інші тварини.

  • Чому ж відбуваються ці зміни? ( Бо змінюється висота сонця)

  • Осінь є порою, яка готує природу до настання зими.

  • Хто ж допомагає Осені готувати природу до зими. ( Осінні місяці)

  • Назвіть осінні місяці: вересень, жовтень, листопад.

  • Чому вони так називаються ( Бо у вересні цвіте рослина, що називається вересом); жовтень-бо жовкне листя; листопад_опадає листя)

Ось послухайте казку про осінь. Написав її письменник В.Нагорняк.. Називається вона « Сердешна осінь». ( Читання казки)

  1. Жила-була на світі Осінь. Звичайнісінька жіночка, в роках, але дуже вже брала все до серця. Такою була сердешною. Вересень, Жовтень, Листопад - сини Осені - жили та господарювали окремо. Вирішила якось мати відвідати старшого з них – Вересня.

^ 2. Заходить на Вересневе подвір’я. Господи, такий пташиний вереск зчинився, хоч вуха ватою затуляй.

Що тут у тебе таке ?!- кричить Вересню, бо якби говорити, то і свого голосу не почуєш.

  • Пташок у вирій збираю !- відповідає Вересень. Зраділа старенька, що син у неї такий добрий: забрала мжичку, відігнала туман у хмари, засвітило сонце по-літньому. Роздивляється на вересневе господарство: городина не зібрана, яблука та груші не струшені, горіхи не збиті, трави не скошені.. Почала йому про це в хаті говорити, А Вересень лише посміхається, не розуміє маминої тривоги:

  • Ой, та встигнеться ! Відпочивай піду я. Роботи, сама бачиш, багато. Потім поговоримо, ввечері. « Добрий, трудолюбивий»-, додала сонця, аж спекотно стало. « Але якийсь недосвідчений! Хіба пташки зараз найголовніше?!»- і заплакала дощиком. « Та ні! Славно працює. Чого ж це я йому сльозою - сльозою заважаю?»- зупинила дощик, хмари, правда, не відігнала і вітерець легенький залишила. « Хай, щоб не обмивався потом… « А Вересень підняв очі в небо і чимдуж до птахів подався. « Ага, та йому дай крила то й сам у вирій полетить!»- розгнівалася Осінь і жбурнула пучком зливи. Бачить: пташки поховались, і Вересень наче до хати направляється. « А роботу хто за нього зробить?»- забрала зливу, жбурнула за обрій, знову засвітило сонце.

  • І так з дня у день. Нарешті не витримала мати та й каже :

  • Мабуть, піду, провідаю Жовтня… Як він там?

Провів її Вересень до обрію

  • Робота, мамо, - та й побіг до пташок збирати їх у вирій.

  • Чим же привабливий місяць Вересень? ( Птахи збираються у вирій)

  • Які птахи відлітають у теплі краї?( Лелеки, журавлі, ластівки, стрижі, шпаки)

  • Чому вони відлітають?

  • Що страшніше для птахів: голод чи холод? ( Відповіді дітей)

  • Яка ж погода у вересні?

3. Продовження казки.

4 .Читання 3 та 4 розділів.

- Як же прикрасив Жовтень природу?

- Яка погода у жовтні?

Опишемо осінню берізку: Якого кольору листя?( Струнка, білокора,, в зелені коси вплетені жовті пасма, жовтокоса)

  • Які у неї листочки?

  • Помандруймо далі. Поспостерігаймо за іншими деревами.

Алея каштанів.

  • Які листочки за формою мають каштани? З чого складаються?

  • Які ще дерева прикрасила осінь?

  • Калину? Червона калина, горобина.

Дереву ніхто не говорить, коли треба скидати листя. Короткі осінні дні ніби порушують у рослині якийсь перемикач. Зелений колір змінюється на червоний. Чим сильніше пожовтів чи почервонів листок, тим швидше він обривається. І приходить мить, коли досить лише доторкнутися до листочка, і він відразу ж падає з гілки разом з черешком. Що ж сталося? Виявляється, восени в основі черешка, в тому місці, де він прикріплюється до гілки, з’явився так званий корковий шар. Він як перегородка відокремив черешок від гілки. Тепер тільки декілька тонких волокнинок з’єднують черешок листка з гілкою. Навіть легкий вітерець обриває ці волокнинки. Листя опадає.


Вірш Сергія Сухомлинського.

^ Скільки барв кругом розлито:

Пурпур, охра, зелень, просинь.

Це минає тепле літо,

Золота надходить осінь.

Край наш, писання неначе,-

Треба тільки вміти бачить!.

  • А тепер, діти, пропоную ва скласти казочку про осінні листочки.

На шкільному подвір’ї росла струнка білокора береза. Прийшла осінь і вплела в розкішні зелені коси позолоту. Прокинулися березові листочки вранці і помітили, що одні з них ввібрали колір сонця, а інші ще – ні.

Жовті листочки почали хвалитися перед зеленими, що матінка-осінь їх більше любить і подарувала їм нове вбрання. А зелені заперечували і доводили, що це їх матінка-осінь дужче любить.

Та прилетів Вітерець, дмухнув раз , вдруге – і полетіли березові і жовті, і зелені листочки на землю. Вкрили її та й заснули. А Вітерець їм наспівував осінню мелодію.

5. Дочитування казки про місяць Листопад.

- Чим вразив вас місяць Листопад?

- Чому Осінь така стомлена?

- Як Осінь підготувала живу і неживу природу до зустрічі зими?

6.Підсумок уроку. Завдання.

Скласти і записати казку про осінь, намалювати малюнки до складених казок.






Схожі:

Урок мислення «Червоно-жовтим осінь багата» (Вчитель: Болбас К. М.) Тема. Червоно-жовтим осінь багата Мета уроку iconУрок мислення «Осінь щедра, осінь золотава» ( Найденко В. Г.) Тема. Осінь щедра, осінь золотава. Мета: вчити учнів спостерігати за змінами в природі восени, збагачувати словниковий запас
Дітей; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до природи. Місце проведення. Шкільне подвір'я
Урок мислення «Червоно-жовтим осінь багата» (Вчитель: Болбас К. М.) Тема. Червоно-жовтим осінь багата Мета уроку icon«Осінь золота, осінь багата. Осінь у загадках». Спостереження за описом грибів, овочів у загадках, які дарує нам осінь. Виховувати увагу до слова, яке допомагає впізнати загаданий предмет; збагачувати словник дітей: китиця, каптан
Календарне планування за букварем Захарійчук М. пропонується в газеті “Початкова освіта”, №26—27 2012 рік (червень)
Урок мислення «Червоно-жовтим осінь багата» (Вчитель: Болбас К. М.) Тема. Червоно-жовтим осінь багата Мета уроку iconСвято осені 1-й ведучий
З давніх – давен люди прагнули жити у злагоді з природою, а осінь – це особлива пора – золотокоса, багата і щедра. От ми і прославляємо...
Урок мислення «Червоно-жовтим осінь багата» (Вчитель: Болбас К. М.) Тема. Червоно-жовтим осінь багата Мета уроку iconТема: «вересень настав»
Попередня робота; під час прогулянки звертати увагу дітей на стан довкілля, погоду, природні явища тощо; чигати програмові художні...
Урок мислення «Червоно-жовтим осінь багата» (Вчитель: Болбас К. М.) Тема. Червоно-жовтим осінь багата Мета уроку iconТема: Багата і прекрасна природа України
Мета. Ознайомити з природними зонами України, розкрити причину різноманітності природи України, розвивати спостережливість, мислення,...
Урок мислення «Червоно-жовтим осінь багата» (Вчитель: Болбас К. М.) Тема. Червоно-жовтим осінь багата Мета уроку iconУрок мислення «Жалюча благодійниця» ( Богданова О. В. старший вчитель) Тема уроку: Жалюща благодійниця. Мета уроку: Вчити учнів бачити кольори весни, спостерігати й робити висновки
Розглянемо корінь кропиви, який він? ( довгий, повзучий, дерев′янистий, гілляс-тий )
Урок мислення «Червоно-жовтим осінь багата» (Вчитель: Болбас К. М.) Тема. Червоно-жовтим осінь багата Мета уроку iconУрок мислення «Весна красна» ( Болбас К. М.) Тема уроку. Весна-красна. Мета: виховувати любов до природи рідного краю, бережливе
Мета: виховувати любов до природи рідного краю, бережливе відношення до оточуючого середовища, розвивати спостережливість, вміння...
Урок мислення «Червоно-жовтим осінь багата» (Вчитель: Болбас К. М.) Тема. Червоно-жовтим осінь багата Мета уроку iconУрок мислення «Де срібліє вербиця» ( Роскос Л. І. вчитель методист) Тема уроку. Де срібліє вербиця
Мета уроку : вчити спостерігати, виділяти основні ознаки весни;дати учням уявлення про звичайну вербу, розвивати фантазію, уяву;...
Урок мислення «Червоно-жовтим осінь багата» (Вчитель: Болбас К. М.) Тема. Червоно-жовтим осінь багата Мета уроку icon1. Перший конкурс це конкурс назв команд
А тему гри ви ­вже знаєте «Осінь чарівна, осінь золотокоса». І дійсно, ми щороку милуємося її щедрими дарами, зігріваємося останнім...
Урок мислення «Червоно-жовтим осінь багата» (Вчитель: Болбас К. М.) Тема. Червоно-жовтим осінь багата Мета уроку iconПоложення про міський конкурс " Міс-Золота осінь" в рамках ХIХ міжнародного фестивалю "Золота осінь Славутича 2012" Засновник конкурсу
Оргкомітет Міжнародного фестивалю дитячої демократії, творчості, телебачення та преси «Золота осінь Славутича-2012»
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи