Лабораторна робота № Дослідження взаємодії електризованих тіл icon

Лабораторна робота № Дослідження взаємодії електризованих тіл
Скачати 57.68 Kb.
НазваЛабораторна робота № Дослідження взаємодії електризованих тіл
Дата конвертації25.03.2014
Розмір57.68 Kb.
ТипЛабораторна робота

Тема: Інструктаж із БЖД. Лабораторна робота № 1. Дослідження взаємодії електризованих тіл

Мета:

навчальна: дослідити явище електростатичної індукції, подільності електричного заряду та особливості електричної взаємодії заряджених тіл;

розвиваюча: розвивати вміння працювати в групах

виховна: формувати інтерес до вивчення фізики

Тип уроку: урок формування практичних умінь

Обладнання: Електроскоп, плексигласова  пластинка, станіолева гільза.

^ Теоретичні відомості

Електричний заряд - це джерело електричного поля, яке зв'язане з матеріальним носієм (фізичним тілом). Вся сукупність електричних явищ є проявом існування і взаємодії електричних зарядів. Електричні заряди умовно поділяють на позитивні і негативні. Позитивно зарядженими називають тіла, які діють на інші заряджені тіла так само, як скло натерте шовком. Негативно зарядженими називають тіла, які діють так само, як сургуч (або ебоніт) натертий хутром. У даній роботі необхідно наелектризувати плексигласову пластинку, тертям об папір, при цьому на плексигласовій пластинці буде утворюватись негативний заряд, а на папері - позитивний.

Явище набуття тілом електричного заряду внаслідок перерозподілу електронів всередині тіла називається електризацією. Тіла, які набули електричного заряду називають наелектризованими. Існує декілька способів електризації тіл: тертям, ударом, дотиком до іншого наелектризованого тіла, фотоелектризація (електризація внаслідок опромінення світлом), електризація через вплив (або електричним полем). Останній спосіб електризації називають електростатичною індукцією.

^ Електростатична індукція - це явище, набуття електричного заряду провідниками чи діелектриками, які поміщені в постійне електричне поле.

Електричне поле - це особливий вид матерії по засобам якої взаємодіють нерухомі тіла, що мають електричний заряд. Електричне поле створюється будь-якими тілами, які мають електричний заряд.

Електроскоп - прилад для реєстрації електричного заряду. Його принцип дії заснований на явищі електричного відштовхування однойменно заряджених тіл.

В даній лабораторній роботі Ви будете використовувати електрометр у якості електроскопа (рис 1). Електрометр складається з корпусу 1 у який поміщено металевий стержень 2 зі стрілкою 3. Зверху на стержень надіта металева насадка у вигляді зрізаної кулі 4. Якщо піднести чи доторкнутись до кулі наелектризованим тілом, стрілка почне відхилятись, що свідчитиме про набуття кулею, стержнем і стрілкою електричного заряду.

Електрометр вимірює різницю потенціалів між його стержнем і корпусом. Однак за відхиленням стрілки електроскопа можна судити про існування на його стержні і стрілці електричного заряду. Кут відхилення стрілки буде тим більший, чим більший електричний заряд буде передано кулі. Перш ніж електризувати кулю електрометра, його корпус необхідно заземлити. Для цього до металевої клеми 5 на корпусі електрометра слід приєднати один кінець металевого дроту 6. Інший кінець цього дроту слід приладнати до ніжки парти або просто опустити на підлогу.

http://disted.edu.vn.ua/media/images/sapsay/fizprakt_9kl/l_1/image001.jpg

 

Рис 1

Розв'яжіть тренувальні задачі

  1. Пластинка з пластмаси, потерта вовняною тканиною, наелектризувалась негативним зарядом. Надлишок чи недостача електронів утворилась на тканині?

  2. До кінця металевого стержня дуже близько піднесли позитивно заряджене тіло. Поясніть явище електризації стержня в цьому випадку на основі поняття про електрони. Як розподілиться електричний заряд у металевому стержні?

  3. Як за допомогою позитивно зарядженого предмета надати електроскопові негативного заряду.

^ Хід роботи

Виконуючи завдання лабораторної роботи, дайте письмові відповіді на запитання поставлені у кожному пункті та зробіть пояснювальні малюнки до кожного пункту. На кожному малюнку покажіть розподіл заряду і знак заряду на приладах і пристосуваннях, які Ви використовуєте у відповідному досліді.

1. Наелектризуйте плексигласову пластинку папером і піднесіть пластинку до електрометра, не доторкаючись (рис 2). Поясність чому відхилилась стрілка електроскопа.

2. Не забираючи плексигласової пластинки, доторкніться до металевої кулі електрометра пальцем (рис 3). Поясність чому спала стрілка електрометра.

3. Одночасно заберіть пластинку і палець (рис 4). Поясніть, чому стрілка електроскопа відхилилась.

 

http://disted.edu.vn.ua/media/images/sapsay/fizprakt_9kl/l_1/image002.jpg

 

http://disted.edu.vn.ua/media/images/sapsay/fizprakt_9kl/l_1/image003.jpg

http://disted.edu.vn.ua/media/images/sapsay/fizprakt_9kl/l_1/image004.jpg

 

Рис 2

Рис 3

Рис 4

 

http://disted.edu.vn.ua/media/images/sapsay/fizprakt_9kl/l_1/image005.jpg

http://disted.edu.vn.ua/media/images/sapsay/fizprakt_9kl/l_1/image006.jpg

http://disted.edu.vn.ua/media/images/sapsay/fizprakt_9kl/l_1/image007.jpg

Рис 5

4. Знов наелектризуйте пластинку і піднесіть до зарядженого електроскопа (рис 5). Чому стрілка електроскопа спочатку спадає, а потім, при подальшому наближенні, починає відхилятись?

5. З'єднайте між собою клеми 5 (рис 1) двох електрометрів металевим дротом. Наелектризуйте кулю першого електрометра, піднісши до неї натерту об папір плексигласову пластинку (рис 2). До другого електрометра піднесіть плексигласову пластинку та доторкніться до нього пальцем; потім одночасно приберіть палець і пластинку, при цьому стрілка електроскопа відхилиться (рис 3 та рис 4). З'єднайте кулі обох електроскопів (рис 6) дерев'яною чи пластмасовою лінійкою. Як змінився кут відхилення стрілок обох електрометрів?

Приберіть лінійку та з'єднайте кулі обох електрометрів металевим стержнем чи дротиною.  Як змінився кут відхилення стрілок обох електрометрів в цьому випадку? Поясніть відмінність результатів експерименту при з'єднанні  куль електрометрів лінійкою та дротиною.

Рис 6http://disted.edu.vn.ua/media/images/sapsay/fizprakt_9kl/l_1/image008.jpg

6. З'єднайте між собою клеми 5 (рис 1) двох електрометрів металевим дротом. Наелектризуйте кулю першого електрометра, піднісши до неї натерту об папір плексигласову пластинку (рис 2). Другий електрометр залиште незарядженим.

1) З'єднайте кулі обох електрометрів металевим стержнем чи дротом. Як при цьому зміниться заряд обох електрометрів?

2) Приберіть металеву дротину. Зніміть заряд з другого електрометра, доторкнувшись до його металевої кулі рукою.

3) Повторіть пункти 1) - 2) декілька разів, щоразу спостерігаючи за зміною показів електрометрів.

Чому та у скільки разів щоразу змінювались покази обох електрометрів?

^ 7. Піднесіть на невелику відстань наелектризовану пластинку до однієї з незаряджених станіолевих гільз. Поясніть явище, що спостерігається.

8. Доторкніться наелектризованою плексигласовою пластинкою по до однієї з станіолевих гільз, наелектризувавши її. Наблизьте гільзи одна до одної на невелику відстань. Поясніть спостережуване явище.

9. Доторкніться наелектризованою плексигласовою пластинкою по черзі до кожної з станіолевих гільз. Наблизьте гільзи одна до одної на невелику відстань. Поясніть спостережуване явище.

10. Зробіть висновок, у якому зазначте, які фізичні явища та властивості електричних зарядів ви спостерігали у даній роботі,


Домашнє завдання:

______________________________________________________________________Схожі:

Лабораторна робота № Дослідження взаємодії електризованих тіл iconЛабораторна робота №1 Тема: Дослідження взаємодії заряджених тіл
Обладнання: дві однакові пластмасові ручки, смужки паперу та поліетиленової плівки, клаптики паперу, нитки, штатив з лапкою
Лабораторна робота № Дослідження взаємодії електризованих тіл iconЛабораторна робота " Визначення розмірів малих тіл "
Обладнання: лінійка, мензурка, набір тіл малих розмірів (пшоно, горох, мак, тощо)
Лабораторна робота № Дослідження взаємодії електризованих тіл iconУрок № Тема: Густина речовини. Лабораторна робота "Визначення густини твердих тіл і рідин"
Тема: Густина речовини. Лабораторна робота “Визначення густини твердих тіл і рідин”
Лабораторна робота № Дослідження взаємодії електризованих тіл iconУрок Взаємодія тіл. Земне тяжіння. Електризація тіл. Взаємодія заряджених тіл. Взаємодія магнітів. Сила міра взаємодії. Енергія
...
Лабораторна робота № Дослідження взаємодії електризованих тіл iconУрок № Тема: Фізичне тіло і речовина. Маса тіла. Одиниці маси. Вимірювання маси тіла. Лабораторна робота «Вимірювання маси тіл»
Тема: Фізичне тіло і речовина. Маса тіла. Одиниці маси. Вимірювання маси тіла. Лабораторна робота «Вимірювання маси тіл»
Лабораторна робота № Дослідження взаємодії електризованих тіл iconЛабораторна робота Тема: вимірювання маси тіла
Обладнання: важільні терези, набір гир, кілька невеликих тіл різної маси, посудина з водою, склянка, шприц
Лабораторна робота № Дослідження взаємодії електризованих тіл iconЛабораторна робота №20
Освоїти методику експериментального дослідження потенційних полів на фізичних моделях
Лабораторна робота № Дослідження взаємодії електризованих тіл iconУрок 10 Тема: Аналіз контрольної роботи. Фізичне тіло і речовина. Маса тіла. Одиниці маси. Вимірювання маси тіл Лабораторна робота № Вимірювання маси тіл
Продовжити формування основних понять (фізичне тіло та речовина); ввести поняття маси тіла, одиниць маси; ознайомити з методами вимірювання...
Лабораторна робота № Дослідження взаємодії електризованих тіл iconУрок Фізичне тіло і речовина. Маса тіла. Одиниці маси. Вимірювання маси тіл Лабораторна робота № Вимірювання маси тіл
Мета уроку: продовжити формування основних понять (фізичне тіло та речовина); ввести поняття маси тіла, одиниць маси; ознайомити...
Лабораторна робота № Дослідження взаємодії електризованих тіл iconЛабораторна робота Тема: вимірювання густини твердих тіл і рідин
Обладнання: важільні терези, набір гир, лінійка, брусок, мензурка, склянка, тіло неправильної форми, посудина з рідиною невідомої...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи