Топоніми села шубранець icon

Топоніми села шубранець
НазваТопоніми села шубранець
Дата конвертації07.10.2013
Розмір18.3 Kb.
ТипДокументи

ТОПОНІМИ СЕЛА ШУБРАНЕЦЬ Процева криниця – названа в честь священика Проця Магала, який очолював сільську парафію на початку ХХ століття. Разом із жителями він ходив освячувати поля і хрести, які господарі ставили на свой землі. Воду для освячення брали з необ кладених джерел. На прохання священика жителі викопали 3 криниці. Одну в центрі села, яку пізніше переобладнали на саджівку. Другу викопали на місці старого госпо­дарства. І лише за третьою закріпилася назва – Процева криниця.

Могила – це насип землі, який розташований на межі шубранецьких і валяв­ських полів. Бере початок з 1849 року, коли в селі було скасоване кріпосне право. Селяни зібрали весь реманент, яким працювали на пана, і на возах звезли його на кі­нець панських полів. Там вирили велику яму, скидали в неї знаряддя праці, закопали і зверху насипали багато землі. З того часу це місце дістало назву «Могила».

Липованський став. Назва існує з 50-х років ХХ століття. Громада вирішила ви­копати ще один став, але роботу треба було виконати вручну, бо колгосп тоді буль­дозерів чи землечерпальних машин не мав. Стали шукати людей, які б згодилися ви­конати таку велику роботу. Голова колгоспу Якушенко запросив копачів з Липецької області (Росія). Це були міцні чоловіки – старовіри-липовани. Сільських людей вра­жала зовнішність заробітчан – великі бороди. Бригада складалася з десяти чоловік і кухарки. Землю копали великими штиковими лопатами, а глину возили на греблю. Підводи і коней надала громада. Літо було теплим, тому чоловіки спали на возах і в колибі біля ставу. Став, викопаний росіянами, дістав назву Липованського.

Сафатова долина. За Липованським ставом колись було зруйноване панське господарство під назвою «Совиця». Від нього мало що залишилося: занедбаний панський будинок, змілілий ставок, розвалені стіни ґуральні. Поряд розкинулася так звана Сафатова долина. У місцевого пана Савицького було двоє дітей: донька Мар’яна і син Дарій. У пана працював садівник Прохор, який мав вродливого сина Сафата. Покохали Сафат і Мар’яна одне одного. Жадібний і підступний Дарій не хо­тів ділитися батьковою спадщиною із сестрою. І щоб звести її зі світу – вбив нарече­ного Сафата, коли той пас череду корів у долині. Мар’яна з туги померла, господар­ство пана згоріло, а долину назвали в честь Сафата – Сафатова долина.

Терина (толока) – громадська земля, місце розваги молоді і дітей.


За матеріалами вчителя історії

Лободи Наталії Василівни

За матеріалами книги Миколи Черешнюка

«Історія сіл Заставнівщини»Схожі:

Топоніми села шубранець iconПоложення села Шубранець 2Речові, писемні та усні джерела про давню історію села 3Історія села Шубранець (з 1434 року до сьогодення) 1Австрійський період (1774 1918 рр.) 2 Румунський період (1918 1940 рр., 1941 1944 рр.) 3Радянський період (1945 1991 рр.)
Саме з цього місця для кожного починається Україна. Тут наше коріння, могили предків, які протягом віків пережили іноземне панування,...
Топоніми села шубранець iconТопоніми села самушин
Кут села Прогін – дорога у східній частині села, що веде до річки. Нею гнали (проганяли) худобу
Топоніми села шубранець iconТопоніми села чуньків
Чупрунівка – південно-західна частина села, де проживали люди з прізвищем Чупрун
Топоніми села шубранець iconТопоніми села йосипівка
Урочище Мальованка – громадське пасовище, яке розташоване на північному сході від села. Походження назви невідоме
Топоніми села шубранець iconТопоніми села митків
Шнури (помірки) – поле на східній околиці села, колись довгі і вузькі смуги землі, які належали селянам
Топоніми села шубранець iconТопоніми села кулівці гукало
Гукало – потік, яр, притока Дністра, розташоване на півночі від села. Відгукуєть­ся шумом води
Топоніми села шубранець iconТопоніми села урочище Чоботарка
Урочище Толока – місцевість у північній частині села, де колись виводили да­нець, випасали худобу, гуси
Топоніми села шубранець iconТопоніми села бабин
Край. Центр села Бабин називають Край. Очевидно, раніше це був край, околиця села. Тепер жителі вживають цю назву так: іду на Край;...
Топоніми села шубранець iconТопоніми села ржавинці печера
Печера – природна печера, розташована на північний захід від села в напрямку Баламутівки
Топоніми села шубранець iconТопоніми села василів холм
Бочки – місцевість на захід від села, де із схилу витікають дрібні джерела, колись місце водопою. Для збирання води жителі закопали...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи