Конспект уроку з фізики по темі:,, робота І енергія’’ ( 8 клас) тема: механічна робота мета : ввести поняття,, механічна робота’’, ознайомити учнів з одиницями роботи icon

Конспект уроку з фізики по темі:,, робота І енергія’’ ( 8 клас) тема: механічна робота мета : ввести поняття,, механічна робота’’, ознайомити учнів з одиницями роботи
Скачати 86.01 Kb.
НазваКонспект уроку з фізики по темі:,, робота І енергія’’ ( 8 клас) тема: механічна робота мета : ввести поняття,, механічна робота’’, ознайомити учнів з одиницями роботи
Дата конвертації26.02.2013
Розмір86.01 Kb.
ТипКонспект

КОНСПЕКТ УРОКУ З ФІЗИКИ ПО ТЕМІ: ,, РОБОТА І ЕНЕРГІЯ’’

( 8 КЛАС)


ТЕМА: МЕХАНІЧНА РОБОТА

МЕТА: ввести поняття ,, механічна робота’’, ознайомити учнів з

одиницями роботи;

формувати вміння аналізувати та описувати фізичні процеси;

розвивати  вміння  аналізувати  навчальний  матеріал; розвивати 

інтерес учнів до фізики,  використовуючи розрахункові задачі .

виховати вміння і навички колективної роботи, виховувати в учнів

уважність і акуратність на уроках фізики.


ОБЛАДНАННЯ: тіла різної маси, дерев’яний брусок, важки, демонстраційний динамометр, підручник, опорний конспект, історичний матеріал, роздатковий матеріал, комп’ютер, проектор, екран, підручник з фізики, збірник задач з фізики.


Тип уроку: засвоєння нових знань


^ ХІД УРОКУ


Куди б тебе не вабила фантазія й турбота,

Основою буття твого є все таки робота


1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Привітання учнів, організація робочого місця.

Ми з вами другий рік вивчаємо фізику. Кожного уроку дізнаємось все більше про закони та явища природи, намагаючись дати відповіді на питання, що турбували людство тисячоріччями. І сьогодні уроці ми з вами познайомимось з новим явищем таким , як механічна робота.


ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

У повсякденному житті слово ,, робота,, вживається дуже часто. Роботою називають будь-яку корисну працю робітника, вченого, учня. Як бачимо слово робота має велике значення: для позначення професії, для характеристики стану( холодильник працює)..

Поняття роботи у фізиці має певний сенс. І на сьогоднішньому уроці ми з вами про це поговоримо.


ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ МЕТИ УРОКУ

Отож тема нашого уроку : Механічна робота.

А яка ж мета уроку? Що ж ми очікуємо від нього?

Діти самостійно формулюють очікувані результати від уроку.

Інтерактивна вправа,, Я чекаю від уроку….’’


^ 4. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Народна мудрість говорить :


Куди б тебе не вабила фантазія й турбота,

Основою буття твого є все таки робота.


Чи погоджуєтесь ви з такою думкою переконаємось в кінці уроку.


Поняття «робота» у фізиці має певний сенс. Механічна робота (або робота сили) відбувається в тому випадку, коли відбувається рух тіла під дією сили. Прикладів можна навести багато: щораз, коли ми самі що-небудь піднімаємо, пересуваємо, переносимо, відбувається механічна робота.

Французький учений Віктор Понселе на початку XIX століття писав: «Дії, виконувані різними двигунами, нескінченно різноманітні. Щоб мати можливість порівнювати їх між собою, треба ввести величину, що для всіх двигунів служила б загальною мірою». Такою мірою Понселе запропонував уважати добуток сили на переміщення точки її прикладання. Таку величину він назвав механічною роботою

Механічна робота – це фізична величина, яка характе-ризує дію сили на певне тіло і дорівнює добутку сили на шлях, що пройдений тілом у напрямку дії цієї силиЯкщо переміщення тіла дорівнює нулю, робота цієї сили дорівнює нулю.

Одиницею вимірювання роботи в СІ є джоуль (Дж).

1 Дж=1 Н1 м.

1Н*1м=1ДЖ - джоуль- це робота, яку виконує сила1Н, переміщуючи тіло на 1м у напрямі дії сили 1кДЖ=1000Дж 1МДж = 1000 000Дж

ЦЯ одиниця названа на честь англійського фізика Джеймса Джоуля


^ ІСТОРИЧНА МАНДРІВКА

Джеймс Прескотт Джоуль

24 грудня 1818 — 11 жовтня 1889) — англійський фізик і пивовар.


Джоуль вивчав природу тепла і визначив кількість теплоти, що виділяється при механічній роботі. Це привело його до відкриття закону збереження енергії і, врешті, до формулювання першого закону термодинаміки.


Разом із лордом Кельвіном він працював над розробкою абсолютної шкали температури.


Йому також належить визначення кількості теплоти, що виділяється при проходженні струму через провідник (закон Джоуля-Ленца).


Досліджував магнітострикцію.


Народився він 1818. До 15-ти років Джоуль виховувався в сім'ї батька, багатого пивовара, і здобув домашню освіту. Протягом декількох років його вчив математиці, фізиці, початкам хімії відомий фізик і хімік Джон Дальтон, під впливом якого Джоуль вже в 19 років почав експериментальні дослідження. Саме Дальтон прищепив Джоулю любов до науки і пристрасть до збору і осмислення чисельних даних, на яких засновані наукові теорії і закони. На жаль, математична підготовка Джоуля була слабкою, що надалі дуже заважало йому в дослідженнях і, можливо, не дало йому зробити ще значніші відкриття.

У 1838 в журналі «Аннали електрики» («Annals of Electricity») з'явилася його стаття з описом електромагнітного двигуна, в 1840 він виявив ефект магнітного насичення, в 1842 – явище магнітострикції.

У Джоуля не було ніякої професії і ніякої роботи, окрім допомоги в управлінні заводом батька. Аж до 1854, коли завод нарешті був проданий, Джоуль працював на ньому і уривками, ночами, займався своїми дослідами. Після 1854 року у Джоуля з'явилися і час, і кошти, щоб побудувати у власному будинку фізичну лабораторію і повністю присвятити себе експериментальній фізиці. Пізніше Джоуль мав матеріальні труднощі і для продовження досліджень звернувся по фінансову допомогу до королеви Вікторії.

Протягом 1837-1847 рр. Джоуль весь вільний час присвятив різноманітним експериментам з перетворення різних форм енергії — механічної, електричної, хімічної, – в теплову енергію. Він розробив термометри, що вимірювали температуру з точністю до однієї двохсотої градуса, що дозволило йому проводити вимірювання з найкращою для того часу точністю. Під впливом робіт Фарадея Джоуль звернувся до вивчення теплових ефектів струму, результатом чого стало відкриття закону, що називається тепер законом Джоуля. Згідно з цим законом, кількість теплоти, що виділяється в провіднику зі струмом, пропорційна опору провідника і квадрату сили струму.

У 1843 Джоуль зайнявся новою проблемою: доказом існування кількісного співвідношення між «силами» різної природи, що приводять до виділення тепла. Перші його досліди полягали у вимірюванні кількості тепла, що виділяється в судині з водою, в якій під дією вантажу, що опускається, обертався електромагніт, а сама судина була поміщена в магнітне поле. У цих дослідах він вперше визначив механічний еквівалент теплоти (4,5 Дж/кал в сучасних одиницях), а в подальші роки досліджував теплові ефекти при продавлюванні рідини через вузькі отвори (1844), стисненні газу (1845) тощо. Всі ці досліди привели Джоуля до відкриття закону збереження енергії. Згодом його ім'ям була названа одиниця вимірювання всіх видів енергії – механічної, теплової, електричної, випромінення і інші.

У червні 1847 року Джоуль представив доповідь на зборах Британської асоціації учених, в якій він повідомив про найточніші вимірювання механічного еквівалента теплоти. Доповідь стала поворотним пунктом в його кар'єрі. У 1850 Джоуль був вибраний членом Лондонського королівського товариства. Він став одним з авторитетніших учених свого часу, володарем багатьох титулів і нагород. Королева звела його в рицарську гідність.

У 1847 Джоуль познайомився з В.Томсоном і досліджував разом з ним поведінку газів в різних умовах. Результатом цієї співпраці стало відкриття ефекту охолоджування газу при повільному адіабатичному протіканні його через пористу перегородку (ефект Джоуля — Томсона). Цей ефект використовується для зрідження газів. Крім того, Джоуль побудував термодинамічну температурну шкалу, розрахував теплоємність деяких газів, обчислив швидкість руху молекул газу і встановив її залежність від температури.

У 1854 році Джоуль продає завод, що залишився йому від батька, і цілком присвячує себе науці. Невтомно працюючи все в тій же області, Джоуль до смерті обнародував 97 вчених робіт, з яких близько 20 зроблені в співтоваристві з В. Томсоном і Л. Плефером; більшість з них стосується застосування механічної теорії тепла до теорії газів, молекулярної фізики і акустики і належать до класичних робіт з фізики.

Статуя Джоуля в будинку міської ради Манчестера


Джоуль був членом Лондонського королівського товариства, почесні звання Honoris causa Трініті коледж в Дубліні (1857), Оксфордського університет (1861), доктором h.c. Едінбурзького (1871) і Лейденського (1875) університетів; у 1878 році йому призначена була урядом довічна пенсія в 200 фунтів.

Твори Джоуля зібрані в "Scientific papers by J. P. Joule" (2 т., Лондон, 1884-87) і перекладені в 1872 році Шпренгелем на німецьку мову.

Серед нагород і почестей, яких був удостоєний учений, – золота медаль Королівського товариства (1852), медаль Коплі (1866), медаль Альберта (1880). У 1872 і 1877 Джоуль був вибраний президентом Британської асоціації з розповсюдження наукових знань.

Помер Джоуль в Сейлі 11 жовтня 1889.


^ Питання до класу

Працюємо з картками

– Охарактеризуйте роботу сил, що діють на тіла, зображених на малюнках


Питання до класу

  • наведіть приклади механічної роботи^ 5. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ


1. Прийом «СВІТ ЦІКАВИХ ЗАДАЧ»

Розв’язування задач

  1. Визначте роботу виконану піднімальним краном при рівномірному підйомі тіла масою 4 т на висоту 5м.

( 200кДж)

  1. Сила тяги трактора під час оранки дорівнює 10000Н, а його швидкість 7км/год. Яку роботу виконає трактор за 6 год? ( 420МДж)

  2. Яку роботу треба виконати, щоб підняти зі дна озера до поверхні води камінь масою 5кг і об’ємом 2дм? Глибина озера 7м. Опір води не враховуйте. ( 210Дж)


^ 2. ПРИЙОМ « А чи знаєте ви»

Учні отримають картку із інформацією, її необхідно прочитати , а потім повідомити своїм товаришам.


  • протягом життя серце виконує таку ж роботу, яка потрібна була б для підйому поїзда на найвищу гору Європи – Монблан (4810м)
  • крок людини еквівалентний роботі в 60,44 Дж ( для людини масою 60кг).


Інтерактивна вправа

«Народ скаже, як зав‘яже»


Поясніть з фізичної точки зору народні прислів‘я.

  1. На гору тяжко віз котити.

2. Камінь нагору тягнуть, а вниз він звалиться


^ 6. ПІДСУМОК УРОКУ

Аналізуємо очікування від уроку і результативність. Що нового ми дізнались на уроці? Що запам’яталось із уроку?


Д/З вивчити 33 параграф стр. 130

Задачі

1. Розрахуйте механічну роботу, яку ви виконуєте, рівномірно піднімаючись із першого поверху на другий поверх школи. Всі необхідні дані одержіть самі

2. Яструба масою 0,4кг повітряним потоком піднято на висоту 70м. Визначте роботу сили, яка підняла птаха..

3. Електрокар тягне візок із швидкістю3м/с долаючи силу опору 400Н. Яку роботу виконує двигун за 8хв.Схожі:

Конспект уроку з фізики по темі:,, робота І енергія’’ ( 8 клас) тема: механічна робота мета : ввести поняття,, механічна робота’’, ознайомити учнів з одиницями роботи iconМеханічна робота 8 клас Мета
Ознайомити учнів з поняттям роботи у фізиці; встановити залежність роботи від величин; навчити обчислювати механічну роботу
Конспект уроку з фізики по темі:,, робота І енергія’’ ( 8 клас) тема: механічна робота мета : ввести поняття,, механічна робота’’, ознайомити учнів з одиницями роботи iconУрок 3/37. Механічна енергія Мета уроку: з’ясувати фізичний зміст поняття «енергія»; сформувати поняття потенціальної й кінетичної енергії. Тип уроку: комбінований урок
Мета уроку: з’ясувати фізичний зміст поняття «енергія»; сформувати поняття потенціальної й кінетичної енергії
Конспект уроку з фізики по темі:,, робота І енергія’’ ( 8 клас) тема: механічна робота мета : ввести поняття,, механічна робота’’, ознайомити учнів з одиницями роботи icon9. Дисипація енергії. Абсолютно пружний і непружний удари
Дисипативні системи – динамічні системи, в яких повна механічна енергія постійно зменшується, тобто механічна енергія переходе в...
Конспект уроку з фізики по темі:,, робота І енергія’’ ( 8 клас) тема: механічна робота мета : ввести поняття,, механічна робота’’, ознайомити учнів з одиницями роботи iconКонтрольна робота по темі „Показникові рівняння і нерівності. Мета уроку
Мета уроку: Перевірити знання, вміння і навички учнів з вивченої теми; виховувати самостійність, наполегливість, увагу, культуру...
Конспект уроку з фізики по темі:,, робота І енергія’’ ( 8 клас) тема: механічна робота мета : ввести поняття,, механічна робота’’, ознайомити учнів з одиницями роботи iconКонспект уроку Робота фізичного практикуму. 11 клас
...
Конспект уроку з фізики по темі:,, робота І енергія’’ ( 8 клас) тема: механічна робота мета : ввести поняття,, механічна робота’’, ознайомити учнів з одиницями роботи iconТема: Тематична контрольна робота. Десяткові дроби. Додавання і віднімання десяткових дробів. Мета : Перевірити знання учнів по темі «Натуральні числа»
Мета: Перевірити знання учнів по темі «Натуральні числа». Розвивати увагу, логічне мислення
Конспект уроку з фізики по темі:,, робота І енергія’’ ( 8 клас) тема: механічна робота мета : ввести поняття,, механічна робота’’, ознайомити учнів з одиницями роботи iconТема: Робота під час переміщення заряду в однорідному електростатичному полі. Потенціал електричного поля. Різниця потенціалів. Зв'язок напруженості електричного поля з різницею потенціалів Мета уроку
Навчальна: ознайомити учнів із поняттям робота електричного заряду; дати визначення потенціалу; показати зв’язок між напруженістю...
Конспект уроку з фізики по темі:,, робота І енергія’’ ( 8 клас) тема: механічна робота мета : ввести поняття,, механічна робота’’, ознайомити учнів з одиницями роботи iconКонспект уроку з алгебри Тема: Розв’язування показникових рівнянь і нерівностей. Самостійна робота
Мета: Закріпити теми “Показникові рівняння” та “Показникові нерівності”, перевірити та оцінити знання учнів з даних тем
Конспект уроку з фізики по темі:,, робота І енергія’’ ( 8 клас) тема: механічна робота мета : ввести поняття,, механічна робота’’, ознайомити учнів з одиницями роботи iconПлан-конспект уроку з інформатики
«Робота в середовищi редактора растрової графiки: робота з файлами, використання iнструментiв малювання, видiлення фрагментiв малюнка,...
Конспект уроку з фізики по темі:,, робота І енергія’’ ( 8 клас) тема: механічна робота мета : ввести поняття,, механічна робота’’, ознайомити учнів з одиницями роботи iconТема: Робота та потужність електричного струму. Міри та засоби безпеки під час роботи з електричними пристроями Мета уроку
Навчальна: навчити учнів обраховувати, яку роботу виконує електричний струм; визначати його потужність; ознайомити із мірами та засобами...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи