Постанова Міжнародної науково-практичної конференції \" Проблеми і перспективи розвитку галузей льонарства та коноплярства\" icon

Постанова Міжнародної науково-практичної конференції " Проблеми і перспективи розвитку галузей льонарства та коноплярства"
Скачати 53.38 Kb.
НазваПостанова Міжнародної науково-практичної конференції " Проблеми і перспективи розвитку галузей льонарства та коноплярства"
Дата конвертації19.01.2013
Розмір53.38 Kb.
ТипПостанова

Постанова

Міжнародної науково-практичної конференції

Проблеми і перспективи розвитку галузей льонарства та коноплярства”

Льон-довгунець і коноплі є традиційними технічними культурами для українських сільгоспвиробників. До 1992 року Україна входила до складу світових лідерів з виробництва льоноволокна, його валовий збір становив понад 100 тис. тонн щорічно, або 13-14 відсотків від світового.

Завдяки унікальним споживчим властивостям продукція льонарства й коноплярства користується великим попитом. Застосування сучасних технологій поглибленої переробки короткого волокна льону-довгунця і конопель в котонін дозволяє на існуючому в Україні бавовнопрядильному обладнанні виготовляти з нього пряжу в оригінальному вигляді чи в суміші з бавовною, шовком, вовною та синтетичними волокнами. Зростання попиту на лляне та конопляне волокно пов’язане із розширенням нетрадиційного його використання для заміни синтетичних матеріалів при автомобіле- та літакобудуванні, в целюлозно-паперовій промисловості тощо. Насіння та олія льону-довгунця і конопель мають прекрасні харчові, косметичні, фармацевтичні та технічні властивості і також знаходять широке застосування. Відходи переробки льону-довгунця і конопель — костриця — використовуються для виробництва целюлози, кострицеплит для будівельної і меблевої промисловості, паливних кострицебрикетів та інших виробів.

Ще на початку 90-х років минулого століття льонарство та коноплярство були високорентабельними галузями для сільгоспвиробників та підприємств первинної переробки, що забезпечувалось за рахунок відповідних стимулів і державних дотацій, які становили біля 45 відсотків вартості проданої державі сировини. Проте негативні явища в економіці країни, які відбулися за останні 15-17 років, призвели не тільки до втрати зовнішнього ринку волокна — джерела валютних надходжень у країну, але й спонукали до зменшення його використання на Харківському канатному заводі та до повної зупинки вітчизняних льонокомбінатів. На даний час в Україні практично відсутні потужні підприємства вторинної переробки — споживачі льоноволокна. За ці роки льонарство та коноплярство зазнало найбільшої кризи серед інших галузей сільського господарства. При цьому Україна втратила провідні позиції у світовому виробництві луб’яних культур. Так, посівні площі льону-довгунця зменшилися майже у 25 разів, валовий збір волокна — в 28,8 і насіння – 23,5 рази. Якщо частка льоноволокна, виробленого в Україні, у структурі світового виробництва складала в 1990-1992 рр. 15,7 %, то в 2007 році — менше 1,0 відсотка. Не краща ситуація і з виробництвом конопель. Причому на різкий спад коноплевиробництва суттєво вплинуло й недосконале законодавство та нормативні документи, які регламентують умови вирощування, збирання та переробки конопель як культури, що містить наркотичні речовини. У той же час українськими селекціонерами вперше у світовій практиці створено високопродуктивні сорти однодомних конопель без наркотичних властивостей.

До переліку причин занепаду льоно- та коноплевиробництва слід віднести відсутність ефективної державної підтримки галузей, негативний для сільгоспвиробників диспаритет цін на матеріально-технічні ресурси та сільгосппродукцію, який стихійно встановився в Україні, що спонукало фінансове банкрутство виробників. Руйнування системи насінництва, ліквідація переважної більшості льоно-конопленасінницьких станцій призвели до падіння виробництва насіння льону-довгунця нижче рівня внутрішніх потреб України, в країну почали завозити насіння низьких репродукцій з європейських країн без права їх насінництва.

На загострення кризових явищ в льонарстві та коноплярстві України значною мірою вплинув рівень зношення основних фондів, обладнання та засобів механізації, який перевищує 70-80%, відсутність машинобудівних підприємств з виготовлення машин і обладнання для вирощування, збирання та переробки луб’яних культур.

Через фінансову нестабільність та відсутність матеріальної зацікавленості у вирощуванні льону-довгунця та конопель виробництво трести і насіння цих культур перемістилося від сільськогосподарських виробників до підприємств первинної переробки, які на орендованих землях самі вирощують для себе сировину для виготовлення волокна і в яких зосереджено понад 90% посівів луб’яних культур.

Разом з цим, міжнародна науково-практична конференція відмічає ряд позитивних зрушень. Ліквідовано дефіцит елітного насіння вітчизняних сортів льону-довгунця та конопель, адаптованих до регіональних умов вирощування, відпрацьовані технології застосування макро- та мікродобрив, засобів захисту рослин від хвороб, шкідників і бур’янів і технологій переробки волокнистої сировини, завершується розробка та впровадження технологій збирання насінницьких посівів льону-довгунця і конопель з застосуванням потужних зернозбиральних комбайнів, що дозволить повністю виключити ручну працю на збиранні цих культур.

У той же час слід зазначити, що в республіці Бєларусь, країнах Балтії та ряді європейських країн виробництво льону-довгунця не скорочується, сільгоспвиробники і переробники працюють в єдиному комплексі, широко застосовуються новітні технології поглибленої переробки волокнистої сировини, розширюються напрямки використання та асортимент виробів з луб’яних культур.


Заслухавши та обговоривши доповіді учасників Міжнародна науково-практична конференція п о с т а н о в л я є:

1. Інституту луб’яних культур УААН узагальнити позитивний досвід відродження та стабілізації галузей льонарства та коноплярства в країнах світу.

2. Просити Міністерство аграрної політики України, Президію Української академії аграрних наук звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією збереження на 2009 та послідуючі роки державних дотацій на вирощування льону-довгунця і конопель в розмірі 2008 року. При цьому Інституту луб’яних культур УААН та Асоціації льонарів України підготувати зміни до порядку використання коштів державного бюджету, посиливши зацікавленість виробників в одержанні високого кінцевого результату та контроль з боку держави за використанням коштів.

3. Президії конференції та Президії Українській академії аграрних наук звернутися до Міністерства аграрної політики України, Комітету Держкомрегуляторної політики та підприємництва України і Міністерства внутрішніх справ України з проханням внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розроблення, виробництва, зберігання, перевезення, придбання, пересилання, ввезення, вивезення, відпуску, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що сприятиме збереженню та відродженню галузі коноплярства в Україні.

4. Інституту луб’яних культур УААН та Міністерству аграрної політики України розробити пакет нормативних документів щодо вирощування промислових конопель в Україні, вимоги яких привести у відповідність з міжнародною практикою та нормами і принципами СОТ.

5. Інституту луб’яних культур УААН як головній установі з наукового забезпечення галузей льонарства та коноплярства посилити дослідження зі створення високоякісних сортів льону-довгунця та конопель різних напрямків використання, адаптованих до регіональних умов вирощування. Організувати роботу щодо популяризації розширення сфери застосування продукції луб’яних культур в харчовій, фармацевтичній, косметичній та інших галузях та розробити програму досліджень з використання їх як біоенергетичної сировини.

6.Інституту луб'яних культур УААН узагальнити вітчизняний та зарубіжний досвід поглибленої переробки луб'яних культур і формування інвестиційно-привабливих підприємств нового типу з завершеним циклом використання льоно- та коноплепродукції та довести його до виробників і споживачів лляної і конопляної сировини.

7. Інституту луб'яних культур УААН прискорити роботу зі створення сертифікованої лабораторії з визначення якості льону–довгунця та конопель.

8. Міністерству аграрної політики України передбачити замовлення вищим навчальним закладам відповідного профілю на підготовку фахівців з первинної, вторинної та поглибленої переробки натуральних волокон.Схожі:

Постанова Міжнародної науково-практичної конференції \" Проблеми і перспективи розвитку галузей льонарства та коноплярства\" iconШановні колеги! Запрошуємо Вас взяти участь в роботі IV міжнародної науково-практичної конференції «Туристичний та готельно-ресторанний бізнес в Україні: проблеми розвитку та регулювання»
Запрошуємо Вас взяти участь в роботі IV міжнародної науково-практичної конференції «Туристичний та готельно-ресторанний бізнес в...
Постанова Міжнародної науково-практичної конференції \" Проблеми і перспективи розвитку галузей льонарства та коноплярства\" iconПро проведення Міжнародної науково-практичної конференції
Відповідно до листа Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 17. 04. 2012 №1/9-290 (додається) про проведення Міжнародної...
Постанова Міжнародної науково-практичної конференції \" Проблеми і перспективи розвитку галузей льонарства та коноплярства\" iconПроект рекомендації міжнародної науково-практичної конференції
Міжнародна науково-практична конференція «Європейська мережа шкіл сприяння здоров'ю в Україні: стан І перспективи розвитку» відбулася...
Постанова Міжнародної науково-практичної конференції \" Проблеми і перспективи розвитку галузей льонарства та коноплярства\" iconВсеукраїнська науково-практична конференція
...
Постанова Міжнародної науково-практичної конференції \" Проблеми і перспективи розвитку галузей льонарства та коноплярства\" iconІнформаційний лист VI міжнародної науково-практичної інтернет конференції “Теоретичні та практичні аспекти здоровʼя сучасної людини”
Вас взяти участь у роботі VI міжнародної науково-практичної Інтернет конференції „Теоретичні та практичні аспекти здоров’я сучасної...
Постанова Міжнародної науково-практичної конференції \" Проблеми і перспективи розвитку галузей льонарства та коноплярства\" iconШановні колеги! Запрошуємо Вас взяти участь у роботі VIIІ міжнародної науково-практичної конференції
Запрошуємо Вас взяти участь у роботі VIIІ міжнародної науково-практичної конференції «Дослідження та оптимізація економічних процесів...
Постанова Міжнародної науково-практичної конференції \" Проблеми і перспективи розвитку галузей льонарства та коноплярства\" iconРозділ VI матеріали І Тези науково-практичних конференцій
Лінгвістичні проблеми та інноваційні підходи до викладання чужоземних мов у вищих навчальних закладах: Тези доповідей IV міжнародної...
Постанова Міжнародної науково-практичної конференції \" Проблеми і перспективи розвитку галузей льонарства та коноплярства\" iconЗаявка на участь у роботі Всеукраїнської науково-практичної конференції «Правова держава: історія, сучасність та перспективи формування в Україні»
Всеукраїнської науково-практичної конференції Правова держава: історія, сучасність та перспективи формування
Постанова Міжнародної науково-практичної конференції \" Проблеми і перспективи розвитку галузей льонарства та коноплярства\" iconВодних ресурсів україни
Оргкомітет науково-практичної конференції "сучасний стан та перспективи розвитку управління водними ресурсами україни" запрошує Вас...
Постанова Міжнародної науково-практичної конференції \" Проблеми і перспективи розвитку галузей льонарства та коноплярства\" iconФізична культура дітей та молоді на сучасному етапі: досвід І перспективи» Інформаційний лист Запрошуємо Вас взяти участь у роботі І всеукраїнської науково-практичної конференції «Фізична культура дітей та молоді на сучасному етапі: досвід І перспективи»
Всеукраїнської науково-практичної конференції «Фізична культура дітей та молоді на сучасному етапі: досвід і перспективи», яка відбудеться...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи