Тема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми icon

Тема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми
Скачати 133.65 Kb.
НазваТема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми
Дата конвертації06.01.2013
Розмір133.65 Kb.
ТипДокументи
1. /Обслуговування диск_в. В_руси та антив_руси.docТема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми

Тема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми.

Утиліти — це спеціалізовані програми, що підтримують роботоздатність комп'ютера та підвищують його продуктивність. Команди виклику утиліт, які входять до складу ОС Windows ХР, розміщено в під меню Все программы-Стандартные-Служебные головного меню Windows ХР.

Утиліти для роботи з дисками контролюють стан жорсткого диска та його файлової системи, встановлюють і видаляють програми, а також відновлюють стан операційної системи після перебоїв.

Жорсткий диск — один з найуразливіших компонентів комп'ютера. Вихід його з ладу часто призводить до втрати даних. Що більше ви працюєте за комп'ютером, то більше жорсткий диск загромаджується файлами. Крім того, на поверхні будь-якого жорсткого диска можуть виникати дефекти внаслідок випадкового ударяння, стрибків струму в електричній мережі або просто вичерпування ресурсу надійної роботи пристрою. Отже, жорсткий диск потребує догляду, який здійснюють за допомогою спеціальних утиліт.


 1. Визначення вільного місця на диску

Якщо комп'ютер інтенсивно використовують, на його жорстких дисках поступово накопичується багато файлів, які вже непотрібні для роботи: тимчасові файли операційної системи та браузера, файли, видалені у Корзину, тощо. Згодом їх стає так багато, що вони заважають нормальному функціонуванню системи. Щоб дізнатися, скільки на поточний момент залишилося вільного місця на жорсткому диску, слід відкрити вікно Мой компьютер, в контекстному меню диска вибрати команду Свойства. У вікні властивостей диска у вкладці Общие відобразиться кругова діаграма, де синім кольором буде позначено простір, зайнятий на диску даними, а бузковим — вільний простір.

Також можна дізнатися, яку файлову систему встановлено на диску (FAT чи NTFS), а також тип диска (локальний, мережний, оптичний дисковод тощо).


 1. Очищення диска

Програма Очистка диска дозволяє знайти непотрібні файли і видалити їх, щоб звільнити місце на жорсткому диску. Її вікно періодично з’являється на екрані, коли не вистачає вільного місця на жорсткому диску. Її запускають кнопкою Очистка диска на вкладці Общие. У вікні, що відкриється після цього, відображується перебіг підготовки до операції

Згодом буде виведено діалогове вікно Очистка диска, де у списку Удалить такие файлы слід установити прапорці біля папок, звідки потрібно видаляти файли. Вміст деяких папок можна переглянути, виділивши потрібний рядок і клацнувши кнопку Просмотреть файлы

Вибравши об'єкти для видалення, натискують ОК та підтвердити операцію. Якщо звільненого місця на диску все одно недостатньо, можна також скористатися кнопками вкладки Дополнительно діалогового вікна Очистка диска

Вони призначені для видалення зайвих компонентів Windows ХР, невикористовуваних програм і контрольних точок відновлення системи.


 1. Перевірка диска

шукає і виправляє помилки в файловій системі або окремих файлах, шукає і виправляє помилки в таблиці розміщення файлів, в довгих іменах файлів, а також усуває помилки, що пов’язані з втраченими кластерами.

Під час роботи жорсткого диска можуть виникати різні помилки та несправності. Наприклад, інколи залишаються ярлики, що вказують на видалений файл, або фізично пошкоджуються деякі сектори на диску. Більшу частину подібних помилок можна усунути за допомогою програми перевірки диска. Ця утиліта видаляє ярлики, що не вказують на жоден об'єкт, а також позначає пошкоджені сектори як такі, що їх не можна використовувати, та намагається скопіювати дані з них у цілі сектори. Програму запускають контекстне меню диску-Свойства-вкладка Сервис-кнопка Выполнить проверку. Після запуску буде відкрито вікно Перевірка диска

у якому, слід задати параметри перевірки за допомогою таких прапорців:

Автоматично виправляти помилки файлової системи — якщо прапорець установлено, утиліта автоматично виправляє всі виявлені помилки файлової системи, а якщо знято, лише повідомляє про них, але не виправляє;

Перевіряти й намагатися відновити пошкоджені сектори — якщо прапорець встановлено, утиліта ретельно перевіряє весь диск, знаходить ушкоджені сектори та намагається відновити ще не повністю втрачену інформацію, автоматично виправляючи помилки файлової системи.

Установивши прапорці, натискують Запуск, щоб розпочати процес перевірки диска. Після виконання операції буде виведено звіт про отримані результати (якщо помилки знайдено) або лише повідомлення про завершення перевірки.


 1. Дефрагментація дисків

Після видалення файлів на диску з'являються вільні зони, причому в різних місцях. Якщо знадобиться записати файл великого обсягу і він цілком не уміститься в найближчій вільній зоні, то його буде записано фрагментами в різних зонах.

Файл, частини якого записано в різних місцях диска, називається фрагментованим.

Виконання операцій із фрагментованим файлом потребує набагато більше часу, ніж із суцільним, адже для доступу до кожного фрагмента пластина жорсткого диска має обернутись, а головка — переміститися до потрібного сектора. Отже, наявність великої кількості фрагментованих файлів сповільнює роботу диска й комп'ютера загалом. Для запобігання цьому утиліта дефрагментації диска перезаписує всі фрагментовані файли в суцільні області й розміщує їх оптимальним чином, а всі невеликі вільні зони об'єднує в одну, також суцільну.

Дефрагментація — процес перезапису фрагментованих файлів у суміжні області диска, впорядкування файлів і вільного простору з тим, щоб підвищити швидкість запуску програм і читання даних. Програма дефрагментації диска переміщає всі файли до початку диска після зарезервованої для системних файлів ділянки і розташовує підряд фрагменти одного файла.

Програму дефрагментації диска запускають контекстне меню диску-Свойства-вкладка Сервис-кнопка Выполнить дефрагментацию. Процес дефрагментації може тривати доволі довго, тому не варто його запускати для малофрагментованого диска.

Щоб визначити, чи потребує диск цієї операції, потрібно вибрати його у списку та проаналізувати, клацнувши кнопку Анализ. Програма у графічному вигляді відобразить інформацію про заповнення диска й в окремому діалоговому вікні дасть пропозицію щодо того, чи потрібно його дефрагментувати.

Для виконання операції, натискують Дефрагментация. Під час дефрагментації програма графічно відображує поточний стан диска. За допомогою кнопок Пауза і Остановить можна зробити паузу в її роботі чи цілком припинити процес. Утиліта не обробляє відкриті на поточний момент файли, тому перед її запуском варто завершити роботу всіх інших програм. Вона також не виконує дефрагментації файлів, що зберігаються в Корзині; його бажано очистити перед початком операції.


 1. Комп’ютерні віруси. Методи боротьби з комп’ютерними вірусами

Поняття про комп 'ютерні віруси

Зусиллями програмістів різних держав розпочалась епідемія комп'ютерних вірусів, яка триває до цього часу. У загальному випадку комп'ютерний вірус — це невелика програма, що ставить своєю дієтою власне розмноження. Вірус може також виконувати різні деструктивні дії від самих необразливих (наприклад, програвання музики) до фатальних для користувача (знищення даних на дисках і навіть порушення працездатності комп'ютера).

Комп'ютерний вірус це спеціально написана невелика програма, яка приєднує себе до інших програм і негативно впливає на їх виконання і роботу компьютера.

Така програма стає "хворою". Тепер вірус може разом з нею попасти у комп'ютер і розпочати свою "чорну" справу: заражати інші програми, псувати таблицю розташування файлів, "засмічувати" оперативну пам'ять, тощо. Через деякий час на комп'ютері починає творитися щось дивне:

 • програми перестають працювати або працюють неправильно:

 • на екрані з'являються зайві повідомлення і символи;

 • робота комп'ютера сповільнюється;

 • деякі файли виявляються зіпсованими:

 • комп'ютер повністю втрачає працездатність.

Класифікація вірусів

На сьогодні відомо більше десяти тисяч різноманітних вірусів. Класифікувати віруси (звичайно, умовно) можна так:

За об'єктами

зараження

Файлові - заражають виконувані файли і допоміжні програми

Завантажувальні - заражають завантажувальний сектор диска

Текстові - заражають текстові файли.

За зовнішнім

виглядом

Звичайні - код вірус) видно на диску.

Невидимі - замасковані, код вірусу заховано на диску.

Поліморфні - код вірусу видозмінюється.

За результатами діяльності

Безпечні - не виконують шкідливих дій, крім свого поширення і виконання безпечних ефектів

Небезпечні - виконують шкідливі дії, що призводять до втрати інформації і руйнування системи.

Типи вірусів

Бурхливий розвиток інформаційних технологій призвів до різкого росту кількості користувачів ПК і мереж; однак більшість користувачів має обмежені знання не тільки про функціонування комп’ютерів і програм, а й про правила комп’ютерної безпеки.

Внаслідок цього навіть прості комп’ютерні віруси викликають глобальні епідемії, що призводить до значних втрат часу і коштів.

Границя між комп’ютерним вірусом і звичайним програмним продуктом досить розмита. І все-таки можна позначити кілька обов’язкових умов у визначенні вірусу. По-перше, це здатність до самостійного розмноження з наступним впровадженням копій вірусу у файли, системні ділянки комп’ютера або навіть на інший комп’ютер по мережі. При цьому дублікати так само зберігають здатність до подальшого поширення. Як правило, віруси володіють якою-небудь деструктивною дією, хоча це і не є обов’язковою умовою.

Віруси-невидимки (stealth-віруси) являють собою програми, що перехоплюють звертання ОС до уражених файлів або секторів дисків і „підставляють” замість себе незаражені ділянки інформації. Крім цього, такі віруси при звертанні до файлів використовують досить оригінальні алгоритми, що дозволяють „обдурювати” резидентні антивірусні монітори.

Завантажувальні віруси заражають завантажувальний сектор флоппі-диска або вінчестера (у деяких випадках Master Boot Record – MBR). Для захисту від завантажувальних вірусів досить відключити завантаження з флоппі-диска або CD-ROM в установках BIOS.

Троянські коні – програми, що маскуються під які-небудь корисні додатки (наприклад, утиліти або ж антивірусні програми), але при цьому виконують різні руйнівні дії. Трояни не впроваджуються в інші файли і не мають здатності до самодублювання. У порівнянні з вірусами троянські коні малопоширені, оскільки після запуску вони або знищують себе разом з іншими даними на диску, або знищуються самим постраждалим користувачем.

Логічна бомба – тип троянського коня, що запускається при виконанні визначених дій чи умов. Цьому можуть послужити специфічні зміни у файлі або задана дата і час.

Макровіруси, що вперше з’явилися в 1995 році, сьогодні стали найбільшою проблемою в антивірусній боротьбі. Цей вид вірусів використовує мову VBA (Visual Basic for Application) для зараження документів MS Word, MS Excel, MS Outlook і навіть MS Access. Для того, щоб уберегти себе від макровірусів, необхідно відключити автозапуск макросів при відкритті документів вищезгаданих програм.

Поліморфні віруси – різновид комп’ютерних вірусів, що використовують спеціальні алгоритми для утруднення їхнього пошуку й аналізу. Це досягається шифруванням основного тіла вірусу і модифікаціями програми-розшифровувача.

Поштова бомба – дуже велике електронне повідомлення або кілька десятків тисяч повідомлень по електронній пошті, що відсилаються на адресу користувача з метою виведення з ладу системи.

Резидентні віруси відрізняються від нерезидентних тим, що після запуску інфікованої програми вони залишаються в оперативній пам’яті комп’ютера. У резидентних вірусів більше можливостей для контролю над комп’ютером і зараженням файлів різних програм.

Хробаки – комп’ютерні програми, що здатні саморозмножуватись, але на відміну від вірусів не заражають інші файли. Хробаки можуть створювати свої копії на комп’ютері або ж копіювати себе на інші комп’ютери в мережі.

Ознаки наявності вірусу

 • сильне уповільнення роботи комп'ютера;

 • несподівана поява на екрані сторонніх фраз;

 • поява різних відеоефектів (наприклад, перевертывание екрана):

 • провалля інформації з екрана

 • генерація різних звуків (один з вірусів, зокрема, грає гімн СРСР);

 • деякі програми перестають працювати, а інші поводяться дуже дивно;

 • на дисках з'являється велика кількість зіпсованих файлів даних, текстових файлів;

 • разом валиться уся файлова система на одному з дисків;

 • операційна система зненацька перестає бачити твердий диск;

 • довільно змінюється довжина окремих файлів;

 • комп'ютер перестає завантажуватися.

Профілактика зараженню вірусами.

Зазвичай ознакою появи вірусу на машині є незвичайні повідомлення або зображення на моніторі, зміна розміру файлів, зменшення швидкодії обробки даних. Тому що при сучасному інтенсивному обміні даними між комп'ютерами від зараження не застрахований ніхто. Найкращий захист - профілактика. Серед ефективних методів запобігання зараження:

 • захищати від запису свої дискети при передачі їх кудись;

 • обов'язково виконувати вірусну перевірку чужих дискет при одержанні інформації на дискетах звідкись;

 • ніколи не включати комп'ютер, якщо в дисководі знаходиться якась сумнівна дискета;

 • не завантажувати дані з інформаційних табло (BBS) чи інших мережних джерел, якщо файл не може бути перевірений на віруси;

 • не відкривати неочікуваних повідомлень E-mail від невідомих відправників, чи по крайній мірі, не відкривати файли вкладень (особливо, якщо хтось клянеться, що "І love You" і що в листі є щось "Very Funny";

 • не поспішати повідомляти своєї адреси E-mail кому потрапило в Інтернеті, так як пропонується на Web-сторінках;

 • використовувати антивірусні програми при кожному запуску комп'ютера.

Доповненням до цих заходів повинний бути постійний контроль найбільш важливої інформації з регулярним резервним копіюванням.

Антивірусні програми

Є десятки програм-антивірусів, які знаходять і знешкоджують віруси. Одна така програма може знаходити і знешкоджувати до кількох тисяч видів вірусів Класифікувати антивірусні програми (звичайно, умовно) можна так:


Детектори

Виявляють файли, заражені вірусами.

Лікарі (фаги)

"Лікують" заражені програми або диски, видаляючи із заражених програм віруси.

Ревізори

Спочатку запам'ятовують стан програм і дисків, а потім порівнюють поточний їх стан з попереднім і повідомляють про виявлені зміни у файловій системі

Фільтри

Перехоплюють ті звернення до системи, які використовуються вірусами для розмноження і нанесення шкоди.Ніколи не можна бути впевненим, що на вашому комп 'ютері всі віруси знешкоджено.

Справа в тому, що вірус спочатку розповсюджується, і лише через деякий час для його знешкодження розробляється антивірусна програма. Крім того, більшість вірусів мають "інкубаційний період" — спочатку непомітно поширюються і лише через деякий час дають про себе знати.


 1. Огляд антивірусного програмного забезпечення (ПЗ)

Антивірус Касперського Personal (www.kaspersky.ru)

Віруси, троянські програми, інтренет-хробаки й інші шкідливі програми – усі вони можуть нанести шкоду вашому ПК. Антивірус Касперского Personal не допустить їхньої присутності на комп’ютері завдяки постійному контролю над усіма потенційними джерелами проникнення – електронною поштою, інтернетом, зовнішніми носіями інформації.

Установка і використання Антивірусу Касперського Personal не викликає утруднень. Настройки програми винятково прості за рахунок можливості вибору одного з трьох визначених рівнів захисту: «максимальний захист», «рекомендований захист» і «максимальна швидкість». Завдяки зручному інтерфейсу ця програма стане кращим помічником навіть для початківців.

В програмі застосовується сучасна технологія захисту від вірусів, заснована на принципах евристичного аналізу другого покоління. Завдяки цьому програма здатна знайти рекордну кількість невідомих вірусів.

Програма автоматично перевіряє усі вхідні і вихідні поштові повідомлення на присутність вірусів в режимі реального часу, до їхнього надходження в поштову скриньку, а також здійснює лікування вхідної пошти. Крім того, програма дозволяє перевіряти і лікувати поштові бази різних поштових клієнтів за вимогою.

Антивірус Dr.Web (www.dials.ru/)

«ДиалогНаука» пропонує надійну антивірусну програму Dr.Web для захисту комп’ютерів, що працюють під керуванням операційних систем Windows 95/98/Me/NT/2000/XP. Антивірус Dr.Web дозволяє оперативно перевіряти всі носії інформації на наявність вірусів, виявляти і знешкоджувати віруси в оперативній пам’яті комп’ютера, на дисках і в електронній пошті. Працюючи автоматично і не відволікаючи користувача на спеціальні дії, Dr.Web надає кращі рішення для антивірусного захисту.

Антивірус Dr.Web – один із кращих по швидкості реагування на появу нових вірусів. Відновлення вірусних баз виходять, як правило, кілька разів на день, а іноді – до декількох разів у годину. Користувач має можливість задавати частоту автоматичного поновлення вірусних баз.

Швидке сканування всіх носіїв інформації дозволяє більш оперативно (у порівнянні з іншими антивірусними засобами) робити перевірку комп’ютерних систем. Крім того, Dr.Web проводить повну перевірку оперативної пам’яті і здатний зупинити будь-як вірусний процес. Інтелектуальний евристичний аналізатор дозволяє виявляти як абсолютно невідомі віруси, так і нові модифікації відомих.

Norton AntiVirus Corporate Edition (www. symantec.com)

Продукт Norton AntiVirus Corporate Edition захищає ПК і файлові сервери, забезпечує централізоване керування антивірусним захистом у рамках усього підприємства. Централізоване керування, здійснюване з єдиної консолі, дозволяє системним адміністраторам встановлювати обов’язкові для виконання правила безпеки, що гарантують своєчасне відновлення і правильне настроювання системи.

Технологія Digital Immune System надає доступ до серверних служб, що забезпечує швидке і надійне автоматичне виявлення, аналіз і видалення вірусів за допомогою унікальної автоматичної системи зі зворотним зв’язком. Навіть при максимальному напливі користувачів під час «епідемії» (як, наприклад, при поширенні вірусів LoveLetter і Melissa), розроблена корпорацією Symantec серверна архітектура гарантує швидку доставку необхідних для забезпечення повного захисту засобів нейтралізації вірусів.

Команда огляду і лікування в масштабах усього підприємства віддається з єдиної консолі керування, що забезпечує швидку й ефективну нейтралізацію вірусів на всіх інфікованих ПК і файлових серверах.

Крім того, завдяки повній інтеграції із сервером EMC Celerra File Server підтримується антивірусний захист підключених до мережі систем збереження даних. Антивірусне рішення Celerra забезпечує інтегрований, працюючий у режимі реального часу метод ідентифікації вірусів і захисту файлів від атак.Схожі:

Тема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми iconУрок 12. Тема уроку: встановлення і видалення програм. Відновлення видалених даних. Програма перевірки й очищення дисків. Де фрагментація дисків
...
Тема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми iconРозділ II підручники. Навчально-методичні посібники Віруси та антивірусні програми
Віруси та антивірусні програми: Навчальний посібник / Т.Є. Рак, О. Б. Зачко, О. О. Смотр. – Львів: Львівський державний університет...
Тема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми icon§ Архіватори та антивірусні програми
При архівації відбувається стискування інформації від 20% до 90%. Для архівації файлів використовують спеціальні програми, які називають...
Тема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми iconТема. Комп'ютерні віруси та антивірусні програми. П/р №5: "Захист пк від вірусів" Мета
Навчальна. Ознайомити з комп’териними вірусами та їх негативному впливові на роботу систем пк та антивірусними програмами. Навчтися...
Тема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми iconПротокол №3 від 31. 08. 10р. Голова В. О. Деркач
Використання ліцензійної програми управління освіти та знз (Місrosoft Оffice, сервісні програми обслуговування комп'ютера)
Тема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми iconТема: Програма Провідник
Мета: Уміти користуватися програмами Провідник (Ехрlоrеr) і Total Commander для огляду файлової системи, запуску програм, виконання...
Тема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми iconАнтивірусні програми та робота з ними
Комп'ютерний вірус це, як правило, дуже невелика програма (модуль), яка написана програмістом високої кваліфікації. Він пошкоджує...
Тема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми iconТема : Настроювання параметрів безпеки браузера. Настроювання та використання брандмауера. Антивірусні программи
Тема: Настроювання параметрів безпеки браузера. Настроювання та використання брандмауера. Антивірусні программи
Тема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми iconІнтерактивні технології на уроках інформатики на тему: Мета уроку: засвоїти і закріпити знання з теми «Поняття про віруси, антивірусні програми»
...
Тема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми iconРозпорядження " 20 " 01 2012 р. №37-р Про затвердження Календарного плану проведення заходів Регіональної програми підтримки та розвитку комунального
Регіональної програми підтримки та розвитку комунального підприємства «Дирекція з обслуговування майна спільного власності територіальних...
Тема: Програми обслуговування дисків. Антивірусні програми iconДокументи
1. /Факультативн_ програми з психолог_х з сайту МОНУ/i_doc_12062013_1.doc
2.
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи