Програма виховання дітей дошкільного віку \"Українотворець\" / Кононенко П. П., Касян Л. Г., Семенюченко О. В. УаІтаД \"Рада\", 2008 icon

Програма виховання дітей дошкільного віку "Українотворець" / Кононенко П. П., Касян Л. Г., Семенюченко О. В. УаІтаД "Рада", 2008
Скачати 114.46 Kb.
НазваПрограма виховання дітей дошкільного віку "Українотворець" / Кононенко П. П., Касян Л. Г., Семенюченко О. В. УаІтаД "Рада", 2008
Дата конвертації25.12.2012
Розмір114.46 Kb.
ТипПрограма

 1. Полтавська обл.

 2. ДНЗ “Дзвіночок” комбінованого типу Гадяцької міської ради вул. 50 р. Жовтня, 119 а., м.Гадяч.

 3. Одним з пріоритетних напрямків розвитку дошкільника ДНЗ №9 “Дзвіночок” Гадяцької міської ради є художньо-естетичний. У галузі мистецької освіти заклад працює за такими напрямками: образотворче мистецтво, народне мистецтво, хореографія. На базі ДНЗ№9 “Дзвіночок” Гадяцької міської ради створені мистецькі гуртки: з образотворчого мистецтва -“Ліхтарик”, театралізований - “Казка”, гурток хореографії “Мозаїка”.

 4. Дошкільний навчальний заклад №9 “Дзвіночок” Гадяцької міської ради працює за такими програмами:

  1. Базова програма розвитку дитини дошкільного віку “Я у Світі”/ Науковий керівник Кононко О.Л. – Світич, 2008.

  2. Програма розвитку дітей старшого дошкільного віку “Впевнений старт” (наказ МОН України про її затвердження та впровадження № 1111 від 23.11.2010 року).

  3. Програма розвитку дітей “Дитина” (лист МОН про надання грифу “Рекомендовано Міністерством освіти і науки України” № 1/11-11178 від 08.12.2010).

  4. Програма виховання дітей дошкільного віку “Українотворець” / Кононенко П.П., Касян Л.Г., Семенюченко О.В. – УаІтаД “Рада”, 2008.

  5. Програма з художнього виховання, навчання і розвитку дітей 2 – 6 років. Кольорові долоньки / Ликова І.О. – Ранок, 2008.

  6. Дитяча хореографія. Програма та навчально-методичне забезпечення хореографічної діяльності дітей від 3 до 7 років / Шевчук А.С. – Шкільний світ, 2008.

 5. Для впровадження мистецької освіти в дошкільному закладі використовуються такі навчально-методичні посібники:

  1. Методичні аспекти реалізації Базової програми розвитку дитини дошкільного віку “Я у Світі”/ Науковий керівник Кононко О.Л. – Світич, 2009.

  2. Керівництво дошкільним навчальним закладом / Майор Н.С., Манилюк Ю.С., Тимофеєва О.О. та ін. – Мандрівець, 2006.

  3. Індивідуалізація виховання в дитячому садку / Науковий керівник Ладивір С.О. – АПН України, 2007.

  4. Дивокрай. Вибрані дидактично-методичні матеріали у 2-х книгах / Калуська Л.В. – Мандрівець, 2007.

  5. Організація ігрової діяльності дітей дошкільного віку/ Автор –упорядник Бурова А.П. – Мандрівець, 2010.

  6. Розвивальні ігри для дошкільників/ Нечипорук Н.І., Томей О.П. – Ранок, 2007.

  7. Ігри упродовж дня /Чуб Н.В. – Ранок, 2007.

  8. Розвиток творчості старшого дошкільника в образотворчій діяльності (до Базової програми розвитку дитини дошкільного віку “Я у Світі”) / Терещенко О.П. – Світич, 2009.

  9. Зображувальна діяльність у дошкільному закладі/ Горошко Н.А. – Ранок, 2007.

  10. Розвиток дошкільнят у музично-руховій діяльності/ Шевчук А.С. – Шкільний світ, 2006.

  11. Типовий перелік обов’язкового обладнання, навчально-наочних посібників та іграшок в дошкільних навчальних закладах, затверджений наказом МОН України від 11.09.2009 р № 509.

  12. Методичні рекомендації “Підбір і використання іграшок для дітей раннього віку в дошкільних навчальних закладах” лист МОН України від 17.03.2006 р. № 1/9-470).

  13. Методичні рекомендації “Підбір і використання іграшок для дітей раннього віку в дошкільному навчальному закладі” від 26.07.2006 р. № 1/9 –153).

  14. “Організація освітнього процесу в дошкільних навчальних закладах у 2009 –2010 н. р.” лист МОН України від 10.06.09. № 1/9-393.

  15. Інструктивно-методичний лист МОН України “ Про роботу дошкільних навчальних закладів у 2011/2012 навчальному році” від 20.06.11р. № 1/9-482.

  16. Методичні рекомендації Гадяцького науково-методичного центру надані під час засідань методичних об’єднань вихователів, музичних керівників, семінарів та районних методичних зібрань даного напрямку роботи.

6.7. З метою збагачення умов для розвитку особистості вільної креативної комунікабельної, здатної розв’язувати нестандартні завдання, в ДНЗ впроваджуються різні інноваційні технології: тематичне та психолого-педагогічне проектування Т.Пироженко, елементи ейдетики у розробці В.Артюхович, гуманістично-особистісна технологія Ш.Амоношвілі, елементарне музикування К.Орфа, “Пісочна грамота” за методикою Т.М. Грабенко “Чудеса на піску”, навчання читання казкою (досвід ДНЗ “Денар” за Л.Б.Фесюковою м. Харків.), педагогічна спадщина В.О.Сухомлинського, казкотерапія, ігротерапія, музтерапія, кольоротерапія, сміхотерапія, природотерапія, аромотерапія, естетикотерапія.


Вихователь-методист Устінова І.В. використовує в роботі сучасну інноваційну методику – казкотерапію, яка дає змогу формувати на основі народних та авторських казок, казкових ідей, гармонійно-розвиненої суспільно-активної особистості, яка поєднує в собі духовне багатство, моральну чистоту та етичні норми, створення сприятливих умов для відкриття та освоєння власного Я і навколишнього світу, відпрацювання практичних навичок соціальної поведінки, формування соціальної позиції та вміння жити і працювати в соціумі.

В даній інновації у педагога є досвід роботи, який викладений в методичному посібнику “Казка все зробити може – світ пізнати допоможе”( корекційно-розвивальна програма для дітей старшого дошкільного віку).

Казкотерапія використовується педагогами ДНЗ під час ігрової, інтелектуальної, трудової діяльності дітей, розваг, вікторин, прогулянок, театралізованої діяльності.

Форми і методи, які застосовуються у роботі з дітьми:

 • художня література

 • бесіда

 • гра

 • український народний фольклор

 • придумування казок

 • образотворча діяльність

 • проблемні ситуації

 • психологічні ігри

 • вправи на релаксацію

 • творчі завдання

 • тренінги емоцій

 • моделювання та програвання ситуацій

 • хвилинки-роздуми

 • психогімнастика

 • переказ казки за опорною схемою (друдли)

 • ТРВЗ

 • переплутування казкових сюжетів і героїв

 • уведення нового героя в казку

 • зміна місця, часу, події

 • складання казки по колу

 • інсценізація.

Наприклад: методика “Асоціація за друдлами”.

Використання друдлів в роботі з дошкільнятами, сприяє розвитку асоціативного, дивергентного , творчого мислення, пам’яті, вчить знаходити нестандартні підходи до різноманітних задач. Свою думку дитина має обов’язково обґрунтувати, що спонукає її до мовленнєвої активності.

Починати використовувати друдли в роботі з дітьми можна вже з молодшої групи (4-й рік життя). На початкових етапах роботи з друдлами варто застосовувати предметні зображення, в яких можна побачити фрагмент запропонованого друдла. Наприклад: педагог показує друдл у вигляді дужки та говорить: “Подивіться на цю картинку. Про що ви подумали?” Обов’язково потрібно звернути увагу дітей на деталі предмета, підкреслюючи їхню схожість із друдлом. Так, півколо схоже на вушко ведмедика, на спинку мишки . Квадратики – як віконця в будинку, хустка або ковдра.

У роботі з дітьми середньої групи (5-й рік життя) допоміжні предметні зображення вже не потрібні, дітям показується друдл і ставиться запитання: “Про що ви подумали, побачивши цю картинку?”.

Діти дуже полюбляють миттєві перетворення, коли педагог за їхніми ідеями створює відповідні образи. Так до крапель води можна домалювати хмарку – і вже йде дощ, на основі хвилястих ліній малюємо мишку, до квадратика додаємо дах – і виходить будинок, кружечки з хвостиками і листочками перетворюються на яблучка тощо. В одному зображенні можна побачити десятки різноманітних ситуацій.

Продовжуючи роботу з дітьми старшої групи ( 6-й рік життя), можна використовувати як усі попередні групи, так і нові, більш ускладнені. Варто організувати заняття за темами, в межах яких дітям потрібно буде створити асоціативні образи. Можна запропонувати дітям придумати власні друдли та обгрунтувати їх. В цьому виді роботи немає помилкових і єдино правильних відповідей – кожна обґрунтована думка має право на існування. Головне, щоб заняття для дітей було цікавим, розважальним, пізнавальним.


Вихователь Семенова Г.В. впроваджує в роботу з дітьми проектну технологію. Розробила проекти навчально-виховної роботи з дітьми “Казкові перлинки” (для дітей молодшого віку), “У колі дружної родини” (для дітей старшого дошкільного віку). Метою цих проектів є розвиток у дітей активності, творчості, самостійного пошуку, розв’язання проблем.


Форми і методи, які використовуються у роботі з дітьми:

 • бесіди

 • спостереження

 • ігрові вправи

 • самостійна художня діяльність

 • читання розповідей, казок із використанням ілюстративного матеріалу, фланелеграфу, театру ляльок

 • використання опорних картинок

 • отримання домашнього завдання

 • проблемні ситуації

 • усі види театрів (пальчиковий, настільний, драматичний, ляльковий, театр іграшок, картинок, тіньовий театр)

 • моделювання

 • створення сценаріїв за міні-казками, міні-віршами

 • розваги, вікторини, конкурси

 • створення дерева цілей

 • аналіз, показ, пояснення

 • створення колажів.

Наприклад: методика “Створення коллажу”.

Інноваційний метод роботи створення коллажу, дозволяє малюкам зануритися в чарівний світ творчості. Починаючи з молодшої групи ( 4-й рік життя), вихователь разом з дітьми підбирає матеріал для створення коллажу. Наприклад: до проекту “Казкові перлини”, діти з педагогом розглядають картинки, ілюстрації з журналів, газет, пригадують в якій казці живе той чи інший казковий персонаж. Вихователь вирізає картинки і разом з дітьми створює коллаж, викладає вирізані деталі в цілу композицію, яку потім приклеює на великий аркуш паперу.

З середньої групи ( 5-й рік життя), завдання ускладнюється тим, що вихователь пропонує дітям самостійно підібрати матеріал за темою проекту ( наприклад: домашні тварини та птахи) вдома і принести на заняття. Разом з вихователем дошкільнята починають створювати маленькі шедеври. Попередньо обговоривши і розглянувши картинки, ілюстрації, пригадавши в яку казку можна “посилити” ту чи іншу тваринку, розкладають картинки за казками, моделюють коллаж і колективно починають працювати розподіливши обов’язки: одні вирізають, другі наклеюють на ватман, інші домальовують деталі олівцями, фломастерами, фарбами.

Діти старшої групи (6-й рік життя) самостійно шукають матеріал, придумують композицію, вирізають та наклеюють на аркуш, створюючи свій індивідуальний коллаж. Під час такої продуктивної діяльності діти часто створюють свої авторські казки, розвивають фантазію, творчість. За пропозицією вихователя діти із задоволенням індивідуальні коллажі об’єднують в одну цілу роботу, таку, як наприклад “Велика книга казок”, “Хто, хто в теремочку живе”, “ В гості до казки”. Велику допомогу в проектній діяльності надають батьки, які разом з дітьми вдома підбирають матеріал за темою, створюють коллаж. Така форма роботи з батьками сприяє зближенню сім’ї, створює атмосферу затишку і дарує безцінні хвилини духовного єднання.

Продуктивна творча діяльність виноситься на останній день чи тиждень проекту, де підсумовуються всі ті завдання, які ставилися на початку проекту.


Вихователь Пігнастій Л.В. працює за такою інноваційною технологією як – природотерапія, складовими якої є: кольоротерапія, аромотерапія, квіткотерапія з метою позитивного емоційного впливу, досягнення ефекту активізації у мовленнєвих та інших психічних процесах, а також для поліпшення стану здоров’я дітей.

В даній інновації у педагога є досвід роботи, який викладений у методичний посібник: “Рости здоровою, дитино!”


Форми і методи, які використовуються у роботі з дітьми:

 • бесіда-пояснення

 • динамічні ігри

 • асоціативна квітка

 • ігри на розвиток дрібнї моторики руки

 • арт-терапевтичні заняття

 • психопрофілактичні вправи

 • нетрадиційні методи малювання (друкування, штампування, малювання по склу, техніка квача, малювання сіллю, монотипія ляпкографія)

 • кольоротерапія

 • музична терапія

 • аромотерапія

 • квіткотерапія п

 • піскотерапія

 • флоромозаїка

 • флористика

 • конструювання з природного матеріалу.

Наприклад: метод – конструювання з природного матеріалу.

Починаючи з раннього віку (3-й рік життя) діти під час прогулянок збирають природній матеріал: опале листя, шишки, каштани тощо. З опалого листя малеча разом з вихователем перетворює його у “пишний осінній букет” в якому знаходяться всі зібрані листки: великі та маленькі, яскраві, різнокольорові. Це перший досвід малят створений власноруч.

У молодшому дошкільному віці (4-й рік життя) діти поступово переходять до створення композицій, працюють підгрупами, колективно, разом з вихователем. Наприклад : зібрані під час прогулянок різнокольорові та різні за розміром листочки перетворюють у чудовий “осінній килимок”, шкарлупи з волоських горіхів на жучків - сонечок, черепашок та казкових човників.

До ^ 5 років (середня група) діти мають вже навички роботи з природним матеріалом і тому легко переходять до самостійної діяльності, але під пильним оком вихователя. Діти в цьому віці із захопленням творять колективно. Перед початком роботи обговорюють композицію, що потрібно для її створення. Кожна дитина вибирає на свій смак за зразком вихователя той чи інший предмет з композиції, підбирає потрібний матеріал для цієї поробки , працює. Потім разом з вихователем складає всі поробки у єдине ціле.

Ускладнення конструювання з дітьми ^ 6-го року життя (старша група) заключається в тім, що діти самостійно обирають сюжетне конструювання з різним рівнем ускладнення (використовуються декілька видів природного матеріалу), можуть об’єднати в один складний сюжет за темою даною вихователем, а також працюють за задумом. Розвиваючи фантазію, творчість, логічне мислення діти власноруч перетворюють природні матеріали на іграшки, сувеніри, поробки. Під час роботи з природним матеріалом малюк постійно досліджує, знаходиться у тісному контакті з природою. Такий метод роботи дуже корисний для дітей. Він розвиває мислення, фантазію, спритність, акуратність. Робота з дрібними деталями тренує моторику, посидючість, увагу, розвиває творчі нахили, уяву, фантазію. Діти з задоволенням використовують саморобні фігурки, іграшки у своїх іграх, вигадуючи незвичайні історії.

8.Формування творчої компетентності дошкільнят через художньо-естетичний розвиток – мета, яку ставить перед собою педколектив дитячого садка №9 “Дзвіночок” Гадяцької міської ради. Задля її реалізації в ДНЗ функціонує кімната художньо-естетичного розвитку малят де створені центри, які дозволяють інтегрувати різні види дитячої художньої творчості: центр музичної діяльності – сприяє креативному та емоційно-ціннісному розвитку дітей який обладнаний таким матеріалом: друкованими таблицями, картинами (картини за змістом музичних творів, ілюстрації до музичних образів та ін.), картки для індивідуальної роботи, дитячі музичні іграшкові інструменти (струнні, духові, клавішно-язичкові, кнопково-язичкові, ударно-клавішні, музичні дзвіночки, ударні, шумові, брязкальця, шарманка, гітара, гармошка), музичні інструменти (баян, акордеон), технічні засоби (відеомагнітофон, магнітофон, телевізор, екран, диски з записами).

Художній центр – сприяє креативному та художньо-естетичному розвитку дітей. Обладнаний: репродукціями творів декоративного живопису, предметними картинками, національним одягом, друкованими таблицями, іграшками-моделями для малювання, ліплення, предметами матеріальної культури (крашанки, писанки, українські народні іграшки), м’яконабивні іграшки, ляльки, фігурки тварин і людей. Також є необхідний матеріал для самостійної художньої діяльності ( папір для малювання, кольоровий папір, картон, кольорові олівці, фломастери, фарби, пластилін, клей, глина, ножиці, пензлики, набір природного матеріалу, штучний і покидьковий матеріал), мольберт, ілюстрації до літературних та фольклорних творів, сюжетні картинки, дидактичні ігри, ігри і вправи для розвитку мовлення, загадки, скоромовки.

Театральний центр – сприяє соціально-моральному та мовленнєвому розвитку дітей. Обладнаний: театральною ширмою, екраном для тіньового театру, обладнанням для куточка рядження, елементами декораційних споруд для ігор-драматизацій, театральними костюмами, театром рукавичок, тіньовим, пальчиковим театрами, театром іграшок, великими театральними ляльками.

У цих центрах реалізується життєдіяльність дитини за сферами визначеними у Базовій програмі розвитку дитини дошкільного віку “Я у Світі”: “Природа”, “Культура”, “Люди”, “Я сам”.

Середовище кожної вікової групи містить образотворчий, літературний, комунікативний, соціальний центри, в яких діти пізнають світ природи та людини. Іграшки , атрибути, предмети-замінники об’єднуються за функціональними ознаками відповідно до різних видів предметно-ігрової діяльності дітей. Створені сюжетно-ігрові куточки: “Перукарня”, “Лікарня”, “Кухня”, “Пошта”, “Школа”, “Магазин”. Також обладнані куточки “Сенсорики”, що сприяє розвитку дрібної моторики дошкільнят. Тут є набори предметів для сортування, ємності різного розміру, мозаїки, конструктори, пазли, будівельні матеріали.

9. Вихованці та педагоги ДНЗ № 9 “Дзвіночок” Гадяцької міської ради брали участь у таких районних заходах мистецького спрямування:

 • в дитячому конкурсі з образотворчого мистецтва для дітей дошкільного віку: “Моя мама найкраща”, де отримали друге призове місце (2009 р.)

 • до Дня незалежності України

 • у святі вулиць мікрорайону “Заяр” м. Гадяча, приуроченому до свята Спаса (діти виконували пісні, декламували вірші, танцювали)

 • до 170 річчя з дня народження М.Драгоманова.

10. Дитячий садок брав участь в обласному педагогічному форумі: “Розвиток дошкільної освіти Полтавщини” в 2010 році, де презентувалися методичні посібники: “Народна творчість як засіб духовного виховання дошкільника” (з досвіду роботи муз. керівника ДНЗ № 9 Павленко Н.С.) та “Перспективно-календарне планування організації життєдіяльності дітей старшого дошкільного віку за Базовою програмою розвитку дітей дошкільного віку “Я у Світі” (методичні матеріали розроблені вихователем-методистом ДНЗ № 9 Устіновою І.В.).Схожі:

Програма виховання дітей дошкільного віку \"Українотворець\" / Кононенко П. П., Касян Л. Г., Семенюченко О. В. УаІтаД \"Рада\", 2008 iconПрограма розвитку дітей старшого дошкільного віку «впевнений старт» (для дітей 5-ти річного віку) «Для всіх дорослих, причетних до розвитку, виховання І навчання дітей»
Дошкільний вік значний період дитинства. У порівнянні з періодом раннього віку соціальні та духовні потреби дитини різко посилюються....
Програма виховання дітей дошкільного віку \"Українотворець\" / Кононенко П. П., Касян Л. Г., Семенюченко О. В. УаІтаД \"Рада\", 2008 iconЗміст Вступ 3 розділ І психологія дітей дошкільного віку 7 розділ ІІ проблема естетичного виховання дітей дошкільного віку з боку батьків 10
Розділ ІІІ проблема правильного виховання дітей дошкільного віку з боку батьків 23
Програма виховання дітей дошкільного віку \"Українотворець\" / Кононенко П. П., Касян Л. Г., Семенюченко О. В. УаІтаД \"Рада\", 2008 iconПрограма розвитку дітей старшого дошкільного віку
Дошкільний вік значний період дитинства. У порівнянні з періодом раннього віку соціальні та духовні потреби дитини різко посилюються....
Програма виховання дітей дошкільного віку \"Українотворець\" / Кононенко П. П., Касян Л. Г., Семенюченко О. В. УаІтаД \"Рада\", 2008 iconАльтернативні системи навчання та виховання дітей дошкільного віку в зарубіжній та вітчизняній практиці
Мета: розглянути та охарактеризувати інноваційні технології та системи виховання та розвитку дітей дошкільного віку у вітчизняній...
Програма виховання дітей дошкільного віку \"Українотворець\" / Кононенко П. П., Касян Л. Г., Семенюченко О. В. УаІтаД \"Рада\", 2008 iconПрограма для дітей старшого дошкільного віку
Науково-методична розробка "Флористика": інноваційна парціальна програма для дітей старшого дошкільного віку
Програма виховання дітей дошкільного віку \"Українотворець\" / Кононенко П. П., Касян Л. Г., Семенюченко О. В. УаІтаД \"Рада\", 2008 iconПрограма розитку, навчання та виховання Богуш А. М. Моє довкілля. Програма ознайомлення дітей старшого дошкільного віку з довкіллям. К.: "Шкільний світ", 2006 р
Богуш А. М. Моє довкілля. Програма ознайомлення дітей старшого дошкільного віку з довкіллям. – К.: “Шкільний світ”, 2006 р
Програма виховання дітей дошкільного віку \"Українотворець\" / Кононенко П. П., Касян Л. Г., Семенюченко О. В. УаІтаД \"Рада\", 2008 iconПро організацію обліку дітей дошкільного віку в 2013 році
«Про дошкільну освіту» (ст. 19), «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 32), на підставі листа Міністерства освіти і науки України...
Програма виховання дітей дошкільного віку \"Українотворець\" / Кононенко П. П., Касян Л. Г., Семенюченко О. В. УаІтаД \"Рада\", 2008 iconШапран Валентина Олександрівна Підготовка дитини до навчання в школі важливе завдання дошкільного виховання. Саме на розв’язання цього завдання спрямована програма
Саме на розв’язання цього завдання спрямована програма розвитку дітей дошкільного віку «Впевнений старт». Ми дорослі, педагогічні...
Програма виховання дітей дошкільного віку \"Українотворець\" / Кононенко П. П., Касян Л. Г., Семенюченко О. В. УаІтаД \"Рада\", 2008 iconРішення І всеукраїнського з'їзду педагогічних працівників дошкільної освіти про схвалення програми розвитку дітей старшого дошкільного віку "Впевнений старт", наказую
Надати програмі розвитку дітей старшого дошкільного віку "Впевнений старт" (далі Програма) гриф "Рекомендовано Міністерством освіти...
Програма виховання дітей дошкільного віку \"Українотворець\" / Кононенко П. П., Касян Л. Г., Семенюченко О. В. УаІтаД \"Рада\", 2008 iconРішення І всеукраїнського з'їзду педагогічних працівників дошкільної освіти про схвалення програми розвитку дітей старшого дошкільного віку "Впевнений старт", наказую
Надати програмі розвитку дітей старшого дошкільного віку "Впевнений старт" (далі Програма) гриф "Рекомендовано Міністерством освіти...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи