Полтавської області icon

Полтавської області
Скачати 261.22 Kb.
НазваПолтавської області
Дата конвертації22.10.2013
Розмір261.22 Kb.
ТипДокументи


ГАДЯЦЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ГАДЯЦЬКИЙ НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР
Н А К А З


05.06.201311


Про стан викладання та рівень навчальних досягнень учнів з історії та правознавства у загальноосвітніх навчальних закладах району в 2012/2013 н. р.

В умовах становлення в Україні громадянського демократичного суспільства зростає роль гуманітарних предметів системи освіти, які мають виховувати особистість школяра, готувати його до життя в світі, який постійно змінюється, вчити сучасних форм спілкування, розвивати здатність до швидкого засвоєння інформації і прийняття ефективних рішень.

Відповідно до плану роботи Гадяцького науково-методичного центру на 2012/2013 навчальний рік, затвердженого наказом Гадяцького науково-методичного центру від 20.08.2012 № 30, перспективного плану-графіка вивчення стану викладання та методичного забезпечення курсів інваріантної частини навчального плану на період з 2010/2011 н. р. по 2014/2015 н. р. затвердженого наказом відділу освіти райдержадміністрації від 21.01.2011 № 34 з вересня 2012 року по травень 2013 року районною експертною групою відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації вивчався стан історичної та правознавчої освіти у загальноосвітніх навчальних закладах району.

У 2012/2013 навчальному році викладання історії здійснювалось відповідно до Інструктивно-методичних рекомендацій щодо вивчення у загальноосвітніх навчальних закладах інваріантної складової навчального плану у 2012/2013 навчальному році (Лист Міністерства освіти і науки України від 01.06.2012 № 1/9-426).

У цьому навчальному році учні 5-9 класів навчалися за програмою «Історія України. Всесвітня історія. 5-9 класи» (Вступ до історії України 5-й клас, Історія України. Всесвітня історія (інтегрований курс) 6-й клас, 7-й клас, 8-й клас, 9-й клас. Для 10-11 класів академічного рівня та рівня стандарту – програми «Історія України. 10-11 класи» авторів Пометун О.І., Гупана Н.М., Фреймана Г.О. (52 години на рік, 1,5 години на тиждень); для класів історичного профілю чинними є програми «Історія України.
10-11 класи» (140 годин на рік, 4 години на тиждень) авторів Кульчицького С.В., Лебедєвої Ю.Г.

Для вивчення всесвітньої історії чинними були програми «Всесвітня історія. 10-11 класи (рівень стандарту/академічний рівень)» колективу авторів Ладиченко Т.В. та ін. Програма розрахована на 35 годин на рік (1 година на тиждень). Для класів історичного профілю – програма зі всесвітньої історії (автори Ладиченко Т.В., Черевко О.С., Камбалова Я.М.), що розрахована на 3 години на тиждень (105 годин на рік).

У 2012/2013 навчальному році учні 9-х класів навчалися за програмою «Правознавство. Практичний курс» авторів Пометун О.І., Ремех Т.О.

Для 10 класів рівня стандарту/академічного на вивчення правознавства відводилося 35 годин на рік (1 година на тиждень). Навчання учнів здійснювалося за програмою авторів Котюка І.І. та Палійчук Н.Й.

Усі програми розміщено на офіційному сайті Міністерства (www.mon.gov.ua) та надруковано у фахових виданнях.

Варіативна складова викладання історії забезпечувалася програмами курсів за вибором, рекомендованими Міністерством освіти і науки України.

У 2012/2013 навчальному році учні 5–9-х класів загальноосвітніх навчальних закладів району були на 100 % забезпечені підручниками з історії та правознавства. Учні 10-11- х класів, які вивчають історію України та всесвітню історію на рівні стандарту і академічному рівні, учні 10-х класів історичного профілю забезпечені підручниками на 100 %, а для 11 класу немає жодного підручника профільного рівня. Крім того для повного методичного забезпечення курсу історії у 10 класі назріла потреба у придбанні додатків до підручників, які охоплюють період в історії з 1921 по 1939 рр.

У загальноосвітніх навчальних закладах району історію 2012/2013 навчальному році викладали 58 вчителів, з них 28 (48,3 %) мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії», 17 (29,3 %) – кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії», 3 (5,2 %) – кваліфікаційну категорію «спеціаліст другої категорії», 10 (17,2 %) – кваліфікаційну категорію «спеціаліст». Звання «вчитель-методист» мають 6 педагогічних працівників (10,3 %), «старший вчитель» – 5 (8,6 %). Серед вчителів-предметників 9 (15,5 %) – молоді спеціалісти; 6 (10,3 %) – вчителі пенсійного віку (Додаток 1).

Курсовою перепідготовкою охоплені всі вчителі відповідно до перспективного плану. Підвищення кваліфікації при Полтавському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського у 2012/2013 навчальному році пройшли 8 вчителів історії та правознавства загальноосвітніх навчальних закладів району.

Структурою методичної роботи, визначеною наказом відділу освіти Гадяцької райдержадміністрації від 03.08.2012 № 355 «Про організацію методичної роботи в 2012/2013 навчальному році», передбачено функціонування районного методичного об'єднання вчителів суспільно-гуманітарного циклу предметів загальноосвітніх навчальних закладів району, керівником якого є вчитель Гадяцької спеціалізованої школи І-ІІІ ст. № 2 ім. Михайла Драгоманова Оніщенко Наталія Анатоліївна. Об'єднання працює над методичною проблемною темою: «Через інноваційну діяльність до розвитку критичного мислення учнів (Набуття вмінь роботи над історичними документами. Проблемно-пошуковий метод)». Традиційною формою роботи районного методичного об’єднання є його засідання. Перше засідання (28.08.2013, приміщення Гадяцької гімназії ім. Олени Пчілки) проведено у вигляді інструктивно-методичної наради щодо ознайомлення членів методичного об’єднання із основними нормативними документами, навчально-методичним забезпеченням викладання предмета і визначення основних напрямків діяльності методичного об’єднання в новому навчальному році. Інші засідання (09.01.2013, приміщення Гадяцької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 2 ім. Михайла Драгоманова; 29.03.2013, приміщення Гадяцької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 2 ім. Михайла Драгоманова) були проблемно-тематичними, що висвітлюють певні аспекти реалізації навчально-методичної проблеми, над якою працює методичне об’єднання.

Стан викладання та рівень навчальних досягнень учнів з історії та правознавства ґрунтовно вивчався у Гадяцькій спеціалізованій школі І-ІІІ ст. № 4, Веприцькій загальноосвітній школі І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу Сергія Трохимовича Васюти, Сарській спеціалізованій школі І-ІІІ ст., Качанівській загальноосвітній школі І-ІІ ст., Гадяцькій вечірній (змінній) школі.

Історію та правознавство в цих загальноосвітніх навчальних закладах викладають:

У Гадяцькій спеціалізованій школі І-ІІІ ст. № 4:

1. Бутенко Станіслав Миколайович – кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії», звання «cтарший учитель»;

2. Голубенко Людмила Миколаївна – кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії», звання «учитель-методист»;

3. Сапсай Валентина Павлівна – кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії».

У Сарській спеціалізованій школі І-ІІІ ст.:

1. Огризько Ігор Васильович – кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії»;

2. Пустовгар Сергій Володимирович – кваліфікаційна категорія «спеціаліст другої категорії»;

3. Лисенко Іван Володимирович – кваліфікаційна категорія «спеціаліст».

У Веприцькій загальноосвітній школі І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу Сергія Трохимовича Васюти:

1. Шкляр Зоя Романівна – кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії»;

2. Губська Світлана Сергіївна – кваліфікаційна категорія «спеціаліст».

У Качанівській загальноосвітній школі І-ІІ ст.:

1. Щіпка Юрій Павлович – кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії»;

2. Пустовгар Віталій Миколайович – кваліфікаційна категорія «спеціаліст першої категорії».

У Гадяцькій вечірній (змінній) школі Рябко Олексій Іванович – кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії».

Аналіз відвіданих уроків та виховних заходів, проведених письмових контрольних робіт з історії України та правознавства за завданнями відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації та Гадяцького науково-методичного центру, усного опитування учнів, результатів державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного оцінювання, І та ІІ етапів Всеукраїнських олімпіад з історії та правознавства, конкурсів, вивчення шкільної документації свідчать, що вчителі історії та правознавства обізнані з навчальними програмами, листами та рекомендаціями Міністерства освіти і науки України з питань викладання історії і правознавства у 2012/2013 навчальному році, Критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти, які затверджено наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 13.04.2011 № 329, вимогами до державної підсумкової атестації, іншими нормативно-правовими документами; мають належну науково-теоретичну підготовку, володіють сучасною методикою викладання навчальних предметів, вдумливо і науково організовують навчально-виховний процес, працюють над підвищенням рівня навченості школярів, стимулюють інтерес учнів до предметів, формують у них національну свідомість, загальнолюдські моральні якості, поглиблюють знання про історичне минуле держави, народні традиції та звичаї, розкривають особливості формування українського етносу, застосовують різноманітні форми і методи навчання, використовують цікавий додатковий матеріал з доступним, зрозумілим і захоплюючим викладом.

Календарно-тематичні плани, за якими працюють вчителі, відповідають діючим державним програмам, погоджені заступником директора з навчально-виховної роботи та затверджені директором навчального закладу.

Ведення сторінок класних журналів в основному відповідає чинним вимогам.

У вказаних навчальних закладах вивчення стану викладання та рівня навчальних досягнень учнів з історії та правознавства здійснюється 1 раз на 5 років відповідно до перспективного та річного планів роботи закладів. Результати контролю узагальнюються довідками та наказами.

Уроки вчителів Гадяцької спеціалізованої школи І-ІІІ ст. № 4 Голубенко Л.М. (педагогічний стаж 24 роки), Бутенка С.М. (педагогічний стаж 21 рік), Веприцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу Сергія Трохимовича Васюти Шкляр З.Р. (педагогічний стаж 14 років) свідчать про високий професіоналізм та ерудицію педагогів. Учителі намагаються зацікавити учнів історією та правознавством, переконують їх у необхідності історичних та юридичних знань, показують практичне значення знань з історії та правознавства, наголошують, що формування історичних компетентностей є необхідним елементом вихованості та освіченості людини. Уроки цих вчителів побудовані на поєднанні особистісно-орієнтованого, діяльнісного та компетентнісного підходів до навчання.

Важливим критерієм оцінки роботи вчителя та учнів на уроці є не стільки обсяг матеріалу, що вивчається, скільки формування в учнів вмінь аналізувати та узагальнювати інформацію, робити відповідні висновки. Тому Голубенко Л.М., Шкляр З.Р. навчають учнів працювати з підручником, аналізувати історичні документи, порівнювати історичні явища та процеси, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки шляхом заповнення таблиць, складання схем, огляду історичних пам'яток. Використовуючи настінний картографічний матеріал, атласи, контурні карти, формують в учнів просторову компетентність та картографічні уміння. Навчально-виховний процес на уроках чітко спланований, темп уроків високий.

Готуючи учнів 11-х класів до зовнішнього незалежного оцінювання, Бутенко С.М. органічно поєднує на уроках вивчення нового матеріалу і повторення вивченого у попередніх класах.

Учителі: Сарської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. Огризько І.В. (педагогічний стаж 21 рік), Гадяцької спеціалізованої школи І-ІІІ ст. № 4 Сапсай В.П. (педагогічний стаж 27 років), Качанівської загальноосвітньої школи І-ІІ ст. Щіпка Ю.П. (педагогічний стаж 26 років), Гадяцької вечірньої (змінної) школи Рябко О.І. (педагогічний стаж 30 років) – досвідчені, творчо працюючий педагоги. Юрій Павлович та Ігор Васильович зібрали тематичні папки з додатковою інформацією, наочними посібниками, роздатковим матеріалом. Вони проводять різні типи уроків, в тому числі і нетрадиційними. Олексій Іванович велику увагу приділяє роботі з підручником, історичними джерелами інформації. При вивченні нового матеріалу вищевказані вчителі використовують методи проблемного, наочного, словесного та практичного навчання (це різні види робіт з підручником, схемами, таблицями, складання планів, відповіді на запитання). Домашні завдання мають різнобічний характер – це і випереджуюче опрацювання параграфа, відповіді на запитання, складання планів, конспектів, повідомлення, реферати, робота з документами, проектами, презентації. Працюючи за принципом особистісно-орієнтованого навчання, вчителі намагаються диференціювати класні та домашні завдання.

Уроки історії, які проводить Сапсай В.П., насичені науковою і пізнавальною інформацією, формують в учнів інтерес і повагу до історії нашого народу, народів світу. Урокам притаманна оптимальна структура, логічність, послідовність. При плануванні обов’язково враховуються вікові особливості учнів, їх інтереси, працездатність. Вдало організовується робота в малих та великих групах.

Пустовгар В.М., учитель Качанівської загальноосвітньої школи І-ІІ ст. (педагогічний стаж 16 років) старанно готується до всіх уроків. На його уроках прослідковується урахування вікових особливостей, індивідуальних здібностей учнів, панує спокійна, доброзичлива атмосфера. Віталій Миколайович використовує міжпредметні зв'язки з правознавством, українською літературою, світовою літературою, образотворчим мистецтвом, приділяє увагу роботі з термінами, формує хронологічні компетентності учнів, доцільно організовує роботу з фотоархітектурних пам'яток. У ході подачі вчителем нового матеріалу учні складають опорні конспекти, які використовують на етапі закріплення та при підготовці домашнього завдання. Навчально-виховний процес чітко спланований. Проте переважають уроки комбінованого типу.

Водночас Пустовгару В.М. слід більше уваги приділяти розвитку мислення, культури мовлення, точності думки учнів; з метою розвитку пізнавальної активності учнів оптимально застосовувати форми, методи, прийоми навчальної роботи з учнями на різних етапах уроку, надаючи перевагу проблемно-пошуковим методам навчання; привчати учнів самостійно і з власної позиції оцінювати ту чи іншу історичну подію, історичну добу з позиції сучасності.

Учитель Сарскої спеціалізованої школи І-ІІІ ст. Лисенко І.В. (педагогічний стаж 2 роки) проводить уроки відповідно до навчальної програми і календарно-тематичного планування. Головну мету викладання історії вбачає у створенні в свідомості учнів позитивного ставлення до навчального предмету, формуванні специфічних, властивих історії, вмінь і навичок роботи, задоволенні природного інтересу дітей до минулого своєї країни та інших народів, вихованні активних особистостей із власним баченням світу. Іван Володимирович велику увагу приділяє формуванню в учнів уміння використовувати підручник для здобуття нових знань, аналізувати історичні документи та робити висновки. Викладаючи новий матеріал, використовує такі методи як пояснення, бесіда, застосовує проблемне навчання, розвиває асоціативне мислення учнів, спирається на їх життєвий досвід.

Але Лисенку І.В. під час підготовки до уроку слід чітко продумувати всі його етапи, звернути увагу на прогнозування навчальної діяльності на кожному етапі уроку; ширше використовувати міжпредметні зв’язки, вчити учнів складати історичні портрети; у повній мірі проводити роботу з картою, атласами, контурними картами, словникову роботу.

Учитель Сарської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. Пустовгар С.В. (педагогічний стаж 5 років) застосовує прийоми і методи навчання, які відповідають віковим особливостям учнів.

Але Сергію Володимировичу слід наполегливіше працювати по формуванню навчальних умінь на уроках історії, усвідомлення учнями сутності історичних явищ та подій, ролі особистості в них, об’єктивних причинно-наслідкових, хронологічних зв’язків; вчити учнів робити висновки, узагальнення, порівняння, виокремлювати основні, найсуттєвіші історичні події; раціонально використовувати час на всіх етапах уроку. Аналіз відвіданих уроків містить достатньо зауважень (щодо підготовки і проведення уроків) для того, щоб адміністрація школи більше уваги приділяла молодому спеціалісту і постійно надавала йому методичну допомогу.

Контрольними замірами знань з історії та правознавства у 2012/2013 навчальному році було охоплено 363 учні 6-11 класів. Високий рівень знань показали 85 учнів (23,4 %), достатній – 136 учнів (37,5 %), середній – 131 учні (36,1 %), початковий – 11 учнів (3 %), якісний показник успішності склав в середньому 60,9 % (Додаток 4).

Добре справилися з завданнями контрольної роботи з правознавства учні 10 класів Розбишівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів (учитель Пустовгар В.М.) де середній бал за контрольну роботу становить 10,6, Римарівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів (учитель Павленко А.М.) – 10, Рашівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів (учитель Возниця Л.А.), Петрівсько-Роменської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів ім. Героя Радянського Союзу М.Є.Пігіди (учитель Нагорна О.П.) – 9,4, Веприцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів ім. Героя Радянського Союзу Сергія Трохимовича Васюти (учитель Шкляр З.Р.)

Найнижчим є середній бал за контрольну роботу з правознавства в учнів Гадяцької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 3 – 6,04 (учитель Возниця Л.І.).

Значно поліпшили середній бал учні Великобудищанської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів – 8 проти 5,6 бала у 2012 році (учитель Сватковський В.І.).

Виявлено незначну різницю в оцінюванні знань учнів (+0,1) між стартовим рівнем навчальних досягнень, результатами контрольних випробовувань та підсумковою оцінкою, що свідчить про об’єктивність оцінювання знань учнів вчителями правознавства, зокрема необхідно відзначити Сватківську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів (учитель Будник К.Д.), Лютенську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів ім. Героя Радянського Союзу М.Л. Величая (учитель Шаповал В.В.), Сарську спеціалізовану школу І-ІІІ ступенів (учитель Лисенко І.В.), Велико-будищанську спеціалізовану школу І-ІІІ ступенів (учитель Сватковський В.І.), Мартинівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів (учитель Киричко Г.П.).

Просте слід відмітити високу позитивну динаміку в оцінюванні учнів Розбишівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів (учитель Пустовгар В.М.) та високу негативну динаміку у Гадяцькій гімназії імені Олени Пчілки (учитель Білоус Т.М.), що говорить про значні розбіжності у оцінюванні знань учнів.

При виконанні контрольної роботи з правознавства в учнів виникли труднощі при формулюванні визначення понять, що пов’язано з недостатнім розвитком мовленнєвих здібностей та слабким понятійним апаратом; значна частина учнів 10 класів слабо володіють навичками порівняння, не вміють робити необхідні висновки, недостатнім є розуміння практичного застосування набутих знань з правознавства; у багатьох відповідях спостерігається їх частковість.

Завдання контрольної роботи з історії добре виконали учні 7 та 11 класів Веприцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу Сергія Трохимовича Васюти (учитель Шкляр З.Р.), учні 7 класів Гадяцької спеціалізованої школи І-ІІІ ст. № 4 (учитель Сапсай В.П.), учні 6 та 8 класів Качанівської загальноосвітньої школи І-ІІ ст. (учителі Пустовгар В.М., Щіпка Ю.П.), учні 8 та 11 класів Сарської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. (учителі Лисенко І.В., Огризько І.В.).

Проте якісний показник навченості у учнів 12 класу Гадяцької вечірньої (змінної) школи становить 27 % (учитель Рябко О.І.), а у з 14 учнів 7 класу Сарської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. лише двоє отримали бали високого та достатнього рівнів (якісний показник навченості учнів – 14,2 % !).

Якісний аналіз письмових робіт з історії показав, що учні не вміють системно і послідовно викладати набуті знання, частими є помилки щодо знання учнями хронологічних рамок подій; недостатніми є навички узагальнення, порівняння, систематизації навчального матеріалу для завдань ІІІ та IV рівнів складності, надзвичайно обережно висловлюють свою думку по відношенню до того чи іншого історичного факту; не досить компетентно і цілеспрямовано орієнтуються в інформаційному та комунікативному просторі.

Проте продовжує підвищуватися інтерес і результати діяльності вчителів історії та правознавства з обдарованими дітьми. Особливу увагу до роботи з цією категорією учнів виявляють вчителі їхні учні беруть участь і стають переможцями та призерами районних, обласних етапів Всеукраїнських олімпіад з історії та правознавства, займаються у територіальному відділенні МАН, здійснюють наукові дослідження. У 2012/2013 навчальному році в ІІ (районному) етапі Всеукраїнських олімпіад з історії та правознавства взяли участь 139 учнів, 47 з яких стали переможцями. Особливо слід відмітити вчителів історії та правознавства, які підготували трьох і більше переможців районного етапу Всеукраїнських олімпіад з історії та правознавства – це Голубенко Л.М. (Гадяцька спеціалізована школа І-ІІІ ст. № 4) – 8 переможців; Бірченко О.П. – 4 переможці, Нагорна О.П. – 3 переможці (Петрівсько-Роменська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу М.Є.Пігіди); Пустовгар В.М. (Розбишівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст., Качанівська загальноосвітня школа І-ІІ ст.) – 4 переможці; Білоус Т.М. (Гадяцька гімназія ім. Олени Пчілки) – 3 переможці; Майборода С.М. (Гадяцька спеціалізована школа І-ІІІ ст. № 2 ім. Михайла Драгоманова) – 3 переможці.

У 2013 році переможцями ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з історії стали: учень 11 класу Сарської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів Столяров Дмитро, ІІ місце (учитель Огризько І.В.), учень 11 класу Лютенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу М.Л.Величая Качур Владислав, ІІІ місце (учитель Клименко В.Г.).

У І етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН у секції у секції «Історичне краєзнавство» брали участь 5 учнів, переможці: Качур Владислав учень 11 класу Лютенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу М.Л.Величая (науковий керівник Маслова С.І.), Коваленко Вікторія учениця 11 класу Петрівсько-Роменської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу М.Є.Пігіди (науковий керівник Бірченко О.П.), Лукаш Іван учень 9 класу Гадяцької спеціалізованої школи І-ІІІ ст. № 4 (науковий керівник Сапсай В.П.); у секції «Релігієзнавство та історія релігії» – 2 учні, переможці: Лобода Лілія учениця Гадяцької гімназії ім. Олени Пчілки (науковий керівник Васюта Л.І.), Титаренко Ольга учениця 9 класу Сарської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. (науковий керівник Шимка Н.П.); у секції «Правознавство» – 2 учні, переможець: Зінчик Вікторія учениця 11 класу Лютенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу М.Л.Величая (науковий керівник Сніжко М.М.); у секції «Історія України» – 1 учень; «Етнологія» – 1 учень; «Філософія» – 1 учень.

У ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України робота учня 11 класу Лютенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу М.Л.Величая Качура Владислава у секції «Історичне краєзнавство» виборола ІІ місце.

Відповідно до Положення про проведення районного учнівського конкурсу знавців історії імені Михайла Драгоманова, затвердженого наказом відділу освіти від 24.09.2012 № 439, зареєстрованого Гадяцьким районним управлінням юстиції 24.09.2012 за № 8/237, наказу відділу освіти від 18.10.2012 № 483 «Про проведення районного учнівського конкурсу знавців історії імені Михайла Драгоманова у 2012/2013 навчальному році» (із змінами внесеними наказом відділу освіти від 18.10.2012 № 483) проведено районний учнівський конкурс знавців історії імені Михайла Драгоманова у два етапи.

Темами районного учнівського конкурсу знавців історії імені Михайла Драгоманова у 2012/2013 навчальному році були теми, присвячені 75-річчю утворення Полтавської області та 90-річчю утворення Гадяцького району: «Україна – це моя Батьківщина» для учнів 4-6 класів; «Полтавщина – мій рідний край» для учнів 7-9 класів; «Історичні постаті Гадяччини» для учнів 10-11 класів.

У І (шкільному) етапі Конкурсу взяло участь 667 учнів 26 загальноосвітніх навчальних закладів (у 2011/2012 навчальному році – 564 учнів 24 загальноосвітніх навчальних закладів).

ІІ (районний) етап Конкурсу проведено 09.12.2012 у Гадяцькій спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів № 2 імені Михайла Драгоманова.

У районному етапі Конкурсу взяли участь 180 учнів 23 загальноосвітніх навчальних закладів (у 2011/2012 навчальному році – 123 учні 22 загальноосвітніх навчальних закладів). Вперше у ІІ етапі Конкурсу взяли участь учні Соснівської загальноосвітньої школи І-ІІ ст. та Ціпківської загальноосвітньої школи І-ІІ ст.

Рішенням журі ІІ етапу Конкурсу визначено 48 призових місця, що становить 26,7 % від загальної кількості учасників.

Лідерами у цих інтелектуальних змаганнях є учні Петрівсько-Роменської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу М.Є.Пігіди (вчителі Бірченко О.П., Нагорна О.П.), Гадяцької спеціалізованої школи І-ІІІ ст. № 2 ім. Михайла Драгоманова (вчителі Анадолова М.П., Бредун М.В., Майборода С.М., Оніщенко Н.А.), Гадяцької гімназії імені Олени Пчілки (вчителі Федоренко О.О., Білоус Т.М.), Гадяцької спеціалізованої школи І-ІІІ ст. № 4 (вчителі Сапсай В.П., Голубенко Л.М., Бутенко С.М.), Гадяцької спеціалізованої школи І-ІІІ ст. № 3 (вчителі Возниця Л.І., Кулик К.П.), Веприцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу Сергія Трохимовича Васюти (вчителі Таранушенко В.М., Шкляр З.Р.), Книшівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. (вчитель Голоуз А.С.), Гадяцької спеціалізованої школи-інтернату І-ІІІ ст. ім. Є.П.Кочергіна Полтавської обласної ради (вчителі Каліберда О.Л., Галушка Н.А.), Мартинівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. (вчитель Киричко Г.П.).

03.04.2013 у 7 загальноосвітніх навчальних закладах району проведено Міжнародний учнівський конкурс юних істориків «ЛЕЛЕКА – 2013»  (залучено 151 учень, у 2011/2012 навчальному році – 167).

У 2012/2013 навчальному році не брали участі в олімпіадах та конкурсах з історії та правознавства учнів Біленченківської загальноосвітньої школи І-ІІ ст., Гречанівської загальноосвітньої школи І-ІІ ст., Середняківської загальноосвітньої школи І-ІІ ст.

Проведено моніторингове дослідження якості підручників для 11 класів з всесвітньої історії (автор Ладиченко Т.В.) – залучено 4 вчителі, 20 учнів, 20 батьків та історії України (автори О.І. Пометун, Н.М. Гупан) – залучено 4 вчителі, 20 учнів, 20 батьків та апробацію підручника «Історія України» для 10 класу (рівень стандарту, академічний рівень) авт. Реєнт О.П., Малій О.В. у Петрівсько-Роменській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів імені Героя Радянського Союзу М.Є.Пігіди (учитель історії Бірченко О.П.) та підручника «Історія України» для 11 класу (рівень стандарту, академічний рівень) авт. Пометун О.І. Гупан Н.М. у Гадяцькій спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів (учитель історії Кулик К.П.).

Вивчено досвід роботи вчителів суспільно-гуманітарного циклу предметів:

Олійника П.В. – учителя історії Бобрицької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Гадяцької районної ради «Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках історії»;

Огризька І.В. – учителя історії Сарської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів Гадяцької районної ради «Тестові завдання на уроках історії»;

Сапсай В.П. – учителя історії Гадяцької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 4 Гадяцької районної ради «Виховання толерантності на уроках історії»;

Дубини Н.М. – учителя історії та правознавства Ціпківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Гадяцької районної ради «Особистісно-орієнтоване навчання в процесі вивчення історії».

Окрім того, членами районного методичного об’єднання здійснювалася видавнича діяльність, зокрема методичних посібників: «Використання прийомів технології критичного мислення на уроках історії» / Бірченко О.П. – Петрівка-Роменська: Петрівсько-Роменська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Героя Радянського Союзу М.Є. Пігіди, 2013 та «Активізація розумової діяльності учнів на уроках історії та правознавства. Науково-методичний супровід організації та проведення Всеукраїнських та регіональних конкурсів учнівської молоді суспільно-гуманітарного циклу предметів» / Майборода С.М. – Гадяч: Гадяцький науково-методичний центр, 2013.

Вчителі історії та правознавства розробили:

1.Методичні рекомендації щодо підготовки до Всеукраїнських олімпіад з історії та правознавства (вересень 2012 р.) авт. Майборода С.М.;

2.Методичні рекомендації щодо проведення державної підсумкової атестації з історії України (11 класи) у 2012/2013 навчальному році (травень 2013 р.) авт. Майборода С.М.;

3.Методичні рекомендації щодо підготовки до моніторингових досліджень рівня навчальних досягнень учнів 10 класів загальноосвітніх навчальних закладів з правознавства у 2012/2013 навчальному році (лютий 2013 р.) авт. Голубенко Л.М.;

4.Завдання до моніторингових досліджень рівня навченості учнів з правознавства (10 кл.) (вересень-грудень 2012 р.) авт. вчителі правознавства ЗНЗ району.

Засвоєнню програмового матеріалу учнями сприяють предметні тижні. У всіх перевірених школах така робота добре налагоджена. У рамках тижнів проводяться театралізовані уроки, заочні подорожі, екскурсії по історичних місцях рідного краю та в музеї, конкурси стінних газет, зустрічі з видатними людьми Гадяччини та Полтавщини, працівниками музеїв, диспути, конференції, перегляд та обговорення історичних фільмів тощо.

Зусиллями вчителів зміцнюється матеріально-технічна база навчальних закладів з історії та правознавства – модернізуються наявні навчальні кабінети. Частина з них оформлена згідно з вимогами Положення про навчальний кабінет: тематичні стенди, таблиці, карти, атласи, науково-методична та довідкова література, реферати, доповіді, дидактичні та дослідницькі матеріали, методичні розробки уроків і позакласних заходів. Серед кращих в районі – кабінети історії та правознавства Розбишівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст., Лютенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу М.Л.Величая, Великобудищанської спеціалізованої школи І-ІІІ ст., Хитцівської загальноосвітньої школи І-ІІ ст., Качанівської загальноосвітньої школи І-ІІ ст.

Суттєве значення у формуванні світогляду, розвитку інтересу школярів до вивчення історичних дисциплін відіграють музеї, в першу чергу ті, які створені безпосередньо у навчальних закладах. У переважній більшості загальноосвітніх навчальних закладів створено музей з історії рідного краю, учні під керівництвом вчителів історії в позаурочний час залучаються до проведення пошукової дослідницької роботи, повернення забутих імен національних героїв, вивчення історичного минулого рідного краю, проводяться конкурси, круглі столи тощо. Особливо слід відмітити роботу – Зразкового краєзнавчого музею Лютенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу М.Л.Величая, музею нафти і газу Полтавщини у Гадяцькій спеціалізованій школі І-ІІІ ст. № 4, шкільних музеїв Хитцівської загальноосвітньої школи І-ІІ ст., Сарської спеціалізованої школи І-ІІІ ст., Качанівської загальноосвітньої школи І-ІІ ст.

Відділ освіти, молоді та спорту райдержадміністрацій, Гадяцький науково-методичний центр, керівники навчальних закладів приділяють значну увагу контролю за виконанням навчальних планів і програм, станом викладання та рівнем навчальних досягнень учнів з історії та правознавства. Протягом останнього року це питання розглядалося на засіданнях: науково-методичної ради НМЦ, педагогічних рад навчальних закладів, прийняті відповідні рішення, видані накази.

В арсеналі діяльності Гадяцького науково-методичного центру – індивідуальні (наставництво, стажування, консультації), колективні та групові постійно діючі і періодичні форми роботи, спрямовані на ріст фахової майстерності та готовності педагогів до впровадження інноваційних освітніх технологій і методик – семінари, конференції, «круглі столи», засідання творчих і проблемних груп, школи молодого вчителя, педагогічної майстерності тощо. Так, 15.02.2013 на базі Петрівсько-Роменської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені М.Є.Пігіди проведено семінар учителів історії та правознавства загальноосвітніх навчальних закладів району з проблеми: «Використання виховного потенціалу навчальних програм з суспільних дисциплін. Критичне мислення – потреба часу» та протягом навчального року – шість засідань творчої групи вчителів історії «Використання краєзнавчого матеріалу на уроках історії».

Для покращення координації роботи вчителів історії та правознавства з Гадяцьким науково-методичним центром створено сайт районного методичного об’єднання вчителів суспільно-гуманітарного циклу предметів Гадяцького району Полтавської області http://rmoist.ucoz.ua.

Проте у викладанні історії та правознавства в загальноосвітніх навчальних закладах району є ряд суттєвих недоліків і проблем. Зокрема, навчально-матеріальна база кабінетів історії та правознавства навчальних закладів району у багатьох випадках не відповідає сучасним вимогам і не сприяє якісному засвоєнню програмового матеріалу.

Виявлено ряд недоліків і упущень у формуванні компетенцій учнів. За останні три роки відзначено тенденцію до зниження якості знань, особливо в учнів 7-9 класів – вони поверхово знають фактичний матеріал, не вміють давати порівняльну характеристику історичних подій, процесів, пояснювати історичні терміни, погано орієнтуються в історичній хронології.

У загальноосвітніх навчальних закладах району, де вивчався стан викладання та рівень знань з історії і правознавства, недостатньо впроваджується допрофільна підготовка і профільне навчання. На даний час профільне вивчення історії здійснюється лише у 2 навчальних закладах району – Гадяцькій спеціалізованій школі І-ІІІ ст. № 2 ім. Михайла Драгоманова, Гадяцькій спеціалізованій школі І-ІІІ ст. № 4. Часто історичні гуртки працюють формально.

Бібліотеки навчальних закладів недостатньо поповнюються навчальною, науковою, енциклопедичною, інформаційно-довідковою, методичною літературою та фаховими виданнями. У загальноосвітніх навчальних закладів не передплачено фахові журнали і газети з історії, погане забезпечення картами з історії України та всесвітньої історії.

Виходячи з вищесказаного,


Н А К А З У Ю :


1. Відзначити, що адміністрації загальноосвітніх навчальних закладів району здійснили практичні заходи щодо розвитку історичної та правознавчої освіти, творчого підходу вчителів до роботи, зміцнення навчально-методичної бази для викладання історії й правознавства.

2. Відмітити досвід роботи вчителів історії та правознавства Нагорної О.П., Бірченко О.П. (Петрівсько-Роменська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу М.Є.Пігіди), Голубенко Л.М. (Гадяцька спеціалізована школа І-ІІІ ст. № 4), Огризька І.В. (Сарська спеціалізована школа І-ІІІ ст.), Шкляр З.Р. (Веприцька загальноосвітня школа І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу Сергія Трохимовича Васюти).

3. Нагородити грамотою Гадяцького науково-методичного центру за особливі успіхи у роботі з обдарованою учнівською молоддю:

3.1. Вчителя історії Сарської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. Огризька Ігоря Васильовича.

3.2. Вчителя історії та правознавства Веприцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. ім. Сергія Трохимовича Васюти Шкляр Зою Романівну.

4. Забезпечити викладання історії у 5-х класах за новими підручниками та навчальними програмами.

З 01.09.2013

5. Рекомендувати керівникам загальноосвітніх навчальних закладів:

5.1. Проаналізувати результати вивчення стану викладання історії та правознавства. Визначити конкретні шляхи і вжити заходів щодо усунення недоліків у роботі вчителів історії й правознавства, проаналізувати причини їх виникнення.

До 01.09.2013

5.2. Спрямувати увагу на посилення внутрішньошкільного контролю за станом викладання історії та основ правознавства, рівнем навчальних досягнень учнів.

Протягом 2013/2014 н. р.

5.3. Приділяти увагу компетентнісному підходу до навчання предмета при здійсненні контролю за станом викладання історії України та всесвітньої історії.

Протягом 2013/2014 н. р.

5.4. Підвищити персональну відповідальність вчителів історії і правознавства за наслідки навчально-виховного процесу.

Протягом 2013/2014 н. р.

5.5. Сприяти впровадженню в практику роботи вчителів інноваційних освітніх технологій на засадах особистісно орієнтованого навчання, а також використанню інформаційно-комунікаційних технологій в урочній і позаурочній роботі.

Постійно

5.6. Вжити заходів щодо забезпечення допрофільної підготовки учнів загальноосвітніх навчальних закладів.

До 01.09.2013

5.7. Продовжувати удосконалення системи роботи з обдарованими школярами. Розширити мережу факультативів і курсів за вибором, гуртків суспільно-гуманітарного спрямування.

Протягом 2013/2014 н. р.

5.8. Варіативну складову навчальних планів забезпечувати програмами, надрукованими у збірнику навчальних програм курсів за вибором для учнів 5-9 класів основної школи та 10-11 класів суспільно-гуманітарного напряму старшої школи. Ч. І, ІІ, ІІІ., К.: 2010.

5.9. Проаналізувати наявний стан та розробити перспективне прогнозування удосконалення навчально-методичного та матеріально-технічного забезпечення викладання історії та правознавства. Поповнити бібліотечні фонди дидактичними та методичними посібниками, науково-популярною літературою, вишукати кошти та здійснити передплату фахових періодичних видань.

До 01.09.2013

5.10. При розподілі годин з предмету «Правознавство» надавати перевагу вчителям суспільних дисциплін, які пройшли курси з даного предмета.

Серпень 2013 р.

6. Рекомендувати вчителям історії та правознавства:

6.1. Працювати у напрямку формування в учнів історичних компетентностей (просторової, картографічної, хронологічної, логічної, інформаційної, аксіологічної та мовної).

Протягом 2013/2014 н. р.

6.2. Більше уваги приділяти формуванню в учнів уміння розв’язувати типові для їх віку соціально-правові ситуації, спираючись на конкретні норми законодавства.

Постійно

6.3. Приділяти більше уваги поточному оцінюванню знань учнів.

Постійно

6.4. Підвищувати якість засвоєння знань з історії та правознавства шляхом комп’ютерних технологій.

Постійно

6.5. Неухильно виконувати Інструкцію з ведення класного журналу учнів 5-11(12)-х класів загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 03.06.2008 № 496.

Протягом 2013/2014 н. р.

6.6. Продовжувувати удосконалення системи роботи з обдарованими школярами.

Постійно

6.7. Активізувати роботу з написання і представлення власних робіт на районних педагогічних виставках-ярмарках, надання матеріалів до друку у фахових періодичних виданнях.

Протягом 2013/2014 н. р.

6.8. Сприяти участі учнів ЗНЗ району у Всеукраїнському  інтерактивному  конкурсі юних суспільствознавців «Кришталева сова» та Міжнародному учнівський конкурс юних істориків «ЛЕЛЕКА – 2014» 

Протягом 2013/2014 н. р.

7. Учителю Сарської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. Пустовгару С.В.:

7.1. Більше уваги приділяти розвитку в учнів умінь аналізувати, висловлювати судження, робити висновки, давати оцінку історичним і правовим подіям, явищам і процесам.

7.2. Акцентувати увагу учнів на використанні різних джерел знань, із розумінням їх особливостей, уміння критично оцінювати факти та діяльність історичних діячів.

7.3. Дотримуватися систематичності у викладанні, раціонально використовувати робочий час на уроці.

Протягом 2013/2014 н. р.

8. Методисту науково-методичного центру Майбороді С.М.:

8.1. Продовжити роботу над вивченням і поширенням перспективного педагогічного досвіду вчителів району, надати практичну допомогу вчителям історії та правознавства в організації роботи з питань удосконалення форм і методів навчання, підвищення професійної підготовки вчителів.

Постійно

8.2. Сприяти запровадженню інноваційних освітніх технологій, моніторингу якості історичної освіти, залученню вчителів до проведення науково-пошукової, краєзнавчої роботи.

Постійно

8.3. Забезпечити навчання вчителів історії та правознавства з проблем допрофільного і профільного навчання, використання особистісно орієнтованих педагогічних технологій, посилення практичної спрямованості курсу історії.

До 01.10.2013

8.4.Забезпечити організаційно-методичний супровід викладання історії України у 5-х класах за новими підручниками та навчальними програмами.

Протягом 2013/2014 н. р.

9. Голові районного методичного об’єднання вчителів суспільно-гуманітарного циклу предметів Оніщенко Н.А.:

9.1. Обговорити результати вивчення стану викладання історії та правознавства на засіданні районного методичного об’єднання вчителів.

Серпень 2013 р.

9.2. Забезпечити якісну підготовку до проведення моніторингових досліджень рівня навчальних досягнень учнів з історії та правознавства у 2014/2015 – 2015/2016 н. р.

Протягом 2013/2014 н. р.

9.3. Забезпечити організаційно-методичний супровід викладання історії України у 5-х класах за новими підручниками та навчальними програмами.

Протягом 2013/2014 н. р.

10. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.


Директор Т.Ю. Смірнова


Майборода 2-36-73
Схожі:

Полтавської області iconІ. П. Котляревського Полтавської міської ради Полтавської області І. Загальні положення полтавський міський національний ліцей №1 ім. І. П. Котляревського зареєстровано розпорядження
Котляревського розпорядженням виконавчого комітету Полтавської міської ради №1047-р від 29. 12. 2000 та згідно з рішенням виконавчого...
Полтавської області iconДодаток №3 до рішення тринадцятої сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 7 вересня 2011року статут полтавського міського багатопрофільного ліцею №1
Котляревського розпорядженням виконавчого комітету Полтавської міської ради №1047-р від 29. 12. 2000 та згідно з рішенням виконавчого...
Полтавської області icon№ п/п Прізвище, ім’я, по батькові учня
Полтавський міський багатопрофільний ліцей №1 ім.І. П. Котляревського Полтавської міської ради Полтавської області
Полтавської області iconНаказ №82 о/д Про організацію комплектування Кременчуцької загальноосвітньої школи №3 педагогічними кадрами
Кременчуцької міської ради Полтавської області, затвердженого рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської...
Полтавської області iconКременчуцька міська рада полтавської області виконавчий комітет
...
Полтавської області iconКубок Полтавської області зі спортивного орієнтування, присвячений Дню незалежності України 17 – 19. 08. 2012 р. Оржицький р-н
Змагання відкриті, особисті. До участі у змаганнях допускаються спортсмени міст, районів Полтавської та інших областей
Полтавської області iconНаказ №135 о/д Про організацію комплектування Кременчуцької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №7 з поглибленим вивченням фізичної культури та основ здоров'я педагогічними кадрами
Кременчуцької міської ради Полтавської області, затвердженого рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської...
Полтавської області iconКременчуцька міська рада полтавської області виконавчий комітет
Головного управління освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації №01-01-28/719 від 29. 03. 2012 року про подачу відповідних...
Полтавської області iconГадяцька районна державна адміністрація полтавської області відділ освіти, молоді та спорту
Департаменту освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації, Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної...
Полтавської області iconНаказ №107 смт. Котельва котелевська районна державна адміністрація полтавської області відділ охорони здоров’я котелевська районна державна адміністрація полтавської області відділ освіти наказ смт Котельва 14. 09. 2012р. №3/107
Про організацію навчальних циклів медичних і гігієнічних знань «Разом до здоров’я» в загальноосвітніх навчальних закладах району...
Полтавської області iconХорольська районна державна адміністрація полтавської області
Полтавської обласної державної адміністрації від 14. 10. 2011 №402 „Про проведення І-ІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи