Законодавство про сім’ю icon

Законодавство про сім’ю
Скачати 83.91 Kb.
НазваЗаконодавство про сім’ю
Дата конвертації22.10.2013
Розмір83.91 Kb.
ТипДокументи

Законодавство про сім’ю


Сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Держава охороняє сім'ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім'ї. Вона зобов'язана створювати людині умови для материнства та батьківства, забезпечувати охорону прав матері та батька, матеріально і морально заохочувати і підтримувати материнство та батьківство.

Діти завжди були і залишаються найдорожчою цінністю, гордістю і надією держави. Турбота про підростаюче покоління, реалізація прав і свобод дитини — святий обов’язок батьків, школи, широкої громадськості. Але міцна родина завжди є основним фундаментом у вихованні дітей, а батьки є природними вихователями.

Згідно Конвенції ООН про права дитини, батьки, або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Держава багато уваги приділяє умовам виховання дітей у родинах. За роки незалежності було прийнято чимало законів, які стосувалися питань виховання в сім’ях.

Основним нормативно-правовим актом, який регулює сімейні відносини є Сімейний кодекс України життя новий сімейний кодекс, згідно з яким, на відміну від Кодексу України про шлюб та сім’ю, помітно змінені деякі права та обов’язки батьків, в тому числі й в напрямку виховання та піклування дітей.

Регулювання сімейних відносин здійснюється Сімейним кодексом України з метою:

  • зміцнення сім'ї як соціального інституту і як союзу конкретних осіб;

  • утвердження почуття обов'язку перед батьками, дітьми та іншими членами сім'ї;

  • побудови сімейних відносин на паритетних засадах, на почуттях взаємної любові та поваги, взаємодопомоги і підтримки;

  • забезпечення кожної дитини сімейним вихованням, можливістю духовного та фізичного розвитку.

Але не будь-які сімейні відносини підлягають правовому регулюванню. Законодавчо регулюються лише найважливі юридичні моменти сімейного життя, пов'язані із виникненням, реалізацією та припиненням найбільш значних прав та обов'язків членів сім'ї, які вимагають чіткого законодавчого забезпечення.


Що стосується законодавства про охорону дитинства, то можна визначити, що воно ґрунтується на Конституції України, Конвенції ООН про права дитини (1989р.), міжнародних договорах, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших нормативно-правових актах, що регулюють суспільні відносини у цій сфері.

Як зазначено в Декларації ООН по правах дитини (1959р.), "дитина, внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження".

Закон України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист та всебічний розвиток, встановлює основні засади державної політики у цій сфері.

Нормативно-правова база щодо державної підтримки розвитку сімейної політики та з питань захисту прав дитини

  • Кодекси:


Акти Уряду:


В Україні є різні види державної соціальної підтримки сімей з дітьми: грошова і натуральна допомога, соціальні пенсії, пільги, послуги тощо. Правове регулювання, призначення і виплати допомог здійснюються на підставі Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 р. та Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Система соціальної допомоги передбачає поглиблення адресної соціальної підтримки малозабезпечених верств населення, тобто врахування матеріального становища сімей, заміни системи пільг окремим категоріям населення на адресну цільову допомогу, розроблення єдиних принципів і критеріїв надання різних видів допомоги. При визначенні розмірів соціальної допомоги враховується матеріальна забезпеченість сім'ї та вартісна величина межі малозабезпеченості. З метою підтримки найменш захищених верств населення 1 червня 2000 р. прийнято Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям". Цей Закон спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист — забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям, зокрема тим сім'ям, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму сім'ї.

В Україні з 1995 р. діє програма житлових субсидій на житлово-комунальні послуги, умови та порядок призначення яких регулюються Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 р. № Ю50.

Увага приділяється також соціальному захисту студентської сім'ї. Указом Президента України від 4 серпня 2000 р. № 958/2000 "Про соціально-економічну підтримку становлення та розвитку студентської сім'ї" з метою підвищення соціально-економічного захисту студентської сім'ї та реалізації правових засад державної молодіжної політики в Україні зобов'язано місцеві органи виконавчої влади забезпечити підтримку студентської сім'ї за рахунок щорічного виділення коштів із місцевих бюджетів, а також надходжень від міжнародних фінансових організацій; вжити заходів для поліпшення житлових умов студентських сімей, які проживають у гуртожитках, створити молодіжні житлові комплекси; забезпечити підтримку ініційованих молоддю молодіжних програм щодо становлення та розвитку студентської сім'ї; створити необхідні передумови для самозайнятості молодих сімей, забезпечення добробуту за рахунок власних зусиль; сприяти працевлаштуванню молодих сімей, позачерговому наданню житла молодим спеціалістам, які одержали призначення на роботу.


Провідний спеціаліст районного управління юстиції Л.Г. Олексієнко

Використані джерела:


Конституція України

Науково-практичний коментар до Сімейного кодексу України

Офіційний веб-сайт Президента України

Тарасенко В.С. «Правове забезпечення соціального захисту дітей в Україні»

Соціальні програми України. Методичний збірник. – К., 2004.Схожі:

Законодавство про сім’ю iconДокументи
1. /Законодавство з атестац_х/~$О С Т А Н О В А 442.doc
2. /Законодавство...

Законодавство про сім’ю iconДокументи
1. /Законодавство з ОП/Закон Украхни 'Про охорону прац_'.doc
2. /Законодавство...

Законодавство про сім’ю iconЗакон україни проосвіт у розділ I загальні положення стаття Законодавство України про освіту
Законодавство України про освіту базується на Конституції України ( 888-09 ) і складається з цього Закону, інших актів законодавства...
Законодавство про сім’ю iconПоложення стаття Законодавство України про дошкільну освіту Законодавство України про дошкільну освіту базується на
Додатково див. Закон n 107-vi ( 107-17 ) від 28. 12. 2007, ввр, 2008, n 5-6, n 7-8
Законодавство про сім’ю iconДокументи
1. /Складання адвокатських _спит_в в Украхн_/00.Про цей CD-Зб_рник.pdf
2. /Складання...

Законодавство про сім’ю iconТема. Що таке сім’я і шлюб
Написати твір – роздум на одну із запропонованих тем: «Для чого людині потрібна сім’я?», «Традиції та цінності моєї сім’ї», «Міцна...
Законодавство про сім’ю iconПро пільги та вручення посвідчень багатодітним сім`ЯМ
Конституції України, сім'ї з дітьми, до яких належать і багатодітні сім'ї, перебувають під захистом держави
Законодавство про сім’ю iconПро затвердження Порядку взаємодії суб'єктів соціальної роботи із сім'ями, які опинилися у складних життєвих обставинах
Відповідно до законів України "Про соціальну роботу з дітьми та молоддю", "Про соціальні послуги", "Про попередження насильства в...
Законодавство про сім’ю iconПоложення стаття Законодавство України про дошкільну освіту Законодавство України про дошкільну освіту базується на Конституції України ( 254к/96-вр ) І складається із Закону України "Про освіту" ( 1060-12 ), цього Закону, інших нормативно-правових

Законодавство про сім’ю iconПоложення стаття Законодавство України про дошкільну освіту
Законодавство України про дошкільну освіту базується на Конституції України і складається із Закону України "Про освіту", цього Закону,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи