Щодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи icon

Щодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи
НазваЩодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи
Сторінка1/4
Дата конвертації26.12.2012
Розмір0.51 Mb.
ТипДокументи
  1   2   3   4

Лист МОН №1/9-623 від 13.09.10 року


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ


№ 1/9-623 від 13 вересня 2010 року


Щодо подолання злочинності

серед неповнолітніх та організації

профілактичної роботи


Одним з найважливіших напрямів виховної роботи з дітьми та молоддю є превентивне виховання та профілактична робота з подолання злочинності серед неповнолітніх. Аналіз стану правопорушень серед підлітків дає підстави вважати подолання криміногенної ситуації в дитячому та молодіжному середовищі проблемою гострою та актуальною для суспільства.

Так, за статистичними даними МВС, неповнолітні в 2009-2010 навчальному році скоїли на 20,6% злочинів більше, ніж у минулому навчальному році. Найтривожніша ситуація - у Донецькій, Запорізькій, Сумській областях та АР Крим.

Зросла на 29% кількість злочинів, скоєних неповнолітніми повторно, що свідчить про недостатній рівень індивідуальної корекційної роботи з підлітками, які вже скоювали протиправні дії.

У складі груп неповнолітні скоїли на 22,2% злочинів більше. Найтривожніша ситуація - в Донецькій, Одеській та Харківській областях. В цілому відсоток злочинів цього типу складає майже 40% від загальної кількості злочинів, скоєних підлітками в минулому навчальному році. Такий стан справ став наслідком недостатньої роботи з формування правосвідомості учнів.

Кількість неповнолітніх, які скоїли злочини, збільшилася на 17,3%. Зростання цього показника відбулося в усіх регіонах України, крім Львівської області та м.Києва. Найбільше кількість неповнолітніх злочинців зросла в Миколаївській (на 53,5%), Хмельницькій (на 42,9%), Харківській (на 38,2%), Чернівецькій (37,6%) областях.

З метою пошуку ефективних шляхів та методів зниження рівня злочинності серед дітей та молоді, виявлення позитивного досвіду профілактичної роботи, вчасного реагування на факти бездіяльності органів управління освітою на місцях, Міністерство освіти і науки, користуючись оперативними статистичними даними та інформаційними матеріалами, що надходять з регіонів, здійснює щоквартальний моніторинг стану злочинності та правопорушень серед неповнолітніх.

Так, аналіз оперативних даних МОН АР Крим, управлінь освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій свідчить, що протягом 2009-2010 навчального року в Київській та Івано-Франківській областях збільшилася кількість учнів, які перебували на обліку в підрозділах кримінальної міліції у справах дітей органів внутрішніх справ України. У Вінницькій, Івано-Франківській та Луганській областях суттєво зросла чисельність дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебувають на обліку. Число дівчат, які знаходяться на обліку, значно збільшилося у Вінницькій, Івано-Франківській та Черкаській областях. В Івано-Франківській, Львівській, Харківській та Хмельницькій областях зросла кількість учнів загальноосвітніх навчальних закладів, які скоїли злочини. У Донецькій області кількість учнів, які вчинили злочини у стані алкогольного сп’яніння, зросла більш ніж удвічі, у кілька разів − кількість учнів, які вживали наркотичні речовини, при цьому по Україні цей показник зменшився на 25,3%. У Донецькій та Херсонській областях зросла кількість учнів загальноосвітніх навчальних закладів, які стали жертвами суїцидів. Насторожує і той факт, що у Львівській та Тернопільській областях значно збільшилася кількість дітей, які залишилися поза навчальним процесом. Статистичні дані в розрізі регіонів додаються.

Подоланню негативних явищ у молодіжному середовищі та підліткової злочинності сприяє система превентивних заходів. Як показав моніторинг, у ряді областей накопичено позитивний досвід роботи з вирішення зазначених проблем.

У Вінницькій області розширено мережу гуртків у позашкільних навчальних закладах, діяльність яких спрямована на професійну орієнтацію; розроблено заходи щодо взаємодії шкіл району з працівниками правоохоронних органів з метою підвищення рівня профілактики правопорушень. У ряді навчальних закладів області успішно працюють шкільні служби порозуміння.

У Волинській області створення в професійно-технічних навчальних закладах груп правопорядку, які контролюють місця відпочинку молоді, сприяло значному зменшенню в регіоні кількості злочинів, вчинених неповнолітніми у сфері обігу наркотичних засобів. В області щорічно спільно з медичними працівниками проводяться профілактичні огляди учнів ЗНЗ і ПТНЗ на предмет раннього виявлення наркологічних захворювань, проводиться анкетування учнів з метою вивчення залежності їх від шкідливих звичок, виявлення дітей, які зазнають фізичного чи психічного насильства. Діти, схильні до правопорушень, залучаються до участі в благодійній акції "Милосердя".

У Кіровоградській області педагогічними працівниками спільно зі службами у справах дітей здійснюється соціально-педагогічний патронаж сімей, у яких виховуються діти з девіантною поведінкою, проводиться індивідуальна робота з батьками та дітьми, вживаються комплексні заходи щодо повернення дітей до навчання.

У Луганській області в кожному навчальному закладі діють ради профілактики, які контролюють виконання планів першочергових комплексних організаційних та практичних заходів, спрямованих на посилення роботи серед учнівської молоді та їх батьків з протидії незаконному обігу наркотичних речовин, профілактики наркоманії, алкоголізму та тютюнопаління.

У Тернопільській області з 2009 року впроваджується програма "Діагностика і профілактика девіантної поведінки дівчат шкільного віку", розроблена науковцями Тернопільського національного університету імені Володимира Гнатюка. Впровадження цієї програми сприяло зменшенню до 9 осіб кількості дівчат, які перебувають на обліку в підрозділах кримінальної міліції у справах дітей органів внутрішніх справ області.

У Харківській області Головним управлінням освіти і науки спільно з Головним управлінням охорони здоров’я, відділом кримінальної міліції у справах дітей, Харківським обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді розроблено Комплексний план спільних заходів на 2010 рік щодо попередження негативних явищ у дитячому середовищі. Щомісяця здійснюється моніторинг виконання зазначеного плану, поновлюється банк даних про учнів, притягнутих до кримінальної відповідальності.

У Чернігівській області налагоджено взаємообмін інформацією обласного управління освіти і науки облдержадміністрації, відділів освіти райдержадміністрацій, управлінь освіти міських рад із кримінальною міліцією у справах дітей щодо ситуації в підлітковому середовищі, що сприяє успішній профілактичній роботі.

У м.Києві між загальноосвітніми та вищими навчальними закладами юридичного профілю укладено угоди про співпрацю у здійсненні превентивного виховання учнів.

На вирішення проблеми правопорушень та підліткової злочинності та пошуку дієвих методів профілактики був спрямований проект “Стратегія міліції щодо профілактики підліткової злочинності в Україні”, який реалізовувався протягом 2007-2009 років у пілотних навчальних закладах міст Івано-Франківська, Жмеринки (Вінницька обл.), Вінниці та Дарницького району м.Києва за допомогою БО "Український Центр Порозуміння", ГО "Інститут проблем наркоманії та наркозлочинності" та Київського національного університету внутрішніх справ та фінансової підтримки Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва. Серед інноваційних профілактичних методів, рекомендованих проектом, є навчання учнів навичкам вирішення конфліктів ненасильницьким шляхом за допомогою медіаторів (посередників) шляхом створення у навчальних закладах шкільних служб порозуміння, діяльність яких дозволяє формувати у школярів навички співпраці, будувати ефективну систему вирішення конфліктних ситуацій у закладі, забезпечувати психологічно здорове середовище в учнівському колективі. У школах, в яких активно діють програми медіації, кількість звернень до шкільної адміністрації з приводу конфліктів та кількість бійок серед учнів зменшуються на 80%, а кількість випадків тимчасового усунення школярів від навчання - на 75%. В результаті реалізації зазначеного вище проекту розроблена регіональна трирівнева модель профілактики підліткової злочинності, яка запропонована Департаментом кримінальної міліції у справах дітей Міністерства внутрішніх справ України для впровадження (лист від 30 вересня 2009 року № 58/2-1892). Інформація про напрацьований під час проектної діяльності досвід та методичні матеріали розміщена на офіційному сайті МОН (www.mon.gov.ua, сторінка "Позашкільна освіта, виховна робота та захист прав дитини").

Продовження та поліпшення роботи управлінь освіти та педагогічних колективів щодо профілактики злочинності та правопорушень серед учнів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів Міністерство освіти і науки вважає завданням необхідним та невідкладним. З цією метою:

1. Міністерству освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:

вжити вичерпних заходів щодо забезпечення дотримання законодавства України в частині здобуття освіти неповнолітніми;

проводити щоквартально моніторинг стану злочинності та правопорушень серед неповнолітніх, узагальнювати його результати і розробляти рекомендації щодо поліпшення превентивно-профілактичної роботи з попередження дитячої злочинності, негативних звичок та проявів насильства й жорстокості;

забезпечити виконання вимог ст.ст.21, 22 Закону України "Про освіту" в частині стовідсоткового забезпечення працівниками психологічної служби навчальних закладів;

створити належні умови для забезпечення змістовного дозвілля та зайнятості дітей та учнівської молоді в позаурочний час шляхом створення умов для здобуття позашкільної освіти, розвитку мережі гуртків, спортивних секцій у навчальних закладах;

забезпечити систематичну профілактичну просвітницьку роботу в навчальних закладах з питань формування здорового способу життя, запобігання вживання наркотичних речовин дітьми, учнівською та студентською молоддю.

2. Міністру освіти і науки АР Крим, начальникам управлінь освіти і науки Донецької, Запорізької, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Хмельницької, Чернівецької облдержадміністрацій:

проаналізувати причини підвищення рівня злочинності серед неповнолітніх у регіоні, розробити та впровадити дієві заходи щодо попередження протиправних проявів серед дітей та підлітків;

включити питання превентивного виховання до розгляду на засіданнях Колегії управлінь освіти;

посилити особистий контроль за виконанням заходів щодо профілактики правопорушень та підліткової злочинності.

3. Навчальним закладам системи післядипломної педагогічної освіти:

розробляти та впроваджувати в практику роботи навчальних закладів програми й методики, спрямовані на формування правосвідомої поведінки неповнолітніх; надавати методичну допомогу педагогічним працівникам навчальних закладів у питаннях організації профілактичної роботи з дітьми та учнівською молоддю;

передбачити у навчальних планах курсів підвищення кваліфікації спецкурси, окремі теми, семінари-практикуми, присвячені питанням профілактики дитячої злочинності, правопорушень, інших негативних явищ у молодіжному середовищі.

4. Керівникам загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів:

вживати вичерпних заходів щодо профілактики правопорушень, попередження насильства та жорстокості в навчальному закладі;

забезпечити роботу в навчальних закладах загальнодоступних гуртків, спортивних секцій, клубів і залучення до участі в них дітей та учнівську молодь;

проаналізувати якість інформаційно-освітньої роботи навчальних закладів з питань запобігання вживанню учнями пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв, наркотичних засобів, психотропних речовин як важливих чинників зростання злочинності та вжити додаткових заходів;

запровадити в загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладах внутрішньошкільний облік, на який ставляться учні, які систематично пропускають уроки без поважних причин, грубо або неодноразово порушують статут закладу, вчинили антигромадські дії, вживають наркотичні засоби чи спиртні напої, знаходяться на обліку в підрозділах кримінальної міліції у справах дітей;

забезпечити складання та виконання планів індивідуального психолого-педагогічного супроводу дітей зазначених вище категорій;

запровадити практику щомісячного розгляду на засіданнях рад з профілактики правопорушень навчальних закладів результати роботи з попередження підліткової злочинності, дитячого алкоголізму та інших негативних явищ у молодіжному середовищі;

здійснювати загальнопрофілактичні заходи з попередження суїцидів серед неповнолітніх, поліпшити профілактичну роботу з учнями, які мають ознаки суїцидальної поведінки.


Про проведену роботу просимо інформувати Міністерство щоквартально разом із подачею статистичних даних у терміни, визначені листом МОН від 11.09.2009 № 1/9-632.


Питання превентивного виховання та попередження дитячої та підліткової злочинності повинно перебувати на особливому контролі органів управління освітою усіх рівнів. Зміст листа просимо довести до відома працівників районних (міських) управлінь (відділів) освіти, навчальних закладів.


Додаток 1

до листа МОН

від 13.09.2010 № 1/9-623

Дані

про підлітків, які перебували на обліку в підрозділах

кримінальної міліції у справах дітей органів внутрішніх справ України

у 2009-2010 навчальному році *Регіон

Усього на обліку

з них:

діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування

дівчата

вересень 2009 року

червень 2010 року

динаміка змін

вересень 2009 року

червень 2010 року

динаміка змін

вересень 2009 року

червень 2010 року

динаміка змін

1

АР Крим

1849

1815

-2%

31

28

-10%

286

5

-98%

2

Вінницька

170

321

+89%

3

16

+433%

10

42

+320%

3

Волинська

371

501

+35%

13

14

+8%

39

65

+67%

4

Дніпропетровська

1179

1069

-9%

47

17

-64%

39

40

+3%

5

Донецька

1376

1710

+24%

79

21

-73%

210

187

-11%

6

Житомирська

357

370

+4%

23

21

-9%

51

49

-4%

7

Закарпатська

236

84

-64%

17

6

-65%

48

19

-60%

8

Запорізька

1357

1356

0%

70

14

-80%

127

134

+6%

9

Івано-Франківська

275

881

+220%

21

47

+124%

19

81

+326%

10

Київська

77

256

+232%

**

11

**

**

35

**

11

Кіровоградська

491

526

+7%

21

20

-5%

34

48

+41%

12

Луганська

586

715

+22%

43

106

+147%

91

158

+74%

13

Львівська

619

620

0%

32

20

-38%

83

90

+8%

14

Миколаївська

279

212

-24%

12

6

-50%

30

26

-13%

15

Одеська

1477

1453

-2%

43

45

+5%

130

128

-2%

16

Полтавська

656

193

-71%

24

32

+33%

147

89

-39%

17

Рівненська

108

96

-11%

11

7

-36%

11

11

0%

18

Сумська

537

628

+17%

32

20

38%

88

80

-9%

19

Тернопільська

78

121

+55%

1

2

+100%

9

9

0%

20

Харківська

1296

63

-95%

53

9

-83%

308

8

-97%

21

Херсонська

248

96

-61%

0

0

0%

0

0

0%

22

Хмельницька

226

254

+12%

5

**

**

10

**

**

23

Черкаська

178

301

+69%

12

8

-33%

5

10

+100%

24

Чернівецька

125

123

-2%

0

0

0%

10

14

+40%

25

Чернігівська

188

202

+7%

14

10

-29%

34

44

+29%

26

м.Київ

121

55

-55%

11

5

-55%

21

10

-52%

27

м.Севастополь

214

225

+5%

**

41

**

31

43

+39%

Всього

14674

14246

-3%

618

526

-15%

1871

1425

-24%
  1   2   3   4Схожі:

Щодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи iconЩодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи Лист мон №1/9-623 від 13. 09. 10 року
Щодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи
Щодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи iconЩодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи
Аналіз стану правопорушень серед підлітків дає підстави вважати подолання криміногенної ситуації в дитячому та молодіжному середовищі...
Щодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи iconЩодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи
Київ, проспект Перемоги, 10, тел. (044) 486-24-42, факс (044) 236-10-49, ministry@mon gov ua
Щодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи iconЩодо поліпшення превентивного виховання та профілактичної роботи з подолання злочинності серед неповнолітніх
Системна робота міністерства, консолідація зусиль інституцій різного рівня із зазначеного питання дають позитивні результати. Упродовж...
Щодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи iconЩодо поліпшення превентивного виховання та профілактичної роботи з подолання злочинності серед неповнолітніх
Системна робота міністерства, консолідація зусиль інституцій різного рівня із зазначеного питання дають позитивні результати. Упродовж...
Щодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи iconРішення колегії відділу освіти від 27. 12. 2012 «Про стан організації роботи щодо попередження правопорушень та злочинності серед неповнолітніх»
«Про стан організації роботи щодо попередження правопорушень та злочинності серед неповнолітніх» та з метою ефективного вирішення...
Щодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи iconДані про підлітків, які перебувають на обліку в підрозділах кримінальної міліції у справах дітей органів внутрішніх справ України за 2011 рік квартал
Про звітність щодо стану профілактичної роботи з подолання злочинності серед неповнолітніх
Щодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи iconПро стан злочинності серед неповнолітніх у І півріччі 2011 року та основні завдання органів управління освітою щодо профілактики правопорушень серед неповнолітніх
Дієвим засобом його вирішення є моніторинг стану підліткової злочинності серед неповнолітніх, аналіз отриманих даних і вчасне реагування...
Щодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи iconНаказ №314 смт. Володарка Про затвердження плану заходів щодо профілактики злочинності і правопорушень серед учнівської молоді у Володарському районі
«Щодо профілактики злочинності і правопорушень серед дітей, захисту їх прав на освіту» та з метою удосконалення профілактичної роботи...
Щодо подолання злочинності серед неповнолітніх та організації профілактичної роботи iconНаказ №1061 Про вивчення стану превентивно-профілактичної роботи з попередження злочинності й правопорушень серед учнівської та студентської молоді
«Про стан превентивно-профілактичної роботи з попередження злочинності й правопорушень серед учнівської та студентської молоді у...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи