Урок Тема: Особливості поведінки та розвитку комах icon

Урок Тема: Особливості поведінки та розвитку комах




Скачати 69.81 Kb.
НазваУрок Тема: Особливості поведінки та розвитку комах
Дата конвертації11.08.2013
Розмір69.81 Kb.
ТипУрок

Урок


Тема: Особливості поведінки та розвитку комах.

Мета: Розкрити особливості розвитку і розмноження комах; сформувати знання про розвиток комах з неповним і повним перетворенням; познайомити з найбільш поширеними рядами комах, особливостями поведінки.

Обладнання: Таблиці, фотографії вчених, колекції комах, комп’ютер та презентації учнів.

Тип уроку: Комбінований.

Форма роботи на уроці: Колективно-групове навчання.


Хід уроку


І. Організація роботи класу.


ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.


  1. Робота з картками:


А) Перший учень

Картка 1

Завдання: (міжпредметні зв’язки)


Щоб виробити 100г меду, бджола повинна відвідати близько 1000000 квіток, щоб зібрати 1кг меду бджолі потрібно принести 120-150 тис. узятків нектару. Якщо квітки, з яких бджола бере мед, знаходяться за 1.5км від вулика, то за кожним узятком їй доведеться пролітати 3км.

Визначити:

а) Скільки кілометрів треба їй пролетіти, щоб зібрати 1кг меду;

б) Скільки квіток має відвідати бджола, щоб зібрати 1кг меду.


Б) Другий учень

Картка 2

Завдання: Знайдіть зайвих та поясніть.

  1. Косарик; каракурт; тарантул; лангуст.

  2. Омар; …; циклоп; косарик.




  1. Робота біля дошки:

Перший учень:

Завдання: Доповніть схему, дайте визначення термінам.


^ Тип Членистоногі


Клас Ракоподібні Клас Павукоподібні Клас Комахи

Ряд Десятиногі Ряд Павуки Ряд Таргани

Вид Річковий рак Вид Павук-хрестовик Вид Прусак

^ Ряд Гіллестовусі Ряд Метелик

Вид Водяний віслюк Вид Капустяна білянка


Другий учень:

Завдання: Зоожарт – знайти і записати у зошит помилки, яких допустився художник.

Картка 4.

3.Робота з цілим класом:

Біологічний диктант. (Перевірка диктанту по методу – взаємоперевірка ).

  1. Тіло комах поділене на відділи: (голова, груди, черевце).

  2. Скільки пар вусиків мають комахи? (Одну).

  3. Яку функцію виконують жилки … комах? (Опорну).

  4. Куди заходять нервові закінчення та трахеї у комах? ( У жилки).

  5. Чим утворений зовнішній скелет комах? (Кутикулою).

  6. Орган дихання комах — (Трахеї).

  7. Чи мають комахи серце? (Так, трубчасте).

  8. Назвіть органи виділення комах (мальпігієві судини).

  9. Які травні залози розвинені у комах? (Спинні).

  10. Що розташоване між внутрішніми органами у комах? (Пухка сполучеа тканина – жирове тіло).

  11. Назвіть органи чуттів комах – ( Вусики).

  12. Скільки, за припущенням вчених, комах на нашій планеті? (3 млн. видів).


Робота в групах.

Завдання: Систематичне положення комах.

Царство – Тварини.

Підцарство – Багатоклітинні.

Тип – Членистоногі.

Підтип – Трахейнодишні.

Клас – Комахи.

Ряди: Прямокрилі, Воші, Перетинчастокрилі, Жуки, Метелики, Двокрилі.


ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.

Живий світ! Скільки в ньому видів, скільки форм життя! А може, не так вже й багато?

На перший погляд важко знайти подібність між бджолою і тарганом. Є відмінності, і в чому вони полягають? Ми зупинимось на цьому в пізнанні таємниць живої природи.


Я сподіваюсь, ви всі любите читати не тільки те, що задають на уроках, але й додаткову літературу. Про що ви хочете дізнатись сьогодні на уроці?


IV. Фільм.


V. Вивчення нового матеріалу.

1. Повідомлення теми, мети, та завдань уроку.

2. План уроку

1. Нервова система комах. Органи чуття.

2. Особливості будови статевої системи комах. Статевий деморфіз.

3. Типи розвитку комах.

4. Поведінка комах.

Розповідь учителя:

Нервова система комах складається з:


Головного мозку Черевного нервового ланцюжка

а) переднього

б) середнього

в) заднього відділення


У передньому відділенні є парні утвори, що відповідають за складні форми поведінки.

Б) Найбільшою помічницею нервової системи є біологічно-активні речовини – гормони.


Таблиця




Функції гормонів Властивості гормонів

1. Забезпечують линяння. 1. Висока біологічна активність.

2. Спілкування з особинами іншої 2. Регулюють процес обміну речовин.

статі. 3. Діють у малих концентраціях.

3.Виділяють речовини, що попереджають

про небезпеку.

4. Захист від ворогів.

5. Перехід у стан спокою.


Висновок: Гормони – біологічно активні речовини, що здійснюють вплив далеко від синтезу.


2. Статева система комах


Роздільно-статеві


Самці Самки

Розрізняються за: Запліднення:

1. Особливостями будови. 1. Переважно внутрішнє.

2. Розмірами. 2. Відкладають яйця, … - живих

3. Забарвленням. личинок.


Робота з підручником стор.115


Завдання: 1. Прочитати статтю «Розмноження».

  1. Звернути увагу на особливості різних рядів та видів комах.

  2. Пояснити ці особливості.


Висновок: Органи розмноження знаходяться на черевці. У самок – 2 яєчника; у самців – пара сім’янників.

3. Типи розвитку комах.

Хвилинка поезії:

Вовеки не замрёт, не прекратится

Поэзия земли. Когда в листве,

От зноя ослабев, умолкнут птицы,

Мы слышим голос в скошенной траве

Кузнечика. Спешит он насладиться

Своим участием в летнем торжестве,

То зазвенит, то снова прикратится

И помолчит минуту или две…

Трещит сверчок, забившись где-то в гусль,

Нам кажется – в траве звенит кузнечик.

Джон Китс. (Перевод С. Маршака)

Наше знайомство з дивовижним світом безхребетних тварин продовжується. Наша подорож в класі комах, дає можливість познайомитися з розмноженням, розвитком і поведінкою жуків, метеликів, бджіл, мурах, та інших.


Робота в групах.

1. Група

Завдання: комахи з неповним перетворенням.

Яйце личинка доросла особина.

Ряд: Прямокрилі

Вид: … степова.

Ряд: Воші

Вид: воші людські.


2.Група

Завдання: комахи з повним перетворенням

Яйце личинка лялечка доросла комаха.

Ряд: Жуки

Вид: Колорадський жук.

Ряд: Метелики

Вид: Білян Капустяний.


Висновок: Клас комах поділяється на ряди. Для рядів характерний свій тип розвитку. Він дає змогу пристосуватися до навколишнього середовища.


3.Група

Завдання: Поведінка комах.

Наука, що вивчає поведінку комах – етологія.

  1. Суспільні комахи живуть родинами, де різні особини виконують певні функції.

  2. Мають інстинкти:

а) будівельні;

б) мисливські;

в) захисні;

г) статеві;

д) турбота про нащадків.

3. Мають умовні рефлекси, що ґрунтуються на основі здатності до навчання.


VI. Узагальнення і систематизація знань.


4.Група

Завдання: Кросворд





ЛОГІЯ





  1. Наука про тварин, яка вивчає різноманітність тваринного світу. (Зоологія).

  2. Наука про взаємозв’язки організмів між собою і з навколишнім середовищем. (Екологія).

  3. Наука про комах. (Ентомологія).

  4. Наука про поведінку тварин. (Етологія).

  5. Розділ зоології, що вивчає павуків. (Арахнологія).

  6. Розділ зоології, що вивчає молюсків. (Малакологія).


Конкурс – бліц …

Завдання: Один учень називає поняття, другий дає визначення, а потім називає новий термін.


  1. Суспільні комахи – комахи, що живуть родинами, де різні особини виконують певну функцію.

  2. Фаза лялечки – відбувається повна перебудова організму, не живиться, нерухома, яка може тривати від 10 днів до декількох місяців чи років.

  3. Розвиток з неповним перетворенням – це перетворення проходить такі фази: яйце, личинка, доросла особина.

  4. Розвиток з повним перетворенням – це такі фази: яйце, личинка, лялечка, доросла особина.


VII. Бліц турнір.


1. У комах розвинені різні види інстинктів:

А) будівельний;

Б) статевий;

В) турбота про нащадків;

Г) мисливський.

2. Процеси життєдіяльності у комах регулюють нервова система та (біологічно активні речовини – гормони і нейрогормони).

3. Комахи розмножуються лише (статевим шляхом).

4. Тип розвитку у хруща (повне перетворення).

5. Наука про комах – (ентомологія).

6. Фази розвитку у комах з неповним перетворенням (яйце, личинка і …).

7. Умовні рефлекси ґрунтуються на здатності (до навчання).

8. Найскладніша поведінка (у суспільних комах).

9. Завдяки інстинкту та умовних рефлексів комахи (пристосувалися до умов існування).

10. Запліднення у комах (зовнішнє).

11. Самок і самців багатьох видів розрізняють за будовою, розмірами і забарвленням і це називають (статевий диморфізм).


VIII. Підведення підсумків уроку.

  1. Над чим працювали?

  2. Що запам’ятали? (Метод «Мікрофон»).

  3. Які питання виявилися найскладнішим під час засвоєння?

  4. Керівники груп здають аркуші оцінювання роботи на уроці.

  5. Які будуть побажання?

  6. Хто з учнів був найповнішим на уроці?

  7. Якою буде оцінка за роботу на уроці?


IX. Домашнє завдання:

  1. Опрацювати параграф 25.




  1. Написати листа:

А) Учні, що мають середній рівень знань, виконують питання контролю;

Б) Учні, що мають достатній рівень знань виконують рубрику «Поміркуйте».

В) Учні, що мають високий рівень знань виконують творчі завдання.

X. Додаток до підсумків уроку.

Учитель: Хоча про комах відомо багато, але є ще багато таємниць. Вивчення триває, і на вас чекають нові відкриття. Адже, як влучно зазначив бельгійський вчений Б. Ейвельмане, «ми живемо на нашій планеті серед безлічі знаків,питань, які щедро поставила перед нами природа».


«Відповіді приходять і зникають, а питання залишаються».



Схожі:

Урок Тема: Особливості поведінки та розвитку комах iconУрок 7 Тема: Ділення і множення натуральних чисел
Розвивати вміння аналізувати і узагальнювати, сприяти розвитку інтересу учнів до теми, що вивчається. Виховати культуру поведінки...
Урок Тема: Особливості поведінки та розвитку комах iconУдк 159. 922. 73: 159 019. 4 Світлана Бєлякова особливості корекції поведінки близнюків у період дорослішання
У статті аналізується проблема особистісного розвитку близнюкової пари, розкривається специфіка програми корекції поведінки в парі...
Урок Тема: Особливості поведінки та розвитку комах iconУрок №34 Тема. Відмінювання дієприкметників. Написання голосних і приголосних у суфіксах дієприкметників. Мета: пояснити особливості
Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми починаємо мандрівку. А для цього піднімемо орфографічні вітрила, (окремі аркуші паперу)
Урок Тема: Особливості поведінки та розвитку комах iconУрок англійської мови та географії на тему: «Велика Британія»
Мета: вивчити особливості політико – географічного розвитку Великої Британії, визначити актуальні проблеми її соціально-економічного...
Урок Тема: Особливості поведінки та розвитку комах iconУрок №21 Тема: Внутрішня будова Землі
Мета: навчити учнів називати суттєві ознаки понять «літосфера», «земна кора», «мантія», «ядро», розповідати про особливості внутрішньої...
Урок Тема: Особливості поведінки та розвитку комах iconУрок №21 Тема: Внутрішня будова Землі
Мета: навчити учнів називати суттєві ознаки понять «літосфера», «земна кора», «мантія», «ядро», розповідати про особливості внутрішньої...
Урок Тема: Особливості поведінки та розвитку комах iconПравила поведінки Тема : провила поведінки в школі, громадських місцях і на вулиці
Мета: формувати навички поведінки в громадських місцях, виховувати повагу до однолітків, людей старшого віку, виховувати бажання...
Урок Тема: Особливості поведінки та розвитку комах iconСпецкурс змістовий модуль Розвиток американської літератури ХІХ ст. Тема 1
Тема Особливості розвитку американської літератури: світоглядні й естетичні засади
Урок Тема: Особливості поведінки та розвитку комах iconУрок № Тема: Росія у кінці ХХ на початку ХХІ ст. Нові незалежні держави. Комбінований
Мета: вивчити причини та зміст ринкових реформ Є. Гайдара в Росії,, зміст політичної кризи 1993 року., визначити особливості розвитку...
Урок Тема: Особливості поведінки та розвитку комах iconІсторія стародавнього світу 6 клас Тема уроку: «Культура Давнього Єгипту»
Стародавнього Єгипту, умови та особливості розвитку єгипетської культури, особливості релігійних вірувань єгиптян, розвивати вміння...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи