Урок у 5 класі Підготувала: вчителька української мови та літератури Свірська Л. В icon

Урок у 5 класі Підготувала: вчителька української мови та літератури Свірська Л. В




Скачати 69.98 Kb.
НазваУрок у 5 класі Підготувала: вчителька української мови та літератури Свірська Л. В
Дата конвертації11.08.2013
Розмір69.98 Kb.
ТипУрок



Походження слів: власне українські та запозичені слова


Відкритий урок у 5 класі


Підготувала:

вчителька української мови

та літератури Свірська Л. В.


Тема: Походження слів: власне українські й запозичені слова


Мета: дати поняття про етимологію (походження слова), ознайомити п’ятикласників з власне українською лексикою та запозиченими словами; збагачувати лексикон учнів, розвивати мовні смаки, мовну культуру, пам'ять, увагу, логічне мислення; виховувати повагу до української мови


Обладнання: картки, тести, таблиці, етимологічний словник української мови та словник іншомовних слів.


^ Тип уроку: комбінований


Хід уроку


І. Організаційний момент


  1. Привітання


ІІ. Актуалізація опорних знань учнів


  1. Перевірка домашнього завдання


Запитання до учнів:

  • Що вивчає фразеологія, як наука?

  • Що таке фразеологія?

На домашнє завдання вам було підібрати до поданих фразеологізмів кілька синонімів.

Аж гай гуде – (голосно, гучно, дзвінко, лунко);

Ляса точити – (розмовляти, говорити, балакати, гомоніти, бесідувати);

Пасти задніх – (відставати);

Як дві краплі води – (схожі, подібні, аналогічні, однотипні, співзвучні, похожі, такі самі, точнісінькі);

Як море горить – (повільно, без поспіху, злегка, ледачо, ліниво, з повагом).

ІІІ. Мотивація навчання учнів


  1. Слово вчителя

На дошці зображені слова (величезний – гігантський, іспит – екзамен, оплески – аплодисменти), скажіть, будь ласка, що об’єднує ці слова, та чим вони відрізняються?


ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу


  1. Слово вчителя

Мова засіб спілкування. Свої думки і почуття люди виражають і передають у словах. Усі наявні в мові слова утворюють її словниковий склад, а іншим словом – лексику. Лексика української мови формувалася протягом багатьох століть у тісному зв’язку з іншими мовами. Тому 90 % української мови становить власне українська лексика, 10 % - слова запозичені з інших мов.


  1. Розгляньте таблицю «Власне українська лексика», зверніть увагу на предмети і явища, які відображають власне українську лексику.

  • Найменування яких предметів і явищ відображає власне українська лексика?

Значення незнайомих слів з’ясуйте за словником.


^ Власне українська лексика



Що позначає


Приклади

^ Явища природи

хуртовина, завірюха, хурделиця, по­вінь, сутінки, вщухати, розвиднятися


Місцевість

гай, долина, прірва, узбіччя, узлісся, галявина


Час

хвилина, удосвіта, надвечір, торік, щодня, щороку


^ Назви рослин і тварин

чорнобривці, майорці, бузок, очерет, дерево, суниці; вовк, лисиця, ґава, вівця


Родинні зв'язки

мати, батько, дружина, чоловік, син, дочка, брат, сестра, невістка, родичі


Зовнішність

обличчя, очі, вродливий, стрункий, красуня, чепурний, кремезний, дебе­лий, кволий


^ Житло, обійстя

хата, передпокій, приміщення, стеля, одвірок, хлів, комора, садиба, подвір'я


Предмети побуту

глечик, макітра, кухоль, куманець, скри­ня, рушник, вимикач, цвях, гаманець


^ Одяг, взуття

хустка, капелюх, бриль, сорочка, ко­жух, чоботи, черевики


Страви

борщ, галушки, пампушки, паляни­ця, печеня, голубці, деруни, локши­на, узвар


^ Людські якості

мрійник, дотепний, допитливий, кміт­ливий, балакучий, капосний, зухвалий


Дії

дбати, бачити, спостерігати, причаї­тися, квапитися, баритися, бруднити, глузувати, реготати, міркувати, піклу­ватися, соромитися, журитися, гоїти­ся, удавати, кліпати





  1. Слово вчителя

Прослухайте вислів – Omnia meca mecum porto.

  • Як ви думаєте, якою мовою прозвучало дане прислів’я? (латинська)


Ще в середні віки латина була міжнародною мовою вчених та дипломатів. Тепер її вважають мертвою. Немає такого народу, для якого латина була б розмовною мовою. Та ця мова не щезла безслідно. Вона нагадує про себе в усіх мовах світу.


  1. Прочитайте текст, з’ясуйте значення незрозумілих слів. Зверніть увагу на виділені слова. Звідки вони прийшли в українську мову?


Уявімо, що в нас вихідний день або канікули. Куди ми підемо? Спочатку можна погуляти в ботанічному саду, постояти біля вічнозеленого лавра, уважно прочитати пояснювальну табличку біля африканської пальми, заглянути на ділянку з фруктовими деревами. Потім ми підемо в музей образотворчого мистецтва: побачимо прекрасні скульптури, живописні полотна, в яких вражає витриманість стилю, чіткість ліній і колорит. А ввечері зустріне нас сяючими вогнями театр. У новому спектаклі чудова гра акторів поєднується з багатими декораціями.

Вихідний день наближається до кінця. Завтра студенти й професори підуть до своїх інститутів та університетів. В аудиторіях почнуться лекції. Робітники візьмуть інструменти, механізатори виведуть у поле трактори, хіміки продовжать свої експерименти, а синоптики дивитимуться на календар і прогнозуватимуть погоду (І. Драчук).



  1. Пояснення вчителя


^ Слова, які українська мова засвоїла з інших мов, називаються запозиченими.


Розглянемо таблицю «Запозичені слова».


Запозичені слова


Запозичення з…

Приклади



німецької мови

майстер, кнопка, цех, фартух, касир, штраф, штаб, бинт, шприц, бутерброд, шайба та ін..


французької мови

парламент, політика, кабінет, салон, прем’єра, кафе, пудра, жакет, пальто, гардероб, тротуар, алея, шосе, метро та ін..


англійської мови

комбайн, тролейбус, футбол, фініш, матч, теніс, хокей, боксер, спортсмен, лідер, комп’ютер, катер, яхта та ін..

італійської мови

дует, опера, піаніно, концерт, гітара, паста, вермішель, бензин та ін..

голландської мови


гавань, матрос, каюта, флот та ін..

тюркських мов

отаман, козак, кавун, баклажан, ізюм, халва, халат, базар, баран та ін..

польської мови

повидло, виделка, кишеня, краватка, мешкати та ін..

російської мови


завод, самовар, указ та ін..

китайської мови


чай та ін..


грецької мови

ікона, ангел, історія, поема, електрика, Андрій, Василь, демократія, Катерина, автобіографія, географія та ін..



У процесі розвитку політичних, економічних та культурних зв’язків Україна з іншими країнами мандрували і слова. Багато запозичених слів стали звичними (директор, школяр, аптека, альбом, диктант). Деякі вживаються паралельно з українськими як синоніми: малюнок – ілюстрація, спектакль – вистава.


^ V. Рухавка


Гра «Саймон сказав: «Зроби так…»».


VІ. Виконання вправ


  1. Доберіть та запишіть до іншомовних слів українські відповідники. Наприклад: інформація – повідомлення.


Ін’єкція – (укол), літера – (буква), соціум – (суспільство), потяг – (поїзд), турист – (подорожній), гіпербола – (перебільшення), мешкати – (проживати), демонструвати – (показувати).


  1. Відгадайте слова за їхнім значенням. Які ці слова за походженням?




  1. Відступ у першому рядку тексту - …..

  2. Повідомлення, що передається телеграфом - …..

  3. Розмова між двома чи кількома особами - ….

  4. Керівник хору, оркестру - ….

  5. Проїзд, прокладений під землею або пробитий у горі -….

  6. Підземна залізниця - ….

  7. Завіса з тканини на вікнах, дверях - ….

  8. Людина, яка знає багато мов - …

  9. Невеликий громадський сад у місті, селі -…..

10)Швидкий поїзд -…..


Довідка: Тунель, поліглот, телеграма, експрес, метро, абзац, сквер, портьєра, діалог, диригент.


  1. Робота з картками.


VІІ. Підсумок уроку.


  1. Запитання до учнів.

  • Отже, за походженням лексика української мови поділяється на…

  • Наведіть приклад власне українських слів.

  • Наведіть приклади іншомовних слів.




  1. Виконання учнями тесту.


VІІІ. Домашнє завдання


Виконати вправу 409, с. 117



Схожі:

Урок у 5 класі Підготувала: вчителька української мови та літератури Свірська Л. В iconКурси учителів української мови і літератури, керівники гуртків з предмета
Учителі української мови І літератури, керівники гуртків з предмета. Спецкурс: Сучасний урок української мови та літератури. Пм....
Урок у 5 класі Підготувала: вчителька української мови та літератури Свірська Л. В iconТестові завдання з української мови
...
Урок у 5 класі Підготувала: вчителька української мови та літератури Свірська Л. В iconТестові завдання з української мови
...
Урок у 5 класі Підготувала: вчителька української мови та літератури Свірська Л. В iconСемінар учителів української мови та літератури
Мліївської зош І-ІІІ ст. №1 відбувся семінар вчителів української мови та літератури району на тему: «Удосконалення шляхів І методів...
Урок у 5 класі Підготувала: вчителька української мови та літератури Свірська Л. В iconУрок підготувала викладач української мови і літератури
Викладач: Перед вивченням сьогоднішньої теми я прошу вас послухати невеличкий уривок з казки «Хо» і уявити себе на лоні природи,...
Урок у 5 класі Підготувала: вчителька української мови та літератури Свірська Л. В icon7 клас Українська мова Завдання підготувала вчитель української мови та літератури Охрімовецької зош І-ІІІ ступенів Лиса Людмила Василівна
Завдання підготувала вчитель української мови та літератури Охрімовецької зош І-ІІІ ступенів Лиса Людмила Василівна
Урок у 5 класі Підготувала: вчителька української мови та літератури Свірська Л. В icon8 клас Українська мова Завдання підготувала вчитель української мови та літератури Охрімовецької зош І-ІІІ ступенів Лиса Людмила Василівна
Завдання підготувала вчитель української мови та літератури Охрімовецької зош І-ІІІ ступенів Лиса Людмила Василівна
Урок у 5 класі Підготувала: вчителька української мови та літератури Свірська Л. В iconУрок гра з української літератури в 7 класі "Що? Де? Коли?"
Юні друзі, сьогодні у нас незвичайний урок, урок гра "Що? Де? Коли?". Цей урок виявить найрозумніших, ерудованих учнів, тих, хто...
Урок у 5 класі Підготувала: вчителька української мови та літератури Свірська Л. В iconПроектна діяльність школярів на уроках української мови та літератури
Адміністрація кз «нсзш №23» вважає, що досвід учителя української мови І літератури Ліханської Оксани Леонідівни з теми «Проектна...
Урок у 5 класі Підготувала: вчителька української мови та літератури Свірська Л. В iconДоповідь підготувала вчителька англійської мови нвк «знз – днз» с. Лучинчик Бачара Надія Іванівна

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи