Урок № Тема: Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія. Агрегатні стани речовини. Лабораторна робота «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах» icon

Урок № Тема: Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія. Агрегатні стани речовини. Лабораторна робота «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах»




Скачати 54.15 Kb.
НазваУрок № Тема: Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія. Агрегатні стани речовини. Лабораторна робота «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах»
Дата конвертації15.03.2013
Розмір54.15 Kb.
ТипУрок

Дата: ________; урок № ______

Тема: Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія. Агрегатні стани речовини. Лабораторна робота 7. «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах»

Мета:

Навчальна: ввести основні поняття молекулярно-кінетичної теорії будови речовини, сформувати уявлення про подільність речовини; дати учням знання про взаємодію молекул і залежність характеру руху молекул від їхньої взаємодії.

Розвиваюча: розвивати вміння спостерігати явища, визначати хід та етапи проведення досліду.

Виховна: виховувати самостійність, спостережливість, уміння формулювати висновки.

^ Посібники та обладнання:

навчальний посібник “Генденштейн Л.Е. Фізика, 7 кл.: Підручник для середніх загальноосвітніх шкіл. – Х.: Гімназія, 2007. – 208 с.: іл.”;

програмне забезпечення;

комп’ютери;

інструкції з ТБ в комп’ютерному класі.

^ Тип уроку: комбінований.

Список інформаційних джерел:

  1. Кирик Л.А. Уроки фізики. 7 клас: Календарно-тематичне планування, поурочні розробки, методичні рекомендації, тематичні контрольні роботи. – Харків: Ранок-НТ, 2004. – 272 с.

  2. ППЗ “Фізика 7”, версія 1.0 © Квазар-Мікро, 2003.

Хід уроку
  1. Організаційна частина, ТБ


    1. Привітання, фіксація відсутніх.

    2. Перевірка підготовки учнів до заняття.

    3. Організація уваги учнів.

    4. Техніка безпеки. Правила поведінки у кабінеті.

    5. Перша допомога при ураженні електричним струмом.
  2. Аналіз виконання лабораторної роботи


Проаналізувати виконання учнями лабораторної роботи на минулому уроці.

Дати якісну оцінку роботи класу та окремих учнів.

Наголосити на обсязі завдань, виконуваних певними категоріями учнів.
  1. Перевірка виконання домашнього завдання


Установити правильність, повноту й усвідомленість виконання д/з більшістю учнів.

З’ясувати причини невиконання д/з окремими учнями.

Виявити прогалини у знаннях і способах дій учнів, з’ясувати причини їх виникнення.

Ліквідувати в ході перевірки знайдені прогалини.

Задача 6. Скільки кілограмів містить 0,75 т?

0,75 т = 750 кг.

Задача 7. Скільки грамів містить 7,5 кг?

7,5 кг = 7 500 г.

Задача 8. Виразіть 750 г в кілограмах.

750 г = 0,75 кг.
  1. Фронтальне опитування


Основна одиниця маси, якою користуються в сучасній фізиці. (Кілограм.)

Основна одиниця маси в Міжнародній системі одиниць. (Кілограм.)

Назвіть частинні одиниці кілограма. (Грам, міліграм.)

Назвіть кратні одиниці кілограма. (Тонна, центнер.)

Переведіть 1 т в кілограми. (1 000 кг.)

Переведіть 1 ц в кілограми. (100 кг.)

Переведіть 1 кг у грами. ( 1000 г.)

Переведіть 1 кг у міліграми. (1 000 000 мг.)

Прилад для вимірювання маси тіл. (Терези.)
  1. Мотивація навчальної діяльності


Чи подільна речовина? Що є найдрібнішою частинкою речовини? Чим відрізняються молекули від атомів? Чи є атом неподільним? Як взаємодіють молекули? На ці та інші запитання ми сьогодні знайдемо відповіді.
  1. Оголошення теми, завдань уроку


Тема нашого уроку: Будова речовини. Атоми і молекули. Будова атома. Рух і взаємодія атомів і молекул. Залежність швидкості руху атомів і молекул від температури тіла. Дифузія. Лабораторна робота 7. «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах».
  1. Актуалізація опорних знань


Згадайте з курсу хімії:

  1. Що таке речовина? (§ 4 підручника хімії Лашевської Г.А.).

  2. Що таке атом? (§ 5 підручника хімії Лашевської Г.А.).

  3. З яких частинок складаються атоми? (§ 5 підручника хімії Лашев­ської Г.А.).

У скількох станах може існувати речовина?

У яких станах може існувати речовина?
  1. Вивчення нового матеріалу


    1. ^ Будова речовини. Атоми і молекули

Молекула – найменша стійка частинка речовини, що зберігає її основні хімічні властивості. Вона складається з атомів однакових або різних хімічних елементів.

Атом – найменша частинка речовини, що не поділяється під час хімічних реакцій.

Тіла складаються з речовин і мають певну форму, розмір, об’єм, масу. Отже, лінійка – фізичне тіло; пластмаса, з якої вона зроблена, – речовина. З однієї й тієї ж речовини можна виготовити різні фізичні тіла.

      1. Первинна перевірка розуміння й корекція засвоєння учнями нового матеріалу

Як називається найменша частинка речовини? (Молекула.)

Чи відрізняються молекули льоду і води? (Не відрізняються.)

    1. ^ Будова атома

Будова атома є такою: у центрі атома розташоване ядро, що складається з протонів і нейтронів, а навколо ядра рухаються електрони.

      1. Первинна перевірка розуміння й корекція засвоєння учнями нового матеріалу

Яким є знак електричного заряду ядра атома? (+.)

Заряд якого знаку має електрон? (–.)

Заряд якого знаку має протон? (+.)

    1. ^ Рух і взаємодія атомів і молекул. Залежність швидкості руху атомів і молекул від температури тіла. Дифузія

Між молекулами існують взаємне притягання і відштовхування.

Дифузія – взаємне проникнення дотичних речовин, що відбувається внаслідок хаотичного руху частинок речовини.

Швидкість дифузії залежить від температури: чим вищою є температура, тим швидше рухаються молекули.

      1. Первинна перевірка розуміння й корекція засвоєння учнями нового матеріалу

Як пояснити явище проникнення однієї речовини в іншу?

Чому дифузія в газах відбувається швидше, ніж у рідинах?

    1. Агрегатні стани речовини. Фізичні власти­вості тіл у різних агрегатних станах

Речовина може існувати у трьох агрегатних станах:

  • твердому;

  • рідкому;

  • газоподібному.

Властивості газів:

  • газ займає весь наданий йому об’єм;

  • гази під час нагрівання розширюються;

  • гази легко стисливі.

Властивості рідин:

  • рідина набуває форми посудини, у якій вона перебуває;

  • рідини мають малу стисливість.

Властивості твердих тіл:

  • тверді тіла зберігають об’єм і форму;

  • тверді тіла внаслідок нагрівання розширюються.

      1. Первинна перевірка розуміння й корекція засвоєння учнями нового матеріалу

Які ви знаєте агрегатні стани речовини?
  1. Виконання лабораторної роботи


Лабораторна робота 7. «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах».

Див. “Генденштейн Л.Е. Фізика, 7 кл: Підручник для середніх загальноосвітніх шкіл. Х.: Гімназія, 2007”, стор. 199.

ППЗ “Фізика 7”, версія 1.0 © Квазар-Мікро, 2003.

Відомості про будову речовин (2) → 2.4 Дифузія в газах, рідинах і твердих тілах → Запустити анімацію.

Виконати записи в зошитах для лабораторних робіт.

Висновок. Дифузія відбувається швидше у газах, ніж у рідинах.
  1. Закріплення, систематизація та узагальнення (розв’язування задач)


Завдання 2, 3, 5 (до § 8).

Завдання 1 – 4 (до § 9).

Завдання 5, 6 (до § 10).

Завдання 2 (до § 11).

Завдання 1 (до § 12).
  1. Підсумок уроку


Вчитель: згадайте, яку мету ми ставили перед собою на початку уроку? А чи досягли ми на сьогоднішньому уроці нашої мети?

Очікувані відповіді:

  • сформували поняття про будову речовини, атоми і молекули, взаємодію молекул, дифузію;

  • експериментально дослідили явище дифузії у газах та рідинах;

  • навчилися виконувати відповідні завдання.
  1. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.


Прочитати § 8, 9, 10 (п. 1), 11 (п. 1), 12 (п. 1).

Завдання 6 (до § 8), 6 (до § 9), 1 (до § 10).



Схожі:

Урок № Тема: Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія. Агрегатні стани речовини. Лабораторна робота «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах» iconУрок 11 Будова речовини. Атоми та молекули. Будова атома. Рух і взаємодія атомів і молекул. Залежність швидкості руху атомів і молекул від температури тіла. Дифузія
Сформувати уявлення про атоми та молекули, залежність швидкості їх хаотичного руху від температури, ознайомити з явищем дифузії
Урок № Тема: Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія. Агрегатні стани речовини. Лабораторна робота «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах» iconУрок 10. Будова речовини. Атоми та молекули. Б удова атома. Рух І взаємодія атомів І молекул. Залежність швидкості руху атомів І молекул
Мета уроку: сформувати уявлення про атоми та молекули, залежність швидкості їх хаотичного руху від температури, ознайомити з явищем...
Урок № Тема: Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія. Агрегатні стани речовини. Лабораторна робота «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах» iconТема. Будова речовини. Атоми та молекули. Будова атома. Рух і взаємодія атомів і молекул Мета
Створити умови трансформації отриманих знань з природознавства для формування уявлення про атоми та молекули
Урок № Тема: Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія. Агрегатні стани речовини. Лабораторна робота «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах» iconУрок № Тема: Контрольна робота з теми "Будова речовини"
Навчальна: перевірити, як учні засвоїли знання з теми “Будова речовини”, як уміють розв’язувати якісні та розрахункові задачі
Урок № Тема: Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія. Агрегатні стани речовини. Лабораторна робота «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах» iconТема: агрегатні стани речовини, фізичні властивості тіл у різних агрегатних станах
Мета: сформувати уявлення про агрегатні стани речовини, порівняти фізичні властивості тіл у різних агрегатних станах
Урок № Тема: Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія. Агрегатні стани речовини. Лабораторна робота «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах» iconУрок 11. Агрегатні стани речовини. Фізичні властивості тіл у різних агрегатних станах. Кристалічні та аморфні тіла. Залежність лінійних розмірів твердих тіл
Мета уроку: сформувати уявлення про агрегатні стани речовини, порівняти фізичні властивості тіл у різних агрегатних станах, ознайомити...
Урок № Тема: Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія. Агрегатні стани речовини. Лабораторна робота «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах» iconУрок 19/61 Пояснення зміни агрегатних станів речовини на підставі атомно-молекулярного вчення
Мета уроку: узагальнити знання учнів про агрегатні стани речовини й пояснити їх на основі атомно-молекулярного вчення
Урок № Тема: Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія. Агрегатні стани речовини. Лабораторна робота «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах» iconУрок 14. Розв’язування задач Лабораторна робота № Дослідження явища дифузії в рідинах і газах
Мета уроку: формування навичок розв’язування задач на зв’язок маси, об’єму та густини; формування навичок вимірювання густини
Урок № Тема: Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія. Агрегатні стани речовини. Лабораторна робота «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах» iconДокументи
1. /7 клас/Календарне планування ф_зика 7 клас.doc
2. /7...

Урок № Тема: Будова речовини. Рух і взаємодія атомів і молекул. Дифузія. Агрегатні стани речовини. Лабораторна робота «Дослідження явища дифузії в рідинах і га­зах» iconПрограма предмет Молекулярна фізика Спеціальність радіофізика І електроніка Факультет електроніки форма навчання денна
Вступ. Предмет молекулярної фізики. Модель матеріального тіла. Динамічний, статистичний і термодинамічний методи опису речовини....
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи