Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки. Хід заняття На дошці написано вислови Сааді: «Коли людина перестане думати про власне задоволення, а житиме для інших, то вона високо підніметься душею» icon

Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки. Хід заняття На дошці написано вислови Сааді: «Коли людина перестане думати про власне задоволення, а житиме для інших, то вона високо підніметься душею»
Скачати 115.15 Kb.
НазваОбладнання: чисті аркуші паперу, ручки. Хід заняття На дошці написано вислови Сааді: «Коли людина перестане думати про власне задоволення, а житиме для інших, то вона високо підніметься душею»
Дата конвертації31.03.2013
Розмір115.15 Kb.
ТипДокументи

Тема. Милосердя — краса душі.

Мета: навчати учнів критично ставитися до своїх учинків та вчинків інших людей; розвивати в учнів почуття доброти, чуйності, милосердя; виховувати в учнів любов і повагу, щирість і працьовитість.

Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки.

Хід заняття

На дошці написано вислови Сааді:

«Коли людина перестане думати про власне задоволення, а житиме для інших, то вона високо підніметься душею». «Все те, що робиш комусь, робиш собі!»

«Не чиніть зла, воно гидке і кривди не робіть нікому, бо кривда щастя не дає, а зло обмежує свободу».

«Якщо ти байдужий до страждань інших, ти не заслу­говуєш називатися людиною».

^ Творче завдання «Потрібна допомога».

Учитель наводить учням приклади із життя дітей у ди­тячих будинках, тяжко хворих людей, розповідає про поки­нутих тварин. Потім учитель розділяє учнів на групи і про­понує кожній скласти «План допомоги» тим, хто потребує допомоги. Наприклад: написати лист, відправити іграшки, теплі речі, гроші, відвідати людину і т. д.

^ Слово вчителя.

Чим зміряти людяність? Справжня людина, сильна і добра, ніколи не стане кривдити тих, хто їй довірився, хто слабший за неї. Психологи встановили, що більшість злочинців у дитинс­тві ставали жертвами насильства і жорстокості з боку батьків, а потім і самі виявляли жорстокість — до тварин. У цих лю­дей відсутнє позитивне світосприйняття, адже їхнє дитинство було спотворено злом і ненавистю. От і стає зрозумілим, чим вимірюється гідність людини, її людяність — ставленням до інших: до рослин, тварин, людей. Ми також частина природи, отже, відповідаємо за все, що робимо в ній!

Про бачене людям я хочу сказати:

Пішла із козою до лісу гуляти.

Дивлюся: собака зависла на гіллі.

О, хто поглумився над псом на дозвіллі?

Він лапки зложив на спочинок, невинний.

Висить, бідолаха, неначе дитина.

Хазяїн-алкаш у душі ховав біса —

Задумав собаку повісити в лісі.

У вбивці є мати, і жінка, і діти.

Чому так жорстокість зростає у світі

Та топиться совість у склянці спиртного,

Немає сумління, в душі нема Бога?

Яка безсердечність у того садиста!

Живе сотворіння для нього, мов листя.

Сьогодні собака, а завтра — людина,

Така беззахисна, така безневинна.

Піде душогубець на сповідь до храму,

Забувши про вбивства гріховну оману.

Для нього не гріх, а розвага, пригода.

Над жертвою плачуть птахи та природа...

Бесіда.

Чи правда, що той, хто в дитинстві знущається над тва­ринами, виростає безжалісним, жорстоким і навіть небез­печним для людського суспільства?

Як ви розумієте слово «милосердя»? Доберіть до цьо­го слова синоніми. (Співчуття, добродійність, чуйність та ін.)'

Розкажіть, хто серед ваших знайомих, сусідів потребує співчуття.

Розкажіть про які-небудь випадки із свого життя, коли ви виявили співчуття, або коли хтось виявив співчуття по відношенню до вас.

Як ви гадаєте, які риси характеру мають бути прита­манні милосердній людині?

^ Слово вчителя.

А тепер послухайте коротеньке оповідання письменника Бруно Ферреро «Розрада».

Одна дівчинка повернулася від сусідки, у котрої щойно померла восьмирічна донька.

  • Чому ти ходила до пані Олі? — питає батько.

  • Щоб її розрадити,— відповіла дівчинка.

  • А як ти, така.мала, могла її розрадити?

  • Я обняла її, вона взяла мене на коліна, і я... плакала з нею.

Якщо хтось поруч тебе страждає, плач разом із ним. Якщо хтось радіє, радій разом із ним. Любов — дивиться -й бачить, чує і вислуховує.

Любити — це брати участь усім своїм єством у радос­ті чи горі ближнього. Той, хто любить, відкриває в собі безмежні можливості розради і співчуття. Ми — янголи, тільки з одним крилом. Отже, ми можемо літати тільки тоді, коли когось обіймаємо.

^ Запитання до учнів.

Як іще можна допомогти людині у її горі?

Слово вчителя.

О, Любове, ніщо не може зрівнятися з тобою! Ти — сад квітучий, ти — ліс густий, ти — море безкрає. Ти не до­сліджена ніким і не перевершена нічим. Усе, створене Бо­гом,— прекрасне і мудре, тож учимося жити по-Божому. І велике щастя чекає на кожного з нас!

Ми недаремно почали говорити про любов, адже все в житті починається з Любові!

Неправильне розуміння життя на землі призводить до скам'яніння серця. Погляньмо на себе, на оточуючих. Кож­ний повинен усвідомити: погані думки і вчинки створюють навколо людини небезпечне для неї ж коло чорної енергії. Від наших думок і вчинків залежить, чи бути Землі й людс­тву взагалі?

Сьогодні багато говорять про милосердя, доброту. Чим викликаний такий великий інтерес широкої громадськості
до проблем моральності? <

Вдумаймося у наслідки трагічних подій, які постійно дають знати про себе: аварія на Чорнобильській АЕС, чи­сельні зіткнення суден і поїздів, прояви міжнаціональних непорозумінь, факти зростання злочинності. Та йдеться не лише про прямо катастрофічні події. Скільки в Україні по­кинутих дітей, самотніх старих?

Дехто заперечить: при чому тут моральність? Але чи мали б місце усі наведені факти, коли б люди були високо­моральними? Мабуть, ні.

Тому сьогодні ми будемо говорити про ті моральні цінності, які повинні бути у сучасних людей, а зокрема й у підлітків.

Нині поширена думка, що такі риси характеру, як чуй­ність, жертовність, милосердя є ознакою м'якотілих, безхарактерних людей.

Запитання до учнів.

Чи згідні ви з цією думкою?

Нині нас жахає навала людської жорстокості. Байду­же ставлення до старих, яких власні діти відправляють до будинків перестарілих, покинуті безпритульні діти, жеб­рацтво, хворі, покинуті напризволяще через брак грошей, дитяча та підліткова злочинність — усе це нині вже нікого не дивує.

Тож де візьметься милосердя, якщо сьогоднішні хлоп­ці та дівчата не завжди відзначаються високим рівнем мо­ральної зрілості. У їхньому середовищі мають місце багато різних правопорушень.

Бесіда.

Що, на вашу думку, є причиною зростання підліткової злочинності?

Як запобігти поширенню бездуховності в суспільстві?

Хто в першу чергу має нести відповідальність за вихо­вання молодого покоління?

^ Слово вчителя.

У Радянському Союзі, до складу якого входила і Ук­раїна, тривалий час побутувала думка, що в державних закладах досягається найвищий рівень ефективності у ви­хованні — діти виростають справжніми громадянами своєї держави. Сьогодні ми починаємо замислюватись: а може саме з цього починаються наші втрати у вихованні?

Послухайте таку сумну історію.

Олег і його брат Сергій виховувались у неповній сім'ї. Батько-одинак намагався по можливості матеріально за­безпечити родину, не виявляючи інтересу до внутрішніх проблем синів, їхніх захоплень. Становище погіршилося, коли в дім прийшла мачуха, з'явилися молодші діти. Поз­бавлені батьківської любові й уваги, хлопці стали мало бу­вати вдома, багато часу проводити на вулиці, погано вчи­тися, призвичаїлися до спиртного та цигарок. Врешті-решт одного разу Олег і Сергій були затримані міліцією за дрібну крадіжку й потрапили до виправної колонії.

^ Запитання до учнів.

Що вас вразило в цій історії?

Кого ви звинувачуєте у біді хлопців — їх самих чи їхнє оточення?

Слово вчителя.

А от іще одна історія.

Трагічно склались долі Миколи та Дмитра. Поява хлоп­чиків на світ не принесла радості їхнім матерям. Байдужість, виявлена до них матерями, зробила цих дітей недовірливи­ми, неповажливими до дорослих, близьких і чужих. Бажан­ня схитрувати, лицемірство стали тими чинниками, які вре­шті-решт привели хлопців на лаву підсудних.

У всьому винні неблагополучні сім'ї.

^ Запитання до учнів.

Чи можуть діти, що виховуються у благополучних сім'ях, вирости злочинцями?

Чи залежить рівень виховання дитини від матеріального становища в сім'ї?

^ Слово вчителя.

«Багаті теж плачуть» — це слова із дуже популярного колись серіалу. У благополучних сім'ях тривоги, пережи­вання синів і дочок для батьків залишаються таємницею: близько 57 відсотків учнів не хочуть розповідати їм про свої справи. Тільки 18,3 відсотка постійно з усіх питань радяться з татами і мамами, а 29 відсотків лише у крайніх випадках просять про допомогу.

Своє небажання звертатись до батьків пояснюється не­вмінням останніх вислухати і зрозуміти їх.

Бесіда.

Як часто ви радитесь із батьками?

Кому довіряєте більше: татові, мамі чи подрузі?

Чи можна вважати вчителя другом?

^ Творче завдання «Вчимося розумінню».

Учитель розділяє учнів на чотири групи. Одна група — батьки, друга — бабусі й дідусі, третя — учителі, четвер­та — діти. Кожна група повинна написати, чому її не ро­зуміє решта груп. Після того, як представники від груп зачитають свої відповіді, учитель разом з учнями складає загальний список проблем, пов'язаних із нерозумінням один одного, і обговорює з ними, як розв'язати ці проблеми.

^ Слово вчителя.

«Сьогоднішня молодь байдужа, вона не переживає за долю інших людей, за майбутнє країни». Такі гіркі слова можна часто почути з уст старшого покоління. Проте, чи дійсно воно так?

Бесіда.

Чи були у вас випадки, коли ваші товариші не відвіду­вали школу певний час? Чи цікавились ви станом їхнього здоров'я, їхніми турботами?

Як часто в житті ви робите добрі вчинки? Що це за вчинки?

Сьогодні у світі є багато жебраків. Як ви ставитесь до цих людей?

Чи викликають у вас співчуття діти-сироти, діти-інваліди?

^ Творче завдання «Великодушний учинок».

Подумайте, які із запропонованих учинків можна назва­ти великодушними, а які — ні:

Ви завжди ділитеся зі своїм другом цукерками, іграш­ками.

Ви заблукали в лісі й віддали останній шматок хліба своєму, другові, хоча були також дуже голодні.

Мати купила дочці цукерок. Дорогою додому вона зуст­ріла убогу дитину і пригостила її цукерками.

Вранці по дорозі в школу ви прибираєте з дитячого май­данчика осколки і сміття, щоб малюки не порізалися і не забруднилися.

Ви організували суботник і зібрали дітей зі всього бу­динку, щоб прибрати дитячий майданчик.

Ви завжди вчасно годуєте свого собаку.

Ви завжди годуєте бездомних собак і кішок у дворі й навіть можете віддати їм свій сніданок.

Бесіда.

Про яку людину говорять, що в неї великодушне серце?

Як ви гадаєте, чи здатні ви на великодушний учинок?

У чому виявляється великодушність ваших близьких по відношенню до вас?

Чи можуть бути милосердними і чуйними діти, яких виховує вулиця?

^ Слово вчителя.

Великий вплив на формування моральних якостей під­літків має преса та кінофільми, які нині демонструють ка­нали українського телебачення.

^ Запитання до учнів.

Як часто ви дивитесь телевізор?

Які фільми вам подобаються?

Як ви ставитеся до бойовиків? Чим вони вас приваблюють?

Чи вчать ці фільми мужності, відваги, доброти?

^ Слово вчителя.

Так, бойовики у підлітків, особливо у хлопців, вихову­ють жорстокість, насильство, злобу, ненависть і т. д. Про жорстокість написано чимало. Байдужість і жорстокість — страшні хвороби сучасності, з якими потрібно боротися кожному з нас.

Чого ми всі такі жорстокі?

Ще й злішаємо з кожним днем.

І, загубивши власний спокій,

Спокою іншим не даєм.

Чого забули милосердя

І заповідь святих небес?

Ой, перед віщим оком смерті

Чим зможем виправдать себе?

Душа з начинкою лихою

Втрачає людяне тепло,

Ніяк не стане добротою

Зло, перемножене на зло.

Хіба ми будемо багатші,

Коли розпустим люті дим?

Хай краще серце вже заплаче,

Ніж в грудях стане кам'яним.

Іду навстріч — тож посміхніться,

І я всміхнуся, мов дитя.

Ні, ще не висохла криниця,

Людська криниця співчуття.

У істини слова не пишні,

Щоб кожен зміг до них дійти,

Бо ж нас усіх створив Всевишній

З живої плоті доброти.

^ Запитання до учнів.

Чим схвилював вас цей вірш?

Слово вчителя.

Справді, щось «надламалось у світі», «якісь зірвані мос­ти», бо черствіють наші душі, ми залишаємось байдужими до чужого болю, забуваємо, що старість обов'язково прийде до кожного з нас. Ви, мабуть, погодитесь із тим, що в наш час, на жаль, дуже мало чуйності. Про це свідчать пере­повнені будинки для перестарілих, численні газетні стат­ті, в яких ідеться про непорозуміння, що виникають між батьками і дітьми.

^ Запитання до учнів.

Яких норм повинні дотримуватись діти по відношенню до своїх батьків?

Чи маємо ми право ображатися на батьків?

Слово вчителя.

Хочеться вірити, що ніхто з вас не забуде своїх, батьків, особливо тоді, коли до них прийде старість.

Значна частина сьогоднішньої молоді переконана, що досягти щастя в житті можна, навчившись правильно оці­нювати ситуацію і обернувши її на свою користь, а зовсім не завдяки працелюбності, освіченості, наполегливості.

^ Запитання до учнів.

Чи згодні ви з цією думкою?

Що приносить щастя людині?

Від того, як ми себе поведемо, залежатиме і наше майбутнє.

Що для вас найважливіше в житті?

Без чого можна обійтися в житті?

Ваша головна проблема на сьогоднішній день?

З ким ви ділитесь своїми проблемами?

Які риси характеру ви найбільше цінуєте в людях?

^ Заключне слово вчителя.

Кожна людина живе лише один раз. І що б не стало­ся у кожного з вас у житті, завжди пам'ятайте, що ви людина. Ніколи не звинувачуйте когось у тому, що вас по­гано виховали. Ви самі повинні якомога більше працювати над вдосконаленням своєї особистості. Цей шлях важкий і тернистий, але ви молоді й зможете все подолати. І ось тоді у вашому серці навіки оселяться найсвятіші людсь­кі почуття — любов, доброта, прощення. їх не купиш на базарі, в магазині, їх ні в кого не позичиш, але можна навчити себе бути добрими, людяними і милосердними.

Як часто ми зриваємо квітку, не задумуючись над тим, що завдаємо їй болю. Як легко зранити серце одним необе­режним словом, тим самим не залишивши у цьому серці місця для проростання добра. Будьмо добрими і чуйними, лагідними і щедрими, бо саме внутрішня краса прикрашає людину. Відкриймо навстіж своє серце і душу для друзів, близьких і рідних. Життя таке прекрасне, тож поспішайте творити добро на землі.

Бути людиною — не дуже просто,

Бути людиною — геройство в наші дні.

Устати й крикнути з трибуни, із помосту:

О люди, залишайтеся людьми!Схожі:

Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки. Хід заняття На дошці написано вислови Сааді: «Коли людина перестане думати про власне задоволення, а житиме для інших, то вона високо підніметься душею» iconОбладнання: фломастери, чисті аркуші паперу. Коментар: для проведення заходу вчитель заздалегідь дору­чає учням прочитати казку Г. X. Андерсена «Сні­гова королева»
Мета: продовжувати знайомити учнів із людськими чес­нотами; довести до свідомості дітей, що добро й милосердя чиняться безкорисливо;...
Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки. Хід заняття На дошці написано вислови Сааді: «Коли людина перестане думати про власне задоволення, а житиме для інших, то вона високо підніметься душею» iconТема. Хочу бути щасливою людиною
Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки або олівці, картки з вис­ловлюваннями на тему «У чому полягає щастя?». Коментар: для проведення...
Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки. Хід заняття На дошці написано вислови Сааді: «Коли людина перестане думати про власне задоволення, а житиме для інших, то вона високо підніметься душею» iconУмій дружбою дорожити (6 кл) Мета
Мета: закріпити уявлення учнів про товариські взаємини, дружбу, взаємодопомогу і спонукати їх до товари­шування; виховувати бажання...
Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки. Хід заняття На дошці написано вислови Сааді: «Коли людина перестане думати про власне задоволення, а житиме для інших, то вона високо підніметься душею» iconТема. Алкоголь ворог людства
Мета: розповісти учням про негативний вплив на ор­ганізм людини навіть невеликої кількості алко­голю; виховувати в учнів дбайливе...
Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки. Хід заняття На дошці написано вислови Сааді: «Коли людина перестане думати про власне задоволення, а житиме для інших, то вона високо підніметься душею» iconОбладнання: аудіозапис дзвонів; чисті аркуші паперу. Хід заняття Слово вчителя
Мета: розширити й поглибити поняття учнів про милосердя, доброту; виховувати в них шанобливі ставлення, чуйність, уважність до людей...
Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки. Хід заняття На дошці написано вислови Сааді: «Коли людина перестане думати про власне задоволення, а житиме для інших, то вона високо підніметься душею» iconТренінгове заняття «Виховання в сім’ї» для батьків
Ресурсне забезпечення: аркуші паперу формату А2 і А4, скоч (або цінники), стікери, двосторонній скоч; квіти із паперу; олівці, ручки,...
Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки. Хід заняття На дошці написано вислови Сааді: «Коли людина перестане думати про власне задоволення, а житиме для інших, то вона високо підніметься душею» iconЗакон України «Про освіту», витяг із Конвенції прав дитини, чисті аркуші паперу. Хід заняття
Мета: ознайомити учнів зі статтями Конституції України про особисті права і свободи громадян, розкрити їх зміст
Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки. Хід заняття На дошці написано вислови Сааді: «Коли людина перестане думати про власне задоволення, а житиме для інших, то вона високо підніметься душею» iconТема. Знання- це скарб, а вміння вчитись- ключ до нього
Обладнання: гілка з паперовим листям (на кожному листочку на­писано афоризм або народний вислів на тему нав­чання); роздрукована...
Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки. Хід заняття На дошці написано вислови Сааді: «Коли людина перестане думати про власне задоволення, а житиме для інших, то вона високо підніметься душею» iconМета. Сприяти вихованню в учнів доброти, чесності, порядності, гуманного ставлення до оточуючих; закріпити уявлення учнів про моральні цінності людини розвивати вміння аргументовано висловлювати свою думку. Обладнання
Обладнання. Клубок ниток, вишиті рушники, аркуші паперу, ручки, 5 свічок, бейджі, емблема клубу, фонозаписи мелодій
Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки. Хід заняття На дошці написано вислови Сааді: «Коли людина перестане думати про власне задоволення, а житиме для інших, то вона високо підніметься душею» iconЛабораторна робота №1 Тема: Дослідження взаємодії заряджених тіл
Обладнання: дві однакові пластмасові ручки, смужки паперу та поліетиленової плівки, клаптики паперу, нитки, штатив з лапкою
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи