Закон Паскаля. Сполучені посудини icon

Закон Паскаля. Сполучені посудини
Скачати 134.75 Kb.
НазваЗакон Паскаля. Сполучені посудини
Дата конвертації02.12.2012
Розмір134.75 Kb.
ТипЗакон


8-А клас 11.12.2008 р.

Семінар завучів

Фізика

Тема. Закон Паскаля. Сполучені посудини.


Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу

Мета уроку: продовжити формування основних фізичних понять «маса», густина», «сила», «тиск»; показати зв'язок теорії із практикою; продемонстру­вати сутність закону Паскаля на прикладі рідин; озна­йомити учнів із практичним застосуванням знань про тиск у рідинах (приклади з живої природи й техніки), встановити причину рівності рівнів рідини у сполучених посудинах; показати, як на практиці за­стосовуються сполучені посудини; формувати вміння спостерігати та аналізувати фізичні явища, розвивати навички самостійної роботи.

Обладнання: Гумова кулька, заповнена рідиною; прилад «Куля Паскаля», сполучені посудини, олія, вода.


^ Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань

Питання до класу:

 • Чому одна й та сама речовина в різних агрегатних станах має різні фізичні властивості? (Це зумовлено особливостями їхньої молекулярної будови і характером руху молекул.)

 • Які особливості будови в газоподібних речовин? (Відстані між молекулами порівняно великі, а сили взаємного притягання дуже малі. Молекули газу перебувають у безперервному без­ладному русі.)

 • Яку фізичну величину називають тиском? У яких одиницях вимірюється тиск?

 • Які величини треба знати для обчислення тиску? Як можна регулювати тиск?

 • Як залежить тиск газів і рідин від температури?

 • Як залежить тиск газів і рідин від густини?

 • Як зміниться тиск газу при зменшенні об’єму? (стисненні)


II. Вивчення нового матеріалу

 1. Закон ПаскаляМал. 1 Мал. 2 Мал.3


Дослід 1. Гумову кульку, що містить повітря стискуємо в одному місці – відбувається зміна форми кульки в іншому місці. Аналогічно з водою (мал.1). (Для того, щоб пояснити дане явище, недостатньо знати будову речовини. Важливо познайомитися з основними властивостями рідин і газів).

Дослід 2. (анімація) Під дзвін повітряного насоса поміщають злегка надуту кульку. Повітря з-під дзвона починають викачувати, кулька при цьому поступово розду­вається, набуваючи кулястої форми (мал.2).

Питання класу

 • Чому роздувається кулька? (При відкачуванні повітря кіль­кість молекул у дзвоні зменшується, а всередині зав'язаної кульки їхня кількість не змінюється. Під впливом ударів мо­лекул об внутрішні стінки кулька роздувається.)

 • Про що свідчить куляста форма? (Тиск усередині кульки од­наковий в усіх напрямках.)

Пояснення даного явища на основі молекулярної будови газу

Молекули повітря перебуваються у непереривному хаотичному русі. Сили взаємодії між ними надзвичайно малі, тому можна вважати молекули повністю вільними. В процесі хаотичного руху молекули заповнюють весь об’єм кульки так, що густина газу в різних точках лишається сталою. Частина молекул стикається із стінками гумової кульки, змінюючи напрям свого руху.

Велика кількість таких ударів створює значну силу тиску,яка спричиняє деформацію поверхніМал. 4 Мал. 5 Мал. 6

Розглянути малюнки 84,85 в підручнику на стор. 89 (мал.4,5). Яка між ними різниця?

Гази зазвичай зберігають і перевозять у стисненому стані, тому їх доводиться поміщати у дуже міцні сталеві балони. У техніці гази (рідини) використовують як передавачі зовнішнього тиску. Приміром, стисненим повітрям відчиняють двері вагонів у поїздах метрополітену і тролейбусів.

Дослід 3. «Кулю Паскаля» заповнюють водою. Поршень всо­вують у циліндр, збільшуючи тиск газу в ньому. Струминки води разом виходять через отвори в кулі із усіх отворів (мал.3). Що буде, якщо замінити воду на дим?

Узагальнення

На відміну від твердих тіл окремі шари і дрібні частинки рідини та газу можуть вільно переміщатися одні відносно одних в усіх напрямках. Рухливістю частинок газу та рідини пояснюється, що тиск на них передається не лише в напрямі дії сили, а й у кожну точку рідини або газу (нерухома рідина). Цю особливість дослідив французький фізик Блез Паскаль і сформував закон, який названий на його честь законом Паскаля: тиск, який діє на рідину або газ, передається ними в усіх напрямках однаково. Висновок (записується в зошит).

Тобто рідина (газ) тисне в усіх напрямках не тільки на стінки посудини, але й на тіла, які можуть знаходитися в рідині або газі. Наприклад водолаз, батискаф. Проаналізувати, що буде відбуватися з людиною (батискафом) при подальшому опусканні на глибину. (На нього тисне рідина не тільки верхнього шару, але й зі всіх сторін і знизу (мал.6).

^ Цей закон аж ніяк не стверджує, ніби тиск скрізь однаковий, а тільки те, що він однаково передається!

2. Гідростатичний парадокс.Мал. 7

Спробуємо тепер пояснити тиск рідини на дно посудини, який не залежить від форми посудини (тобто від кількості рідини). Цей парадокс можна пояснити, користуючись законом Паскаля:

Пояснюється гідростатичний парадокс тим, що оскільки гід­ростатичний тиск р завжди нормальний (перпендикулярний) до стінок посудини, сила тиску на похилі стінки має вертикальну складову р, яка компенсує вагу зайвого порівняно з циліндром 1 об'єму рідини в посу­дині 3, і вагу відсутнього порівняно з циліндром 1 об'єму рідини в посудині 2 (мал.7).

^ Закріплення матеріалу. Питання до класу:

 • Якщо із дрібнокаліберної гвинтівки вистрілити у варене яйце, у ньому утвориться акуратний отвір. Якщо ж куля потрапляє у сире яйце — воно розлітається вщент. Як це можна пояс­нити?

 • Чому мильна бульбашка має форму кулі?

 • Людина може спокійно лежати на автомобільній камері, напо­вненій повітрям, якщо ж стати на неї ногами, то вона може лопнути. Чому? Чи обов'язково це відбудеться безпосередньо в тому місці, де стоїть людина?

 • Кількість молекул газу, який міститься в закритій посудині, від нагрівання не збільшується. Чому ж збільшується тиск цих молекул на стінки посудини?

 • Чому м’яч, який винесли взимку з теплої кімнати на вулицю, стає меншим?

 • У склянку з водою кинули камінь. Чи змінився тиск рідини на дно посудини? (Пояснити). Тиск посудини на опору? (Пояснити).

 • Сформулюйте закон Паскаля.

^ Цікаві факти (повідомлення учнів)

1) Що таке «газ»?

Це слово придумав лікар Гельмонт в XVІI столітті. У перекладі воно означає «хаос».

2) А як у космосі?

У скафандрі космонавта підтримується тиск, що становить 1/3 від атмосферного. У безповітряному просторі він роздувається. Щоправда, скафандри нового покоління — тверді, майже цілком металеві з шарнірами на ліктях і колінах. Тиск у них близький до атмосферного.

Задача 1. Визначте тиск води у найглибшому місці Світового океану – у Маріанській западині в Тихому океані, де глибина становить 11,035 км.

Дано:

h= 11,035 км =11035 м

ρ=1030 кг/м3

Розв'язання p=ρ·g·h;

р = 1030кг/м3·9,8Н/кг·11035м = =114МПа.

р - ?Відповідь: р = 114 МПа.

Це настільки великий тиск, що коли на таку глибину опустити шматок дерева, то він буде спресований з усіх сторін в тверду "цеглу", яка потім тонутиме у воді. Тварини, які живуть на різних глибинах, пристосовані до тих тисків.

^ Цікаві факти (повідомлення учнів)

3) У1943 році французи Ж.-І.Кусто та Е.Ганьян винайшли аква­ланг — автономний апарат, що складається з балонів зі стисненим повітрям і дихального пристрою (шланга із загубником) і дозволяє людині дихати під водою при тривалих зануреннях під воду.

Батисфера опускається на глибину до 1360 м; батискаф — до 10 919 м. 23 січня 1960 року на батискафі «Трієст» було досягнуто рекордної глибини при дослідженні Маріанської западини.

4) Наскільки глибоко?

Без спеціального спорядження досвідчені нирці опускаються на глибину до 30 м; з аквалангом — до 40 м; у твердому водолаз­ному костюмі — до 300 м.

Світовий рекорд...

...пірнання без дихального апарата був встановлений в 1992 ро­ці. Італієць Умберто Пелідзарі опустився на глибину 118 м. Весь шлях зайняв 2 хв 56 с. При зануренні нирець використав важкий баласт, а при підйомі — надувний гумовий балон.

3. Сполучені посудини.

На рідину, як і на всі тіла, що перебувають на Землі, діє сила тяжіння. Кожний шар рідини своєю вагою тисне на шари, роз­ташовані нижче. І цей тиск передається дну і стінкам посудини, у якій перебуває рідина (прояв закону Паскаля).

Чи однаково будуть тиски на дно води і олії (мал.8)? (Ні, так як густини різні, воді буде чинити більший тиск). Чи буде переливатися рідина з посудини 1 у посудину 2 на рис. 5, якщо відкрити кран? А якщо це буде вода – вода? (Ні)

1 і 2Рис. 8 Мал. 9


Трубки (посудини) з’єднані так, що рідина може перетікати з однієї трубки в іншу, називають сполученими посудинами (мал. 8, 9). Система водопроводу, наша кровоносна система і навіть чайник — усе це приклади сполучених посудин.

Дослід 4. Демонстрування сполучених посудин і пояс­нення, що будь-які посудини, з'єднані між собою, можна вважати сполученими.

Питання до класу:

 • Де в побуті ми можемо побачити такі посудини? (Лійка, кав­ник, водопровід, система опалення, фонтани, насоси, система кровообігу.)

 • Що відбудеться, якщо в одну з посудин налити рідину? (Вона заповнить всі коліна сполучених посудин.)

 • А в якому коліні рівень рідини буде вищим? (Це питання, як правило, ставить учнів у скрутне становище, особливо якщо посудини різної форми і не всі коліна розташовані строго вер­тикально)

 • Чому вибух снаряду під водою згубний для підводних мешканців?

Дослід 5. Наливаємо воду і демонструємо, що рівень води однаковий у всіх колінах. Якщо посудини з'єднані між собою гумовою трубкою, то підніма­ємо, нахиляючи, одну з посудин і показуємо, що рівень однорідної рідини не змінюється.

Питання до класу:

 • Рідина встановлюється в колінах на одному рівні. Чому? (Ріди­на перетікає з посудини в посудину доти, поки тиск в колінах не вирівняється, а для однорідної рідини це означає, що висота стовпа рідини в кожному коліні буде однаковою.)

 • Що відбудеться, якщо в коліна налити різнорідні рідини, що не змішуються (наприклад ртуть і воду; воду й олію)?

Висновок.

Закон сполучених посудин: за однакового зовнішнього тиску рівень однорідної рідини у сполучених посудинах встановлюється на однаковому горизонтальному рівні: p1= p2; ρ1gh1= ρ2gh2

^ Цікаві факти (повідомлення учнів)

5) Знання — сила!

У Давньому Римі, найімовірніше, закон сполучених посудин не був відомий. Тому, прокладаючи водопровід, римляни зводили спеціальні насипи з нахилом униз. Вони були впевнені, що вода не може самостійно підніматися вгору.
^

4. Використання сполучених посудин.

Мал. 10 Мал.11

Розглянемо декілька цікавих прикладів:


 • Фонтан в Петродворці (м. Санкт-Петербург) (мал.10). Знайти помилки в малюнку. Пояснити явище.Мал.12 Мал.13 Мал.14

 • Відвідна труба в водопроводі (мийка, ванна) має колінчату систему (мал.12). Пояснити принцип роботи. Для чого використовують таку складну конструкцію?

 • Шлюзи (мал.101, ст.101). Пояснити принцип роботи (мал.11).
^

Запитання для самоперевірки:


1. Як розміщуються вільні поверхні однорідної рідини в сполучених посудинах?

2. Як розміщуються вільні поверхні різнорідних рідин у сполучених посудинах?

Задача 2. Знайти різницю рівнів води і гасу, якщо відкрити кран. Густина гасу 800 кг/м3, висоти до відкриття крану – 20 см.

Дано:

h= 20 см

ρв=1000 кг/м3

ρг=800 кг/м3

Розв'язання

p1= p2; x·ρвg= ρгgh

х = ρгh/ρв

h=h-х

х=800кг/м3·20см/1000кг/м3=16см.

h=20см-16см=4см

h - ?

Відповідь: різниця рівнів 4 см.


IV. Домашнє завдання

Підготувати коротке повідомлення на тему «Застосування гідравлічної машини в техніці» §29, дослідження водних глибин §31.

Вивчити § 27, 32; впр. 17 (6), 18* (3)

Творче завдання: сконструювати модель фонтана (за бажанням).

Опорний конспект

Закон Паскаля. Сполучені посудини.

1. Пригадаймо!

 • Чому одна й та сама речовина в різних агрегатних станах має різні фізичні властивості?

 • Які особливості будови в газоподібних речовин?

 • Яку фізичну величину називають тиском? У яких одиницях вимірюється тиск?

 • Які величини треба знати для обчислення тиску? Як можна регулювати тиск?

 • Як залежить тиск газів і рідин від температури?

 • Як залежить тиск газів і рідин від густини?

 • Як зміниться тиск газу при зменшенні об’єму?

 1. Закон ПаскаляМал. 1 Мал. 2 Мал. 3 Мал. 4 Мал. 5 Мал. 6

Дослід 1. Мал.1. Як змінюється тиск при деформації пакета з водою? Збільшується чи зменшується? Який напрямок має тиск води в пакеті?

Дослід 2. Чому роздувається кулька? Про що свідчить куляста форма?

Розглянути малюнки 84, 85 в підручнику на стор. 89 (мал.4, 5). Яка між ними різниця? Що спільного?

Дослід 3. Мал. 3. Струминки води разом виходять через отвори в кулі із усіх отворів однаково чи по різному? Що буде, якщо замінити воду на дим?

Узагальнення:

Закон Паскаля: тиск, який діє на рідину або газ, передається ними в усіх напрямках однаково. (мал.5).

Цей закон аж ніяк не стверджує, ніби тиск скрізь однаковий, а тільки те, що він однаково передається!

3. Гідростатичний парадокс.

Тиск рідини на дно посудини не залежить від форми посудини (від кількості рідини).

Сила тиску на похилі стінки має вертикальну складову р, яка компенсує вагу зайвого порівняно з циліндром 1 об'єму рідини в посу­дині 3, і вагу відсутнього порівняно з циліндром 1 об'єму рідини в посудині 2 (мал.7).

4. Спробуємо відповісти на ці запитання:

 • Якщо із дрібнокаліберної гвинтівки вистрілити у варене яйце, у ньому утвориться акуратний отвір. Якщо ж куля потрапляє у сире яйце — воно розлітається вщент. Як це можна пояс­нити?

 • Чому мильна булька має форму кулі?

 • Людина може спокійно лежати на автомобільній камері, напо­вненій повітрям, якщо ж стати на неї ногами, то вона може лопнути. Чому? Чи обов'язково це відбудеться безпосередньо в тому місці, де стоїть людина?

 • Кількість молекул газу, який міститься в закритій посудині, від нагрівання не збільшується. Чому ж збільшується тиск цих молекул на стінки посудини?

 • Чому м’яч, який винесли взимку з теплої кімнати на вулицю, стає меншим?

 • У склянку з водою кинули камінь. Чи змінився тиск рідини на дно посудини? (Пояснити). Тиск посудини на опору? (Пояснити).

 • Сформулюйте закон Паскаля.

Задача 1. Визначте тиск води у найглибшому місці Світового океану – у Маріанській западині в Тихому океані, де глибина становить 11,035 км.

5. Сполучені посудини.

 • Чи однаково будуть тиски на дно води і олії (мал.8)?

 • Чи буде переливатися рідина з посудини 1 у посудину 2 на рис. 5, якщо відкрити кран?

 • А якщо це буде вода – вода?

1 і 2Рис. 8 Мал. 9

Трубки (посудини) з’єднані так, що рідина може перетікати з однієї трубки в іншу, називають сполученими посудинами.

Приклади сполучених посудин: система водопроводу, наша кровоносна система, чайник … .

Запитання:

 • Де в побуті ми можемо побачити такі посудини?

 • Що відбудеться, якщо в одну з посудин налити рідину?

 • А в якому коліні рівень рідини буде вищим?

 • Чому вибух снаряду під водою згубний для підводних мешканців?

 • Рідина встановлюється в колінах на одному рівні. Чому?

 • Що відбудеться, якщо в коліна налити різнорідні рідини, що не змішуються (наприклад ртуть і воду; воду й олію)?

Висновок:

Закон сполучених посудин: за однакового зовнішнього тиску рівень однорідної рідини у сполучених посудинах встановлюється на однаковому горизонтальному рівні:
^

6. Використання сполучених посудин.

Мал. 10 Мал.11


 • Фонтан в Петродворці (м. Петербург) (мал.10). Знайти помилки в малюнку. Пояснити явище.Мал.12 Мал.13 Мал.14

 • Відвідна труба в водопроводі (мийка, ванна) має колінчату систему (мал.12). Пояснити принцип роботи. Для чого використовують таку складну конструкцію?

 • Шлюзи (мал.101, ст.101). Пояснити принцип роботи (мал.11).
^

Запитання для самоперевірки:


1. Як розміщуються вільні поверхні однорідної рідини в сполучених посудинах?

2. Як розміщуються вільні поверхні різнорідних рідин у сполучених посудинах?

Задача 2. Знайти різницю рівнів води і гасу, якщо відкрити кран (мал. 13, 14). Густина гасу 800 кг/м3, висоти до відкриття крану – 20 см.

^ 7. Домашнє завдання

Підготувати коротке повідомлення на тему «Застосування гідравлічної машини в техніці» §29, дослідження водних глибин §31.

Вивчити § 27, 32; впр. 17 (6), 18* (3)

Творче завдання: сконструювати модель фонтана (за бажанням).


Фізкультурка

1 в.

2 в.

1) Знайди одиниці виміру одної фізичної величини, яка зустрічається 2 рази

1) Знайди фізичну величину, яка зустрічається 3 рази
кг

Н

h

Па

г

p

т

F

h

V

p

V

S

МПа

кН

S

кПа

F
2) З наведених фізичних величин склади можливі формули:

S

F

m

p

ρ

g

h

V

3) В яких точках рідини тиск однаковий?

3) В яких точках рідини тиск найбільший?Схожі:

Закон Паскаля. Сполучені посудини iconУрок 14/27 Закон Паскаля. Сполучені посудини Мета уроку: познайомити учнів із законом передачі тиску рідинами й газами; установити закономірність розподілу рідин у сполучених посудинах
Мета уроку: познайомити учнів із законом передачі тиску рідинами й газами; установити закономірність розподілу рідин у сполучених...
Закон Паскаля. Сполучені посудини iconПаскаля закон

Закон Паскаля. Сполучені посудини iconУроку Учні повинні засвоїти закон Паскаля на рівні використання знань в життєвих ситуаціях. Задачі уроку Ознайомити учнів з причиною виникнення тиску газу і
Мета уроку Учні повинні засвоїти закон Паскаля на рівні використання знань в життєвих ситуаціях
Закон Паскаля. Сполучені посудини iconВідповіді на завдання контрольної роботи з фізики №2 для 9 класу
Можливих є два варіанти. Вода у водоймі І ящик в човні утворять сполучені посудини. Якщо ящик буде достатньої висоти, вода в ньому...
Закон Паскаля. Сполучені посудини iconПервое знакомство с системой программирования Турбо Паскаль
С появлением Турбо Паскаля положение измени­лось. Турбо Паскаль состоит из языка программирования и среды, которая обеспечивает удобную...
Закон Паскаля. Сполучені посудини iconОсобливості та призначення
Блеза Паскаля. Автором цієї мови програмування був Ніклаус Вірт, професор, директор Інституту інформатики Швейцарської вищої
Закон Паскаля. Сполучені посудини iconТема: США в першій половині XІX ст.” Розширення території
Сполучені Штати не втручатимуться у внутрішні справи існуючих колоній або європейських країн
Закон Паскаля. Сполучені посудини iconТема: сполучені штати європи
Група №1 – Дослідження: Внунтрішнє політико-правове становище: питання гегемонії Німеччини, Франції; лоббізм в єс; новий правовий...
Закон Паскаля. Сполучені посудини iconТема: Взаємодія тіл
Гука, Паскаля, Ар­хiмеда, означення iнерцiї, сили, моменту сили, сили тиску, сили тертя
Закон Паскаля. Сполучені посудини iconКомерційні пропозиції підприємств Чернівецької області щодо співробітництва із зарубіжними країнами
Ду 500; 700; різноманітні металеві зварні конструкції; автоклави; посудини різноманітного призначення, що працюють під тиском, наливом...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи