Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації та матеріали для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району заходів щодо icon

Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації та матеріали для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району заходів щодо
Скачати 100.01 Kb.
НазваКерівникам загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації та матеріали для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району заходів щодо
Дата конвертації13.09.2013
Розмір100.01 Kb.
ТипМетодичні рекомендаціїХАРКІВСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ВІДДІЛ ОСВІТИ

61034, м. Харків, вул. Комсомольське шосе, 52

Тел.(057) 372-41-62, 372-51-52 E-mail: har-rvo@bk.ru


31.03.2011 № 735

на № 416 від 28.03.2011


Керівникам загальноосвітніх

навчальних закладів


Методичні рекомендації та матеріали

для проведення у загальноосвітніх

навчальних закладах

Харківського району заходів щодо

25-х роковин Чорнобильської катастрофи


Згідно з листом комунального вищого навчального закладу «Харківська академія неперервної освіти» від 28.03.11 № 413 відділ освіти Харківської районної державної адміністрації надсилає методичні рекомендації та матеріали для проведення необхідної роботи у загальноосвітніх навчальних закладах, підготовлені спеціалістами КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти».

Додаток: на 8 арк. у 1 прим.
^

@ Оригінал підписаноНачальник відділу освіти О.І. Бабельчук


Пащенко, 746-70-31

Бугар, 746-70-45


Методичні рекомендації та матеріали

для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківської області заходів щодо 25-х роковин Чорнобильської катастрофи


І. Керівникам районних (міських) методичних об’єднань учителів історії, правознавства, географії, української мови та літератури

З метою підготовки районного (міського) плану заходів, присвяченого
25-м роковинам трагедії на Чорнобильській АЕС, розвитку професійних компетентностей учителів відповідного циклу предметів, організації ефективної роботи педагогів з учнями щодо вшанування пам’яті трагічних подій 26 квітня 1986 року пропонуємо під час проведення березневих секційних засідань учителів-предметників, інших тематичних заходів з ними у квітні 2011 року довести зміст резолюції Прем’єр-міністра України М.Я.Азарова від 09.02.2011 №6689/0/1-11 щодо виконання Плану заходів, пов’язаних з 25-ми роковинами Чорнобильської катастрофи. Одночасно необхідно ознайомити учителів з суттю «Методичних рекомендацій та матеріалів для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківської області заходів щодо 25-х роковин Чорнобильської катастрофи», підготовлених комунальним вищим навчальним закладом «Харківська академія неперервної освіти», забезпечити їх цими рекомендаціями в електронному вигляді. Проведена робота повинна бути відображена у відповідних протоколах районних (міських) і шкільних предметних об’єднань.

ІІ. Учителям історії, правознавства, географії, української мови, заступникам директорів з навчально-виховної роботи загальноосвітніх навчальних закладів

1. Інформаційний блок

Низка трагічних подій, що стались у житті різних держав світу протягом
ХХ століття, є яскравою демонстрацією самовпевненості людства та

переоцінки ним можливостей свого позитивного впливу на довкілля. Однією з таких подій на території колишнього СРСР була аварія на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС 26 квітня 1986 року, яка за масштабами її наслідків переросла в найбільшу техногенну катастрофу століття. Її вплив поширився не тільки на Україну, Білорусь та Росію, а й на інші держави Європи.

Аналізуючи стан справ із ліквідації наслідків чорнобильської аварії, Верховна Рада СРСР у своїй постанові від 25 квітня 1990 року «Про єдину програму щодо ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і ситуацію, пов’язану з цією аварією» відзначила, що аварія на ЧАЕС за сукупністю наслідків є найбільшою катастрофою сучасності, загальнонародним лихом, що зачепило долі мільйонів людей, які мешкають на величезних територіях. Екологічний вплив чорнобильської катастрофи поставив країну перед необхідністю розв’язання нових, винятково складних, великомасштабних проблем, що торкаються практично всіх сфер суспільного життя, багатьох аспектів науки та виробництва, культури, моралі.

Чорнобиль – це не просто радіація, «зона», радіографія, самосели, мутанти-тварини, тощо. Чорнобиль – це Національне Лихо. Дзвони Чорнобиля б’ють по кожному із нас і в цю 25-у річницю, коли 26 квітня 1986 року, о 01 годині 25 хвилин відбулася трагедія. Це дата глобальної техногенної катастрофи в історії людства.

У статті №16 Конституції України зазначено, що «…подолання наслідків Чорнобильської катастрофи – катастрофи планетарного масштабу…є обов’язком держави».

^ 2. Науко-методичний та дидактичний блок


Під час проведення уроків, присвячених пам’яті Чорнобильської трагедії, вчителі повинні звернути увагу на проблему людяності, відповідальності кожного за життя того, хто живе поруч. Події, що відбувалися на ЧАЕС 26 квітня 1986 року, були прикладом героїзму людей, які віддали свої життя заради того, щоб врятувати інших. Отже, важлива мета уроків пам’яті Чорнобильської трагедії – формування загальнолюдських цінностей і почуття відповідальності за власні дії.

У межах висвітлення матеріалу про героїзм «ліквідаторів» учитель пропонує учням ознайомитися з уривком зі статті Е.Першина «Довга дорога додому»:

«…У ті перші години, коли підмога ще була в дорозі,…командир пожежної частини-2 майор Леонід Телятников (він був у відпустці і мав вийти на службу лише через день), прибув на станцію за 25 хвилин.

Коли він вбіг до головного корпусу, полум’я вже вирувало на різних поверхах, принаймні у п’яти місцях…

Лейтенант Правик організував гасіння пожежі з боку машинного залу та реакторного відділення четвертого енергоблока. Тепер під загрозою опинився й третій… Ось де крилася смертельна небезпека! Про наслідки не хотілося й думати…він знав, що в цей момент їх на станції рівно двадцять вісім і вони – двадцять вісім пожежних – мають зупинити полум’я».

Орієнтовні запитання до документу:

 • Яким чином і чому діяли пожежники?

 • Які риси характеру проявили люди, про яких йдеться в уривку?

 • Чому вчить подвиг ліквідаторів аварії?

 • Назвіть ще відомі Вам прізвища «ліквідаторів» аварії на ЧАЕС.

Відповідно до чинної програми з історії України для 5-го класу в темі 4 «Україна в ХІХ – ХХ ст.» обговорюються уроки Чорнобильської трагедії. Методом «мозкового штурму» учні можуть висловити свої думки стосовно означеного питання. Учитель узагальнює відповіді учнів, наголошуючи, що чорнобильська катастрофа – найбільша ядерна катастрофа в історії людства, актуалізує проблему заміни її альтернативними джерелами енергії, розробку стратегій енергозбереження.

Питання Чорнобильської трагедії вивчається в 11-х класах на уроках історії України (тема 5 «Розпад Радянського Союзу і відродження незалежності України») та на уроках фізики (розділ 6 «Квантова теорія», 6.2 «Атом і атомне ядро»).

Під час опанування учнями 10-х класів матеріалу курсу «Правознавство», тема 6 «Екологічне право», школярам доцільно запропонувати роботу з поняттям «екологічна безпека», а також розв’язати завдання №3, стор.56 із зошита для 10-го класу «Правознавство» (автор Т.О.Ремех, видавництво «Літера»).

За програмою «Екологія» для учнів 10-х класів екологічного профілю у
темі 2 «Світовий розвиток і екологія» розглядається питання техногенних катастроф і надзвичайних ситуацій. Школярі виконують практичну роботу, порівнюючи масштаби природних та антропогенних процесів.

На уроках української літератури учні 11-х класів, вивчаючи твір Івана Драча «Чорнобильська мадонна», сповнюються болем, гіркими роздумами, турботою про майбутнє людства, замислюються про збереження природи як середовища, в якому людство тільки й може існувати. Поема викликає осуд винуватців аварії, гнівний осуд їхніх непродуманих дій, неуцтва, кар’єризму.

Програмою з фізики для 9-х класів (розділ 4 «Атомне ядро. Ядерна енергетика») передбачено розгляд питання про розвиток ядерної енергетики в Україні та екологічні проблеми ядерної енергетики.

На уроках, про які йдеться вище, вчителям варто висвітлити екологічні проблеми використання ядерної енергії, дії радіоактивних випромінювань на людину та методи захисту від радіації. Форми вивчення екологічного матеріалу можуть бути різні: повідомлення вчителя або учнів; розв’язування завдань з екологічним змістом; навчальні ігри з обговорення екологічних проблем; наукові проекти та науково-практичні конференції тощо. Основними питаннями на таких заняттях можуть бути теми: «Як радіоактивність впливає на людину і наскільки вона шкідлива або корисна?», «Які існують методи захисту від радіації?», «Використання атомної енергії в мирних цілях», «Чи небезпечні АЕС?», «Атомно-енергетичний комплекс України». Для підготовки достовірної інформації до таких уроків доцільно звертатися до сайту Українського ядерного товариства httр://www.ukrns.odessa.net (розділ «Партнери УкрЯО та ресурси Інтернет з ядерної енергетики»), на якому також розміщено інформацію про компанії та підприємства, що входять до складу ядерно-енергетичного комплексу України.

Ураховуючи ситуацію в Японії після потужного землетрусу 2011 року, вчителям спільно з учнями 5–11-х варто провести паралелі щодо причин та наслідків аварії на АЕС у м. Фукусіма.

З метою формування просторової компетентності доцільно запропонувати учням показати на карті райони, які зазнали радіоактивного впливу під час аварії на ЧАЕС.

При проведенні уроків пам’яті Чорнобильської трагедії вчитель обирає найбільш доцільну фору з урахуванням віку та можливостей школярів. Це може бути урок-реквієм, година спілкування, зустріч з учасниками ліквідації аварії, кооперативна робота, усний журнал тощо.

Учителям у нагоді стануть такі методичні та дидактичні матеріали: «Пострепортаж «У музеї Чорнобиля» (автор Н.І.Подгорна); сценарій вечора пам’яті «Випробування Чорнобилем» (автор Л.О.Чех); конференція «Чорнобиль стукає у серце» (автори О.Л.Кожем’яка, Н.А.Д’яченко).

Разом з цим рекомендуємо провести наступні тематичні заходи:

 • виховні години «Мужність і біль Чорнобиля»;

 • бесіди «Чорнобильська трагедія у наших серцях»;

 • вечори-реквієми «Дзвони Чорнобиля»;

 • учнівські конференції «Двадцять п’ять років Чорнобильської катастрофи. Безпека майбутнього»;

 • засідання «круглих столів» за темою «Екологічні наслідки Чорнобиля»;

 • зустрічі учнів з учасниками ліквідації аварії;

 • конкурси на кращій учнівський твір «Образ Чорнобиля. Безпека майбутнього. Погляд молодих»;

 • конкурси малюнків та плакатів «Збережи планету від радіаційної загрози».

При проведенні виховних заходів у старших класах учитель може дати завдання знайти відповідь на запитання «Як оцінювати Чорнобиль в контексті актуальних дискусій про зміни клімату, енергозбереження, альтернативні джерела енергії? Які зміни стались в Чорнобильській зоні? Який радіоекологічний стан і динаміка змін водних та наземних екосистем?». Таким чином, учні обговорюють питання екологічних наслідків Чорнобильської катастрофи, радіаційної безпеки та проблем збереження біорізноманіття радіаційного захисту населення й довкілля, радіоекологічного моніторингу, правового забезпечення ядерної та радіаційної безпеки, екологічно безпечного розвитку України.

При можливості доцільно організувати екскурсію до Національного музею «Чорнобиль», який розташовано в Києві. Під час екскурсії учні можуть ознайомитися з експонатами виставки – розсекреченими документами, картами, фотографіями, пам’ятками народної культури українського Полісся, які зібрані в Чорнобильській «зоні відчуження». Тут можна побачити унікальні відеоматеріали, комп’ютерні програми про катастрофу та її наслідки, діючу трьохфазову діораму «Чорнобильська АЕС до, під час та після аварії», діючий макет енергоблоку ЧАЕС, які розширюють хронологічні та тематичні рамки музею, підсилюють достовірність існуючої експозиції. З 2009 року у музеї запроваджено проведення екологічних занять для учнів різних вікових категорій. Екологічні уроки «Світ атомних ядер» і «Енергія та суспільство» розраховані на школярів молодшого та середнього шкільного віку, розкривають таємницю будови атому та Всесвіту, розповідають про види енергії і використання їх людиною. Заняття «Радіація в житті людини» інформує учнів старшого шкільного віку про джерела природної та штучної радіації і вплив радіації на живий організм.

Підвищити ефективність заходів зазначеної тематики дозволить використання спогадів про героїв Чорнобиля, огляд документальної відіохроніки, віршів, уривків музичних творів. Варто запропонувати для прослуховування такі твори: фрагменти з духовно-хорового твору «Чорнобильська літургія», симфонії № 6 П.І.Чайковського, «Аве-Марія» Ф.Шуберта, «Реквієму» В.Моцарта та ін.

Бажано організувати виставки творчих робіт учнів, їх малюнків, фотодокументів.

У шкільних бібліотеках доречно організувати книжково-ілюстративні виставки «Мужність і біль Чорнобиля».

26 квітня 2011 року організовується покладання квітів до могил загиблим від наслідків на ЧАЕС, пам’ятних знаків, пам’ятників.


Список рекомендованої літератури

 1. Барановська Н.П. Суспільний вимір чорнобильської катастрофи // Український історичний журнал. – 2006. – № 2. – С.129-145.

 2. Барановська Н.П. Планетарні наслідки аварії на ЧАЕС та її сприйняття світовою громадськістю. // Історія в школі. – 2000. – № 4. – С. 2-8.

 3. Бойко О.Д. Історія України. – К.: «Академія», 2002. – 656с.

 4. Глушенюк Д. Зони спустошення // Що залишимо у спадок. – К., 1990. – С.92-99.

 5. Гуцало Є. Діти Чорнобиля. – К.: Соняшник, 1995.- 104 с.

 6. Довідник з історії України (А – Я): Посібн. для серед. загальноосв. навч. закл. / За заг. ред. І.Підкови, Р.Шуста. – 2-ге вид., доопр. і доповн. – К.: Генеза, 2001. – 1136 с.

 7. Драч І. Чорнобильська мадонна // Драч І. Лист до калини.– К.: Веселка, 1994.-С.233-282.

 8. Історія України. Нове бачення: У 2 т. / За ред. В.Смолія, Т.2. – К.: Україна, 1996. – Т. 1.– 350 с.

 9. Історія України: Документи. Матеріали. Посібник / Уклад., комент. В.Ю.Короля. – К.: Видавничий центр «Академія», 2002. – 448 с.

 10. Кожем’яка О.Л., Д’яченко Н.А. Чорнобиль стукає у серце / О.Л.Кожем’яка, Н.А.Д’яченко // Сценарії позакласних заходів з історії. – Х.: Вид. гр. «Основа», 2006. – С.82-126.

 11. Кульчицький С.М., Мицик Ю.А., Власов В.С. Історія України: Довідник для абітурієнтів та школярів загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Літера ЛТД, 2010. – 528 с.

 12. Литвин Володимир. Історія України: Підручник. – К: Наук. думка, 2006. – 728 с.

 13. Малий словник України / Гол. ред. С.Головка. – К.: Либідь, 1997. – 464с.

 14. Методичні рекомендації щодо вивчення фізики та астрономії у 2009/2010 навчальному році // Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України. – 2009. – № 16-17-18. – С. 67-68.

 15. Нарис історії України ХХ століття / За заг. ред. акад. В.А.Смолія. – К: Генеза, 2002. – 472 с.

 16. Петровський В.В., Радченко Л.О., Семененко В.І. Історія України: Неупереджений погляд: Факти. Міфи. Коментарі. — X.: ВД «Школа», 2007. – 592 с.

 17. Подгорна Н.І. Пострепортаж «У музеї Чорнобиля» / Н.І.Подгорна // Позакласні заходи з історії / Авт.-упорядн. Ф.Л.Левітас. – Х.: Вид. гр. «Основа», 2004. – С.125-137.

 18. Хрестоматія з новітньої історії України. 1945-1998 рр.: Навчальн. посіб. для 11-го кл. ЗНЗ / Упоряд. С. Падалка, П. Панченко, С. Тимченко. – К.: Ґенеза, 2000. – С 243-247.

 19. Чех Л.О. Випробування Чорнобилем / Л.О.Чех // Позакласні заходи з історії / Авт.-упорядн. Ф.Л.Левітас. – Х.: Вид. гр. «Основа», 2004. – С.138-144.

 20. Чорнобиль. Дні випробувань: Книга свідчень / Упоряд. В.Г.Шкода. – К.: Рад. Письменник, 1987. – 470 с.Схожі:

Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації та матеріали для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району заходів щодо iconКерівникам загальноосвітніх навчальних закладів Інформаційно-методичні матеріали для проведення у загальноосвітніх начальних закладах заходів з нагоди 20-ї річниці незалежності України
Харківської районної державної адміністрації надсилає інформаційно-методичні та дидактичні матеріали для проведення у загальноосвітніх...
Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації та матеріали для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району заходів щодо iconМетодичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району
Харківської районної державної адміністрації надсилає відповідні методичні рекомендації та матеріали для організації відповідної...
Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації та матеріали для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району заходів щодо iconМетодичні рекомендації до проведення у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах області
Керівникам управлінь, відділів освіти, керівникам загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів
Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації та матеріали для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району заходів щодо iconМетодичні рекомендації щодо проведення у загальноосвітніх навчальних закладах
Квнз «Харківська академія неперервної освіти» від 20. 09. 12 №1237 «Про методичні рекомендації щодо проведення у загальноосвітніх...
Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації та матеріали для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району заходів щодо iconМетодичні рекомендації щодо оформлення навчальних кабінетів з базових дисциплін у загальноосвітніх навчальних закладах
На допомогу керівникам закладів освіти, завідувачам навчальних кабінетів, керівникам шкільних мо, кафедр
Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації та матеріали для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району заходів щодо iconМетодичні рекомендації щодо оформлення навчального кабінету біології у середніх загальноосвітніх закладах
На допомогу керівникам закладів освіти, завідувачам навчальних кабінетів, керівникам шкільних мо, кафедр пропонуємо матеріали, що...
Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації та матеріали для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району заходів щодо iconМетодичні рекомендації щодо оформлення та обладнання навчальних кабінетів іноземних мов загальноосвітніх навчальних закладів
Міністерством освіти і науки України для використання в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009-2010 навчальному році
Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації та матеріали для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району заходів щодо iconНаказ №113 Про проведення моніторингу якості підручників для 9-го класу в загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району
Харківської області, з метою реалізації завдань щодо реформування системи загальної середньої освіти, підвищення якості навчальної...
Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації та матеріали для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району заходів щодо iconМетодичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах
Лариси Петрівни Косач-Квітки» відділ освіти Харківської районної державної адміністрації надсилає методичні рекомендації для організації...
Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації та матеріали для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району заходів щодо iconНаказ №116 Про проведення "Дня цивільної оборони" (цивільного захисту) та "Тижня безпеки дитини" в навчальних закладах Ізюмського району
Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів та завідуючим дошкільних навчальних закладів
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи