Методичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах icon

Методичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах
Скачати 134.1 Kb.
НазваМетодичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах
Дата конвертації13.09.2013
Розмір134.1 Kb.
ТипМетодичні рекомендаціїХАРКІВСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ВІДДІЛ ОСВІТИ

61034, м. Харків, вул. Комсомольське шосе, 52

Тел.(057) 372-41-62, 372-51-52 E-mail: har-rvo@bk.ru


25.03.2011_ №_688

на № 399від23.03.2011


Керівникам загальноосвітніх

навчальних закладів


Методичні рекомендації для проведення

у загальноосвітніх навчальних закладах

Харківської області заходів, присвячених

140-річчю з дня народження Лесі Українки


На виконання листа комунального вищого навчального закладу «Харківська академія неперервної освіти» від 23.03.2011 №399, відповідно до постанови Верховної Ради України від 21 жовтня 2010 року № 2633-VІ та Плану організацій виконання постанови Верховної Ради України від 21 жовтня 2010 року № 2633-VІ «Про відзначення 140-річчя з дня народження видатної української поетеси, громадського діяча Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач Квітки)», згідно з листом Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України від 23.02.11 № 1.4/18-526 «Про проведення заходів з відзначення 140-річчя з дня народження видатної української поетеси, громадського діяча Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки)» відділ освіти Харківської районної державної адміністрації надсилає методичні рекомендації для організації відповідної роботи у загальноосвітніх навчальних закладах, розроблені методистами комунального вищого навчального закладу «Харківська академія неперервної освіти».


Додаток:

Методичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківської області заходів, присвячених 140-річчю з дня народження Лесі Українки на 10 арк. у 1 прим.


^

@ Оригінал підписаноНачальник відділу освіти О.І. Бабельчук


Павлова , 746-70-45


Додаток

до листа КВНЗ

«Харківська академія
неперервної освіти»


від 23.03.2011 року №399


Методичні рекомендації

для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах

^ Харківської області заходів, присвячених 140-річчю

з дня народження Лесі Українки


Керівникам Р(М)МО вчителів української мови та літератури

Протягом березня-квітня 2011 року на засіданнях районних (міських) методичних об’єднань учителів української мови та літератури слід ознайомити педагогів із постановою Верховної Ради України від 21 жовтня 2010 року № 2633-VІ та Планом організацій виконання постанови Верховної Ради України від 21 жовтня 2010 року № 2633-VІ «Про відзначення 140-річчя з дня народження видатної української поетеси, громадського діяча Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач Квітки)», розробити та затвердити в установленому порядку на районному (міському) рівні відповідні тематичні заходи з метою змістовного проведення зазначеної роботи.


^ Учителям загальноосвітніх навчальних закладів Харківської області

Зважаючи на те, що згідно з чинними навчальними програмами з української літератури, затвердженими Міністерством освіти і науки України (Українська література. 5–12 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів, автор Р.Мовчан. – К.: Перун, 2005. – 201 с.; Українська література.
5–12 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням мовами національних меншин, автори О.Івасюк, Н.Гуйванюк, В.Бузинська. – Чернівці: «Букрек», 2005. – 136 с.; Українська література. 10–12 класи. Програма для профільного навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Академічний рівень, автори М.Г.Жулинський, Г.Ф.Семенюк. – К.: Грамота,
2009; Українська література. 10–12 класи. Програма для профільного навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Профільний рівень, автори М.Г.Жулинський, Г.Ф.Семенюк. – К.: Грамота, 2009), учні різних вікових категорій, які навчаються як у загальноосвітніх навчальних закладах з українською мовою навчання, так і з російською, вивчають творчість Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки), учителям доцільно урізноманітнити форми і методи викладання відповідних тем, застосовувати різноманітні педагогічні технології, використовувати різні типи уроків.

Так, методами навчання та формами організації навчально-пізнавальної діяльності учнів 5-8 класів можуть бути такі: бесіда за змістом творів Лесі Українки, бесіда з елементами лекції, бесіда з елементами диспуту, «оживлення» тексту твору письменниці, заочна подорож сторінками поезій, конкурс знавців життя і творчості Лариси Петрівни Косач-Квітки, інсценізація її творів, виразне читання віршів.

Під час вивчення біографії Лесі Українки, її поезій «Колискова», «Зоряне небо», «Вечірня година», «Співець» у ^ 5 класі з російською мовою навчання, поезій «Мрії», «Як дитиною, бувало…», «Тиша морська» у 6 класі з українською мовою навчання цікавим буде для учнів розгадування кросворду та робота в парах: «Майстри слова», «Юні художники», «Юні фольклористи», «Юні літературознавці», а також гра «Мікрофон». Окрім того, можна провести урок-подорож, урок-роздум із використанням «мозкового штурму», «оживленням» тексту, із повідомленням групи «Літературний ексклюзив» про цікаві факти з біографії письменниці. Учителі мають зосередити увагу учнів на дитинстві поетеси, ролі родини у її вихованні, передати школярам той неповторний світ дитинства, який відображають вищевказані вірші, а також розкрити образ мужньої, сильної духом дівчинки, охарактеризувавши її життєрадісний погляд на світ, вільнолюбство, упевненість, розвинену увагу так, щоб у дітей виникло беззаперечне бажання брати приклад з маленької Лариси.

У 8 класі як з українською, так і з російською мовами навчання за творчістю Лесі Українки досить ефективними будуть уроки із застосуванням методики критичного мислення за такою структурою: І етап – евокація («мозковий штурм»; робота в парах, робота в групах); ІІ етап – осмислення (аналіз поезій); ІІІ етап – рефлексія. Для уроку такого типу вчителю слід підготувати проблемні питання, завдання для роботи в групах, у парах.

Під час роботи над змістом поезій «Ви щасливі, пречистії зорі», «Давня весна», «Хотіла б я піснею стати» у 8 класі з українською мовою навчання та поезій «Красо України, Подолля!», «Скрізь плач і стогін, і ридання» у 8 класі з російською мовою навчання педагогам необхідно звернути особливу увагу на мужність і силу духу авторки, на потужне ліричне начало, романтичність, волелюбність, оптимізм, мрію і дійсність як провідні мотиви, художнє втілення високого патріотизму Лесі Українки, роль її творчості в розвитку української літератури.

При розгляді поеми Лесі Українки «Давня казка», яка вивчається у 8 класах з українською і російською мовами навчання, також доцільно застосувати методику критичного мислення, а окрім того, метод проектної діяльності – запропонувати учням здійснити аналіз твору чи характеристику образів за самостійно складеними проектами. Поряд із цим можна запропонувати учням провести «Брейн-ринг», під час якого вони об’єднуються в дві групи – «цитатників» і «аналітиків», що дають завдання одна одній за планом характеристики образів поеми Бертольда і Поета. «Цитатники» за певний проміжок часу повинні знайти хоча б одну відповідну цитату, а «аналітики» за запропонованою цитатою – визначити, яку рису вдачі героя вона підтверджує. Учитель має провести урок так, щоб восьмикласники усвідомили ідею поеми – вільна творчість, вільнолюбство людини; щоб визначили провідні мотиви та проблеми твору – роль митця в суспільстві, служіння музі й народові, суть людського щастя, вдячності.

Методами навчання та формами організації навчально-пізнавальної діяльності учнів 10 класу при вивченні творчості Лесі Українки можуть бути такі: семінар за творчістю письменниці, диспут, конференція, екскурсія або заочна подорож сторінками біографії та творів поетеси, обговорення проблем за круглим столом. Наприклад, можна провести урок із застосуванням інтерактивних технологій «Аналіз ситуації», робота в групах під час розгляду збірки поезій «На крилах пісень». За допомогою технології «Аналіз ситуації» доречно розглянути з учнями поезію «Contra spem spero», ліричний герой якої відбиває характер і світогляд самої Лесі Українки. Учителям необхідно головну увагу звернути на героїчну вдачу ліричного героя, на художні засоби і прийоми, якими вона підкреслюється (анафора, повтори, запитальні й окличні речення). При вивченні шедевру світової драматургії «Лісова пісня» з десятикласниками корисно провести урок-спостереження над її змістом, під час якого приділити увагу читанню та коментуванню, словниковій роботі, бесіді, роботі з ілюстраціями до твору, тлумаченню понять «драма-феєрія», «неоромантизм».

У 10-му профільному класі корисно провести бінарний урок за темою «Доба Руїни і руїна людських душ у драмі Лесі Українки «Бояриня». Метою такого уроку слід визначити висвітлення суперечливих моментів української історії періоду кінця ХVІІ – початку ХVІІІ століття; розкриття відтворення доби Руїни у драмі «Бояриня»; з’ясування історичних і психологічних аспектів твору; виховання в учнів патріотизму і любові до рідної землі. Серед обладнання доречним буде використання схематичного зображення історичного буття України доби Руїни та аудіозапису пісні О.Білозір «Буйні клени». Епіграфом до такого уроку можуть послужити слова видатної сучасної поетеси Ліни Костенко: «На історичних перекатах в чаду чиєїсь маячні люди завжди на барикадах, знають про це чи ні». У процесі аналізу даного художнього твору та тієї історичної доби, яку він відображає, школярі мають дійти висновку про основну думку твору – засудження компромісів із ворогом та утвердження ідеї боротьби за національне визволення.

При вивченні творчості Лесі Українки в 10 класі пропонуємо активно впроваджувати електронний посібник «Великі українці. Література ХІХ ст.
10 клас», затверджений на регіональному рівні. Він створений у програмі PowerPoint і в яскравій наочній формі представляє навчальний матеріал, який зібраний за 13-ма параметрами: непересічність постаті, риси характеру, освіта, життєва позиція, твори, погляди й переконання, художньо-образний світ, нагороди, критика, теорія літератури, кросворди, тести, аудіо та відео матеріали. Окрім того, у посібнику вміщені тестові завдання для проведення контролю навчальних досягнень учнів. Безумовним позитивом є вдало підібрані уривки з кінофільмів, багатий ілюстративний матеріал, наданий Харківським літературним музеєм.

Електронний посібник охоплює увесь програмовий матеріал, враховує вимоги до вивчення курсу української літератури. Розроблений ЕЗНП у навчанні відповідає таким важливим чинникам особистісно зорієнтованої освітньої парадигми, як індивідуалізація, діалогічність, об’єктивність оцінювання рівня навчальних досягнень учнів.

Технічні можливості, реалізовані в посібнику, дозволяють доповнювати матеріал новим, який, на думку вчителя, буде корисним для учнів, чи учнівськими напрацюваннями.

Застосування даного мультимедійного посібника під час вивчення творчості Лесі Українки дасть учням змогу не лише засвоїти відомості про письменницю, а також сприятиме розвитку їх творчих здібностей, упровадженню елементів інформаційних технологій у процес вивчення літератури та залученню старшокласників до створення власних презентаційних проектів у програмі PowerPoint. Таким чином школярі залучатимуться до навчально-виховного процесу в ролі активних його учасників, матимуть бажання застосовувати набутий досвід під час вивчення інших предметів та в позакласній роботі.

У популяризації творчості великої письменниці важлива роль відводиться масовій позакласній роботі, зокрема, таким ефективним формам, як літературні вечори, цикли вечорів поезії, літературні години, тематичні огляди. Цикли вечорів поезії, наприклад, можна провести за темами: «Громадсько-політична лірика Лесі Українки», «Сатирична поезія», «Пейзажна лірика», «Інтимна лірика». Для цього можна вибрати й окремі твори Лесі Українки, наприклад: «Давня казка», «Осіння казка», «Лісова пісня». При проведенні масових заходів треба звернути увагу на широке розкриття таких важливих тем, як «Життя і творчість Лесі Українки», «Леся Українка в період першої російської революції», «Леся Українка – великий мислитель-революціонер» тощо. Школярів мають зацікавити також теми, пов'язані з висвітленням діяльності Лесі Українки в різних літературних жанрах: «Леся Українка – лірик», «Леся Українка – драматург», «Леся Українка – літературний критик». Можна розглядати теми, що стосуються окремих творів поетеси, скажімо, «Поетична драма-феєрія «Лісова пісня». Бажано провести літературний вечір, щоб краще розкрити значення цього невмирущого твору, цієї незвичайної драми. Слід підкреслити, що це «пісня пісень» не лише Лесі Українки, а й усієї української літератури. Останнім часом помножились жанрові різновиди цього твору. «Лісова пісня» тепер не тільки драма, але й балет, опера, кінофільм. Звідси випливають великі можливості щодо комплексної популяризації цієї драматичної поеми. Можна провести літературну годину «Лісова пісня» – безсмертний твір великої поетеси» або вечір «Перлина світової літератури». Епіграфом до такого заходу можна взяти слова з самої драми: «Ні! Я жива! Я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає». Вечір слід розпочати музикою з опери В.Кирейка «Лісова пісня». Один із виступів під час заходу може бути присвячений «Лісовій пісні» як художньому твору. Інші виступи можуть розповісти про сценічне життя драматичної поеми, про «Лісову пісню» в музиці та кіно. Розповіді ведучих бажано супроводжувати показом уривків вистави «Лісова пісня», демонструванням ілюстрацій, фотографій, прослуховуванням грамзаписів, демонструванням кінофільму «Лісова пісня», поставленого на Київській кіностудії режисером і автором сценарію В.Івченком.

Особливе місце в популяризації творчості Лесі Українки та літератури про її життя і діяльність повинні посісти тематичні огляди її творів. Пропонуємо такі теми оглядів: «Поезія мужності і боротьби», «Леся Українка про обов'язок поета та завдання поезії», «Співець рідної природи», «Образ Лесі Українки в художній літературі», «Леся Українка і фольклор», «Образи і сюжети світової літератури в творчості Лесі Українки».

Як підсумок роботи по відзначенню ювілею Лесі Українки можна провести ювілейний літературний вечір або вечір поезії. Важливо, щоб на цьому заході звучало слово великої поетеси: читались її твори, ставились сцени із її п'єс, виконувались романси, пісні на слова Лесі Українки. А саме: романс П. Гайдамаки «Горить моє серце...», романс К.Стеценка «Стояла я і слухала весну», романс М.Степаненка «До тебе, Україно», романс П.Гайдамаки «Нічка тиха й темна була», романс М.Степаненка «Коли сниться мені», романс Я.Степового «Гетьте думи», романс Є.Юцевича «Ой, здається, не журюся» та інші. Така різнобічна популяризація творчості української письменниці допоможе учням і педагогам збагнути всю мудрість і багатогранність таланту поета-борця, поетеси, що «сіяла розумне, добре, вічне».


^ Бібліотекарям загальноосвітніх навчальних закладів області

У період відзначення 140-річчя від дня народження Лесі Українки бібліотеки повинні розгорнути широку популяризацію її творчої спадщини, розкрити читачам усе багатство творчості, демократичну спрямованість її творів, своєрідність і багатогранність таланту, органічний зв'язок спадщини письменниці з українським народним фольклором, з російською літературою. Основну увагу слід зосередити на розкритті того нового, що внесла поетеса в розвиток вітчизняної естетичної думки, вказати на нові теми, ідеї, образи та жанри, якими вона збагатила українську літературу. Популяризація драматичних творів Лесі Українки повинна розкрити їх тематику, ідейне спрямування. Треба відзначити новаторство драматурга – вона відстоювала нові принципи соціальної драми, де в основі конфліктів лежать важливі суспільні інтереси. Необхідно зупинитись і на перекладацькій діяльності письменниці, яка особливо великого значення надавала перекладам кращих творів світової літератури українською мовою. Своєю художньою, критичною, перекладацькою діяльністю Леся Українка зробила величезний внесок у справу культурного єднання народів світу. Щоб ознайомити читачів з її перекладацькою діяльністю, дати їм уявлення про майстерність перекладу, бібліотекар може запропонувати такі твори, перекладені українською мовою, як «Запропаща грамота» та «Зачароване місце» з «Вечорів на хуторі під Диканькою» Гоголя, поезія в прозі «Німфи» Тургенєва, «Стара Ізергіль» Горького; збереглись уривки її перекладів з «Одіссеї» Гомера (рапсодія третя та четверта), уривок із п'ятої пісні «Пекла» Данте, з «Каїна» Байрона, з «Макбета» Шекспіра та інші. Ці переклади можна знайти в 4-му томі п'ятитомного видання творів Лесі Українки. Успіх роботи з популяризації спадщини Лесі Українки серед широких кіл читачів значною мірою залежить від того, наскільки повно представлені її твори у фонді бібліотеки. У зв'язку з цим необхідно проаналізувати укомплектованість фонду творами Лесі Українки, літературою про її життя та діяльність, бібліографічними матеріалами, систематично слідкувати за виходом у світ нових книг, присвячених Лесі Українці, перевидань її творів і своєчасно одержувати їх. Просто знахідкою для тих, хто цікавиться творчістю поетеси, стане книга Лесі Українки «На крилах пісень». Вона вийшла у видавництві «Веселка» 1994 року і відтворює першу збірку уславленої поетеси, видану у Львові 1893 року. Збережено формат, елементи художнього оформлення, первісну верстку (заставки, шрифти заголовків). Книга містить фотоілюстрації з сімейного архіву Косачів.

У роботі з читачами треба зосередити увагу на застосуванні комплексного розкриття творчості письменниці. Для цього необхідно використати такі форми, як книжкові виставки, тематичні полиці, відкриті перегляди літератури. До ювілею Лесі Українки на сторінках періодичної преси друкується і друкуватиметься надалі багато матеріалів. Важливо, щоб вони знайшли відображення в довідково-бібліографічному апараті бібліотеки.


З метою якісної підготовки та проведення зазначених вище методичних заходів надаємо список рекомендованої літератури:

 • Українка Л. Зібрання творів у 12-ти т., –К.: Наук. Думка, 1975.

 • Українка Л. Твори в 2-х т. Т.1. Поетичні твори. – К.: Наук. думка, 1986. – 608 с. Т.2. Драматичні твори. – 728 с.

 • Українка Л. Вибране. Поезії. Поеми. Драматичні твори. – К.: Дніпро, 1974. – 637 с.: іл.

 • Українка Л. Бояриня. Драматична поема. - К.: Молодь, 1991. – 96 с.

 • Українка Л. На крилах пісень; Поезія. – К.; Веселка, 1994. – 128 с.

 • Українка Л. Переклади з Генріха Гейне. – Львів: Вища школа, 1981. – 93 с.

 • Українка Л. Публікації. Статті. Дослідження. – К.: Наук. думка, 1984. – 293 с.

 • Українка Л. Сім струн: Лірика. – К.: Дніпро; Тбілісі: Сакартвело, 1991. – 204 с.

 • Українка Л. Хвилі моєї туги. – Львів: Каменяр, 1991. – 118 с.

 • Бабій Ф. Про назву твору «Лісова пісня» та імена її персонажів // Дивослово. – 1995. – №2. – С.10–14.

 • Бетко І. Драматична поема «Одержима»: проблема морального максималізму // Дивослово. – 1995. – №2. – С.19–21.

 • Борисюк Т. Трагедія великого роду (Про трагедію рідних Л.Українки) // Літ. Україна. – 1991. – 1 серп. – С.7.

 • Войтюк А.Ю. Про творчий метод Л.Українки // Рад. літературознавство. – 1980. – №6. – С.34–46.

 • Давидюк В. Позатекстова міфологічна символіка «Лісової пісні» // Дивослово. – 1994. – №2. – С.8–9.

 • Дун О. Мендель Розенбаум про Л.Українку // Дзвін. – 1992. – №3–4 – С.163–165.

 • Жила В. Прометеївські образи й мотиви в творчості Л.Українки // Сучасність. – 1993. – №4. – С.118–127.

 • Зорівчан Р. Рецепція творчості Л.Українки англомовними літературами // Дивослово. – 1995. – №2. – С.26–30.

 • Козуля О. Жінки в історії України. – К.: Український центр духовної культури, 1993. – 265 с.

 • Костенко Л. Леся Українка. – К.: 1986. – 382 с.

 • Малишко А.Лесі Українці: [Вірш] // Жовтень. – 1971. – №2 – С.2–3.

 • Мірошниченко Л. Дещо про незнайдені твори Лесі Українки // Дивослово. – 1994. – №2. – С.20–23.

 • Мороз Л. Л.Українка і християнство // Дивослово. – 1995. – №2. – С.4–10.

 • Осляк І.Ф. Леся Українка в оцінці Максима Рильського // Українське літературознавство. – 1971. – вип.12. С.68–63.

 • Погребенник В.Ф. Народною творчістю натхненна (До 120-річчя від дня народження Лесі Українки). – К.: Знання, 1990. – 48 с.

 • Попович М. Пломінь чистого серця (Філософське осмислення життя в творчості Лесі Українки) // Вітчизна. – 1971. – №2. – С. 168–173.

 • Популяризація творів українських письменників. Методичні поради. - К.: Ін-т підвищення кваліфікації працівників культури, 1992. -67 с.

 • Святовець В. «Та цілий світ живе у кожнім слові» (із секретів творчості Лесі Українки) // Дніпро. – 1972. – №2. – С.126–137.

 • Скуратівський В. «... Чи не весь епос світового буття»: з нотаток про драматургію Лесі Українки // Укр. театр. – 1991. – №4. – С.2–3.

 • Чжу Хунь Хе Жунчан. Леся Українка в Китаї // Всесвіт. – 1994. – №3.

 • Щербанюк І. Духовна спадкоємиця Миколи Лисенка // Дивослово. - 1995. – №2. – С.17–195Схожі:

Методичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах iconКерівникам загальноосвітніх навчальних закладів Методичні рекомендації та матеріали для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району заходів щодо
Харківської районної державної адміністрації надсилає методичні рекомендації та матеріали для проведення необхідної роботи у загальноосвітніх...
Методичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах iconМетодичні рекомендації щодо проведення у загальноосвітніх навчальних закладах
Квнз «Харківська академія неперервної освіти» від 20. 09. 12 №1237 «Про методичні рекомендації щодо проведення у загальноосвітніх...
Методичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах iconМетодичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах
Олександра Довженка», на виконання листа квнз «Харківська академія неперервної освіти» від 10. 04. 13 №585 доводимо до відома підготовлені...
Методичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах iconМетодичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Харківського району
Харківської районної державної адміністрації надсилає відповідні методичні рекомендації та матеріали для організації відповідної...
Методичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах iconМетодичні рекомендації для проведення у 2011 році у загальноосвітніх навчальних
«Харківська академія неперервної освіти» від 22. 03. 2011 №384 відділ освіти Харківської районної державної адміністрації надсилає...
Методичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах iconМетодичні рекомендації щодо проведення у загальноосвітніх навчальних закладах Першого уроку "Моя Україна вільна держава "
«Про підготовку та організований початок 2011 – 2012 навчального року» Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної...
Методичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах iconКерівникам загальноосвітніх навчальних закладів Інформаційно-методичні матеріали для проведення у загальноосвітніх начальних закладах заходів з нагоди 20-ї річниці незалежності України
Харківської районної державної адміністрації надсилає інформаційно-методичні та дидактичні матеріали для проведення у загальноосвітніх...
Методичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах iconМетодичні рекомендації щодо оформлення та обладнання навчальних кабінетів іноземних мов загальноосвітніх навчальних закладів
Міністерством освіти і науки України для використання в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009-2010 навчальному році
Методичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах iconМетодичні рекомендації для створення кабінетів предметів художньо-естетичного циклу у загальноосвітніх навчальних закладах району (додаються)
На виконання листа Черкаського оіпопп №01-07/18 від 20. 01. 2011 надсилаємо методичні рекомендації для створення кабінетів предметів...
Методичні рекомендації для проведення у загальноосвітніх навчальних закладах iconАнкета для учнів 10-11 класів (вчителів, батьків) (Додаток 3) Ключові поняття
Методичні рекомендації щодо проведення заходів з гендерної просвіти в загальноосвітніх навчальних закладах
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи