Формування толерантної особистості підготувала: Коваленко Л. Л., завідувач відділу пмз нвп бдют м. Кіровоград Останнім часом слово „толерантність” icon

Формування толерантної особистості підготувала: Коваленко Л. Л., завідувач відділу пмз нвп бдют м. Кіровоград Останнім часом слово „толерантність”
Скачати 128.39 Kb.
НазваФормування толерантної особистості підготувала: Коваленко Л. Л., завідувач відділу пмз нвп бдют м. Кіровоград Останнім часом слово „толерантність”
Дата конвертації13.09.2013
Розмір128.39 Kb.
ТипДокументи


ФОРМУВАННЯ ТОЛЕРАНТНОЇ ОСОБИСТОСТІ

Підготувала: Коваленко Л.Л., завідувач

відділу ПМЗ НВП БДЮТ м.Кіровоград


Останнім часом слово „толерантність” набуло значної популярності і стало міжнародним терміном і важливим поняттям у проблематиці миру. У виховному просторі тема „толерантність” відіграє велике значення, тому обов’язок педагогів вивчити цю тему і довести її до наших гуртківців, розкрити дітям поняття „толерантність”, показати певні спектри толерантної поведінки людини, розвивати адекватну самооцінку, розвивати гнучкість мислення, формувати навички толерантного спілкування.

Декілька років тому в нашому БДЮТ ми почали вивчати цю тему. Спочатку запропонували її педагогам, провели засідання ШПМ, потім на методичній раді затвердили проект для дітей середнього шкільного віку „Толерантність в собі і до себе”. Керівники гуртків проводили бесіди, виховні заходи, відкриті заняття, години спілкування з тем: „Толерантність врятує світ”, „Що таке толерантність та ксенофобія?”, „Молодь обирає толерантність” тощо.

У перекладі з латинської „толерантність” означає „терпіння”. Цей термін люди використовують в різних сферах життєдіяльності.

Наприклад, у біологічному контексті це здатність організму переносити вплав тих чи інших чинників.

У суспільстві це означає терпимість до інших думок, поглядів, традицій тощо.

У політичному плані толерантність може інтерпретуватися як готовність влади сприймати інакомислення. Це припускає наявність опозиції, що діє в рамках закону. Тому цілком актуальним є питання про політичну культуру особистості.

Вважається, що в сфері економіки поняття толерантності не може бути застосоване, оскільки головне правило ринку – конкуренція. А конкуренція і толерантність – поняття несумісні. Хоча це не означає що люди, які займаються торгівлею, не мають бути толерантними у справах, безпосередньо не пов’язаних з конкуренцією.

Найактуальнішими зараз є питання толерантних взаємин у сфері міжкультурної взаємодії. Адже протистояння різних етнічних, релігійних груп у сучасному світі є найбільшою загрозою для цивілізації.

З розвитком суспільства до людей прийшло розуміння, що всі люди – сусіди, що Земля є надто великою і вона – наш спільний дім, який треба берегти. А для того, щоб поєднати зусилля, треба знаходити спільну мову. В безмежному морі різноманітних культур, думок, ідей, що належать людям різних країн на планеті, на допомогу має прийти «рятівне коло» толерантності.


- А що означає різними мовами толерантність:

1.Іспанською мовою – це здатність визнавати відмінність ідеї інших людей.

2.Французькою – відношення, при якому допустиме те, що інші можуть мислити або діяти інакше, ніж ти сам.

3.Англійською – готовність бути терплячим.

4.Китайською мовою – дозволяти, приймати, бути по відношенню до інших великодушним.

5.Арабською – прощення, м’якість, милосердя, терпіння, відкрита душа для інших.

6.Українською мовою – здатність терпіти щось або когось, бути стриманим, стійким.

Толерантність вважається ознакою високого духовного та інтелектуального розвитку індивідуума, групи, суспільства в цілому. Вона повністю відповідає тим гуманістичним завданням, які ставить перед нами нове століття.

У 1955 році на двадцять восьмій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО її учасники прийняли „Декларацію принципів толерантності”.

У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри. Ці принципи закріпили у Загальній декларації прав людини, що проголошує неприйняття усіх форм дискримінації, недопущення геноциду і покарання за нього.

А 16 листопада було проголошено Міжнародним Днем толерантності і відтоді цей день щорічно відзначається в країнах – членах цієї організації.

Міжнародний день толерантності набуває особливого значення з початком третього тисячоліття, перше десятиріччя якого (2001-2010р.р.) Генеральною асамблеєю ООН проголошено десятиріччям культури миру та ненасильства.

За ініціативи ЮНЕСКО шестеро видатних художників різних країн світу створили прапори для проведення року толерантності в країнах об’єднаних націй у 1995 році.


Малюнки прапорів представлено вашій увазі.

^ Духовна Земля.

На цьому прапорі земля зображена у формі сердець. Цей художник лідер сучасних американських художників, хотів підкреслити духовну велич толерантності. Серце являє собою духовний орган , що задає ритм життя на Землі.


^ Подих братерства.

«Цей прапор – подих братерства, поєднує людей завдяки толерантності. Це наче музика в синьому небі, образ надії, оскільки ХХ ст. завершується», - каже африканський художник.

На його прапорі зображуються елементи рідного оточення: природа, музика, духовність, поєднання багатьох стилів – абстракціонізм, символізм, імпресіонізм.

^ Земля – це наша шкіра.

Художник цього прапора б’є на сполох: «Земля під загрозою, кохання під загрозою, поезія під загрозою, мистецтво під загрозою». Він закликає: «Толерантність – це підтвердження бажання жити, повернути собі назад природу. Ти повинен любити Землю більш за все. Це правда і світло. Це наша шкіра».

^ Баланс життя.

Цей прапор представляє 4 елементи: «Повітря, вогонь, земля та вода, стихії існування усього живого, і це безперечно». Визначені та безкінечні форми відображають парадокс Інь і Янь, частинок балансу. Азія знайшла і знаходитиме стежки толерантності за допомогою цих протилежностей.

^ Стежка безкінечності.

«Синій, небесний колір, - стежка безкінечності. Зображено віддалення від цінностей цього світу» - каже алжирський художник. В Африці золото символізує стійкість, захист людства, принцип щастя. П’ятикутна зірка уособлює людський мікрокосмос. Вона світиться в людських серцях, що скриті пристрастями. Немов талісман, шахова дошка нагадує нам спів мусульманського віросповідання: пошук, любов, знання, незалежність, єдність, чудо, відданість.

^ Гармонія та еволюція.

Ця композиція зображує людство, синій колір асоціюється з надією. Це знак розвитку людства, цільної частини всесвіту. В його розумінні толерантність – це вічна цінність. Ми вступили в нову еру толерантності, яка стала абсолютною необхідністю. Цей прапор – трактат, який містить безкінечний цикл оновленого життя та миру.

У своєму посланні в 2005 році з нагоди Міжнародного Дня толерантності, Генеральний секретар ООН говорить, що боротьба з нетерпимістю це один з головних напрямів діяльності ООН.


Вправа «Асоціативний кущ».

Подивіться, будь ласка, на дошку. Перед вами слово «толерантність».

Пропонуємо підібрати слова-синоніми до кожної літери, або слова – характеристики людини, які асоціюються зі змістом поняття «толерантність»

І починаються з літери вертикального рядка.

^ Цікаві думки визначних людей про толерантність


Щаслива людина та, яка дарує щастя найбільшій кількості людей.

Дені Дідро,

фр.філософ, 1713-1784

Байдужість – це параліч душі, передчасна смерть.

Антон Чехов

Ображаючи іншого, ти не турбуєшся про самого себе.

Леонардо да Вінчі

Людина, яка робить інших щасливими, не може сама бути нещасною.

Гельвецій,

фр.філософ, ХУШ ст.

Підняти слабкого – цього замало: треба ще потім його і підтримати.

В.Шекспір,

англ.драматург і поет, 1564-1616

Поведінка – це дзеркало, у якому кожен показує свою подобу.

Гете, нім.поет, 1749-1832

Притча про аксакала.

Помирає в одному поселенні старий аксакал. Прийшли до нього люди попрощатися, та й говорять: „Скажи нам, мудрий старий, як вдалося тобі створити такий лад у сім’ї, що всі сини і невістки, дочки і зяті жили разом у мирі та злагоді? Не може вже говорити старий – подають йому папір і олівець, і він довго пише. І коли випадає із рук помираючого аркуш, дуже здивувалися усі – там 100 разів було написано одне слово. Не здогадуєтесь яке? 100 разів було написано слово „терпимість”.

Отже, толерантність це терпимість, вільність щодо своїх переконань та приймання переконання інших.

Неодмінною умовою формування толерантної свідомості є знання культур інших народів та сприйняття їх як нації. Події, що відбуваються у світі останнім часом, вимагають мобілізації зусиль для боротьби проти тероризму, расизму, масової дискримінації, ксенофобії.

Ксенофобія з латині – чужий. У сучасному розумінні – це нетерпиме ставлення до людей іншої раси.

Ксенофобія не з'являється просто так. Іноді завдяки засобам масової інформації, а іноді певні стереотипи формуються історично, протягом тривалого часу.

Стереотип — стандартний образ соціального явища чи об'єкта.

Стереотипи можуть бути позитивними, негативними та нейтральними. На жаль, завдяки стереотипам ми переходимо до упереджень. Спочатку розберемо деякі стереотипи. Я буду читати вам ствердження, а ви буде­те казати: це факт чи стереотип.

1. Повні люди — більш привітні.

2. В Україні проживає понад 100 національностей.

3. Усі шведи — світловолосі.

4. Усі українці люблять сало.

5. Більшість інвалідів не можуть займатися спортом.

6. Темношкірі більш схильні до занять спортом, ніж до інтелектуальної праці.

7. Усі президенти України — чоловіки, старші за 35 років.

8. Араби — люди імпульсивні.

9. Яблука родять улітку.

10. Українські чорноземи — найкращі.


На жаль, у більшості випадків негативні стереотипи породжують певні упередження.

Вправа „Так уважає більшість”


У вас на столах лежать таблички «Так уважає біль­шість». У вас є час для того, щоб ви відповіли на запропоновані питання: яким національностям при­таманні, на вашу думку, ці риси.

Обговорення:

• Які риси притаманні німцям? Чому? Чи багато німців ви зустрічали у своєму житті? Чому тоді ви зробили такі висновки?

• Давайте обговоримо, які стереотипи є, на вашу думку, позитивними, негативними та нейтральними.

• До чого можуть призвести такі стереотипи та упередження?


У сучасному суспільстві відбувається багато конфліктів – релігійних, міжнаціональних, воєнних. Ще недавно на Львівщині були конфлікти між православними і греко-католиками; в незалежній Україні є багато партій різного спрямування; в наш час багато людей агресивних, недобрих одне до одного; газети і телебачення розповідають про жахливі події, коли батьки вбивають дітей, підлітки один одного тощо.

Ми живемо в складний і неспокійний час, а причини занепаду нашої моралі ми пояснюємо, виправдовуємо економічною та екологічною кризами, недоліками ринкових стосунків, зубожінням тощо. Глобальні проблеми що їх має розв’язувати людство, дедалі загострюються, а конфлікти стають усе не безпечнішими, і тому зростає усвідомлення необхідності співпраці людей і привабливість ідей толерантності.


^ Проектна діяльність


Завдання групі 1

Скласти проект «Толерантність — це;..»

Толерантність — це терпиме став­лення до чужої думки, не протидія силі силою, а використання «парламентських» методів розв'язан­ня конфліктів, подолання агресивності, конфліктно­сті, визнання за іншими права бути іншими: від­різнятися зовнішнім виглядом, вірою, мовою, вчин­ками...


Завдання групі 2

Скласти проект «Як навчитися толерантності?»

• не забувати, що всі люди різні, але всі вони — рівні;

• не треба поспішати гніватися на людей або засуджувати їх: треба постаратися зрозуміти люди­ну, розібратися в конкретному випадку;

• треба поважати почуття людей, не ображати їх;

• хотіти взаємодіяти з іншими людьми, не підга­няючи їх до своїх уявлень.


Завдання групі 3

Розглянути проблему інвалідів. Розробити проект.

Прочитайте дані матеріали.

Сліпоглухонімі люди

Елем Адомс-Келлер (1880— 1968). Народилась в США. В півторарічному віці захворіла на менінгіт, втратила зір і слух. Стала свавільною, некерованою. Мати Елен не могла дати собі ради. Дізнавшись, що в школі Перкенсона навчають таких дітей, вона написала туди. Анна Сулівен, викладач цієї школи, по­годилася приїхати в сім'ю Келлер і виховувати дів­чинку. Вона не розлучала­ся з Елен до її смерті. Ди­тина навчилася розуміти світ, писати і навіть гово­рити. За 50 років Елен Кел­лер написала 15 книжок, які було перекладено всі­ма мовами світу. Ось на­зви деяких:

1902 — «історія мого життя»

1903 — «Світ, у якому я живу»

1911 — «Оптимізм» 1926 — «Мій ключ до життя»

Вона знала 4 мови, ці­кавилася психологією.

Ольга Скороходова (1911—1982). Народилася в Херсонській області. Си­рота. У 8 років захворіла на менінгіт, втратила зір, по­тім слух. Харківський про­фесор Соколянський за­брав її з інтернату для слі­пих. Він відтворив її мову; вона змогла закінчити середню школу в Харкові, згодом отримала вищу освіту. 1961 року стала кандидатом педагогічних наук. Написала 3 книжки — «Як я сприймаю навко­лишній світ», «Як я уявляю навколишній світ», «Як я розумно навколишній світ».

1. Що вас найбільше вразило?

2. Як можна назвати суспільство, яке не турбу­ється про інвалідів?

3. Зробіть усі можливі висновки.

Захист проекту

Розповідь про долю цих двох жі­нок. Враження:

• інвалідом може стати кожен;

• учні раніше думали, що сліпоглухонімі діти — це люди, що ведуть рослинний спосіб життя, а вони так багато можуть (якщо їх підтримати);

• обговорення самопожертви Анни Сулівен, яка все життя виховувала чужу дитину-інваліда;

• як мало про це знають люди!

• це не люди—інваліди, а суспільство, яке не турбується про них — суспільство-інвалід.

^ Матеріали для роздумів

• у стародавній Спарті кволих дітей викидали у прірву...

• 3 грудня — Міжнародний день інвалідів.


В умовах збільшення населення та міграції в усьому світі відбувається зростання ксенофобії і екстремізму. Тому членам суспільства, сьогодні важливо бути толерантними, дізнаватися більше один про одного, виявляти краще в традиціях і віруваннях один одного.

Підсумок роботи.

Рекомендації:

-З яким птахом у Вас асоціюється «толерантність»?

Хай ці голуби, які на своїх крилах несуть ознаки толерантності донесуть їх до ваших гуртківців.


«Добрий день», «привіт», «здоров», «вітаю»

Це слова, лише прості слова.

Та вони, як барви, розцвітають,

В душу вносять крапельку тепла.

І чому окрилює вітання,

Щиро звернене до кожного із нас?

І чому, неначе пташка рання,

Починають день вони щораз?


Перший крок до дружби і кохання,

Шлях до розуміння і розрад.

Ці слова — початок спілкування

Творять спільний гармонійний лад.


Толерантне ставлення людини

Збереже планету від негод,

Розрубає мотлох павутини,

Переріже нитку перешкод.


Толерантне ставлення до всього

Збереже, врятує і спасе,

Допоможе вгледіть перемогу,

Допоможе витримати все.


Будь завжди нестримним вільнодумцем,

Свої мрії пензлем намалюй.

Освіти життя яскравим сонцем,

Толерантний Всесвіт побудуй!


^ Список використаних джерел:

1.Критерії толерантності. Толерантна та інтолерантна людина.

Журнал „Психолог”, 2005р.

2.Формування толерантності в підлітковому середовищі як спосіб профілактики конфліктів на національному грунті.

Журнал „Психолог”, 2005р.

3.Молодь за толерантність.

Журнал „Психолог”, 2012р.

4.Що таке толерантність та ксенофобія?

Журнал

„Класному керівнику”

Усе для роботи, 2009р.

5.Без толерантності немає дружби.

Журнал

„Класному керівнику”, 2011р.

6.Вчимося бути толерантними.

Шкільному психологу, 2011р.


Підбірка педагогічних видань з проблеми „Толерантність”


1. Іванусь Оксана Стати на місце іншої людини - означає допомогти їй : Тренінгове заняття для учнів 11 класу/ Оксана Іванусь // Психолог. - 2009. - № 11 -12 - С. 43-45

2. Авторські технології формування толерантності в дітей та молоді : 3 досвіду ро­боти МДЦ " Артек" // Психолог. - 2005. - № 21-22. - С. 11-19

3. Адамчук Н. " Плакса - вакса - гуталін", або Як навчити дитину терпимості ?/ Н. Адамчук // Шкільний Світ. - 2009. - № 3. - С. 1-3 (вставка-Етика)

4. Гордієнко В.Є. Що таке толерантність та ксенофобія ? : Година спілкування/ В.Є. Гордієнко // Класному керівнику УСЕ для роботи. - 2009. - № 10 - С 26-28

5. Грива О.А. Виховання толерантності в дітей та молоді/ О.А. Грива // Психолог. -2005. -№21-22 - С. 3-11

6. Гриба О.А. Тренінг толерантності для підлітків/ О.А. Грива // Завуч. - 2004. - № 35, грудень - С. 9-13

7. Гринчук М. Формування толерантної особистості/ М. Гринчук // Завуч. - 200С. - Гч2 12, квітень - С. 3-5

8. Гусев А.И. К проблеме измерения толерантности к неопределенности : Методики изучения/ А.И. Гусев // Практична психологія та соціальна робота. - 2007. - № 1. - С.21-28

9. Декларація принципів толерантності // Завуч. - 2004. - № 35, грудень. - С. 2-4 (вкладка).

10. Докукіна Олена Я живу без конфліктів : Сутність, структура та особливості роз­витку толерантності особистості/ Олена Докукіна // Шкільний Світ. - 2008. - К* 10. - С, 5-7

11. Дударенко Лариса Тілесні покарання дітей : Чи може Україна стати вільною ?/ Лариса Дударенко// Психолог. -2010. - № 35-36. - С. 15-17

12.Жмихова І.Б. Толерантна педагогіка в освітньому та виховному просторі школи/ І.Б. Жмихова // Виховна робота в школі. - 2009. - № 6. - С. 41-47 -

13. Кізіль Л. Виховання толерантності : Година психолога для учнів І курсу/ Л. Кізіль // Психолог. - 2006. - № 23-24. - С. 82-85

14.Кравчук Лариса Формування навичок емпатійної поведінки дитини молодшого шкільного віку в умовах сім'ї/ Лариса Кравчук // Сучасна школа України. - 2010. - № 1. -С. 45-51

15. Левченко О. Ранкові зустрічі : Розвиток взаємоповаги та толерантності. 2-3-й класи/ О. Левченко // Початкова освіта. - 2006. - № 34 - С 15-21

16.Мирошниченко Наталія Формування толерантних взаємин у колективі п'ятикласників : Програма корекційно-розвивальних занять/ Наталія Мирошниченко// Психолог. - 2009. - № 47 - С 8-18

17.Нечерда Валерія Проблема виховання толерантності особистості в контексті профілактики дитячої бездоглядності/ Валерія Нечерда // Рідна школа. - 2009. - № 5-6 - С. 54-57

18. Пудак Р.Л. Вчимося бути толерантними : Тренінг/ Р.Л. Пудак // Виховна робота в школі. - 2009. - № 6. - С. 48-49

19. Решетіло С.В. Толерантність у нашому житті : Виховна година для учнів 4-5 класів/ С.В. Решетіло // Шкільному психологу усе для роботи. - 2009. - № 5 - С. 26-26

20. Соловйова В.В. Толерантне ставлення до людей, що живуть з ВІЛ/ В.В. Со­ловйова // Виховна робота в школі. - 2007. - № 4. - С. 29-30

21. Сухомлинова Людмила Тиждень толерантності/ Людмила Сухомлинова // Пси­холог. - 2010. - № 7 - С. 22-29

22. Толерантність у собі й до себе ( 16 листопада - Міжнародний день толерантності): Година спілкування //Завуч. - 2006. - № ЗО. - С.1-10.

23.Толерантність як універсальний принцип життєдіяльності : Методична розробка уроку ( 9-10 кл.) // Психолог. - 2005. - № 11-12. - С. 19-21

24. Тупичка Наталя Бал толерантності: Сценарій свята для учнів 5-7 класів/ Наталя Тупичка // Соціальний педагог. - 2008. - № 3. - С. 60-64

25. Тягельська Людмила Учимося бути толерантними/ Людмила Тягельська // Психолог. -2010. -№15.-С. 19-21

26. Школа толерантності // Позакласний час. - 2010. - № 7 - С 43-54

27. Як стати толерантною людиною ? : Тренінг для старшокласників

// Психолог. -2005. -№11-12. -С. 21-23.

Схожі:

Формування толерантної особистості підготувала: Коваленко Л. Л., завідувач відділу пмз нвп бдют м. Кіровоград Останнім часом слово „толерантність” icon«Розвиток толерантної особистості як основа формування гармонійного індивіда»
Заняття Толерантність: що це?
Формування толерантної особистості підготувала: Коваленко Л. Л., завідувач відділу пмз нвп бдют м. Кіровоград Останнім часом слово „толерантність” iconТолерантність. Позитивне значення толерантності у формуванні цілісної особистості молодої людини ” (Для учнів 8-9 класів) Мета: розкрити поняття „толерантність”
Толерантність. Позитивне значення толерантності у формуванні цілісної особистості молодої людини ”
Формування толерантної особистості підготувала: Коваленко Л. Л., завідувач відділу пмз нвп бдют м. Кіровоград Останнім часом слово „толерантність” iconДеякі передумови розробки І організації візуального едукаційного середовища останнім часом в гуманітарних науках спостерігається інтенсивне зростання дискурсу, що оперує поняттям «середовище»
Останнім часом в гуманітарних науках спостерігається інтенсивне зростання дискурсу, що оперує поняттям «середовище», і перш за все...
Формування толерантної особистості підготувала: Коваленко Л. Л., завідувач відділу пмз нвп бдют м. Кіровоград Останнім часом слово „толерантність” iconПідготувала методист рмк відділу освіти Таращанської рда коваленко М. А. Батьківські збори «Адаптація учнів 5 класу до навчання в школі»
Мета: дати батькам знання, необхідні для підтримки п’ятикласників в період адаптації до нових умов навчання
Формування толерантної особистості підготувала: Коваленко Л. Л., завідувач відділу пмз нвп бдют м. Кіровоград Останнім часом слово „толерантність” iconКоваленко М. А. Адаптація учнів 5 класу до навчання в школі
Учні 5-х класів – це діти молодшого підліткового віку. В цей час відбувається інтенсивне формування особистості, розпочинається перехід...
Формування толерантної особистості підготувала: Коваленко Л. Л., завідувач відділу пмз нвп бдют м. Кіровоград Останнім часом слово „толерантність” icon«Творча, самореалізована особистість – із щасливого дитинства»
«Образ гуманної педагогіки в аспекті виховання моральної особистості» з питання «Гуманістичні засади формування особистості» підготувала...
Формування толерантної особистості підготувала: Коваленко Л. Л., завідувач відділу пмз нвп бдют м. Кіровоград Останнім часом слово „толерантність” iconПрофілактика захворювання на педикульоз Шановні батьки! Останнім часом медики фіксують збільшення кількості захворювання дітей на педикульозу (вошивість), тому сьогодні ми звертаємо Вашу увагу на цю проблему! Воші пов’язані з людиною з давніх часів.
Шановні батьки! Останнім часом медики фіксують збільшення кількості захворювання дітей на педикульозу (вошивість), тому сьогодні...
Формування толерантної особистості підготувала: Коваленко Л. Л., завідувач відділу пмз нвп бдют м. Кіровоград Останнім часом слово „толерантність” iconОсновні вимоги до особистості вчителя Коваленко М. А. методист методичного кабінету відділу освіти Таращанської районної державної адміністрації Навчальний тренінг-знайомство
Мета: формувати цілісне сприйняття вчительської професії, знайомство учасників тренінгу між собою, згуртування групи
Формування толерантної особистості підготувала: Коваленко Л. Л., завідувач відділу пмз нвп бдют м. Кіровоград Останнім часом слово „толерантність” iconRemember the topic of the previous lesson, all the new things you’ve got to know in the classroom
Пригадайте нові слова та граматичні правила, які вивчали останнім часом. Якщо це важко – скористайтесь словником або підручником
Формування толерантної особистості підготувала: Коваленко Л. Л., завідувач відділу пмз нвп бдют м. Кіровоград Останнім часом слово „толерантність” iconФормування творчої особистості учня на уроках світової літератури засобами інтерактивного навчання
На сучасному етапі становлення національної системи освіти України важливого значення набуває формування власної свідомості, розвиток...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи