Народної творчості І культурно-освітньої роботи особливості національно-патріотичного виховання населення в умовах державної незалежності україни icon

Народної творчості І культурно-освітньої роботи особливості національно-патріотичного виховання населення в умовах державної незалежності україни
Скачати 136.93 Kb.
НазваНародної творчості І культурно-освітньої роботи особливості національно-патріотичного виховання населення в умовах державної незалежності україни
Дата конвертації23.03.2013
Розмір136.93 Kb.
ТипДокументи


ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР

НАРОДНОЇ ТВОРЧОСТІ І КУЛЬТУРНО-ОСВІТНЬОЇ РОБОТИ


ОСОБЛИВОСТІ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ НАСЕЛЕННЯ

В УМОВАХ ДЕРЖАВНОЇ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ


Автор: Л. Антончик

Редактор: В. Квітневий


Львів – 2010

Важко назвати країну, яка б витримала те, що пережила Україна за свою тисячолітню історію: неодноразове поневолення і приниження національної гідності. З піднятою головою, молячись за Україну, йшли на страту козаки; вмирали від штиків царських головорізів герої Крут; нетлінною славою покрили себе Українські Січові Стрільці і воїни Української Галицької Армії; сміливо вела героїчну боротьбу з польськими, німецькими і московськими окупантами Українська Повстанська Армія, виборюючи незалежність Вітчизни.

Історичну свідомість народу часто формують великі і сильні духом постаті, яким під силу вирішувати найскладніші завдання, що стоять перед нацією. Такими були Володимир Великий –святий символ Української державності; Богдан Хмельницький – борець за визволення України з-під гніту панської Польщі; Іван Мазепа – послідовник тієї визвольної боротьби; Симон Петлюра – державотворець і борець з більшовизмом та багато інших. Виборюючи незалежність Батьківщини віддав своє життя Євген Коновалець – полковник, організатор Корпусу Українських Січових Стрільців, а згодом – основоположник і творець Української Військової Організації та Організації Українських Націоналістів; Степан Бандера, що був провідником ОУН і всієї збройної революційно-визвольної боротьби українського народу.

Англійці кажуть, що можна програти всі битви крім останньої. Вірогідно звідси й виник вислів: «боротьба ще триває!». Для нас же переможною битвою стала рішуча і одноголосна воля народу щодо незалежності України, продемонстрована на грудневому референдумі 1991 року. Становлення держави сприяло відновленню генетичної пам’яті народу, його бажанню відродити історичну могутність Батьківщини.

Доленосною віхою вітчизняної історії стало прийняття у червні 1996 року Конституції України, котра завершила правове оформлення України як демократичної держави та остаточно закріпила її незалежність.

На наше покоління покладено велику відповідальність, обов’язок виконати гігантську роботу, пов’язану з переходом свідомості нації зі стану підневільного до стану усвідомлення реальної, а не лише декларованої свободи і йти до цього можна тільки шляхом національного відродження.

Утверджуючи незалежність України, методичні центри та заклади культури області приділяють велику увагу покращенню роботи в галузі національно-патріотичного виховання усіх вікових верств населення. Для методичного забезпечення цієї роботи ЛДОЦНТіКОР розроблено консультативно-методичні поради – «Особливості національно-патріотичного виховання молоді в умовах державної незалежності України», які видано окремою брошурою і надіслано в районні організаційно-методичні центри області. Питання національно-патріотичного виховання постійно розглядаються на обласних і районних семінарах працівників культури, виносяться на розгляд науково-практичних конференцій, на засідання районних методичних рад, а також обласної художньо-методичної ради нашої установи.

Фахові навчання з питань національно-патріотичного виховання вже успішно пройшли у народних домах сіл Черниця та Рудники Миколаївського району, у народному домі села Мальчиці Яворівського району, народному домі села Переможне Городоцького району, а також у народному домі смт. Оброшино Пустомитівського району.

Досвід багатьох закладів культури доводить, що національне відродження немислиме без глибокого знання історії. І саме тому просвітницьку діяльність культурно-освітніх закладів з питань національно-патріотичного виховання слід будувати так, щоб зміцнювати зв’язки поколінь через героїчну і правдиву історію українського народу, організовуючи заходи про визначних борців за волю України.

Так, в селі Кульчиці Самбірського району, щорічно, у вересні проводять заходи, присвячені великому сину нашого народу Гетьману війська Запорозького Петру Конашевичу Сагайдачному.

В грудні, в селі Вишнівчик, що на Перемишлянщині, вшановують хорунжу Українських Січових Стрільців, чотаря Української Галицької Армії, науковця та педагога Олену Степанів (Дашкевич).

В селі Зашкові Жовківського району в червні проводять змістовні заходи на відзначення роковин військового і політичного діяча, засновника Організації Українських Націоналістів, Євгена Коновальця. (Сценарний матеріал про Є. Коновальця надруковано у віснику «Животоки» 2003 р., № 1).

В народних домах області організовуються заходи, які відображають конкретні історичні події України.

Так, 1 листопада відзначаємо День державності на західно-українських землях (ЗУНР). Згадуємо синів України, що поклали свої голови в рядах Українських Січових Стрільців та Української Галицької Армії.

Від самого початку існування ЗУНРу її творці та діячі, зокрема Кость Левицький, Юліан Романчик, Євген Петрушевич, Дмитро Вітовський та інші ні на хвилину не забували, що українська держава Галичина – це лише частка великої української держави, яку саме в той час почали розбудовувати наші брати на сході. Саме в Галичині народилося таке глибоке і значуще поняття як Соборна Україна. 22 січня 1919 року це поняття було втілене в життя завдяки підписанню Акту Злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки.

Масові заходи на тему: «ЗУНР – провісник свободи народу», «Немає кращої землі, як та що зветься Україна», «Вогонь державності в серцях українців», «Сторінки історії», «Велика сила злуки», присвячені святам ЗУНР і Злуки – традиційно проводяться в народних домах області (Сценарні матеріали до свят ЗУНР і Злуки надруковані у віснику «Животоки» 1998 р. № 1, 1993 р. № 5).

Щороку 29 січня, культосвітяни Львівщини організовують масові заходи з вшанування пам’яті Героїв Крут, які проходять під назвою «Той бій смертельний – то героям слава», «Крути – наша слава, наша історія»… (Сценарій приурочений боям під Крутами – у віснику «Животоки» 2003 р. № 1).

14 жовтня святкуємо день утворення Української Повстанської Армії. У жовтні 1942 року було утворено Українську Повстанську Армію, яку справедливо називають героїчною і народною. Сказати правду про Українську Повстанську Армію, яка виступила організованою силою нації в єдиній сув’язі багатовікової боротьби народу за свою незалежність – священний обов’язок кожного народного дому. В просвітницьких установах області організовуються тематичні вечори, виставки літератури та фотодокументів про повстанців-земляків визначних діячів визвольного руху; проводяться огляди концертних програм колективів художньої самодіяльності, присвячені героїчному подвигу ОУН і УПА; у населених пунктах, де є могили і пам’ятні знаки «Борцям за волю України», проводяться дні пам’яті. (Сценарій приурочений УПА – у віснику «Животоки» 2007 р. № 3).

14 жовтня 2009 року в Яворівському РНД відбулися урочистості з нагоди 67 річниці створення УПА за участю ветеранів УПА. А 6 грудня в селі Вовча Гора проведено заходи з нагоди відкриття пам’ятного знаку полеглим воїнам УПА.

У Буському районному народному домі успішно пройшов вечір пам’яті присвячений 96 річниці з дня народження Василя Кука – останнього командувача УПА. А на хуторі Киї Кам'янко-Бузького району (хутір було спалено загонами С. Ковпака) щорічно проводиться районний фестиваль патріотичної пісні присвячений Українській Повстанський Армії.

У Миколаївському районі організовано тематичний вечір з нагоди 67 річниці УПА «Згадаймо славу ту, що в пісню перейшла».

На Радехівщині біля пам’ятного знаку «Борцям за волю України» 14 жовтня проводяться години пам’яті ветеранів. У цей день військовослужбовці із військової частини плетуть гірлянду і кладуть до пам’ятного знаку, віддаючи шану загиблим.

У травні місяці відзначаємо свято Героїв – це шана лицарям, воїнам, борцям, державним мужам та всім відданим патріотам української нації, які поклали своє життя за волю України (Сценарій надруковано в «Животоках» 2003 р. № 2 - 4).

Організовуючи свято Героїв заклади культури різноманітними формами просвітницької роботи вміло передають славетне минуле нинішній молоді на прикладах життя борців за волю України.

24 серпня відзначаємо найвеличніше і без перебільшення найзначиміше державне свято – День Незалежності України. Того історичного дня 24 серпня 1991 року Україна стала самостійною, стала творцем власної долі.

Як відзначив Митрополит А. Шептицький «… кожен, кому тільки добро України лежить на серці, мусить уважати за свій обов’язок цілою працею життя, причинятися до множення елементів єдності, і до усування елементів роздору…»

Ці роздуми Митрополита Андрея Шептицького не втрачають своєї актуальності і сьогодні. Якщо вважаємо себе патріотами і гордимося цим, то повинні усвідомити й те, що патріотизм – це не тільки велика любов але й високий обов’язок.

Першочерговим обов’язком народних домів області є проведення свят, тематичних вечорів, вечорів-розповідей, концертів, вистав, які розкривають тернистий шлях українського народу за свою незалежність. Такі заходи проходять під назвами: «Сповідь перед Матір'ю-Україною», «Дорога до щастя, до волі», «Тернистий шлях твій, Україно», «Україно, моя Україно, я для тебе на світі живу», «Бог, свобода, Україна – наша заповідь свята», «І воскресла Україна…», «Без верби і калини – немає України».

З нагоди 18 річниці Незалежності України в народних домах Бродівського, Сколівського, Турківського, Самбірського, Перемишлянського районів успішно пройшли тематичні вечори «Моя вишнева Україна», «Розквітай, прекрасна Україно, країно щастя і добра», «Україну ми славимо в піснях», «Плекаймо те, що волею дано, ми незалежність вже повік не віддамо», «Тебе, прекрасна Україно, в піснях сьогодні прославляю».

До Дня Незалежності України організовуються і обласні огляди клубних установ, кабінетів методики культурно-освітньої роботи, кімнат національного відродження. Проводяться конкурси сценаріїв просвітницько-мистецьких заходів, приурочених дню Незалежності України. (Сценарні матеріали до Дня Незалежності України надруковані у віснику «Животоки» 1993 р. № 3, 1996 р. № 2, 1998 р. № 1, 2003 р. № 1, 2005 р. № 1, 2007 р. № 3).

28 червня 1996 року Верховна Рада України прийняла Нову Конституцію України і тому цей день став днем відзначення Конституції України (Сценарій до свята – у віснику «Животоки» 1998 р. № 3).

6 грудня 1991 року Верховна Рада України прийняла основоположні документи про створення Збройних Сил України. Відзначаючи 6 грудня День Збройних Сил України, культурно-просвітницькі заклади приділяють увагу широкому висвітленню усієї історії українського війська, патріотичних традицій, які є живущим джерелом українського патріотизму та утвердження національної ідеї, а головне – стимулюють роботу по залученню підростаючого покоління до масових заходів.

Народні доми спільно із військовими частинами, військкоматами, організовують огляди-конкурси колективів художньої самодіяльності на краще виконання творів військової тематики, проводять вечори-зустрічі із військовослужбовцями, створюють книжкові виставки з історії українського війська, тематичні фотовиставки під назвою «Служу народу України». А безпосередньо у святкові дні проводять літературно-мистецькі та урочисті вечори, відвідини військових частин, прикордонних застав (Сценарій до Дня Збройних Сил України надруковано у віснику «Животоки» 2003 р. № 2).

Добре поставлена культурно-шефська робота над військовими частинами та прикордонними заставами. Особливо слід відзначити клубні заклади Яворівського, Мостиського, Бродовського, Радехівського, Стрийського, Кам’янка-Бузького районів, які регулярно відвідують військові частини із концертами і виставами.

Відділи культури і туризму райдержадміністрацій розробляють графіки виступів колективів художньої самодіяльності у військових частинах та прикордонних заставах.

Так, художні колективи НД сіл Морянці, Віжомля, Грушева, Салаша, Смолина, Черниляви, Немирова, Волі Глинецької, Краковця, Яворівського району постійно виступають перед воїнами Українських Збройних Сил на різдвяні, великодні свята, на День Незалежності України та на День Прикордонника.

В Бродівському районному народному домі за участю воїнів відбулися масові заходи «Не для війни ростимо синів», «Пам'ять довжиною в життя», «Наші обереги».

За кошти Брідовського районного народного дому у військовій частині, що дисклокується в м. Броди оформлено кімнату національного відродження.

У народних домах сіл Циків, Поповичі Мостиського району створено клуби молодого воїна, а в Шегинівському народному домі – клуб юного прикордонника.

В Кам'янка-Бузькому районному народному домі проведено урочистості, присвячені 65 річниці з дня створення Львівського зенітного ракетного полку ім. І. Виговського та 40 річниці перебування полку на території Кам'янка-Бузького району. Перед військовослужбовцями з концертами виступили колективи народних домів сіл Печихвости, Велике Колодно, Батятичі, Сокіл, Ременів.

Працівники народних домів області організовують масові концерти у військових частинах під час прийняття молодими воїнами присяг на вірність Україні.

Заслуговує схвалення і досвід створення в клубних установах кімнат національного відродження, які відіграють велику роль у військовому і національно-патріотичному вихованні підростаючого покоління.

Основною вимогою до експозиції у кімнатах національного відродження є дотримання принципу висвітлення багатовікової боротьби українського народу за свою незалежність. Головне - показати безперервний зв'язок із спадщиною попередніх поколінь не лише у справі державотворення, розвитку військової справи, визвольних змагань але й у неоціненних скарбах духовної і матеріальної культури. Певне місце в експозиції слід відвести історії краю, виставці старовинного одягу, вишивок, знарядь праці та побуту, старовинних ікон, творів живопису.

Відділом методики культурно-освітньої роботи ЛДОЦНТ розроблено експозиційний план кімнати національного відродження і розіслано в районні методичні центри області.

Виокремлюються змістовністю експозицій кімнати національного відродження народних домів с. Боратин Бродовського району, с. Олесько Буського району, с. Гніздичів Жидачівського району, с. Ушня Золочівського району, с. Бередівці, с. Рудники Миколаївського району, с. Гусаків, с. Радохінці Мостиського району, с. Свірж Перемишлянського району, с. Подорожнє, с. Довголуки Стрийського району, с. П’ятниці Старосамбірського району, с. Мальчиці Яворівського району, с. Переможне Городоцького району, с. Стоянів Радехівського району.

Заслуговує на увагу досвід роботи кімнат національного відродження в народних домах Миколаївського району (Досвід надруковано у віснику «Животоки» 2004 р. № 3 - 4).

Кімнати національного відродження відтворюють у експозиції, документах, виставках нашу історію, минуле нашої держави і українського народу, підносять почуття гідності українців, спонукаючи пишатися подвигами своїх предків.

Велике значення у військово-патріотичному вихованні підростаючого покоління відіграють і зльоти солдатських матерів. Підготовка до такого заходу починається з розсилки листів та анкет своїм військовозобов’язаним землякам, їхнім командирам. Після одержання листів із відповідями складається сценарій заходу. На вечорі йде розповідь про службу синів, зачитуються листи з подяками командирів військових частин, виконуються улюблені пісні матерів, прослуховуються звукові листи їх дітей, демонструється хроніка про рід військ, в яких вони служать. На зліт зазвичай запрошують і призовників. Під час такої зустрічі у призовників виникає закономірне питання: «А який відгук буде про мою військову службу? Чи зможуть мої батьки гордитися мною?» І хочеться вірити, що майбутній призовник докладе усіх зусиль, щоб ні йому, ні його рідним не довелося червоніти перед своїми земляками.

Зльоти солдатських матерів організовувались в Дрогобицькому міському народному домі, Самбірському районному народному домі, народному домі селища Івано-Франкове Яворівського району.

В 2009 році клубними закладами області відзначено 20-річчя виведення наших військ з Афганістану. Молоде покоління повинно знати про ті трагічні події, за які ціною життя поплатилось багато українців.

Народні доми області ведуть роботу і по створенню військово-патріотичних клубів імені Євгена Коновальця, Романа Шухевича, Степана Бандери, залучають підростаюче покоління до масових заходів, приурочених борцям за волю України, виховують їх на правдивій історії нашого народу. А репертуар багатотисячних колективів художньої самодіяльності своїми творами доповнює просвітницькі заходи з питань національно-патріотичного виховання і робить роботу народних домів змістовною та різнобічною.

КАЛЕНДАР

героїко-патріотичних свят, історичних подій

та пам’ятних дат визначних постатей,

які боролися за волю і незалежність України


С і ч е н ь

1.01.1909 р. – День народження Степана Бандери, провідника ОУН

22.01.1919 р. – День Соборності України

27.01.1839 р. – День народження Павла Чубинського, автора тексту Гімну «Ще не вмерла Україна»

27.01.1929 р. – День створення Організації Українських Націоналістів

29.01.1918 р. – День пам’яті героїв Крут

Л ю т и й

1.02.1843 р. – День народження Миколи Вербицького, автора музики Гімну України «Ще не вмерла Україна»

23.02. – День захисника Вітчизни

Б е р е з е н ь

5.03.1950 р. – День загибелі головнокомандуючого Української Повстанської Армії Романа Шухевича

9.03.1814 р. – День народження Т. Г. Шевченка, видатного українського поета

20.03.1639 р. – День народження Івана Мазепи, гетьмана України

К в і т е н ь

5.04.1710 р. – День прийняття першої демократичної Конституції Гетьмана України Пилипа Орлика

26.04. – День пам’яті жертв Чорнобильської трагедії

29.04.1915 р. – День пам’яті полеглих Українських Січових Стрільців у боях на горі Маківка

Т р а в е н ь

9.05.1945 р. – День пам’яті жертв Другої Світової війни

23.05.1938 р. – День загибелі Євгена Коновальця – військового і політичного діяча, засновника Організації Українських Націоналістів

23.05.1879 р. – День народження Симона Петлюри, Головного Отамана військ Української Народної Республіки

Третя субота травня – День Європи в Україні

Третя неділя травня – Свято Героїв України

25.05.1926 р. – День загибелі Симона Петлюри, Головного Отамана військ Української Народної Республіки

Ч е р в е н ь

14.06.1891 р. – День народження Євгена Коновальця, військового і політичного діяча, засновника ОУН

22.06. – День пам’яті і вшанування жертв Другої Світової війни в Україні

28.06.1996 р. – День Конституції України


Л и п е н ь

16.07.1990 р. – День прийняття Декларації про державний суверенітет України

21.07.1907 р. – День народження Олени Теліги, української письменниці, громадської діячки, члена ОУН

С е р п е н ь

23.08. – День Державного прапора України

24.08. – День Незалежності України

27.08. – День народження І. Я. Франка, видатного українського письменника

В е р е с е н ь

29.09.1866 р. – День народження Михайла Грушевського, видатного історика, першого демократичного президента УНР

Ж о в т е н ь

14.10.1942 р. – День створення Української Повстанської Армії

15.10.1959 р. – День загибелі Степана Бандери, провідника ОУН

18.10.1918 р. – День утворення Української Національної Ради у Львові

Л и с т о п а д

1. 11.1918 р. – День проголошення Західно-Української Народної Республіки

8.11.1887 р. – День народження Дмитра Вітовського, військового діяча, письменника, публіциста, дипломата, секретаря військових справ ЗУНР.

Четверта субота місяця – День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій

Г р у д е н ь

1.12.1991 р. – День проголошення Акту про незалежність України

1.12.1892 р. – День народження Романа Дашкевича громадського та військового діяча, генерала-хорунжого армії УНР

6.12.1991 р. – День Збройних Сил України

7.12.1892 р. – День народження Олени Степанів, науковця, педагога, чотаря Галицької Армії
Схожі:

Народної творчості І культурно-освітньої роботи особливості національно-патріотичного виховання населення в умовах державної незалежності україни iconЛьвівський державний обласний центр народної творчості І культурно-освіньої роботи правове виховання населення у клубних закладах системи міністерства культури І туризму україни
Правильне виховання кожної окремої особистості веде до її всебічного розвитку І становлення високої свідомості. У системі освітньої...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи особливості національно-патріотичного виховання населення в умовах державної незалежності україни iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи народний дім – осередок християнського виховання населення
«Просвіта», українською Церквою, роботу яких вели і спрямовували Анатоль Вахнянин, митрополит Андрей Шептицький, який залишив нам,...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи особливості національно-патріотичного виховання населення в умовах державної незалежності україни iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи любительські об’єднання, краєзнавство І туризм – ефективні форми виховання та організації дозвілля молоді
Ця робота повинна проводитись спільними зусиллями народного дому, бібліотеки, школи, церкви, громадських молодіжних організацій
Народної творчості І культурно-освітньої роботи особливості національно-патріотичного виховання населення в умовах державної незалежності україни iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи сколівськібескид и
Національному природному парку “Сколівські Бескиди”. Цю подорож пропонуємо для любительських об'єднань та клубів за інтересами краєзнавчого,...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи особливості національно-патріотичного виховання населення в умовах державної незалежності україни iconІ культурно-освітньої роботи методичні поради щодо створення у народних домах кімнат національного відродження
Серед форм національно-патріотичного виховання підростаючого покоління значну роль відіграють кімнати національного відродження,...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи особливості національно-патріотичного виховання населення в умовах державної незалежності україни iconЛьвівський державний обласний центр народної творчості І культурно-освітньої роботи
України. Відзначення цієї історичної події вимагає тривалої змістовної підготовчої роботи відділів культури і туризму міськрайдержадміністрацій,...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи особливості національно-патріотичного виховання населення в умовах державної незалежності україни iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи петро сагайдачний – полководець, просвітитель, політичний діяч
У фойє народного дому розгорнута виставка про історію, побут і подвиги українського козацтва
Народної творчості І культурно-освітньої роботи особливості національно-патріотичного виховання населення в умовах державної незалежності україни iconМетодичні рекомендації щодо організації патріотичного виховання дітей та учнівської молоді в умовах загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів
Міністрів України "Про затвердження Національної програми патріотичного виховання населення, формування здорового способу життя,...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи особливості національно-патріотичного виховання населення в умовах державної незалежності україни iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи семен гулак-артемовський – гордість української музичної культури
Оформлення сцени: портрет Семена Гулака-Артемовського, обрамлений вишитим рушником. Під ним дати життя (1813 – 1874) і напис
Народної творчості І культурно-освітньої роботи особливості національно-патріотичного виховання населення в умовах державної незалежності україни iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи князь володимир великий – хреститель народу руси-україни
Пропонований текст сценарію відтворює історичні часи давньої княжої доби; велич особи і державотворення князя Володимира; значення...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи