Народної творчості І культурно-освітньої роботи народний дім – осередок християнського виховання населення icon

Народної творчості І культурно-освітньої роботи народний дім – осередок християнського виховання населення




Скачати 59.84 Kb.
НазваНародної творчості І культурно-освітньої роботи народний дім – осередок християнського виховання населення
Дата конвертації23.03.2013
Розмір59.84 Kb.
ТипДокументи


ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР

НАРОДНОЇ ТВОРЧОСТІ І КУЛЬТУРНО-ОСВІТНЬОЇ РОБОТИ


НАРОДНИЙ ДІМ – ОСЕРЕДОК

ХРИСТИЯНСЬКОГО ВИХОВАННЯ НАСЕЛЕННЯ


Укладач: Марта Грицик

Редактор: В. Квітневий


Львів – 2010


Торжество релігії, її утвердження є одним з головних чинників духовного відродження не тільки людини, але й нації в цілому. Тільки всеосяжне християнське виховання, глибока духовна культура здатні зупинити процес моральної деградації людини і оздоровити життя в сім’ях, родинах, громадських закладах і в суспільстві. Кожен працівник культури повинен розуміти, що сама Церква нині не в змозі повернути людей на праведний шлях істини, розкрити перед ними велич краси і святості християнської релігії. Тому християнське виховання усіх верств населення вважаємо як одну з найважливіших галузей виховної роботи народних домів, інших закладів культури. Завдання полягає в тому, щоб заклади культури повернулися до кращих традицій духовного розвитку нашого народу, вироблених товариством «Просвіта», українською Церквою, роботу яких вели і спрямовували Анатоль Вахнянин, митрополит Андрей Шептицький, який залишив нам, як заповіт, Богом натхненні слова: «Немає більшої виховної сили, ніж сила Церкви».

Комуністичний репресивний режим залишив нам тяжку спадщину: не лише знищену державу, невпорядкованість побуту народу, але й знівечену душу людини. Занедбано розуміння і усвідомлення Божих істин, на яких людина мала б будувати своє особисте, родинне і суспільне життя. Знищені святині, що їх будувало не одне покоління як символ мудрості народу, як свідчення його талановитості, духовного багатства; повалені, розбиті хрести, знищені безцінної вартості ікони, спалені святі книги, спустошені, спотворені душі, розбиті подружжя, роз’єднані родини. Так, в насильницький спосіб було відкинено авторитет Бога від людини, від суспільства. Відтак, відбувся зворотній зв'язок: у зневазі до Бога знищено саму людину. В душі постала руїна, спустілий бовван, вбито відчуття вартості, святості, а нав’язано атеїстичну бездуховність, аморальність, сваволю садизму на грані звіриних інстинктів.

Таке спустошення людини і в нинішній час калічить нашу молодь, яка часто стає жертвою спотвореного вигляду життя.

Митрополит Андрей Шептицький у 1937 році написав у своєму посланні «Пересторога перед комунізмом»: «На світі ще не було такої релігії, такого віросповідання, чи такої ідеології, як комуністична, яка б у такий страшний спосіб заперечувала існування Бога.»

З ласки самого Бога нам дана незалежність держави. Настали дні, в яких ми, як народ, як християнська спільнота, можемо, за словами Івана Золотоустого: «Єдиними устами і єдиним серцем» славити Всевишнього. Ми повернулися до свободи нашого релігійного і національного життя.

В нинішній час ми перебуваємо на межі нового життя. Людство вступило у третє тисячоліття від Різдва Христового. Україна почала новий відлік часу, нову віху своєї християнської історії від 988 року.

За князів Володимира Великого і Ярослава Мудрого на нашу землю прийшло християнство. Бог став найвищою вартістю для нашого народу, а Свята Церква стала нашою Матір’ю. Народ наш збудував могутню державу, релігійну і національну культуру.

Скільки в той час було збудовано храмів: тільки в Києві у 1015 р. нараховано понад 400 святинь, частина з яких збереглась донині. Тому ми завжди повинні пам’ятати, що як народ, ми виросли з християнства, з Євангелії і це залишилося в наших генах, способі мислення та світогляді.

Християнське виховання народу – наріжний камінь у розбудові української державності та національної культури. Тому працівники народних домів повинні всіма можливими формами роботи виховувати молоде покоління патріотами нашої держави, прищеплювати їм любов до своєї землі, розвивати в дітях кращі моральні якості – повагу до старших, доброту, милосердя, вміння і бажання допомогти один одному в скрутний час, виховувати почуття необхідності дотримуватися і жити згідно заповідей Божих, в яких сконцентровано основні правила християн. Виховувати молоде покоління належить на християнських засадах, кращих зразках народної звичаєвості і обрядовості, народних традиціях, які завжди об’єднували людей навколо Господніх Храмів.

Доброю традицією стало на різні виховні заходи запрошувати у народні доми служителів церкви, бо саме вони найкраще можуть виховувати молоде покоління на принципах християнської моралі; донести до них мудрість Святого Письма, щоденної молитви, розкрити перед ними світ біблійних писань.

За роки державної Незалежності України працівниками культури вже вироблено певний досвід християнського виховання різних вікових категорій населення. Найперше освячено всі заклади, зокрема народні доми. Майже у кожному приміщенні наявні ікони Матері Божої, Ісуса Христа, Апостолів, Святого Миколая, інших святих і видатних духовних діячів. В кімнатах національного відродження є нариси з історії місцевої Церкви: фото парохів, які правили у різні часи; церковні календарі і найрізноманітніша література з питань християнського виховання. У багатьох народних домах діють постійні виставки робіт образотворчого мистецтва, вишивки, різьби по дереву, виробів з воску та кераміки, писанки; акварельні роботи дітей, що захоплюються релігійною тематикою. Багато виставок і тематичних заходів присвячуються Різдвяним і Великоднім святам, святам Святої Трійці і Покрови.

У репертуарі аматорських колективів народних домів є високохудожні твори християнської тематики – Артемія Веделя, Дмитра Бортнянського, Максима Березовського, Миколи Лисенка, Антона Рудницького, Василя Барвінського, Станіслава Людкевича та багатьох інших.

У народних домах, за участю священиків і монахинь, проводяться години духовності. Діти вивчають Біблію і Катехизм, знайомляться з основами християнського віровчення; вивчають коляди і гаївки.

З ініціативи працівників народних домів, особливого поширення набуває релігійний туризм – організовуються екскурсії до монастирів Крехова, Унева, Добромиля, до історично-релігійних місць Львова, Жовкви, Підкаменя, Почаєва, Києва.

На сьогоднішній день у закладах культури кожного району є приклади змістовної роботи у галузі християнського виховання, які заслуговують на увагу. Благословенне повернення до тем християнського виховання збагатило плани художньо-масової і культурно-освітньої роботи закладів культури сіл і міст області. Багато заходів християнської тематики працівники і учасники художніх колективів проводять біля символічних могил і меморіалів, вшановуючи пам'ять борців за волю України.

Відрадно, що християнське виховання стало і державною справою. Нещодавно вийшов Указ Президента України «Про відзначення в Україні 1025-річчя хрещення Київської Русі». Святкування відбудеться у 2013 році. Враховуючи велике значення цієї доленосної події у духовному розвитку і подальшому вдосконаленню християнського виховання усіх верств населення, Львівський державний обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи пропонує:

- передбачити у народних домах проведення просвітницьких заходів з історії розвитку і утвердження християнства; створення аматорськими художніми колективами концертних змістовних програм і вистав християнської тематики;

  • організувати проведення оглядів-конкурсів вокально-хорових і фольклорних колективів, виставок творів сакрального народного мистецтва;

  • передбачити організацію туристичних подорожей і екскурсій молоді до визначних місць Львівщини і України, пов’язаних з історією християнства;

  • оформити в кімнатах національного відродження народних домів тематичні кутки та виставки літератури, у яких зібрати біблійні та науково-дослідницькі матеріали про історичну подію хрещення Київської Русі та ролі церков і монастирів у становленні християнства цього краю;

  • створити сценарії мистецько-просвітницьких заходів про визначних духовних діячів, письменників і богословів, композиторів-класиків, художників і архітекторів, творчість яких мала велике значення у духовному житті й утвердженні християнства в Україні. Забезпечити цими матеріалами культурно-освітні заклади.

Пам’ятаймо: Христова Церква і народний дім – це два крила, що поборюють темінь і бездуховність, і високо підносять культуру народу.




Схожі:

Народної творчості І культурно-освітньої роботи народний дім – осередок християнського виховання населення iconЛьвівський державний обласний центр народної творчості І культурно-освіньої роботи правове виховання населення у клубних закладах системи міністерства культури І туризму україни
Правильне виховання кожної окремої особистості веде до її всебічного розвитку І становлення високої свідомості. У системі освітньої...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи народний дім – осередок християнського виховання населення iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи особливості національно-патріотичного виховання населення в умовах державної незалежності україни
Крут; нетлінною славою покрили себе Українські Січові Стрільці і воїни Української Галицької Армії; сміливо вела героїчну боротьбу...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи народний дім – осередок християнського виховання населення iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи любительські об’єднання, краєзнавство І туризм – ефективні форми виховання та організації дозвілля молоді
Ця робота повинна проводитись спільними зусиллями народного дому, бібліотеки, школи, церкви, громадських молодіжних організацій
Народної творчості І культурно-освітньої роботи народний дім – осередок християнського виховання населення iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи сколівськібескид и
Національному природному парку “Сколівські Бескиди”. Цю подорож пропонуємо для любительських об'єднань та клубів за інтересами краєзнавчого,...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи народний дім – осередок християнського виховання населення iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи петро сагайдачний – полководець, просвітитель, політичний діяч
У фойє народного дому розгорнута виставка про історію, побут і подвиги українського козацтва
Народної творчості І культурно-освітньої роботи народний дім – осередок християнського виховання населення iconЛьвівський державний обласний центр народної творчості І культурно-освітньої роботи
України. Відзначення цієї історичної події вимагає тривалої змістовної підготовчої роботи відділів культури і туризму міськрайдержадміністрацій,...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи народний дім – осередок християнського виховання населення iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи семен гулак-артемовський – гордість української музичної культури
Оформлення сцени: портрет Семена Гулака-Артемовського, обрамлений вишитим рушником. Під ним дати життя (1813 – 1874) і напис
Народної творчості І культурно-освітньої роботи народний дім – осередок християнського виховання населення iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи князь володимир великий – хреститель народу руси-україни
Пропонований текст сценарію відтворює історичні часи давньої княжої доби; велич особи і державотворення князя Володимира; значення...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи народний дім – осередок християнського виховання населення iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи обов’язки батьків по вихованню дітей у світлі сімейного кодексу україни
Обов’язок виховувати, ростити дитину – найважливіший обов’язок матері та батька. Це обов’язок не лише перед дитиною, а й перед усією...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи народний дім – осередок християнського виховання населення iconНародної творчості І культурно-освіньої роботи законодавство україни про культуру
Кожна людина має право на захист її моральних і матеріальних інтересів, що є результатом наукових, літературних або художніх праць,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи