Народної творчості І культурно-освітньої роботи любительські об’єднання, краєзнавство І туризм – ефективні форми виховання та організації дозвілля молоді icon

Народної творчості І культурно-освітньої роботи любительські об’єднання, краєзнавство І туризм – ефективні форми виховання та організації дозвілля молоді
Скачати 76.22 Kb.
НазваНародної творчості І культурно-освітньої роботи любительські об’єднання, краєзнавство І туризм – ефективні форми виховання та організації дозвілля молоді
Наталя Ярка
Дата конвертації23.03.2013
Розмір76.22 Kb.
ТипДокументи


ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР

НАРОДНОЇ ТВОРЧОСТІ І КУЛЬТУРНО-ОСВІТНЬОЇ РОБОТИ


ЛЮБИТЕЛЬСЬКІ ОБ’ЄДНАННЯ,

КРАЄЗНАВСТВО І ТУРИЗМ – ЕФЕКТИВНІ ФОРМИ

ВИХОВАННЯ ТА ОРГАНІЗАЦІЇ ДОЗВІЛЛЯ МОЛОДІ


Автор: Наталя Ярка

Редактор: Володимир Квітневий


Львів – 2010

Виховна робота з молоддю, організація дозвілля – один з важливих напрямків діяльності закладів культури, який включає в себе комплексний підхід до цієї важливої справи. Культурно-освітні працівники народних домів повинні робити все для того, щоб виховати у підростаючого покоління безмежну любов до рідного краю, до культури свого народу, релігії, до національної історії, свят, традицій і звичаїв, до материнської мови, пісні та музики. Належить робити все, щоб виховати людину – патріота!

З цією метою треба використовувати найрізноманітніші форми і методи культурно-освітньої і дозвіллевої роботи. Це і залучення молоді до роботи в різноманітних гуртках художньої самодіяльності; до організації просвітницьких масових заходів; до участі у святах, фестивалях, конкурсах по виявленню молодих талантів. Ця робота повинна проводитись спільними зусиллями народного дому, бібліотеки, школи, церкви, громадських молодіжних організацій.

В основу виховної роботи серед молоді слід покласти найосновніші дати та історичні події, що пропонуються в «Українському державному календарі», «Українському християнському (церковному) календарі» на кожний поточний рік, а також просвітницькі заходи національно-патріотичного, художньо-мистецтвознавчого, фізкультурно-спортивного, дозвіллево-розважального напрямків. Отже, виховна робота серед молоді повинна становити чітку і постійно діючу систему.

Стосовно видавничих матеріалів з роботи серед молоді, то ЛДОЦНТіКОР розроблено теоретичні матеріали та плани семінарів для керівників народних домів, які містяться в віснику «Животоки», де темою № 1 стоїть питання «Виховання підростаючого покоління – шлях до відродження нації».

Окремо треба звернути увагу на любительські об’єднання, які є ефективною формою змістовного дозвілля населення. Там, де працюють такі осередки, завжди відбувається пожвавлення всієї культурно-просвітницької роботи: виникають сприятливі умови для духовного і естетичного виховання, розкриття творчих здібностей та обдарувань молоді. Необхідною умовою успішної діяльності любительських об’єднань є добровільність та ініціатива їх учасників, об’єднаних спільними інтересами. Тому, створюючи об’єднання, слід керуватися виключно захопленням осіб, що виявили бажання утворити свій осередок. В народних домах треба створювати об’єднання, які відповідали б основним галузям виховної роботи:

 • національно патріотичні - метою їх діяльності є вивчення історії Київської Русі, періоду козаччини, життя і державницької діяльності визначних гетьманів України, історії Західно-Української Народної Республіки, діяльність ОУН і легендарної Української Повстанської Армії;

 • художньо-мистецтвознавчі - об’єднання любителів музики, театру, літератури, кіно, образотворчого мистецтва, пісні, танцю,

 • декоративно-прикладного мистецтва, фольклору, фотомистецтва;

 • фізкультурно-оздоровчі – об’єднання любителів спорту, туризму, футболу, більярду, велосипедного, водного та кінного спорту і т. д.;

 • природничо-наукові – збирають любителів подорожей та екскурсій, а також квітникарів, садівників, бджолярів, рибалок та інших;

 • колекційно-збиральницькі – це об’єднання бібліотекарів, філателістів, нумізматів, народно-ужиткового мистецтва тощо;

 • виробничо-технічні – об’єднання аматорів технічної творчості, винахідників, конструкторів та ін.

У народних домах можуть створюватись клуби сімейного відпочинку, знайомств, молодої сім'ї, кулінарів, вихідного дня та інші.

Об’єднання проводять навчальні заняття, походи, обговорення результатів своєї діяльності, здійснюють навчально-консультаційну роботу, організовують творчі звіти, беруть участь у підготовці та проведенні виставок, тематичних вечорів, збирають колекції, допомагають у створенні експозицій музеїв.

Цінністю клубів за інтересами є повна самодіяльність, власна ініціатива, винахідливість, самостійність у вирішенні різноманітних питань. У свою чергу діючи у тісному контакті з клубами за інтересами і надаючи їм постійну допомогу, народні доми самі будуть збагачуватись новими формами роботи.

Важливим шляхом удосконалення цієї ділянки роботи є :

 • органічне включення роботи любительських об’єднань у єдину систему планування народних домів;

 • врахування дозвіллевих інтересів учасників об’єднання;

 • охоплення всіх членів об’єднань постійними або тимчасовими дорученнями;

 • співдружність з аналогічними об’єднаннями інших народних домів.

Треба більше уваги приділяти створенню любительських об’єднань, які сприяють відродженню старовинних ремесел і промислів, котрими була багата Львівщина: гончарства, вишивки, різьби, дерев’яної іграшки, писанкарства, плетення з лози та соломки. Метою створення таких об’єднань, перш за все, повинно бути бажання передавати секрети майстерності молодому поколінню, у якого зародився інтерес до древніх ремесел. Отже, пошук, збереження і продовження творчих традицій є основним в роботі цих об’єднань.

Важлива роль належить клубам туристично-екскурсійного напрямку, які можуть мати різноманітні секції (релігійного, екологічного, гірського, спортивно-оздоровчого туризму). Створення таких об’єднань сприяє організації активного відпочинку: відвідування історичних та культурних пам’яток, історичних святинь, ознайомлення з побутом і традиціями певної місцевості.

Використання краєзнавства і туризму покращить культурно-просвітницьку роботу народних домів і зробить цю галузь життєздатною виховною справою.

У своїй роботі клубні формування керуються «Примірним положенням про любительські об’єднання за інтересами», в якому містяться всі вказівки щодо організації та роботи клубних формувань. Об’єднання повинно мати відповідну документацію – статут (положення), паспорт, плани роботи. Вищим органом клубу є збори, на яких обирається рада терміном на один рік. Рада керує клубом, складає плани, організовує засідання об’єднання, здійснює контроль і облік.

З метою покращення виховної, пізнавальної, дозвіллевої роботи любительських об’єднань Львівським державним обласним центром народної творчості і культурно-освітньої роботи постійно надається методична допомога народним домам області. Розроблено плани семінарів, статути, положення про молодіжне просвітницьке об’єднання «Україна», туристично-екскурсійний клуб «Галичина», сценарії для клубних формувань художньо-мистецтвознавчого напряму, узагальнено досвід кращих об’єднань. Всі ці матеріали надіслані в РНД та містяться в культурно-просвітницькому віснику «Животоки».

Щодо напрямку «Краєзнавство і туризм», нашим відділом розроблено ряд туристичних маршрутів для клубних об’єднань туристично-екскурсійного спрямування: «Золоте кільце Львівщини», «Стежками Івана Франка», «Українське Розточчя», «Сколівські Бескиди», «Творець Русалки Дністрової», релігійний маршрут до Страдчу та інші. На базі обласного центру народної творчості відбувся обласний семінар на тему: «Краєзнавство і туризм». З цікавими повідомленнями виступили методисти культурно-просвітницької роботи Буського і Золочівського районів, висвітливши питання «Використання пам’яток історії і культури у національному вихованні молоді»; з темою «Християнське виховання і релігійний туризм» виступили методисти Перемишлянського і Жовківського районів; методист зі Сколе розкрив тему – «Гірський туризм – як фактор оздоровлення і виховання у молоді патріотизму та любові до рідного краю». У культурно-просвітницькому віснику «Животоки» подана добірка всіх цих матеріалів.

На даний час у народних домах працює 574 любительських об’єднань різноманітних спрямувань. Найбільш поширеними є художньо-мистецтвознавчі – 221, національно-патріотичні – 82, фізкультурно-оздоровчі – 121. На мистецькі клуби багата Стрийщина, Самбірщина, Бужанщина, Городоччина, Дрогобиччина, Миколаївщина.

Так, учасники художньо-мистецтвознавчих об’єднань опановують різноманітні способи народної творчості: вишивають на канві, полотні – сорочки, блузи, рушники, серветки, скатертини, хоругви, ікони.

Об’єднання фольклорного спрямування активно діють у Пустомитівському, Жидачівському, Яворівському, Старосамбірському районах. Учасники цих об’єднань захоплюються збором старовинних пісень, обрядів, беруть участь в оглядах фольклорних колективів; займаються вишивкою, збирають старовинний одяг, предмети побуту, організовують виставки, виготовляють альбоми.

Добре поставлена робота любительських об’єднань у Миколаївському районі, де діють клуби різнопланового спрямування: «Господарочка», «Юний природознавець», «Мандрівник» і «Краєзнавець». Такі об’єднання організовують години цікавих повідомлень, краєзнавчі екскурсії, проводять конкурси кулінарів, беруть участь у найрізноманітніших святах в рідних селах.

В Дрогобицькому районі добре поставлена робота шахового клубу «Софія». Для її учасників спеціально обладнано кімнату, придбано шахові столики, проводяться турніри як місцевого так і Всеукраїнського значення. В с. Опори мистецьке об’єднання має постійно діючу виставку старовинних і сучасних вишивок (рушників, серветок, килимів, портретів, сорочок і блузок), які передали об’єднанню учасники фольклорного колективу «Дорожівчанка». Їх експонатами часто користується драматичний гурток.

У Жидачівському районі за участю любительських об’єднань «Вишиванка» проводилась районна акція «Рушник національної єдності», в якій взяли участь 12 любительських об’єднань.

Добре працюють любительські формування народних домів Буського району. Тут нараховується 18 клубів за інтересами. Зокрема об’єднання «Візерунок», що діють у селах Теребеж Кути, Утішків та об’єднання «Вишиваночка» у НД сіл Острів, Ожидів, Соколівка, Побужани. Метою їх діяльності є відродження української стародавньої вишивки. Їх роботи були представлені на районних, сільських і селищних виставках (вишиті килими, портрети, пейзажі, в’язані вироби).

Клуб любителів поезії «Життєдайне джерело» працює при народному домі с. Кудирявці. Учасники об’єднання мають свої збірки віршів і пісень, які друкують в районному часописі «Воля народу», «Вісті краю».

В НД с. Ожидів працює любительське об’єднання «Писанка». Члени об’єднання відроджують писанки, які виготовлялися на території навколишніх сіл.

Це лише незначний матеріал про багатогранну роботу любительських об’єднань та роботу з молоддю у народних домах Львівщини, досвід яких безумовно служитиме справі подальшого виховання молодого покоління і створенню нових осередків там, де вони відсутні.
Схожі:

Народної творчості І культурно-освітньої роботи любительські об’єднання, краєзнавство І туризм – ефективні форми виховання та організації дозвілля молоді iconЛьвівський державний обласний центр народної творчості І культурно-освіньої роботи правове виховання населення у клубних закладах системи міністерства культури І туризму україни
Правильне виховання кожної окремої особистості веде до її всебічного розвитку І становлення високої свідомості. У системі освітньої...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи любительські об’єднання, краєзнавство І туризм – ефективні форми виховання та організації дозвілля молоді iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи сколівськібескид и
Національному природному парку “Сколівські Бескиди”. Цю подорож пропонуємо для любительських об'єднань та клубів за інтересами краєзнавчого,...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи любительські об’єднання, краєзнавство І туризм – ефективні форми виховання та організації дозвілля молоді iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи народний дім – осередок християнського виховання населення
«Просвіта», українською Церквою, роботу яких вели і спрямовували Анатоль Вахнянин, митрополит Андрей Шептицький, який залишив нам,...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи любительські об’єднання, краєзнавство І туризм – ефективні форми виховання та організації дозвілля молоді iconНаказ №184 Про проведення І районного фестивалю творчості учнівської та студентської молоді «Богуславські зорі»
З метою опанування народно-культурної спадщини української нації, відтворення співацько-виконавських традицій, народної хореографії,...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи любительські об’єднання, краєзнавство І туризм – ефективні форми виховання та організації дозвілля молоді iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи петро сагайдачний – полководець, просвітитель, політичний діяч
У фойє народного дому розгорнута виставка про історію, побут і подвиги українського козацтва
Народної творчості І культурно-освітньої роботи любительські об’єднання, краєзнавство І туризм – ефективні форми виховання та організації дозвілля молоді iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи особливості національно-патріотичного виховання населення в умовах державної незалежності україни
Крут; нетлінною славою покрили себе Українські Січові Стрільці і воїни Української Галицької Армії; сміливо вела героїчну боротьбу...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи любительські об’єднання, краєзнавство І туризм – ефективні форми виховання та організації дозвілля молоді iconЛьвівський державний обласний центр народної творчості І культурно-освітньої роботи
України. Відзначення цієї історичної події вимагає тривалої змістовної підготовчої роботи відділів культури і туризму міськрайдержадміністрацій,...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи любительські об’єднання, краєзнавство І туризм – ефективні форми виховання та організації дозвілля молоді iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи семен гулак-артемовський – гордість української музичної культури
Оформлення сцени: портрет Семена Гулака-Артемовського, обрамлений вишитим рушником. Під ним дати життя (1813 – 1874) і напис
Народної творчості І культурно-освітньої роботи любительські об’єднання, краєзнавство І туризм – ефективні форми виховання та організації дозвілля молоді iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи князь володимир великий – хреститель народу руси-україни
Пропонований текст сценарію відтворює історичні часи давньої княжої доби; велич особи і державотворення князя Володимира; значення...
Народної творчості І культурно-освітньої роботи любительські об’єднання, краєзнавство І туризм – ефективні форми виховання та організації дозвілля молоді iconНародної творчості І культурно-освітньої роботи обов’язки батьків по вихованню дітей у світлі сімейного кодексу україни
Обов’язок виховувати, ростити дитину – найважливіший обов’язок матері та батька. Це обов’язок не лише перед дитиною, а й перед усією...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи