Тема: Права людини і громадянина icon

Тема: Права людини і громадянина
Скачати 49.18 Kb.
НазваТема: Права людини і громадянина
Дата конвертації26.01.2013
Розмір49.18 Kb.
ТипДокументи

Постолатій Н.Г.

Вчитель історії

СЗШ № 51 м.Львова


Тема: Права людини і громадянина.

Цілі уроку: дати характеристику прав людини; розкрити особливу роль прав і свобод людини у відносинах людини та держави, значення захисту прав людини та громадянина; з’ясувати поняття “права людини”, “права дитини”, “міжнародні стандарти прав людини”; спонукати учнів до активного мислення; розвивати вміння учнів аргументовано відстоювати власну точку зору, працювати в групі; виховувати активну життєву позицію; роз’яснювати цінності надбань демократії в Україні.

Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання та матеріали: Загальна Декларація прав людини; Конвенція ООН про права дитини; Конституція України; підручник.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

  2. Актуалізація опорних знань

Учитель: На уроках всесвітньої історії ви познайомилися із подіями французької революції кінця XVIII ст. Пригадайте під якими гаслами виступали рушійні сили революції?

(Свобода! Рівність! Братерство!)

Який документ, що проголошував права людини, було прийнято?

(Декларація прав людини і громадянина 1789р.)

Таким чином, ще за часів великих революцій XVII-XVIII ст. набула ідея про те, що люди від народження вільні та рівноправні, і кожній особі належить низка природних прав, які неможливо відібрати жодними приписами та законами.

  1. Вивчення нового матеріалу.

Оголошення теми, мети, мотивації навчальної діяльності учнів.

Мозговий штурм: “Кожна людина має право…”

( Із Декларації прав людини 1948р.)

План

  1. Історія розвитку прав людини.

  2. Основні документи про права людини.

  3. Міжнародні організації із захисту прав людини.

Напишіть 1-2 речення зі словами “Права людини”.

Закінчіть словосполучення “Я вважаю,що права людини – це… ”

Запишіть 2-3 причини, які, на ваш погляд, переконають іншу людину у небхідності вивчати права людини.

Перевірка кількох відповідей учнів

Слово вчителя: Кожен із нас у повсякденному житті вимовляє слова “права людини”, “я маю право”, “це моє право” тощо. Права людини є однією з головних ознак сучасної демократії. Але, щоб досягти цього, людство не одну тисячу років виборювало “право мати права.”

1.Історія розвитку прав людини.

У родовому суспільстві права всіх його членів, як правило берем, однаковими (виражали спільні інтереси і регулювалися моральними звичаями). Класове суспільство породжує питання про співвідношення прав природніх і тих, що встановлюються державою.

В античній філософії справедливість, встановлена природою, протиставлялася справедливості “за законом”. Афінський філософ Сократ вважав, що поряд із законами держави існують божественні закони, які є важливішими.

У період феодалізму під природним правом людини розуміли ідеї, викладені у Священному Писанні. В епоху капіталізму люди проголошуються рівними і вільними від природи , їхні природні права – право на власність , рівність усіх людей перед законом. Це лягло в основу Декларації незалежності США (1776р.) і Декларації прав людини і громадянина у Франції (1789 р.)

В Україні і Росії першим теоретиком природного права став на початку XVIII ст. філософ і громадський діяч Феофан Прокопович.

Слід визнати, що кожна людина повинна мати певні права вже від свого народження. Тільки через те, що вона є людина.

Основне природне право людини – це право на життя. У різні часи поняття “права людини” наповнювалось різним змістом. У сучасному розумінні права людини – це сукупність можливостей, що окреслюють простір вільної від втручання держави діяльності людей.

2.Основні документи про права людини.

Слово учителя:

У 1945р. Держави світу заради укріплення миру та безпеки, розвитку співпраці між державами утворили Організацію Об’єднаних Націй (ООН). А 10 грудня 1948 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила один із найважливіших документів в історії людства – Загальну Декларацію прав людини.

20 листопада 1989р. Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про права дитини, 28 червня 1996 р. в Україні була прийнята Конституція, де в Розділі II були закладені “Основні права і свободи людини і громадянина.”

Групова робота:

I група: ознайомлення статей “Загальна Декларація прав людини ”;

ІІ група: ознайомлення статей “Конвенція про права дитини”;

ІІІ група: ознайомлення статей “Конституція України. Розділ ІІ”.


3.Міжнародні організації із захисту прав людини.

Слово учителя: Міжнародні організації приділяють значну увагу саме захисту прав людини. Одна з таких організацій – ООН.

Існують також міжнародні механізми захисту прав людини, вони створюються за взаємною згодою кількох держав, оформленою міжнародним договором і діють у рамках цього договору. Громадяни України можуть звернутися до Комітету з прав людини, Комітету проти катувань, Комітету зі свободи асоціацій міжнародної свободи організації праці.

У 1998 році почав діяти Європейський Суд з прав людини, куди може звернутися зі скаргами на свою державу будь-яка людина, яка вважає, що її громадянські та політичні права порушені й при цьому вичерпані всі “внутрішні” засоби захисту ,у тому числі звертання до вищих судових органів. Повноваження Європейського Суду визначені Європейською конвенцією, його рішення є обов’язковим для всіх держав, які приєдналися до означеної конвенції.

  1. Закріплення вивченого матеріалу

Аналіз правових ситуацій

Завдання учням

Визначте, чи порушені права людини у наведених нижче ситуаціях:

1.Ольга і Андрій стали щасливими батьками прекрасної дочки. Вони вирішили назвати її Весна. Представниця РАГСу відмовила батькам у реєстрації дитини під таким ім’ям і сказала, щоб вони обрали будь-яке “нормальне ” ім’я.

Чи йдеться у цьому випадку про порушення прав дитини?

2.Батьки 12-річної Марії, вирішили на 3 роки виїхати за кордон. Про своє рішення вони повідомили дочці. Дівчині таке рішення дуже не сподобалося – вона повинна була б залишити своїх друзів і школу, яких дуже любила. Але батьки не хотіли слухати аргументи Марії. Чи було б в данному випадку порушено права дитини?

3. 14-річний Станіслав надто близько сприйняв до серця інформацію про право на свободу думки. Він вирішив нарешті сказати своїй учительці з математики, що він про неї думає . Як вирішив так і зробив. При цьому він використав нецензурні слова, принизливі для вчительки. Чи мав він на це право? Чи обмежене в якийсь спосіб право на свободу думки?  1. Підсумки уроку

Завершаючи урок, вчитель наголошує, що забезпечення прав людини є найважливішим завданням сучасної демократичної держави.

  1. Домашнє завдання

1.Опрацювати параграф підручника

2. Порівняти положення Загальної декларації прав людини із положеннями Розділу ІІ Конституції України.

3.Підготувати повідомлення про найбільші брутальні порушення прав людини у світі за останні роки.Схожі:

Тема: Права людини і громадянина iconТема Якими є права й обов'язки людини в демократичному суспільстві”. Мета: розкрити поняття „ права людини”
Мета: розкрити поняття „ права людини”, „ права дитини”, „Обов'язки людини і громадянина України”
Тема: Права людини і громадянина iconТема. Права декларативні та реальні
Мета. Ознайомити учнів з конвенцією про права дитини, виховувати в них повагу до прав та основних обов'язків людини, громадянина
Тема: Права людини і громадянина iconТема конституційно-правовий статус людини І громадянина у зарубіжних країнах
Політично-правові ос-ви взаємовідносин між д-вою та особою. Права і свободи громадян: загальна хар-ка
Тема: Права людини і громадянина iconФормування критичного мислення учнів
Конституції України. Конституція є найважливішим джерелом знань про державу і суспільство, права і свободи людини і громадянина....
Тема: Права людини і громадянина iconТема уроку: «Права і свободи людини» Мета
Мета: формувати системні знання учнів про права І свободи людини, види прав І свобод, роботу структур ООН та інших організацій, що...
Тема: Права людини і громадянина iconРеферат на тему: Основи житлового права План Загальне поняття житлового права України
Житлове право України — це сукупність правових норм, що регулюють житлові правовідносини між громадянами та громадян із державними...
Тема: Права людини і громадянина iconРеферат на тему "Система конституційних прав, свобод та обв’язків громадянина України"
Від народження кожна людина має певні права. 10 грудня 1948 Генеральна Асамблея Організації Об’єднанних Націй проголосила Загальну...
Тема: Права людини і громадянина iconДокументи
1. /Колодiй А. Права людини i громадянина.doc
Тема: Права людини і громадянина iconТема 17. Поняття та класифікація прав людини
Права людини — це той абсолютний кордон, який не повинна перетинати жодна держава
Тема: Права людини і громадянина iconПоложення середня загальноосвітня школа 1-і 11 ступенів №6 м. Львова (далі Школа), створена у 1939 році, знаходиться у комунальній власності Львівської міської ради
Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи