Tема : позакласний захід з елементами інтерактивних технологій icon

Tема : позакласний захід з елементами інтерактивних технологій




Скачати 44.65 Kb.
НазваTема : позакласний захід з елементами інтерактивних технологій
Дата конвертації20.02.2014
Розмір44.65 Kb.
ТипДокументи

TЕМА : ПОЗАКЛАСНИЙ ЗАХІД З ЕЛЕМЕНТАМИ

ІНТЕРАКТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ.

ОГЛЯД. АНГЛОМОВНІ КРАЇНИ – АВСТРАЛІЯ.


МЕТА: - Вивчати специфіку життя Австралії, її історію, географію,

форми правління, екологію, культуру , освіту;

  • Удосконалювати знання та вміння практичного володіння

мовою як засобом спілкування;

- Підвищувати мотивацію учнів з метою подальшого

самостійного вивчення англійської мови;

- Розвивати творчу ініціативу учнів, їх самостійність і активність.

-Розвивати навички і вміння учнів в усній монологічній мові під

час підготовки повідомлень.

-Виховувати повагу і толерантність до культури і традицій народів

Інших країн.


ОБЛАДНАННЯ: Мультимедійна установка, презентації, відео сюжети

про Австралію, флаг, герб, карта, тести.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

Good morning! Sit down, please. I’m glad to greet you, dear pupils, our guests, all the participants of our meeting.


ІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.

Today we have a final lesson on the topic “Australia”. Today we’ll travel from Ukraine to Australia. Welcome to Australia. I promise our trip will be interesting. You will see the results of our work. They will be presented in a proper way by the pupils of the 14th group. The aim of the projects is to determine the best knowledge of Australia, its history, institutions, geography, ecology, culture, political of system, world of animals. You’ve learn much about Australia and I want you to use your knowledge in practice because Knowledge is Power. Be attentive, think, make notes and at the end of the lesson you’ll make a conclusion about your trip. And now let me introduce a group of our guests from Australia. They work at the tourists agency , Grace ( ведуча 1 ) and Ellen ( ведуча 2),

pleace.

ІІІ. Перевірка і оцінювання навчальних досягнень.

Вед 1 : Thank you. Welcome to Australia. I think you’ll enjoy travelling around the country. We’ll point out the most interesting sights of Australia.

Вед 2: Australia is the world's smallest continent between the Indian Ocean and the South Pacific Ocean, and also the most beautiful country in the whole world! Australians call their motherland "the lucky country”.

Вед 1: The name "Australia" is derived from the Latin Australis, meaning "Southern". Legends of an "unknown land of the south" (terra australis incognita) date back to Roman times and were commonplace in medieval geography, but were not based on any actual knowledge of the continent.

Вед 2: The history of Australia began many years ago. The first recorded European sighting of the Australian mainland was made by the Dutch navigator Willem Janszoon, who sighted the coast of Cape York Peninsula in 1606. In 1770, James Cook sailed along and mapped the east coast of Australia, which he named New South Wales and claimed for Great Britain.

Вед 1: When we want to learn something about any country, we begin with its geographical position. And today we’ll also begin with it. Now our correspondent Stanislaus will tell us about geographical position of her country. Please, Stanislaus, you are welcome.

PROJECT 1 .( geographical position of Australia)

http://www.youtube.com/watch?v=RxBmAzh_sOE&feature=youtu.be

Додаток 1

Вед 2: The expedition's discoveries provided impetus for the establishment of a penal colony there. It was then first used as a colony for convicts . The early settlers were very cruel to the aborigines. They were killed or driven away from their lands. The British Crown Colony of New South Wales started with the establishment of a settlement at Port Jackson by Captain Arthur Phillip on 26 January 1788. This date was later to become Australia's national day.

Вед 1: . The discovery of gold in 1851 brought many people to Australia and the character of the colony began to change. But still, the raising of sheep was for a long time the most important occupation for the Australians.

On January1, 1901, the Commonwealth of Australia came into being. Before this, Australia consisted of a number of separate colonies. By the Commonwealth Act of 1900, the colonies became a federation. The formation of the commonwealth marked the beginning of Australia as a full nation

Now our correspondent Jura will tell us about politics of Australia. Please, Jura you are welcome.

PROJECT 2 .( politics of Australia)

http://www.youtube.com/watch?v=yk8h9nCa_ZM&feature=youtu.be

Додаток 2

Вед 2: What you know about flag, emblem and anthem of Australia?

Уч-ся 1: The Australian National Flag (Повідомлення) Додаток 6

Уч-ся 2: The Coat of Arms (герб) (Повідомлення) Додаток 6

http://www.youtube.com/watch?v=1xWzwxaqeCg&feature=youtu.be

^ Уч-ся 3: Australia’s National Anthem (Повідомлення) Додаток 6

Уч-ся : - Who were the Australian natives?

Вед 1: Today there are about twenty million people in Australia; most of them are of British origin. Australian’s official landuage is English. Australian English does not differ significantly from other forms of English, although some expressions are unique to Australia. Australia is a multicultural society. People from about 200 nations live there. The aborigines, the Australian natives, represent about 2 percent of the population. Australia's original inhabitants, known as Australian Aborigines, have the longest continuous cultural history in the world, with origins dating back to the last Ice Age.

Now our correspondent Helen will tell us about aborigines and theіr culture. Please, Helen you are welcome.

PROJECT 3 ( aborigines and their culture)

http://www.youtube.com/watch?v=szuXbYM1PzM&feature=youtu.be

Додаток 3

Вед1: Australia's people are city dwellers. Less than one third of the population lives outside Australia's cities and towns. These cities and towns are continuing to grow. More and more of Australia's people are moving away from rural areas into the towns and cities. What are you known largest cities?

^ УЧ-СЯ: CANBERRA, SIDNEY, MELBOURNE, PERTH, ADELAIDE, BRISBANE,DARWIN.

ВЕД 2: More than 80 per cent of Australia's population live in the capital cities of the six states (Sydney, Brisbane, Adelaide, Hobart, Melbourne, Perth). Indeed, the two largest of these capital cities, Sydney and Melbourne, contain one third of all of the people on the Australian continent. Sydney and Melbourne are the fourth and fifth largest cities in the Southern Hemisphere. Sydney and Melbourne each have more than three million residents.

ВЕД 1: Australia has a strong economy and is self-sufficient in food production. Australia exports many minerals, including iron ore, bauxite, dia­monds, coal, silver, gold, and copper. Australia is the world's leading exporter of wool and beef. It also ranks high in sheep production. Australia also exports wheat, meat, cane sugar, fruit, ores and concentrates, hides and skins, butter, flour, barley and lead. Australia imports machinery, vehicles, fertilizers, textiles, petroleum products, chemicals and pa­per.

Now our correspondents Eugene and Alexander will tell us about cities of Australia. Please, Eugene you are welcome.

PROJECT 4 (cities of Australia)

http://www.youtube.com/watch?v=ORYn9JmTEdk&feature=youtu.be

Додаток 4

Вед 2: - What animals can be see an Australia coat of arm?

Уч-ся: -The kangaroo and emu can be seen on the Australia’s coat of arm.

Вед 1:- What are Australia’s best-known animals?

Уч-ся: - Australia’s best-known animals are the kangaroo, koala and the dingo.

^ Вед 1: Now our correspondent Ruslan will tell us about strange world of Australia. Please, Ruslan you are welcome.

PROJECT 5 (the strange world of Australia)

http://www.youtube.com/watch?v=H542bm9mEbk&feature=youtu.be

Додаток 5

IV. Підсумок уроку.

Учитель: - Our lesson is coming to an end. I think you have enjoyed a wonderful travelling through the Australia. Thank very much our guests. Now, you’ll do a tests on the topic “Australia”. Додаток 7

( Учні виконують тести – гості переглядають відеосюжет про Австралію).

Учитель: -The our time is over . Give me the tests. All of you were good at the lesson. At work on projects I marker this :

  1. Stas –

  2. Aleksey –

  3. Helen –

  4. Eugene – , Klem –

  5. Ruslan –

And now leaders of subgroups will expose estimations their assistants. The lesson is over. Good Luck



Схожі:

Tема : позакласний захід з елементами інтерактивних технологій iconПозакласний захід з інформатики

Tема : позакласний захід з елементами інтерактивних технологій iconКурсова робота позакласний захід. Лялькова вистава на німецькій мові

Tема : позакласний захід з елементами інтерактивних технологій iconНауково-методична рада
Удосконалення сучасних освітніх технологій та впровадження нових інтерактивних технологій на уроках математики, фізики, інформатики...
Tема : позакласний захід з елементами інтерактивних технологій iconПроект «Етапи духовного становлення учнів на основі інтерактивних технологій»
Білоцерківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №12 з поглибленим вивченням інформаційних технологій Білоцерківської міської ради...
Tема : позакласний захід з елементами інтерактивних технологій iconНаказ №22 Про систему роботи вчителя Олійник Світлани Василівни по впровадженню інтерактивних технологій навчання на уроках хімії
Згідно з річним планом роботи школи було вивчено систему роботи вчителя Олійник Світлани Василівни по «Впровадження інтерактивних...
Tема : позакласний захід з елементами інтерактивних технологій iconСценарій до Дня Незалежності України / О. П. Безніско // Виховна робота в школі. 2005. № С. 13-15
Арендарчук, О. А. Ми – українці : масовий захід / О. А. Арендарчук // Позакласний час. – 2004. – №1 – С. 36–37
Tема : позакласний захід з елементами інтерактивних технологій iconПіскун Оксани Володимирівни Застосування інтерактивних методів навчання як один із шляхів підвищення ефективності урок
Ефективними вважають уроки української мови з використання інтерактивних технологій навчання, які активізують процес особистісно-зорієнтованого...
Tема : позакласний захід з елементами інтерактивних технологій iconКонкурс для учнів 3 кл. «В царстві кмітливості» Позакласний захід для учнів 5-6 кл. «Академія Веселих Наук»

Tема : позакласний захід з елементами інтерактивних технологій iconПозакласний захід з інформатики
Мета: поглибити знання учнів з інформатики, розвивати пізнавальний інтерес, інтелект, виховувати потяг до неперервного удосконалення...
Tема : позакласний захід з елементами інтерактивних технологій iconПозакласний захід
У грі беруть участь 4 учні 10-х класів, виз­начені попередньо за їх бажанням чи призна­чені вчителем. На заході присутні вболівальники(учні...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи