Урок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку icon

Урок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку




Скачати 83.24 Kb.
НазваУрок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку
Дата конвертації21.02.2014
Розмір83.24 Kb.
ТипУрок

Урок української мови в 4-класі

Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна

Тема уроку. Повторення вивченого про прикметник. Спостереження за роллю прикметників у мовленні.

Мета: закріплювати в учнів поняття про прикметник як частину мови, про його роль у мовленні; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення; виховувати любов до мови.

^ Тип уроку: урок закріплення та систематизації знань учнів

Форма уроку: Урок-подорож.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Пролунав дзвінок .

Починаємо урок.

Працюватимемо старанно.

Щоб сказали у кінці:

Діти просто молодці.

ІІ. Створення позитивної атмосфери.

Перед вами лежать листочки вам необхідно записати свої очікування, тобто чого ви очікуєте від уроку, свої листочки - очікування повісити на гілочку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель.

Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну прекрасну, країну чудову,

Що нас так чекає й збагачує мову.

^ Бесіда з учнями:

  • Яка це країна? (Морфологія)

  • В якому місті цієї країни ми вже побували, кого з мешканців добре знаємо? (Іменник).

Мовна розминка.

Повторення знань про іменник.

  • Що називаємо іменником?

  • На питання хто? відповідають іменники, які позначають назви….?

  • На питання що? Відповідають іменники, які позначають назви…?

  • Які граматичні ознаки має іменник?

Учитель. Так, з іменниками ми вже добре знайомі. А сьогодні ми з вами відвідаємо ще одне місто… ( Шум за останньою партою ). А що за шум в класі? Хто ви такі? Через що сперечаєтесь?

^ Рольова гра.

( Виходять учні, що грають роль Іменника і Прикметника ).

Іменник: - Я ще раз говорю: «Я головний в нашій країні Морфології!»

Прикметник: - Ну як ти не розумієш…

Учитель: - Не сваріться! Що у вас сталося? Хто ви такі?

Прикметник: - Я – Прикметник.

Іменник: - А я – Іменник. І я говорю, що я – головний у нашій країні, а він не погоджується!

Прикметник: - Чому ти так вирішив?

Іменник (до учнів): - А скажіть-бо, хто приносить найбільше користі нашій матері Мові? Безумовно, я! Діти, ви ж учили, що без мене ніхто не мав би імені. Я даю назви всім предметам, особам, істотам, подіям.

(До Прикметника): - А ти хто такий???

Прикметник: Я веселий і звабливий,

Гарний, милий і красивий,

Несказанний, незрівнянний;

Відповім я залюбки

На питаннячко – який?, яка?, яке?, які?

Маю ознаку предмета,

Називаюсь я …

^ Учні: Прикметник.

Прикметник: - Ось бачиш, навіть учні мене знають. І ти, Іменнику, маєш знати, що я в нашій країні маю такі ж права, як і ти. І без моєї прикмети ти не був би такий гарний і зрозумілий. Я прикрашаю всіх осіб і всі предмети!

Іменник: - Ну для чого ти мені здався? Я і без тебе добре впораюсь у мові!

Прикметник: - Перевіримо?

Іменник: - Ану!

Прикметник: - Відгадай загадку:

Хустина, клубок;

По хустині катається, людям усміхається.

Іменник: - Хм… Не зрозумію ніяк… Діти, може ви знаєте?

^ Учні: -Ні.

Прикметник: - А якщо я прикрашу цю загадку собою:

Голуба хустина, жовтий клубок;

По хустині катається, людям усміхається.

Іменник: - То тепер зрозуміло: голуба хустина – небо, жовтий клубок – сонце…

Прикметник: - Ну то як? Можеш обійтись без мене?

Іменник: - Певно, що ні… Будемо дружити і прикрашати мову разом!

Учитель: - Добре, що ви знайшли спільну мову, займайте свої місця, будьте гостями на нашому уроці.

«Мікрофон» (бесіда з учнями)

  • Чому Іменник не зміг відгадати перший варіант загадки?

  • Які слова допомогли і йому, і вам у другому варіанті? (голуба, жовтий)

  • До якої частини мови належать ці слова?

  • Чи можемо ми обійтись у мовленні без прикметників? Чому?

Учитель. Наш урок почався зі слів «Сьогодні у нас незвичайний урок..». Незвичайний він буде тим, що це буде урок-подорож до одного з міст країни Морфології – міста Прикметник, де ми з вами поглибимо наше знайомство з цією частиною мови.

(На дошці – карта м.Прикметник, на якій позначено такі станції: Інтелектуальна, Пізнавальна, Спортивна, Розважально-ігрова).

Розгорнули зошити. Записали : число, класна робота, тема уроку.

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

Учитель. Виходячи з теми уроку, визначте («Мікрофон»):

  • Якою буде його мета, що ми маємо на уроці зробити? (Повторити вивчене про прикметник, вчитися знаходити прикметники, добирати до слів прикметники тощо)

  • Для чого слід вивчати дану тему?

ІV. Актуалізація опорних знань.

  1. Учитель. Ось і перша станція – «Інтелектуальна», на якій ми з вами перевіримо, які знання ви вже маєте про прикметник.

^ Складання «Асоціативного куща» на тему «Прикметник».

Я пропоную скласти асоціативний кущ про прикметник.

Називайте все, що згадали.


За числами За родами в однині


Частина мови Прикметник Зв'язок з іменником


Ознаки Другорядний Який?

предмета член Яка?

речення Яке?

Які?


Підсумок: Отже, що ми знаємо про прикметник? (один учень за схемою асоціативного куща узагальнює сказане). Молодці.


^ V. Сприйняття та засвоєння знань.

Учитель.

Ми прибули на станцію «Пізнавальну», щоб дізнатися яку роль відіграють прикметники у мовленні

Прочитайте та порівняйте два тексти:



  1. Осінь.

Виграючи фарбами, іде нашим краєм осінь. Ходить вона полями, лісами. Крутиться туманом над річками й озерами. Шарудить листям у садах і парках. Сипле листочки на землю. І падає, падає листячко, кружляє між гілками і лягає шаром на землю.

Люди кажуть: « Це осінь прийшла».

  1. Золота осінь.

Виграючи золотими фарбами, іде нашим рідним краєм чарівна осінь. Ходить вона полями, лісами. Крутиться білим туманом над річками й озерами. Шарудить опалим листям у садах і міських парках. Сипле золоті листочки на землю. І падає, падає листячко, кружляє між гілками і лягає м’яким шаром на землю.

Люди кажуть: « Це гарна, чудова осінь прийшла».

Діти, який текст вам сподобався більше? (діти відповідають)

Завдяки чому? (Завдяки використання різних прикметників)

Зробіть висновок, яку роль виконують прикметники у мовленні?

(прикметники дають можливість краще розповісти про предмет, точніше його описати, допомагають яскравіше уявити цей предмет.)

Висновок: Молодці, я з вами згодна. Отже, ви бачите, що без прикметників важко, а той неможливо описати якийсь предмет або явище.

^ VІ. Формування вмінь і навичок.

Учитель.

Час вирушати далі. А наступна станція – «Спортивна», на якій ви зможете розім’ятися.

Фізкультхвилинка.

Я буду називати прикметники, які відносяться до різного роду, а ви уважно слухайте, якщо прикметник ч.р. – піднімаємо руки вгору, якщо ж.р. – руки в сторони. Якщо – с.р. присідаємо, якщо прикметник у множині – плескаємо у долоні. ( зелений, грайлива, запашні, солодке, дерев’яна, різнокольоровий, чудові, весела, паперовий, гарні, прямокутний, школа.)

Учитель. А перед нами вже наступна, остання, станція – «Розважально-ігрова», де ми маємо змогу пограти в мовні ігри, використовуючи отримані знання.

  1. ^ Робота за підручником.

Прочитайте та відгадайте загадки. Випишіть прикметники. Які допомогли вам впізнати предмет.

1-група – виписує прикметники з першої та другої загадки;

2-група- ****************з третьої та четвертої;

3-група - ***************** з п’ятої та шостої загадки. ( Лунає музика)

  1. ^ Словотворча вправа.

Від багатьох іменників можна утворити спільнокореневі прикметники.

Я показую вам слова іменники, а ви записуєте утворений прикметник.

Наприклад: літо – літній

Робота біля дошки

Осінь – осінній, дерево – дерев’яний, місце – місцевий, зелень – зелений, школа – шкільний, розум – розумний, папір – паперовий.( пояснення орфограм)

  1. Наступна дидактична гра « Хто уважний»

  • Послухайте прикмети для опису предметів і скажіть, чи всі ознаки стосуються цих предметів?

  • Помідор ( який?)- червоний, прямокутний, великий, кислуватий;

  • Груша ( яка?) – соковита, фіолетова, видовжена, солодка;

  • Море ( яке?)- безмежне, солоне, розумне, спокійне;

  • Учні ( які?) – старанні, гіркі, чемні, слухняні.

Чому прикметники відповідають на чотири різні питання? Доведіть.

  1. Робота в групах

1-група. Скласти текст-опис. Описати тварину за ілюстрацією та планом ( Де живе тварина? Яке забарвлення має? Які в неї зубки, мордочка? Які ушка? Хвостик? Як вона ходить по землі? Які нори вона риє?, використовуючи прикметники.

2-група. Скласти невеличке оповідання за опорними словами та ілюстрацією( золота осінь, чудова погода, осінній парк, збирають листочки, задоволені діти)

3-група. Надати словесний портрет матусі або будь-якої людини, використовуючи прикметники за допомогою схеми: обличчя, волосся, очі, ніс, руки тощо)

  1. ^ Наступна дидактична гра « Відгадай предмет»

А) висока, густа, зелена, молода, запашна (трава)

Б) рожеве, пахуче, червонобоке, солодке ( яблуко)

Вам таке завдання: опишіть прикметниками якийсь предмет, а ми спробуємо його впізнати.( робота в групах)

^ V. Закріплення знань.

«Ти - редактор» (самостійна робота)

1.Відредагувати текст. Доповнити текст прикметниками.

Конвалія - …. рослина. Її …, … квіти і …. аромат завжди приваблювали людей. Але у квітки ще одна чудодійна властивість – лікувати серце.

  1. У другому реченні визначте граматичну основу речення.

^ VІІ. Підсумки уроку.

Вправа-гра «Світлофор»

Кожен учень має картки двох кольорів – червоного і зеленого. Учитель зачитує твердження, а школярі піднімають картки відповідного кольору: якщо згодні – зеленого, ні – червоного.

  1. Прикметник – службова частина мови.

  2. Прикметник – самостійна змінна частина мови.

  3. Прикметником називається частина мови, що виражає ознаку предмета.

  4. Прикметник відповідає на питання хто? що ?

  5. Прикметник не змінюється за родами.

  6. У реченні виступає головним членом речення.

  7. У реченні виступає другорядним .

Учитель. Отже, добігла кінця наша віртуальна подорож містом Прикметник, але в ньому ми ще не раз побуваємо, повернемося за новими знаннями про прикметник. А зараз давайте підсумуємо нашу роботу в подорожі.

Бесіда ( з використанням технології «Метод ПРЕС» )

  • Чи досягли ми мети, яку ставили перед собою на початку уроку-подорожі?

  • Чи цікавим був урок? Пізнавальним?

VІІІ. Оцінювання.

ІХ. Д/з: с. 97; впр 193( 3) за бажанням скласти загадки використовуючи прикметники.



Схожі:

Урок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку iconУрок української мови в 1 класі Н. В. Слюсар, вчитель початкових класів > с. Дем’янці Переяслав-Хмельницького району Київської обл
Тема: Звуки (ц), (ц). Позначення їх буквою «це». Читання тексту «Циркова залізниця»
Урок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку iconГуменна Надія Миколаївна Пишецька зош і-ііст., вчитель "Буду я навчатись мови золотої…" матеріали до урок
Дидактична гра як метод формування мовно-мовленнєвих компетенцій учнів у процесі вивчення української мови (методичний посібник)
Урок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку iconБарановська Лідія Миколаївна вчитель хімії вищої кваліфікаційної категорії Ситняківської зош I-III ступенів Макарівського району 10 клас Тема урок
...
Урок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку iconКонспекти уроків української мови в 6 класі з теми з використанням педагогічної технології розвитку критичного мислення Урок №1 Тема уроку
Мета: повторити теоретичні відомості з синтаксису про будову словосполучення й речення; формувати вміння їх розрізняти;визначати...
Урок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку iconУрок української мови в 5 класі Звертання. Розділові знаки при звертанні Вчитель Варварівського нвк Піскун О. В. Тема уроку. Звертання. Розділові знаки при звертанні
З малку нас привчають, як звертатися до мами, тата, бабусі, рідних. І ми засвоюємо, що вирази обслуговують родинне спілкування, тобто...
Урок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку iconЗагальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №6 Укладач заступник директора з виховної роботи Українець Ольга Іванівна
Собчук Наталія Миколаївна, директор школи, вчитель української мови та літератури, вчитель-методист
Урок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку iconУрок алгебри та початків аналізу в 11 класі. Тема уроку
Тема уроку: „Застосування визначеного інтегралу до розв’язування задач геометричного, фізичного та економічного змісту”
Урок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку iconУрок алгебри у 8 класі. Тема уроку. Квадратні рівняння Мета уроку: формувати уміння розв'язувати квадратні рівняння. Тип уроку: комбінований. Хід уроку
Повідомлення теми і мети. Здійснення мотивації навчаль­но-пізнавальної діяльності учнів. Урок проводиться в формі подорожі до Єгипетської...
Урок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку iconМатеріали для проведення практичних занять з факультативного курсу «Культура мовлення»
Автор: Найденко Римма Миколаївна – вчитель української мови І літератури Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №126,...
Урок української мови в 4-класі Вчитель. Скиба Ірина Миколаївна Тема уроку iconУрок в 4 класі з української мови "Написання суфіксів -ськ-,-зьк-,-цьк- в прикметниках" Тема уроку. Вимова й правопис прикметників із суфіксами -ськ-, зьк-, -цьк
Розвивати вміння складати речення з поданих слів;пояснювати правила при написанні; закріплювати знання каліграфічного письма; розвивати...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи