Пенсійна реформа: починаємо працювати на власну старість icon

Пенсійна реформа: починаємо працювати на власну старість
Скачати 68.71 Kb.
НазваПенсійна реформа: починаємо працювати на власну старість
Дата конвертації12.03.2014
Розмір68.71 Kb.
ТипДокументи

ПЕНСІЙНА РЕФОРМА: ПОЧИНАЄМО ПРАЦЮВАТИ НА ВЛАСНУ СТАРІСТЬ

В Україні уже 3 роки активно впроваджується пенсійна реформа. Про зміни у пенсійній системі, а також про те, як вплине на українців пенсійна реформа, дізнавайтеся у цій публікації.

ПЕНСІЙНІ НОВОВВЕДЕННЯ: ЩО ЗМІНИТЬСЯ, НА СКІЛЬКИ ЗРОСТУТЬ ВИПЛАТИ І ДЛЯ КОГО

Головні зміни

За статистикою, тривалість життя українців становить близько 69 років. Для чоловіків цей показник становить 63 роки, для жінок — 75 років.

Найбільш болюче питання для всіх — збільшення стажу на 5 років. У рамках пенсійної реформи, для того, аби чоловік мав право отримувати повну пенсію, повинен мати за плечима робочий стаж не менше 35 років. Жінка має пропрацювати 30 років.

Мінімальний трудовий стаж підвищено з 5 до 15 років.

Бюджетники. Основна категорія майбутніх пенсіонерів. Їх стосуються основні зміни: стаж для чоловіків — 35 років, для жінок — 30.

При виході на пенсію одноразову ви¬плату розміром 10 призначених пенсій виплатять медикам, педагогам і працівникам соціальної сфери.

Держслужбовці. Впродовж наступних 5 років вік виходу на пенсію для чоловіків-держслужбовців буде підвищено до 62 років. Тобто ті чоловіки, які народилися 1956 року та молодші, йтимуть на пенсію у 62 роки. Для жінок-держслужбовців термін виходу на пенсію залишиться звичайними (60 років).

^ Прокурори і слідчі. Мають право на повне пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги не менше 21 року (до 30 вересня 2013 року). Підвищення терміну вислуги до 25 років буде поступовим, протягом 10 років, по півроку щорічно.

Науковці. Науково-педагогічним працівникам (чоловікам) теж збільшено пенсійний вік до 62 років, за наявності стажу наукової роботи не менше 20 років. Межа пенсійного віку збільшуватиметься з 2013 року протягом 4 років, на шість місяців щорічно. Жінки-науковці будуть йти на пенсію в 60.

Військові. Військовим для отримання пенсії потрібно буде прослужити не 20 років, як зараз, а 25. Підвищення буде поступовим, протягом 10 років, аналогічне підвищення очікує і жінок, по півроку щорічно.

Пенсії військовим, що відслужили новий мінімальний термін, збільшаться: якщо зараз при виході на пенсію через 20 років служби пенсія складає 50% платні, то при нових умовах (через 25 років) пенсія складатиме 65% зарплати. Закон не поширюється на льотчиків і підводників, вони можуть піти в запас через 20 років служби.

^ Ветерани праці. Якщо працівник, досягнувши пенсійного віку, продовжує працювати і не оформляє пенсію — за кожен додатковий рік стажу в перші 5 років налічуватимуть додаткові 6% до пенсії, а починаючи з 6-го року — по 9% за рік. Тобто, пропрацювавши до 70 років, чоловік отримає до пенсії ще 75%.

Інваліди. Пенсії у зв’язку з інвалідністю інвалідам 1-ї та 2-ї групи (до 01.01.2016 р.) будуть призначатися за умови наявності страхового стажу від 1-го до 10-ти років в залежності від віку, в якому особу визнано інвалідом.

Для призначення пенсії по ІІІ-й групі інвалідності та по ІІ-й групі інвалідності (після 01.01.2016 р.), а також пенсій у зв’язку із втратою годувальника, необхідно мати від 1 року до 14 років страхового стажу на день встановлення інвалідності (смерті годувальника).

За даними Пенсійного фонду, в Україні налічується 13 мільйонів цивільних пенсіонерів (дані за лютий 2013 року). Із них — 4,4 мільйона чоловіків, 8,6 мільйона — жінок.

^ ЧЕРЕЗ ПЕНСІЙНУ РЕФОРМУ ЗРОСТЕ БЕЗРОБІТТЯ, ПРОТЕ МОЖНА БУДЕ БЕЗКОШТОВНО НАВЧАТИСЯ

Пенсійний вік для жінок підвищений на 5 років, до 60 років . Проте до 2015 року жінка, старша 55 років, зможе вийти на пенсію у будь-який момент, якщо у неї є 30 років страхового стажу. Втім, пенсійна реформа має певні негативні наслідки для жінок. Зокрема, зростання жіночого безробіття. Адже підвищення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років створило проблему для їх повноцінної зайнятості. На Полтавщині нині на одне вільне робоче місце претендує 4-5 осіб, за даними Головного управління Пенсійного фонду у Полтавській області. Працівників, особливо жінок після 45 років, роботодавці брати не поспішають. А через підвищення пенсійного віку кількість людей, які претендують на робочі місця і належать до «непопулярної» категорії, значно збільшиться.

Проте віднедавна полтавці зрілого віку мають право безкоштовно отримати ваучери на навчання. Після 45-річного віку можна здобути нову професію, за навчання у сертифікованих навчальних центрах заплатить держава. Згідно з новим законом, особи зі стажем роботи не менше 15 років можуть отримати спеціальний документ, ваучер для безкоштовного перенавчання або підвищення кваліфікації на суму не більше 10 мінімальних зарплат (11020 гривень). Вартість ваучера не повинна перевищувати 10 прожиткових мінімумів.

^ ХТО МАЄ ПРАВО НА ДОСТРОКОВІ ПЕНСІЇ:

— список №1 і №2 (ті, хто працює на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці);

— трактористи-машиністи;

— багатодітні матері та матері інвалідів із дитинства;

— доярки, свинарки;

— особи, що працювали на Крайній Півночі;

— працівники освіти;

— працівники охорони здоров’я;

— працівники авіації;

— особи, що постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС;

^ КОЛИ ХТО ЙТИМЕ НА ПЕНСІЮ

Новий пенсійний вік вводиться не відразу, а поступово, по півроку щорічно, починаючи з 1 вересня 2011 року. Оскільки зміни більше стосуються жінок, то в таблиці можна перевірити за віком, коли потрібно йти на пенсію жінкам.

Ті жінки, що народилися у період до 31 серпня 1956 року, можуть йти на пенсію згідно зі старим законом. А ті, хто народився з 1 вересня 1956 до 31 серпня 1957 — вже вийдуть на пенсію в 55,5 року.

Тобто в 60 років жінки почнуть виходити на пенсію лише з 2021 року (ті, хто народився 1961 року і пізніше).

Ті жінки, які виходитимуть на пенсію на 0,5-5 років пізніше за термін, отримуватимуть надбавку до своєї пенсії від 2,5 до 25% (із розрахунку 2,5% за кожних відпрацьованих півроку).

^ КОЛИ ЖІНКИ ЙТИМУТЬ НА ПЕНСІЮ:

У 55 років — які народилися до 30 вересня 1956 року включно;

• 55 років 6 місяців — які народилися з 1 жовтня 1956 року до 31 березня 1957 року;

• 56 років — які народилися з 1 квітня 1957 року до 30 вересня 1957 року;

• 56 років 6 місяців — які народилися з 1 жовтня 1957 року до 31 березня 1958 року;

• 57 років — які народилися з 1 квітня 1958 року до 30 вересня 1958 року;

• 57 років 6 місяців — які народилися з 1 жовтня 1958 року до 31 березня 1959 року;

• 58 років — які народилися з 1 квітня 1959 року до 30 вересня 1959 року;

• 58 років 6 місяців — які народилися з 1 жовтня 1959 року до 31 березня 1960 року;

• 59 років — які народилися з 1 квітня 1960 року до 30 вересня 1960 року;

• 59 років 6 місяців — які народилися з 1 жовтня 1960 року до 31 березня 1961 року;

• 60 років — які народилися з 1 квітня 1961 року до 31 грудня 1961 року.

^ РЕФОРМА ЗМУСИТЬ МОЛОДЬ ПРАЦЮВАТИ НА МАЙБУТНЮ ПЕНСІЮ

Пенсійна реформа розрахована на три рівні. Перші два — обов’язкові, третій рівень — за бажанням.

Рівень 1. Внески до пенсійної системи сплачуватимуть усі працюючі громадяни або їх роботодавці. За рахунок цього виплачуватимуться страхові пенсії та встановлюватиметься мінімальний рівень виплат пенсіонерам.

Рівень 2. Українці віком до 35 років, відраховуючи певний відсоток у накопичувальний фонд (який створять), таким чином створюватимуть так званий накопичувальний пенсійний рахунок. Тобто працюватимуть на власну старість.

Рівень 3. Українці зможуть обирати добровільну недержавну систему пенсійних заощаджень. Тобто після запровадження системи сплати страхових внесків до накопичувальної системи, матимуть право обирати будь-які пенсійні фонди, в яких накопичуватимуть їх пенсійні кошти. Причому пенсійний вік можна буде визначити самому (для жінок — у межах 45-65, для чоловіків — 50-70 років).

Перевагою недержавних фондів є пенсія, часом більша за ту, що гарантує держава. До того ж кожен член фонду може самостійно регулювати суму вкладень, відповідно, визначати розмір майбутніх виплат. Накопичення можна отримати не лише самостійно,а й розділити між рідними. Довірою в Україні доки такі фонди не надто ко¬ристуються, проте їхня діяльність регулюється на законодавчому рівні.

^ ВІДПУСТКУ ВАГІТНИМ ЗАРАХУЮТЬ ДО СТРАХОВОГО СТАЖУ, ПРИЗНАЧАЮЧИ ПЕНСІЮ

Із 1 липня цього року набуває чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії» (№ 231— VII), йдеться на офіційному веб-сайті Пенсійного фонду України. Із липня 2013 року особи, що перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами й отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, будуть застрахованими особами. Ця відпустка зараховуватиметься до страхового стажу при призначенні пенсії.

У квітні цього року набрала чинності постанова Кабміну від 15.04.2013 «Про підвищення розмірів пенсій у зв’язку із зростанням середньомісячної заробітної плати штатного працівника». Розмір пенсій збільшено з 1 березня цього року на суму від 35 до 135 гривень.

^ ЗАРОБІТЧАНИ МОЖУТЬ «КУПИТИ» ПЕНСІЮ ВДОМА

Заробітчани, які працюють за кордоном, мають шанс отримувати пенсію вдома. Подбати про неї потрібно самостійно. У першому випадку слід добровільно застрахуватися та сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду. Зробити це можуть навіть ті, хто працює за кордоном неофіційно. Якщо ж робота легальна, Пенсійний фонд може укласти угоду із іноземними організаціями про добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування для своїх працівників-українців.

Сплачені внески будуть зараховуватися до страхового стажу. Інакше, пенсії в Україні — не бачити.

Договір про добровільну участь у пенсійному страхуванні можна укласти у Пенсійному управлінні за місцем проживання, або ж навіть через Інтернет на сайті pfu.gov.ua. У ньому передбачають розміри внесків та терміни сплат. При цьому страховий стаж для пенсії потрібен не менше ніж 15 років. Єдиний внесок за необхідні періоди (з 1 січня 2004 року до 31 грудня 2010 року) можна сплатити й одноразово. Найменший розмір внеску — 33,2% від мінімальної заробітної плати (на сьогодні це 380 гривень за один місяць).

ДОВІДКОВО

Для підвищення прозорості діяльності Пенсійного фонду розроблено програму «Пенсійний калькулятор». Відтепер розмір майбутньої пенсії кожен зможе вирахувати самостійно. Програму можна знайти на офіційному сайті Пенсійного фонду України (www.pfu.gov.ua).

________________________________________

Використано матеріали: КОЛО № 26 (575) 27 червня — 3 липня 2013Схожі:

Пенсійна реформа: починаємо працювати на власну старість iconЗ досвіду роботи (для прикладу) Родинні зустрічі в клубі Добродіїв «До бабусі й дідуся завітала осінь золота»
«Старість не може бути щастям» — кажуть у народі. Старість може бути спокоєм чи бідою. Спокоєм вона стає тоді, коли її поважають...
Пенсійна реформа: починаємо працювати на власну старість iconПро виховання д1тей загальні умови с1мейного виховання
Але й це — не все: наші діти — це наша старість. Правильне виховання — це наша щаслива старість, погане виховання — це наше майбутнє...
Пенсійна реформа: починаємо працювати на власну старість iconТа батьками дітей раннього віку доповідь з досвіду роботи вихователя 1 категорії Мими Т.І
Дитина – це диво, яке живе поряд з нами. «Наші діти – це наша старість. Правильне виховання – це наша щаслива старість, погане виховання...
Пенсійна реформа: починаємо працювати на власну старість iconТема. Хрущовська відлига (1953 – 1964) Мета
Срср, показати їх непослідовність та обмеженість. Формувати вміння аналізувати історичні факти та робити висновки, працювати з історичними...
Пенсійна реформа: починаємо працювати на власну старість iconРеформа діяльності факультету культури І мистецтв на період 2011 – 2014 років
Реформа діяльності факультету підпорядкована розвиткові високого професіоналізму, відповідальності за виконання своїх професійних...
Пенсійна реформа: починаємо працювати на власну старість iconЗемельна реформа: питання відповідь 1 Що таке земельна реформа?
Два десятиліття реформування земельної сфери довели, що недостатньо визнати приватну власність на землю, законодавчо забезпечити...
Пенсійна реформа: починаємо працювати на власну старість iconКлімат України Мета уроку
Україні; вдосконалювати вміння працювати з картою; розвивати індивідуальні пізнавальні здібності кожного учня, вміння працювати самостійно...
Пенсійна реформа: починаємо працювати на власну старість iconПрислів’я та приказки про старість та життєвий досвід
Старий стару хвалить, що добрий борщ зварить, а молодий свою гудить: що не зварить, то спаскудить
Пенсійна реформа: починаємо працювати на власну старість iconПроект «Територія здоров’я» в контексті виконання завдань Президента України Діяльність Каланчацької районної лікарні за напрямом «Реформа медичного обслуговування»
Каланчацької районної лікарні за напрямом «Реформа медичного обслуговування» в рамках проекту «Територія здоров’я» в контексті виконання...
Пенсійна реформа: починаємо працювати на власну старість iconПоради батькам для роботи з обдарованими учнями
Дитина — це не експериментальний майданчик для психолого-методичних новацій та апробації, це не іграшка і не втіха, не «помічник»на...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи