Урок – суд Мета уроку icon

Урок – суд Мета уроку




Скачати 137.67 Kb.
НазваУрок – суд Мета уроку
Дата конвертації31.03.2014
Розмір137.67 Kb.
ТипУрок

Урок – суд


Мета уроку: з’ясувати роль хімії у житті суспільства, співставити усі «за» і «проти»;

розвивати пізнавальний інтерес учнів до хімії, як науки, комунікативні здібності учнів, уміння працювати з додатковою літературою у пошуку необхідної інформації;

корекція хімічних понять і уявлень, їх конкретизація

виховувати почуття відповідальності , бережливе ставлення до навколишнього середовища, культуру праці та правила безпечного поводження з хімічною продукцією.

Тип уроку: урок – суд (рольова гра)

Дійові особи: суддя, секретар, прокурор, адвокат, підсудна Хімія, екологи, хімік-технолог, інженер – хімік, агрохімік, лікар, енергетик, будівельник, присяжні.


^ Хід уроку


g:\урок хімії\p1000351.jpg


І.Вступне слово вчителя.

Останнім часом людство переживає критичний період своєї історії. Це період посиленого впливу негативних факторів: деградація людської моральності та деградація природи. Але найбільш гостро постають екологічні проблеми.

Природа не має меж. Ріки не знають кордонів, тому і екологічна проблема – це не проблема окремої країни, а й проблема усього людства.

Побутує думка, що саме хімічна промисловість призводить до загибелі цивілізації та біосфери, оскільки викиди токсичних речовин з хімічних підприємств, неправильне та нераціональне використання хімічної сировини зумовлює деградацію природи.

Але з іншої сторони: хімічна промисловість – це галузь без продукції, якої не обходиться не одна інша галузь промисловості, без якої неможливо уявити собі сучасне життя.

Тому спробуємо сьогодні з’ясувати це з вами. Висвітлити позитивні та негативні тенденції сучасного розвитку цивілізації. Але урок ми з вами проведемо не у звичайному класі, а у залі судового засідання, де всі ви будете виконувати роль певної дійової особи. Тому ми з вами уявно зараз переносимось у зал судового засідання і розпочнемо наш урок-суд, тема якого: «Роль хімії в житті суспільства. Хімія «за» і «проти».


g:\урок хімії\p1000354.jpg


Секретар: Прошу встати! Суд іде!

Суддя: Прошу сідати! Судове засідання вважати відкритим!

Слухається справа «Роль хімії в житті суспільства. Хімія «за» і «проти».

Головуючий суддя: Мальон Богдан

Секретар судового засідання: Крушельницька Софія

На судовому засіданні також присутні

Прокурор: Луців Святослав

Підсудна: Хімія Мельник Ірина

Адвокат: Марущак Михайло

А також: екологи, хімік-технолог, інженер – хімік, агрохімік, лікар, енергетик, будівельник, присяжні.

Слово має прокурор.

Прокурор: На лаві підсудних перебуває Хімія, яка на сьогоднішньому етапі розвитку цивілізації призвела до зростання хімічного забруднення довкілля, що порушує екологічну рівновагу, завдає шкоди живим організмам і людству. Основними забруднювачами є промисловість, автотранспорт, енергетика, побутові відходи, які використовують продукцію хімічної промисловості.

У матеріалах поданих на розгляд суду , наводяться незаперечні факти, які підтверджують про хімічне забруднення атмосфери, літосфери, гідросфери, що сприяє екологічній кризі.

Ваша честь! Я закликаю вас уважно вислухати обидві сторони: обвинувачення і захисту, допитати свідків і всіх, хто захоче висловитися, і на основі почутого винести справедливий вирок.

Суддя: Підсудна Хімія! Чи визнаєте себе винною у злочинних діях проти людства?

Підсудна: Ні, ваша честь. Причиною усіх нещасть є саме людина, яка користуючись досягненнями хімічної галузі не є розбірливою у своїх діях і намірах! Екологічні проблеми виникають не лише через інтенсивний розвиток хімічної промисловості, не тільки через використання хімічних сполук у енергетиці, транспорті, будівництві, сільському господарстві, а й через нестачу екологічних знань у людей, які проектують підприємство, будують їх, керують ними.g:\урок хімії\p1000356.jpg

Без хімічних сполук сьогодні не обходиться жодна галузь промисловості. Досягнення хімічної науки успішно впроваджується в медицину. Зростає кількість ефективних фармацевтичних препаратів, нових полімерних матеріалів. Хімія забезпечую сільське господарство необхідними добривами, засобами захисту рослин, сприяє збільшенню виробництва продуктів харчування. Хімічна наука досягла значних успіхів у створенні матеріалів із заданими наперед властивостями

Прокурор: Ваша честь! Прошу вислухати свідків обвинувачення.

Суддя: Для надання свідчень викликається еколог І.

Суддя: чи готові ви говорити правду і тільки правду?

Еколог І: так, ваша честь

До середини 19 ст. у навколишнє середовище потрапляла невелика кількість техногенних забруднень. Природа як гігантська хімічна лабораторія встигала розкладати хімічні речовини і відновлювала хімічну рівновагу. Пізніше негативний вплив на довкілля став швидко зростати. Збільшилось забруднення повітря, гідросфери, поверхні землі, зникло багато видів рослин і тварин. У свідченні в запису відео, де показано, як теплоелектростанції, промислові та металургійні заводи викидають все більше і більше у атмосферу оксидів Сульфуру та Нітрогену, що призводить до утворення та випадання кислотних дощів, які руйнують пам’ятки архітектури, залізні споруди, отруюють води рік, озер, гине риба, ліси, с/г культури. Вам відоме таке явище як смог. Збільшення Карбон (ІV) оксиду (вуглекислого газу) призвело до посиленої дії «парникового ефекту», що у свою чергу впливає на зміну клімату на планеті. Тільки в Україні щороку в атмосферу потрапляє 6-7 млн. тонн шкідливих речовин.


c:\documents and settings\admin\рабочий стол\хімія\59ff25a2f7_136658.jpgc:\documents and settings\admin\рабочий стол\хімія\7.jpg


Суддя: Для надання свідчень викликається Еколог ІІ

Еколог ІІ: В атмосфері також потрапляють продукти неповного пального в автомобільних двигунах газові викиди хімічних підприємств. Концентрація в повітрі вуглеводнів фенолу, формальдегіду та інших шкідливих речовин, нерідко перевищують норму дозволену законодавством у 10 разів.

Фреони, які виділяються із несправної холодильної техніки, аерозольних упаковок, руйнують озоновий шар.

Морська фауна, жителі приморських районів потерпають від катастроф танкерів, які перевозять нафту і нафтопродукти, аварій на нафтових платформах. Річки дуже забруднюються січними водами підприємств органічного синтезу, які виробляють феноли, органічні кислоти, барвники.

Останнім часом різко зростають масштаби засмічення природних водойм відходами полімерних матеріалів і пластмас, що є продукцією хімічної промисловості. Земна поверхня також забруднюється залишками мінеральних добрив, засобами захисту рослин.

У харчовій промисловості з метою надання продуктам привабливого зовнішнього вигляду, покращення смакових якостей, збільшення терміну зберігання у них вводяться так звані харчові добавки – барвники, приправи, емульгатори, стабілізатори, консерванти, які негативно впливають на людські організми.

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\хімія\1268566934_1124.jpgc:\documents and settings\admin\рабочий стол\хімія\myaso.jpg

Суддя: Ваші свідчення зрозумілі. Прошу сідати.

Адвокат: Протестую… Ваша честь! Згадані екологами процеси не можна розглядати тільки, як негативні. Дозвольте запросити для свідчень хіміка та інженера – хіміка.

Суддя: Дозволяю!

Адвокат: Для надання свідчень запрошується хімік – технолог.

Суддя: Чи готові ви говорити тільки правду?

Хімік – технолог: Так, ваша честь! Усе, що я скаже – правда.

Суддя: Тоді прошу. Ми вас слухаємо.

Хімік – технолог: Розвиток людства був би неможливий без використання досягнень хімічної промисловості; адже основу багатьох технологічних процесів становлять хімічні реакції. Їх здійснюють у металургії, нафтопереробній промисловості, виробництві скла, мінеральних добрив, полімерів, цементу, інших органічних і неорганічних речовин.

Останнім часом у промисловість та інші сфери виробництва впроваджуються технології, що істотно відрізняються від традиційних: це біо – та нанотехнології.

Біотехнології – це процеси перетворення речовин з участю мікроорганізмів або продуктів їх життєдіяльності. Ці процеси нині широко використовуються у харчовій промисловості. У с/г хімічні засоби захисту рослин замінюються біопрепаратами, а також для добування горючого біогазу рослинних решток.

Із біотехнологіями пов’язане виробництво медичних препаратів для профілактики і лікування інфекційних хвороб; у галузі охорони довкілля використовують здатність певних бактерій та мікроорганізмів розкладати нафту, токсичні сполуки у промислових і побутових стічних водах.

Біотехнології економно вигідні й екологічно безпечні у галузі генної інженерії.

Адвокат: до слова запрошується інженер-хімік.

Інженер-хімік: Нанотехноогії – це виробництво наноматеріалів розмір частинок речовин, яких становить 105 м. це дуже міцні, легкі і гнучкі матеріали. Із них виробляють тонкі монітори для комп’ютерів, мініатюрні електронні прилади, фільтри для очищення води і повітря.

Нещодавно був відкритий надтонкий матеріал графен, який має багато переваг порівняно з силіцієм на використанні, якого грунтуться сучасно мікроелектроніка. У мене все!

Суддя: Чи будуть запитання до свідка? Немає! Тоді прощу сідати.

Адвокат: Для надання свідчень запрошується агрохімік.

Суддя: Чи відома вам відповідальність за надання неправдивих свідчень?

Агрохімік: Так, ваша честь!

Суддя: Що ви можете сказати у захист підсудної?

Агрохімік: Зростання чисельності населення на планеті потребує збільшення виробництва харчових продуктів. Однак багато мало розвинутих країн відчувають їх нестачу. Грунти із часом втрачають родючість с/г рослини все більше потерпають від хвороб і шкідників. Розв’язати продовольчу програму допомагають мінеральні добрив, засоби захисту рослин. Для підвищення продуктивності тваринництва використовують кормові добавки. Харчові продукти недостатньо виробляти в необхідній кількості, потрібно забезпечити і їх умови зберігання.

А за допомогою Сульфур (ІV) оксиду SO 2, який екологи звинуватили у спричиненнні кислотних дощів, можна зберігати овочі і фрукти.

Нітратні добрива підвищують ріст і розвиток с/г рослин, сприяють підвищенні врожайності на 50-60 % , застосовується для виробництва м’ясних виробів і перешкоджає окисненню м’яса, зберігає його рожевий колір, покращує смак сирів.g:\урок хімії\p1000359.jpg

Прокурор: Ваша честь, я прошу слова!

Суддя: Слово має прокурор.

Прокурор: А чи знаєте Ви, що внесення в ґрунт нітратних добрив порушує природний кругообіг Нітрогену, а життєво важливий Нітроген занесений до списку ворогів навколишнього середовища.

А самі нітрати спричиняють набряк легень, кашель, серцеву недостатність, а у шлунково- кишковому тракті утворюють високотоксичні сполуки, що вражають печінку, спричиняють розвиток злоякісних пухлин.

Адвокат: Я протестую! Самі нітрати не є дуже токсичними. Потрібно неухильно дотримуватись норм внесення їх у ґрунт та у м’ясні вироби. Гранично допустима норма споживання за добу 5 мг на кілограм маси тіла.

І ще, натрій нітрит знищує бактерії, які викликають ботулізм, а одного грама токсину ботулізму досить, щоб знищити все населення Землі.

Суддя: Зрозуміло. Прошу сідати.

Чи є ще бажаючі виступити зі сторони захисту.

Адвокат: Так, Ваша честь. Для надання свідчень я запрошую медичного працівника.

Медичний працівник: У наш час помітно зростає кількість лікарських засобів. Нові медичні препарати дають змогу успішно працювати з хворобами, які раніше вважалися невиліковними. Багато речовин, що входять до складу лікарських засобів добуває хімічна промисловість. Медицина отримує від хіміків системи переливання крові, пластмасові оболонки для одноразових шприців, деталі із хімічно інертного і сумісного з організмом танталу, які використовують для з’єднання кісток, наркотичні речовини як знеболюючий засіб . а без етилового спирту не обходиться фармацевтична промисловість, яка стоїть на сторожі здоров’я людини.

Суддя: Ваші свідчення прийняті. Які докази звинувачення має прокурор.

Прокурор: Загально відомо, що етиловий спирт, який є вільно у продажі небезпечний для організму. Невелика кількість вжитого етилового спирту спричиняє сп’яніння. Людина в такому стані не контролює свої дії, поводиться неприродно, у неї порушиться пам'ять і координація рухів. У такому стані здійснюються вбивства і самогубства, аварії. У людей, які постійно вживають спиртні напої викликає хронічне захворювання – алкоголізм. А наркотичні речовини сильно впливають на центральну нервову систему, збуджуючи або пригнічуючи, що в кінцевому випадку призводить до нестерпних болів, невимовних мук, для припинення яких людина готова на все.

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\хімія\buxaric.jpg


c:\documents and settings\admin\рабочий стол\хімія\1310750959_r-geroin0786.jpg

Адвокат: Я прошу слова!

Суддя: Слово надається адвокату.

Адвокат: У наш час нажаль є невиліковні хвороби і тільки введення в організм «приреченої» людини наркотичної речовини рятує її від тяжких страждань в останні дні, а може й місяці життя. Жодна тяжка, довготривала операція не обходиться без наркозу. А етиловий спирт – ц засіб дезінфекції при інфекціях і операціях.

Суддя: пане адвокат, чи маєте ще світків у справі підсудної?

Адвокат: Так, ваша честь! Для надання свідчень я запрошую енергетика.

Енергетик: забезпечення енергією є найважливішою мовою соціально-економічного розвитку будь якої раїни, її промисловості, транспорту, побуту. Характерною ознакою прогресу людства є розвиток атомної енергетики. Добувати уран із руди, виробляти паливо для ядерних реакторів, переробляти радіоактивні відходи допомагає наука хімія.

Сонячні промені – невичерпане джерело енергії. Використовувати її допомагають хімічні сполуки силіцію, які є напівпровідниковим матеріалом і перетворюють енергію світла на електричну (геліоенергетика).c:\documents and settings\admin\рабочий стол\хімія\11_solar_power.jpg


Дуже перспективною видається воднева енергетика, що ґрунтується на спалюванні водню, а також вітрова та електроенергія від метанового бродіння побутових відходів.

Прокурор: Ваша честь! Я прошу слова.

Суддя: Слово має прокурор.

Прокурор: радіоактивні елементи, які використовуються у ядерній енергетиці чинять руйнівну дію на живі організми. Випромінюючи радіоактивні промені, які є невидимі, вони проникають всередину організму і викликають іонізацію молекул біологічної системи, руйнують клітини меле брани, вражають клітини кісткового мозку. А це призводить до генетичних ушкоджень, порушень імунної системи, зниження опірності організму до різних захворювань

Багато захворювань, які раніше ніколи не пов’язували з рівнем радіації (грип, пневмонія, діабет, параліч_ насправді суттєво залежать від доз опромінення. Тому і аварія на Чорнобильській АЕС у 1986 р. 26 квітня, внаслідок якої у атмосферу звалились радіоактивні елементи періодичної системи завдали величезної шкоди.

Адвокат: Можна репліку!

Суддя: Прошу!

Адвокат: Зменшити вплив радіації на здоров’я людини можна вживаючи таких заходів: якомога більше вживати продукти, які містять пектин: яблука, лимони, що здатні виводити радіацію з організму; вживати сорбенти, які вбирають і виводять з організму радіонукліди.

Пане суддя! У мене є ще останній свідок у справі захисту підсудної. Це інженер – будівельник.

Суддя: Прошу його до слова.

Інженер – будівельник: хімія робить суттєвий внесок у створення різноманітних матеріалів: металічних та неметалічних. Серед металічних матеріалі найчастіше використовуються сплави н основі заліза, міді, амонію, нікелю, титану, цирконію.

Серед неметалічних – е полімери на основі фенол формальдегідних смол, полівінілхлориду, фторопласти без яких не обходиться жодна галузь будівництва. Особливе місце посідають нові сучасні матеріали композити, серед яких виділяють кераміко-металічні матеріали, норпласти та піни.

Суддя: Чи є бажаючі виступити зі сторони захисту? g:\урок хімії\p1000360.jpg

  • Немає!

Зі сторони обвинувачення?

  • Немає!

( Із зали суду )

Заключне слово для захисту має адвокат.


Адвокат: Шановний суддя, панове присяжні, усі присутні у цьому залі!

Сучасна хімічна наука і технологія покликані створити таку індустрію, яка б ґрунтувалася на виробничих процесах, безпечних для життя й довкілля. Хіміки не лишаються осторонь і проблем, пов’язаних із забрудненням довкілля. Вони розробляють ефективні методи очищення промислових газів, різних стоків підприємств, переробки твердих відходів. Хімічна промисловість випускає продукцію, яка, як доведено, приносить користь і шкоду. оскільки хімічні речовини мають позитивні і негативні властивості. І від людини залежить як використати властивості цих речовин: чи лише заради сьогодення, чи заради майбутнього Землі.

Суддя: Прошу сідати.!Слово має прокурор!

Прокурор: Під час судового засідання ви дізналися про численні випадки негативного впливу хімічної продукції на оточуюче середовище і живі організми. Прошу суд визнати хімічну промисловість винною у скоєнні злочинів перед людством.

^ Суддя: Прошу сідати. Слово надається підсудній.

Підсудна Хімія: Хімію любіть, вивчайте й поважайте

Як матінку свою,

Вона, мабуть, вам більше не потрібна,

Бо ви дорослі, знаєте вже все.

А хімія – оця , гірка й вонюча,

Водночас же , корисна і пахуча.

Без неї вам не вмитись й не вдягатись.

І де б ви не поділися в житті-

Не обійтись вам без її формул і рівнянь

Та міцних хімічних знань

Суддя: Прошу присяжних оголосити свій вердикт.

Присяжний:Уважно й неупереджено вислухавши виступи з обох сторін, зваживши на факти й аргументи, які були наведені, узгодивши між собою думки та позиції, присяжні уповноважили мене сказати слідуюче.

Речами потужного впливу на природу, які дає людству хімічна галузь, люди повинні користуватись надзвичайно розумно і раціонально. І під час використання цих речовин, перш ніж діяти, треба думати. Бо, як писав Гете:

«Думати і діяти

Діяти і думати-

Ось мета нашої мудрості»

Секретар: Перед оголошенням вироку прошу всіх встати.

Суддя: Розглянувши матеріали справи, на основі показань свідків було доведено, що Хімія – одна з природничих наук, яка разом з іншими науками створює наукову картину світу. Досягнення хімічної науки успішно впроваджується в медицину, с/г, металургію.

Розвиток нашої цивілізації без впровадження досягнень хімічної науки та технології неможливий, а екологічні проблеми виникають через нестачу екологічних знань у людей, які проектують підприємства, дозволяють їх будувати, керують ними.

Тому суд оголошує вирок:

Виправдати Хімію, як науку, зобов’язати її розвиватися, розширювати використання хімічної продукції на благо людини!

Секретар: Прошу сідати.

Суддя: Судове засідання вважати закритим. c:\documents and settings\admin\рабочий стол\хімія\1279412381469_hz-myalibaba-web12_60.jpg

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\хімія\dezinficirujuwie_sredstva_v_medicine.gif




Схожі:

Урок – суд Мета уроку iconУрок програмі? Чи правильно визначені мета і завдання уроку? Наскільки реалізовані мета та завдання уроку?
Самоаналіз уроку – характеристика уроку, дана вчителем, який його провів, і. Чи відповідав урок програмі?
Урок – суд Мета уроку iconУрок 2/70 Підсумковий урок Мета уроку: підбити підсумок вивчення курсу фізики у 8 класі. Тип уроку: урок закріплення знань. Методичні рекомендації

Урок – суд Мета уроку iconУрок алгебри у 8 класі. Тема уроку. Квадратні рівняння Мета уроку: формувати уміння розв'язувати квадратні рівняння. Тип уроку: комбінований. Хід уроку
Повідомлення теми і мети. Здійснення мотивації навчаль­но-пізнавальної діяльності учнів. Урок проводиться в формі подорожі до Єгипетської...
Урок – суд Мета уроку iconУроку. Взаємодія тіл. Навчальна мета. Здійснення контролю знань учнів по темі "Взаємодія тіл". Тип уроку. Урок-залік ( спарений урок ). Хід уроку
Кожен учень почергово проходить всі етапи і здає свої результати експертній комісії
Урок – суд Мета уроку iconУрок Тематичне оцінювання Мета уроку: контроль рівня навчальних досягнень учнів за темою. Тип уроку: урок контролю. Обладнання: комплект завдань тематичного оцінювання
Насамперед треба підбити підсумки попереднього уроку, повідомити оцінки за лабораторні роботи 4 і 5 та за самостійну роботу. Якщо...
Урок – суд Мета уроку iconУрок 2/15. Взаємодії та сили Мета уроку: увести поняття сили як характеристики взаємодії тіл. Тип уроку: комбінований урок. План уроку
Отже, ми з’ясували, що зміна швидкості тіла завжди зумовлюється дією на нього іншого тіла, того, з яким воно взаємодіє. Гляньте на...
Урок – суд Мета уроку iconУрок 9 Механічні коливання Мета уроку: познайомити учнів з одним з найпоширеніших рухів у природі й техніці коливальним рухом. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. План уроку
Мета уроку: познайомити учнів з одним з найпоширеніших рухів у природі й техніці — коливальним рухом
Урок – суд Мета уроку iconУрок 5 Прямолінійний нерівномірний рух Мета уроку: увести поняття нерівномірного руху; дати поняття середньої швидкості. Тип уроку: комбінований урок. План уроку
Мета уроку: увести поняття нерівномірного руху; дати поняття середньої швидкості
Урок – суд Мета уроку iconКонспект уроку Визначте головну тему уроку. Зазвичай тема випливає з тематичного плану і навчальної програми з конкретного предмета
Вкажіть тип уроку: урок ознайомлення з новою інформацією або урок закріплення пройденого матеріалу, комбінований урок, повторювально-узагальнюючий,...
Урок – суд Мета уроку iconУрок 24/66. Теплові двигуни і захист навколишнього середовища Мета уроку: ознайомити учнів з екологічними проблемами використання теплових двигунів. Тип уроку: комбінований урок
Мета уроку: ознайомити учнів з екологічними проблемами використання теплових двигунів
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи