Повідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 05. 2011 року погодно-кліматичні умови icon

Повідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 05. 2011 року погодно-кліматичні умови
Скачати 75.24 Kb.
НазваПовідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 05. 2011 року погодно-кліматичні умови
Дата конвертації24.01.2013
Розмір75.24 Kb.
ТипПовідомлення

Державна інспекція захисту рослин Львівської області
вул. Замарстинівська, 49, м. Львів, 79058, Україна
Тел. +380 (32) 252-28-02
Тел./Факс +380 (32) 252-33-40, 252-83-61
Веб-сторінка: http://www.dizr.lviv.uaІнформаційне повідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10.05.2011 року


ПОГОДНО-КЛІМАТИЧНІ УМОВИ

Перша декада травня відзначилась мінливою погодою. Теплі, сонячні дні змінювались холодними, дощовими. Всередині декади спостерігались опади дощу, а четвертого травня снігу з дощем, в гірських районах випав сніг до 5 см та знизилась нічна температура до -7°С. Протягом декади температура повітря по м. Львову коливалась від 0...9°С вночі та 5...22°С удень. Середньодобові показники термометра становили 3,9...16,4°. Наприкінці декади погодні умови покращились. Середньодекадна температура по м. Львову становила 9,7°С. Погодно-кліматичні умови були задовільними для вегетації сільськогосподарських культур, а також для розвитку і поширення фітофагів і сприятливою для розвитку хвороб.

Протягом звітного періоду спеціалістами відділу проводились обстеження фітосанітарного стану посівів сільськогосподарських культур у господарствах Буського (ФГ “Вікторія”, ФГ “Дзвін”, ТзОВ “Агро Марк ЮК”), Городоцького (ТзОВ “Львівське”, Вишнянський коледж ЛНАУ), Жовківського (ТзОВ “Лендком ЮА”, ФГ “Лелик”, ПП “Кобрин”), Золочівського (ТзОВ ім. Шашкевича), Пустомитівського (ДП ДГ “Оброшино”, ФГ “Манзюк і К”), Стрийського (Стрийський коледж ЛНАУ) районів та присадибні ділянки.


ФЕНОЛОГІЯ РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР

Озимі зернові - кущіння - трубкування;

Озимий ріпак - бутонізація - цвітіння;

Ярові зернові - сходи - кущення;

Цукровий буряк - сходи – два справжні листки;

Багаторічні трави - відростання;

Плодові зерняткові культури - рожевий бутон – цвітіння (ранні).


СТАН РОЗВИТКУ ОСНОВНИХ ШКІДНИКІВ І ХВОРОБ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР

Спостереження за змінами динаміки розвитку основних шкідників сільськогосподарських культур та моніторинг розвитку хвороб за звітний період проведено на площі всього 2,485 тис. га. З них: 1,095 тис. га озимих та ярих зернових, 1,410 тис. га технічних, 0,005 овочевих, 0,017 садів. Інформацію щодо фітосанітарного стану агрокультур – табл. 1, 2.

БАГАТОЇДНІ ШКІДНИКИ

За даними обстежень на посівах озимих культур осередково (лісостепова зона) виявлялось заселення мишоподібними гризунами, чисельністю 1 жила колонія на гектар. Зниження чисельності гризунів пов’язано із збільшенням кормової бази на посівах багаторічних трав, пасовищах та неорних землях.

Протягом звітного періоду спостерігалось зниження активності льоту імаго травневих хрущів, що пов’язано із тимчасовим похолоданням і опадами дощу. Проте наприкінці декади літ жуків відновився і налічував 8-9 екз./1 год спостереження. Осередково (ДП ДГ “Радехівське” Радехівського району) 11.05 налічувалось 64 екз. імаго хрущів у полі зору спостерігача за 5 хвилин).

Продовжувалось живлення дротяників і несправжніх дротяників на посівах просапних культур.

ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР

На посівах озимих зернових спостерігався початок заселення злаковими попелицями з краю поля (Пустомитівський район). Також спостерігалось незначне заселення хлібними блішками чисельністю 0,5-1 екз./м2 у Буському та Золочівському районах. Виявлено початок заселення озимого жита злаковими цикадками, цими фітофагами заселено до 3% рослин. На ярих зернових заселення фітофагами відбувається повільно, оскільки прохолодні і вологі погодні умови перешкоджали їх поширенню. Відмічено заселення окремими особинами шведської мухи на ярині у Пустомитівському районі. За умов досягнення ЕПШ рекомендовано проводити обприскування дозволеними в Україні інсектицидами, дотримуючись регламентів.

Минула декада була сприятливою для розвитку хвороб на зернових. Дещо зріс рівень ураження озимих плямистостями – гельмінтоспоріозом, септоріозом, аскохітозом. Максимальний рівень спостерігався у Пустомитівському районі в межах 13-15% уражених рослин. Продовжувалось ураження озимого жита ринхоспоріозом – 1-2% рослин. Ураження посівів ярого ячменю сітчастим гельмінтоспоріозом утримувалось на попередньому рівні. За даними обстежень посіви вівса уражувались червоно-бурою плямистістю – максимально 9% рослин (Пустомитівський, Городоцький райони).

ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ ТЕХНІЧНИХ КУЛЬТУР

На обстежених площах цукрового буряка виявлено пошкодження буряковими блішками – 1-2% рослин. Повільне заселення шкідником зумовлене невідповідними для його розвитку температурами та посів протруєним насінням. Інших фітофагів на посівах цукрового буряку не виявлено. Попри різкі коливання температури, на обстежених площах ураження посівів коренеїдом не виявлено, що пов’язано з відсутністю ґрунтової кірки та посівом токсикованим насінням.

Продовжувалось живлення ріпакового квіткоїда та насіннєвого і стеблового прихованохоботників на посівах озимого ріпаку. Проведені хімічні обробки інсектицидами значно знизили чисельність фітофагів. У Золочівському районі обприскування проти ріпакового квіткоїда проведені з біологічною ефективністю 92-95%; у Буському районі проти приховахоботників - 98-99%. Відзначався незначний ріст рівня розвитку хвороб на ріпаку. Проведені обприскування фунгіцидами стримували розвиток фітоінфекцій на культурі.

ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ ОВОЧЕВИХ КУЛЬТУР

На присадибних ділянках на посадках ранньої капусти і брукви при обстеженні виявлено заселення хрестоцвітими блішками чисельністю 3 екз./м2 на ранній капусті та 7 екз./м2 на посадках брукви. Розміщення заселених фітофагами присадибних ділянок в безпосередній близькості до виробничих посівів загрожує переселенням шкідників на них.

На посадках ранньої картоплі заселення колорадським жуком не виявлено, оскільки сходи цієї культури зазнали пошкоджень приґрунтовими приморозками, що призвело до відмирання молодих листочків. Крім того, зниження температур змусило імаго шкідників заглибитись у ґрунт, очікуючи сприятливіших умов.

ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ ПЛОДОВИХ КУЛЬТУР

В яблуневих садах продовжувалось живлення яблуневої листовійки. Шкідливий вплив харчування імаго яблуневого квіткоїда на бутонах та квітах дерев доповнювався низькими температурами, що призводило до опадання цвіту. Відмічено початок живлення личинок зеленої яблуневої попелиці (Жовківський район). Хвороб на листках яблуні не виявлено, що пояснюється різкими змінами гідротермічних умов.


ПРОГНОЗ РОЗВИТКУ ОСНОВНИХ ШКІДНИКІВ І ХВОРОБ

У НАСТУПНОМУ ЗВІТНОМУ ПЕРІОДІ

БАГАТОЇДНІ ШКІДНИКИ

Продовжуватимуть своє живлення мишоподібні гризуни на посівах багаторічних трав і пасовищах та мігруватимуть із посівів зернових та технічних культур. Триватиме літ та спарювання травневих хрущів. Личинки дротяників та несправжніх дротяників, травневих хрущів найбільше шкодитимуть молодим рослинам цукрового буряку і кукурудзи, що призводитиме до зрідження посівів. За умов утримання теплої погоди можливий літ та спарювання метеликів озимої та капустяної совок, оскільки СЕТ 220-260° було досягнено протягом минулого тижня.

ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР

Завершуватиметься живлення смугастих хлібних блішок на посівах озимих зернових. За умов теплої сухої погоди у травні самки відкладатимуть яйця у поверхневий шар ґрунту. На ярих зернових проводять обприскування інсектицидами, попередньо визначивши доцільність цього заходу. Продовжуватиметься розселення злакових мух на озимих та ярих зернових культурах. Відбуватиметься переселення злакових п’явиць на посіви ярини. Особливо значні пошкодження п’явицями будуть за умов посушливої погоди. М’які сорти пшениці пошкоджуватимуться менше завдяки опушеності листків. На посівах ярого ячменю більшої шкоди завдаватимуть злакові попелиці, уражуючи культуру вірусними хворобами, зокрема жовтою карликовості ячменю.

На посівах озимих зернових набуватиме активного поширення гельмінтоспоріозна плямистість. Саме у фази трубкування-колосіння за умов зниження температур та підвищення вологості відбувається підвищення рівня ураження плямистостями. Ураженню листя озимих зернових септоріозом сприятиме дощова, вітряна погода. Ці ж умови сприятимуть поширенню еризифозу. На ярому ячмені переважатиме ураження сітчастим гельмінтоспоріозом. Проведення захисних обробок системними фунгіцидами в період виходу в трубку дозволить призупинити поширення цих та інших збудників хвороб.

ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ ТЕХНІЧНИХ КУЛЬТУР

За несприятливих умов (різкі коливання температури, утворення ґрунтової кірки) посіви цукрових буряків можуть уражуватись коренеїдом. Імаго бурякових довгоносиків істотної шкоди не завдаватимуть, оскільки для його масового розвитку і поширення в нашому регіоні відмічається недостатня СЕТ. Проте бурякова крихітка набуватиме поширення у всіх бурякосійних районах області. Внаслідок пошкодження цим фітофагом культури у фазу 1-2 пар листків рослини затримуватимуться в рості, іноді гинутимуть. У посушливу погоду особливого поширення набуватимуть бурякові блішки. Застосування діазолу, регенту, енжіо та ін зареєстрованих інсектицидів для контролю комплексу шкідників вбереже посіви від спалаху чисельності.

На посівах озимого ріпаку продовжуватимуть живлення імаго ріпакового квіткоїда та насіннєвого прихованохоботника. Холодні ночі та дощова погода вдень перешкоджатимуть надто швидкому поширенню фітофагів, крім того проведені хімобробки знижуватимуть їх чисельність. Встановлення теплої, сухої погоди спровокує нову хвилю розмноження шкідників. Розвиток мікоінфеккцій на ріпаку продовжуватиметься на листках нижніх ярусів. Традиційно пероноспороз і фомоз уражуватимуть протягом дощової і прохолодної погоди. З огляду на різкі зміни гідротермічного фону та пошкодження прихованохоботниками розвиватиметься й альтернаріоз. Повторне обприскування фунгіцидами знижуватиме рівень ураження.

ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ ПЛОДОВИХ КУЛЬТУР

В яблуневому саду продовжуватиметься поширення сисних і листогризучих шкідників. В окремих садах масове розмноження, наприклад, букарки може призвести до опадання листя, а потім і зав’язі. За сприятливих погодних умов відбуватиметься літ імаго яблуневого пильщика та відкладання яєць в чашолистки та квітколоже. Продовжуватиме живлення молодими листочками, квітками, квітконіжками гусінь листовійок. Зважаючи, що СЕТ необхідної для початку льоту яблуневої плодожерки було відмічено протягом минулої декади, можна очікувати початок льоту цього фітофага. Важливо пам’ятати, що обприскування садів в період цвітіння може негативно відобразитись на урожайності, викликаючи опіки квітів. Проводити захисні заходи слід до цвітіння, або після нього. Якщо обприскування є необхідним, то його проводять безпечними для бджіл біологічними препаратами.

За умов теплої, в міру вологої погоди очікується початок розвитку парші, а за умов підвищення температури – борошнистої роси.


Начальник відділу прогнозування

та фітосанітарної діагностики Т. Данілкова
Схожі:

Повідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 05. 2011 року погодно-кліматичні умови iconПовідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 10. 2011 року погодно-кліматичні умови
Карпат випав сніг висотою до 10 см. Денна температура опустилась до 10°, а уночі до 0…5°, у горах до -2˚. Середньодекадна температура...
Повідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 05. 2011 року погодно-кліматичні умови iconПовідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області за листопад 2008 року станом на 30. 11. 2008 року погодно-кліматичні умови
Середньодобові температури повітря в різних районах вдень складали до +11-18 0С, а уночі опускались до 6-11 0С тепла
Повідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 05. 2011 року погодно-кліматичні умови iconПовідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 25. 05. 2011 року погодно-кліматичні умови
Протягом цього періоду температура повітря коливалась від °С вночі до 13 °С вдень. Середньодобові показники термометра становили...
Повідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 05. 2011 року погодно-кліматичні умови iconПовідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 04. 2012 року погодно-кліматичні умови
Проте, вже починаючи з восьмого квітня, почалось поступове похолодання. Температура вдень піднімалась не вище °С, а вночі до °С,...
Повідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 05. 2011 року погодно-кліматичні умови iconПовідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 23. 06. 2011 року погодно-кліматичні умови
С, до 30°, вночі 16…18°. Наприкінці декади різко змінились погодні умови стало прохолодно, всюди пройшли дощі. Денна температура...
Повідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 05. 2011 року погодно-кліматичні умови iconПовідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 26. 04. 2011 року погодно-кліматичні умови
С. Середньодекадна температура повітря становила 9,0°. У наступні п’ять днів погодні умови покращувались, ставало дедалі тепліше,...
Повідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 05. 2011 року погодно-кліматичні умови iconПовідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 08. 2010 року погодно-кліматичні умови
С знизилась до 18…28º, нічна – до 16…20ºС, щодоби спостерігались короткочасні дощі, іноді зливового характеру і з грозами. Починаючи...
Повідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 05. 2011 року погодно-кліматичні умови iconПовідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 07. 2009 року погодно-кліматичні умови
Місцями спостерігалась густі тумани (Золочівський район, зона Карпат). На сході області з 07 відмічено припинення опадів, встановлення...
Повідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 05. 2011 року погодно-кліматичні умови iconПовідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 25. 05. 2009 року погодно-кліматичні умови
Третя декада розпочалась подекуди теплими і сонячними днями, а у більшості районів – з пониженням як денної так і нічної температури...
Повідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 05. 2011 року погодно-кліматичні умови iconПовідомлення про фітосанітарний стан сільськогосподарських культур на полях господарств Львівської області станом на 10. 08. 2011 року погодно-кліматичні умови
Протягом декади у нічний час спостерігалось зниження температури до 12-13о та збільшення кількості опадів. Середньодобова температура...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи