Україна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського icon

Україна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського
Скачати 121.28 Kb.
НазваУкраїна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського
Дата конвертації15.09.2013
Розмір121.28 Kb.
ТипДокументи
УКРАЇНА

Полтавська обласна державна адміністрація

Головне управління освіти і науки


Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти

імені М.В.Остроградського
Україна, 36029, м. Полтава, тел./ факс: (05322) 7-26-08

вул. Жовтнева, 64-ж e-mail: root@pei.poltava.ua


14.03.2012393


На №_________від_______

Начальникам відділів (управлінь) освіти райдержадміністрацій (міськвиконкомів),

директорам шкіл-інтернатів, професійно-технічних навчальних закладів


^ Про участь

у Всеукраїнському конкурсі

«50 слів»


Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В. Остроградського надсилає лист Всеукраїнської дитячої громадської організації «Гармонійний розвиток» від 05.02.2012 р. № 03/02-12 для ознайомлення та використання у роботі (додаток).

Просимо довести інформацію до відома педагогів та учнів загальноосвітніх навчальних закладів, професійно-технічних закладів, шкіл-інтернатів та позашкільних навчальних закладів. Заявки щодо участі надсилати до 02.04.2012 року Лук’яненко Наталії Олексіївні на електронну адресу: lukyanenko.nko@mail.ru.
Ректор
В.В.Зелюк


Вик.

Лук’яненко Н.О.

615-064

Додаток

до листа ПОІППО

14.03.2012 393


Враховуючи численні нарікання, що "вищі інстанції" дуже часто надсилають учасникам завдання надто пізно, нагадуємо терміни початку проведення наступних щорічних конкурсів "50 слів": з 20 вересня; з 20 грудня; з 20 березня. Тож, не чекаючи нікого і нічого, самі заходьте на наш сайт www.harm.org.ua – і скачуйте там потрібну інформацію самостійно.01/02-12

05.02.2012р.


УСІМ–УСІМ!


Ми, Всеукраїнська дитяча громадська організація

"Гармонійний розвиток" з метою виконання нашого статутного завдання:

виховання членів організації у дусі загальнолюдських цінностей,

за сприянням управлінь освіти і науки облдержадміністрацій України,


оголошуємо ДВАДЦЯТЬ ДРУГИЙ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ ЗАОЧНИЙ

^ МІЖНАРОДНИЙ КОНКУРС “50 СЛІВ”


Умови виконання завдання українськими учасниками:


ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.

Головна мета конкурсу – це виробити в учасника додаткові вміння та навички у відшуканні та в оформленні відповідей, здобутих із джерел інформації, які, як правило, виходять за межі шкільних підручників.

— При всій повазі до рухів “Що? Де? Коли?”, “Брейн–ринг” та щирій вдячності людям – генераторам тих чудових ідей констатуємо, що їхні запитання найчастіше виконують лише ось таку функцію: це вміння за декілька секунд зробити певні висновки, використовуючи/поєднуючи ті знання, які вже є у гравця. Ми ж прагнемо, щоб наші “50 слів” протягом багатьох днів: а) стимулювали відшукування невідомих фактів, алгоритмів у книгах, газетах, іншій довідковій літературі; б) спонукали формулюванню чіткої короткої відповіді на них; в) примушували значно глибше аналізувати та синтезувати. Адже в житті це, без сумнівів, не менш важливо, аніж миттєва реакція чи лише навички хвилинних роздумів та так званого колективного "мозкового штурму". Тож і в зв'язку з цим наші запитання будуються абсолютно не за законами ЧГК.

— Ми, організатори, бажаємо мати справу з різносторонньо розвинутими учасниками. Тому пропоновані запитання – свідомо різної спрямованості та різної складності. Це − для того, щоб будь-хто не втратив віри у свої сили. По-перше, щоб він знайшов деякі завдання за своїм смаком та за рівнем свого розвитку, по-друге, щоб відповів хоча б на декілька з них. А ерудитами частина питань повинна "братися" взагалі без роздумів (хоча у цьому є й недолік: дехто з потенційних учасників минулих років, знаючи відповіді на такі 2–3 «дитячі» запитання, вважав, що він – неперевершений геній, і надсилав нам лише ці 2–3 відповіді, зовсім не зрозуміло на що «претендуючи»). І про тему цього абзацу – іще ось так:

— На превеликий жаль, на всеукраїнському рівні піклуються про всебічний розвиток конкретної особистості лише три інституції – це загальноосвітні школи, ВДГО "Гармонійний розвиток" та ВДТО "КРОКС". Інші структури зацікавлені (або таким чином структуровані) лише у вузькій спеціалізації своїх працівників (вихованців, студентів, робітників ...). Тож ми раді, що Ви – не з тих, кому цікаві лише чи ХIII-те століття до нашої ери, чи крок різьби болта М14, чи правило написання подвоєного "н", чи космічні "чорні діри", чи де в равлика вухо – і більше нічого. Тож тут Ви зустрінетеся із запитаннями, які охоплюють і логіку, і мову, і законотворчість, і ребуси та кросворди, і історію, і географію, і астрономію, і біологію, і техніку, і казки, і біографічні дані знаменитостей, і побутові та практичні знання, і музику, і фізику, і спорт, і кіно, і комп'ютер ... .

^ Конкурс проводиться заочно весною 2012-го року двома етапами (у два тури).

— Учасником може бути будь-хто, не залежно від віку, статі, професії. Але категорично не бажаємо мати справу з тими: а) кого насильно примусили взяти участь у конкурсі; б) у кого "рука піднімається" відповісти лише на декілька запитань – і відправити нам таку горе"роботу".

— Конкурс проводиться у двох номінаціях: індивідуальна участь та групова участь. При цьому врахуйте, що якщо кількість індивідуальних відзнак 100, то в групових нагороджуються лише максимум три номінанти, і лише при умові, що їхні результати перевищуватимуть результат індивідуального переможця.

— Знову звертаємо увагу на те, що учасникам безсумнівно дозволяється створювати свою "групу підтримки". І нам навіть приємно, коли учасник пише, що на це запитання відповіла його мама, ідею того підказав дідусь … . Але категорично пропонуємо робити так, щоб "групи підтримки" "не перетиналися". Як показує практика, особливо небезпечними є ось такі "тандеми" різних учасників: родич – родич, подруга – подруга, однокласник – однокласник та учень – вчитель (навіть ширше: досить часто один вчитель консультує декількох учнів, цією своєю "ведмежою послугою" "запихаючи" тих до групи плагіату). Тож пропонуємо один із можливих варіантів: колективно працюйте хоч і усім населеним пунктом разом. Але направляйте нам ОДНУ РОБОТУ, підписану від імені якоїсь однієї людини (припустимо – директора школи, мера, президента).

— Практично зазнали краху наші багаторічні спроби залучити до конкурсу учасників із сотень країн, у тому числі – з далекого закордону. За всі роки були лише поодинокі вкраплення учасників із Казахстану, Азербайджану, Білорусі, Ізраїлю, Канади, Німеччини та Франції. Тому, поки чекатимемо, коли "проснуться" інші, запитання цього конкурсу орієнтовані в основному на таку групу країн: Україна; Росія; Молдова (ПМР).

— Урахуйте “розмитість”, завуальованість деяких запитань. Це – для того, щоб утруднити механічне відшукання відповідей за допомогою Інтернету.

— Багаторічна статистика проведення “50 слів” показує, що ви, мабуть, не відповісте на всі 50 запитань. Середній загальний результат за всі роки – це близько третини правильних відповідей.

ОФОРМЛЕННЯ.

— Увага! Для боротьби із друкарським штампуванням відповідей фіктивними учасниками (а був такий прецедент, коли, вдрукувавши різні прізвища, 350 відповідей наштампувала та надіслала одна людина), уводиться умова: кожний індивідуальний учасник заповнює аркуш із відповідями власноруч, від руки. Більше того:

— Індивідуальні учасники, які відправлятимуть Інтернетом, надсилайте обов'язково у вигляді зісканованих/зфотографованих аркушиків, бажано - не більше за 500 Кбайт/сторінка, у одному з форматів : JPG, GIF, PNG. Можливо, але не бажано - BMP та TIF. Для зручності - всі аркушики можливо помістити в один архів.

До речі, "інтернетники" – бажано прописувати тему Вашого повідомлення не стандартну типу: "50 слів" чи "Відповіді", а якусь свою, оригінальну, і при звірці сповіщати її нам. Тоді ми значно швидше знайдемо Ваше повідомлення серед сотень та тисяч інших.

— Відповідь на кожне запитання – це, найчастіше, одне перше слово (як правило, українською мовою), символ чи число, яке ви написали відразу після номера запитання. Якщо наводите якісь коментарі, то робіть це лише після відповіді (до речі – якщо Ваша відповідь вимушено виходить багатослівною, то спочатку напишіть слово, яке, на Вашу думку, є найважливішим, найсуттєвішим). З цим абзацом перегукуються і наступні два:

— Про відповіді на кшталт: ”5. Я думаю, що...”. За нашими суворими правилами ми вважатимемо, що на п'яте запитання ви відповіли словом я. До речі, якщо наступне не випливає з контексту, то, крім крапки після номера запитання, усілякі лапки, трикрапки тощо вважаються словами "лапки", "трикрапки" ... .

— Уважно вчитуйтеся в те, про що ми просимо написати. Бо якщо, скажімо, на запитання "Прізвище режисера кінофільму "Земля" ви відповісте: "Олександр Довженко", ми констатуватимемо, що в принципі ви міркували у "потрібному напрямку", але вважатимемо цю відповідь неправильною.

— До речі, щодо закордонних власних назв: оцінювання їх правильності буде максимально лояльним. Тому, приміром, можна їх записувати українськими літерами, але так, щоб вони читалися/вимовлялися якомога схожіше до оригіналу, наприклад: Мєндєлєєв, Сєргєй, Кішинеу ... .

— Індивідуальні учасники — увага! Перед відповідями на запитання першого туру зверху на аркушику після своїх прізвища та імені (те і те – у називному відмінку) обов'язково вкажіть: 1) повну дату народження; 2) дні початку ознайомлення та завершення виконання завдання (приміром, так: 25.03 – 10.04); 3) повну адресу (у тому числі і країну, і область. Навіть якщо Ваш населений пункт є обласним центром. Про Київ і Севастополь не говоримо, бо на нашій "карті" вони все одно практично не існують); а також: 4) для учнів (студентів) – ваш навчальний заклад або вашу громадську організацію, його (її) адресу та поштовий індекс. Бо учасник штрафується на 0,5 бала за кожний не вказаний щойно перерахований пункт.

— Для групових учасників – перед відповідями на запитання першого туру зверху на аркушику обов'язково вкажіть: 1) умовну назву вашої групи (приміром: "9–А клас школи №2 міста Х"; "Команда "Ой" ...); 2) дні початку ознайомлення та завершення виконання завдання (наприклад, так: 25.03–10.04); 3) повну адресу відправника (у тому числі й область. Навіть якщо Ваш населений пункт є обласним центром) та поштовий індекс.

— Буде доречно, якщо на всякий випадок Ви вкажете ще й контактний телефон чи (і) e–mail.

— На аркушиках із відповідями на другий тур можете писати лише прізвище/ім'я (назву групи) та кількість днів, витрачених на виконання завдання.

— Для економії поштових витрат можете зібрати декілька відповідей різних учасників – і відіслати їх у одному конверті.

^ БОНУСИ ТА ШТРАФИ.

— За уточнюючі пояснення, а також за їхню ретельність можете отримати додаткові 0,2–4 бали. Не лінуйтеся! Це буде важливим, скажімо, і тоді, коли у Вас є хоча б найменший сумнів у однозначності якоїсь відповіді.

— Враховуючи гнітючу багаторічну статистику, а саме: що більшість учасників нашого конкурсу чомусь ігнорує виконання практичних завдань, тобто що будь-яке запитання, навіть елементарне типу: «Візьміть у руки …», «Виміряйте ... », традиційно виявляється найважчим, у цьому конкурсі кожне із двох практичних запитань (а це № 1 і № 26) оцінюватиметься поп'ятеренно.

— На превеликий жаль, у нашій країні чим далі, тим більше втрачається кількість прихильників гасла "Людина людині – друг". Тому, враховуючи хибні акценти, при яких дехто активно декларує "закони" "людина людині – вовк", "греби під себе", а також щоб агітувати вас працювати самостійно та щоб обмежити спроби бездумного випитування варіантів відповідей у друзів, учителів, уводиться ще й така умова:

— Якщо до декількох запитань учасники (у тому числі й різні групи) дадуть практично однаковий набір НЕправильних відповідей та пояснень, тобто якщо є підозра на так званий плагіат, то вони ніяк не відзначатимуться. Плагіат фіксуватиметься за таким логічним чітким життєвим критерієм: один збіг – це випадковість, два збіги – це підозра, три збіги – це закономірність. Тож: роботи вважатимуться плагіатними, якщо в учасників будуть три спільні однакові НЕправильні відповіді або три НЕправильні пояснення до них.

— Учасник штрафується (як правило, від 0,1 до 1 бала):

а) за нумерацію відповідей, написану не в порядку зростання (тобто якщо деякі відповіді переставлені місцями), чи написану не одна під одною. Якщо на певне запитання у Вас немає ніякої відповіді, то все одно напишіть номер запитання, після якого або ставте прочерк, або взагалі нічого не пишіть. Ця вимога потрібна нам для зручнішого уведення в комп'ютер інформації, отриманої від тисяч учасників;

б) за надсилання відповідей, написаних нерозбірливим почерком або (і) на неохайному (наприклад, з нерівними краями) аркуші. У випадку б) оргкомітет залишає за собою право взагалі не розглядати відповіді. Бо дехто з учасників писав відповіді таким почерком, що доводилося використовувати лупу та графологічну експертизу, і то не завжди ефективно, та надсилав їх майже на, вибачте, туалетному папері;

в) тим учасникам, які відправили відповіді Інтернетом – перевищення об'єму кожного зісканованого аркушика значно більше за 500 Кбайт (за кожні зайві 100 Кбайт – штраф у 0,1 бала).

— Штрафується на 10 балів індивідуальний учасник, який надіслав надруковану (не написану від руки) відповідь.

— Якщо якась відповідь відрізнятиметься від правильної на одну літеру (скажімо, Ви припустилися орфографічної помилки), то за це Вам буде автоматично зараховано лише 0,5 відповіді. Відповідь, яка буде різнитися від правильної хоча б на дві літери, вважатиметься неправильною.

— Нечітко написана літера трактується не на користь учасника.

— За кожний позалімітний день запізнення надсилання відповіді нараховується штраф у 0,5 бала.

— (увага!) Якщо від однієї групи учасників (критерієм, одна це чи різні групи, буде їхня назва) або від одного учасника надійде декілька варіантів відповідей, то в залік їй (йому) піде НАЙГІРШИЙ варіант відповідей.

— Оргкомітет залишає за собою право взагалі не розглядати роботу, якщо побачить, що кількість правильних відповідей там – така, яка ніяк не може претендувати у потрапляння до першої сотні, а також не оцінює роботи із групи "плагіат".

— Враховуючи те, що з року в рік значна частина учасників (узимку 2012 року – аж до неймовірних 70%!) вперто "наступає на одні й ті само граблі", потрапляючи до групи плагіату, і що ніяк не виправляють ситуації наші волання (а це – розсилання нами сотень констатуючих такі факти листів!), ми, оргкомітет, зобов'язуємося більше не робити такої марної "просвітницької" роботи, практично припиняємо усіляке листування з учасниками, а мовчки фіксуємо результати – і все. Відповідаємо лише на стримані толерантні листи, офіційно оформлені та надіслані від юридичних осіб.


^ РЕЗУЛЬТАТИ. НАГОРОДЖЕННЯ.

— Остаточні результати та місця визначатимуться за загальною кількістю правильних відповідей учасника в обох турах плюс бонусні очки мінус зняті бали (для учасників не з України, враховуючи те, що їм пропонується лише 25 запитань, їх результат множитиметься на два).

— При однакових результатах перевага надаватиметься тому індивідуальному учаснику: а) хто молодший; б) хто витратив на відшукання та написання відповідей на обидва тури менше днів.

— Враховуючи те, що українські учасники – у значно складніших умовах, бо відповідають на 50, а не на 25 запитань, вводиться умова: якщо один, два або три учасники не з України (тобто учасники "Опять 25") покажуть підсумкові результати, вищі за учасника, результат якого є третім серед учасників "50 слів", то тоді оголошуються відповідно два чемпіони, та (або) два другі, та (або) два треті спільні місця, окремо для учасників "50 слів" і для "Опять 25".

— Індивідуальні учасники, члени ВДГО “Гармонійний розвиток”*, які працювали самостійно, сумарний результат яких більший за показник 30, та які посядуть 100 перших підсумкових місць, отримають дипломи з символікою ВДГО “Гармонійний розвиток”.

— Тим індивідуальним учасникам, членам ВДГО “Гармонійний розвиток”*, хто потрапить до трійки кращих, ми вишлемо грамоти з символікою ВДГО “Гармонійний розвиток”.

* — членом ВДГО “Гармонійний розвиток” є та група (колективний член) чи та людина, яка коли-небудь раніше (у т.ч. до завершення цього конкурсу) надсилала заяву довільної форми про вступ до ВДГО “Гармонійний розвиток”.

— Індивідуальні учасники, НЕ члени ВДГО “Гармонійний розвиток”*, які працювали самостійно, і сумарний результат яких більший за показник 30, та які увійдуть до 100 кращих, отримають дипломи (грамоти) після попереднього відшкодування ними витрат оргкомітету (це – поїздки до м. Києва та по м. Києву, закупівля відзнак та вдруковування в них тексту, поштові витрати). Загальна вартість таких витрат залежить від кількості замовлень, і орієнтовно становить 15–40 гривень за кожного номінанта.

Відзнаки вчителям, учням, викладачам ВНЗ, студентам ми передамо, як правило, через управління освіти обласних держадміністрацій поштою Міносвіти.

— До речі, наші офіційні подяки отримають:

– ті управління освіти обласних держадміністрацій, які задіють у конкурсі не менше 30-ти "своїх" освітянських закладів;

– ті відділи освіти міських/районних держадміністрацій, які задіють у конкурсі не менше 10-ти "своїх" освітянських закладів;

– ті юридичні особи, у тому числі ті громадські організації, не менше 10-ти членів яких будуть не в групах плагіату.


І – не офіційно. Крім ретельного опрацювання цих умов проведення конкурсу настирливо рекомендуємо знайти на сайті www.harm.org.ua коментарі до, приміром, хоча б останніх конкурсів «50 слів», та врахувати їх.


Нагадуємо, що запитання ПЕРШОГО ТУРУ будуть оприлюднені на нашому офіційному сайті www.harm.org.ua орієнтовно 20 березня,

а відповіді на них надсилаються до 5 квітня 2012 року за адресою: Валерій М. Косенко, вул. Фастівська, 41, БОРОВА, Фастівський р-н, Київська обл., Україна, 08520 або E–mail: mail@harm.org.ua

Запитання ДРУГОГО ТУРУ будуть оприлюднені на нашому офіційному сайті www.harm.org.ua орієнтовно 5 квітня 2012 року, а відповіді на них надсилаються до 20 квітня.


Бажаний телефонний дзвінок – перевірка, чи ми отримали (в Інтернеті – чи відкрили/прочитали) Ваші відповіді. Телефон/факс (04565)–4–22–99. Моб.: (067)–309–51–54.


Голова оргкомітету Валерій Косенко.


Координаційні члени оргкомітету:

Євгеній Глушко, Лєван Джиджавадзе.


Схожі:

Україна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського iconУкраїна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського

Україна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського iconУкраїна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського
Про організацію та проведення «годин психолога» у загальноосвітніх навчальних закладах
Україна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського iconУкраїна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського
Начальникам відділів (управлінь) освіти райдержадміністрацій (міськвиконкомів), директорам птнз, внз I-II р а., шкіл-інтернатів
Україна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського iconУкраїна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського
Начальникам відділів (управлінь) освіти райдержадміністрацій (міськвиконкомів), директорам закладів інтернатного типу, птнз, внз...
Україна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського iconПолтавська обласна державна адміністрація департамент освіти І науки полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені м. В. Остроградського вул. Жовтнева, 64-ж, м. Полтава, 36014, тел./факс (+38 05322) 7-26-08
Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського повідомляє, що з 15 по 25 грудня 2012...
Україна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського iconУкраїна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського
«Сприяння просвітниць­кій роботі «рівний – рівно­му» серед молоді України щодо здорового способу життя»
Україна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського iconПолтавська обласна державна адміністрація департамент освіти І науки полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені м. В. Остроградського вул. Жовтнева, 64-ж, м. Полтава, 36014, тел./факс (+38 05322) 7-26-08
Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського надсилає рекомендації щодо проведення...
Україна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського iconПолтавська обласна державна адміністрація департамент освіти І науки полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені м. В. Остроградського вул. Жовтнева, 64-ж, м. Полтава, 36014, тел./факс (+38 05322) 7-26-08
Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського направляє лист Університету менеджменту...
Україна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського iconУкраїна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського
Надсилаємо лист мон україни від 13. 01. 2011 №1/9-19 «Про збереження посад працівників психологічної служби» для ознайомлення та...
Україна полтавська обласна державна адміністрація Головне управління освіти І науки Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського iconПолтавська обласна державна адміністрація департамент освіти І науки полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені м. В. Остроградського вул. Жовтнева, 64-ж, м. Полтава, 36014, тел./факс (+38 05322) 7-26-08
Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського надсилає методичні рекомендації щодо...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи