Година спілкування на тему icon

Година спілкування на тему
Скачати 59.43 Kb.
НазваГодина спілкування на тему
Т.Г. Шевченка
Дата конвертації16.09.2013
Розмір59.43 Kb.
ТипДокументи

Година спілкування на тему:

Вшановуємо Великого Кобзаря”

Для учнів школи І ступеня

Автор-укладач - Приймаченко Т.Г.,

учитель початкових класів

Мета: розширити знання учнів про життя і творчість Т.Г. Шевченка.

Завдання: виховувати пошану до генія Шевченка, інтересу до його творчості.

Обладнання. Портрет Т.Г.Шевченка, малюнки учнів, виставка книг про життя і творчість Т.Г. Шевченка. Диск із аудіозаписами віршів поета. Диск із піснями на слова поета.

Хід години спілкування

1- учень.

Народився майбутній поет у селі Моринцях Звенигородського повіту (нині Черкаська область) у сім'ї селянина-кріпака. Через два роки родина переїхала до села Кирилівка.

2 – учень.

Ріс Тарас розумною, допитливою дитиною, хотів усе знати. Наслухавшись розповідей про залізні стовпи, які нібито підпирають небо, він загорівся бажанням подивитися на них і пішов їх шукати.

3 – учень.

Перші скупі знання він отримав з церковнослов'янських релігійних книг у школі сільського дяка, а разом з ними і суворі кари та знущання вчителя.

^ Слухання аудіозапису вірша “Доля”

4 – учень.

У дев'ять років малий Тарас залишився без матері. Життя в сім'ї стало нестерпним, коли батько одружився з удовою, яка мала трьох своїх дітей. Хлопчина змушений був терпіти знущання лихої мачухи. В одинадцять років став Тарас круглим сиротою. Після батькової смерті почалося поневіряння хлопця по чужих людях.

^ Слухання аудіозапису вірша “Мені тринадцятий минало”

5 – учень.

Змалку в обдарованій від природи дитині прокинувся талант художника. Це було не звичайне дитяче захоплення... Вугіллям, крейдою чи олівцем він малював скрізь, де тільки міг: на стінах, на дверях, на папері. Прагнення навчитися малювати водило хлопчика від села до села у пошуках вчителя. Був він за «школяра-попихача», тобто наймита, в обов'язки якого входило рубати дрова, носити школярам воду; терпів знущання вічно п'яного дяка. Після декількох років поневірянь він стає слугою пана П. Енгельгардта, який робить його козачком. Однак любов до малювання не покидає Тараса.

^ Слухання пісні “Думи мої, думи, лихо мені з вами»

6 – учень.

Одного разу пан зі панею поїхали на бал. Скориставшись їхньою відсутністю, хлопець засвітив свічку і став перемальовувати портрет козака Платова, на чому був спійманий і жорстко побитий. Але дана подія не пройшла безслідно: пан захотів мати власного художника і віддав свого «козачка» на чотири роки до живописця В. Ширяєва. Стверджують, що саме тоді Тарас почав складати і свої перші поезії. З того часу Шевченко-художник і Шевченко-поет йшли поруч тернистими стежками життя.

7 – учень.

Поступово Тарас знайомиться з талановитими художниками — І. Сошенком,

К. Брюлловим, В. Жуковським та іншими. Друзі вирішили визволити його з кріпацтва. Для цього вони розіграли в лотерею портрет В. Жуковського, написаний К. Брюлловим, і за 2500 крб. викупили Тараса у поміщика.

8 – учень.

Неабияку роль у становленні молодого художника відіграла Петербурзька Академія мистецтв, де він здобув освіту, ще більше зблизився зі справжніми майстрами пензля, став відомим художником.

Слухання пісні “По діброві вітер виє...”

9 – учень.

Рано залишившись сиротою, Тарас Григорович на все життя зберіг любов до дітей. За спогадами сучасників, він частував малят гостинцями, віддаючи іноді за це останні гроші, дарував їм іграшки, книжечки. Своє сердечне ставлення до дітей висловив у багатьох поетичних творах. Поезії «Зацвіла в долині червона калина», «Тече вода з-під явора», «Мені тринадцятий минало», «Зоре моя вечірняя», «Садок вишневий коло хати» та інші входять у дитячі душі змалку.

^ Слухання пісні “Зацвіла в долині”


10 – учень.

Не дивно, що своєю простотою, прозорістю поезії Шевченка привернули увагу багатьох композиторів (К. Стеценка, С. Людкевича, Я. Степового та інших). Лише

М. Лисенко присвятив творчості поета понад 80 композицій, а пісні на слова Тараса Григоровича «Садок вишневий коло хати», «Зоре моя вечірняя», «Тече вода з-під явора» та інші стали воістину народними.

^ Слухання пісні “Садок вишневий коло хати”, “Тече вода з-під явора”

11 – учень.

У 1840 році побачила світ книжка поезій Шевченка «Кобзар», за яку прозвали поета в народі незламним Кобзарем.

Минуло сто п'ятдесят літ з часу написання «Заповіту» Тараса Шевченка. Відомо, що написаний він був у гостинному будинку А. Козачковського в Переяславі у незвичайний за своєю святістю день на Різдво Христове, а сам поет в цей час був тяжко хворий. Мабуть самі ці обставини в поєднанні з волелюбною натурою Шевченка спричинили те, що твір став відомим у всьому світі, а для нашого народу своєрідним поетичним дороговказом у борні за своє визволення.

^ Слухання пісні “Заповіт”

12 – учень.

У квітні 1847 року за участь у таємній політичній організації— Кирило - Мефодіївському товаристві — Т.Шевченка було заарештовано і заслано рядовим солдатом у далекі оренбурзькі степи із забороною писати і малювати. Однак поет не скорився долі. Незважаючи на заборону, він продовжує і писати, і малювати, а девізом свого життя проголосив такі слова: «Караюсь, мучуся.... але не каюсь...» Понад десять років томився Т. Шевченко в неволі. У неймовірно тяжких умовах, крадькома, він писав поезії, що увійшли до «захалявних книжечок», створив понад 400 малюнків, виконаних олівцем, акварельними фарбами.

^ Слухання аудіозапису вірша “Я не нездужаю нівроку”

13 – учень.

На півострові Мангишлак, у колишньому Новопетрівському укріпленні, знаходиться сад, закладений поетом, який згодом оголошено «Заповідником

Т. Г. Шевченка». Засланий царем Миколою І до безводного казахського степу, Тарас Григорович сім років трудився над тим, щоб серед пісків виплекати оазис, який би дарував людям радість. У знак великої поваги і пошани до Кобзаря мешканці півострова дбайливо доглядають вирощений ним сад.

14 – учень.

Одним з найкращих дарунків для дітей серед небагатьох прижиттєвих видань

Т. Шевченка була остання його книжка — «Букварьюжно- русский» (1861) — посібник для початкового навчання. «Буквар» було видано тиражем 10 000 примірників, ціною 3 копійки кожний. Обсяг підручника — 24 сторінки. Зібрані кошти передавалися на користь недільних шкіл.

15 – учень.

«Буквар» Т. Г. Шевченка — перший підручник для навчання грамоти в школах України, написаний літературною мовою. Вдало підібраний різножанровий матеріал давав можливість учням вивчати звуки і букви, сполучати їх у склади, читати цілі слова і зв'язані тексти, вчитися каліграфічно писати, коротко знайомив з історичним минулим нашого народу, зразками усної народної творчості (загадками, прислів'ями, приказками тощо).

16 – учень.

Сторінка «Лічба» містила необхідний матеріал для навчання математики в початковій школі. Аналізуючи його, можна стверджувати, що автор підручника знав прогресивні методи і прийоми навчання математики учнів початкових класів і дотримувався їх (відомо, що до заслання Т. Шевченко мав намір стати учителем малювання в Київському університеті, але здійснитися мрії не судилося, оскільки життя готувало велике випробування десятирічну солдатську каторгу).

17 – учень.

Услід за «Букварем» письменник мріяв написати ряд підручників для початкової школи, однак передчасна смерть не дала йому здійснити свої задуми. Помер поет у своїй кімнаті-майстерні в Академії мистецтв 10 березня 1861 року. Похований він був спочатку на Смоленському кладовищі у Санкт-Петербурзі. У травні того ж року прах Шевченка перевезено на Україну і поховано на Чернечій (нині Тарасовій) горі біля Канева.

Слухання аудіозапису вірша “Поставлю хату і кімнату”

Учитель. І дорослі, і діти шанують геніального українського поета, художника, борця за волю народу і завжди пам’ятатимуть його заповіти. В цьому році ми святкуватимемо 199 років від дня народження Великого Кобзаря. Український народ завжди пам’ятатиме про нього.

Слухання пісні “Реве та стогне Дніпр широкий…”Схожі:

Година спілкування на тему iconГодина спілкування у 7 класі на тему: Мета
Мета: розкрити негативний вплив тютюну на організм людини, сформувати свідоме поняття про наслідки паління
Година спілкування на тему iconГодина спілкування на тему: „Поговоримо про добро і зло”
Сприяти вихованню міцної внутрішньої опори людини, що знаходить свій прояв у доброті, чуйності і делікатності. Пам 'ятати моральне...
Година спілкування на тему iconГодина спілкування з етноекології «Земля тому повертає, хто про неї дбає»
Свято проводиться у святково прибраному актовому залі, де організовується виставка учнівських робіт на тему «Природа і фантазія»,...
Година спілкування на тему iconВиховна година Виховна година
Зазвичай виховна година проходить у формі лекції, бесіди або диспуту, але може включати в себе і елементи вікторини, конкурсу, ігри,...
Година спілкування на тему iconКонспект виховного заходу 7 клас Класний керівник Мороз О. В
Тож як ви думаєте якій даті присвячена наша година спілкування? Що ж таке соборність?
Година спілкування на тему iconЗавідуючий відділом освіти
Тематична година спілкування: «Хрещення Київської Русі та його історичне значення у розвитку християнства» для учнів 9 класів
Година спілкування на тему iconГодина спілкування
Доброта з роками не старіє. Доброта від холоду зігріє" оповідання В. О. Сухомлинського „Добре слово", „Як важко
Година спілкування на тему iconГодина спілкування для учнів початкових класів
Вчитель: Коробчук Галина Олексіївна, спеціаліст вищої категорії, “Старший вчитель
Година спілкування на тему iconГодина спілкування
Мета. Формування в учнів навичок самоаналізу, вміння вести дискусію, висловлювати власну дум­ку. Сприяння розвитку моральних почуттів...
Година спілкування на тему iconГодина спілкування «живе під сонцем любові шевченкова весна»
Мета: розкрити велич і безсмертя українського поета, світового генія, неперевершеного майстра слова Т. Г. Шевченка
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи