Програмний комплекс ««Lost Letter загублена буква» icon

Програмний комплекс ««Lost Letter загублена буква»
Скачати 113.22 Kb.
НазваПрограмний комплекс ««Lost Letter загублена буква»
Дата конвертації31.01.2013
Розмір113.22 Kb.
ТипПрограмний комплекс


Комунальний заклад «Алчевська інформаційно-технологічна гімназія»


Програмний комплекс

««Lost Letter - загублена буква»


Програму розробила:

учениця 11-м класу КЗ АІТГ

Поршнєва Катерина


Наукові керівники:


Керівник факультативу з ОІВТ

Кривцов А.Ю.


Постановник задачі:

Учитель інформатики

Шишова Н.А.


Алчевськ 2011

Зміст


1. Вступ 3

2. Теоретична частина 4

2.1 Тема розробки 4

2.2 Постановка завдання 4

2.3 Обґрунтування засобів програмування 5

2.4 Призначення і область викоричтання 5

3. Програмна частина 6

3.1 Вимоги до апаратного забезпечення 6

3.2 Структура програми 6

4. Опис программного продукту 7

4.1 Опис інсталяції 7

4.2 Опис роботи програми 7

4.3 Довідкова система 11

4.4 Приклади експлуатації 11

4.5 Ступінь довершеності та можливі удосконалення 12

5. Висновки 13

Перелік використаних джерел 14


 1. Вступ

Диктант – це один з видів письмових робіт для закріплення та перевірки знань. Для перевірки навичок написання орфограм вчителі-філологи використають диктанти. Навички рахування вчителі перевіряють за допомогою математичних диктантів. Для перевірки знань дат вчителі історії проводять на уроках історичні диктанти. Здебільшого процес проведення таких диктантів не є автоматизованим.

У зв’язку з комп’ютеризацією навчальних закладів з’явилась можливість виконувати різноманітні вправи на комп’ютерах, що є набагато зручнішим та дає миттєву оцінку роботи учня. На даний момент розроблено безліч електронних підручників з вбудованими тестами, є тестові оболонки для створення тестів. Але все це має тестову направленість – вибір одного чи декількох варіантів відповідей на питання, що не дає можливості об'єктивно оцінити знання учня. Бажано було б мати програмне середовище, в якому вчитель міг би розробити вправу для учнів з вказівками які символи треба вставити, а програмний засіб аналізував би роботу учня. Але на даний момент таких програмних засобів не існує.

Переді мною було поставлено завдання: розробити програмний продукт для здійснення перевірочних диктантів на комп’ютерах для полегшення процесу створювання, проведення, перевірки та оцінювання вправ.

^ 2 Теоретична частина

  1. Тема розробки

Програма «Lost Letter» (з англ. загублена буква) призначена для проведення контролю знань або закріплення матеріалу за допомогою перевірочних диктантів, використовуючи метод пропущеного символу.

«Lost Letter» може використовуватися для перевірки знань з будь-яких предметів. Перевагою «Lost Letter» є гнучкість: користувач самостійно може створювати і редагувати диктанти.

  1. ^ Постановка завдання

Перед створенням програмного продукту був складений перелік вимог до нього:

 1. реалізація декількох режимів роботи: режим створення та редагування диктантів, режим тестування та тренування;

 2. можливість виконання роботи над помилками;

 3. наявність вбудованого редактору диктантів;

 4. можливість обмежувати час роботи з диктантом;

 5. реєстрація власного розширення «.abc» для файлів програми;

 6. обмеження прав доступу паролем з можливістю його зміни;

 7. розробка миттєвих та випливаючи підказок;

 8. наявність повної довідки;

 9. можливість встановлення будь-якої шкали оцінювання;

 10. накопичення результатів тестування учнів,

 11. друк диктантів, відповідей до них та результатів у вигляді таблиці;

 12. збереження відповідей учнів з вказівкою правильних і неправильних введених символів;

 13. реалізація сучасного інтерфейсу;

 14. реєстрація програмного розширення при інсталяції;

 15. невеликий об’єм пам’яті на жорсткому диску.

2.3 Обґрунтування вибору засобів програмування

Виходячи з вимог і завдань розвитку суспільства, науки, освіти і, враховуючи вимоги завтрашнього дня, було вирішено використовувати для розробки програмного продукту «Lost Letter» засоби об’єктно-орієнтованого програмування C++ в системі «Borland C++ Builder 6».

Це дозволяє забезпечити:

 • зв'язок між файлами і програмою ;

 • реалізацію сучасного інтерфейсу;

 • гнучкість і потужність;

 • мобільність і універсальність.

^ 2.4 Призначення і область використання

Програмний продукт «Lost Letter» призначений для вчителя з будь-якого предмету з метою автоматичної перевірки знань учнів методом самостійної роботи з текстом, в якому пропущені символи. Простота інтерфейсу дає можливість використовувати середовище як для учнів молодшого шкільного віку, так і для перевірки знання старшокласників, студентів тощо.

Спектр можливостей програми не обмежується проведенням словникових диктантів, вона може використовуватися для перевірки знань з математики, історії, фізики та інших предметів. Програма може бути використана для тренування в школах, самостійної підготовки або дистанційного навчання, проведення будь-яких видів тестування – від профорієнтаційного до атестаційного.

 1. Програмна частина

  1. Вимоги до апаратного забезпечення

Для оптимальної роботи програми «Lost Letter» рекомендовані наступні мінімальні вимоги:

 1. Процесор: Pentium II-266 MHz;

 2. Оперативна пам'ять 128Mb RAM;

 3. Монітор з роздільною здатністю не менше 600x800 (SVGA);

 4. Вільне місце на вінчестері не менше 30Mb;

 5. Операційна система: Windows XP/Windows 7/Windows Vista;

Додаткові периферійні пристрої та програмне забезпечення не є обов'язковими.

Програмний комплекс займає 8,3Мб пам'яті, Файли з вправами мають текстовий формат, а тому займають дуже малий об’єм. При заповненні програмного комплексу займаний об'єм збільшуватиметься, але незначно. Текст вправ є закодованим, тому не може проглядатися засобами «Блокнот».

  1. Структура програми

Програма має модульну структуру та складається з шести основних модулів.

 1. Опис програмного продукту

Програма «Lost Letter» (з англ. загублена буква) призначена для проведення контролю знань або закріплення вивченого матеріалу за допомогою перевірочних диктантів, використовуючи метод пропущеного символу.

Програма призначена для створення перевірочних текстів (на будь-якій мові, в тому чисті, математичний) з пропущеними буквами (символами). Користувачеві пропонується ввести замість пропусків, на його думку, правильні букви. Програмний комплекс перевіряє правильність введених символів і оцінює за будь-якою шкалою.

Інтерфейс програми зроблений в світлих тонах щоб не відволікати увагу користувача при роботі з програмою.

  1. ^ Опис інсталяції

Для інсталяції програми «Lost Letter» необхідно запустити на виконання файл Lost_Letter_setup.msi на виконання.

Прямуючи за мастером інсталяції виконати установку програми на комп’ютер. Автоматично інсталяція виконується у директорію С:\Program Files\LostLetter. На робочому столі створюється ярлик запуску програми. Деінсталяція виконується стандартними засобами Windows.

Запуск програми проводиться за допомогою ярлика LostLetter.

Для тестування програмного комплексу на інсталяційному дискові наявні спеціальні приклади з різних галузей.

Файли з вправами не є безпосередньо зв’язаними з програмою, тому при роботі їх можна завантажувати з будь-якого носія.

  1. ^ Опис роботи програми

При відкритті програми користувачеві пропонується обрати режим роботи: вчитель або учень, які відділяються паролем (за умовчанням – «123456»). Режими відрізняються кількістю дозволених функцій.

Для відкриття диктанту треба натиснути клавішу «Начать» або у головному меню «Файл>Начать» та обрати потрібний файл. Режими роботи з диктантами (тестування або тренування) перемикаються прапорцем під головним меню.

Учневі пропонується текст (на будь-якій мові, в тому чисті, математичний) з пропущеними буквами (символами). Учень повинен ввести замість пропусків, на його думку, правильні букви. Програмний комплекс перевіряє правильність введених символів і оцінює за будь-якою шкалою.

В режимі учня доступне лише тестування, тренування та довідка.

У режимі тренування користувач може здійснювати роботу над помилками будь-яку кількість разів, результати не зберігаються.

У режимі тесту диктант можна проходити лише один раз, він оцінюється, усі результати тестування зберігаються в протоколі та йде зворотній відлік часу (якщо виставлено його обмеження).

У режимі вчителя користувач може працювати з редактором, змінювати налаштування, переглядати результати тестування учнів, працювати з диктантами у режимі тесту або тренування і користуватися довідкою. «Lost Letter» обладнана великою кількість випливаючих підказок, які допомагають при роботі з програмою. Деякі поради з’являються на нижній панелі.

Для створення нового диктанту треба відкрити редактор («Правка>Редактор») та натиснути пункт головного меню «Создать» або піктограму . У робочому вікні ввести необхідний текст, з виділенням перевірочних символів квадратними дужками, які також можна вставити за допомогою контекстного меню.

Щоб відкрити готовий файл та редагувати його необхідно натиснути пункт головного меню «Редактировать» або піктограму .

Створивши новий файл або відкривши вже існуючий, з’являється вікно редагування диктанту. Текст для диктанту можна скопіювати або ввести. Символи для вставки позначаються квадратними дужками з обох сторін. Для визначення символу треба його виділити та натиснути на пункт контекстного меню «Отметить символ» і «Убрать отметку» для зняття позначення символу для вставки. Для тексту також можна застосовувати стандартні функції редагування (вставка, копіювання, вирізання), як за допомогою контекстного меню, так і використовуючи «гарячі» комбінації клавіш(Ctrl+V, Ctrl+C, Ctrl+X, Ctrl+Z).

Для налаштування тесту можна зазначити обмеження у часі на виконання диктанту над вікном вводу тексту. Щоб зберегти вправу треба натиснути одну з піктограм ( або ). Файли, створені в редакторі, зберігаються із спеціальним розширенням «.abc». За допомогою піктограм друку () є можливість надрукувати вправу з порожніми місцями для загублених символів і відповідь з виділенням вставлених символів.

В режимі учня та режимі вчителя можна перевірити дієздатність тесту при тестуванні або тренуванні.

Щоб працювати з диктантом треба відкрити готовий диктант за допомогою кнопки «Начать» на головному вікні. Потім замість порожніх символів ввести пропущені символи і натиснути кнопку «Проверить». З’явиться повідомлення з виставленою оцінкою. Якщо ввімкнений режим тестування, то йде зворотній відлік часу і користувачеві обов’язково треба записати своє прізвище та ім’я. При цьому оцінка та дані про проходження тесту записуються до таблиці результатів.

Щоб проглянути результати та відповіді осіб, що проходили тест, треба використовуючи режим «Вчитель» відкрити пункт головного меню «Результаты>Таблица результатов». У таблиці відображується прізвище користувача, що проходив тест, шлях до файлу диктанту, дата та час і оцінка. Таблицю результатів можна надрукувати або видалити за допомогою однойменних пунктів меню та піктограм.

Також в режимі «Вчитель» є можливість переглядання відповідей учнів, де виділяються правильні та неправильні, введені учнем, символи різними кольорами (Результаты>Ответы).Для зручності роботи з програмою, користувач може змінювати налаштування, а саме: автоматичний режим, збереження результатів, шкалу оцінювання та пароль. Зміна налаштувань доступна лише у режимі «Вчитель».

У програмі «Lost Letter» було реалізовано якомога більше корисних функцій для зручності її використання пересічним користувачем.

  1. ^ Довідкова система

Програма «Lost Letter» обладнана повною довідковою системою, в якій всю інформацію розбито за темами. Інформація викладена максимально зрозуміло та доступно. Також реалізовані випливаючі підказки, миттєві поради та контекстне меню для допомоги користувачеві працювати з програмним продуктом.

  1. Приклади експлуатації

Програмний комплекс був протестований у різних галузях навчальної діяльності.

 1. Вправа з української мови з теми «Ненаголошені голосні е та и».

 2. Вправа з англійської мови з написання складних слів та вживання артиклів.

 3. Вправа з математики «Ланцюжок усного рахування».

 4. Вправа з математики з перевірки навичок роботи з багатозначними числами (множення, додавання та віднімання у стовпчик).

 5. Вправа з російської мови для перевірки знань пунктуаційних норм і правил вживання розділових знаків.  1. Ступінь довершеності та можливі удосконалення

Робота над програмним продуктом не зупиняється, зараз вже триває розробка модулю програми для роботи через Інтернет, що є зручним для дистанційного навчання. Також планується у новій версії програми реалізувати інтерфейс на декількох мовах (російська, українська та англійська) та можливість налаштовувати зовнішній вигляд програми.

 1. Висновки

Результатом моєї роботи є програмний продукт, призначений для створювання вправ, роботи з ними, перевірки їх правильності та оцінювання. Програма передбачає:

 • підготовку перевірочної роботи, де вказуються символи, що потребують вводу;

 • тестування, або тренування учнів з можливістю оцінювання за шкалою користувача та накопичування результатів.

В процесі роботи над програмою «Lost Letter» я самостійно вивчала:

 • основи програмної мови С++;

 • засоби візуального програмування в середовищі Borland C++ Builder;

 • технології .

Дана робота потребувала вивчення і вирішення ряду завдань, а саме:

 • знайомство з функціями обробки файлів;

 • вивчення засобів для розробки інсталяційного матеріалу;

 • опрацьовування відповідної літератури;

 • пошуку необхідної інформації в мережі Internet.

Даний продукт може значно спростити процедуру проведення перевірочних робіт з української, російської, англійської мови та будь-яких інших предметів. Ця програма може використовуватися у освітніх закладах для перевірки знань та для кращого запам’ятовування вивченого матеріалу.

Програма використовується для проведення занять у 4-а класі комунального закладу Алчевська інформаційно-технологічна гімназія в рамках проекту «1 учень – 1 комп'ютер» на уроках з російської, української, англійської мовах та математики.

Перелік використаних джерел 1. Программирование в C++Builder 6/ А. Я. Архангельский – М.: Издательство «БИНОМ», 2003 – 1152с.

 2. C++Builder 6. Справочное пособие. Книга 1. Язык С++/ А. Я. Архангельский – М.: Издательство «БИНОМ-ПРЕСС», 2002 – 544с.

 3. C++Builder 6. Справочний посібник. Книга 2. Класи і компоненти/ А. Я. Архангельський – М.: Видавництво «БІНОМ», 2003 – 521с.

 4. Изучаем С++/ Крупник А. Б. – СПб.: Питер, 2004 – 251с.

 5. С++ для «чайников»/ Стефан Р. Дэвис – М.: Компьютерное издательства "Диалектика", 2003 – 336с.

 6. Самоучитель С++. 3-е издание/ Герберт Шилдт - СПб.: БХВ-Петербург, 2002 – 683с.

 7. Основи C++: Методы программной инженерии/ Виктор Штерн - М.: Лори, 2003 – 880с.

 8. http://forum.vingrad.ru

 9. http://surces.ru

 10. http://ru.wikipedia.org

 11. http://www.programmersforum.ru

 12. http://www.cyberforum.ru

 13. http://www.mk-press.com
Схожі:

Програмний комплекс ««Lost Letter загублена буква» iconПрограмний комплекс авк-3 ( 0 ) 143 дц вр 2-1-1

Програмний комплекс ««Lost Letter загублена буква» iconПрограмний комплекс авк-3 ( 0 ) 143 дц ос 2-1

Програмний комплекс ««Lost Letter загублена буква» iconПрограмний комплекс авк-3 ( 0 ) 143 дц лс4 2-1-1

Програмний комплекс ««Lost Letter загублена буква» iconПрограмний комплекс авк-3 ( 0 ) 143 2-1 пд ивр

Програмний комплекс ««Lost Letter загублена буква» iconПрограмний комплекс авк-3 ( 0 ) 143 2-1 M29 Управління Форма м-29

Програмний комплекс ««Lost Letter загублена буква» iconПрограмний комплекс авк-3 ( 0 ) 143 дц замовник зат "Загірський молокозавод"

Програмний комплекс ««Lost Letter загублена буква» iconПрограмний комплекс авк-5 2 ) 132 6-1 пд кб2
Найменування будівництва та його адреса Адміністративна будівля Загірського молокозаводу
Програмний комплекс ««Lost Letter загублена буква» iconПрограмний комплекс авк-3 ( 0 ) 143 кб-3 Типова форма № кб-3
Найменування будівництва та його адреса Адміністративна будівля Загірського молокозаводу
Програмний комплекс ««Lost Letter загублена буква» iconПрограмний комплекс авк-3 ( 0 ) 143 2-1 кб2 Типова форма № кб-2в
Найменування будівництва та його адреса Адміністративна будівля Загірського молокозаводу
Програмний комплекс ««Lost Letter загублена буква» iconПрограмний комплекс авк-5 2 ) 132 6-1 пд кб-3 Типова форма № кб-3 затверджено
Найменування будівництва та його адреса Адміністративна будівля Загірського молокозаводу
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи