Урок фізики у 8 класі Тема: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда icon

Урок фізики у 8 класі Тема: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда




Скачати 55.02 Kb.
НазваУрок фізики у 8 класі Тема: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда
Дата конвертації05.03.2014
Розмір55.02 Kb.
ТипУрок

Урок фізики у 8 класі

Тема: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда.

Мета: ввести поняття виштовхувальної сили, з’ясувати причини її виникнення і природу її походження, показати залежність сили Архімеда від об’єму тіла, густини рідини. Показати роль фізичного експерименту, розвивати логічне мислення, навики працювати з фізичними приладами. Ознайомити учнів із практичними застосуванням закону Архімеда.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, комп’ютер, посудини з водою, динамометр, набір тіл різного об’єму, відерце Архімеда.

^ Хід уроку

І. Організаційний момент. (Слайд 1,2)

Девіз уроку: « Знати – це, насамперед, означає вміти користуватися знаннями.»

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Для того, щоб приступити до вивчення нової теми, нам потрібно повторити матеріал, який ви вивчали на попередніх уроках.

1. Експрес-опитування. ( Слайд 3)

- які сили ви вивчали?

- що називається вагою тіла?

- як її обчислити?

- в яких одиницях вимірюється вага?

- за допомогою якого приладу можна виміряти вагу

- як обчислити тиск у рідині або газі?

2. Вправа « Знайди помилку». ( Слайд 4)

  • Вага тіла дорівнює 35 кг.

  • Сила пружності вимірюється за формулою.

  • Сила вимірюється у м/с.

  • Сила тяжіння вимірюється за формулою.

  • Сила залежить від точки прикладання.

  • Вага тіла масою 4 кг дорівнює 40 тонн.

3. Вправа «Знайди відповідність» (Слайд 5,6)

  • 1)Вага тіла масою 2 кг дорівнює.

  • 2)На тіло масою 9 кг діє сила тяжіння.

  • 3)Одиниці вимірювання сили.

  • 4)Тиск твердих тіл вимірюється за формулою.

  • 5)Значення коефіцієнта g дорівнює.

  • 6)Маса тіла вагою 100Н дорівнює.

  • 7)Одиниці вимірювання тиску.

Знайдіть відповідь на кожне запитання, кожній відповіді відповідає буква. Відгадайте слово, яке зашифроване на дошці. Одержали «Архімед».

ІІ. Пояснення нового матеріалу. (Слайд 7)

Тема уроку «Виштовхувальна сила. Закон Архімеда». Сьогодні на уроці ми повинні з вами познайомитися з новою силою, з’ясувати від чого вона залежить, куди вона напрямлена, навчитися обчислювати цю силу. І познайомитися із практичним застосуванням закону Архімеда.

Діти, а чи знаєте ви хто такий Архімед?

Історична довідка (Слайд 8)

Архімед народився у Греції в 287 році до н.е. у місті Сіракузи, там і прожив своє життя. Був надзвичайно розумною людиною, освіту одержав в Александрії, був фізиком, математиком астрономом. Зробив великий внесок у науку. У математиці він першим знайшов значення числа «пі». Сформулював умову рівноваги важеля, йому належать крилаті слова: «Дайте мені точку опори і я зрушу Землю». Винайшов прості механізми: гвинт, клин, лебідку, бойові машини, які відбивали атаки римлян під час другої Північної війни. Загинув він під час облоги Сіракуз римлянами. Але не будемо говорити про сумне, Архімед залишив після себе великий спадок, а головне славнозвісний закон, названий на його честь, який ми сьогодні і будемо вивчати. А почнемо з досліду.


Параграфів не зубримо,

І сліпо не вивчаємо,

Лише на мудрих дослідах

Їх сутність розпізнаємо.

Не дарма тема уроку була написана на фоні океану, сила яку ми сьогодні будемо вивчати пов’язана з рідиною і газом.

^ Проблемна ситуація

Купаючись влітку в річці ви мабуть помічали , що важкий камінь в воді тримати легше, ніж у повітрі. Чому, ви задумувались? Зараз спробуємо з’ясувати.

Дослід1.

Знайдемо вагу тіла в повітрі за допомогою динамометра, а тепер зануримо тіло у воду, покази динамометра змінилися, вага тіла зменшилася. На скільки? (Записати на дошці) Чому зменшилася? Тіло занурене у воду, почало рухатися вгору, тобто щось його виштовхнуло. А що змінює напрям руху тіла? Сила. Тобто у воді на тіло діє сила, напрямлена вгору і називають її виштовхувальною силою.



Дослід 2.

З’ясуємо чому вона дорівнює. Проводимо дослід з відерцем Архімеда і робимо висновок: виштовхувальна сила дорівнює вазі рідини в об’ємі цього тіла. Прилад називається «відерце Архімеда», тому,що за легендою Архімед виконував такий дослід. А було це так. (Учитель розповідає легенду про Архімеда, слайд9). Тому цю силу ще називають архімедовою силою.

Діти, якщо тіло частково буде занурене в рідину, на нього буде діяти виштовхувальна сила? Так. Крім того цей результат справджується і для газів.


^ Закон Архімеда

На тіло, занурене в рідину або газ, діє виштовхувальна сила, що напрямлена вертикально вгору і дорівнює вазі рідини або газу в об’ємі зануреної частини тіла.

Тепер давайте з’ясуємо від чого ця сила буде залежати?

Робота в групах

1 група – досліджує залежність сили Архімеда від густини тіла. (діти одержують необхідне приладдя, тіла одного об’єму виготовлені з різних речовин)

2 група - досліджує залежність сили Архімеда від об’єму тіла. (діти одержують тіла , виготовлені із заліза різного об’єму)

3 група - досліджує залежність сили Архімеда від густини рідини. ( діти одержують посудини з чистою і солоною водою)

Перевіряємо, обговорюємо і робимо висновок. (Слайд 10)

Виштовхувальна сила залежить:

  1. від густини рідини

  2. від об’єму тіла

Як залежить? Прямопропорційно.

Наголошуємо, що сила Архімеда не залежить від густини тіла!

На дошці записуємо формулу:

(слайд 11)

Усно розбираємо виведення формули у підручнику стор.114.

ІІІ. Осмислення нових знань і умінь.

Учитель на дошці розв’язує задачу.

Яка виштовхувальна сила діє на тіло об’ємом 2 м3, занурене в гас?

^ IV. Вправа « Вміння слухати». ( Відпочинок учнів під музику,слайд 12)

Сядьте зручніше, відкиньте спину, руки лежать вільно, розслабтеся, повільно закрийте очі. Дихайте глибоко, вільно. Відчуйте як з кожним подихом у ваше тіло потрапляє енергія, і з кожним видихом від вас ідуть непотрібні переживання і стреси. Уявіть , що ви біля моря, ви чуєте дивовижні звуки, відчуваєте подих вітру, у морській воді відбивається небесна далечінь, та виблискують промені сонця. Прийшов час повертатися у нашу кімнату. Зробіть це в зручному для вас темпі. А зараз поділимося враженнями, що ви відчували? Про що йшла мова? (учитель веде розмову з учнями)

^ V. Закріплення нового матеріалу.

1)Учні самостійно розв’язують задачу.

Знайти архімедову силу, яка діє у воді на тіло об’ємом 125 см3, виготовлене зі скла.

Розв’язання подаємо на слайді 13.




2) Задача на обчислення об’єму (учень розв’язує біля дошки.)

Обчислити об’єм бруска виготовленого із міді, який при зануренні в гас виштовхується із силою 160 Н.

^ Дано: Розв’язання




V-?


Відповідь: 0,02 м3

3) Застосування закону Архімеда

Закон Архімеда знайшов своє практичне застосування у багатьох науках, техніці, різних галузях нашого життя. А саме:

У фізиці, біології, повітроплаванні, гідродинаміці, металургії.( Слайд 14)

^ VI. Підсумок уроку. (Слайд 15)

Підсумок уроку проводимо у вигляді гри, кожен учень навмання бере карточку-публікацію із запитанням і дає відповідь.

- Запитання для учнів

1) З якою силою ми сьогодні познайомилися?

2) Від чого залежить сила Архімеда?

3) Як обчислити силу Архімеда?

4) В яких одиницях вимірюється виштовхувальна сила?

5) Чи залежить виштовхувальна сила від густини тіла?

6) Чому дорівнює виштовхувальна сила?

7) Об’єм якого тіла за легендою визначав Архімед?

8) Чи діє архімедова сила на тіло занурене в газ?

9) Чи залежить архімедова сила від об’єму тіла?

10) Як залежить архімедова сила від густини рідини?

- Розповідь учителя про «мертве» море.

VII. Завдання додому.

§ 23, вправа 23 (2,3)



Схожі:

Урок фізики у 8 класі Тема: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда iconСемінар вчителів фізики
У роботі семінару взяли участь 16 учителів фізики району. Вчитель фізики Вільхова Т. П., спеціаліст першої кваліфікаційної категорії,...
Урок фізики у 8 класі Тема: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда iconПлан-конспект уроку з теми " Виштовхувальна сила. Закон Архімеда"
Тому на перше місце виступає не здобуття великої кількості інформації, а розвиток особистості. У зв’язку із цим, діяльність вчителя...
Урок фізики у 8 класі Тема: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда iconУрок фізики у 10 класі Тема: Сила тяжіння. Вага тіла, невагомість
Показати застосування знань на практиці. Розвивати кмітливість, уважність, наполегливість
Урок фізики у 8 класі Тема: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда iconУрок 17/30 Виштовхувальна сила. Закон Архімеда Мета уроку: з’ясувати причини виникнення виштовхувальної сили у рідинах і газах і пояснити природу її походження
Мета уроку: з’ясувати причини виникнення виштовхувальної сили у рідинах і газах і пояснити природу її походження
Урок фізики у 8 класі Тема: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда iconУрок математики та фізики
Обладнання: плакати, тексти задач для розв’язання на уроці,, графопроектор, кодопозитиви, портрети Архімеда, Ньютона, Лейбніца
Урок фізики у 8 класі Тема: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда iconБойко Марія Олександрівна, вчитель фізики Лохвицької гімназії №1 Тема уроку. Щасливого плавання! Мета уроку: повторити, систематизувати і узагальнити основні поняття теми «Архімедова сила. Плавання тіл»
Унаочнення: портрет Архімеда, вислови відомих вчених, правила роботи на уроці, кольорові ілюстрації прояву архімедової сили в природі...
Урок фізики у 8 класі Тема: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда iconУрок 2/70 Підсумковий урок Мета уроку: підбити підсумок вивчення курсу фізики у 8 класі. Тип уроку: урок закріплення знань. Методичні рекомендації

Урок фізики у 8 класі Тема: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда iconУрок 6 (21) Тема. Сила струму. Напруга. Опір Мета
Мета. Навчальна. Поглибити, узагальнити й закріпити знання учнів з теми «Електричні явища»; продовжити формувати вміння розв'язувати...
Урок фізики у 8 класі Тема: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда iconУрок з алгебри у 9 класі загальноосвітньої середньої школи Тема № квадратична функція 1 Функція. Урок № Тема
Мотивація навчальної діяльності. Обгрунтування навчання. Актуалізація опорних знань учнів
Урок фізики у 8 класі Тема: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда iconУрок математики і фізики в 10 класі
Гармонічні коливання вивчаються в курсі алгебри та фізики. Таким чином, ми будуємо місток: вивчаючи поняття в одному курсі, складаємо...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи