Тема: «Золоте правило моралі» icon

Тема: «Золоте правило моралі»
Скачати 95.57 Kb.
НазваТема: «Золоте правило моралі»
Дата конвертації16.09.2013
Розмір95.57 Kb.
ТипДокументи
Етика 5 клас


Тема:

«Золоте правило моралі»


Вчитель етики

НВК «ЗНЗ – ДНЗ» с. Жван

Дідик Людмила Василівна

Тема. Золоте правило моралі

Мета: розкрити зміст поняття «золоте правило моралі», пояснити його значущість для життя; на практичних прикладах сформувати знання про зміст людських чеснот, а саме привітності, доброзичливості, делікатності, гідності, благородства, скромності, пристойності; удосконалювати моральні якості; виховувати повагу до людини.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, робочий зошит, словник для термінів, дидактичний роздатковий матеріал.

^ Перебіг уроку:

І. Організація навчальної діяльності

Привітання.

Доброго дня! Діти, подивіться, будь-ласка, одне одному в очі, посміхніться і привітайтеся. Своєю посмішкою ми побажали доброго дня одне одному.

 • А чи стало тепліше від цього? Так, навіть від доброго слова на краплинку стає тепліше на душі.

 • Розкрийте, будь-ласка, свої долоні. Я хочу сьогодні покласти до ваших долонь щастя, здоров’я, хороший настрій, міцні знання, гарні оцінки та все найкраще.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

На минулому уроці ми з вами говорили про те, що означає бути громадянином своєї держави. Перш ніж розглядати сьогоднішню тему давайте згадаємо попередній матеріал.

Бліц-вікторина.

 1. Той, хто любить та поважає рідну землю. (патріот)

 2. Загальноприйнятий порядок, правила, які споконвіку існують в житті народу. (Звичай)

 3. Моральні норми українського народу. (Гуманізм, любов до рідної землі, мови, пошана до роду, до батьків, гостинність…)

 4. Установлене державою загальноприйняте правило поведінки людей. (Норма права)

 5. Звичаї, норми поведінки, що передаються з покоління в покоління (Традиція)

 6. Свідомий член суспільства, людина, що підпорядковує особисті інтереси суспільним; особа, яка належить до постійного населення будь-якої держави, користується правами й виконує обов’язки, встановлені законами цієї держави (Громадянин)

 7. Державні символи України (Герб, гімн, прапор)

 8. Документ, у якому держава записує норми права ( Закон)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми уроку.

Сьогодні у нас з вами незвичайна тема. Ми спробуємо розібратися у суті одного єдиного правила, яке має велике значуще місце у людській моралі. Я вам бажаю успіхів і найкращих результатів.

Учитель хаотично роздає на парти фігурки різного кольору та форми з написаними літерами . Учні мають сформувати три групи відповідно до кольору та форми. У кожній групі має вийти певне слово з теми уроку.

 1. «Золоте»

 2. «Правило»

 3. «Моралі»

Як ви вже з’ясували тема нашого уроку «Золоте правило моралі». В етиці є багато правил і всі вони , безперечно, дуже важливі. Але золоте правило є напевно найголовнішим із них. Воно знаходиться в оцій книзі і наше з вами завдання його запам’ятати. Вам страшно, бо це правило дуже велике за розмірами, але в мене ще не було таких учнів, які б його не запам’ятали.

Демонстрація учням книги «Золотого правила моралі».

4. Основна частина.

1. А почнемо ми з історії золотого правила моралі – випереджальні індивідуальні завдання учнів класу:

1-й учень – Перші розмови про золоте правило моралі з’явилися в 6-5 ст. до нашої ери. В індійській пам’ятці культури можна прочитати повчання, яке дав перед смертю легендарний носій мудрості Бхигімі: «Ті вчинки інших, яких людина для себе не бажає,що їй неприємні, нехай не робить іншим людям». Великий філософ Конфуцій правило сформулював так: « Це поблажливе ставлення. Чого сам собі не бажаєш, того не роби іншим». В історії філософії існує легенда. У ній розповідається про нетерплячого й допитливого юнака, який нібито відвідував мудреців з єдиною метою: отримати консультацію, як навчитися стисло передавати зміст священних книжок, щоб виявити в них наймудріше. Нарешті, з таким проханням він прийшов до знаменитого вчителя Хілему. Той посміхнувся й промовив: « Зміст усіх священних книг втілено в одній думці: не роби нікому того, чого ти не хочеш, щоб було заподіяно тобі». ( підсумок вчителем)

2-й учень – Це правило також приписують двом із семи грецьких філософів – Питаку і Фелесу. На запитання: « Як прожити життя найкраще й найсправедливіше?» - Фелес відповів: « Якщо ми самі не будемо робити того, що засуджуємо в інших».

Про золоте правило є спогади в « Одіссеї» Гомера. Воно декілька разів згадується у Біблії. Виникнувши, золоте правило моралі отримало широке розповсюдження, міцно ввійшло у людську свідомість у вигляді прислів’їв і приказок, вимог життєвої мудрості. Згадаймо зразки народної мудрості: « Чого в іншому не поважаєш і сам не роби», « Як аукнеться, так і відгукнеться», « Не рий яму іншому, сам до неї попадеш», « Не знайшов у собі – не шукай в інших».(підсумок вчителя)

3-й учень – У античній етиці можна зустріти міркування з проблем, які за своїм змістом близькі до золотого правила. Наприклад, Демокрит, Сократ, Платон неодноразово переконували людей у тому, що краще пережити несправедливість, ніж здійснити її. Один з батьків церкви Августін стверджував, що у стосунках з людьми слід дотримуватися прислів’я, що багатьом відоме: нікому не роби того чого не бажаєш собі. Августін золоте правило називав основним принципом моралі. Золоте правило втілює такі моральні вимоги, які, починаючи із раннього суспільства в тій чи іншій формі присутні в моральній свідомості, що постійно впродовж історії змінюється.(подяка учням)

Коментар учителя. Отже, ми почули із вами, що золоте правило вперше згадується в античному світі. Починаючи із ранньокласового суспільства воно відтворювало погляди людства. Минали роки, змінювалися загальнолюдські цінності, започаткувалися ідеї гуманізму, людяності. Кожна епоха вкладала в золоте правило свій зміст. Але ідея гуманної рівності зберігається, переходить з однієї моральної системи в іншу, набуваючи чогось нового. Сьогодні, говорячи про золоте правило, ми розуміємо, що воно є основою нової демократичної моралі. Моралі, де велику значущість мають такі чесноти як людяність і справедливість, пристойність і делікатність, гідність і благородство, скромність і привітність.

2. А зараз ми з вами визначимо, за яких умов діє золоте правило «Думай про інших», які людські чесноти допомагають розвивати взаємини з іншими людьми.

Вести себе пристойно бути привітним бути скромним

Бути люб’язним проявляти витриманість бути чутливим до чужих потреб

Думай про інших

Поважати старших бути справедливим бути ввічливим

Бути щирим виявляти увагу дотримуватись певних правил поведінки.

3. Робота в парах. Прочитати кожен самостійно на картці приказки та прислів’я про людські чесноти, потім поспілкуватися, обговорити їх і пояснити зміст.

Біда і помучить, і мудрості научить.

Усе добре переймай, а злого уникай.

Кулик на місці соколинім не буде птичим господином.

Сказане слово – срібло, а мовчання – золото.

З добрим проживеш – добре й переймеш.

Як аукнеться, так і відгукнеться.

Не рий яму іншому, сам до неї попадеш.

Не знайшов у собі – не шукай в інших.

( похвалити дітей, визначити кращих у роботі)


4. Робота в групах. Об’єднатися в групи, кожна група отримує текст. Прочитати, обговорити і дати відповідь на запитання в кінці тексту.

А. Чого переживала мама?

Одного разу до нас у гості прийшли з сусіднього села дідусь і бабуся. Не родичі наші, а добрі приятелі.

Мама запросила гостей до світлиці. Посадила за стіл, подала обід. Того дня вона зварила борщ із курчам. Борщ був дуже смачний. А після борщу дала смаженої риби.

Дідусь і бабуся їли чомусь мало. І борщ залишався в їхніх мисках, і риби тільки трохи з’їли. Маму це дуже турбувало. Вона все питала:

- Чого ж ви не їсте, дорогі гості?

Дідусь і бабуся запевняли, що вони не голодні.

Тільки тоді, як гості пішли додому, мама збагнула, чому вони мало їли. І за голову схопилась.

Вона поклала на стіл білу паляницю й відрізала тільки дві маленькі скибки. Чому так зробила – не могла втямити. Мабуть, заметушилась. А дідусь і бабуся з’їли по скибочці й посоромились попросити, щоб мама ще відрізала. Ось чому вони мало їли.

Запитання. Які факти з оповідання свідчать, що людяність і справедливість є основою сучасного буденного етикету?

Б. Три пиріжки

Федько й Миколка прийшли до бабусі в гості. Вона живе на другому кінці села, то й онуки не часто в неї бувають.

Бабуся зраділа онукам. Поставила на столі тарілку з медом і три великі пиріжки з сиром. Взяли хлопці по пиріжку та їдять. Смачні пиріжки! І мед смачний. Вмочують Федько й Миколка їх у мед і поглядають на третій пиріжок.

Федько думає: «Я з’їв би ще один пиріжок... Та хіба ж можна так, щоб я з’їв два пиріжки, а Миколка – один? Ой, лихо, що ж його робити?»

Миколка думає: « Я з’їв би ще один пиріжок.... Та хіба ж можна так, щоб я з’їв би два пиріжки,а Федько – один? Ой, лихо, що ж його робити?»

З’їли хлопці по пиріжку, сидять перед тарілкою, дивляться на третій.

Підійшла бабуся, глянула на онуків, що сидять мовчазні, насуплені, та й питає:

- Чого ж ви не їсте, хлопці?

А хлопці тільки поглядають з – під лоба на пиріжок. Взяла бабуся третій, розломила пополам і каже:

- Їжте, хлопці...

Від сорому внуки ще нижче похилили голови. Але таки взяли по половинці та й їдять собі мовчки.

Запитання. Пояснити, як у вчинках персонажів оповідання відображалися їхні уявлення про золоте правило.

В. У Миколки є старший брат Сергій. Він у сьомому класі. Брати люблять один одного, але часто сваряться. Чому? Спробуйте зрозуміти.

Старший брат Сергій читає цікаву книгу. До нього підходить Миколка:

- Слухай, у нас таке було! Костя і Денис один одному фінгали поставили...

- Ой, як цікаво, - Сергій намагається бути ввічливим. – Із задоволенням послухаю! Тільки дочитаю.

- А що ти читаєш? Який розділ? Може, ми підемо погуляємо...- продовжує Миколка.

- Вибач, Миколко, але у мене нежить, я б не хотів сьогодні гуляти...Почитати б!

- Ну добре, не можеш гуляти, то пограймося у...

- Вмикай комп’ютер і грайся досхочу! – починає сердитися Сергій.

- Нути і зануда! – ображається Миколка. – Все мамі скажу! Брат називається!

( обговорення в групах, коментар вчителя, визначення кращої групи)

5. Інсценування. Сценка на дві дії. Подарунок.

^ Дія перша

( Святково прибрана кімната. Посередині – стіл, навколо якого клопочеться іменинниця Любочка. Полудень.)

Любочка: Десять ножів, десять виделок, десять тарілок... Так, здається, тепер все: ось цукерки, ось тістечка, ось бутерброди.. Порядок.. ( розставляє навколо столу стільці). Тут сяде Віка, тут Надя, поруч Соня... Ой! Забула, Надя із Сонею посварилися, не розмовляють... А Катя дружить... (згадує) з Олею і Танею.. А вони з нею не дружать.. Вони дружать лише з Наталкою... Як же мені тепер усіх розсадити?!

Ну добре, почну все спочатку: отже, так. Тут сяде Віка, поруч – Надя...( за дверима дзвенить дзвінок). Ой, уже гості! ( біжить відчиняти двері. Відчинила. У здивуванні відступає назад. На порозі стоїть хлопчик – Вітя Титаренко).

Любочка(злякано): Титаренко, це ти? Ти куди?

Вітя: Я нікуди. Я тільки тебе поздоровити(урочисто простягає їй подарунок). Живи сто років! Ось. Сам зробив. Бери, не бійся!

Любочка: Ти що Титаренко, з глузду з’їхав? Зараз же йди звідси! Зрозумів? Зараз гості прийдуть.. побачити можуть. ( штовхає його у груди і зачиняє перед його носом двері).

^ Дія друга.

( Таж кімната. Вечір. Господиня одиноко сидить біля прибраного столу, сумна і замислена. Розмірковує вголос.)

Любочка: Цікаво, а чому ж вони все-таки не прийшли? Ну, Віка, ясно, відома ломака... І навіщо я її запрошувала? Краще б запросила Женьку, у неї хоч батько має свою фірму... А ця Надька Циркуль, як залізе на свої каблуки і думає,що вона доросла. Ось вони з Сонькою через це і зчепилися...

А.. тепер зрозуміло: Сонька не прийшла через Надьку, а Катька – через Олю й Таню, адже вони дружать тільки з Наталкою, а вона з ними на дружить..

Ох, краще б я цього Титаренка впустила: все-таки подарунок приносив.. Цікаво, що там у нього було у пакунку?

Запитання. Як видумаєте, чому гості не прийшли до Любочки? Що їй слід порадити?.

5. Заключна частина.

1. У вас на столах картки з назвами людських чеснот, спробуємо відгадати визначення, яке я зачитаю:

Золоте правило моралі – Думай про інших;

Делікатність – ввічливість, люб’язність, витриманість, готовність виявити увагу, вразливість і чутливість, уміння ставити себе.

Людяність – щире, доброзичливе ставлення до інших людей та уважність до чужих потреб.

Справедливість – правильне, об’єктивне, неупереджене ставлення до кого-небудь.

Пристойність – дотримання у своїй поведінці існуючих правил та звичаїв.

Гідність – позитивна якість, що виражає ставлення до будь-якої людини, як моральної особистості.

Скромність – природність поведінки, що пристосована до оточуючих.

Привітність – ласкавість, радушність. (підсумок виконаної роботи)

2. На чистих папірцях написати: Якими моральними якостями наділені мої близькі? На вибір ( мама, тато, бабуся, дідусь, брат чи сестра).

6. Підсумок уроку. За допомогою уявного мікрофона дати відповідь на запитання: Чи досягли поставлених результатів і чому я навчився на цьому уроці.

7. Домашнє завдання.

* Написати міні - твір (7-8 речень) «Вчинки моїх товаришів»;

* Викоти завдання у друкованому зошиті ст. 38-39 № 1,2 (на вибір)

(Пояснення д/з)

Подяка учням за урок.Схожі:

Тема: «Золоте правило моралі» iconНаказ №152 від 2 червня 2011 року смт. Недригайлів Про проведення районного конкурсу «Золоте серце» у 2011 році
Вчитель», відповідно до Положення про обласний конкурс «Золоте серце», затвердженого наказом управління освіти і науки облдержадміністрації...
Тема: «Золоте правило моралі» iconУрок 5/39. «Золоте правило» механіки. Ккд мета уроку: пояснити учням поняття ккд. Тип уроку: комбінований урок. План уроку Контроль знань
Ця частина енергії перетворюється у внутрішню, тобто вона йде на нагрівання тіла. Отже, механізм передає лише частину енергії, отриманої...
Тема: «Золоте правило моралі» iconРішення від 16 липня 2012 р. №1 м. Чернівці Про стан дотримання чинного законодавства з питань захисту суспільної моралі регіональними засобами масової інформації
З питань захисту суспільної моралі, затвердженого рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі...
Тема: «Золоте правило моралі» iconТема уроков
Цели и задачи уроков: повторить правило сравнения натуральных чисел, сформулировать правило сравнения десятичных дробей, закрепить...
Тема: «Золоте правило моралі» iconУрок 5/39. «Золоте правило» механіки. Ккд мета уроку: пояснити учнів, що жоден простий механізм не дає виграшу в роботі. Тип уроку: комбінований урок. План уроку
Зараз піднімати вантажі, переміщати їх по землі, воді й у повітрі, виконувати будівельні роботи й багато чого іншого людині допомагають...
Тема: «Золоте правило моралі» iconРішення від 7 грудня 2012 р. №4 м. Чернівці Про стан дотримання законодавства України у сфері захисту суспільної моралі під час підготовки та проведення видовищних заходів закладами культури, театральними-концертними установами та кіномережею області
З питань захисту суспільної моралі, затвердженого рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі...
Тема: «Золоте правило моралі» iconЗакон України „Про захист суспільної моралі
Національну експертну комісію України з питань захисту суспільної моралі (далі Національна комісія)
Тема: «Золоте правило моралі» iconЗакон України „Про захист суспільної моралі
Національну експертну комісію України з питань захисту суспільної моралі (далі Національна комісія)
Тема: «Золоте правило моралі» iconРішення від 7 грудня 2012 р.№2 м. Чернівці Про роботу з формування у молодого покоління загальної та сексуальної культури, побудованої на моральних нормах І правилах поведінки, з метою збереження та зміцнення здоров’я нації
З питань захисту суспільної моралі, затвердженого рішенням Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі...
Тема: «Золоте правило моралі» iconРішення від 16 липня 2012 №5 м. Чернівці Про розгляд рішень Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі
Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі від 15. 17. 2008 №2, та з метою координації роботи щодо...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи