Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний центр районного методичного кабінету icon

Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний центр районного методичного кабінету
Скачати 61.21 Kb.
НазваВідділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний центр районного методичного кабінету
Дата конвертації17.09.2013
Розмір61.21 Kb.
ТипДокументи

Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації

Інформаційно-методичний центр

РАЙОННОГО МЕТОДИЧНОГО КАБІНЕТУ


МОТИВОВАНА АДАПТАЦІЯ ПЕРШОКЛАСНИКІВ


Упорядник:

Садлій Світлана Вікторівна,

вчитель початкових класів

Адреса досвіду:

Віньковецький НВК

Віньковецького району,

Хмельницької області


Віньковецький район

-2013-


С.В.Садлій, вчитель початкових класів Віньковецького НВК

Схвалено для викоритсання у навчально-виховному процесі рішенням ради районного методичного кабінету відділу освіти Віньковецької райдержадміністрації (протокол № 4 від 18грудня 2012 року).


Рецензент:

Г.І. Дурдас методист відділу освіти Віньковецької райдержадміністрації


Умотивована адаптація першоклаників. С.В.Садлій . Навчально-методичний посібник.- Віньківці. 2013. - 89с.


Початок навчання в школі є особливим періодом в житті шестирічних першокласників.

Для першокласників дуже важливо відчути себе прийнятим в шкільну сім'ю, реалізувати своє бажання бути почутими і зрозумілими.

- як допомогти вчителю створити комфортну атмосферу в класі, щоб дати можливість дітям відчути себе рівноправними членами нового дитячого співтовариства,

- як запобігти труднощам, що можуть викликати шкільну дезадаптацію, ознаки емоційного дискомфорту, різноманітні порушення та відхилення в стані здоров'я?

- як домогтися, щоб учнівський колектив виступав як механізм підтримки дитини в новій ситуації?

- які пріоритети мають стати першоосновою в спільній взаємодії "учень-вчитель-батьки".

Відповіді на ці та інші запитання можна знайти в навчально-методтчному посібнику.

Посібник адресовано керівникам ЗНЗ, вчителям початкових класів, батькам дітей 6-річного віку.

ЗМІСТ
Передмова………………………………………………………………….

6
Фотоколаж ………………………………………………………………...

8

І

Теоретичний блок…………………………………………………………

9
1.1

Особливості адаптаційного періоду першокласників……………..

10
1.2

Організація процесу адаптації першокласників…………………..

19

ІІ

Практичний блок…………………………………………………………

26
2.1

Фізкультхвилинки……………………………………………………

27
2.2

Розробки уроків……………………………………………………….

342.2.1

Уроки читання…………………………………………………

342.2.2

Уроки письма………………………………………………….

452.2.3

Уроки математики…………………………………………….

522.2.4

Уроки природознавства………………………………………

622.2.5

Урок трудового навчання…………………………………….

78

ІІІ

Висновки ……………………………………………………………………

86
Список використаної літератури ……………………………………..

88Передмова

Початок навчання дитини в 1-му класі - складний і відповідальний етап у її житті. Адже відбувається дуже багато змін. Це не тільки нові умови життя та діяльності - це й нові контакти, нові стосунки, нові обов'язки. Змінюється соціальна позиція: був просто дитиною, тепер став школярем. Змінюється соціальний інститут навчання і виховання: не садочок чи бабуся, а школа, де навчальна діяльність стає провідною, обов'язковою, соціально значущою та оцінюваною, такою, що розширює права і обов'язки дитини, її взаємостосунки з навколишнім середовищем.

Змінюється життя дитини: усе підпорядковується навчанню, школі, шкільним справам.

Пристосування (адаптація) дитини до школи відбувається не одразу. Не день і не тиждень потрібно для того, щоб призвичаїтися до школи по-справжньому. Це досить тривалий процес, пов'язаний зі значним напруженням усіх систем організму. Лише через 5 - 6 тижнів поступово підвищуються та стають більш стійкими показники працездатності, у дитини спадають напруження та тривожність.

Залежно від стану здоров'я, сімейної ситуації, відвідування чи не відвідування дитячого садка адаптація до школи, до нових умов життя може мати різний перебіг.

Безумовно, першокласники, що відвідували дитячі заклади, значно легше адаптуються до школи, ніж «домашні», які не звикли до тривалого  перебування в дитячому колективі, до певного сталого режиму. Легше проходить період пристосування до школи і краще вправляються з розумовими та фізичними навантаженнями здорові діти. Але на жаль, сьогодні лише 20—25 % дітей ідуть до школи здоровими. Решта ж мають різноманітні порушення та відхилення в стані здоров'я. 

Тож зрозуміло, чому процес адаптації проходить з певними ускладненнями й затягується на більш тривалий термін. Новий одяг, портфель, під­ручники, олівці, фломастери. Ця втіха у розвитку особистості дуже важлива, адже коли в дитини є зацікавленість, то буде результат.

Змінюється й соціальна позиція дитини: дошкільника на школяра. Пріоритетною діяльністю стане — навчальна, ігрова діяльність залишиться, але буде поки що відігравати роль адаптаційного компоненту як в житті, так в навчанні дитини. Зі вступом до першого класу змінюється життя першокласника, все підпорядковується навчанню, школі, шкільним справам.
Основним завданням дорослих, що оточують дитину на цьому етапі, є намагання створити сприятливу атмосферу для того, щоб першокласник відчув себе прийнятим в шкільну сім’ю, реалізував свої бажання, бути почутим і зрозумілим. В перші дні й місяці навчального року батьки намагаються часто бувати в школі, вдома щодня переглядають зошити, намагаються більше дізнатись від дитини про шкільні справи.

Проте мине час, і вже на кінець року становище першокласника перестане бути незвичним і для учнів, і для батьків. Звичайно деякі невдачі завдадуть прикрощів батькам, вчителям та і самим дітям. Як пережити період нових змін? Як до них ставитись? Перш за все — це період адаптації. Він має особливості свого перебігу і заслуговує окремої уваги всіх учасників навчально-виховного процесу.


Список використаної літератури


 1. Волкова Н.П. Педагогіка: Посібник. – К.: Видавничий центр «Академія» , 2003.

 2. Дем’янюк Т.Д., Лашта В.І., Мельничук Л.С., Байрамова М.Г. Інноваційні технології методичної роботи з педагогічними кадрами району: Навчально-методичний посібник. – Рівне: Волинські обереги, 2005 – 250 с.

 3. Доценко Т. Крок за кроком до дитячого самоврядування: Методичний посібник для координаторів та лідерів дитячого самоврядування. – Кіровоград, 2003.

 4. Кацинська Л. Виховний процес в сучасній школі. Рівне, 1997

 5. Кларин М.В. Педагогическая технология в учебном процес­се. - М., 1989. - 225

 6. Коберник О.М. Управління виховним процесом у загальноосвітньому навчальному закладі: Монографія. – К.: Наук. світ, 2003. – 230 с.

 7. Освітні технології: Навч.-метод. посібник / О.М.Пєхота, А.З.Кіктенко, О.М.Любарська та ін., за ред.. О.М.Пєхоти. – К.: А.С.К., 2004. – 256с.

 8. Орієнтовний зміст виховання в національній школі. – Київ,1996.– 132 с.

 9. Практична педагогіка виховання: Посібник з теорії та методики виховання/ за ред. Красовицького. – Київ-Іванофранківськ.: «ПЛАЙ» , 2000.

 10. Сорока Г.І. Організація виховної роботи: планування, аналіз, методичне забезпечення. – Х.: Вид. група «Основа» , 2005. – 128 с.

 11. Психолог / Все про адаптацію. (Шкільний світ) № 25-26(121-122 липень 2004.

 12. Шкільна адаптація та психологічний вік./.. Початкова школа” науково-методичний журнал. №1 (91) січень 2002. с. 5-10.

 13. Уроки читання, 1 клас/ І.В.Цепова, О.Я. Харченко. - Х.: Вид-во "Ранок", 2012.- 336 с.

 14. Уроки письма в 1 класі. - Х.: Вид-во "Ранок", 2012.- 288 с. - (Навчання грамоти).

 15. Математика: розробки уроків для 1 класу (до підручника Ф.М. Рівкінда, Л.В.Оляницької): Ранок, 2013.-432с.

13. http://osvita.ua/teacher/personality/232

14. http://osvita.ua/school/upbring/3935
Схожі:

Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний центр районного методичного кабінету iconВідділ освіти віньковецької райдержадміністрації інформаційно – методичний центр районного методкабінету знайомтесь, досвід
Позакласні форми роботи з математики. Початкова школа смт Віньківці, 2011. – 76 с
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний центр районного методичного кабінету iconВідділ освіти віньковецької райдержадміністрації інформаційно – методичний центр районного методкабінету
Робочий зошит містить завдання для перевірки знань учнів з математики, складені відповідно до «Критеріїв оцінювання навчальних досягнень...
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний центр районного методичного кабінету iconВідділ освіти віньковецької райдержадміністрації районний методкабінет інформаційно-методичний центр Віньковецького нвк
Г. В. Богданова. Вивчення правил культурної поведінки в початковій школі Віньківці. 2013– 149 с
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний центр районного методичного кабінету iconВідділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний центр Віньковецького нвк
У даному посібнику поміщено форми проведення заходів на уроках і в позаурочний час по вивченню історію рідного краю
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний центр районного методичного кабінету iconВідділ освіти віньковецької райдержадміністрації інформаційно-методичний центр районного методкабінету
Посібник містить перелік дидактичних ігор мовленєвого та математичного змісту, розроблених для дітей старшої вікової групи. Матеріали...
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний центр районного методичного кабінету iconВідділ освіти віньковецької райдержадміністрації районний методкабінет інформаційно-методичний центр Віньковецького нвк
А. Т. Гавінська. Дидактичні ігри як засіб розвитку пізнавальних унтересів учнів «Географія материків і океанів» 7 клас. Віньківці....
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний центр районного методичного кабінету iconВідділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний центр Віньковецького нвк
Використання засобів power point на уроках англійської мови. Г.І. Лісник. Віньківці. 2011 – 112 С. (Обговорено І схвалено на засіданні...
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний центр районного методичного кабінету iconВідділ освіти Катеринопільської райдержадміністрації Черкаської області Районний методичний кабінет україна пам’ятає ! Голодомор устами очевидців катеринопіль
Сліпченко О. В., методист районного методичного кабінету відділу освіти Катеринопільської райдержадміністрації
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний центр районного методичного кабінету iconКіровоградська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінет
Друкується за рішенням методичної ради районного методичного кабінету відділу освіти
Відділ освіти Віньковецької райдержадміністрації Інформаційно-методичний центр районного методичного кабінету iconВатутінський міський відділ освіти Міський методичний кабінет Психологічна служба Інформаційно-методичний вісник Підготувала: Методист-психолог міського методичного кабінету Перепада О. М. Ватутіне 2006
В процесі підготовки до проведення навчального курсу вчитель може орієнтуватися на наступні основні етапи
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи