Конспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин» icon

Конспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин»
Скачати 352.99 Kb.
НазваКонспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин»
Дата конвертації05.12.2012
Розмір352.99 Kb.
ТипКонспект

План – конспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин»

Мета: сформувати знання про вищі спорові рослини як перші наземні рослини, ознайомити з ознаками їх більш високої організації у порівнянні з водоростями, особливостями їх розмноження.

Обладнання: живі і гербарні екземпляри вищих спорових рослин, таблиці, комп’ютер, інтерактивна дошка, фрагмент «Вищі спорові рослини» з електронного посібника «Відкрита біологія».

Терміни і поняття: вищі спорові рослини, корінь, пагін, ризоїди, кореневище, стебло, листок, життєвий цикл, спорофіт, гаметофіт

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку:

I Організаційний момент

II Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів

Всі рослини поділяються на нижчі і вищі. До нижчих рослин належать нижчіі спорові рослини водорості, а до вищих – вищих спорових відносяться відділи Мохоподібні, Папоротеподібні, Плауноподібні, Хвощеподібні.

Чому водорості належать до нижчих? (Тому, що є клітини, але не мають тканин, органів).Розмножуються статево, нестатево - спорами, вегетативно.

А зараз виконаємо підсумкові тести с 155 - 156 підручника.

Серед нижчих спорових рослин ми вивчали такі відділи:

Зелені Діатомові Бурі Червоні

Ш Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми познайомимося з вищим споровими рослинами. Що це за рослини? Чому їх називають вищими? Як вони пристосувались до життя на суші?

IV Вивчення нового матеріалу

Учні розглядають наявні мохи, папороті, хвощі, плауни, а також звертаються до малюнків підручника і знайомляться з їх представниками.

Вчитель: діти, вищі спорові рослини – перші наземні рослини. З’явившись у цілком новому повітряному середовищі вони лише поступово пристосувались до життя в інших умовах і протягом багатьох мільйонів років дали величезну різноманітність наземних рослин і за величиною і за складністю будови. Що нового ви помічаєте в їх будові? Діти говорять, що в мохів бачать стебло, листки, які є і в квіткових рослин, але немає коренів, а є ризоїди (коренеподібні утвори). У папороті є кореневище і листки. У плаунів є стебло, листки, додаткові корені. У хвощів є стебло, листки, кореневище. Отже, в папоротеподібних, плауноподібних, хвощеподібних рослин є тканини (покривна, основна, провідна); органи (корінь і пагін), які є і в квіткових рослин. Отже вони мають більш складну будову порівнюючи з водоростями. На верхівці пагонів є органи -спорангії, в яких дозрівають спори. Отже, нестатево вони розмножуються спорами. Тому їх називають вищими споровими рослинами. Не мають квіток, плодів і насіння. Цим відрізняються від квіткових рослин.

Розмножуються як нестатево, статево, деякі вегетативно.

Чому вищим споровим рослинам не властиве запилення перед заплідненням?

(тому, що чоловічі статеві клітини захищені оболонками пилкового зерна, то потрібне вологе середовище – роса, туман, дощ. Тому вищі спорові живуть у вологих місцях. У життєвому циклі, періоді між однаковими фазами розвитку, є спорофіт (нестатеве покоління і гаметофіт (статеве покоління). У мохів переважає гаметофіт, який ми бачимо весь час, а спорофіт являє собою ніжку з коробочкою, яка розвивається на гаметофіті. А у інших вищих спорових рослин переважає спорофіт, який ми бачимо, а гаметофіт – заростки, які дуже подібні до водоростей, на яких розвиваються чоловічі та жіночі статеві клітини.


Є такі відділи вищих спорових рослин (схема на дошці):


Мохоподібні Папоротеподібні Хвощеподібні Плауноподібні

Зозулин льон Листовик Хвощ польовий Плаун булавоподібний

Сфагновий мох Щитник чоловічий Хвощ зимовий Плаун річний

Печіночник Щитник жіночий Хвощ лісовий Баранець

Маршанція Марсилія Хвощ великий Селагінела

Бріум Сальвінія Хвощ строкатий

Еріопус

Дикран


Учням пропонується переглянути фрагмент «Вищі спорові рослини» з електронного посібника «Відкрита біологія» і відповісти на питання:

Як пристосувалися вищі спорові рослини до життя на суші?

Які особливості їх будови, розмноження, поширення? Як відбувається чергування поколінь?

Яка їх різноманітність?


V Закріплення вивченого матеріалу

Учні працюють з термінами і поняттями с 158 підручника:

1 Корінь

2 Пагін

3 Стебло

4 Листок

5 Кореневище

6 Ризоїди

7 Життєвий цикл

8 Спорофіт

9 Гаметофіт


Дають учні відповіді на питання після параграфа 40


Учні міркують с 158 підручника Що спільного та відмінного між водоростями і вищими споровими рослинами і складають таблицю:


Ознаки для порівняння

Водорості

Вищі спорові рослини


Висновок записують учні у зошит

VI Домашнє завдання: працювати за чотирьох - рівневими тестовими завданнями , провести дослідницьку роботу:

1 Сухий сфагнум положити на вологу вату і спостерігати зміни, відмічаючи час.

2 Зважте стеблинку сухого і сфагнуму, який ввібрав воду.

3 Поставте 2 стакани поряд. В одну налийте води і помістіть стебельце сфагнуму так, щоб нижня частина знаходилась в стакані з водою, а верхня звисала над пустим стаканом. Спостерігайте.


План –конспект уроку на тему: «Мохоподібні»

Мета: сформувати знання про характерні особливості мохоподібних, ускладнення їхньої організації (у порівнянні з водоростями), життєвий цикл.

Обладнання: живі рослини, гербарні екземпляри зозулиного льону, сфагнуму та інших мохів, поширених в Україні, таблиці «Багатоклітинна зелена водорость – улотрикс», «Зелений мох – політрих звичайний», «Мох сфагнум».

Терміни і поняття: мох, рослина дводомна, життєвий цикл, гаметофіт, спорофіт, спорогон, коробочка, стопа.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку:

I Організаційний момент

II Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів

Ми з вами почали знайомство з вищими споровими рослинами. Давайте пригадаємо, які відділи належать до вищих спорових рослин? Вищі спорові рослини вважають «піонерами суходолу». Які пристосування до нового середовища життя у них з’явилися? Які риси відмінностей спостерігаються у вищих спорових в порівнянні з квітковими?

III Мотивація навчальної діяльності

Які характерні особливості мохів? Де поширені мохи? Яка будова особин статевого і нестатевого поколінь зозулиного льону? Що таке торф і як він утворюється? І на багато інших питань ми зможемо відповісти знайомлячись з представниками відділу Мохоподібні.

IV Вивчення нового матеріалу

Отже, тема нашого уроку «Мохоподібні»


Перегляд фрагменту «Мохоподібні» - «Відкрита біологія»

Яка різноманітність мохів?

Ви мабуть звернули увагу, що в більшості мохоподібні рослини низькорослі. Чому? (Через відсутність коренів, досконалої провідної системи, механічних (опорних) тканин тощо).

Мохоподібні виробили багато пристосувань до несприятливих умов середовища:

а) можуть висихати, але досить пройти добовому дощу, як знову відновлюється життєдіяльність (до 15 років)

б) фотосинтез може здійснюватися навіть під снігом і в темних печерах

в) усмоктують вологу не тільки ризоїдами. Але і всією поверхнею тіла (з атмосфери)

г) широко поширене вегетативне розмноження

Поширені мохоподібні на всіх континентах, але нерівномірно. Основна їхня кількість зосереджена у вологих місцях Північної півкулі. У тундрі, на болотах, у лісах їм належить дуже важлива роль

Для кращого ознайомлення з представниками мохоподібних проведемо лабораторну роботу 12 «Будова мохоподібних»

Будова зозулиного льону.(Учні розглядають зразки живих рослин, вивчають їх будову, звертають увагу на те, рослина, немає коренів, а кріпиться до грунту за допомогою коренеподібних виростів (галузистих волосків) – ризоїдів. Стебло зозулиного льону не має розвинених провідних судин. Всмоктування води проходить всією поверхнею листків і стебел. Зозулин льон дводомна рослина. Кожен рік на одних екземплярах зозулиного льону, які називаються чоловічими, з’являються на верхівці стебел листочки, більш широкі, які мають червонувате забарвлення. Коричнюваті залишки цих листочків видно на стеблі, і по них можна підрахувати, скільки років рослині.

Дослідницька робота На виданих екземплярах учні визначають, скільки років рослині. А вам скільки років? Хто старший?

Між цим листочками поміщаються видовжені білі мішечки, які можна побачити, здавивши пальцями верхівку стебла. В цих мішечках (антеридіях) є довгі клітини з двома джгутиками.

На верхній частині других екземплярів зозулиного льону (архегоніях) жіночих –формуються органи у вигляді бутилочок, на дні яких є по одній круглій яйцеклітині.

Пояснюю життєвий цикл зозулиного льону, звертаю увагу учнів на заросток. З чим подібний заросток? (з водоростю). На дошці замальовую схему розвитку моху:

Спора ---заросток----листостеблова рослина---яйцеклітина---спорангій---спори
спора---заросток---листостеблова рослина---сперматозоїди

Мохи живуть на грунті в тундрі, в хвойних лісах, на болотах, можуть жити на дні водойм, вино сливі до морозів і сильної спеки, але ростуть і розмножуються лише в умовах сильної вологості

Учні переглядають фрагмент розвиток моху «Відкрита біологія»

1 Яка подібність і відмінність у розмноженні водоростей і моху?

(Подібність полягає в тому, що заросток моху подібний до моху і виростає із спори в воді, в воді проходить і запліднення.

Відмінність в тому, що із заростка виростає рослина, пристосована до життя в сухому повітрі і розмножується спорами, які поширюються в повітрі)

2 Яке ускладнення в будові моху, в порівнянні з водоростями?

(Мох в порівнянні з водоростями більш складна рослина, яка має невисоке стебло з простими судинами і листя)

3 За якими ознаками будова моху відрізняється від будови квіткової рослини?

(будова моху значно простіша будови квіткової рослини. У моху немає кореневої системи, немає квітки, із якої утворюються плоди і насіння. Листки простої будови. Слабо розвинене стебло не має складної будови провідних судин)

Учні підходять до висновку, що давні мохи походять від водоростей.

Найбільше значення в природі і народному господарстві має торф’яний мох – сфагнум. Учням роздаю шматочки торфу, пропоную розглянути їх, використовуючи лупу і пінцет і відповісти на питання із чого складається торф? (торф складається із залишків якоїсь рослини. Потім роздаю сухі і вологі екземпляри сфагнуму. Які результати ваших дослідів, що проводили ви дома? Учні доповідають про свої дослідження.

Чому торфовий мох має властивість вбирати велику кількість води(в 30-40 раз більше своєї сухої маси)? Під час війни з англоамериканськими інтервентами в 1919 році торф використовував лікар Новотельнов замість вати.

Далі учні знайомляться з будовою сфагнуму, розглядають під мікроскопом будову сфагнуму, його листків. Листок сфагнуму має своєрідну будову. В мікроскоп видно великі світлі клітини, оточені вузькими і довгими з хлорофіловими зернами. Білий колір моху і залежить від цих пустих клітин заповнених повітрям або водою. Сфагнум в ці пусті клітини і вбирає вологу. З цим і пов’язана властивість сфагнуму вбирати вологу навіть з повітря і це призводить до утворення боліт. Сфагнум створює особливі умови. Накопичується холодна вода, не прогрівається зверху променями сонця, так як мох поганий провідник тепла. Холодна вода погано надходить до коренів рослин, тому майже всі рослини, які ростуть на болотах пристосовані до меншого випаровування. В болоті мало кисню і мало азотних добрив, тому рослини ростуть поволі, великі дерева засихають. В таких болотах підвищена кислотність. Підвищена кислотність і відсутність кисню, а також наявність сфагнову у сфагнуми, заважають розкладу органічних залишків. Всі ці умови не дають можливості розкладаться відмираючи нижнім частинам сфагнуму і залишкам інших рослин, вони лише трошки обвуглюються і під тиском верхніх шарів ущільнюються. В товщі торфу прекрасно зберігаються все, що може якимсь чином туди потрапити - тварини, листки, плоди рослин, човни. В одному болоті знайдено труп рицаря в повному спорядженні.

Діти, а чи є в нашій місцевості торфяні болота?

По цьому питанню наші учні провели дослідження і виявили, що дійсно у нас є торф’яне болото. Очевидці говорять, що цього року коли горів торф, то багато пожежних машин близько 2 діб гасили пожежу, яку дуже важко було загасити. Торф тліє, виділяючи угарний газ і дим.

Яке значення торфу? Це питання досліджував один із наших учнів, який і доповість про свою роботу.

Учень: переглянувши багато літератури, я довідався, що торф має велику цінність. Так,

на осушених болотах торф перегниває, утворює грунт, який дає високий урожай.

Торф – прекрасне томливо.

Із торфу одержують горючий газ, смолу, парафін, карболову і оцтову кислоту.

Із торфу роблять пластмасу, ізоляційні плити. В санаторії при лікуванні різних хвороб застосовують торфяні ванни. Торф застосовується як підстилка для скоту, як добриво, із нього виготовляють торфоперегнійні горшки для вирощування розсади.

При будівництві будинків його кладуть між дошками для утеплення і для попередження сирості. Учні готують таблицю по цьому питанню

V Закріплення

1 Відповідають учні на питання 1-7 після параграфа с 162 підручника

2 Вставте пропущені слова.

Загальна ознака мохоподібних


Мохоподібні – рослини, часто дуже _____, порівняно _________будови. У них як правило є ________ і _____.Корені завжди_________, є тільки _________.Статеві органи і спорангії__________. У циклі розвитку переважає _____. Зі спори розвивається_________, а з нього_______. Із зиготи розвивається_____.Запліднення проходить тільки при наявності __. На гаметофіті _____спорофіт.

(Слова: стебла, листки, спорофіт, гаметофіт, багатоклітинні, паразитує, маленькі, простої, відсутні, ризоїди,заросток, гаметофіт, вологи, гаметофіт)


3 Порівняйте зозулин льон і сфагновий мох:

Подібні ознаки_____________________

Відмінні ознаки__________________.

4 Дайте систематичне положення зозулиного льону та сфагнового моху

5 Які захисні пристосування виникли у мохів у зв’язку з переходом із водного середовища до наземного?

VI Домашнє завдання виконати тести по 4 рівнях; розв’яжіть задачу

Наростання торфу, навіть за сприятливих умов, відбувається повільно. За 10 років утворюється шар завтовшки 1 см. Знайшли у нашій місцевості товщину торфу на торфовищі 10 см. Упродовж якого часу був утворений цей шар?

Складіть тест по даній темі


План-конспект уроку на тему: «Папоротеподібні»

Мета: сформувати знання про особливості будови та життєдіяльності папоротей, місце папоротей у системі рослинного світу, їх походження

Обладнання: гербарні екземпляри папоротей, лупи, таблиці «Папороть щитник чоловічий», «Давні папороті», «Що добувають з кам’яного вугілля»,схема «Розвиток папороті», колекція викопних решток, фрагменти посібника «Відкрита біологія»

Основні поняття та терміни: папороть, кореневище, заросток (гамет офіт), спорофіт, гамети, спори, кам’яне вугілля

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

I Організаційний момент

II Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів

Розв’язуємо тести, які підготували учні

Перевіряємо розв’язок задачі

Учні працюють за картками

Картка 1

1Дайте систематичне положення зозулиного льону

2 Яка будова гаметофіту сфагнуму?


Картка 2

1 Дайте систематичне положення сфагнового моху

2 Яка будова спорофіту зозулиного льону?


Картка 3

1 Чому сфагнум сприяє заболочуванню грунтів?

2 Яке пристосування є для захисту у спор?


Установіть відповідність

1 Гаметофіт А Гаметофіт зозулиного льону

2 Спорофіт Б Статеве покоління

3 Заросток В Ниткоподібні утвори

4 Ризоїди Г Гаметофіт сфагнуму

5 Дводомний Д Проростає із спори

6 Однодомний Е Нестатеве покоління

Є Спорофіт сфагнуму

III Мотивація навчальної діяльності

Діти ви мабуть всі полюбляєте казки, легенди, повір’я. І от в одній із них говориться , що тому, хто в ніч на Івана Купала знайде квітку папороті, пощастить у житті, він зможе знайти скарби, які охороняють злі сили. І дуже багато людей вирушали на пошуки, але так нікому і не вдалося віднайти чарівну квітку папороті. То чому ж пошуки виявилися такими невдалими?

Тому сьогодні давайте познайомимося з цими прекрасними рослинами і розкриємо їх таємниці.

Тема уроку «Папоротеподібні».

IV Вивчення нового матеріалу

Перегляньте фрагмент «Папоротеподібні» - «Відкрита біологія» і дайте відповіді на питання:

1 де живуть папоротеподібні?

2 Яка будова щитника чоловічого?

4 Що таке соруси, спорангії, яка їх будова ?

Виконання лабораторної роботи «Будова щитника чоловічого»

Пояснюю розвиток папороті, малюючи схему на дошці, а також учні розглядають малюнок 147 с 166 підручника:


Спора----заросток----сперматозоїд

Яйцеклітина---доросла папороть

Спора----заросток----сперматозоїд

Яйцеклітина---доросла папороть

Папороті ростуть не поодиноко, а заростями. Із спор виростають купки заростків від різних рослині поряд з можливим самозаплідненням проходить запліднення між заростками від різних рослин.

На нижній стороні заростка, ближче до виямки, розміщуються органи з яйцеклітинами, а між ризоїдами – невеликі органи з сперматозоїдами. Сперматозоїди звернуті спірально і мають джгутики, за допомогою яких відбувається переміщення їх у воді. Коли грунт покривається хоч трішки водою, сперматозоїди потрапляють у воду, підпливають до яйцеклітин і зливаються з ними. Із заплідненої яйцеклітини виростає листостеблова рослина папороті. Спочатку перші листочки, які виростають із заростка зовсім не схожі на листки на листки дорослої папороті і мають дуже просту будову.


Давайте порівняємо розвиток папороті і зозулиного льону (схеми на інтерактивній дошці)


Учні порівнюють і роблять висновок, що в розвитку папороті є значні ускладнення в порівнянні з мохом. Папороті мають справжні корені , в стеблі і черешках листків проходять провідні судини. У життєвому циклі папоротей переважає спорофіт, на відміну від мохів, в яких переважає гаметофіт.

До сучасних папоротеподібних належить близько 12 тисяч видів, (в Україні – близько 50).

Різноманітність їх демонструю на інтерактивній дошці, а також живі екземпляри, мал. 150 с 168 підручника

Яке ж значення папоротеподібних?

Залишки первісних рослин і навіть закам’янілі їх частини добре збереглися в пластах кам’яного вугілля. По них дізналися про існування давніх померлих папоротеподібних.

Учні розглядають зразки кам’яного вугілля.


Кам’яне вугілля утворилось в землі із папоротеподібних рослин при відсутності повітря і води, під великим тиском шарів землі. Це відбувалося в результаті зміни земної поверхні на протязі багатьох тисячоліть. В той час на всій землі був рівний клімат. Повітря було насичене вуглекислим газом і водяними парами з однаковою температурою на протязі всього року. Вітрів не було. Яскравість сонячних променів змінювалась великою хмарністю. Первісні ліси жили на болотистому грунті.

Учні розглядають малюнок вищих спорових рослин кам’яновугільного періоду.

Яким же чином кам’яніє дерево, зберігаючи не тільки зовнішню форму, але і тонку анатомічну будову?

Вода, з розчиненими мінеральними солями, просочувалась крізь товщу дерева, наповнюючи солями (кремнеземом, вапняком, залізняком, сріблом) внутрішній вміст клітин і судин, оточуючи оболонки клітин і частково мінералізуючи їх. Пласт кам’яного вугілля зазвичай знаходиться на глині. Під впливом геологічних змін поверхня опускалась, вода приносила і інші залишки рослин. Болота затоплювались водою, заносились піском, глиною. Зверху утворювалися поклади пісчанника, вапняку. Спочатку у воді, а потім під тиском при відсутності повітря і при високій температурі утворилося кам’яне вугілля.


Учні розглядають зразки торфу і кам’яного вугілля і порівнюють їх.

Кам’яне вугілля відіграє велику роль у промисловості. По цьому питанню провів дослідження учень, який і доповість про свої здобутки. Із кам’яного вугілля добувають (розглядають таблицю)і записують у зошит, шо одержують із кам’яного вугілля.

Кам’яне вугілля


Кокс асфальт чорнило вибухові речовини


Чавун толь мило топливо


Сталь нашатирний спирт духи


кам’яновугільний дьоготь карболову кислоту

Проте не тільки відмерлі папоротеподібні цікавлять людину. Зараз дуже багато сучасних папоротеподібних.

Учні знайомляться з великою різноманітністю папоротеподібних. (Фрагмент «Папоротеподібні» «відкрита біологія, малюнок 150 с 168 підручника, живі папоротеподібні рослини біологічного кабінету)

V Закріплення вивченого

1 Дайте систематичне положення папоротеподібних у системі живої природи

Імперія _________________

Над царство______________

Царство_________________

Під царство______________

Відділ___________________


2 Закріпимо терміни

Вайї____________

Сорус_____________

Спорангії _________

Заросток__________

Архегонії__________

Антеридії__________

Життєвий цикл_____

Гаметофіт__________

Спорофіт___________


3 Дайте відповіді на питання 1-4 с 168 підручника

4 Поміркуйте с 168 підручник

Висновок з уроку записують учні у зошит

VI Домашнє завдання: Опрацювати параграф 42; працювати за 4 –рівневими тестами


План – конспект уроку на тему: «Плауноподібні та хвощеподібні»

Мета: cформувати знання про особливості будови та та життєдіяльності плаунів та хвощів; значення в природі та житті людини

Обладнання: гербарій плаунів, гербарії весняних і літніх пагонів хвоща польового, стробіли, лупи, таблиця «Хвощі і плауни», посібник «Відкрита біологія»

Терміни: плаун, корінь, пагін, стебло, листок, продих, стробіл, кореневище, вузол, міжвузля, вегетативний пагін, спороносний пагін, підземні бульби хвощів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

I Організаційний момент

II Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів

1 На якій стадії розвитку щитника чоловічого формуються органи нестатевого розмноження:

А спора

Б зигота

В зародок

Г заросток

Д багаторічна трав’яниста рослина

2 На якій стадії розвитку щитника чоловічого формуються органи статевого розмноження:

А спора

Б зигота

В зародок

Г заросток

Д багаторічна трав’яниста рослина

3 Позначте назву жіночих органів розмноження папороті:

А антеридії

Б архегонії

В Спори

Г спорангії

Д гамети

4 Виберіть ознаки, що характерні для папороті щитника чоловічого:

А багаторічна рослина

Б розмножується насінням

В листки ростуть верхівками

Г скупчення спорангіїв на нижньому боці листка

Д заросток двостатевий

5 Розташуйте у правильній послідовності стадії розвитку папороті

А зигота Б багаторічна трав’яниста рослина В заросток Г зародок Д гамети Е спора

6 Чим відрізняється зовнішня будова папоротеподібних від мохоподібних?

7 Яке покоління переважає у життєвому циклі папоротеподібних?

III Мотивація навчальної діяльності

Ми з вами продовжуємо знайомитися з вищим споровими рослинами. Давайте пригадаємо, які відділи належать до вищих спорових рослин? (Мохоподібні, папоротеподібні, плауноподібні, хвощеподібні). Які відділи вищих спорових рослин ми вже вивчили?

Сьогодні ми познайомимося з представниками Плауноподібних і Хвощеподібних. А чи знаєте ви звідки дістали таку назву хвощі? Які рослини є біоіндикаторами кислих грунтів? Особини якого покоління переважають у життєвому циклі хвощів і плаунів?

Який вегетативний орган з’являється у хвощів і плаунів? З чим це пов’язано?

Де розвиваються спори їх?

Що собою являють гаметофіти хвощів і плаунів? Спори яких рослин використовують для обсипання таблеток і як дитячу присипку, для виготовлення ракет для феєрверків?


IV Вивчення нового матеріалу

Записуємо тему «Плауноподібні і хвощеподібні»

Даємо їм систематичне положення в системі рослинного світу

Імперія_________

Надцарство_________

Царство___________

Підцарство_____________

Відділи__________ і__________


Познайомимося ближче з плауноподібними (перегляд фрагменту «Плауноподібні», «Відкрита біологія». Зверніть увагу на їх різноманітність, будову, життєвий цикл.


Учні розглядають різноманітні плауноподібні, живі та гербарні екземпляри, вивчають будову плауна булавоподібного, його життєвий цикл, порівнюють його з будовою та життєвим циклом папоротеподібних і приходять до висновку, що плауни мають справжні судини, повзуче стебло вилчасто галузиться і вкриті лускоподібними листками. Від горизонтального стебла відходять додаткові корені. На верхівках деяких пагонів розташовані видозмінені спороносні листки, зібрані в колоски. Зі спор розвиваються заростки. Це особини статевого покоління. У життєвому циклі переважає спорофіт. Розмножується в основному вегетативно. Плауноподібні не дали початку ніякій групі рослин. Це мабуть, пов’язане з тим, що у них дрібні листки, тому обмежені можливості фотосинтезу.


Учні знайомляться з різноманітністю хвощеподібних, переглядаючи фрагмент «Хвощеподібні», «Відкрита біологія». Звертають увагу на будову хвоща польового, його життєвий цикл, порівнюючи з папоротеподібними, їх поширенням.

Свою російську назву хвощі одержали за подібність із хвостом коня. Еквізетум (хвощ) у перекладі означає «кінський хвіст». Незважаючи на це, взаємини хвощів з конями «недружні». Якщо сіно містить хвощ, то це може викликати в коня параліч задніх ніг –«шатун». Необхідно відразу ж припинити вигодовувати таким сіном коней. У той же час кабани й олені восени й узимку охоче поїдають хвощі, а для кіз і корів хвощ польовий вважається молокогонним кормом. Люди іноді в використовують у їжу підземні бульби хвощів («земляні горішки, «земляні шишки»)

Плауноподібні та хвощеподібні є потомками вимерлих представників, які сотні мільонів років назад утворювали ліси кам’яновугільного періоду. Кам’яне вугілля і утворилось в землі із цих рослин при відсутності повітря і води, під великим тиском шарів землі.

Значення плауноподібних і хвощеподібних (дослідницька робота учнів з додатковою літературою та параграфом підручника), складають таблицю:
Плауноподібні

Хвощеподібні

Значення в природіЗначення для людини

V Закріплення вивченого матеріалу:


На закріплення вивченого учні виконують лабораторну роботу «Особливості будови плауна булавоподібного та хвоща польового» і порівнюють їх:

Назва рослини

Спорофіт

Гаметофіт

Життєва форма

Де зустрічаються

Значення

Плаун булавопоібний
Хвощ польовий


Учні дають відповіді на питання 1-5 с172 підручника


Виконують тестові завдання с 174 підручника


Завдання з вибором однієї правильної відповіді


1 Позначте рослину в якої заросток розвивається понад 10 років:

А – хвощ польовий

^ Б – плаун булавоподібний

В – щитник чоловічий

2 Де у хвоща польового формуються спороносні колоски

А- На літніх пагонах

Б –на весняних пагонах

В – на кореневищах

Г – у спорангіях

3 Позначте спосіб розміщення листків на стеблах плавуна булавоподібного

А – мутовчасто

Б – супротивно

^ В – густо покривають стебло

4 Позначте частини хвоща польового, які зберігаються зимою

А – тільки кореневище

Б – тільки стебло

В – кореневище, стебло, листки

Установіть відповідність:

1 Хвощ польовий А спори використовують як присипку

2 Плаун булавоподібний Б є біоіндикатором кислих грунтів

В повзуче стебло вилчасто галузиться

Г фотосинтез відбувається у зелених стеблах

Зазначте, у якої рослини домінуючим поколінням НЕ є гамет офіт:

А Зозулин льон

Б Сфагнум

^ В Плаун булавоподібний

Г Все зазначене


Зазначте правильне твердження знаком «+», що стосується особливостей рослин.

А Плаун булавоподібний – представник папоротеподібних

Б Особливістю хвощеподібних є члениста будова пагонів і мутовчасте розташування листків

В На нижньому боці листка хвоща розташовуються соруси – групи спорангіїв, прикриті брунькоподібними покривальцями


VI Домашнє завдання: опрацювати параграф 43, працювати за 4 – рівневими тестами


Тестові завдання по чотирьох рівнях складності до теми «Вищі спорові рослини»


До параграфа 40


Загальна характеристика вищих спорових рослин

1 рівень

1. До вищих спорових рослин належать:

а)квіткові б)водорості в)папороті, хвощі плауни, мохи

2.Вищі спорові рослини розмножуються:

а) насінням б)спорами в)брунькуванням

3.Спорангії це:

а)органи, у яких утворюються спори б)органи, у яких утворюється

насіння

4.Спори слугують:

а)для розмноження б)для захисту в) для поширення

6.Для розмноження споровим потрібна:

а)волога б)посуха в)низька температура

7.Джгутики мають:

а)яйцеклітини б)сперматозоїди в)центральні клітини

8.У життєвому циклі вищих спорових чергуються:

а)статеве і нестатеве покоління б)статеве і вегетативне в)нестатеве і

вегетативне

9. До вищих спорових рослин належить відділів:

а)1 б)4 в)3

10.Серед вищих спорових є дерева у представників: а)мохоподібні б)папоротеподібні в) плауноподібні

11. Вищі спорові рослини поширені у середовищах:

а)на вологих ділянках суходолу б)у пустелях в)у організмах тварин


II рівень

1. До вищих спорових належать,..

2. Вищі спорові не...

З. Спорангії це..;

4. Спори слугують...

5. Вищі спорові розмножуються...

6. Для розмноження споровим потрібно…

7. Джгутики мають…

8.У життєвому циклі чергуються....

9.До вищих спорових належать такі відділи...

10.Серед вищих спорових є дерева у представників.,.

I1. Поширені вищі спорові у таких середовищах...


III рівень

1.Знайдіть та виправте допущені помилки

І.Усі рослини, що розмножуються спорами в ботаніці об'єднуються

під загальною назвою "рівноспорові рослини"2.Вищими споровими рослинами є улотрикс, хламідомонада.

3.Спори спорових рослин забезпечують живлення.

4.На спорофіті утворюються статеві клітини.

5.Гаметофіт і спорофіт це одне покоління однієї спорової рослини.

6.Запліднення у вищих спорових рослин відбувається при наявності

однієї з особин


II.Дайте порівняльну характеристику нижчим і вищим рослинам
нижчі

вищі

Подібні
Відмінні
IV рівень

І .Виведіть закономірності подій і явищ у природі, які зумовили появу вищих рослин.

2.Розкрийте зміст поняття "зміна поколінь у вищих рослин"

З.Від чого залежить поширення вищих порових рослин?

4.Що таке життєвий цикл? У чому полягає біологічне значення явищ зміни поколінь протягом складного життєвого циклу?


До параграфа 41

Мохоподібні

I рівень


1. Зозулин льон рослина:

а)дводомна б)однодомна

2. Особини зозулиного льону складаються зі:

а) стебла, листків, ризоїди б)стебла, листків, кореня в)кореня,

стебла, слані

3.Зозулин льон містить:

а)крохмаль б)хлорофіл

4.Особини нестатевого покоління:

а)ніжка з коробочкою б) коробочка з кришечкою в)стебло, листки,

ризоїди

5.Спорангій це:

а)ніжка з коробочкою б)коробочка в)стебло з листками

6.Спори утворюють:

а) особини статевого покоління б)особини статевого покоління

7.Спори проростають:

а)у зелену нитку б)у зелену пластинку

8. У життєвому циклі мохів переважає:

а)статеве покоління б)нестатеве покоління

9.Мохоподібних налічується:

а)25 тис. 6)20 тис. в)15 тис

10.Мохоподібні зростають:

а)зволожених ділянках суходолу б)на сухих ділянках суходолу

I1.Провідна роль мохоподібних:

а)утворення торфу та заболочуваності грунту б)осушенні земель

в)кругообігу речовин

12.Сфагнум росте:

а)на болотах б) на пустирях в) на полях

13.Сфагнум має клітини:

а)одного типу б) двох типів

14.Світові запаси торфу:

а)270 млрд тонн 6)217 млрд тонн


II рівень

Допишіть речення:


1.В зозулиного льону на різних рослинах формуються ...

2.Будова зозулиного льону...

3.Запасною речовиною зозулиного льону є ...

4.Статеве покоління представлене...

5.Нестатеве покоління представлене…

6.Спорангій це...

7.Спори проростають у ...

8.У життєвому циклі мохів переважає...

9.Мохоподібних налічується...

10.Мохоподібні зростають...

I1.Провідна роль мохоподібних…

12.Сфагнум росте...

13.У сфагнуму є клітини...

14.Світові запаси торфу...


III рівень

1.Чому мохоподібних називають піонерами водойм?

2.Чи мають мохоподібні справжні корені?

3.Що таке торф і як він утворився?

4.Як людина використовує торф?

5.Дайте порівняльну характеристику:
зозулин льон

сфагновий мох

ПодібніВідмінні


6. Розкрийте зміст поняття "зміна поколінь у вищих спорових рослин"


IV. Рівень

1.Як доросла рослина сфагнуму постачає верхівкові листки водою?

2.Який з представників мохоподібних має складнішу будову зозулин льон чи сфагновий мох? Завдяки чому? Поясніть.

З.Чому торф ніколи не утворюється на дні річок, а лише на дні стоячих водойм?

4.Чому рештки мертвих тварин можуть тривалий час зберігатися у

торфових болотах неушкодженими?

5.Чи відбудеться запліднення у зозулиного льону, якщо в місцях його

зростання тривалий час не було дощів і лише вранці випадала роса?

6.Оцініть функціональне значення тієї частини рослини зозулиного

льону, на якій розташована коробочка зі спорами.

7.У яких представників мохоподібних ніколи не утворюються стебла

і листки?

8.Поясніть, чому сфагнові мохи називають "'білими мохами"?


До параграфа 42


Папоротеподібні

I рівень

1.Папоротеподібних налічується:

а) 12 тис 6)15 тис в) 10 тис

2.На Україні відомо папоротеподібних:

а)50 б) 20 в)45 видів

З.Сучасні папоротеподібні здебільшого є:

а)трав'янисті б)деревовидні в) кущі

4.На території нашої країни трапляються папоротеподібні:

а)у лісах б)у прісних водоймах в) на болотах

5.У життєвому циклі папоротеподібних переважає:

а)нестатеве покоління б)статеве покоління

6, Нестатеве покоління наших широт має:

а)кореневище б)корінь в)додаткові корені г)стебла д)листки

7.Спори достигають у:

а)спорангіях б)спороносних коробочках

8.Заросток це:

а)особина статевого покоління б)особина нестатевого покоління

9.Заросток має вигляд:

а)пластинки б)нитки

10.Статеві клітини дозрівають:

а)одночасно б)неодночасно

11.Запліднення у папоротеподібних можливе:

а) за наявності вітру б)за наявності води

12.Із зиготи розвивається:

а)особини статевого покоління б)особини нестатевого покоління

13.3 решток папоротеподібних утворилось:

а)буре вугілля б)торф в) кам’яне вугілля

14.Цікавлять людину папоротеподібні як:

а)їжа б)корм в)ліки г)декоративні рослини д)добриво


II рівень


Допишіть речення

1.Налічується папоротеподібних..,

2.На Україні відомо папоротеподібних...

З.Вони живуть...

4.У життєвому циклі папоротеподібних переважає...

5.Зовнішня будова папоротеподібних така... -

6.Спори достигають...

7.Заросток це...

8.Заросток папоротеподібних має вигляд...

9.Статеві клітини дозрівають...

10.Запліднення у папоротеподібних можливе...

11 Із зиготи розвивається...

12.3 решток викопних папоротеподібних утворилось…

13.Цікавлять людину папоротеподібні як...


III рівень


1. Порівняйте життєвий цикл мохоподібних і папоротеподібних
мохоподібні

папоротеподібні


Подібні
Відмінні

2.Що таке кам'яне вугілля, як і коли воно утворилося?

З.Які ви знаєте папоротеподібні і яке їх значення?


IV рівень

1. Де у папоротеподібних формуються кореневища?

2.Якої форми та яких розмірів бувають листки у папоротеподібних?

3.Яку роль відіграли папоротеподібні в появі насінних рослин?

4.Сформулюйте особливості утворення спор на вайях (листках) папоротеподібних.

5.Узагальніть біологічні особливості заростків папоротеподібних.

6. Оцініть можливості вирощування папоротеподібних у штучних умовах.

7. Які відмінності мають спори у рівноспорових і різноспорових папоротеподібних?


До параграфа 43

Плауноподібні та Хвощеподібні

І рівень

1 .Особини нестатевого покоління Плауноподібних та Хвощеподібних мають:

.а) пагони та корені б) заросток і ризоїди

2.Особини статевого покоління Хвощеподібних і Плауноподібних це:

а)заросток б)ніжка з коробочкою

3.Давні Папоротеподібні та Хвощеподібні брали участь в утворенні:

а)торфу б) кам'яного вугілля

4.Сучасних Плауноподібних налічується:

а) 1300 видів б) 1200 видів

5.Сучасні плауноподібні є лише:

а)трав'янисті б)дерева в)кущі

6.Є такі представники Плауноподібних:

а)папороть чоловіча б)плаун булавоподібний в)баранець звичайний

7.Плаун булавоподібний живе у :

а)зволожених ділянках хвойних лісів б) зволожених ділянках грабових лісів

8.Плаун булавоподібний має таку будову

а)стебло, корінь, листки б) слань, ризоїди в)пагін, ризоїди

9.Спорогон це:

а)колосок б) коробочка

10.Зі спор розвивається:

а)заросток б)зелена нитка

11.Заросток це:

а)гаметофіт б)спорофіт

12.Час розвитку заростка:

а)1 рік б)10 років в)5 років

13.Вступає заросток у співжиття з ґрунтовими бактеріями коли: а)розвивається б)коли дозрівають статеві клітини

14.Розмножується плаун булавоподібний в основному:

а)статево б)нестатево в)вегетативно

15.Отруйні види плауноподібних:

а) є б)немає

16.Сучасні хвощеподібні виключно:

а)дерева б)кущі в)трави

17. Відомо хвощеподібних:

а)30 видів 6)300 видів в)3000 видів

18.Хвощ польовий оселяється:

а)на солоних грунтах ;б)на кислих грунтах

І 9.Характерна риса Хвощеподібних:

а)непочленованість пагонів б) почленованість пагонів

20.Будова хвоща польового:

а)кореневище, бульбочки, додаткові корені

)корінь, бульбочки, пагін

21 .Види пагонів хвоща польового:

а)весняний;6)літній в)осінній г)зимовий

22.Спори достигають на:

а)літньому пагоні б)весняному пагоні

23.Фотосинтез відбувається у хвоща польового:

а)на літньому пагоні б)на весняному

24.Із спор хвоща польового розвивається:

а) спорофіт б) гаметофіт

25.Із зиготи хвоща польового розвивається:

а) гаметофіт б) спорофіт

26.Хвоощ польовий:

а)однодомна рослина б)дводомна

27.Тканини хвощів містять сполуки:

а)силіцію б) карбону в)нітрогену

28.Отруйні види хвощеподібних:

а)є б)немає


II рівень

Допишіть речення

1.Нестатеве покоління Плауноподібних та Хвощеподібних утворюють...

2.Статеве покоління представлене..,

3.Нестатеве покоління представлене...

4.Давні представники Хвощеподібних та Плауноподібних брали участь в утворенні...

5.Сучасних плауноподібних налічується,..

6.Сучасні плауноподібні представлені таким життєвими формами...

7. Є такі представники плауноподібних...

8. Плаун булавоподібний живе...

9. Будова плауна булавоподібного...

10.Спорогон плауна булавоподібного

11. Зі спори плауна розвивається...

12.Заросток плауна це...

13.Час розвитку заростка...

14.Заросток плауна вступає у співжиття з ґрунтовими бактеріями коли...

15.Розмножується плаун булавоподібний в основному...

16.Сучасні плауноподібні виключно...

17.Отруйні види...

18.Сучасні Хвощеподібні виключно.,.

19.Хвощеподібних відомо...

20.Характерною рисою хвощів є,.,

21.Хвощ польовий оселяється...

22.Хвощ польовий має таку будову...

23.Є такі види пагонів хвоща польового,..

24.Спори хвоща достигають на...

25.Фотосинтез у хвоща польового відбувається...

26.Із спор хвоща розвивається...

27.Із зиготи хвоща розвивається...

28.Тканини хвощів містять...


III рівень

1.Як здійснюється життєвий цикл Плауноподібних?

2. Як здійснюється життєвий цикл Хвощеподібних?

3. Порівняйте:

Особливості будови для порівняння

Хвощ польовий

Плаун булавоподібний

Органи (корінь, пагін)
Частини пагонів (стебло, листки)
Типи пагонів(вегетативний, спороносний)
Галуження стебла (вилчасте, кільчасте)
Значення


4.Впишіть номери тверджень у відповідну графу таблиці:

папоротеподібні

плауноподібні

хвощеподібні

1. Спорангії зібрані у соруси.2. Найдавніші серед сучасних спорових рослин


3. Рівноспорові рослини, але гаметофіти звичайно роздільностатеві4.Фотосинтез здійснюється в стеблі5.Листки дуже дрібні і являють собою вирости стебла6.Природні індикатори кислих грунтів7.Рослини більше наземні, рідше водяні, й епіфітні8. Ростуть у лісах, переважно хвойних, на болотах, особливо поширені в тундрі.9. Вимерлі види відіграли важливу роль в утворенні кам'яного вугілля.
Встав пропущені слова:


Загальні ознаки плауноподібних


Сучасні плауноподібні виключно___________і____. Спорофіт

утворений____________і придатковими_____. Ріст____. Спори дозрівають у_______, які розташовані на особливих листках - ____. Спорофіли зібрані в

спороносні_______. Зі спори розвивається ___. Це_______. Гаметофіт розвивається дуже____, тому ці рослини необхідно____ .


Слова для довідки: заросток, коренями, охороняти, гаметофіт, трав'янисті рослини, повільно, листками, спорофілах, верхівковий, стебло, спорангіях, колоски.


Загальні ознаки хвощеподібних


Сучасні хвощеподібні представлені______формами. Поширені

по_________земній кулі. Деякі види мають у шкірочці____, який робить стебло____і____. Спорофіт утворений підземним стеблом - _______, від якого відходять тонкі______і________надземні стебла. Листки_____,охоплюють стебло у вигляді______. Фотосинтез відбувається в_____. Спорангії зібрані в_________.Гаметофіт____рослина. Хвощі злісні_______, тому що легко розмножуються_____.


Слова для довідки: кремній, трубочки, колоски, вегетативно, міцним, листках, дрібними, бур'яни, самостійне, корені, всій, членисті, кореневищем, твердим, дрібні.


IV рівень

1.Чим відрізняється плаун булавоподібний від хвоща польового?

2.Чому плауни розмножуються в основному вегетативно?

3.Обгрунтуй походження назви хвощі.

4.Чому усі сучасні вищі спорові рослини, крім папоротей, є сліпими

гілками еволюції?

5 .Як людина використовує спори плауна булавоподібного?

6.Які переваги мають плауноподібні порівняно з мохоподібними?

7.Опишіть розвиток заростка плауноподібних.

8.Чому спороносні пагони хвоща польового утворюються рано навесні?

9. Де відбувається фотосинтез у хвощеподібних?

10.Чому стебла хвоща польового цупкі на дотик?

11. Для чого на кореневищах хвоща польового утворюються бульбочки з крохмалем?

12. Де утворюється заросток хвоща польового?

13.Чому хвощеподібні ніколи не ростуть на сухих піщаних грунтах?

14.Проаналізуйте склад спороносного колоска плауна булавоподібного.

15.Оцініть факт занесення плауноподібких до Червоної книги України.

16.Наведіть умови, за яких гаметофіт плауноподібних розвивається у грунті.

17.Чим відрізняються спори плауноподібних від спор хвощеподібних?

18.3а який час на гаметофітах плауна булавоподібного і хвоща польового відбудеться запліднення?

19.Порівняйте умови, за яких добре розвиваються гаметофіти плауна булавоподібного і хвоща польового?

20.Оцініть можливості вирощування плаунів у штучних умовах.

21 .Поясніть закономірність, згідно з якою статеві органи у хвощеподібних розвиваються з верхнього боку, а в папоротеподібних з нижнього боку заростків.

22.Які є відміни у будові та життєвому циклі між мохоподібними, з одного боку, та хвощеподібними та плауноподібними - з іншого?


Тематичне оцінювання «Вищі спорові рослини»


I варіант

I рівень

1.До вищих спорових рослин належать:

а) водорості б)квіткові в)папороті, хвощі, плауни, мохи

2.Для запліднення вищим споровим потрібна:

а) волога б)посуха в)низька температура

З.У життєвому циклі мохоподібних переважає:

а) статеве покоління б)нестатеве покоління

4.3аросток папоротеподібних це:

а) особина статевого покоління б)особина нестатевого покоління

5.Хвощ польовий оселяється:

а) на солоних грунтах б)на кислих грунтах

6.Хвощ польовий:

а) однодомна рослина б)дводомна рослина


II рівень

Допишіть речення

1.Вищі спорові рослини розмножуються...

2.Особини статевого покоління мохоподібних представлені...

3.Особини нестатевого покоління папоротеподібних представлені...


III рівень

1. Порівняй зозулин льон і сфагновий мох

2. Розкрийте зміст поняття «зміна поколінь у вищих спорових рослин»


IV рівень

1. Які переваги мають плауноподібні порівняно з мохоподібними?

2. Які переваги в будові і життєдіяльності вищих спорових рослин дали їм змогу опанувати суходіл?


II варіант

I рівень

І.До вищих спорових рослин належить відділів:

а)3 б)4 в)2

2.У життєвому циклі плауноподібних переважає покоління:

а) статеве б)нестатеве

З.У сфагнуму є клітини:

а)одного типу б) двох типів

4.3 решток викопних папоротеподібних утворилось:

а) буре вугілля б)торф в)кам'яне вугілля

5.Спорогон плауноподібних:

а)колосок б) коробочка в)галузева нитка

6.Спори хвощів достигають на:

а) літньому пагоні б)на весняному пагоні в)на осінньому пагоні


II рівень

Допишіть речення

1.Цікавлять людину папоротеподібні, як...

2.Особини нестатевого покоління мохоподібних це...

3.Особини статевого покоління плауноподібних це...


III рівень

1.Порівняй життєвий цикл мохоподібних і папоротеподібних

2.Що таке торф і як він утворився?


IV рівень

1. Доведіть, що папороті належать до вищих рослин.

2. Чому усі сучасні вищі спорові рослини, крім папоротей, є сліпими гілками еволюції?Схожі:

Конспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин» iconКонспект уроку на тему: «Загальні риси та особливості поширення водоростей»
Мета: сформувати в учнів знання про водорості групу нижчих, найдавніших, просто організованих рослин, їхні характерні ознаки: про...
Конспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин» iconДокументи
1. /Методичне супроводження уроку ЗНО 2012/Бланк в_дпов_д_ Тит. стор. ТЗ ЗНО 2012.doc
Конспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин» iconТема уроку
Загальна характеристика голосних і приголоснихфонем. Фонетична транскрипція. Фонетичний розбір
Конспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин» iconКонспект уроку Визначте головну тему уроку. Зазвичай тема випливає з тематичного плану і навчальної програми з конкретного предмета
Вкажіть тип уроку: урок ознайомлення з новою інформацією або урок закріплення пройденого матеріалу, комбінований урок, повторювально-узагальнюючий,...
Конспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин» iconКонспект уроку з історії України 7 класу
...
Конспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин» iconКалендарний план 10 клас Правознавство Академічний рівень
Державний лад. Поняття і загальна характеристика державного ладу. Види і загальна характеристика форм правління. Політичні режими:...
Конспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин» iconУрок 21 способи розмноження рослин. Вегетативне розмноження
Цілі уроку: ознайомити учнів з основними типами роз­множення й основними формами вегетативного розмноження рослин, показати його...
Конспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин» iconКонспект відкритого уроку на тему
«Різноманітність та функції білків. Лабораторна робота Вивчення властивостей ферментів»
Конспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин» iconДата проведення Розділ, тема уроку
Загальна характеристика розвитку культури та літератури ХІХ ст. Реалізм як напрям у світовій літературі
Конспект уроку на тему: «Загальна характеристика вищих спорових рослин» iconУрок підготував: вчитель біології Пугач С. В
Тема уроку: Загальна характеристика класу Ссавці: середовище існування, зовнішня будова, покриви, скелет
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи