Вступ у програмування мовою Паскаль. Загальні відомо мості про мову Паскаль icon

Вступ у програмування мовою Паскаль. Загальні відомо мості про мову Паскаль
НазваВступ у програмування мовою Паскаль. Загальні відомо мості про мову Паскаль
Сторінка1/6
Дата конвертації02.01.2013
Розмір0.56 Mb.
ТипДокументи
  1   2   3   4   5   6Вступ у програмування мовою Паскаль.

1.     Загальні відомо мості про мову Паскаль.


Мова ПАСКАЛЬ є універсальною мовою програмування  високого рівня. Його основи розробив Ніклаус Вірт, професор технічного університету в Цюріху (Швейцарія), що назвав мову на честь Блєза Паскаля, знаменитого французького філософа і математика XVII сторіччя.

Створення професором Віртом мови ПАСКАЛЬ у 1971 році мало своєю метою полегшити процес навчання систематичному підходу до програмування для ЕОМ, точніше сказати, структурному програмуванню. Відтоді мова ПАСКАЛЬ використовується для програмування майже всіх типів задач на майже всіх типах ЕОМ і довгий час вважалася однією з кращих мов програмування високого рівня, незалежно від того, для яких цілей він використовується: для навчання або для програмування як аматорами так і професіоналами.

Програма, написана мовою ПАСКАЛь, складається з лексем і роздільників. Лексемами називаються мінімальні значимі одиниці тексту в програмі, написаній мовою ПАСКАЛЬ. Вони подані такими категоріями як спеціальні символи, ідентифікатори, мітки, числа, рядкові константи.

Роздільник являє собою пробіл або коментар. Дві сусідніх лексеми, якщо вони являють собою зарезервоване слово, ідентифікатор, мітку або число, повинні бути відділені одна від одної хоча б одним роздільником.

^ Примітка: роздільники не можуть бути частиною лексем (за винятком рядкових констант).

Зарезервоване слово – це ідентифікатор, якому в мові програмування наданий певний смисл. Це може бути ім’я операції, оператор, службове слово, тощо. Забороняється правилами мови ПАСКАЛь перевизначати зарезервовані слова (наприклад, використовувати їх для позначення інших об’єктів програми). Наступні слова являються зарезервованими в Турбо Паскаль:

and  else  inline  procedure type

asm end  interface program unit

array external  interrupt record until

begin file  label  repeat uses

case for  mod  set  var

const  forward  nil  shl  while

constructor  function  not  shr  with

destructor  goto  object  string  xor

div  if  of  then 

do implementation  or  to

downto  in packed

 

Для мови ТУРБО ПАСКАЛЬ байдужний регістр клавіатури, тому можна використовувати у програмі як малі, так і великі літери. Відмінність має значення лише при записі рядкових констант.
^

2.     Типи даних.


Дані  в програмуванні являють собою величини, які опрацьовуються програмою. Вони поділяються на :

       константи та змінні;

       скалярні та структуровані;

       стандартні та дані користувача.

Константи – це величини, що не змінюють своїх значень в ході виконання програми. Змінні – об’єкти, що можуть приймати різні значення. Але це не означає, що змінна обов’язково повинна прийняти інше значення. Далі вважатимемо, основним об’єктом програми є змінна.

Скалярні величини являють собою прості значення. Тобто, скалярний об’єкт може приймати в будь-який момент виконання програми лише одне якесь значення. Структуровані величини складаються з декількох значень, тобто, одній величині відповідає деякий набір значень одразу.

Стандартні величини реалізовані в трансляторі мови ПАСКАЛЬ, тому їх можна використовувати без додаткового оголошення. Крім того, користувач може оголошувати і використовувати власні величини, які називаються даними користувача.

^ Тип даних визначає множину значень, що може приймати змінна. Кожній змінній в програмі необхідно задати один, і тільки один тип даних. Хоча ПАСКАЛЬ може опрацьовувати достатньо складні типи даних, усі вони складаються з простих (неструктурованих) типів.

Вивчення типів даних розпочнемо зі скалярних стандартних типів даних. Їх в ПАСКАЛІ є чотири: integer (тип цілих чисел) , real (тип дійсних чисел), char (літерний тип) та boolean (логічний тип).

У ТУРБО ПАСКАЛЬ існує п’ять вбудованих цілочисельних типів: Shortint (коротке ціле), Integer (ціле), Longint (довге ціле), Byte (довжиною в байт) і Word (довжиною в слово). Кожний тип визначає певну підмножину цілих чисел, як це показано таблиці 4.1.

 

Таблиця 4.1 Вбудовані цілочисельні типи

Тип

Діапазон

Формат

Shortint

-128 .. 127

8 бітів із знаком

Integer

-32768 .. 32767

16 бітів із знаком

Longint

-2147483648 .. 2147483647

32 біта зі знаком

Byte

0 .. 255

8 бітів без знака

Word

0 .. 65535

16 бітів без знака

 

До дійсного типу відноситься підмножина дійсних чисел, що можуть бути подані у форматі з плаваючою точкою з фіксованим числом цифр. 

Є п’ять видів дійсних типів: Real, Single, Double, Extended і Comp.

Дійсні типи розрізняються діапазоном і точністю пов’язаних з ними значень. Основним є перший тип, тому детально зупинимось саме на його вивченні.

Перш за все, дані дійсного типу можуть подаватись у двох формах: з фіксованою точкою та плаваючою точкою (експоненційній формі). Перша форма подання чисел більш звична. В ній явно задана ціла та дробова частина, які відокремлені точкою Так, числа 2.729, -89.084109, 134 подані у формі з фіксованою точкою.

Експоненційна форма подає число у так званому нормалізованому вигляді: мантиси і порядку. Мантиса лежить у діапазоні [1 ; 10) і складається з 12 символів: однієї цифри на цілу частину, одного символу на десяткову точку і десяти цифр на дробову частину. Якщо дробова частина містить менше цифр, то решта заповнюється нулями. Порядок складається з чотирьох символів і починається літерою Е, після якої йде знак порядку та дві цифри – його значення. Приклад запису чисел поданий в таблиці 4.2.

Таблиця 4.2. Запис дійсних чисел

Форма з фіксованою точкою

Експоненційна форма

1.4529

1.4529000000Е+00

39870

3.9870000000Е+04

0.000029

2.9000000000Е-05

 

Дані булевого типу (іноді його називають логічним) можуть приймати значення, обумовлені стандартними ідентифікаторами true (істина) і false (неправда). При виконанні операцій відношення вважають справедливим співвідношенням: false Змінна булевого типу займає в пам’яті 1 байт.

Значенням змінної літерного типу може бути один із символів, що входять у таблицю символів.. Символи впорядковані один щодо одного відповідно до їх значень в коді ASCII, наприклад: “А” < “У”. Значення кодів символів у ASCII змінюються від 0 до 255. Змінна символьного типу займає один байт пам’яті
  1   2   3   4   5   6Схожі:

Вступ у програмування мовою Паскаль. Загальні відомо мості про мову Паскаль iconКалендарний план з інформатики для 8 класів всього 35 годин (1 година на тиждень)
Перше знайомство з мовою програмування Паскаль. Інтегроване середовище програмування Турбо Паскаль
Вступ у програмування мовою Паскаль. Загальні відомо мості про мову Паскаль iconПервое знакомство с системой программирования Турбо Паскаль
С появлением Турбо Паскаля положение измени­лось. Турбо Паскаль состоит из языка программирования и среды, которая обеспечивает удобную...
Вступ у програмування мовою Паскаль. Загальні відомо мості про мову Паскаль iconУрок спецкурсу "Програмування мовою Паскаль" з елементами валеологічного виховання у 8 класі Тема: Організація діалогу в програмах. Використання розгалужень
Перевірити, чи серед чисел a,b,c рівні. (if (a=b)or(b=c)or(a=c) then writeln(‘Так’) else writeln(‘Hi’); )
Вступ у програмування мовою Паскаль. Загальні відомо мості про мову Паскаль iconTurbo-Pascal Алгоритмический язык Паскаль
ПК. Предлагаемый им продукт был настолько удачен, что только за первый месяц продаж поступили заказы общей стоимостью 150 000$. Турбо-Паскаль...
Вступ у програмування мовою Паскаль. Загальні відомо мості про мову Паскаль iconПрограммирование на языке Паскаль Введение

Вступ у програмування мовою Паскаль. Загальні відомо мості про мову Паскаль iconДокументи
1. /Паскаль.DOC
Вступ у програмування мовою Паскаль. Загальні відомо мості про мову Паскаль iconДокументи
1. /методичка Паскаль.doc
Вступ у програмування мовою Паскаль. Загальні відомо мості про мову Паскаль iconПоложення про українську мову як державну міститься у розділі I "Загальні засади" Конституції України, який закріплює основи конституційного ладу в Україні. Згідно статті 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова
...
Вступ у програмування мовою Паскаль. Загальні відомо мості про мову Паскаль iconМетодичні вказівки до лабораторних занять для студентів спеціальностей ме, мк, уп, пс денної форми навчання (частина 2)
«Програмування мовою Visual Basic for Application» з дисципліни «Економічна інформатика» І мають на меті допомогти студентам самостійно...
Вступ у програмування мовою Паскаль. Загальні відомо мості про мову Паскаль iconТема: Вказівка повторення та її опис навчальною алгоритмічною мовою та мовою програмування
Вказівка повторення та її опис навчальною алгоритмічною мовою та мовою програмування
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©te.zavantag.com 2000-2017
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи